اگر اعتبار می خواین، به جای تلاش برای مخفی کردن اشتباهات، جرات معذرت خواهی و اصلاح داشته باشین

یکی از مشکلاتی که این حوالی داریم اینه که آدم ها فکر می کنن اجازه ندارن اشتباه کنن. همه اشتباه می کنن و کسی که سعی می کنه بگه اشتباه نمی کنه باید یا شروع به دروغ گفتن کنه یا بقیه رو متهم کنه یا کلا سراغ پاک کردن تاریخ و بازنویسی‌اش به شیوه ای که دوست داره بره. مثلا به مناسبت این روزها ماجرای احمدی نژاد و ۸۸ رو ببینین و اینکه این روزها طرفدارها چطوری ازش فاصله می گیرن و کسایی که اون موقع می گفتن کشور رو دروغ گرفته چطوری هنوز توی حبس خونگی هستن چون گروهی که اشتباه می کردن جرات ندارن بگن «اشتباه می کردیم» و به جاش مجبورن بیشتر و بیشتر به بقیه حمله کنن و اعتبار اجتماعی خودشون رو پایین‌تر بیارن.

این مشکل متاسفانه همه جا جاری است. توی برنامه نویسی اشتباهاتمون رو قبول نمی کنیم و اصولا انگار تعریف نشده که همه آدم ها اشتباه می کنن و اینهمه کتاب در مورد اینکه چجوری باید باگ‌ها رو کشف کرد و اینها کلا فراموش می شه. کمی ترسناکه ولی باید پذیرفت که همه آدم هستیم. باید پذیرفت که همه اشتباه می کنیم و اتفاقا شجاعترین و مناسب ترین ما اونهایی هستن که به اشتباهاتشون اعتراف می کنن. یک نمونه دیگه اول انقلاب است و سرکوب‌های خونین مخالفان سیاسی توسط کسانی که امروز اصلاح طلب هستن. به نظرم این آدم ها اگر می خوان معتبر باشن باید جرات این رو داشته باشن که بگن «اشتباه کردیم» نه اینکه موضوع رو تئوریزه کنن یا کلا سعی کنن تاریخ رو پاک کنن. بدترین کار اینه که بخوایم روی اخلاق ماله بکشیم فقط چون نمی خوایم بپذیریم که کاری غیراخلاقی کرده ایم. اگر در دوره ای رفتیم سراغ چیزهایی مثل گولدکوئست اصلا لازم نیست توضیح بدیم که چرا اینکار بهترین انتخاب در شرایط فلان و فلان است بلکه کافیه بگیم «اشتباه کردم»‌ یا به شکلی ملایم تر «اون موقع فکر می کردم کار خوبیه ولی الان به نظرم اشتباه کرده بودم».

کل این نوشته کوتاه ولی مهم به بهانه یک توییت اکانت توییتر شهرداری تهران نوشته شد. اکانت رسمی شهرداری تهران صبح توییت کرده بود که کپمینی در جریان داره با عنوان کمپین اطلاع رسانی اجتماعی روز جهانی مقابله با کودکان کار و وقتی من بهش گفتم منطقا باید کمپین مقابله با کار کودک باشه نه مقابله با کودکان کار اول بهم جواب داد ولی بعد از چند دقیقه کلا توییت هاش رو پاک کرد. (با اینکه حضور اکانت رسمی شهرداری در توییتر مثبته و فعالیتش هم در مقایسه با سیستم های مشابه بهتره، ولی باید دونست که حضور در شبکه‌های اجتماعی حضوری برابر است که ما تو ادارات و سازمان های ایران خیلی بهش عادت نداریم، برای نمونه ای دیگه از برخورد نامناسب و بعد تلاش برای نفی کلی مساله، اینجا رو هم ببینین).

man

در چنین مواردی، کار حرفه ای اینه که آدم بگه فلان متن اشتباه بوده و معذرت خواهی کنه و بگه فلان جور بهتره. تجربه من می گه بر خلاف تصور خامی که فکر می کنه «اگر بگم ببخشید بقیه پر رو می شن»، آدم با صادق بودن و پذیرفتن اشتباهش، اعتبار و اعتماد به خودش رو افزایش میده. ماجراهای بقیه به کنار، ولی من و شما بهتره یادمون باشه که اگر می خوایم حرفه ای باشیم، از اشتباه کردن نترسیم و وقتی اشتباه می کنیم ازش درس بگیریم و بگیم کجای کارمون اشتباه بوده و اصلاحش کنیم. من واقعا دیده ام که این باعث افزایش اعتبار آدم می شه.

 • مرسی جادی خیلی خوب بود.
  این رفتار رو همه باید داشته باشن خصوصن افرادی که مسئولیتهای بزرگی دارن مثل افرادی که دارن کشور و نظام رو میگردونن . چون بجای درست کردنش تکرارش میکنن و همینجوری مث گوله برف که میغلطه بزرگ و بزرگ تر میشه و میشه اینی که میبینیم. و متاسفانه اشتباه کردنهای اونها گریبان خیلی ها رو میگیره و خیلی ها متاثر میشن … و بعضی وقت‌ها صرف گفتن ببخشید من اشتباه کردم زندگی خیلی ها رو بر نمیگردونه … سالهای از دست رفته خیلی ها رو هم بر نمیگردونه … ولی خوب گفتنش خیلی خوبه و خوبتر از اون جبران اشتباه تا حدی که بشه
  به نظرم بعضی ها تو بعضی منصب ها جا نداره اشتباه کنن و بگن عذر میخام . حداقل باید خیلی خیلی خیلی خیلی کمتر اشتباه کنن .

 • ناشناس

  به نظر من تخلفی نشده که بخواد عذرخواهی بشه. شما اگر منطقی به موضوع نگاه کنید یک کلمه جابجا شده که در ادامه توییت به آن اشاره شده. در توییت‌های بعدی نیز اشاره شده به منظور جلوگیری از سو تفاهم توییت قبلی پاک و توییت صحیح جایگزین شده.

 • مردي از ديار راستي

  من خودم تمامي شبكه هاي اجتماعي شهرداري دنبال مي كنم از اينستاگرام تا تويتر و فيس بوك اطلاع رساني و تويت هاي مثبتي گذاشته مي شه و اتفاق مباركي هست نبايد كار اين گروه رو با جايجا شدن يه كلمه خراب كنيم خودم بارها و بارها در اينستاگرامشون انتقاد كردم و جواب بنده رو هم دادم
  در هر صورت هر چه انتقاد ها منطقي تر باشه به پيش برد منتهي مي شه نه تخريب
  با تشكر

 • تو اخبار خوندم که گویا کسپراسکای خودش اومده خبر هک شدنش رو اعلام کرده، دیده خبر درست رو خودش منتشر کنه، بهتر از اینه که خبر رو بقیه با یک کلاغ چل‌کلاغ بگن.
  موضوع سر اعتماده، سره صداقته، سر شجاعته، سر اعتماد‌به‌نفسه.
  گفتن اینکه اشتباه رو می‌پذیرم خیلی آسون‌تر از پاک کردن همه‌چیز و این حواشی‌‌ه.

 • صفدر

  توییترچی شهرداری حواسش نبود راستش رو گفته بود: ” مقابله با کودکان کار”! قلدرهای شهرداری برخوردشون با بچه های کار خیابون چیزی بهتر از “گورتون رو گم کنید” نباید باشه، وقتی که مامورهای شهرداری دستفروشها یا حتی پیرمردی رو که داره کنار پیاده‌رو استراحت می‌کنه رو کـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــک می‌زنن.
  معضل اجتماعی مامورهای شهردارین که کتک می‌زنن .
  معضل اجتماعی نابود کردن غیرقانونی بساط دستفروشه.
  معضل اجتماعی رشوه گرفتن از دستفروشه.

  • آرمین

   در تصدیق بخشی از حرف های صفدر خودم امروز شاهد بودم که یک قلدر نمای شهرداری اومد گونی (های) یه نمکی رو گرفت گذاشت تو اون وانت کوفتیش و رفت.
   خب اسم اون رو میشه گذاشت آدم؟ واقعا خجالت نکشید، زورش به اون بیچاره رسید؟ اون پولی که میبره سر سفره ش آیا درسته؟ قطعا نه. من خودم به شخصه هر چی لعن و نفرین داشتم نثارش کردم.
   مشکل اینه که وقتی زورت زیاد باشه و بتونی زور بگی؛ زور می گی و این در تمام رده ها غالبا صادقه.

 • سعید ب

  دوستمان صفدر راست گفته. فروید توی بحث “اشطباهاط لپی” این مساله رو واکاویده که سهوهای زبانی بیانی هستند از لایه‌های ناپیدای ذهن.

 • فکر کنم مشکل اساسی‌تر این فرهنگ غلطه که دیگران با دیدن عذرخواهی یکی، بجای پذیرش اون و ارزش دادن به این حرکت، اون فرد رو به هر نحوی بیشتر سرزنش میکنند. من هم بارها سعی کردم بابت اشتباهی که کردم عذرخواهی کنم ولی همیشه سواد اجتماعی، جنبه و ظرفیت طرف مقابل پایینتر از هضم چنین چیزی بوده! عمق مشکلات فرهنگی جامعه ما فجیع‌تر از این حرفاست…

 • يکى از مهمترين مشکلات ما ايرانيان طى قرنها چيست؟ استبداد.
  مستبد کيست؟ کسى که نمى‌تواند بگويد “اشتباه کردم”.

 • مصطفی

  جادی،
  اگر اعتبار می خواین، به جای تلاش برای مخفی کردن اشتباهات، جرات معذرت خواهی و اصلاح داشته باشین
  یا
  اگر اعتبار می خوایم، به جای تلاش برای مخفی کردن اشتباهات، جرات معذرت خواهی و اصلاح داشته باشیم؟

  و نکته دوم، با اینکه سایت رو https باز میشه اما لینکا، عکسا و … با http هستن و برا باظ کردنشون یه کم دردسر درست میشه.
  حتی دکمه “بفرست” کامنتا :(

 • بسیار عالی.
  حرفت درسته منتها دشمن ها از مغزرت خواهی ما سواستفا ه میکنن.
  ایا این طور نیست؟!
  ما با عذر خواهی آتو دست هرکسی میدیم که در مواقع لزوم و… اضافه میکنن.
  مثلا همین شهردار تهران اگر توئیت رو پاک نمی کرد یکی دیگر از رقباشون در جلسه این رو مطرح میکرد که فلانی مثلا سواد نداره یا…
  این رفتار در ریشه فرهنگ ما جا داره و ما به جای اینکه رقاتی سالم داشته باشیم همیشه می خوایم همدیگر رو بایپس کنیم