این آدم قبلا رابطه جنسی داشته، چجوری از سلامتش مطمئن بشم؟

سلام جادی جان. وقت بخیر.

شرمنده که این سؤال رو ازت می‌کنم، ولی خب از جوابای کلیشه‌ای افراد متخصص خسته شدم! دوست دارم نظر یه نفر واقع‌بین‌تر رو بدونم!

من با دختری در ارتباط بودم چندین بار. ولی می‌دونم قبلا دوست‌پسر داشته و البته اصلا فاحشه نیست، برعکس خیلی دختر خوبیه ولی مطمئنم که با دوست‌پسر قبلیش رابطه داشته. اونقدر که احتمالش هست رابطه‌م رو باهاش جدی کنم.

سؤالم ازت به عنوان کسی که تحلیلات رو زیاد می‌خونم اینه که باید نگران ایدز و… باشم؟ چون نمی‌تونم ببرمش آزمایش بده.
ممنون.

خب اول بذار در مورد لحن این نامه صحبت کنیم. عامدانه نیست ولی خوبه همیشه نگاهمون درست باشه. فاحشه کسی است که در قبال ارائه خدمات جنسی، پول یا اجناس می‌گیره. اگر یک دختر با صد تا پسر هم رابطه داشته باشه «فاحشه» حساب نمی شه و کلا هم استفاده از «روسپی» به عنوان فحش تقریبا چیزی شبیه به استفاده از «عمله / کارگر» به عنوان فحش است. تقریبا در همه موارد طرف علاقمند نیست ولی این معقولترین / تنها راه امرار معاشش است.

بحث دوم عبارت «ببرمش آزمایش بده» است. قشنگتره آدم در رابطه ای برابر بگه «ازش بخوام آزمایش بده» (: گربه که نیست (:

اما اصل سوال.. خب در سطح آماری / علمی هر کسی که رابطه بدون کاندوم داشته ممکنه مبتلا به برخی بیماری‌های جنسی شده باشه. این احتمال هم کاملا قابل محاسبه است: ضرب احتمال سرایت بیماری از بیمار به فرد سالم است در احتمال بیمار بودن طرف مقابل.

در دنیای واقعی آدم ها با هم سکس دارن و متاسفانه در دنیای فعلی بعضی ها بدون کاندوم سراغ این سکس می رن. به همین خاطر هر کسی که با کس دیگه سکس غیرمطمئن کرده باشه ممکنه حامل ویروس ها باشه و اگر باهاش در رابطه جنسی قرار می گیری، برای حفظ سلامتی هر دو تون و پیگشیری از دردسرهای بزرگ باید‌ از کاندوم استفاده کنی.

اما بحث ازدواج جداست. ازدواج در شکل مرسوم انحصار رابطه جنسی رو با خودش داره و منطقا وقتی انحصار است، می شه کاندوم نداشت – به شرطی که از سلامت در نقطه صفر (شروع ازدواج)‌ مطمئن باشیم. و حالا بحث اینه که چطوری می شه در یک آدم، از سلامت نسبت به بیماری‌های مقاربتی مطمئن شد.

تنها روش ممکن در حال حاضر آزمایش دادن است. خیلی از بیماری‌ها ممکنه سال‌ها طول بکشه تا علامت های واضحی نشون بدن و بعضی‌ها رو اصولا یک آدم که آموزش جنسی ندیده ممکنه نشناسه (مثلا زگیل‌های تناسلی). معلومه که روش دیگه امیدوار بودن به شانس و اقبال است و همون محاسبه آماری که در بالا گفتم. واقعا چقدر احتمال داره یک دختر و پسر که قبلا با یک نفر دیگه سکس داشتن مبتلا به چیزی مثل ایدز باشن؟ در ایران احتمالش خیلی کمه ولی باید ببینیم احتمال خطر در مقابل احتمال ریسک از سطح حساسیت ما بالاتر هست یا نه. من حاضر نیستم ریسک کنم و در نتیجه باید در شرایطی معقول با ادب و مساوات با هم صحبت کنیم و به این نتیجه برسیم که بریم آزمایش بدیم. دقیقا اینجاست که چیزی مثل «فاحشه نبوده» یا «ببرمش آزمایش بده» و .. شدیدا می تونه مضر باشه چون شبیه فضای خریدن کالا می شه. در این شرایط معلومه که اگر صحبت در مورد آزمایش و لزوم بهداشت و … منجر به دلخوری بشه، یا شما بد مطرحش کردین یا اون آدم فعلا آدم مناسبی برای شما نیست و نیاز به کسب آگاهی بیشتر با کمک احتمالی شما داره.

 • خطاب به دوست سوال کننده مون :
  1- در تایید صحبت های جادی عزیزم باید بگم که دوست خوبم شما هم از قرار معلوم می خوای با این دختر خوب ارتباط جنسی برقرار کنی! پس فحشا خوندن رابطه ای که خودت هم قراره باهاش برقرار کنی اصن درست نیست!-
  2- دوست خوبم، شما در وهله اول باید سلامتی خودت برات مهم باشه! به قول جادی دختر مورد نظر شما گربه نیست که بخوای ببریش؛ باید ازشون بخوای؛ چون شما نیاز جنسی داری و شاید ایشون هم نیاز داشته باشه ، نه تنها فقط از سوی این خانم بلکه از سوی خودتون هم باید آزمایش بدین! منظورم اینه که فقط ممکنه بیماری از سمت خانوم نباشه! ممکنه خودت هم بیماری داشته باشی! پس این نامه کاملا یک طرفه است و به نظرم نویسنده ش باید یک درصد به این موضوع فکر کنه که آیا من خودم هم این بیماری رو ندارم؟!
  پس بهتره دست خودتون و خانم رو بگیرید ببرین به مراکز مخصوص و هر دو آزمایش بدین و در نهایت لذت یک رابطه سالم رو ببرین! (البته با کاندوم بازهم)
  خطاب به جادی: گربه رو خیلی خوب اومدی! ایول! خیلی دوستت دارم پسر! خوش بگذره! :) (مثه اینکه رفتی تبریز ؛از تو اینستاگرامت دیدم)

 • Nima

  این پست من رو به فکر فرو برد.
  سنم داره زیاد می‌شه و نه ازواجی و نه دوستی. یعنی فکر می‌کردم کار خوبی نیست که دوست داشته باشم و البته امکان ازدواجم که نبود.
  فکر کنم باید تجدید نظر کنم، باید برم کسی رو برای دوستی پیدا کنم :( نمی‌دونم.

  • دوست عزیزم راسیاتش من هنوز سنم به اونقدی نرسیده که بخوام در این باره نظر بدم! ولی تجربه و اونچه در اراف دیده ام همه شاهد این قضیه بودن که ازدواج خود به خود جور میشه!
   اعتقاد من بر اینه که خودم رو بکر تحویل کسی که قراره در آینده همسر من باشه بدم، با این همه اعتقادی به دوست پسر/دوست دختری و روابطی که در این اثنی شکل میگیره ندارم! هر چند دوستی واقعی امری جداست و من هم دوست دارم مثل هر کسی دیگه ای یک دوست صمیمی دختر داشته باشم و نه دوست دختر!
   در کل منظورم اینه شما بهتره به جای تصمیم به برقراری رابطه بعضا نا امن (مثل مورد بالا) اسباب ازدواج رو فراهم کنین و در یک رابطه ایمن و عاطفی ایشالله به جای دوست دختر دستی برای خانم بالا بزنین :)) بدین معنا که به جای پیدا کردن دوست دختری که شما ازت خوشش بیاد دختری رو پیدا کن که علاقه داری و کارها خودش جلو میره!

 • کامیابـــــــ

  “ولی می‌دونم قبلا دوست‌پسر داشته و البته اصلا فاحشه نیست”
  باید دو دستی بزنیم تو سر خودمون که یکی همچین چیزی میگه
  قصد توهین به شخص رو ندارم، مشکل از فرهنگ جامعه، دین و بیسوادیه

 • شاید برخی با خواندن مطالبی در حمایت از همجنس گرایان در وبلاگ جادی تصور کنند الان در مراکز آکادمیک آمریکا و اروپا حمایتی از همجنسگرایی وجود دارد، خیر این گونه نیست، همان طور که در این مطلب می بینید ، در محافل آکادمیک و دانشگاه های کشورهای انگلستان و آمریکا ، در اصل انحراف بودن همجنس گرایی شکی وجود ندارد و طرفداری از همجنس گرایی جایی در مراکز آکادمیک آمریکا و اروپا ندارد

  علم، دین، هم‌جنس‌گرایی
  * دکتر مهدی نساجی، پژوهشگر علم و دین، دانشگاه ردینگ، انگلستان

  دین اسلام (و برخی دیگر ادیان) که هم‌جنس‌گرایی را امری قبیح و نامشروع می‌دانند(فرض بر این است)، آیا حکمی مخالف طبیعت بشر ( حداقل برخی انسان‌ها) صادر نکرده‌اند؟ آیا دستاوردهای علم ژنتیک و احکام دینی در خصوص تقبیح هم‌جنس‌گرایی، در تقابل آشکار با یکدیگر نیستند؟
  آیا شواهد علمی بر وجود زمینه‌های ژنتیکی گرایش‌های هم‌جنس‌گرایانه وجود دارد؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، آیا این بدان معنا نیست که بعضی انسان‌ها به طور طبیعی و ذاتی میل به هم‌جنس دارند؟ دراین صورت دین اسلام (و برخی دیگر ادیان) که هم‌جنس‌گرایی را امری قبیح و نامشروع می‌دانند(فرض بر این است)، آیا حکمی مخالف طبیعت بشر ( حداقل برخی انسان‌ها) صادر نکرده‌اند؟ آیا دستاوردهای علم ژنتیک و احکام دینی در خصوص تقبیح هم‌جنس‌گرایی، در تقابل آشکار با یکدیگر نیستند؟
  فرض کنیم شواهد علمی برای وجود گرایش‌های هم‌جنس‌گرایانه بر اساس ژنوتیپ افراد وجود داشته باشد- ظاهراً این گونه است، هر چند محل اختلاف است، با این حال، از منظر دینی کنش هم‌جنس‌گرایانه کماکان می‌تواند امری قبیح، غیر شرعی و دارای عقوبت اخروی باشد.
  وجود پایه‌های ژنتیکی دال بر تمایلات هم‌جنس‌خواهانه، بیش از این نیست که در شخص مورد نظر صرفاً نوعی “میل” به جنس موافق وجود دارد، ولی شواهد علمی نمی‌گویند که چنین تمایلاتی آن‌قدر قوی هستند که غیر قابل کنترل باشند.
  آنچه رفتار را شکل می‌دهد، ترکیبی از اراده، محیط و نیز پایه‌های ژنتیکی فرد است. اسکی‌بازی را تصور کنید که از بالای یک تپه به سمت پایین حرکت می‌کند و باد نسبتاً شدیدی هم می‌وزد، اینکه اسکی‌باز در نهایت چه مسیری را طی کند و در نهایت به کدام نقطه برسد، به سه عامل جهت باد، پستی بلندی‌های تپه و نیز زاویه حرکت شخص اسکی‌باز ارتباط دارد. در این مثال، پستی‌بلندی‌های تپه پایه ژنتیکی فرد است، جهت باد، عوامل محیطی است و اراده فرد، همان زاویه‌ای است که اسکی‌باز از طریق جهت‌گیری چوب‌های اسکی انتخاب می‌کند. (این مثال، از مدل epigenetic landscape که توسط C.H. Waddington زیست‌شناس و فیلسوف انگلیسی ارائه شده، اقتباس شده است.)
  بر اساس آنکه پایه ژنتیکی فرد مورد نظر چه باشد، نوع پستی‌بلندی‌های تپه متفاوت است و ممکن است برای یک شخص هم‌جنس‌خواه، شیب به سمت جنس موافق بیشتر از بقیه باشد، ولی این بدان معنا نیست که چنین شخصی هیچ راه دیگری ندارد و فقط یک مسیر انتخاب وجود دارد. جریان محیط و نیز اراده شخص نیز می‌توانند به او کمک کنند تا مسیر دیگری را انتخاب کند و از منظر دینی، گرچه خودداری در این شرایط سخت‌تر است ولی عذری برای عدم خودداری و ارتکاب اعمال هم‌جنس‌گرایانه نیست و حداکثر این است که به نوعی چالش اخلاقی که لازم است شخص بر آن غلبه کند تبدیل می‌شود. شبیه این مسئله، ادعای وجود زمینه‌های ژنتیکی برای اعتیاد است، گرچه در برخی افراد، عوامل ژنتیکی مساعدتری برای استعمال مواد مخدر وجود دارد، ولی چنین گرایشی اعتیاد شخص را موجه نمی‌سازد.
  به نظر می رسد عبارت “هم‌جنس‌گرا”، خود تا حد زیادی گمراه کننده است. این کلمه این‌گونه الهام می‌کند که نوعی گرایش پایدار و جبری در شخص به سمت جنس موافق وجود دارد و یک ژن مشخص به گونه‌ای قهری، فرد را به سمت کنش هم‌جنس‌گرایانه سوق می‌دهد. در صورتی که تاکنون، دانش ژنتیک چنین چیزی را اثبات نکرده است. حداکثر این است که در تپه ژنتیکی فرد هم‌جنس‌خواه، شیب‌های بیشتری در مقایسه با دیگران وجود دارد.
  دونکته:
  الف) گرایش به هم‌جنس، شامل طیف گسترده‌ای است. در برخی موارد چنین گرایشی ناشی از نوعی اختلال حاد ژنتیکی، هورمونی و یا روان‌شناختی است که هویت جنسی شخص را نامشخص و سردرگم می‌کند. چنین اختلالی می‌تواند نمود ظاهری داشته باشد و یا نداشته باشد. در این گونه موارد، چنین اختلالی باید به رسمیت شناخته شود و با درک موقعیت شخص و با مراجعه به پزشک و انجام برخی درمان‌ها، همچون تزریق هورمون و یا عمل جراحی، هویت جنسی شخص به یکی از دو طرف سوق داده شود. این موارد از محل بحث خارجند. مسئله در مواردی است که شخص مورد نظر، عرفاً هویت جنسی مشخص دارد و با این حال دارای تمایلات هم‌جنس‌خواهانه است و مشکل پزشکی خاصی هم ندارد. ادعای من این است که در این موارد، حتی اگر علم ژنتیک، وابستگی‌هایی بین ترکیبی از ژن‌ها و رفتار هم‌جنس‌گرایانه پیدا کند، آنچه اثبات می‌شود حداکثر این است که نوعی تمایل وجود دارد(مثل اعتیاد)، ولی این تمایلات به حدی نیستند که با تربیت مناسب و نیز همت و اراده شخص مورد نظر برطرف نشوند. به هر حال وجود تمایل به اعمال غیر اخلاقی در انسان‌ها (آنچه در ادبیات دینی از آن به نفس اماره تعبیر می‌شود)، امر جدیدی نیست و کشف پایه‌های ژنتیکی برای آنها نیز، صرفاً جزئیات بیشتری از این پدیده ارائه می‌کند ولی مسئله جدیدی را طرح نمی‌نماید.
  ب) مدعای این نوشته این است که علی رغم کشف زمینه‌های ژنتیکی برای کنش‌های هم‌جنس‌خواهانه، شناعت اخلاقی و عقوبت اخروی چنین رفتارهایی از منظر دینی، کماکان موجه است و تعارضی میان دستاوردهای علمی و آموزه‌های دینی نیست. اما مسئله عقوبت دنیوی چنین کنش‌هایی (اجرای حدود که در فقه از آن بحث می‌شود)، موضوع دیگری است. اینکه به فرض اثبات وقوع عمل و وجود حد شرعی برای چنین اعمالی، تحت چه شرایطی حدود شرعی اجرا می‌شوند و آیا عوامل محیطی همچون تربیت، شرایط اجتماعی و نیز عوامل ژنتیکی و روانشناختی در کمیت و کیفیت حکم قاضی تأثیر دارند یا نه، موضوعات دیگری هستند که فقها و حقوقدانان بدان می‌پردازند.

  دکتر مهدی نساجی، پژوهشگر علم و دین، دانشگاه ردینگ، انگلستان

  • جادی

   دکتر عزیز این حرف ها فقط به درد مقالات ترجمه فارسی در جمهوری اسلامی می خوره (: مطمئنا اگر بحث دین است می شه گفت که در برداشت دکتر مهدی نساجی از اسلام، همجنسگرایی عقوبت اخروی داره و حرفی هم نیست. ولی این نظر ربطی به روانشناسی و پزشکی و غیره پیدا نمی کنه (: از نظر پزشکی و روانشناسی و علوم مشابه در حال حاضر همجنسگرایی بیماری یا چنین چیزهایی طبقه بندی نمی شه. چه دکتر نساجی از دانشگاه علم و دین موافق باشه چه مخالف (:

  • مهدی

   پژوهشگر علم و دین. بیشتر از هر چیزی عنوان شما برای من جالبه. چون از نظر من این عنوان یک تناقض به تمام معناست.
   علم و دین هیچ گونه تشابهی با هم ندارند. شما یا باید پژوهشگر علم باشید یا پژوهشگر دین.

   • آها! ببین این بستگی داره که شما از چه منظری به قضیه نگاه کنید!
    اگر شما یه مسیحی کاتولیک باشی قطعا معقوله دین و علم رو از هم جدا میدونی
    اگر مسلمون باشی باید علم (علم دینی : یعنی علمی که بر اساس دین جلو میره و تایید کننده اون هست؛ مانند اونچه امامان در مجالس علمی عنوان می کرده اند) و دین رو از یک جنس بدونی و این چیزیه که اعتقادیه!
    اعتقاد شما اینیه که فرمودید و اعتقاد من اینه که علم هنوز کامل نشده ( یک چیز تجربی که حتی گسترش دهندگان ش هم قبول دارن که کامل نیست و کاملتر باید بشه) و ممکنه بعدها دین (یک مقوله فراتجربی و به قولی معنوی) رو تایید کنه!
    واضح ترین نمونه تقابل این دو نظریه تکامل داروین هست ! شخصا اعتقادی بهش ندارم ولی مورد توجهه!

    • مهدی

     اینکه علم هنوز کامل نشده یک واقعیت بدیهیه. اما این موضوع دلیل نمیشه به علم بی‌اعتماد باشیم.
     ما نتایج کارهای علمی را میبینیم. علم جواب میدهد. اینکه علم جواب بسیاری از مسائل را نمیداند باعث ناامیدی نیست بلکه باعث انگیزه است. علاوه بر آن، این موضوع (کامل نبودن علم) نباید باعث شود که ما به دامن دین پناه ببریم. ناکارآمدی دین کاملا واضحه.
     چیزی به نام علم دینی وجود ندارد. در دین شبه‌علم هست اما علم نیست.
     علم تجربی هرگز یک مقوله فراتجربی را تایید نخواهد کرد. چون اینکار عملی نیست. اگر مقوله فراتجربی باشد بدیهی است که در حوزه علم تجربی نخواهد بود.
     تئوری داروین یک موضوع کاملا پذیرفته شده در جوامع علمی است. تاکید میکنم جوامع علمی، نه جوامع شبه علمی یا به قول شما علم دینی یا پژوهشهای علم و دین. اعتقاد شخصی شما هم این موضوع رو عوض نمیکنه.

     • مهدی عزیز، بنده خدمت شما عرض کردم که این موضوع کاملا اعتقادیه!
      من مسلمان بر اساس اعتقاداتم باور دارم که علم نه تنها نمیتونه مباحثی مثل وحی و خیلی چیز های دیگه رو توضیح بده بلکه در توضیح خیلی پدیده های تجربی دیگه هم نقص داره؛ نمونه هاش هم خیلی زیاده! حتی ممکنه بعد ها همین تئوری هایی ککه جواب میدن هم بعدا به راحتی نقض بشن و کاملترشون بیاد! علم برای زمان خودش خوبه! نمونه واضحش دینامیک کلاسیک هست که در زمان خود نیوتون خیلی خوب جواب میداد ولی بعدا با وارد شدن به عصر کیهان شناسی و ماهواره ها و ستاره ها ناکارآمدی ش کاملا مبرهن شد در صورتیکه نسبیت انیشتین به کار اومد و اونم در حالیکه چندین سال قبل مطرح شده بود! از نظر من علم خوبه و بسیار کارآمد، ساخته ذهن بشره و مثل هر چیز بشری دیگه هیچوقت کامل نمیشه (یه چیزی تو مایه های بحث راندمان یا بازده که هیچوقت 100 درصد نمیشه).
      از نظر من که به قدرت برتر یعنی خدای یگانه اعتقاد دارم ، چیزی که قدرت برتر بیان می کنه علم برتره. با این همه از نظر من ، دین (مخصوصا اسلام) با علم در عوض بعضی تقابل ها (مثل نظریه تکامل داروین و آفریده شدن مستقیم انسان) دارای جهت گیری های یکسانی هم هستند که ازشون با عنوان معجزات قرآن یاد میشه! مثل بحث زوجیت گیاهان ، وجود موجودات زنده فرازمینی (مثل باکتری و … و نه UFO ها) ، کوه های بازنگاه دارنده زلزله ، چرخش زمین به دور خورشید (و نه بالعکس) و…..
      پس علم میتونه هم راستا با دین باشه میتونه نباشه!
      از نظر من اعتقادم بر این هست که علم در راستای دین قرار خواهد گرفت
      ممکنه نظر و اعتقاد شما بر چیز دیگری باشه

      • :)

       زوجیت تو همه موجودات وجود نداره معجزه از خودتون نسازید بعدشم زوجیت حیوان ها و برخی گیاهانو انسان خیلی قبل تر از ۱۵۰۰ سال پیش بهش دست یافته بود
       نظریه داروین هم در همه جوامع علمی تایید شده است این که غلط باشه اماکنش خیلی کمه چون همه شواهد تایید میکننش رد نظریه فرگشت داروین مثل رد جاذبه است!
       چرخش زمین هم معجزه درست کردنه الکی مسلمینه تو قرآن بار ها زمین صاف فرض شده
       قرآن پر از اشکال علمیه که مفسرین قرآن میپوشنش، میگن نه منظور خدا یه چیز دیگس و فلان
       البته شما یقینا هیچ کدوم از حرفای منو قبول نمی کنی چون با خودتون میگید “چگونه به تاولهای پایم بگویم تمام راه رفته ام اشتباه بود” پس بدون هیچ توجهی به این کامنت به ادامه دادن همون طرز فکر تلقینی از سیستم اموزشی ادامه میدید
       نیازی هم به اوردن منبع نمیبینیم خودتون تو خونه احتمالا قرآن دارید میتونید با یه دیکشنری عربی به فارسی بررسی کنید اگه حوصله ندارید یه سرچ کنید

       • mamos98

        پسر/دختر خوب! یه بار دیگه بخون! من نگفتم همه موجودات! معجزه هم نیست! اصن من اسمی از معجزه نیاوردم!
        خدا چشمانت رو شفا بده که بهتر بخونی

      • مهدی

       آقا مسعود میرزایی، متاسفانه دید اعتقادی به این موضوع اشتباه است چون به شدت گمراه کننده است. یک دید منطقی بر پایه شواهد و مدارک عمل میکند نه بر پایه اعتقادات دینی که طبیعتا از شخصی به شخص دیگر و از دینی به دین دیگر کاملا متفاوت است.
       کامل نبودن علم نباید باعث نگرانی شود. شما موقعیت علم امروز با علم 2000 سال قبل را مقایسه کنید. مجهولات بسیار پیچیده آن زمان، معلومات پیش پا افتاده امروز هستند. این روند طبیعی علم است. پس نباید نگران ندانسته‌هایمان باشیم. تنها موضوعی که باید نگران آن باشیم این است که نداسته‌های امروزمان باعث نشود به دامن اعتقادات بی پایه و اساس دینی پنهاه ببریم.
       علم برای همه زمانها خوب است اما دین برای هیچ زمانی خوب نیست. در مورد مثال خودتان، دینامیک نیوتونی هنوز هم کاملا معتبر است در حوزه مربوط به خودش. نظریه نسبیت هم معتبر است در حوزه خودش.
       در مورد معجزات قران هم باید عرض کنم که در قران هیچ گونه معجزه‌ای وجود ندارد. قران دیدگاهی کاملا اشتباه در مورد انسان، وضعیت قرار گرفتن زمین، ماه و خورشید نسبت به یکدیگر، نحوه شکل‌گیری زمین و … دارد.
       علم هرگز در راستای دین قرار نگرفته و قرار نخواهد گرفت. بلکه این دین است که همواره خود را با علم تطبیق میدهد. البته نه به این سادگی! دین در برخورد با مباحث علمی که مخالف اعتقادات دینی باشد، چندین مرحله را پشت سر میگذارد. در مرحله اول به شدت با آن برخورد میکند و اگر توان آن را داشته باشد، شخص یا اشخاص مطرح کننده آن موضوع را مجازات میکند. در مرحله دوم دین سعی میکند نشان دهد آن موضوع علمی اشتباه است. شروع به اشکال تراشی میکند که معمولا این کار ناشیانه انجام میشود( تئوری داروین تقریبا در این مرحله است). بعد از گذشت مدت زمانی و اثبات کامل موضوع علمی و پذیرش عمومی آن، دین زیرکانه خود را با آن تطبیق میدهد. مثال معروف در زمینه، چرخش زمین به دور خورشید است. همه از ماجرای گالیله خبر دارند. یا بحث مسطح نبودن زمین امروزه به قدری واضح است که دیگر دین نمیتواند آن را انکار کند بنابراین در تفسیر این آیه قران که گفته “زمین را همانند فرشی زیر پای شما گسترانیدیم” نتیجه میگیرند که زمین کروی است !!!

       • جادی

        دوستان عزیزم لطفا این بحث رو ادامه ندید. سانسورچی عزیز تفاوتی بین کامنت و متن اصلی قایل نیست و حاکم دینی عزیز هم معتقده اگر کسی اعتقاداتش رو نقض کنه می شه کشتش (:

       • دوست خوبم / آقا مهدی!
        به خاطر جادی عزیز این بحث کاملا زیبامون رو ناتموم میزارم چون توی خونه ای که صاحب خونه علاقه ای به بحث در مورد یه موضوع نداره، بحث کردن بی احترامی به صاحب خونه است! ولی تنها به گفتن یک جمله بسنده می کنم: بخش دوم صحبت های شما کاملا برداشت و اعتقاد شماست دوست خوبم!
        متشکرم از شما ، و خیلی خوبه که منو میشناسین

        • مهدی

         من هم به احترام جادی عزیز بحث رو تمام میکنم. (علی رغم اینکه کلی حرف نزده باقی موند و البته حسرت نزدنش رو نمیخورم!)
         در ضمن من قبل از اینکه روی اسم شما در قسمت نظرات کلیک کنم شما رو نمیشناختنم.
         موفق باشید.

         • جادی

          البته بگم که «به احترام»‌ من نیست،‌ به اجبار حکومتی است که معتقده هر کس اعتقادش رو نفی کنه باید بمیره و اتفاقا فقط با هفتاد میلیون جمعیت دومین اعدام کننده جهان و یک یاز بزرگترین سانسورچی ها و زندان های روشنفکرها هم هست (:

          • مهدی

           منظور من احترام به صحبت شما مبنی بر ادامه ندادن این بحث بود. اگر نظر حاکم دینی برام مهم بود یا ازش ترسی داشتم، این بحث رو شروع نمیکردم. پس تنها دلیلی که این بحث رو ادامه ندادم احترام به صحبت شما بود.

        • جادی

         لازمه بگم که من خیلی هم استقبال می کنم از این بحث ولی مستقل از صاحبخونه یه آقایی بیرون خونه با طناب دار و شلاق و زندان واستاده و معتقده اگر کسی نظرش رو نفی کنه نباید آب خوش از گلوش پایین بره (: در نتیجه بهتره فعلا بحث نکنیم و اگر کسی بحث رو دوست داره یا معتقده تو بحث منطقی هم نظرش زنده می مونه،‌ فعلا لازمه روی آزادی بیان کار کنه (:

   • محمد

    امام صادق بزرگترین دانشگاه زمان خودش با 10 هزار شاگرد رو داشته و بزرگانی مثل جابرابن حیان رو تربیت کرده
    مطمئنی اسلام و علم تناقض دارن؟ :)

  • khcj

   دکتر! خفه فرمودید با این دکتر دکتر کردنتان. اگر یه حرف معقول بزنید خیلی موثرتر هست تا خودتون رو هی دکتر خطاب کنید. الان ما همه بیسواد و خر منتظریم شما با این دکتر دکتر کردن ما رو مرعوب کنید و نظرات شخصیتون رو تو پاچه ما کنید.
   دکترا در رشته علم و دین هم انصافا بامزست.

 • محمدمهدی

  یه مشکلی که هست اینه که مثلاً ایدز، بعد از شروع عفونت ویروسی، ممکنه با آزمایش هم تا شش ماه بعد از ورود ویروس، تشخیص داده نشه… یعنی نه علائم می ده و نه حتی با آزمایش مشخص میشه…. البته این یه احتماله….

 • مهدی

  اَه! ما یه غلطی‌کردیم سایت شما رو به دوستامون معرفی کردیم. از اون روز چسبیدی به روابط جنسی و همجنس گرایی و فلان و بهمان! :/ عمرا میدونم قبول نمیکنی و میگی لازمه و غیره، ولی یه ذره تمرکزت رو از این چیزا دربیار و بذار روی مطالب تکنولوژی، هرکی بخواد درمورد اون چیزا بخونه کلی سایت هست.

  • میلاد

   هاهاهاها
   خب شاید سکس و نرم افزار شبیه به هم باشن.
   (هر دوشون وقتی خوبن که آزاد باشن.)

  • جادی

   مهدی عزیز منم علاقمند نیستم در مورد چنین چیزهایی زیاد بنویسم و فقط جمعه ها رو اختصاص دادم بهش. خوشحال می شم دو تا سایت نشون بدی که سوال جوابی مثل بالا توش باشه که من دوستان رو راهنمایی کنم اونجا (:

  • khcj

   والا من فکر میکردم این وبسایت در مورد ازادی(شامل ازادی نویسنده تو انتخاب موضوع) هست نه تکنولوژی. من به شخصه از خواننده های جدی این سایتم ولی پستهای صرفا کامپیوتری و کاریابی سایت یک اپسیلون هم برای من جذابیت نداره. بالاغیرتا این سایت رو از ما نگیرید چون وب فارسی بدجوری چرند و بی محتواست.

 • پوری یا

  سلام
  پس صفحه مشکلی و کدهای سبز کو؟؟ میخواستم راه حل و رسیدن به نتیجه رو از طریق کدنویسی ببینم، مثه همیشه! :)
  اینجا ک حکم مشاوره جنسی، کمی پاینتتر مشاوره تئوریک و پایین تر مشاوره اخلاقی شده!
  بحثی که دوستان راه انداختن آنقدر گنده س که دیدنش در جایی مثه قسمت کامنتا باعث میشه مسخره بنظر برسه (بااحترام) بیشتر مثه ی رژه عمومی میمونه که هر کی کیک پخته شده ش رو میاره میگه مال من گنده تره! و رد میشه، بدون اینکه صبر کنه ببینیم و اندازه بگیریم و بچشیم و بفهمیم مزه ش چیه!؟!؟
  پ.ن: مسئله اصلی که باعث ایجاد این پست شده آنقدر جالب و قسمتی از متن مزحک بود که اصلا نفهمیدم جادی چرا جواب داده؟!! (حالا طراح سوال هرکی ک بوده)
  “”…جوابای کلیشه‌ای افراد متخصص خسته شدم!…””
  ی سوال در مورد روابط جنسی داری، اونوقت افراد متخصص جوابتو دادن اما بنظر کلیشه ای!!! (تکراری) بوده حالا اومدی که ی فرد “غیرمتخصص” ی جواب غیر کلیشه ای بهت بده؟؟
  جواب دوستان متخصص چون راه حل بوده به مزاقت خوش نیومده؟ دوست داری جوک بشنوی یکم بخندی؟
  کاری با جادی و علایق و حوزه هایی که دوست داره توشون وارد بشه ندارم، (مملکت و مختار و از این حرفا) ولی شما کجای کاربری و سابقه فعالیت اینجا رو مربوط به سوال دیدید؟
  اونوقت کلیشه ای؟ قالبا چندبار در روز دچار مشکلات جنسی میشی که جوابا برات کلیشه ای شدن!!
  و در عین حالی که شما داداش کوچولوی گلم (راستش برداشت از متنت میخوره که 18-19 سالت باشه) شما به سطحی از درک متقابل و فرهنگ و همزیستی مسالمت امیز رسیدی که پذیرفتی طرف مقابلت قبلا رابطه داشته و الانم اوکی هستی، اونوقت نمیتونی قضیه آزمایش و سلامت رو مطرح کنی؟ اصطلاحا مارو بغل گرفتی ماچمون نمیکنی؟
  (بلانسبت یاد جریان فاحشه ای افتادم که بعد از سکس میره حموم، حوله میخواد، از پشت در بیرون نمیاد و حوله رو از پشت در میگیره! “اینجا منظورم فقط تعارف و حیای غیرمتعارف و نقیض موقعیت هستش”)
  و اونجوری که از متن شما متوجه شدم فرمودی که “من با دختری در ارتباط بودم [چندین بار]” راستش باتوجه به ادبیاتت برداشت من از این نوشته سکس بود، حالا اگه منظورت از رابطه سکس بوده خوب تعارف رو بزار کنار دختره رو هم ول کن، خودت برو تست بده همه ی بیماری های جنسی واگیر هستن!!
  پ.ن: جادی جان و دوستان دیگه ببخشید پرحرفی کردم و از موضع طلبکار حرف زدم ولی با خوندن نوشته یهو ی فلسفه براش بافتم مجبور شدم اینارو بگم. در آخر ان شاالله ک مشکلی نداشته باشه/شید.

  • جادی

   غلط دیکته ای متاسفانه باعث می شه آدم متن رو خیلی جدی نگیره. ولی در مورد «مشاوره با متخصص» بگم که اگر ایران زندگی می کنی حتما متوجه هستی که جواب «مشاور متخصص» به این سوال – با یه هوا اغراق – چرندی مثل اینه که «شما با ورزرش دوش آب سرد و ازدواج گناه رو از خودتون دور کنید» (: و تقریبا همه کسانی که درگیر مشکل هستن ازش خسته هستن – مگر گروهی که معتقدن داروین هم چرند میگفته ((:

 • البته جادی حدیث اینه که در درجه اول افراد برن ازدواج کنن بعد شخصی سوال می‌کنه اگه پول نداشتن ازدواج کنن تکلیف چیه میگه روزه بگیرید که شهوت رو کم می‌کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! روزه؟ فکرشو بکن! هف هشت سال روزه بگیری که نکنه بری یه جایی بازیگوشی کنی اسلام به خطر بیفته!

 • حمید

  جادی جان چرا جو می دی؟! من خودم ایران زندگی می کنم از پزشکم اینجور سؤالاتی پرسیدم، جواب هم شنیدم…. دبیرستان هم بودیم، معلم زیستمون همه چیز رو برامون گفت… خبری نیست بابا…. در ضمن، این پرسشگران خیلی تنبل تشریف دارن. با یه جستجوی سادۀ گوگل، میشه فهمید ایدز چیه، چطور منتقل میشه و چطور میشه از سلامت مطمئن شد. حتی کافیه یکی-دو مقالۀ ویکی پدیای فارسی رو بخونی.

 • مصطفی

  فاحشه کسیه که فحشا میکنه، گرفتن پول هم شرط نیست، مرد و زن هم نداره :)

 • آرین

  این مورد خاص به کنار، فکر می‌کنم هنوز خیلی فاصله داریم با نقطه‌ای که اولین اولویت اشخاص قبل از برقراری رابطه اهمیت دادن به این موارد مهم باشه. در کشوری که دو فرد بدون ازدواج نمی‌توانند بدون هزار و یک نگرانی رابطه‌ی جنسی آرامی داشته باشند و همیشه این استرس را دارند که نریزند و نگیرندشان. افسوس که در این شرایط این موارد برای اغلب افراد شبیه نگرانی‌های خیلی لوس و مثلا اشرافی (؟) به نظر میاد.

 • hadi

  jadi jan to ke ahl azadi bayan hasti ye like o disslike be nazaratet ezafe kon ta kesayi mesle man ke mataleb o nazarato mikhoonano hosele payam dadan nadaran age ba nazari movafeg boodan like konan age mokhalef disslike
  albate age doos dashti
  bebakhsh finglish neveshtam
  lazem nis in nazaro tayid koni

 • حامد

  در دنیای واقعی آدم ها با هم سکس دارن و متاسفانه در دنیای فعلی بعضی ها بدون کاندوم سراغ این سکس می رن.
  چرا متاسفانه؟ آقا با کاندوم اصلا یه سری از هورمون ها که در حالت لمس ترشح میشه که باعث لذت میشه؛ اصلا ترشح نمیشه! هم از نظر فلسفی هم آدم نگاه کنه ما شاید برای همین لذته اس که زنده ایم. حالا زنده موندن بیشترمون رو فدا لذت نبردن کافی بکنیم؟!
  من حالا چند روزه بلاگتو میخونم، بعد اصلا این چی بود حالا؟
  پیج مشکلات جسی ئه انگار :)))

  • جادی

   این حرف اشتباهه. خوشحال می شم منبع و هورمون رو معرفی کنی (:

 • Mahmoud

  آگاهی بخشی در زمینۀ زندگی سالم، یه نیاز حیاتیه.
  تو دیکشنری های مختلف زبان انگلیسی، ذیل مداخل لغات معادل «فاحشه»؛ معمولاً و در اکثریت قریب به اتفاق، در دومین معنی اشاره شده به کسانی که شرکای جنسی زیاد و متعدد دارن هم همون «فاحشه» گفته میشه. جالبه که دیکشنری های معاصر و امروزی هم چنین نظری دارن که به نظر جامعه هایی مثل مال ما، نزدیکه. :)