آیا کتابخوان دیجیتال کیندل به درد می خوره؟

ebook_on_kindle

من الان تقریبا دو سه ساله که یک کیندل دارم. شایدم بیشتر؛ شایدم کمتر. مطمئن نیستم راستش. کیندل من مدل Paperwhite است با بک لیت و یک اکانت آمازون. از نظر من این ابزار فوق العاده است و خیلی هم زیاد ازش استفاده کرده‌ام و امروز می‌خوام بعد از مدت‌ها داشتنش نظرم رو در موردش بگ تا بقیه دید یک ایرانی فارسی زبان در مورد این دستگاه رو داشته باشن. اما اول یک بحث مهم داریم: کدوم کیندل!

کدوم کیندل

کیندل انواع مختلفی داره. حتی تبلت های اندرویدی کیندل هم وجود دارن که صفحه شون رنگی است و اصولا چیزی که بهش می گیم کتابخون نیستن. به نظر من اگر می خواین کیندل بخرین حتما باید به انواعی که صفحه نمایشی مشابه کاغذ دارن مراجعه کنین و بین اونها هم به نظر شخصی من حتما باید چیزی بخرین که از خودش نور داشته باشه تا توی تاریکی هم بشه کتاب خوند – حداقل در مورد من که اینطوره چون من خیلی از کتاب‌هام رو زیر پتو می خونم! ولی واقعا من متوجه نمی شم چرا کسی باید سراغ کیندل جدید ۲۸۹ دلاری بره که به جز باتری بزرگتر از نظر من هیچ فرقی جدی ای با کیندل قبلی نداره! من یک کیندل پیپر وایت دارم و به نظرم هنوزم این کیندل ۱۲۰ دلاری دارای وایرلس و نور شخصی یکی از بهترین گزینه ها است برای کسی که براش مهمه چقدر پول می ده و چی می گیره.

همچنین بین گزینه «موقع لاک بودن دستگاه تبلیغ نشون بدن» یا «تبلیغ نداشته باشم ولی بشیتر پول بدین»، گزینه اول بسیار جذابتره. هم ارزونتره هم کیندل شما هر بار یک کتاب خوب به شما معرفی می کنه (:

نکات مثبت

 • کیندل دیوایس ارزونی است. اگر بتونین از کسی بخواین براتون بیاره واقعا عددی مثل صد و بیست دلار قیمت بالایی نیست.
 • باتری فوق العاده. تکنولوژی ePaper تقریبا باتری مصرف نمی کنه (: صفحه کیندل فقط موقع تغییر کردن برق مصرف می کنه و در نتیجه کیندل شما به راحتی هفته ها با یک شارژ به شما امکان کتاب خوندن می ده. من نور صفحه رو کم می ذارم و خیلی گاه گداری پیش می یاد که بخوام کیندلم رو شارژ کنم.
 • دسترسی زیاد به کتاب‌ها..= با کیندل شما واقعا به کتاب‌های جهانی دسترسی دارین. من سال ها حین سفر یک عالمه کتاب می خریدم تا توی ایران بتونم بخونم ولی بودن کیندل کاملا به من اجازه می ده که کتاب‌ها رو بدزدم و روی دیوایسم بخونم یا واقعا اکانت آمازونم رو با انواع راه ها شارژ کنم و چیزی که می خوام رو بخرم.
 • ‌وزن و اندازه عالی. کیندل به راحتی به شما اجازه می‌ده همیشه اونو همراه داشته باشین و هر وقت لازم داشتین با یک دست اونو داشته باشین و بخونین. این در وهله اول شاید خیلی مهم نباشه ولی سریعا متوجه می‌شین که یک تبلت ۱۰ اینچی رو آدم خیلی وقت ها نمی‌تونه همراهش ببره در حالی که کیندلش همیشه می تونه یک جایی جا داده بشه.
 • فقط کتابخون. این یکی از اصلی‌ترین دلایل خریدن کیندل توسط من بود. من دوست نداشتم موبایل همیشه تو تختم باشه. چه به عنوان یک دستگاه الکترونیک و چه به عنوان یک منبع نوتیفیکیشن. وقتی کیندلم دستمه فقط دارم کتاب می خونم در حالی که حتی وقتی دارم توی گوشی شطرنج بازی می کنم هم نوتیفیکیشن اینکه فلان تو تلگرام فکر کرده خوبه شما فلان چیز رو بخونین یا اینقدر پول براتون واریز شده یا فلانی خواسته با شما حرف بزنه ولم نمی کنه. من این کیندل رو خیلی دوست دارم که فقط کتابخون است و نه هیچ چیز دیگه
 • صفحه مشابه کاغذ. هنوزم که هنوز کتاب کاغذی هیجان و دسترسی بهتری به آدم می ده ولی خب کیندل هم با توجه به تکنولوژی صفحه اش تا حد زیادی احساسی مشابه کتاب به چشم و مغز منتقل می کنه. من هیچ وقت احساس نکردم با خوندن از موبایل یا تبلت چشم هام خسته می شن یا ازشون اشک می یاد ولی به هرحال حس خوندن رو کیندل به نظرم کلاسیک تر و بهتر از خوندن روی موبایل و تبلت است.
 • نسبتا باز بودن. کیندل یه جایی بین آزادی نرم افزار آزاد و زندان سابقا-طلایی مک ایستاده. حداقل نکته مثبت برای من اینه که سخت گیری خاصی نیست به اینکه من این مطلب رو از کجا آورده ام یا کتاب رو صاحبم یا به چه روشی می خوام کپی اش کنم روی کیندل. به راحتی می شه کیندل رو وصل کرد به یک کامپیوتر و روش فایل کپی کرد و بعد خوند.
 • ارسال اسناد به کیندل. این یکی دیگه از قابلیت های فوق العاده کیندل است. من می تونم هر مطلبی که می خوام بخونم (متن خالص، ورد، پی دی اف، کتاب، …) رو به یک آدرس ایمیل کنم و چند لحظه دیگه اون متن توی کیندل ظاهر می شه.

نکات منفی

 • پی دی اف. کیندل برای خوندن پی دی اف های مرسوم که برای کاغذ آ۴ درست شدن مناسب نیست. اندازه کیندل اندازه کاغذ آ۵ است (یعنی نصف آ۴) و در نتیجه اکثر پی دی اف ها روی اون یا خیلی ریز می شن یا نیازمند اسکرول. اگر قراره از کیندل استفاده کنین بهتره فقط به فکر کتاب هایی باشین که نسخه واقعی ایبوک ریدر دارن.
 • فارسی. روی کیندل می شه فارسی خوند. اگر کتاب دیجیتال فارسی درست داشته باشین تا حد خیلی زیادی قابل خوندن روی کیندل است. من حتی خیلی از متن های مورد علاقه ام رو شخصا به کتاب تبدیل می کنم که بتونم روی کیندل بخونم. همچنین می شه پی دی اف های آ۵ ساخت که تقریبا معقول روی کیندل قابل خوندن هستن. اما در کل اگر به فکر خوندن اونهمه کتاب پی دی اف شده روی اینترنت هستین بهتره خیلی به فکر کیندل نباشین چون همونطور که در مورد قبلی گفتم خوندن آ۴ روی کیندل نیازمند اسکرول چپ و راست و اینها است و خیلی جذاب نیست. هرچند که با گیک بازی می شه اینو تا حدی حل کرد. عکس بالای مطلب صفحه ای از کتاب نسخه دیجیتال مخصوص کتابخون فقط برای تفریح است که روی کیندل باز شده.
 • گرافیک پایین. به هرحال بهترین کیندل هم کیفیت تصویر پایینتری از اکثر تبلت های امروزی داره و همچنین سیستم ePaper هم سیاه و سفیده. نتیجه این مساله اینه که کتاب هایی که چیزی بیشتر از متن دارن در کیندل خیلی جذاب نشن. از جمله کتاب های ریاضی، فیزیک، شطرنج و حتی گاهی برنامه نویسی. برای من کاربرد اصلی کیندل در خوندن رمان بوده و هست.
 • آزاد نبودن. در بخش قبلی گفتم که کیندل خیلی هم بسته نیست ولی خب در مقایسه با خیلی از کتابخون های دیگه (مثلا نوک ها] تا جایی که شنیده ام آزادی بیشتری به کاربر می دن.
 • عدم پشتیبانی از همه فرمت‌های کتاب دیجیتال. کیندل رو شرکت امازون ساخته و از فرمت های کتاب خودش پشتیبانی می‌کنه. شما روی کیندل نمی تونین فرمت بسیار مرسوم epub رو بخونین بلکه اول باید با استفاده از یک سیستم (مثلا برنامه calibre) کتابتون رو به mobi تبدیل کنین و بعد اونو بخونین. هرچند که این مشکل حادی نیست ولی جذاب هم نیست.
 • عدم امکان تورق علمایی! تورق کتاب کار جذابیه.. شما کتاب رو دستتون می گیرین و مثل زمان هایی که قراره نقاشی متحرکی که کنار دفتر کشیدین رو نشون بدین، صفحه ها رو از زیر انگشت ها رد می کنین. یا یک کم می یاین عقب و می بینین سه صفحه قبل ماجرا چی بوده یا چقدر مونده و چی مونده از جلوتر کتاب و … اینکار توی داکیومنت دیجیتال بسیار بسیار سخته.

جمع بندی و یک نکته خیلی مهم

کیندل دیوایس خوبیه. اگر کتاب انگلیسی می خونین – بخصوص در حوزه متنی مثل رمان – به نظر می تونه کمک خیلی خوبی باشه. حتی خریدن کتاب اصل هزینه عجیبی نداره چون دادن مثلا ۸ دلار برای یک رمان که یک ماه شما رو مشغول می کنه برای اکثر ما سخت نیست. اگر کسی اهل کتاب است و دسترسی به یک آرشیو بزرگ و همچنین راحتی یک کتاب خون ای-ریدر رو می خواد به نظرم کیندل می تونه همراه خوبی باشه.

اما نکته خیلی خیلی مهم اینه که این حرف و نوشته و اونهمه تبلیغات دیگه اصلا به این معنی نیست که کسی برای کتاب خوندن نیاز به یک کیندل یا نوک یا تبلت یا هر چیزی داره. اکثر ما کتاب نمی خونیم چون کتاب نمی خونیم (: دلیل کتاب نخوندن اکثر ما این نیست که چون کیندل نداریم کتاب نمی خونیم و اگر کیندل بخریم حتما کتابخون می شیم. ممکنه هیجان اول باعث بشه یکی دو کتاب رو بخونین ولی در نهایت این اشتباه رو نکنین که داشتن یک کیندل باعث می شه آدمی که تا دیروز کتاب نمی خونده کتابخون بشه… شایدم بشه ها (: ولی علت کم بودن کتاب در جامعه ما چیزهای خیلی بیشتر از نداشتن کیندل است.

 • تا جایی که شنیدم کیندل‌ها از epub پشتیبانی نمی‌کنن. درسته؟
  و وضغیت فارسی روشون چه طوره؟
  من خودم یه epub درست کرده بودم که روی چیزی مثل فیدیبو درست نشون داده می‌شد، ولی وقتی از یه نفر خواستم ببینه روی کیندل چه‌طور نمایش داده می‌شه، گفت که باید تبدیل قالب بشه و بعد هم کلماتش چپ به راست شده بود.
  ممنون می‌شم در این مورد بیش‌تر توضیح بدی.

  • jadijadi

   دقیقا این دو نکته مهم جا افتاده بود. اضافه اش کردم به متن و یک عکس هم گذاشتم. دقیقا ای پاب نمی خونه که خیلی مسخره است. فقط فرمتش خودش رو می خونه ولی خب تبدیل راحته.

  • Shahram Shinshaawh

   دانیال جان،‌جادی جان،
   راهی هست که بشه DRM (یا هرچیز دیگه ای که اسمش هست) کتاب‌هایی که از فیدیبو خریداری کردم رو پاک کنم تا بتونم روی ای‌بوک ریدر اندرویدی (نوک سیمپل تاچ) بازشون کنم؟
   یا حداقل نرم‌افزار فیدیبو رو روی اندورید ۲ قابل نصبش کنم؟
   ممنون

   • تا جایی که می‌دونم مشکل فیدیبو و امثالش فقط DRM نرم‌افزاری نیست. اینه که روی خود قالب هم تغییرات غیراستانداردی اعمال کردن. متأسّفانه DRM به حدّی در حریم شخصی افراد نفوذ می‌کنه که حتا اجازه نمی‌ده از چیزی که پولش رو دادید، روی دستگاه خدتون استفاده کنید. این مطلب رو در همین باره نوشتم: https://gnu.rocks/2017/drm

 • برای کانورت پی‌دی‌اف من از این روش استفاده میکنم: http://meysampg.blog.ir/post/41/how-to-convert-pdf-djvu-for-use-on-kindle

 • Sadegh khademi

  من روی تبلت میتونم در کنار داشتن مزیت های یک کیندل(به جز صفحه نمایش سیاه سفید) از اپلیکیشن هایی استفاده کنم که میتونم به راحتی کتاب های متفاوتی رو رایگان بخونم.مثل wattpad و یا برنامه های مشابه.برای خوندن هر نوع فایلی هم میتونم از برنامه ی مخصوص به خودش استفاده کنم.با وجود اینا چرا باید کیندل رو به تبلت ترجیح بدم؟

  • jadijadi

   خب اگر متن رو خوندی دقیقا گفتم دیگه. من ترجیح می دم فقط کتابخون باشه، نگران باتری اش نباشم و صفحه اش شبیه تر به کاغذ باشه. منم روی تبلت و موبایل برنامه آمازون رو دارم و گاهی خوندن رو اونجا ادامه می دم و سینک می شه با هم

  • fujinuma

   چون بازتابِ نور چشم رو نابود می‌کنه :)

 • Masoud Naservand

  منم قصد دارم بخرم. چرا ایران که میاد اینقدر گرون میشه…

 • روزبه

  درود
  مرسی از مطلب خوبت. من همین دو روز پیش بالاخره بعد از کلی کلنجار رفتن با خودم بر سر قیمت زیاد کیندل جدید، یکی خریدم. واقعا چیز خوبیه برای کسی مثل من که وقتی با تبلتم یا لپ تاپم چیزی میخونم چشمام اشک میاد و اذیت میشم مخصوصا توی تاریکی.
  بگذریم که هیچکس از اطرافیان از وجود چنین چیزی با نام کتابخوان آگاهی ندارن و فقط وقتی از قیمتش با خبر شدن همگی گفتن چقدرررر گرونه!!!
  تا حالا چند تا فایل پی دی اف فارسی باهاش خوندم از جمله کتاب لینوکس برای تفریح که جادی عزیز ترجمه اش کرده با سایز آ۵ عالیه. بقیه هم که اسکن بودن فونت هاشون خیلی ریز نبود درحد فونت یه کتاب جیبی معمولی بود.

  فقط پی دی اف های آ۴ آزار دهنده هست خوندنشون. فرمت epub فارسی هم چیزی نداشتم ولی برای انگلیسی باید به فرمت mobi تبدیل بشن با برنامه ای مثل calibre که توی لینوکس میشه اینکار رو کرد.

 • Morteza Kasravi

  من ولی بعد شش سال کتاب خوندن رو کیندل فکر می کنم لذت بیشتری می برم به نسبت کتاب کاغذی. دستم خسته نمی شه ( ممکنه یک ساعت کتاب دستتون باشه و به خاطر وزن کم حسش نکنین ) به جز کتابی که دارم می خونم کتاب های شعر و اینا که برا به لحظه خاصه همیشه همراهمه ( فکر کنین شب یلدا تو سوئد تو یه هاستل گیر کردین. حافظ از کجا می آرین؟ :)) تو وقتهای مرده م راحت کتاب می خونم. کتاب های روز دنیا رو می خونم. کلاسیک ها رو مجانی می خونم. حتی یه بار رزپری پای م و گذاشته بودم شرق و اعتماد و pdf می کرد مثل مجله می فرستاد رو کیندل م که صبح که بیدار می شم روزنامه اونروز رو داشته باشم. چی می خواد دیگه آدم؟

  • fujinuma

   مثالِ سوئد خیلی جالب بود. نکنه اونقدر رایجه ما بی‌خبریم؟!

 • مصطفی

  برای اینکه موقع خاموش بودن صفحه تبلیغات نشون نده، تو سایت آمازون قسمت چت آنلاین بهشون بگی تو کشور ما تبلیغات استفاده‌ای نداره درجا قطعش میکنن. چند دلار صرفه جویی :)

 • Mohsen Raee

  سلام جادی جان. ممنونم بابت اطلاع رسانی خوبت.

 • سینا

  پیشنهاد می کنم اگر امکان تهیه از انور آب ها را دارید به kobo glo hd هم نگاه ویژه ای داشته باشید.

 • خیلی خوب می‌شه اگه بشه به استورهای ایرانی وصلش کرد. من چند وقت پیش به تلگرام طاقچه پیغام دادم که آیا راهی هست از طریق کیندل از فروشگاه شما خرید کرد؟ پاسخ اونها:

  با سلام

  کاربر گرامی؛ جهت حفظ حق نشر و مطابق با قرارداد منعقد شده میان طاقچه و ناشران همکار طاقچه، کتابهای دریافت شده تنها در اپلیکیشن طاقچه قابل مطالعه هستند و امکان دسترسی به فایل کتاب‌ها برای کاربران وجود ندارد.

  :-O

 • Saeed Ektesabi

  سلام
  منم همین مدل کیندل که معرفی شد رو دارم و واقعا برای کتاب خوندن توی سفر عالیه.
  برای مدیریت کتاب هاتون هم می تونید از این برنامه استفاده کنید :
  https://calibre-ebook.com/
  خودش پی دی اف رو تبدیل می کنه و برای اکانت امازونتون ایمیل می کنه.

 • mmd

  جادی ممکنه در مورد “زندان سابقا-طلایی مک” بیشتر توضیح بدی؟ منظورم گذشته و حال این سیستمه.

  • jadijadi

   حالا بحث مفصل باشه بعد ولی منظورم این بود که الان دیگه طلایی خاصی هم نیست (:

 • احسان

  سلام
  من هم دو سالی هست که کیندل دارم. به نظرم خیلی وسیله خوبی هست. مشکلی که من دارم اینه که بعد از یه مدت کلی کتاب نیمه خونده دارم.
  به نظرم اگر استورهای ایرانی این کتاب‌ خوانها را پشتیبانی می‌کردند که دیگه خیلی عالی میشد. هرچند من یه راهی پیدا کردم که بتونم کتابهایی که توی فیدیبو خریداری کردم را روی کیندل بخونم.
  برای پی دی اف هم پیشنهادم نصب koreader روی دستگاه هست.

  • Wanderer

   احسان جان این برنامه‌ی koreader رو چطور باید نصب کرد؟ من کیندل قدیمی دارم. (3.0.2)

  • Mohammad Tavakol Moghadam

   سلام….میشه توضیح بدید از چه راهی میتونید کتابهای فیدیبو رو روی کیندل بخونید؟

  • parsaiscoding

   چرا نیستی که بگی چجوری رو کیندل فیدیبو میخونی آخه :(((((

 • SamanehSaadat

  یه امکان خیلی خوب دیگه‌ش WordWise هست که وقتی فعالش کنی معنی لغتای سخت رو بالاش نشون میده. برا من خیلی سرعت خوندن و فهم کتابای انگلیسی سخت رو میبره بالا.
  یه دلیل دیگه‌ای هم که من دوستش دارم اینه که دست آدم از نگه داشتنش خسته نمیشه این قدر سبکه و حاشیه‌هاش و سایزش یه جوریه که نگه داشتنش خیلی راحته.

 • fujinuma

  می‌تونید از کمان‌رایانه کتاب‌خوان بخرید. طرف‌های میرداماد هست و برای خرید آنلاین هم اینجاست.

 • Ali

  سوالی دارم این که
  مطالعه من زیاده و بیشتر مقالات علمی رشته ام رو میخونم که همه pdf هستن. مقالات رو با ipad air 2 میخونم. ولی چون ساعات مطالعاتم زیاده، همیشه چشم درد دارم و کم کم حس میکنم داره آسیب جدی به چشمهام وارد میشه.

  کیندل از این نظر چطوره؟ مطالعه طولانی مدت چشم رو خسته میکنه؟

  • fujinuma

   نه. تازگی‌ها بیشتر مدل‌های کیندل رزولوشون بالایی دارن و کلمه‌ها بسیار واضحن. من در مترو حدودِ ۲ ساعت کتاب می‌خوندم اون هم با «نوک» و معمولاً خسته نمی‌شدم مگر از قبل خسته می‌بودم :)

   • ali

    خیلی بیشتر از 2-3 ساعت مطالعه میکنم. گاهی اوقات بیش از 8 ساعت.

    مشکل من با نور صفحه است که اگر زیاد باشه سریع چشم رو خسته میکنه و اگر هم نور رو کم کنم خوندنش سخت میشه.

    من تجربه خوندن با کتاب خوان رو ندارم. میخوام بدونم دقیقا مثلا کتاب، بدون نور براق و شبیه به نور طبیعی کار میکنه!؟

    • fujinuma

     آره. کاملاً نورِ طبیعیه و من تفاوت خاصی در برابر کاغذ ندیدم. اگر در جای تاریکی می‌خونید حتماً کتاب‌خوانی بخرید که چراغ داشته باشه.

 • hadi

  می توینین تو کالیبره یه کد بزنین راست به چپ بشه یعنی متن راست بچسبه به صفحه
  کد رو بلد نیستم :دی یکی برام درست کردییه بود
  ولی بزرگترین بدیش مشکل خود پی دی اف های فارسی هه که متنش رو راحت نمی شه تبدیل کرد
  بهترین برنامه k2pdfopt هه سایز یکی از کیندل ها رو بهش می دی خودش تبدیل می کنه ولی فونت رو نمی شه کوچیک بزرک کرد برای کالیبره تو فارسی حتما باید خروجیت AZW3 باشه

 • Ali Bahjati

  به نظرم دو تا نکته‌ی جالب رو در مورد kindle نگفتی،
  یکی که خیلی مهمّه، نرم افزار koreader هست که میشه روی کیندل نصب کرد و باهاش کتاب خوند (البته ریدر خود کیندل هم میشه ازش استفاده کرد)، این نرم افزار اول از همه epub رو باز می‌کنه. دوم از همه (شاید مهمترین!) قابلیت مهمش که من دوست دارم،‌ reflow کردن پی‌دی‌اف عه، یعنی پی‌دی‌اف که خب حتی دو ستونه هم نباشه (لزومی نداره متنی باشه پی‌دی‌اف، عکس هم باشه درست کار میکنه)‌، میاد خط هارو تشخیص می‌ده و می‌بره خط بعد جوری که توی کیندل اندازه مناسبی داشته باشه، یعنی میتونیم بگیم سایز فونت رو عوض کن. توی کتاب‌های انگلیسی که عملکردش عالیه، توی فارسی هم بد‌نیست (البته خیلی وقته استفاده نکردم خبر ندارم چجوریه). تنها مشکل اینه که خب یه‌ذره ممکنه کندتر بشه فرایند خوندن، که اینقدرها هم کند نیست. یه قابلیت دیگه هم که داره،‌ جابجایی سریع بین صفحاته، که میتونی مثلا بری یه صفحه دیگه رو ببینی همزمان (البته به‌صورت reflow نشده) که رو این صفحه‌ای و کلا هم جابجا شدن بین صفحات سریع‌تر شده. دیگه OCR (انگلیسی)‌ و …. هم داره!
  (البته خود کیندل هم برای mobi، توی اپدیت جدیدش، قابلیت رفتن و صفحه‌های جلوتر/عقب‌تر رو نیم نگاه انداختن رو داره‌ها!)
  نکته‌ی دوم در مورد کیندل، اینه که خب کیندل گنو/لینوکسه، و حتی از gtk استفاده می‌کنه اگه اشتباه نکنم! حالا نتیجه‌ای که میشه گرفت اینه که میشه با jailbreak (!) کردنش، دسترسی به فایل‌های سیستمی یافت و برنامه نصب‌کرد و …، یعنی خیلی شیک می‌شه ترمینال داشت و برنامه‌ها رو برای پردازنده ARM کامپایل کرد و برد روش. برنامه‌های گرافیکی هم میشه (با همون gtk فکر کنم)،‌ مثلا پیش‌فرض شطرنج و نوت و ادیتور و صفحه‌نقاشی و …. نرم‌افزاراش موجودن (البته این نکته بیشتر جذاب و بامزست تا کاربردی!)

 • hadi

  یه برنامه ی خیلی خوب آقای ایمان خاقانی فر با جاوا برای تبدیل پی دی اف به اچ تی ام ال برای کیندل نوشته http://www.imanfar.com/daily-posts/persianpdfconverter2forwindowsandmac
  که بهتره بعد از تبدیل دوباره با کالیبره از اچ تی ام ال به AZW3 تبدیلش کنین
  البته چون تو خود اچ تی ام ال کد راست چین هستش دیگه نیازی نیست تو کد های کالیبره دست برد – خودش راست چین می کنه :دی
  واقعا به نظر من باید از ایشون تقدیر و تشکر کرد بعضی از پی دی اف ها رو واقعا خوب بر می گردونه

  • Iman Khaghani Far

   مرسی عزیز. خیلی سال پیش اینو نوشته بودم. امروز اسمم رو سرچ زدم این اومد.

 • Pingback: از پروژه‌ نافرجام اپل تا خالق تلگرام؛ خواندنی‌ترین‌های دیجیتال | سوال طلایی()

 • mohsen

  “دلیل کتاب نخوندن اکثر ما این نیست که چون کیندل نداریم کتاب نمی خونیم و اگر کیندل بخریم حتما کتابخون می شیم”
  واقعا که این جمله حقیقت محضه.من آدم کتابخوانی نیستم و یه بار کتابخوان خریدم دقیقا چون فکر می کردم کمکم می کنه.ولی بعد از یک هفته که شوق اولیه م رفت متوجه شدم که دیگه علاقه چندانی به کتاب خوندن ندارم.حتی با کتابخوان :)

 • ArMot

  کاش این مطلب 1 سال پیش به اشتراک گذاشته میشد :))
  من برای مطالعه یه تبلت 8 اینچی گرفتم . اما خب بعد از 3-4 ساعت مطالعه مداوم دیگه چشمام رو نمی تونم باز کنم.
  کتاب های تخصصی هم که با فرمت epub جیگر آدمو خون میکنه ! استایل کتاب رو به هم میریزه، جدول ها و عکس ها … همشون قاطی پاتی میشن …
  تازه اگر کتاب یه خورده حجیم هم باشه که دیگه هیچی ، دقیقا حالتی مثل کاراکتر flash در انیمیشن zootoplia برام پیش میاد.
  مجبور میشم رو بیارم به پی دی اف که پی دی اف ها هم تک و توک فونتاشون درست راسه ! اکثرا هی باید هر صفحه رو کلی زوم کنم تا قابل خوندن شه ، مطالعش کنم بعد برم صفحه بعد ! دچار یه infinite loop میشم :))

  آیا کیندل هم این مشکلات رو داره ؟

  پی . اس : بنده نمی دونم شما چطوری زیر پتو کتاب می خونی :)) بنده بعد از اینکه اتفاق روایت شده در عکس برام به وفور پیش اومد ، تصمیم گرفتم خوندن زیر پتو رو ترک کنم :))

 • Mehdi Sadeghi

  من سه سالی هست که یک کیندل پیپروایت دارم. بین اقلام دیجیتالی که خریدم بهترین سرمایه‌گذاری بوده. ابزاری تک منظوری که جز کتاب خوندم نمی‌شه باهاش کاری کرد. کلی کتاب روش خوندم و کلی هم متن رو از براوزر مستقیم فرستادم روی کیندل و خوندم. همراه همیشگی منه.

 • فرین

  خیلی دنبال یه مطلب خوب بودم خیلی به دردم خورد

 • M

  من یک PW3 دارم با آموزش زیر فونت مورد نظرم را به کتاب اضافه کردم – B mitra- ولی با فونت جدید حروف جدا جدا هستند راه حلی سراغ دارید (همین کتاب فقط برای تفریح ترجمه شما)
  http://blog.the-ebook-reader.com/2015/04/28/how-to-use-custom-fonts-with-kindles-embed-fonts-in-kindle-ebooks/

 • M

  برای خواندن rss میتوانید به جای instapaper و یا تبدیل دستی از سایت https://reabble.com/ استفاده کنید

 • amir ahmadi

  اگر شما یک دستگاه Kindle از آمازون (که ما آن را Swindle [کلاه‌برداری] می‌نامیم) و یا Sony Reader (که ما آن را Shreader [مشابه کلمهٔ shredder که دستگاهی برای خرد کردن و از بین بردن اسناد است-مترجم] می‌نامیم چرا که تهدیدی برای کتاب‌ها محسوب می‌شود) را خریداری کنید، هزینهٔ ساخت چنین دنیایی را پرداخت کرده‌اید. :) ==> از مقاله آزادی یا کپی رایت نوشته ریچارد استالمن.
  https://www.gnu.org/philosophy/freedom-or-copyright.fa.html

 • یاسین

  سلام جادی، در بخش کدوم کیندل ، ابتدای خط پنجم ، به نظرم خیلی از رو خیل یاز نوشتی :)

  • jadijadi

   اصلاح کردم مرسی (:

 • پویا

  سلام
  برای خرید کتابای فیدیبو برای کیندل یا کتابخوانتون (با سایز و فونت مناسب کتابخوان) و فرمت pdf به کانال زیر برید :
  @ketabsazz
  در ضمن کتابای رایگان هم گذاشته در سایز مناسب کتابخوان که راحت بتونید دانلود کنید و بخونید.

  • Katy Afshar

   سلام پویا جان. آدرس کانالی که معرفی کردی عوض شده ؟ می خوام بدونم کتابهای فیدیبو رو چطور میشه روی کیندل خوند ؟