فایل نتایج نظر سنجی گسترده از وضعیت کار، زندگی و شیوه زیست برنامه‌نویسان و مدیر سیستم‌های ایران ۱۳۹۴

پارسال شروع کردیم به یک پروژه خوب: نظر سنجی از برنامه نویسان و مدیران سیستم ایرانی در این مورد که در زندگی چیکار می کنن، چقدر حقوق می گیرن، چقدر تجربه دارن و …. ایده اصلی اینه که اگر از وضعیت کلی کاری هم دیگه باخبر باشیم می تونیم تصمیم بهتری در مورد شغل ها و آینده مون بگیریم.

نتایج اولیه رو مدتی قبل در وبلاگ منتشر کردم و حالا دوست دیتا ساینتیستم جعفر خاکپور از یکطرف فایل ریز نتایج رو آماده کرده (به قول خودشون کلینزینگ و بقیه کارها) تا هر کس خواست بتونه خودش تحلیل های مورد نظرش رو انجام بده و از اونطرف چند نمودار اولیه ساخته و چند کورلیشن درآورده تا بعدا با هم بقیه رو آماده تر کنیم. مثلا نموداری مثل این:

nemooneha

یا مثلا این که مربوط به حقوق است.

hoghoogh

می‌بینیم که بودن در یک شرکت دولتی حقوق دائمی و متوسط داره ولی مثلا استارتاپ ها با حقوق های کم شروع می کنن و توشون می شه به حقوق های زیاد رسید یا شرکت های تولید نرم افزار امن ترین جا برای گرفتن حداکثر حقوق ها هستن و منطقا یک نفر که خودش رو حرفه ای می دونه باید بین سه تا چهار میلیون حقوق بگیره.

rezayat1

rezaya2

دو تا نمودار رضایت هم جالب هستن. می تونین ببینن تجربه کاری در کجاها باعث رضایت شغلی بالاتر می شه و …

مشخصا این نمودارها می تونن به انواع مختلف گسترش پیدا کنن یا تحلیل های دیگه روشون بیاد و اصولا هم این ایده اولیه و پایه ای این گزارش های سالانه همین خواهد بود که نتایج روی هم انباشته و با همگان به اشتراک گذاشته بشن تا بتونیم تصمیم های صحیح تری بگیریم. به امید روزی که سندیکای برنامه نویس ها مسوولیت این ماجرا رو بر عهده داشته باشه.

 • Pingback: در نظر سنجی گسترده وضعیت برنامه نویس ها و سیستم ادمین های ایران شرکت کنین | کیبرد آزاد()

 • λrash

  مرسی جادی
  سندیکای برنامه نویسی رو هم خوب اومدی

 • Ramin Mehran

  ممنونم از آمارهای جالب ات. جادی برای نمودار ها از چی استفاده می کنی؟ r+ggplot? یا Python+seaborn؟ نمودارهای اصلا خوانا نیست و خیلی شلوغه. بخصوص اولین نمودارت. می تونستی با یه باکس پلات خیلی بهتر قضیه را برسونی. اگر هم داده هایت گسسته است بهتر بود محور عمودی را تعداد میگرفتی مشترک بین همه و محور افقی را هم درآمد و بر اساس سال تجربه نمودار ستونی ات راه گروه بندی می کردی. با ggplot خیلی راحته. اینطور خوانا میشد و مقایسه هم ممکن بود.

  • Ramin Mehran

   ببخشید درست نخواندم نمودار ها از تو نیست انگار(:

   • jkhakpour

    چارت ها با tableau درست شدن دوست عزیز. متاسفانه نشد که توی همین پست embed شون کنیم ولی میتونید اینجا بهشون دسترسی داشته باشید و اگه کسی علاقه داشت دانلود کنه و بهترشون کنه:)

    https://public.tableau.com/profile/jfr2400#!/

 • KI

  جادی،
  این دکمه زرینپال در صفحه زیر کار نمی کنه. فقط صفحه رو ریفرش می کنه!!!
  http://linuxstory.ir/support.html
  همین طور صفحه دونیت زیر اطلاعات خاصی نداره که!!!
  http://jadi.ir/?p=24

 • سلام
  وقتی ساکس میزنیم ، مطالب سایت و پست‌ها ،‌ با پروتکل https باز میشن ولی بقیه لینک‌های صفحه از همون پروتکل http استفاده میکنن! همچنین صفحه اول هم به http ریدایرکت میشه!
  اگر میشد وقتی با یک پروتکل خاص مثل https به سایت مراجعه میکنیم ، همه‌ی لینک‌ها از اون پروتکل استفاده کنند ، مشکل من با فیلتر بودن سایتت حل میشد :)

 • اگر درست فهمیده باشم نمودار آخری حکایت از خطا یا عدم صداقت توی اطلاعات داشت. مثلا بالاترین رضایت توی بخش دولتی برای کسانی بود که به صورت تمام وقت با خصوصی‌ها کار میکنند!!! یا شاید من اشتباه فهمیدم؟

 • ایجاد نمودار یا مرتب سازی بر اساس بعضی از فیلدها مثل زبان برنامه‌نویسی مورد علاقه سخت بود چون با کاما جدا شده. من هم براش یه برنامه ساده نوشتم هم یه سری آمار از اون فیلدها در اوردم. اونهام آمار جالبی هستند مخصوصا اینکه بچه‌های به چه زبان دیگه‌ای غیر از زبان کنونی علاقه دارن.

  http://www.dev-frame.com/1395/03/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%86/

 • stackprogramer

  :)

 • علیرضا

  بابت آمار ممنون ولی جادی جان می توانستید از فونت بهتری هم استفاده کنید. این طور نیست؟

  • KI

   به این پاسخ نگاه کن؛ خود شما می‌تونی با افزونه Stylish فونت مورد نظرت رو بقبولونی و بعد خروجی مثلا pdf بگیری.

 • Sina Dsh

  من در مورد برنامه نویسان جاوا تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که حقوقشون از 2 میلیون هست و تا 12 میلیون ادامه داره. حتی کسانی که تازه کار هستن، و هیچ تجربه‌ای ندارن، تقریبا از همون دو میلیون شروع میشه. با این حساب یه جاوا کار حرفه‌ای خیلی بالاتر از سه چهار میلیون درآمد داره.

 • اینفوگراف نظرسنجی… البته کلی اما اگه خواستی میشه موارد دیگه‌ای هم بهش اضافه کرد.
  http://datavis.ir/1395/03/iranian_programmer

 • وب مستر کسیست که همش باید به فکر وب دایرکتورهاا باشد ،

  مثل آدم می مونند علاقه خاصی به مواد ارگانیک منجمله برخی گلهای سبز دارند .

  تقریبا غیر قابل حدس و پیشبینی می باشند ، مگه اینکه بتونی یه رفاقت با پروتوکول مورد علاقشون از پورتی که بت اجازه می دن برقرار کنی .

  فرصت سنح هستند

  تو لحظه زندگی می کنند

  نسبت به عوامل بیرونی دقیق هستند .

  طی یه فاصله زمانی به شدت تفریحه الواجب هستند .

  حجم نامحدود در اختیار داشته باشن ، برخی پورتها را می تونن محدود کنن .

  وتلاش می کنن به امید اینکه بتونن یه روزی خودشون دروازه بشن .

  خب یه سری دیگم هستن که مسیولیت دیگری را بر عهده می گیریند و اونم محل بایگانی اطلاعات .

  benij

  #bitcoin