ایلان ماسک – چند میلیارد به یک – معتقده ما در یک دنیای شبیه سازی شده زندگی می‌کنیم

ایلان ماسک در این ویدئو به این سوال جواب می‌ده که «آیا به نظر شما ما در یک جهان شبیه سازی شده زندگی می‌کنیم؟». جواب بر اساس استدلال یک در چند میلیارد است. در واقع هر تمدن به اندازه کافی پیشرفته به جایی خواهد رسید که می‌تونه یک جهان رو شبیه سازی کنه و منطقا در اون مرحله چند میلیارد شبیه سازی مختلف اجرا خواهد شد. از نظر ریاضی احتمال اینکه ما دنیای اصلی (و نه یکی از اون شبیه‌سازی‌ها) باشیم، یک به چند میلیارد است! از زبان ماسک بشنوید:

متاسفانه این ویدئو گم شده و منم منبع اش رو ندارم دیگه (: حالا خیلی هم مهم نیست چون استدلال رو در مطلب نوشته م

این نظریه با عنوان اصلی «فرضیه جهان سیموله‌ شده» است که در ۲۰۰۳ توسط فیلسوف انگلیسی نیکولاس بوستروم مطرح شده و بر اساس سه این استدلال کار می کنه که یکی از سه ادعای زیر باید درست باشه:

  1. ما واقعا در حال زندگی رو یک سیمولاتر تمدن هستیم
  2. تمدن‌های بسیار پیشرفته نسبت به اینکه سیمولاتورهایی بسازن که تمدن رو شبیه سازی کنه بی علاقه هستن
  3. کسی هست که هر تمدن رو پیش از اینکه به مرحله ای برسه که بتونه شبیه سازی‌ای بالا رو اجرا کنه، نابود می‌کنه

این مفهوم رو یکبار هم در رادیو گیک مطرح کردیم و اینجا هم ایلان ماسک با اشاره به همین مفهوم، می گه که به احتمال چند میلیارد به یک ما در یک جهان شبیه‌سازی شده زندگی می‌کنیم چون منطقا قبل از ما تمدنی به مرحله‌ای رسیده که بتونه شبیه‌سازی تمدن‌ها رو اجرا کنه و احتمال اینکه ما دقیقا اولین تمدن باشیم که به این مرحله رسیده تقریبا برابر صفر است.

آپدیت: جایی در ویدئو به اشتباه نوشتم که ایلان ماسک یک به چند میلیون معتقده… عبارت صحیح اینه که ایلان ماسک چند میلیون به یک احتمال می ده ما در یک شبیه سازی باشیم