هکرها، هکرنماها، مساله‌ها و پاک کنندگان صورت مساله

این چند وقت ماجراهای نفوذ و دزدی اطلاعات و «هک» و فروش اطلاعات مردم و غیره خیلی زیاد بود. از کسی که افشای فیش حقوقی رانتی خودش رو «نقض حریم شخصی» اش می دونه تا دزدی که توی صدا و سیما هکر معرفی می شه تا اپراتورهایی که در مقابل فروش اطلاعات کاربرانشون ساکتن و اصولا خودشون رو موظف نمی دونن حتی بگن چی شده تا ما بدونیم با کی طرفیم و سیستم بگیر و ببندی که به جای دزد اصلی و بررسی اینکه چرا یک اپراتور باید اصولا همه اطلاعات کاربرانش یک جا لو بره و … می ره کسی رو می گیره که یک بات درست کرده رو این اطلاعات و احتمالا فردا هم… بگذریم.

من و شما می دونیم که هکر کسی است که با سواده، علاقمند به یاد گرفتن است و می‌تونه از چیزها جوری استفاده کنه که به عقل آدم‌های دیگه نمی‌رسه.

بگذریم.. دیوونه خونه ای است (: بیاین این ویدئوی عالی رو ببینین از یکی از گروه‌های هکری فوق العاده به اسم لافت که از ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰ کار می‌کردن و بعد به سمت یک شرکت کلاه سفید اومدن. این تیم گروهی بودن از هکرهای سخت افزاری و نرم افزاری که شهادت مشهور سال ۱۹۹۸ اونها جلوی گروهی از قانونگذارهای آمریکا بسیار تاثیر گذار بود. جذابیت این مساله هم به حرف ها است و هم اینکه چطور یک کشور وقتی می خواد در چنین مواردی تصمیم بگیره، بهترین های کشور رو صدا می کنه و ازشون می خواد توضیح بدن که این اینترنت که می گن چیه و چیکار می کنه و چه خطراتی داره و یک قانونگذار باید چه درکی داشته باشه از ماجراهایی که اونجا اتفاق می افته.

از ویدئوی شهادتنامه لافت در مورد اینترنت برای نمایندگان سنای آمریکا آمریکا لذت ببرین؛ نه فقط از محتواش بلکه از شعور اونی که وقتی می خواد در موردی قانون بذاره یا حرف بزنه، اول می بینه اون موضوع چیه و آدم های متخصصش با دیدگاه‌های مختلفشون چی می گن.

 • اونجایی که به جای اسم واقعی اسم‌های مستعارشون رو میگه فوق‌العاده هست.

  • jadijadi

   آره فضای خیلی بامزه ای است این طرف آدم های جدی و دولتی طور اونطرف یکسری هکر با اینهمه فضای هکری (:

 • Saeed Sheikholeslami

  نوع بینش خیلی جالب هست ، دیدی که اونا دارن و دیدی که ما داریم

 • سوشیانت زوارزاده

  سال 1998… و ما در ایران هنوز در جا می زنیم.
  من به حریم خصوصی آدما احترام می ذارم و از دید من بسیار با ارزشه. هنگامی که شرکتی در برابر نقض حریم خصوصی سکوت می کنه و دولتی به این رسوایی واکنش نشون نمیده خشمگین میشم. از دید من در چنین هنگامی اگر بهت یک سیلی زد تو باید بهش ده سیلی بزنی. پس دولت ها هم باید آماده ی فاش شدن داده های دولتمردان باشند

 • کلا سیستم کنگره امریکا بسیار جالب هستش و هیچ مثال و مشابهی در دنیا نداره…

 • stackprogramer

  لافت یاد اون روزهای افتادم که مایکروسافت ویندوز جدید بیرون می داد می گفت این لایسنس را کسی نمی تونه کرک کنه بعد اقایان لافت فرداش جوابش را می دادن..:)

 • رفیق

  جادی،جادی تی وی ها رو بیشتر کن،کلا هر وقت نشستی پشت سیستمت یه جادی تی وی بده بیرون،خیلی مشکل گشاست

 • مموتی

  البته خوبه که جناب جادی و دیگر دوستان توجه کنند که ایالات متحده یه کشور با نظام سیاسی لیبرال دموکرات هست.
  در جوامع ایدئولوگ داس و چکشی و یا مذهبی معمولا یه دادستان با نطقی غرا و پرشور در دفاع از حزب یا مذهب یا هر کوفت دیگه‌ای داد سخن میده و متهم بدبخت رو به هزارویک جرم من‌درآوردی محکوم میکنه و خلاصه آخرشم که همه میدونید به کجاها ختم میشه: اعدام، تیربارون، تبعید، زندان طولانی مدت و … حاظران هم با مشتهای گره کرده بالا پایین طرف رو به فحش و فضیحت میکشند.

 • مسعود

  سلام جادی جان دوره lpic 2 از کجا میشه دریافت کرد؟

 • تام

  چقدر هر دو طرف معقول و آدم هستند.
  چقدر خوبه که کشورشون بد مطلق نیست و چیزهای دوست داشتنی هم داره. اخیرا از شنیدن اسم امریکا کهیر نمیزنم.

 • milad

  کتاب underground از آقای دریفوس و آسانژ هم درباره‌ی هکرهای اون دوره‌س و بیشتر البته روی گروه‌های استرالیایی اون زمان تمرکز کرده. کتاب واقعا جالبیه و می‌شه از اینجا به رایگان دانلود کرد: http://www.underground-book.net/download.php3

 • این خیلی جذاب هست که دولتی خودش رو مطلق و بی عیب و حتی رئیس و صاحب مردم ندونه، اون هم اینهمه سال پیش! لذت بخش ترین قسمتش برای من آخرین جملات بود که گفت ما به عنوان قانون گذار می بینیم که مشکلی هست اما دانش کافی برای درک و درست کردنش نداریم، اینجاست که باید از اشخاصی که در این مورد میدونن کمک بگیرم. اگر این اتفاق هادر جوامع دیگر هم میوفتاد چقدر عالی بود… این هم بسیار فوق العاده است که در یک جلسه خیلی رسمی شوخی و خنده هم وجود داره و همه چیز توی کتابی حرف زدن و استفاده از کلمات سنگین و خوندن یک متن خلاصه نمیشه.