رادیوگیک ۶۶ – رادیو جوراب شلواری اول: آبی علیه صورتی

در این هفته بالاخره شجاع می شیم و پایه اول رادیو جوراب شلواری رو می‌ذاریم. ایده رادیو جوراب شلواری اینه که چند شماره پی در پی در مورد جنسیت حرف بزنه و حوزه‌هایی که ما توش غوطه وری ولی هیچ وقت در موردش بهمون آموزش رسمی داده نمی‌شه. در شماره ملایم اول که توش قراره شما شجاعت کافی ایجاد کنین تا این رادیو شش شماره‌اش رو منتشر کنه، در مورد آبی و صورتی حرف می‌زنیم و نگاهی به این می‌ندازیم که چیزهایی که در ذهن ما بدیهی تلقی می‌شن و بخشی از سرشت و ذات و فطرت و همه کلمات مبهم دیگه، چطوری ساخته جامعه اطراف ما هستن و کاملا مستقل از بیولوژی. اگر شنونده همیشگی رادیوگیک هستین، این شماره مثل همیشه نیست چون قراره ما سعی کنیم با مغزمون به مغزمون فکر کنه! با ما باشین شاید موفق بشیم.

با این لینک‌ها مشترک رادیوگیک بشین

bluevspink

واقعا ماجرای لباس های دخترونه و پسرونه و صورتی در مقابل آبی از کجا ظاهر شده؟ از کی؟ عکس زیر عکسی بسیار معمولی و طبیعی از فرانکلین روزولت است، در دوره ای که نه صورتی بوده نه آبی و اگر این لباس به یکی از دو رنگ نزدیکتر بوده‌ باشه، اون رنگ صورتی بوده.

r

رادیو جوراب شلواری که لابلای رادیوگیک جا شده، انتظار داره تشویقی باشه تا با مغز، در مورد مغز فکر کنیم… کاری تقریبا نشدنی که فقط از یک گیک متمرکز بر میاد (:

موسیقی

در این شماره میزبان این موسیقی‌ها بودیم:
– Gogol Bordello – ‘My Gypsy Auto Pilot’
– سیاوش قمیشی تقدیم به خودم از طرف محمد حسین

مرتبط:
چرا روز دختر را نباید تبریک گفت ولی باید جدی گرفت؟

 • Ebrahim Houshyar

  اما آخرش به خود اصل ماجرای جوراب شلواری و باب شدنش تو این چند ساله نپرداختی ها!
  ما منتظر پادکست اصلی جوراب شلواری میمونیم
  مرسی، عالی مثله همیشه

 • farbod

  خیلی عالی بی صبرانه منتظر بقیه شماره ها هستیم

 • nazi

  اینکه بچه تو شکم مادر رو میگن بدنیا نیومده،بیشتر بر گرفته از قانون مدنی فرانسه وایرانه،قانون مدنی فرانسه کودک متولد شده را تا چند روز حساب نمیکنن،وشامل قواعد ارث و… نمی شوند.
  قانون مدنی ایران،به این شدت نیست ولی زنده بدنیا اومدن وقابلیت بدنیا اومدن رو جز شرایط ارث و… میدونه

 • Pingback: رادیوگیک ۶۶ – رادیو جوراب شلواری اول: آبی علیه صورتی - رادیو آواگاه()

 • محمد

  عالی عالی.

 • سوشیانت زوارزاده

  جادی این برنامه بسیار خوب بود پس از شنیدن این پادکست بر این باورم که پادکستای جوراب شلواری می‌‌تونه از پادکستات پیرامون فناوری هم مهم‌تر باشه چون یه سری باورهای کلیشه‌ای مردم رو در بر می‌گیره باورهای کلیشه‌ای که تا اندازه‌ای نابخردانه و احمقانست

 • سعید

  سلام جادی
  کل چیزی که من از این پادکستت فهمیدم این بود که(البته درسته در این مورد زیاد حرف زده نمیشه):
  ویژگی ها و خصوصیاتی که ما در پسر و دختر های امروزی می بینیم همگی ساخته ی خود انسان ها و نه ذاتی می باشند و نیم ساعت در این مورد حرف زده شد. اگر این فرضیه رو درست در نظر بگیریم یعنی پسر و دختر هیچ نقطه مخالفی با هم ندارند و خلق کننده تمام خصوصیات دختر و پسر بودن آنها خود ما انسان ها هستیم. حال سوال اینه که آیا این هم ما هستیم که باعث میشیم دخترها لطیف، نازک نارنجی، احساساتی و… و مردها خشن و مغرور و … به نظر برسند یا چیزی است که در ذات آنهاست؟؟ یا آیا ما هستیم که گفتیم دخترها معمولا باید موهاشون بلند باشه و پسرها کوتاه یا خاصیت جنسی دختر بیا پسر بودن در زیبایی و زشتی مو تاثیر داره؟ به عنوان مقایسه بیا خصوصیات نر و ماده حیوانات رو در نظر بگیریم! نمیدونم تا حالا سگ نگه داشتی یا نه ولی آیا رفتار سگ ماده و نر با هم یکی هست؟؟ اگه تجربشو داشتی قاعدتا باید بدونی که سگ های ماده و نر خیلی با هم تفائت دارند مثلا بطور کلی سگهای نر تمایل بیشتری به استقلال، قلمرو طلب، باوقار و بدخلقی دارند، حال آنکه سگهای نر طاقت فرساتر و با دقتر اما خونگرم تر و مهربانتر هستند. دیگه سگ ها که جامعه ندارن که بهشون یاد بده چجوری رفتار کنن! به نظر من همه ی چیزی که گفتی درست نیست و بعضی چیزها از خصوصیات ذاتی حیوانات یا انسان ها هستند و حتی اگر جامعه ای وجود نداشته باشه که بگه پسرا شیرن مثل شمشیرن خشن بودن معمولا از ویژگی های ذاتی جنس مرد است تا زن. (البته مرد غیر خشن و زن خشن هم داریم.) یا جامعه به مادر یاد نداده که باید از فرزندش مراقبت کنه بلکه از ویژگی ذاتی و غریزی هر حیوان یا انسان ماده است. اگه منظور تو اینه که ما آفریننده ی رنگ جوراب شلوار برای دختر و پسر هستیم این ایده میتونه درست باشه ولی در نهایت بسیاری از خلق و خوی جنس نر و ماده با هم متفاوت بوده و به شکل طبیعی فارغ از تاثیر هر جامعه یا تربیتی در ژن او وجود داره. نمونه ی بارز: حیوانات

 • shirin1900

  عالیه منتظر شنیدن قسمتهای بعدی رادیو جوراب شلواری هستم .ولی چرا اسمش رو گذاشتید رادیو جوراب شلواری؟!!!

 • jkhakpour

  کم پیش میاد من برای چیزی ابراز احساسات کنم ولی این کارت انقدر برام جالب بود که حیفم اومد به یه لایک تو توییتر بسنده کنم :)

 • Ali MoezGholami

  سلام
  دست روی چیز جالبی گذاشتی جادی. برام قابل انتظار نبود. اینکه برای مردم اطراف دغدغه داری و می خوای ما رو آگاه بکنی قابل ستایشه.

  مهمترین نکته ای که به نظرم می رسه اینه که این پادکست برخلاف رادیوگیک به اندازه‌ی کافی مستند و قابل ردیابی منابع نیست. بعضا پراکنده از اسامی ای ذکر می شه اما وقتی به مرور مجلات پرداخته میشه این ضعف رو بیشتر میشه حس کرد. شاید به خاطر اهمیت موضوع این ضعف خیلی مهم باشه.
  یک مورد خیلی بارز دیگه این بود که اون خانمی (شاید در نقش کارشناس) که دقیقه‌ی ۱۵ تا ۲۰ صحبت می کرد اصلا معلوم نبود که کی هست و چه تخصصی داره. بگذریم از اینکه خود حرف های ایشون هم بعضا غیر قابل سنجشه یا حتی غیر قابل قبول. مثلا این گزاره که ۸۰ درصد درک از زن بودن یا مرد بودن به جنسیت برمی‌گرده با یه ذکر کلی از تصورات اون خانم و مادرش پشتیبانی میشه.
  در مورد محتوی البته من البته تخصصی ندارم اما شاید اینکه یک مرتبه بحث های مجلات قرن ۲۰ غرب رو به ایران پیوند بزنیم و پارامتر هایی مثل تاریخ و دین و جغرافیای ایران رو در نظر نگیریم کار درستی نباشه.

  در آخر خوشبین هستم که “جوراب شلواری” چیز مفیدی از آب در بیاد. تا الآن هم چون چند نفر رو به تفکر انداخته مفید بوده البته.

  خداقوت

 • M

  عالی، مقید و قابل تامل :)

 • با این احتساب دیگه مراکز باروری رو ببندند و رژیم بگیریم که پسر بشه بچمون!
  البته واقعا همه چیز از شکم هست

 • Maziar

  جادی موسیقی های توی رادیو رو میخری یا کپی میکنی؟(همون دزدی خودمون. :P)
  چون دیدم یه مجموعه پست داشتی که علیه دزدی حرف میزدی، حدس میزنم بخریشون. میتونم بپرسم از کجا اجازه پخش توی پادکست رو میخری؟ یا شاید هم از همون نسخه های شخصی استفاده میکنی؟

 • مهتاب

  خیلی خوب بود امیدوارم فاصله‌های کمی داشته باشن چون به شدت منتظر ادامشم

 • Bahram

  عالی

 • یه دوست

  سلام جادی
  مـثل همیشه عالی بود فقط یه شوخی بکنم ;) فکر کنم با ساپورت و جوراب شلواری برای آدمای بزرگ مشکل داری خخخخ ، جادی دوست داریم.

 • علیرضا

  ضمن عرض تشکر بابت اجرای خوبتون، باید بگم که این شماره گویا در ساوند کلود مشکل داره!!!

 • Mr. MiM

  خوب بود جادی
  دستت درد نکنه
  همونطوری که خودت گفتی این قسمت بسیار لطیف بود
  منتظر قسمتهای بعدی هستیم
  پایدار باشی

 • بهروز

  مرسی بابت این برنامه خوب. فکر میکنم در مورد تبعیض مثبت Affirmative action برا زنان هم صحبت بشه، مفید باشه.

 • طاها

  پس رادیو گیک چی میشه؟
  راستی گیک تاک کی منتشر میشه؟

 • من که کلی تی‌شرت صورتی و قرمز دارم :)

 • Matin

  In all affairs it’s a healthy thing now and then to hang a question mark on the things you have long taken for granted.
  Bertrand Russell

 • pedram

  ممنون از پادکست خوبت
  این که هنوز امیدواری که افکار این جامعه رو میشه دوباره آگاه کرد برام ارزشمنده
  راستش منم مثل خیلی از اطرافیانم دیگه نا امید شدم
  بگذریم…
  موفق باشی جادی جان

 • Matin

  پادكست خوبى بود. البته به نظرم خيلى ملايم بود، شخصا دوست دارم مسائلى كه جاهاى ديگه ازشون حرف زده نميشه يا مسالى كه ساختار شكنانه تر هستند رو بشنوم. البته، خودت گفتى كه اين شماره خيلي ملايم. در هر صورت خسته نباشى. منتظر قسمت هاى ديگه هستم
  پ.ن. دانشگاه جانز هاپكينز، نه جان هاپكينز. (:

 • تام

  فوق العاده جالبه، کلی چیز جدید شنیدم. اسم رادیو هم خیلی خوبه، هر دفعه شنیدم ناخودآگاه لبخند زدم.
  جایی که زندگی میکنم بحث آبی-صورتی از موضوعات روزه و مردم و رسانه ها راجع بهش حرف میزنن. خیلی عالیه این بحث ها رو وارد جامعه منزوی ایران میکنی.

 • گوگولی

  عالی بود.
  ولی موضوعی که گفتی کاملا علم روانشناسی رنگ ها رو رد میکنه.

  • jadijadi

   نه اتفاقا. «روانشناسی رنگ» به عنوان علم اگر باشه، با این مطلب هماهنگ است و اتفاقا خیلی از تحقیق ها از همون حوزه اومده. ولی اگر به اینکه «رنگ خود را بگویید تا بگویم شما چگونه می اندیشید» بگیم «روانشناسی رنگ» خب اشتباه گفته ایم (: دقت کنیم که بسیار از منابع روانشناسی رنگ ممکنه بگن «دخترها صورتی بیشتر دوست دارن» ولی مدعی نمی شن که «ذاتا اینطوری است» بلکه می گن «چون با این رنگ به عنوان رنگ طبیعی خودشون بزرگ شدن» (:

 • میهمان

  رنگ البته چیز مهمیه که البته داره تاثیرش در انتخاب کم و کمتر میشه.
  چند وقت پیش یک مهمونی بودیم از 6 تا مرد فامیل 5 تا پیرهن صورتی پوشیده بودیم که باعث خنده خودمون هم شد.

  نکته ای که شما از این موضوع رنگ برای بسط هدف بحثتون استفاده کردید به نظر درست یا حداقل دلیل قاطعی نبود.

  مقالات زیادی در مورد تفاوت مغزی (رفتاری، روانشناسی) دختر و پسر و زن و مرد انجام شده. به عنوان مثال موضوعی که مدتها پیش مورد بحث بود اینکه آیا این موضوع که پسر ها بیشتر ماشین آلات و وسایل و … دوست دارند و دخترها عروسک، آیا ناشی از تربیته یا طبیعت؟

  برای اینکه تاثیر تربیت رو به 0 برسونند،
  مطالعه رو روی بچه های میمونها انجام دادند، تعدادی عروسک مختلف و تعدادی ماشین های اسباب بازی کف جنگل پخش کردند و رفتار بچه های میمون رو مانیتور کردند. بچه میمونهای پسر بیشتر سراغ ماشین ها رفتند و بچه میمون های دختر سراغ عروسک ها!

  هرچند که این دو گروه درکی از عروسک و ماشین به اون معنایی که ما در نظر داریم، ندارند ولی محققان احتمال میدن که دختر و پسر تفاوتی در تمایل نسبت به اشیاء در زوایا و برش های اونها دارند، برای همین پسرها بیشتر ماشین آلات و لگو و … دوست دارند و دخترها بیشتر عروسکهای پارچه ای و …

  • researcher

   من هم اون تحقیق و مستندی که درباره اش ساخته شد رو دیدم و نتیجه ای که اون مستند گرفت اصلا چیزی نبود که شما دارین میگین. اول اینکه این ایده که بچه میمون عروسک دوست داشته باشه یا ماشین واقعا خنده داره. دارید راجع به میمون صحبت میکنید. دوم اینکه علاقه دخترها به ماشین لباسشویی و جاروبرقی اسباب بازی یا ظرف و بشقاب و قوری های پلاستیکی رو چطوری توضیح می دید؟ چرا دخترها هم به خونه علاقه مند هستند اما خونه های عروسکی صورتی ؟
   من مستندی رو دیدم که این تحقیقی که شما میگین رو عنوان میکرد و در مقابلش چندین تحقیق متناقض رو هم نشون میداد. و در آخرش هم نتیجه قطعی رو عنوان نکرد و هرگز مدعی نشد که پسرها بیشتر ماشین آلات دوست دارن و دخترها عروسک پارچه ای…

 • omid azami

  عالی بود جادی عالی بود

 • sajad intel

  esme ahange vasat chie?

  • sajad intel

   didam spas :D

 • Someone

  سلام جادی.
  واقعا فوق العاده بود! مثله همیشه البته! لطفا سریع تر شماره های بعدی رو هم بساز واسمون! :)

  تشکر!

 • سمی

  سلام، ممنون از پادکست خوبتون. موضوع خیلی خوبی انتخاب کردید. من دوست دارم بدونم که مطالب رو خودتون جمع آوری کردید و نوشتید، یا مقاله خاصی داشتید.

  • jadijadi

   لینک مقاله هستش که. یا یادم رفته لینک بدم؟ فکر کنم باید باشه حتما (از ایمیل جواب می دم در نتیجه الان مقاله جلوم نیست). از گوگل کردن pink vs blue history منطقا باید پیدا بشه.

   • سمی

    ممنونم، پیشنهاد موضوع هم قبول میکنید؟ اگر مقاله خوبی دیدم بهتون پیشنهاد کنم؟

    • jadijadi

     بله. اگر چیز مشابهی بود که خوب بود و البته مفصل و معتبر ایمیل به jadijadi+suggest@gmail.com بهترین کاره (:

 • نوید

  مثل همیشه عالی. ممنون جادی جان. این پادکست ها باعث میشه آدم به چیزهای جدید شروع کنه فکر کردن.

 • ناشناس

  یک پادکست هم در مورد رواج سوتین برو جادی جان! فکر کنم اونم تحمیل شده :)

 • Amid

  یاد یه مستندی افتادم که نشون میداد تو کالیفرنیا دخترا یا پسرای ۵ ساله به والدین و دکتر می‌گفتن ما پسریم یا دختریم و عمل می‌کردن. با این حساب کاملا ممکنه که اونا صرفا رنگ مخالف رو دوست داشتن.

 • Mojtaba Ghahari

  سلام
  کاملا حرف های شما درسته ذهن پرورش داده میشه و به صورت default خیلی از چیز ها داخلش وجود نداره. حتی اگر کسی باهوش یا با هوش کمتر شناخته میشه به دلیل تمریناتی که تو دوره های گذشته به ذهنش داده.
  اما این که نباید بین زن و مرد تفاوت قائل شد باید یکم با آینده نگری بیشتری بهش نگاه کنید.
  اگر هم دوست داشتید میتونید با من بیشتر در این مورد بحث کنید تفکراتی دارم که تحمیلی نیست:) (خطاب به سرپرست رادیو گیک)
  ازطریق ایمیل یا id تلگرام @mojighahar
  باتشکر

 • Pingback: در حمایت از رادیو جوراب شلواری - مینیموم()

 • بیلبیل

  رادیو سوتین نیاد صلوات

 • میم

  عااااالی، هر دو قسمت

 • Mitra Hashemi

  من دقیقاً ۱۱ دقیقه و ۳۴ ثانیه از پادکستتان رو مشتاقانه گوش دادم اما دیدم حتی اگر یک دقیقۀ دیگه ادامه بدم حال جسمیم منقلب میشه!
  پیشنهاد می‌کنم از این به بعد یا به زبان انگلیسی لکچر بدید یا واژگان فارسی خیلی دم دستی و رایج برای لکچرتون رو شناسایی کنید. مشخص کنید مخاطبتان اندک آشنایی با زبان انگلیسی دارد یا کسی است که مطلقا هیچ چیز از زبان انگلیسی نمی‌داند! اینکه طی ۱۱ دقیقه با ولع و به طور مکرر از اصطلاحات انگلیسی استفاده کنید و هر بار هم به من مخاطبِ نادان فرض شده معنی آن اصطلاح را توضیح دهید به شعور مخاطب توهین می‌کند. واقعا هیچ اصطلاحی یا هیچ عبارت فارسی‌ای در برابر «unisex» نبود؟ اگر نبود شما که آگاهی بخشی می‌کنید نمی‌توانستید اصطلاحی وضع کنید و هر بار نگویید unisex و از اول با زبان الکن، توضیحش ندهید؟ اگر نمی‌توانستید، نمی‌شد به شعور مخاطب احترام بگذارید و وقتی یک بار گفتید معنی unisex چیست، هر بار که این واژۀ انگلیسی را به کار بردید دوباره و دوباره ترجمه‌اش نکنید و وقت و اعصاب مخاطبتان را به بازی نگیرید؟
  شما اینقدر از زبان فارسی دورید و مثل همۀ روشنفکرنماهای این مملکت انگلیسی را روان‌تر از فارسی صحبت می‌کنید که حتی برای واژۀ «dress» هم معادلی در زبان فارسی نمی‌یابید! بنابراین ناچارید برای اینکه به مخاطب زبان‌نفهم منظورتان را حالی کنید، بگویید «dress» و بعد توضیح دهید که dress چیست. چون نه در زبان فارسی معادلی برای این واژه هست و نه قطعاً مخاطب به اندازۀ شما فهم و کمالات دارد که بداند معنی dress چیست!!

  • محمد

   من نمی دونم چه دشمنی شما با زبان انگلیسی دارید. هر وقت تو یه ویدیو یا پادکست و… یک یا چند کلمه انگلیسی گفته می شه، بعضی از مخاطبین اعتراض می کنن. این اعتراض ها به جا نیست چون شما فقط تو ایران زندگی نمی کنید بلکه در دنیا زندگی می کنید، و تنها زبانی که اکثر تحصیل کرده های دنیا بلد هستند زبان انگلیسی هست، حالا وقتی شما می خوای با مردم دنیا ارتباط برقرار کنی و صحبت کنی باید کلمات و اصطلاحات انگلیسی را بلد باشی. شما ببین توی سوئد، نروژ، فنلاند هر کس از سن 15 سال به بالا دیگه انگلیسی را خوب بلده. چون اونا واقع نگر هستند و این واقعیت را می پذیرند که در دنیا عمده یا همه دانش به انگلیسی تولید و منتشر می شه (ترجمه هم معمولا در انتقال مفاهیم مشکل ایجاد می کنه). واقعیت اینه در نهایت مردم دنیا باید یک زبان را برای ارتباط با هم و انتشار دانش بلد باشند و الان دیگه زبان انگلیسی این نقش را پیدا کرده و نمیشه زبان دیگه ای را جایگزین کرد. البته در مورد تکرار مفاهیم با شما موافقم که شنونده را خسته می کنه.

  • حالا چه دشمنی و جنگی با زبان انگلیسی هست؟ در ضمن ارتباط مسلط بودن به فارسی با روشنفکر بودن چیه؟ پیش شرط هست؟! عجیبه.
   خب خیلی واژه‌ها معادل فارسی دقیق نداره. خیلی اوقات معادل فارسی مفهوم دقیق واژه انگلیسی رو نداره. گاهی معادل فارسی کمتر شنیده شده و برای مخاطب حتی نامانوس‌تر از واژه اصلی انگلیسی خواهد بود. گاهی هم خیلی ساده شخص معادل فارسی را به یاد نمی‌آورد.
   برای آدم‌هایی که زمان زیادی را با انگلیسی سر و کار دارند، خیلی طبیعی‌ست که گاهی ابتدا واژه انگلیسی به ذهن بیاید. نه نشانه تظاهر به چیز خاصی هست نه هیچی.

 • researcher

  این پادکستها عالی هستند و بسیار من را به هیجان آوردند که کسی داره سعی می کنه به شکل گفتاری و با زبان ساده، این مفاهیم رو به مردم انتقال بده. اون هم در جایی که خیلی از رسانه های رسمی اش در تلاش هستند که عکس این مطالب رو در ذهن مردم جا بندازند. خیلی از کامنتهای این صفحه نشون میده چقدر افراد در مورد مسائل جنسیت و برابری جنسیتی و … ناگاه هستند و چه کار طاقت فرسا و چه راه طولانی در پیش داریم که بخوایم به مطلوب نهایی برسیم. امیدوارم ثابت قدم و موفق باشی جادی عزیز.
  به عنوان یک پیشنهاد، Benevolent sexism هم موضوع بسیار خوبی برای صحبت خواهد بود.

 • نیما

  جادی تلاشت قابل تقدیره و امیدوارم تاثیر مثبت بذاری. اما یادت نره مزخرفاتی مثل سنت و دین و رسوم که براش از اول تاریخ آدم کشتن همینطوری شکل گرفتن! تازه هیچ گروه مدی هم پشتش نبوده که تصمیم بگیره حتی برای منافع اقتصادی چه رنگی به چه جنسی بیاد، احتمالا باد معده یا یه ذهن بیابانی پشتش بوده و حالا شده تقدس مهمتر ار جان انسانها!
  خیلی حرص نخور که چرا فکر میکنیم این رنگ یا قالب از ازل درست بودن و اینکه تازه این تعاریف وارد شده تازه اول کاره! برای مثال آیین خرافی یهود یا هر اسمی که داره چند هزارسالی گذشته و هنوز کورکورانه دنبال میشه.

  فیلم اطلس ابر cloud athlas رو ببین یا دوباره ببین به روند مقدس شدن مزخرفات توجه کن :)

 • Pingback: از کی صورتی شد دخترونه، آبی شد پسرونه؟ پای آمریکا وسطه! - سیزدهم()

 • Pingback: تئاتری برای درک دنیای تراجنسی‌ها | - کارگاه خبر ژوپی‌آ()