پایان رام‌های اندروید مستقل سیانوژن مد

سیانوژن مد پروژه فوق العاده ای بود: مجموعه بزرگی از اندرویدهای تنیظم شده برای گوشی های مختلف. در واقع سیانوژن به من اجازه می‌داد که روی اکثر تلفن‌های استاندارد، نسخه ای مستقل از اندروید نصب کنم و بتونم همیشه آپدیتش کنم و از شر نرم‌افزارهای مزخرفی که کسی مثل سامسونگ به اجبار نصب می کنه در امان باشم. سیانوژن روشی بود برای نصب اندروید استاندارد روی گستره وسیعی از گوشی‌ها.

حالا پست کوتاهی روی وبلاگ سایانوژن می‌گه که دیگه بیلدهای شبانه ساخته نخواهند شد و پروژه اوپن سورس و کدها کماکان برای هر کسی که بخواد خودش سایانوژن رو بسازه موجود خواهد بود. و معلومه که تقریبا هیچ کدوم از ما نمی‌تونیم به این راحتی ها از سورس‌ها به اندروید قابل نصب روی گوشی برسیم ): پروژه عملا متوقف شده مگر اینکه گروهی از دولوپرهای قبلی که اعلام کردن اونو به اسم «لاین‌ایج (Lineage)» ادامه می‌دن واقعا جدی کار کنن.

نبودن سیانوژن اتفاق بدی است ولی خب موسس و نفر اصلی‌اش ظاهرا در یک گروه خصوصی گوگل پلاس گفته «کاری که سعی می کردم بکنم به پایان رسیده» و توی توییتر نوشته «وقت ماجراجویی بعدی است». امیدواریم حداقل کار پرهیجانی بکنه.

البته چندین پروژه دیگه هم سعی می کنن اندرویدهای آزاد یا استاندارد یا امن یا .. رو به گوشی‌های ما برسونن ولی خب هیچکدوم به بزرگی سیانوژن نیستن. مثلا کربن، اسلیم، ای او اس بی یا رام پارانوید که تمرکزش روی امنیت است.

 • rasoolhp

  سیانوژن رو تجربه کردم و برام جذاب بود…مرسی جادی برای این خبر حالا خوب و بدش که امیدوارم خوب باشه مهم نیس مهم اینه شاهکار بعد از سیانوژن مد چی هست و چقدر جذابه

  برای من پایان تلخی نیس…دوست داشتم بازم باشه ولب حالا که نیس خیالی نیس لینوکس ک هست و تعطیل هم نیس پایانی هم ندارد:)

 • Alireza Fe

  :(

 • از قرار کامیونیتی اقدام به فورک پروژه و پچ‌ها کرده:‌ http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Lineage-New-CM

 • همون بلایی که چند وقت پیش سر فایرفاکس او اس اومد :(

 • منو بگو که هیچ ایده‌ای ندارم که سیانوژن چیه!! ولی خبر خوب برای من اینه که گوشی من اونقد ضعیفه، که از اندروید ۴.۲.۲ اپدیت نشده، بنابراین اگر سیانوژن برام وجود داشته، خوشحال میشم پیدا کنم و نصبش کنم و استفاده کنم! :)

 • Pingback: رادیو گیک شماره ۷۰ – رمزنگاری کوانتومی چینی | کیبرد آزاد()

 • omid

  کسی اینجا اوبونتو موبایل روی گوشیش نصب کرده؟ من نکردم اگر در هر معقول کار می کنه می تونه آلترناتیو خوبی باشه به خصوص برای گوشی های قدیمی که دیگه آپدیت نمیشن.