کاش روحانی معذرت بخواد

فرض کنین روحانی توی همایش امروز بیاد بگه:

دوستان. من یک معذرت خواهی هم به شما بدهکارم. دیروز گفتم که مردانگی کردم و پرونده آقای قالیباف رو نگذاشتم منتشر بشه. این حرفم اشتباه بود چون در واقع می خواستم به مدارا و انسانیت اشاره کنم و طبق فرهنگ غلط ما، عبارت «مردانگی» از دهانم در رفت. صفاتی مثل انسانیت، شرافت، مدارا، گذشت و .. به اشتباه در ذهن ما متعلق به مردان ثبت شده است. این صفات هم می تواند در زنان باشد و هم در مردان و چه زیباتر است که می گفتم من «انسانیت کردم» و پرونده اقای قالی باف را به جریان ننداختم.

فکر کنین چه تجربه نابی است و چه حرف های نشنیده ای از آدمی در مسند قدرت در ایران. البته مطمئن هستم روحانی اینها رو نمی گه چون بعدش حرف ما اینه که :

انسانیت؟ خب با اینکار اجازه دادی آدمی که جرمی اینقدر سنگین داره که اشاره مبهمت بهش می تونه ساکتش کنه اینهمه سال شهردار شهر من باشه و آب و هوا و خاک من رو بفروشه به هر کس که پول بیشتری داد. با اینکارت شهری برای من ساختی که تقریبا محاله بشه از دست هر کسی که پول بیشتری داده و سهم بیشتری برداشته، پسش گرفت. روحانی جان با این «مردانگی یا شرافت یا هر چی که اسمش هست» تو هم شریک جرمی.

البته این حرفی است که مدت ها است رو دل من هست. روحانی قبلا هم گفته بود:

و خب بازم سوال این بود که اگر قراره چیزی منتشر بشه، منتشر کن! اگر قرار نیست منتشر بشه نکن! اینکه گرو کشی بکنی و بگی اگر فلانی فلان کار رو کرد فلان چیز رو می گم عملا یعنی در دیدگاه مردم این وسط روی این اطلاعات نه حقی دارن و نه محرم هستن. درسته که در ناچاری و برای حفظ کورسویی از امید به زندگی روزمره من این دوره هم به روحانی رای میدم و از اون مهمتر تلاشم رو می کنم در شورا آدم های معقولتری داشته باشیم که حقوق بگیر شهردار نباشن، ولی واقعا رویام اینه که روحانی بیاد بگه:

مردم.. من اشتباه کردم. هم اونجا که وقتی منظورم انسانیت بود و از کلمه «مردانگی» استفاده کردم و هم اونجا که چیزی بود که اگر مردم می دونستن این آدم اینجا نبود ولی مخفی اش کردم تا شهر شما ۱۲ سال به تاراج بره.

آرزوی محالی است ولی کاش لابلای اینهمه توضیح اینکه «همه در سطوح مختلف فاسد هستیم» یکی بیاد و بگه «شفافیت ارزشمنده و اون چیزی که باعث پیشگیری از فساد می شه، آدم خوب نیست بلکه سیستم شفاف و مطبوعات آزاد و قوه قضاییه سالمه». به هرحال من به روحانی رای می دم و لیستی که تهیه می کنم از آدم ها قابل دفاع برای شورای شهر.

 • milux

  به هر حال مردانگی این رو داشته که قبل از انتخابات جلوی انتشار این خبر رو بگیره که توی این جمع شش نفره موضوع جالبیه، جادی خیلی اهمیت نداره اسمش بذاریم مردانگی یا انسانیت. ولی وقتی می‌بینه طرف مقابل اینقدر وقیحانه داره دوربینو نگاه می‌کنه و سند خونه‌ش روو می‌کنه (بگذریم که سال ۶۷ زمین قیمتش پایین بوده و الان گوجه رو کیلویی ۳ هزار تومان به زور می‌دن ولی خیلیا زحمت فکر کردن به خودشون نمی‌دن) تحمل نمی‌کنه و از کارش پشیمون میشه و میگه بذار بستنی‌ها و لوله‌هاشو بگم

 • Crazy Atheist

  سیاست از این تحلیل های ساده و انتظارات ,الیت (elite)پیچیده تره

 • Diaco Soltanpour

  جادی جان این یه اصطلاحه. مربوط به فرهنگ ماست و توی زبانهای دیگه هم هست. مثلاً توی انگلیسی میگن be a man about it و برداشت اونا ازش این نیست که زنا مشکلی دارن.
  به نظر من مشکل اصلی اینه که اسم لاپوشونی و ماست مالی رو مردانگی گذاشتن غلطه. امیدوارم روحانی از این به اصطلاح مردانگی‌ها دیگه نکنه!

  • Ali Nasr

   فرهنگ مردسالاری یک عارضهء قدیمی و جهانی بوده و هست. اینکه در فرهنگهای دیگه هم اصطلاحات وجود داره دلیل خوبی نیست عزیز. اتفاقا در غرب طی ده پانزده سال گذشته خیلیها سعی میکنند از این دست اصطلاحات استفاده نکنند

 • hootan

  توی یه همایش ازمن سوال شد که “اگه ریکوئست ها بالا بره آیا سرور down نمیشه؟ ”
  منم در جواب گفتم که نه و سرور “مثل مرد” کار خواهد کرد .
  خوب که فکر کردم دیدم جملم درست نبود .البته بعدا به این نتیجه رسیدم که من صفت حمّالی رو به سرور نسبت دادم . و همچینم بد نشد. اگه به خانمهای توی جمع بر میخورد همونجا پا می شدند نصفم میکردند ;-)

 • Saleh Salehizadeh

  عالی بود.
  جادی جان پیشنهاد من اینه که توییت رو می‌تونی embed کنی توی پستت😉 نظر خودته البته.

 • رهي

  آقاي جادي، از شما انتظار مي ره دقت ببشتري داشته باشي، ايشون گفتن ، شما پرونده اي داشتي سال ٨٤ من مردونگي كردم نذاشتم قبل انتخابات رسانه اي بشه( محكوميت نبوده كه) در حالي كه شما الان داري اينتنشنال اين كارو انجام مي دي… به اين معنا كه پرونده هر چي بوده بعدا بررسي شده؛ اين حرف رئيس جمهور بوده، من به حقيقت امر كاري ندارم ولي بيان ايشون اين مطلب بود كه عرض كردم…

 • علی

  عنوان رو که دیدم فکر کردم حداقل این بار حرف درست و حسابی می خوای بزنی ولی متن رو که دیدم فهمیدم چقدر آب دوغ خیاریه باز .

 • مهمان

  سلام جادی
  واقعا انقد مهمه؟
  در باره لغت مردانگی فک نمیکنی بیشتر از اینکه به معنی اصلی جمله توجه کنی داری معنی لغوی شو در نظر میگیری؟

  از لحاظ عمومی اگه بخوایم در نظر بگیریم حرفت درسته، ولی باید موقعیت شخص و حرفای که پشت سرش زده میشه رو در نظر گرفت :)
  به نظرم بعضی خانم ها خیلی مردن، این معنیش این نیست که شان شخص پایین بیاد
  دقیقا عین حرف خودت که میگی زنانگی به بکارت نیست و معنی کلمه ش عوض شده، منظورم سن و ساله خانم هاست که تعیین کننده ی زن بودن یا دختر بودنشون رو نشون میده

 • اصلا روحانی رو نمیتونم بپذیرم
  ولی اگه روحانی بره دلم برای دعواهاش با رهبر تنگ میشه

 • بهتر نیست که به این پست‌های فمنیستی پایان بِدی؟؟ 😑