من چطوری اینجام؟ یا چطوری یک شغل خوب بین المللی داشته باشیم

این مطلب رو خودپسندانه نخونین. من معتقدم نه برنامه نویس خیلی هم خوبی هستم و نه آدم موفق خاصی. در کل جای خوبی هستم ولی خب ترکیبی از کلی چیز است. راستش نوان انتخاب کردن هم سخت بود. به هرحال. چون زیاد می پرسن سعی کردم بنویسم ولی می دونم که کمی سردرگم، ناکافی و شاید خودپسندانه شد. اما خب جواب لحظه ای من به اون سواله که سعی کردم به اشتراک بذارمش. شما دوستانه و با گذشت بخونینش.

بعضی ها می دونن توی دنیا چی دوست دارن بشن و به سمتش حرکت می کنن. من اینطوری نیستم. من در هر لحظه می بینم چی خوبه و اون کار رو می کنم. در نتیجه مثلا مهاجرت نکرده ام چون هم ایران موندن به نظرم جالبتره و هم مهاجرت یک برنامه چند ساله است که من زیاد اهلش نیستم. من معتقدم اگر قدم های خوب در هر موقعیت بردارم نتیجه نهایی خوب خواهد بود. خیلی ها جای فعلی من رو دوست دارن و دائم می پرسن که چطوری باید در یک شرکت خارجی کار پیدا کنن یا چیکار باید بکنن که نسبت به متوسط، شرایط کاری بهتری داشته باشن. من جواب اون رو واقعا نمی دونم ولی می تونم بگم که وضعیت فعلی من استوار بر چند تا چیزه. سعی می کنم اونها رو باهاتون به اشتراک بذارم.

خانواده و خط شروع جلوتر

بله. متاسفانه آدم ها در شرایط برابر شروع نمی کنن. همین که در بچگی کلاس انگلیسی برین شما رو گزینه بهتری می کنه برای بازار جهانی. یا مثلا اعتماد به نفس عمومی یا هر چی اسمش هست. این رو اول نوشتم تا بگم که می دونم هست و متاسفم که در جامعه ای هستیم که نسبتا هم پر رنگ است. معنی اش این نیست که آدم هایی با خانواده های راحتتر از من، از من جلوتر هستن و معنی اش هم این نیست که کسی که از خانواده سخت تری میاد، شانس نداره. ولی به نظرم لازمه در صدر همه «من من کردن«ها گفته بشه که همه از یکجا شروع نمی کنن و هر چقدر بگین چقدر خوب تمرین کردین، وقتی دو سه متر جلوتر از بقیه مسابقه رو شروع کردین، باید بهش اشاره کنین.

جدی یاد بگیرین

عمیق یاد گرفتن چیز مهمی است. اگر نکته ای هست که به نظرتون باید بدونین حتما از پایه بخونین و یادش بگیرین. اگر در شغلی می گن لازمه شبکه بلد باشین، سی سی ان ای رو بخونین. اگر در شغلی می گن لازمه با smtp آشنا باشین حتما خود داکیومنت پروتکل رو بخونین و در موردش چند تا برنامه بنویسین، اگر همکارتون از tcpdump استفاده کرد و شما درست بلدش نبودین شب که رفتین خونه ته و توش رو کامل در بیارین و انواع بررسی ها رو بکنین. اگر جایی گفتن ما از SCRAM-SHA1 و TLS استفاده می کنیم کار شما با دو تا تنظیم هم راه می افته ولی واقعا چرا نباید دقیقا درک کنین که اسکرام چیه وتی ال اس دقیقا چطوری کار می کنه؟ اینجوری برای کاری که قراره بکنین کاملا یک فیت مناسب هستین یا اگر جایی وارد شدین، سریعا یک سر و گردن بالاتر از بقیه می تونین کار کنین – و با تلاش و سعی و خطای کمتر.

حواستون به موقعیت ها باشه

اگر دوست دارین در شرکتی خارجی کار کنین خب باید به یک شرکت خارجی رزومه بدین. به همین سادگی (: اینکار نیازمند دنبال کردن ماجراها است و غیره و غیره. من توش تخصصی ندارم در نتیجه نظری نمی دم. اما یک مدیر داشتیم که در مورد یک دوست موفق می گفت که «حواسش هست و شاخک هاش دائما می جنبه». منظورش این بود که این آدم وقتی موقعیتی می بینه استفاده می کنه. یا مثلا اگر می بینه شرکت خارجی نیازمند زبان قابل قبوله واقعا و جدی زبان یاد میگیره یا اگر دید در یک آگهی گفتن فلان چیز لازمه، می ره ته و توش رو درمیاره نه اینکه در یک شرکت مرسوم کارمند مرسوم باشه و فکر کنه چرا هیچ وقت اتفاق عجیبی نمی افته (:

دوست و همکار خوبی باشین

اگر جایی هستین جوری باشین که همه بخوان اونجا باشین. زندگی رو وسیع و بزرگ ببینین و اگر در یک تیم ده نفره هستین سعی نکنین با زیرآب زدن یا کارهای عجیب توش بالا برین. در واقع شما دارین توسط هزاران نفر دیده می شین و بهتره تو دید اون هزاران نفر آدم خوبی باشین. ماجراش بماند ولی دوستی قدیمی به اسم رضا ای آر یک بار زندگی رو با این جمله جهت بخشید که «جوری باش که همه بگن ایول فلانی اومد نه اینکه وقتی اومدی بگن ای وای فلانی اومد». توی قسمت قبلی دیدین که من و نفر قبلی هر دو به اینکار دعوت شدیم چون رابطه حس کرده بود که خوبه ما اونجا باشیم. اینطوری باشین (: به بقهی کمک کنین و مهربون و مثبت عمل کنین.

تمیز و مرتب باشین

خیلی نکته عجیبی است ولی حیفم اومد نگم. از اون حرف ها است که کسی نمیزنه ولی بسیار مهمه. هر روز دوش بگیرین. مسواک بزنین. اگر مشکلات سلامتی دارین (دندون خراب، …) پیگیری کنین و … گفتنش نافرمه ولی واقعیت اینه که وقتی من آدم های دیگه رو برای موقعیت های خیلی خوب معرفی می کردم و باهاشون مصاحبه، آدم های از نظر فنی کمی بهتری رو رد کردم فقط چون رایحه دهنشون تند و بد بود و آدم هایی رو نظر مثبت دادم که شاید فنی بدتر بودن ولی از نظر بهداشت و شخصیت قابل قبولتر بودن. توی فرهنگ ما خیلی سخته ازش حرف زدن ولی واقعیته. همین مساله در مورد شخصیت هم هست. آدمی باشین که کمک می کنه و همراهه. شرکت های خوب معمولا هکرهای بدون توان صحبت که افتخار می کنن که سرشون فقط تو کامپیوتر است رو نمی خوان. بازیکن تیمی باشین و براش تمرین کنین. دادن بهترین استراتژی برای گرفتن است.

رزومه خوبی داشته باشین

این رو حالا باید بعدا مفصلتر بگم ولی یک برگ برنده من هم رزومه خوب بوده و هست. از کار داوطلبانه برای جاهای خوب که تو اینترنت پیدا می شه تا کارهای مفید برای عموم تا شرکت های خوبی که می تونین کار کنین باعث می شن در آینده خیلی راحتتر پذیرفته بشین. من هنوزم وقتی کاری پیدا می کنم فکر می کنم برای رزومه ام تاثیرش چیه (: دقت کنین که آدم ها در رزومه ها دنبال چیزها عجیب و غریب نیستن. قرار نیست هک فلان جا در رزومه باشه یا فلان قابلیت غیرعادی. یک آدم خوب که در حوزه های معقول و مرسومی مهارت های خوب داره بهترین گزینه اکثر شرکت ها است. اگر ننوشتم یادم بندازین یک موقعی در مورد پیشنهادم برای ساخت رزومه یک چیزی بنیوسم (: این روزها واقعا راحتتر از اون روزها است – به طور خاص برای بازمتن و گیت هاب.

اشاره کنم که شرکت فعلی من اکسیروس است که پایتون کار می کنیم. دقیقا موقع مصاحبه استخدامی مدیر شرکت بهم گفت که گیت هاب من رو نگاه کرده و براش دوره آموزشی پایتونم جالب بوده – چیزی که من دقیقا بدون هیچ هدف خاصی فقط به عنوان یک کار فان و مفید برای بقیه شروعش کرده بودم: بستون.

همیشه مشتاق یادگیری باشین

من الان ۵ ماهه اومدم این شرکت و مثل یک نیروی تازه وارد کار می کنم. نه کارم رو بلدم و با اینکه ادم حرفه ای هستم و قبلا توی یک مقدار قابل قبولی کشور و پروژه و حوزه های مختلف کار کرده ام اینجا شبیه یک کارآموزم. این ترس نداره. می تونستم توی فضای امن خودم باشم و مثلا به عنوان متخصص خیلی خوب لینوکس در یک شرکت متوسط کار کنم یا اینکه برم جایی که خدایگان لینوکس هستن و بشم یه آدم متوسط رو به پایین یا اصلا بیام اینجا که نه سیستمش رو می شناسم و نه فریم ورکش رو بلدم. مشتاق یادگیری بودن باعث می شه شما پیشرفت کنین و دائما هم رزومه ای که ازش حرف زدیم بهتر بشه. از اینکه بلد نیستین هیچ وقت نترسین. برین سراغ پروژه های جدید و یاد بگیرین و کار کنین.

و اما..

شانس بیارین

من به شانس معتقد نیستم.. ولی خب در نهایت ترکیب همه چیزهای بالا و همه چیزهایی که من بلد نیستم بگم رو می تونیم نامگذاری کنیم به اسم «شانس». نقل قول مهمی از کتاب آلیس هست که چشایر کت توش می گه «اگر ندونی کجا می خوای بری هیچ وقت گم نمی شی». اگر من تو بچگی می خواستم استاد دانشگاه بشم حالا گم شده بودم. اگر می خواستم بچه هام شب ها بگن «بابا پفک خریدی برامون؟» حالا گم شده بودم. اگر می خواستم پاسپورت آمریکا گرفته باشم الان گم شده بود. اگر می خواستم قهرمان شطرنج باشم حالا گم شده بودم.. ولی خب در لحظه زندگی کنین و چیزهای خوبی که پیش میاد رو در آغوش بکشین و جای خوبی خواهید بود.

در واقع من نمیدونم چطوری می تونین جای من باشین ولی می دونم اگر آدم خوبی باشین و از اتفاقات استقبال کنین و دست بده داشته باشین، در نهایت جای خوبی خواهید بود.

شاید کمی عارفانه / شاعرانه / خودپسندانه شد ولی به هرحال در جواب این سوال همیشگی، اینو داشتم بگم.

 • Mark Kaghazgarian

  جادي چيزهايي كه نوشتي جالب و صحيح بود، راستش منم يه چيزي به ذهنم اومد در راستاي نوشتت كه گفتم بيان كنم اونم اينكه تعصب نداشته باشيم نسبت به خودمون، داشته هامون، دانشمون، اعتقادات و باورامون و بطور كل هيچ چيزي و هميشه يه درصدي درنظر بگيرم براي متفاوت ديدن چيزهايي كه روش متعصبانه فكر ميكنيم.

 • به نظرم خیلی قشنگ نوشتی جادی جان. ترکیبی که از پارامترهای مختلف ساختی، به نظرم ترکیب کاملا منطقی ای بود و به این هم اعتقاد دارم که اگر آدمی باشی که قدم های کوچک مثبت برداری، برآیند کار مثبت خواهد بود :)

 • آرمان

  خواستن هم مهمه، درسته که تو نمیخوای ویزای آمریکا بگیری یا فلان کار رو کنی یا به فکر حقوق باشی… اما میخوای که بهترین حال رو داشته باشی و این مهمترین فاکتور شاید باشه.
  من هر جایی که رزومه دادم و مصاحبه کردم و موفق شدم، واقعا از ته دل خواستم.
  خیلی خوب بود. ممنون

 • Sina Deuxshiri

  ممنون از این مطلب خوبت.

 • آرمان

  خیلی خوبه، من دو سال شده که دارم با دانش کمی تو زمینه فرانت کار میکنم و با دانش کمتر از این یه تیم تازه تشکیل شده همون اوایل من رو جذب کرد و الان داریم کار میکنیم

 • محمدرضا

  مطلبت رو دوست داشتم. دمت گرم که از خودت نوشتی، میدونم سخته و خیلیا ممکنه خیلی چیزا بگن، ولی اونا رو بیخیال.
  امیدوارم بازم از تجربه‌هات برامون بگی :)

 • مثل همیشه عالی بود، و از خواندن این مطلب خیلی لذت بردم.

 • Farshad

  احسنت جادی, بسیار صادقانه و صریح بود .

 • amir

  عالی بود جادی عزیز، مطالبت رو خوندم، کلی لذت بردم و خوشحال و مصمم
  به تصمیمام 😉

 • به جرات می‌تونم بگم تو این چند سال اخیر این بهترین مطلبت بود. قبلن‌ها بیشتر عرفانه می‌نوشتی.

 • خوب بود ولی واقعا آدمی نیستم که فقط در لحظه بتونم زندگی کنم. تو خونم نیست ! باید حتما یک هدف داشته باشم و براش تلاش کنم . حالا خوب یا بدش رو نمیدونم !

 • جادی جان مثل همیشه بسیار زیبا و واقع گرایانه نوشتی، خوندن مطالبت واقعاً لذت بخشه.

 • ممنون، تاثیر گذار بود…

 • امیر

  یکی از مطلبای خوب این چند وقت اخیر بود…

 • Zhilevan Ibra

  بعد از مدت های وقت کردم فید خوانی ام رو تکمیل کنم و این پستت هم به نظرم جالب امد که بخونمش. با کلیت مطلب موافقم. با پارامتر های ولی از یه چیز جامعه خیلی ناراحتم و اینم اینه که آدم های به جای پیدا کردن راه و هدف و پلن زندگی خودشون ، شاید یه جور ضعف باشه شاید نقطه قوت !!! ، میان به نزدیکترین چیزهای که به ظاهر موفق هستن رو میارن و اونا رو الگوی خودشون در نظر میگیرن. یه جور تبدیل شدن به چیزی که تو جامعه موفق یا خوب یا زیبا دیده میشه در حالی که ممکنه با چیزی که روح و وجود طرف میخواد متفاوت باشه. متاسفانه ما یاد نگرفتیم با درون خودمون ارتباط قوی داشته باشیم و ارتباط ما به جامعه و محیط بیرون قوی تره تا با درون و جود خودمون.

 • رســـول

  عالی بود .

 • متاسفانه وقتی با خیلی افراد راجع به تمیز و مرتب بودن حرف میزنیم اونو با فشن بودنو بزک دوزک کردن اشتباه میگرن

 • پویان

  بی نظیری!! موفق باشی

 • Mohammad Imani

  خوب بود که اول نوشته ات به شرایط مختلف ادم ها اشاره کردی بودی

 • Sadeq

  عالــــــــی بود
  دمت گرم

 • ahsan rezaie

  سلام جادی .
  نوشتی :
  “از کار داوطلبانه برای جاهای خوب که تو اینترنت پیدا می شه تا کارهای مفید
  برای عموم تا شرکت های خوبی که می تونین کار کنین باعث می شن در آینده خیلی
  راحتتر پذیرفته بشین. من هنوزم وقتی کاری پیدا می کنم فکر می کنم برای
  رزومه ام تاثیرش چیه (: دقت کنین که آدم ها در رزومه ها دنبال چیزها عجیب و
  غریب نیستن.”

  سایت مشخصی هست معرفی کنی برای انجام کار داوطلبانه؟

  اگه نیست چرا پیشنهاد نمیکنی سایتی راه اندازی بشه برای انجام کار داوطلبانه ای که‌ خبره هایی مثل خودت قسمت های کوچکی از کارشون رو به‌ دانشجوها یا داوطلبین به‌ همراه مستندات و آموزش های لازم قرار بدن ، هم دانشجوها جیزی یاد گرفته باشن هم کار شما راه افتاده باشه .
  در آخر هم میتونه یه‌ سابقه کار کوچک برای ورود به‌ بازار کار به‌ حساب بیاد مطمئنم همه اوایل فارغ التحصلی شون مثل ما بهانه نبود سابقه کار در رزومه شون کار دستشون داده

  • Puff

   سوال خوبی بود! :)
   جادی جان اگر جواب بدی خوشحال میشیم… :)

   • jadijadi

    خب من خیلی وقت نمی کنم. سایت هایی هم که می رفتم مال ۲۰ سال پیشه ((: الان باید یکی بگرده و فهرستی معقول درست کنه

 • sasan soroush

  I love you Jadiii