تعرفه های جدید اینترنت می تونه به شکل یک مکانیزم بسیار خشن سانسور هم عمل کنه

وزارت مخابرات [و بقیه چیزها] به شدت داره فشار میاره که تعرفه های به اصطلاح نامحدود‌ جدید رو به همه شرکت ها و مشتری ها اجبار کنه. این فشار تا جایی زیاده که وزیر شخصا در نقش روابط عمومی دو سه شرکت بزرگ، فهرست تعرفه هاشون رو توی صفحه اینستاگرامش منتشر می کنه در حالی که هنوز خود این شرکت دارن سعی می کنن به راه حل معقولی برای کنار اومدن با این اجبار برسن.

این تعرفه ها که مثلا قراره نامحدود‌ باشن همه شون سقفی دارن که اتفاقا چندان هم بالا نیست و عملا فقط به درد کاربران خانگی مرسوم می خوره و مثلا اگر مشتری های وب باشین، در کل امکان داشتن اینترنتی بیشتر از ۱۶۰ گیگ در ماه رو ندارین، یعنی روزی حدود ۵ گیگ که اگر بذارینش مثلا کنار ۲۰ نفر آدم شرکت یا ۵ گیگ آپدیت های سیرا معلومه چه وضعی پیش میاد.

اما چرا؟‌ تقریبا مدت ها بود که همه بدون غر زدن داشتن سرویس های اینترنتشون رو استفاده می کردن و هر کسی کشف کرده بود چی براش مناسبه. این سرویس های جدید چی ممکنه داشته باشه که یکهو کل وزارت خونه بسیج شده تا اجبارش کنه؟ اگر قرار بود واقعا اینترنت نامحدود باشه که همه خوشحال می شدیم ولی الان چیزی که داره اجبار می شه، اینترنت با سقف مصرف ماهیانه محدود‌ است که فقط تو سیستم های تحت ریاست می شه بهش گفت نامحدود (:

این حجم محدود ماهیانه قراره بین ترافیک داخلی و ترافیک خارجی تقسیم بشه. یعنی مثلا اگر شما ایکس تومن پول بدی در ماه، حق داری آ گیگ ترافیک سایت های تایید شده توسط دوستان رو استفاده کنی و ب گیگ ترافیک بقیه اینترنت رو. و حالا غول نقض کننده شبکه بی طرف ظاهر می شه: وزارت خونه می گه اگر از سایت های مورد تایید ما استفاده کردی، ما برات نصف حساب می کنیم ولی اگر رفتی سراغ سایت هایی که ما شخصا تاییدشون نکرده ایم، دو برابر سهم ازت کم می کنیم.. اینطوری در واقع دارن به ما می گن که «پول ثابتی می دین ولی اگر شروع کردین به استفاده از اینترنت جهانی، زودتر اینترنت شمار و قطع می کنیم» و خب معلومه که من مجبورم برای رسوندن اینترنت به آخر ماه برم سراغ چیزی که دوستان تایید کردن که اتفاقا «سایت های داخلی» هم نیست و دقیقا «سایت های مورد تایید خودمون» است. فرض کنین دو ماه بعد بگن

ایران خودرو و سایپا رو دیدین که محصولاتشون چقدر با کیفیت و ارزونه؟‌ برای رسوندن شرکت های آی تی ایرانی به همون سطح، لازمه ازشون حمایت بشه پس از این ماه نسبت ترافیک سایت های مورد تایید به نسبت اینترنت واقعی رو ۴ به یک می کنیم.

و این یعنی اگر کسی خبط کنه و از اینترنت واقعی استفاده کنه، سهم استفاده از اینترنتش خیلی خیلی زودتر از کسی تموم می شه که فقط از سایت های مورد تایید استفاده کرده و هیچ روشی هم برای دادن پول بیشتر و گرفتن سهم بیشتر وجود نداره. چه سانسوری کاراتر از این؟

 • Eric Calabros

  این تفسیر شما درست نیست. تخفیف دادن به ترافیک داخل لزوما به معنی جریمه کردن کاربر برای استفاده از ترافیک بین‌المللی نیست. کاربران خانگی که اکثریت مطلق مشتریان هستن با طرح‌های جدید ترافیک بین‌الملل خیلی بیشتری داره گیرشون میاد، این نقض ادعای شماست که هدف ایجاد انحصاره، چون اگر اینطور بود باید خانگی‌ها رو بیشتر محدود میکردن، این درست برعکس بازار خودروعه، که قشر متوسط محدودیت خیلی بیشتری دارن تا دهک‌های بالاتر جامعه. این خیلی طبیعیه که ترافیک داخل ارزونتر حساب بشه. اینکه طرح‌ها مناسب شرکت‌ها نیست مشکل جدیدی نیست، قبلا هم مناسب نبود، چون اساسا ای‌دی‌اس‌ال جوابگوی نیاز سازمانی نیست. شما باید انتقادتون به این باشه که چرا توسعه شبکه فیبرنوری کند پیش میره، و چرا فقط یک اوپراتور داره.

  • Rafi. Rafizadeh

   یادتون میاد انتهای سال 83 و اوایل 1384مراحل فیبر نوری در حال نصب بود؟ اما ناگهانی تمامی تجهیزات شبکه در تهران و در مقابل چشمای شهروندان مورد سرقت افراد حتی کارگران عبوری قرار گرفت و بعدش هم دیگه کلا تعطیل شد؟
   اینترنت فقط یک وارد کننده داره و فقط یک مالک داره که اونهم از 1384 تاکنون نه اثری از زنده ش هست و نه مرده ش و در حال حاضر اینترنت در دست دزدهاست، مشخصا شرکت طرف قرارداد خارجی هم تا طرف و مالک حقیقی در معامله ثبت شده حاضر نشه کوچکترین تغییر و پیشرفت گزینه ها رو در این بخش اعمال نمی کنه، اما چون مسئله بحث خدمات رسانی عمومی بوده فقط قطع و جمع آوریش نکرده که با اعتراض بین المللی مواجه نشه، برای کل دنیا توضیح سرقتی در این شکل عملا از ناحیه شرکت خارجی طرف قرارداد غیر ممکنه! اونهم در فضایی که دزدها کل کشورو بواسطه این اموال تصرف کردنو یکسره در بلند گوهای غارتی از راه انکار مالک و حقایق از هیچ کثافتکاری جهانی تا به این لحظه خودداری نکردن، از ترور و تروریست و حمله و تهدید و… و چون برای عملی شدن شبکه فیبر نوری فقط حضور مالک حقیقی اینترنت ایران الزامیه که تا زمان استرداد اموال از دزدها میبایست منتظر بمانید. و ضمنا در خصوص چرا فقط یک اپراتور؟ طبق شرایط ایجاد شده و طبق قرارداد مالک حقیقی هیچ شبکه و اپراتور دومی حق ورود به کشورو نداره مگر با توافق با این مالک.

 • سیاوش

  جادی با چیزایی که در مورد حمایت از سایت‌های مثلا داخلی گفتی کاملا موافقم و به نظرم حرکتشون فقط انحصار و سانسور هست.

  به نظرم در مورد تعرفه‌های جدید اینترنت یخورده باید صبر کنیم و اثرش رو ببینیم. حداقل روی کاغذ چیزی رو از دست ندادیم:
  – قبلا در صورت تموم شدن ترافیک اینترنت قطع میشد، الان سرعتش (خیلی) میاد پایین
  – اگه بعد از تموم شدن ترافیک اولیه حجم بخری دوباره سرعتت می‌ره بالا
  – سرویس دهنده‌ها باید تضمین بدن -در صورت کیفیت خط تلفن مشترک- سرعتی که میفروشن حداقل سرعتی باشه که ارائه میدن نه حداکثرش
  – اون ۴ به ۱ که گفتی قانونی نیست و نسبت باید ۲ به ۱ باشه ظاهرا. البته شاتل ۳ به ۱ گذاشته توی سایتش ولی آسیاتک ۲ به یک بود
  – قیمت‌ها نسبت به قبل یذره ارزون‌تر شده، مثلا بزرگترین کاهش قیمت تو سرویس‌های آسیاتک اینه : آسیاتک قراره ۱۵۰ گیگ ترافیک بین‌الملل با سرعت ۱۶ مگابیت بر ثانیه رو ۸۰ تومن در ماه بفروشه، قبلا ۱۰ گیگ با همین سرعت میشد حدودا ۴۵ تومن در ماه و بقیش رو باید ترافیک می‌خریدی که در ارزون ترین حالتش برای هر گیگ ۱۰۰۰ تومن می‌گرفت

  البته این اینترنت اصلا نامحدود نیست و سقف مصرفش هم خیلی پایینه، فقط حرفم اینه که چیزی رو از دست ندادیم

  • Sam Adeli

   چرا همیشه باید صبر کنیم ببینیم چی میشه؟ دیگه بدیهیات رو که نباید صبر کرد.
   ترافیک محدود و رانا به سایت های مورد تایید که معلومه چه معنی داره.

   • سیاوش

    ترافیک محدود هست و رانت هم به سایت‌های خودشون می‌دن، این که واضحه.
    حرفم اینه که با تعرفه‌های جدید چیزی رو از دست نمی‌دیم نسبت به وقتی که اینترنت رو با اسم اینترنت حجمی می‌فروختن.

    • Eric Calabros

     وقتی انتقاد می‌کنن حواسشون به ارزش پول ملی نیست، اوپراتورها به دولت گفتن ما نمی‌تونیم با انبوهی از مشتریان کار کنیم که بیشترشون ماهی ۱۲ تومن میدن، چون هیچکس نمیتونه با ماهی ۳ دلار ادامه بده. باید درک کرد که این حرف بیربطی نیست. بنابراین از دولت خواستن کف مبلغ رو بالا ببره، و چون دولت مایل نیست در کارنامه‌ش ثبت بشه که اینترنت را گران کرد، اومد برای کف مبلغ قبلی یه سرعت پایین مثل ۵۱۲کیلو رو تعیین کرد که عملا خیلی‌ها رو فراری میده و مجبورشون میکنه برن طبقات بالاتر و مثلا سرویس ماهی ۲۵ تومن رو بگیرن. حاضرن ترافیک بیشتری به مشتری بدن، به این شرط که کف دریافتی بیاد بالاتر.

  • HDME

   اگر هوشیاری و خودآگاهی اجتماعی به شکل ویژگی عمومی یک ملت و نه فقط در حد یک فرد درآید، آنگاه جامعه به یک ابزار دفاعی قدرتمند علیه شیادی عناصر و عوامل عوام فریب و بر ضد فردسالاری استبدادی مسلح خواهد بود. برای ایجاد تغییر و تحول، یک فرد، هرچه بیشتر به کار و کوشش و تلاش بپردازد، به همان میزان نیازش به معجزه کمتر می‌شود و هرچه کمتر به معجزه نیاز داشته باشد، کمتر به انتظار آن می‌نشیند. تنها کسانی به سحر و معجزه روی می آورند که منتظر وقوع آن هستند.

   «مانس اشپربر»

 • میثم

  کنجکاوم بدونم خارج از کشور هم تعرفه‌ها اینجوری مثل ماست؟اونا هم تفکیک ترافیک دارن؟

  • علی

   توی اروپا اصلن چیزی به اسم سقف مصرف ترافیک وجود نداره. تفکیک ترافیک هم همینطور. تنها تفاوت بسته های اینترنتی سرعتشونه (و اینکه یک خط اینترنت بین چند نفر تقسیم بشه. مثلن با بعضی آی اس پی ها ممکنه این مشکل پیش بیاد که توی ساعات اوج مصرف سرعت کم بشه، چون پهنای باند مشترک هست).

 • HDME

  بنزین سهمیه بندی شده :)))

 • migmig

  و خب نکته مهم اینه که راه حل چیه؟

 • پویان

  حرفهات درسته ولی میشه بهش اینطور نگاه کرد که به جای اینکه بیان اینترنت داخلی راه بندازن طرح تشویقی ای برای استفاده از اینترنت داخلی گذاشتن.
  دوم اینکه آی اس پی ها هر چقدر بخوای هر گیگ ۲۰۰۰ تومان بهت میفروشن(فکر میکنم صد گیگ مخابرات ۹۰ تومان ۱۰۰ گیگ شاتل ۱۶۵ ) و من اینو یه کلاه برداری مادی بیشتر میدونم تا یه حرکت سیاسی فکر شده
  4g همراه اول بسته ۱۲۰ گیگش ۲۰۰ تومانه تقریبا هرگیگ ۱۸۰۰ فکر کنم خیلی غیر معقول نباشه
  هرچند من شاتل داشتم و از سرویسش کم و بیش راضی بودم . یه سرویس داره ۵۰ تومان ماهانه ۱۶۰ گیگ که گفتن ۸۰ گیگ بین الملل و ۸۰ گیگ داخلیه به طور مجزا که داخلیش ارزشی نداره ولی قیمتش بد نیست سرعت ۸ مگ
  شاد باشی

 • این اصلا چیز جالبی نیست. تقسیم ابلهانه ترافیک به داخلی و خارجی مقدمات بستن اینترنت و شروع همون کثافتکاری صنعت خودرو تو اینترنته.

 • سروش

  سلام آقای جادی. من هم موافق حرفاتون هستم، هم مخالف
  ببینید چند تا نکته وجود داره: 1- مردم رو به حجم کم عادت داده اند و طرف میگه 4 گیگ واسم بسه. چرا باید بیشتر پول بدم؟!! (مثل قضیه اومدن adsl جای دیال آپ بود که وزیر ارتباطات احمدی نژاد، تو تلویزیون اومد گفت: مردم کارشون یه ایمیل چک کردنه دیگه. سرعت بالا میخواد چه کار. با دیال آپ هم میشه! در واقع چون مردم به کاربرد در حد دیال آپ عادت داشتند، پس سرعت بالا براشون نیازی نیست. مثل اینه گوشی هوشمند و لمسی بدید به کسی که 1100 داره. طرف بگه: چه نیازیه؟! من فقط میخوام زنگ بزنم و sms! ولی وقتی گوشی هوشمند بگیره، صد تا کار دیگه هم کنارش انجام میده). الانم کسی که 4 گیگ میگه کافیمه، چون اینترنت با حجم بالا دستش نیومده که ببینه ماهی 100 گیگ هم زیاد نیست و با اینترنت میشه هزاران کار کرد. از آپدیت ها گرفته تا تماشای فیلم و موسیقی آنلاین… اون موقع میگه صد گیگ هم کمه. الانم طرح های همه کشورا رو ببینید یا نامحدوده یا حجم های چند صد گیگی.
  2- و اما طرح های جدید. ببینید طرح ها که کلا ایراد دارند نسبت به کشورای خارجی (که مثلا اینترنت نامحدود چند ده مگابیتی ارزون میدن اونجا). اینجا ایراداش زیاده. تعیین کف سرعت خیلی پایین (128 کیلوبیت)، تفکیک ترافیک داخلی و خارجی که البته بازم ترکیبی شد بهتر شد… ولی حالا حرفم اینه: این طرح با تمام اشکالاتش، یک ضربه ی مفید و خوب میزنه به بساط حجم فروشی شرکت ها. شرکت ها عاشق حجم فروشی هستن. ماهی 4 گیگ بدن به آدم و بعدش گیگ گیگ حجم بفروشن!!!! این بساط حجم فروشی رو به شدت کم میکنه حداقل برای مشترکان خانگی و این عالیه. دقت کنید که صدای مدیر عامل شاتل هم درومده و میگه این طرح به ضرر ماست!!!!! قشنگ معلومه این حجم فروشیا بهش مزه کرده بوده.
  و اما با طرح جدید مثلا با قیمت 50 تومن در ماه، میشه حجمی بین 70 تا گیگ هر ماه داشت (ترافیک داخلی هم دو برابر) + دانلود رایگان بعضی شرکتا و… که برای مشترکان خانگی خب پیشرفت خیلییی خوبیه. ایده آل نیست. ولی خیلی خوبه. قبلش با ماهی 50 تومن چی میدادن؟ ماهی شاید 10 گیگ اینترنت، اگه هم نامحدود میگرفتید سرعت مثلا 2 مگ که یه کم استفاده کنیم سرعتو سریع میکن!
  * بازم میگه درسته که اجبار تعرفه و… کار درستی نیست و فضای رقابتی رو از بین میبره. ولی به نظرم نیاز بود. باید این شرکتای حجم فروش رو حداقل برای مدتی به زور مجبورشون کرد حجم بالا در اختیار مشتری قرار بدن و این کار در تعرفه جدید انجام شده تا حجم بالا تو کشور جا بیفته

 • Pingback: تعرفه‌های جدید قیمت اینترنت: به اسم «مصرف منصفانه»، به کام سانسور و نقض بی‌طرفی شبکه – کمپین حقوق بشر در ایران()

 • اینترنت

  البته همین الان هم بعضی FCPها تعرفه سایت‌های منتخب داخلی رو ۱/۳ یا ۱/۴ (به جای ۱/۲) تعرفه اینترنت اعلام کردن. (حجم اینترنت رو ۳ یا ۴ برابر [به جای ۲ برابر] حساب می‌کنن!)

 • ihnd

  چرا فکر میکنید اگر وسط ماه ترافیک شما تموم شد هیچ روشی برای افزایش ترافیک برای ادامه مصرف ندارید؟
  شرکت ها همچنان گیگ فروشی میکنند.
  یک اشتباه همه دارند میکنند؛ فکر میکنند حجمی که در تعرفه ها آمد، دو برابرش برای مصرف ترافیک داخلی است. نخیر، حجمی که در تعرفه ها آمده، مجموع حجم قابل استفاده برای ترافیک داخلی و خارجی است. نصفش اختصاص به ترافیک خارجی دارد و تمامش برای ترافیک داخلی است.
  یعنی اگر شما یک ماهه 20 گیگ مخابرات را بخرید، 10 گیگ برای ترافیک خارجی خواهید داشت. 20 گیگ برای ترافیک داخلی خواهید داشت. حالا اگر 5 گیگ ترافیک خارجی مصرف کردید 15 گیگ ترافیک داخلی برایتان خواهد ماند.ولی اگر 5 گیگ ترافیک داخلی مصرف کردید، چقدر ترافیک خارجی برایتان خواهد ماند؟
  پیدا کنید پرتقال فروش را!!!
  به این جدول هم نگاهی بیندازید:
  https://goo.gl/hP2k3x

 • Pingback: تعرفه‌های جدید قیمت اینترنت: به اسم «مصرف منصفانه»، به کام سانسور و نقض بی‌طرفی شبکه()

 • Pingback: Rouhani Admin’s New “Fair Usage” Internet Price Rates Violate Net Neutrality – Center for Human Rights in Iran()

 • ‏گمونم منصفانه باشه اگه این بار سرزنش کنم که دوستان بنفش به خاطر این گام مهم در تشدید ‎سانسور مسئولند و به عنوان تصمیم سیاسی باید به مردم جامعه‌شون توضیح پس بدن.
  (این البته‎ «تکرار» نقش ‎خاتمی در تشدید سانسور در زمان وزارتشه.)

 • من از اینترنت مخابرات گیلان سرویس ADSL محدود با حجم و زمان مشخص خریداری می‌کردم.
  حجم این دوره‌ام به اتمام رسید و با توجه به طرح‌های جدیدی که توسط وزارت فناوری اطلاعات مصوب شده من تصمیم گرفتم که سرویس ۸ مگابیت نامحدود رو ازشون خریداری کنم.
  پس از خرید بهم گفت با توجه به اینکه ۲۳ روز از زمان سرویس قبلی‌ام مانده باید روی فلان دکمه کلیک کنم تا سرویس جدید فعال شود.
  پس از کلیک پیغامی بهم داده شد که با توجه به اینکه بیش از ۱۵ روز از زمان سرویس قبلی شما باقی مانده است شما قادر به استفاده از سرویس جدید نیستید! 😳
  خواستم یه مقدار حجم اضافه بخرم تا این یک هفته رو طی کنم ولی دیدم که فقط حجم‌های ۳ و ۵ و ۱۰ گیگ با قیمت‌های نسبتا بالا موجود است! 😳
  با پشتیبانی تماس گرفتم و فرمودند همینی که هست! سیستم همینطوری طراحی شده! 😳😳😳
  گفتم خب دستی درستش کن برگشته میگه که امکانش رو ندارم و سیستم همین مدلیه! 😳
  یعنی باید در این مخابرات رو گل گرفت! 😑😊
  پ.ن: توی لیست خرید طرح‌های تازه بر فرض اگر می‌خواین اینترنت ۸ مگابیتی بگیرید اینجوری نوشتن:
  اینترنت ۱ ماهه ۸ مگابیتی با سقف مصرف منصفانه X گیگابایت
  و
  اینترنت ۱ ماهه ۸ مگابیتی با سقف مصرف منصفانه Y گیگابایت
  توی عمرم اینقدر احساس نامحدود بودن نداشتم تا حالا 😐

 • reza

  برای شخصی مثل من که فقط فقط براش سرعت مهمه، خیلی مزخرفه
  با این کار اولین چیزی که از لحاظ روانی ب مردم اعمال میشه، دانلود و دانلود و دانلوده. ب نظر من مردم فقط از نت برا دانلود استفاده خواهند کرد نه استفاده