خوشحالم! احتمال داره رای بدهم

من معمولا رای نمی‌دم. نه به اسم مسخره تحریم. به نظرم تحریم معنی نداره چون حکومت وابسته به رای ما نیست که بدون رای ما چیزی ازش کم بشه. در عین حال اهل انقلاب هم نیستم و منطقیه که تغییر آهسته و طولانی مدت رو بهترین راه حل می دونم که یکی از راه هاش رای‌گیری است.

اما خودم شخصا معمولا رای نمی‌دم. به یک دلیل ساده. انتخابات یعنی انتخاب نماینده. یعنی کسی بره مجلس یا کسی رییس جمهور بشه که افکار من رو نمایندگی کنه و وقتی اون هست، تا حدی حس کنم که خودم اون سمت رو دارم. حالا مشکل من همیشه اینه که هیچ کدوم از کاندیداها حتی یک کوچولو هم من رو نمایندگی نمی‌کنن. رفسنجانی ۱۸۰ درجه برعکس افکار من فکر و عمل می‌کنه و احمدی‌نژاد هم دقیقا ۱۸۰ درجه. من اهل انتخاب بین بد و بدتر نیستم. راستش رو بگم ترجیح می‌دم دوستام شرکت کنن و بد رو انتخاب کنن تا از شر بدتر کمی در امان باشم اما خودم ترجیح می‌دم به کسی رای بدم که بتونه تو بعضی چیزها تا یک حدودی نماینده من باشه.

چند ساعت قبل این خبر رو شنیدم که ژیلا شریعت پناهی به عنوان کاندیدا ثبت نام کرده. من ژیلا رو رو در رو نمی‌شناسم ولی می‌دونم که آدم شریف و شجاعیه که بخشی از عقایدش با من مشترکه. این برای من جذابه (: بسیار بسیار خوشحالم که در این انتخابات – تا اینجا – یک کاندیدا دارم و شدیدا اعلام می‌کنم که در صورت حضور ایشون، با تمام قوا رای خواهم داد و با تمام قوا براش تبلیغ خواهم کرد.

می‌گین به احتمال زیاد رد صلاحیت می‌شه؟ خب در اون صورت کاری نمی‌شه کرد (: اگر نماینده‌ای که یک کمی به من نزدیکه و اهداف من رو حمایت می‌کنه حتی حق نداره کاندیدا باشه، شرکت من توی انتخابات کمی مسخره نیست؟ به شکل منطقی اگر کسی که یک کوچولو همفکر من باشه حق نداشته باشه انتخاب بشه، خب دیگه انتظار دارین من به کی رای بدم؟ من قراره نماینده انتخاب کنم. اگر من به خاطر عقایدم حق کاندیدا بودن ندارم، به شکل منطقی کسی هم حق نداره من رو اونجا نمایندگی کنه (: اینطور نیست؟ استدلال – به بد رای بدیم که بدتر نیاد – رو درک می‌کنم و کاملا خوشحال می شم بد در مقابل بدتر رای بیاره ولی برای رای دادن من لازمه، کسی کاندیدا باشه که حداقلی از افکار من رو پشتیبانی کنه.

 • محمود

  جالبه جادی.دقیقا حرف دل من رو زدی :) دقیقا همینطوره که گفتی.جدای از بحث انتظار داشتیم در جشن انتشار اوبونتو در پنجشنبه ببینمت و با حضورت باعث خوشحالی ما بشی ولی دیدیم نیستی و خیلی ضدحال خوردیم :(

 • admin

  سلام محمود. متاسفانه سفر بودم وگرنه حتما و حتما می اومدم (:

 • سپهر

  انتخاب بین بد وبدتر منجر به اصلاحات تدریجی(هرچند خیلی خیلی تدریجی) میشه ولی فکر میکنید رای ندادن به کجا منتهی میشه؟

  ثانیا نماینده ایی که بتونه کاملا تمام افکار شما رو نمایندگی کنه وجود نداره و این ایده آلیست بودنه در فضای فعلی کاندیدایی موفقه که بتونه با قدرت موجود توان تعامل داشته باشه.

  ثالثا فرض کنید با رای ندادن به شخص بد باعث انتخاب شخص بدتر شدید در اونصورت بعد بوجود آمدن بحران چه اقدامی میکنید.

  بطور کلی رای دادن به یک نتیجه مطمئن هرچند طولانی منتهی میشه ولی رای ندادن به یک آینده نا معلوم (دور نمایی که شما از رای ندادن دارید چیه؟)

 • نیما

  کاملا موافقم

 • void

  اینکه کسی که افکار شما را نمایندگی کند امکان کاندیدا شدن داشته باشد هم از اموری است که مستلزم «اصلاحات تدریجی» است. بنابراین این حرف شما که «به اصلاحات تدریجی معتقدم» با رای ندادنتان در تناقض است. نحوه برگزاری انتخابات هم عضوی از مجموعه امور نیازمند اصلاح است نه امری مستقل.