حزب دزدان دریایی دعوت شده تا دولت بعدی ایسلند رو تشکیل بده

Yaaarrrh - eða bara Píratar
چند وقت پیش تو اخبار داشتیم که طبق نظر سنجی‌ها، حزب دزدان دریایی شانس قابل قبولی برای پیروزی توی انتخابات ایسلند داره ولی این اتفاق عملی نشد. اما حالا خبرهای جالبی در راهه: بعد از اینکه دو برنده اول به خاطر فاصله جدی هم از نتونستن دولت تشکیل بدن، حالا حزب دزدان دریایی دعوت شده تا دولت جدید رو تشکیل بدن؛ اونهم بعد از مشورت با رهبران احزاب مختلف.

من بارها در مورد حزب دزدان دریایی نوشته ام و بارها باهاشون جشن گرفتیم (حتی تو رادیو) و الان این خبر به نظرم عالیه. دزدان دریایی حزبی است که با آراء نزدیک به سایت پایرت بی قدیم تاسیس شد (سایت بعدا به چند نفر بیزنس من فروخته شد) و تمرکزش روی آزادی های دیجیتال، شفافیت اقتصادی، دفاع از آزادی بیان، دفاع از حق خلوت شخصی، اینترنت آزاد و باز و مبارزه با فساد اقتصادی است. همچنین این حزب یک ایده هیجان انگیز هم داره: پذیرش قانون اساسی ایسلند که توسط شهروندانش نوشته شده. دیگر خوبی های ایسلند؟ تلاش برای دادن یک راه خروج امن به اسنودن و حتی اعطای شهروندی افتخاری بهش.

با توجه به سوم بودن حزب دزدان دریایی،‌ تشکیل دولت می تونه براشون کار سختی باشه. این رو هم بگم که اصلی ترین مشکل حزب دزدان دریایی در بدو شروع درست همون مشکلی بود که احزاب سبز هم داشتن: داشتن ایده های پیشرو در بعضی زمینه ها و در مقابل نداشتن هیچ ایده ای در مقابل بعضی زمینه های دیگه. مثلا اگر الان من حزب دزدان دریایی ایران رو تشکیل بدم می تونم نظرات خیلی خوبی در مورد اینترنت و آزادی بیان و شهروندی و حقوق مرتبط با اون داشته باشم ولی مثلا در مورد شیوه بحث در اپک هیچ نظری ندارم و حزب‌ام در مورد بخش هایی مهم نمی تونه اظهار نظر کنه در نتیجه باید در ائتلاف با حزبی با سیاست‌های گسترده تر حرکت کنه.

به هرحال.. جشن می گیریم با دوستان ایسلندی مون.

 • حزب های سبز به طور معمول بعد از پیروزی‌هاشون تعدادی Seat می‌گیرند در مجالس فدرال یا محلی و همچنین در هیئت دولت، معمولن هم در دولت مشاور امور مربوط به خودشون می‌شن نه مسئولیت‌هایی که هیچ سر رشته‌ای ازش ندارند (برخلاف وطن عزیز ما)
  من خیلی برای موفقیت حزب دزدان دریایی خوشحالم، به خصوص مواضع‌شون درباره آزادی دیجیتال و بی‌طرفی شبکه اگه منجر به تصویب قانون و لوایح حقوقی مستحکم بشه، می‌شه امید داشت به سایر قسمت‌های دنیا هم سرایت کنه و مورد تقلید قرار بگیره

 • Ali

  من اینبار در انتخابات محلی برلین فرصت داشتم تا بیشتر با این حزب آشنا بشم و دقیقا همونجور که میگی فقدان برنامه‌های خاص برای حوزه‌های دیگه و فعالیت تنها حول محور یک شعار مشکلی هست که این‌ها دارند.

 • آیندگان بخاطر انواع حکومت‌های امروزی (جمهوری، دموکراسی، اسلامی!، و ….) به ما خواهند خندید! چون اون دوره رباتها و اینترنت و تک تک افراد هستند که قانون رو تشکیل میدن نه یه سری نماینده مجلس بشینن قانون تصویب کنن که حالا بخاطرش حذبی تشکیل بدن یا از برادر بزرگ بترسن و …! سیاست به تاریخ میپیونده!

 • مهرداد

  فکر کنم ایده آل جادی این باشه که قانون اساسی یه کشور رو بذارن توی گیت هاب و مردم به راحتی بتونن pull request بدن و بعد اگر اکثریت به اون pull request رای دادن (like) دادن اون به قانون اساسی merge بشه :)))

 • ش

  تست