توهم توطئه: از فرفر تا فارسی ۱

سال‌ها قبل، یکی از دوستان با خوندن کتاب ۱۹۸۴، می‌گفت که ظاهرا این کتاب دقیقا درباره ایران نوشته شده. چند وقت قبل هم یکی دیگه کاریکاتوری رو دیده بود مربوط به زمان شوروی سابق و با هیجان می‌گفت که ظاهرا این کاریکاتور رو دقیقا برای ما کشیدن. این اتفاقات طبیعی است چون یک مجموعه از طنز، در همه حکومت‌هایی که تلاششون برای یک شکل کردن آدم‌ها است، صادقه.

همین جریان در مورد احساس توطئه جهانی علیه ما هم صادق است. تقریبا هر چیزی که از سال‌ها قبل به وب اضافه شده و تحت عنوان «وب ۲» سعی کرده به جای مطالب مورد نظر سازندگان سایت، فقط محملی باشه برای انعکاس نظرات، عکس‌ها، خاطرات وعلاقمندی‌ها خوانندگان سایت، به عنوان دشمن شناسایی و سانسور شده. همینطوره تمام برنامه‌های هالیوود که معلم‌های دینی فکر می‌گفتند در غرب اجازه پخش ندارند و فقط برای از بین بردن ما طراحی شده‌اند و حتی سریال‌های درپیتی ولی سرگرم کننده‌ای مثل ویکتوریا که با یک دوبله درپیت از یک ماهواره درپیت پخش می‌شوند و علاقمندان خیلی خیلی پیشتری از رسانه ملی با انحصار قانونی و هزینه‌های میلیاردی پیدا می‌کنند.

آقای پروفسور حسین باهر معتقد است که اصولا این سریال ویکتوریا برای مخاطبان ایرانی و از بین بردن بنیاد خانواده آن‌ها ساخته شده و تا جایی پیش می رود که معتقد می‌شود اصولا چهره ویکتوریا برای بازنمایی مخاطب ایرانی طراحی شده (:

دوستان عزیز، دنیا دنیای تجارت است و اقتصاد و سرمایه‌داری. تمام اینها فقط و فقط به خاطر درآمد مالی درست می‌شوند و پیش می‌روند. شما هم که چپ نیستید که با سرمایه داری مخالف باشید یا سرمایه‌دارها به این خاطر با شما مخالف باشند. توجه کنید که وقتی دنبال برداشتن سوبسیدها و واگذاری شرکت‌های عمومی (متعلق به من) به دست شرکت‌های خصوصی هستید، دیگر ادعای مقابله سرمایه داری جهانی با شما مسخره است (:‌ دوستان من، ایران در حال فقیر شدن است. نه به خاطر برنج ویکتوریا و نه به خاطر سریال ویکتوریا. ایران فقیرتر و فقیرتر می‌شود، فقط و فقط به خاطر دشمن حساب شدن همه و همه – هر روز و هر روز.

 • زیبا بود ممنون

 • باعث بسی تاسفه.این جمله‌ت حق مطلب رو ادا کرد:
  ” ایران فقیرتر و فقیرتر می‌شود، فقط و فقط به خاطر دشمن حساب شدن همه و همه – هر روز و هر روز”

 • مارمولک

  آفرین داره این نوشته. انگار حرف دل ماست.
  سئوال اینجاست که مگه ایران چی داره که همه سعی دارن بهش ضربه بزنن؟!!

 • آرش

  با تمام احترامی که براتون قائلم، باید بگم که بازم هویج و قورمه سبزی رو گذاشتید کنار هم تا ازش پیتزا رو نتیجه بگیرید!
  آخه چی بگم به شما … یعنی شما که رشته تحصیلیتون برقه، از پروفسور باهر که مدرک فوق دکترای جامعه شناسیش رو از کانادا گرفته، بیشتر میفهمید ؟ آخه یه خورده انصاف!
  اون بابا که اون حرف رو میزنه، تخصصش تحلیل مسائل اجتماعیه. بازتاب های اجتماعی یک فیلم، یه سریال ، … 100 برابر بهتر از من و شمایی که تخصص این کار رو نداریم، تحلیل میکنه.
  اگه فقط یه خورده به هم احترام بزاریم، حتی اگه همه جهان هم بر ضد ما باشه، هیچیمون نمیشه … اما افسوس .

 • آرش جان (خوشحالم که اسم فارسی استفاده می کنید)، رشته تحصیلی من جامعه شناسی هم هست (: با مدرک معتبر (: پرفسور باهر هم به صرف داشتن مدرک حرفش معقول از آب در نمی یاد. این یک اشتباهه متدوال است که آدم ها فکر می کنن مدرک شعور یا حتی سواد می یاره (: برای مدرک از بهترین دانشگاه جامعه شناسی، کافیه درس بخونی و امتحان ها رو بدی و بعد روی تز کار کنی. هیچ تضمینی نیست وقتی یکی از یک دانشگاه توی کانادا مدرک پروفسورا(؟) می گیره، خود فروش نباشه یا خزعبلات نگه (: برای سنجیدن به حرف و استدلال نگاه کن، نه به مدرک پشت اسم آدم ها.

 • @arash
  من مدرکم فوق تخصص روانشناسیِ و با اعتماد به نفس کامل تایید می کنم که این اقای دکتر باهر یک آدم متوهمِ روانی و دیوانه ست ! به دلیل اینکه این آقا رو من ازش خوشم نمیاد !

  شما صزفا به دلیل اینکه من یک دکتر با مدارک بالای تحصیلی هستم باور می کنی حرفهای من رو ؟

  با تحویل سال نو بهتره کمی از تفکرات و استدلالات بی پایه و اساسمون دست برداریم !

  :-/

 • صفر خاکستری

  بگو ایران چی نداره که چشم طمعی هم دنبالش نباشه؟!
  اگر نظریات رئالیست ها و نئو رئالیستها رو در روابط بین الملل می خوندین اونوقت اینقده اینجا گل و بلبلی حرف نمی زدین. اصلا حرف شما درست و ما توهمی. چرا آمریکا بمب اتم داره؟ از چی می ترسه که بمب اتم داره و هر رو هم اونا رو گسترش می ده؟ می گم چرا ناتو بعد از فروپاشی شوروی و کمونیسم و پیمان ورشو نه تنها از بین نرفت بلکه به سرعت گسترش یافت؟ حالا به زعم نا میمون شما و نویسنده ی محترم، ما توهم داریم و فکر می کنیم دنیا دشمنمونن. غربیا چرا اخه؟
  تا نفس خبیث بشر هست توطئه و دشمنی و عداوت و جنگ هست. این جماعت گل و بلبلی شبه لیبرال کی می خوان کمی واقعیت رو ببینن خدا می دونه. واقعیت منتظر گل و بلبل نمی شینه.

 • آرش

  صفر خاکستری عزیز کجای کاری؟ داری برای اینا از ناتوی فرهنگی حرف می زنی؟
  اینا اگر یک کلمه از ناتوی فرهنگی و سینمای استراتژیک میفهمیدن که وضع ما بهتر از این بود. بزار توی خیالات خودشون سیر کنن… آدمی که خودشو به خواب میزنه، بمب هم کنار سرش بترکه بازم خوابه …

 • مهران

  2تا کامنت بالا خیلی جالبن.گویا ناتوی فرهنگی جمهوری اسلامی تاثیرش خیلی بیشتر بوده!!

 • amirsp

  بعضیا نه اینکه نفهمن..، لابد خودشونو زدن به نفهمی.. شایدم کلاً نفهمن!!
  خب، گرچه براشون یه کمی سنگینه، ولی فک کنم لازمه گلادیاتورها از محسن نامجو رو با دقت گوش کنن، شاید فرجی باشه و دشمن رو بشناسن.. شاید البته..