خروج گوگل از چین

هرچند ما در این گوشه دنیا عادت کرده‌ایم به خراب‌تر شدن هر روزه دنیا، گاهی هم چیزهای مثبتی اتفاق می‌افتن. یکیش این خروج گوگل از چین. البته کلیت جریان فوق العاده نیست ولی همینی که یک شرکت تجاری به خاطر آبروش و همچنین فشارهای احمقانه دولتی بالاخره به ستوه می‌یاد و سانسور رو کنار می‌ذاره خودش خوبه. از دیروز هر کس توی چین وارد گوگل می‌شه و سرچ می‌کنه، به جای نسخه سانسور شده و بدون هیچ منبع حقوق بشری و بدون هیچ رد پایی از دیکتاتوری‌ دولت، با یک گوگل «معمولی» روبرو می‌شه که در هنگ کنگ، جواب‌هایی که همه مردم دنیا می‌گیرن رو به چینی‌ها هم نشون می‌ده.

این اتفاق بعد از این افتاد که گوگل ادعا کرد گوگل یکسری حمله پیچیده سایبری از طرف چین داشته و چین هم گوگل رو متهم کرد که به «قرارداد نوشته شده» در مورد سانسور درست عمل نمی‌کنه. چین کشوری است که توش هزاران پلیس و حقوق بگیر دولت وظیفه بررسی دائمی اینترنت و کامنت گذاشتن توی وبلاگ‌ها رو دارن و نرم افزارهای مختلف اتاق های چت و سایت‌ها رو زیر نظر گرفتن. من واقعا خوشحالم که گوگل در این شرایط خودش رو از سیستم خارج کرده… حتی اگر به خاطر منافع تجاری اش در جاهای دیگه دنیا باشه.

در نهایت هم خوبه اشاره کنم به نامه‌ای که عده‌ای از دانشمندان چینی نوشته بودند در این مورد که اگر گوگل سانسورش در چین رو متوقف کنه و در نتیجه دولت کل گوگل رو سانسور کنه، رشد علمی چین کندتر خواهد شد چرا که گوگل در حال حاضر یکی از اصلی ترین منابع شروع هر تحقیق علمی و غیرعلمی است (:

 • امیل صدق

  توی پاراگراف آخر، فکر کنم یک اشتباه کوچیک داری.
  نوشتی رشد علمی گوگل کند تر میشه، اما فکر کنم منظورت این بوده که رشد علمی چین کند تر میشه.

  سال نو مبارک

 • محمدرضا

  به ستوه آمدن درست هست

 • امین

  اره منم موافقم. رشد علمی چین کند میشه نه گوگل! گوگل که ماشالله سر و مور گنده تر هم میشه :)

 • ممنون از همه دوستان. غلط های نافرم رو اصلاح کردم. ممنون از دقت و پاسداری.

 • ما هم از این تصمیم گوگل حمایت می کنیم

 • یک کار عالی

  در راه لینوکس و BSD موفق باشید
  فریدی

 • پرهام

  هر چند که رشد علمی در یک کشور می‏تونه به آزادی و برابری کمک کنه، اما به نظرمن این کار گوگل حتی اگز به رشد علمی چین لطمه بزنه، ارزشش را دارد. تا آزادی، برابری و عدالت در یک جامعه رشد نکنه، رشد علمی کار چندانی از پیش نمی‏بره و یک جورایی مصنویی به نظر می‏آید.

 • مهرداد

  خوب بلاخره بعد از اولین باری که سانسور شدی بلاخره تونستم دوباره سری بزنم به وبلاگتون
  خوشحالم و امید وارم همیشه موفق باشید
  هنوز تو ایرانسلی ؟
  از اپلتون چه خبر راضی هستید هنوز یا با مدل بالاتری عوضش کردید
  یه پیشنهاداپلی برای لب تاپ میدید به من
  متشکرم و موفق باشی
  راستی هنوز خوشتیپ ترین بسر وبلاگستانی ؟

 • احسان

  اشتباه نگو مهرداد.
  خوشتیپ ترین و باحالترین پسر وبلاگستان…
  همون که اهل کلاه برداریه !!!