تمام گافر در یک تورنت

امروز ما بخش عظیمی از اینترنت را به شکل ایمیل و وب می‌بینیم اما اینترنت در واقع یک شبکه عظیم است از شبکه‌های دیگر (به قول دوست فنی‌مون، یکسری شبکه با BGP به هم وصل شده‌اند). قدیم‌ترها، چیزی که سعی می‌کرد کاربری وب امروزی را در اختیار آدم‌ها قرار بدهد گوفر یا گافر بود (در واقع Gopher). این سیستم اینطور کار می‌کرد که شما به یک سرور گافر وصل می‌شدید و از طریق یکسری منو، در سیستم می‌چرخدیدید و به اسناد مختلف می‌رسیدید. یک اسکرین شات قدیمی این است:

مشخصا این سیستم شاخه‌ای (مبتنی بر منوهای تو در تو) بعد از‌ آمدن وب تضعیف شد و بعد متوقف شد و در نهایت هم کلا از بین رفت. البته هنوز هم تعداد کمی سایت گافر باقی مانده و خوشبختانه مرورگرهای جذابی مثل فایرفاکس، هنوز از استاندارد آن پشتیبانی می‌کنند. برای نمونه می‌توانید نگاهی به این صفحه گافر بیندازید که حاوی مجموعه‌ای از طنزهای قدیمی دنیای کامپیوتر است.

اما شکی نیست که گافر در حال حذف شدن از دنیا است ولی خوشبختانه در این میان یک علاقمند تاریخچه اینترنت، از سال ۲۰۰۷ به بعد هر صفحه گافری که در جهان پیدا کرده را دانلود کرده و در یک مجموعه فشرده شده تقریبا ۱۵گیگابایتی در تورنت شیر کرده است. این مجموعه حاوی تقریبا ۷۸۰ هزار سند است از روزهای اولیه اینترنت.

 • ها ها.چه جالب.راستی این دو خط آخر رو یه نگاهی بنداز جادی و اصلاحش کن (:

 • لایک واسه جمع کردن آرشیو گوفر
  لایک هم واسه نوستالورژی روزهای اول

 • جالب بود…
  واقعا استاد جادی که میگن حقته… شیر مادرت حلالت :دی
  یه سوال: چرا الان کاربرد نداره؟ این که رسیدن به مطالب از طریق منو های منظم باشه که بد نیست؟ از این آشفته بازار وب که بهتره…

 • مهدی جان خب وب رو هم می شه دقیقا همینجوری درست کرد. در واقع اگر کسی هم می خواست گافر درست کنه، الان با پروتکل وب درستش می کنه که بشه با http و هر براوزری رفت توش (اون لینک رو نگاه کن، اولش gopher است). در واقع هر چیزی که با گافر درست بشه رو با وب هم می شه درست کرد و به همین دلیل الان دیگه همه چیز اومده روی وب.

  گافر در واقع مثل یک کتابخونه… بذارین یک سند دیگه رو کنم (: توی پست بعدی.

 • در مورد usenet هم من چیزای جالبی شنیدم. و میگن الان هم کلی هوادار داره. خیلیها فکر می کنند اینترنت فقط وب هست و لا غیر.

 • arastoo.s

  vao
  mer30