لیبرالیسم برای برابری انسان ها

کشور ما ده سالی است که افتاده روی لیبرالیسم و همینطور داره می ره جلو. دوستان مصلحتاندیش و منفعتاندیش هم که هر چی بهشون بگن مثل بلندگو تکرار می کنن و تحلیلشون تعطیله. این دوستان یادشون نیست که یک زمانی عربده می کشیدن که بانک ها باید دولتی باشه، بیمارستان‌هایی که همان زمان هم رایگان بود باید مال دولت اسلامی باشه، تمام صنایع بزرگ باید در کنترل حکومت باشه، دولت مسوولیت داره به همه سوبسید بده و غیره و غیره. اون زمان حنجره ها پاره می شد تا فریاد زده بشه که کنترل دولتی بر همه چیز باعث رفاه همه است و خوشبختی عمومی و غیره و غیره.

کشور ما ده سالی است افتاده روی لیبرالیسم و همینطور داره می ره جلو. الان ده سالی است که به دوستان مصلحاندیش گفته شده حنجره شون رو پاره کنن که مالکیت خصوصی مهمترین چیز برای رفاه عمومی است و اصولا راه خوشبختی یک جامعه اینه که همه چیز توش خصوصی بشه و اقتصاد لیبرال. این دوستان مصلحاندیش حالا حنجره ها رو پاره می کنن تا بگن صندوق بین المللی پول ایران رو به عنوان سریعترین کشور در توسعه لیبرالیسم برنده اعلام کرده و ذوق می کنن که با حذف یارانه ها، خصوصی کردن بانک ها، پولی کردن بهداشت، پولی کردن تحصیلات و فروختن صنایع به آدم ها کشور داره در راه تعالی می ره و به زودی عدالت محور اساسی می شه (:

بده آدم مغزش رو تعطیل کنه و چشمش رو ببنده. ولی بدتر از اون اینه که اختلاف طبقاتی توی یک جامعه بسته بیشتر و بیشتر بشه. یادمه زمانی که آدم ها با دیدن یک بی ام و آخرین مدل ازش فیلم می گرفتن و به هم نشون می دادن. یادمه که من دو سال پیش از گداهای نیجریه فیلم می گرفتم و برام عجیب بود که توی صف پمپ بنزین دائما گدا از کنارم می گذره… الان هر دوی این صحنه ها طبیعی است و منفعاندیش‌ها هم فعلا قراره چشم هاشون رو ببندن روی دولت دهم و شعیب بن صالح سابقش.


نکته مهم: یکهو این توهم پیش نیاد که جمهوری اسلامی داره به یک سیستم لیبرال تبدیل می شه. آزادی بیان و عضوی از جهان بودن بخشی از لیبرالیسمه که اینجا نیست. چیزی که ما الان باهاش طرفیم، حکومتی است که بخش های توتالیتر اجتماعی چپ رو به ارث برده (بخونید سانسور و اعدام) و داره بخش های بد لیبرالیسم رو هم جذب می کنه (بخونید پولی شدن تمام سرویس هایی که باید حق هر شهروند باشه).

 • کامیار

  واقعا زیبا بود من برای دوتسانم می فرستم بخونن

 • امير رضايي

  جناب جادي

  اولا كه از اين زمان 12 سال ميگذرد نه 10 سال

  دوما يك تحليل از سوي جناب آقاي محمد باقر نوبخت (عضو هیات علمی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام) براي شما ارسال ميكنم شايد تغييري در نظرتون (البته بعيده) در مورد نحوه تحليل آدم هايي كه هميشه از سوش ما محكوم به اشتباه كردن هستند داشته باشيد.

  در ایران نیز خصوصی سازی در دو مرحله پیگیری شد.در مرحله نخست خصوصی سازی در دهه 40 شمسی با واگذاری سهام به کارگران و سهیم شدن انها در سود کارخانجات وبرای تغییر رویکرد دولت به صنعتی شدن ، در عرصه های مختلف کشور و درچارچوب یک اصلاح اجتماعی به اجرا گذاشته شد.در این مرحله فعالیتهای اقتصادی دولت که در سایه برنامه های دولت سازی از دوره پهلوی اول گسترش یافته بود، به شدت کاهش یافت و بخش خصوصی در اقتصاد از سهم چشمگیری برخوردار شد.

  اما پس از انقلاب اسلامی به دلیل برداشت های متفاوت از اصل 44 قانون اساسی به ویژه ضرورت های ناشی از اوضاع جنگ تحمیلی در کشور مجددا شرکتهای متعدد دولتی فعال شدند و دولت نقش فزاینده ای در اقتصاد کشور عهده دار شد. از این رو پس از جنگ تحمیلی و اجرای برنامه های توسعه، با انگیزه برخورداری از مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد، مجددا خصوصی سازی از سال 68 در قالب احکام برنامه و قوانین بودجه در دستور کار قرار گرفت.

  اما بعد از گذشت چند سال از دور جدید خصوصی سازی توسط دولت در مورد مولفه دولت به عنوان مجری سیاسیتهای کلی اصل 44 قانون اساسی با توجه به واگذاری بیش از 23 هزار میلیارد ریال از 27 هزار میلیارد سهام واگذارشده در سال 85 و مبلغ 232 هزار میلیارد ریال از 298 هزار میلیارد ریال سهام واگذار شده در سال 86 به صورت سهام عدالت می توان به تاکید دولت بر اجرای طرح واسع(سهام عدالت) واولویت آنم نسبت به خصوصی سازی نتیجه گیری کرد. به هر حال ضمن تایید اثار مثبت اجتماعی این اقدام از انجا که با واگذاری سهام شرکتهای دولتی به صورت سهام عدالت صاحبان این سهام که از اقشار شریف کم درامد جامعه هستند و عملا فقط صاحب برگه سهام و بهره مند از سود تقسیمی خواهند بود در تصمیم گیری های مدیریتی مشارکتی نخواهند داشت و در نهایت این شرکتها همچنان تحت مدیریت دولت باقی خواهند ماند.

 • جادی

  امیررضایی: چه ربطی داشت خب؟ ((: صحبت اینکه که لیبرالیسم در تضاد با برابری اقتصادی است و پیش بردن لیبرالیسم در یک جامعه سوسیالیستی تشدید کننده اختلاف طبقاتی. کسی هم که بگه لیبرالیسم باعث عدالت اقتصادی و رسیدن به عدل می شه دروغگو است و مجبور به تعطیل کردن کلی سیستم نظارتی در جامعه (مثلا سازمان برنامه و بودجه)‌ و ندادن آمار نه فقط به مردم که حتی به برنامه ریزها. حامیانش هم مثل خودش (:

 • امير رضايي

  جناب جادي

  ايرادي كه به شما وارده اينكه فكر ميكنيد ما سوسياليست هستيم و يا داريم بطرف ليبراليسم ميرويم ، دقيقا مثل سازمان برنامه و بودجه كه جنابعالي اون رو سيستم نظارتي ميدونيد در صورتيكه اين سازمان عهده دار مسئوليت برنامه ريزي و تعيين بودجه بود و محض اطلاع ديگه وجود نداره

  درسته كه اختلاف طبقاتي نا معقول تكرار ميكنم نامعقول چيز خوشايندي نيست ولي كنترل و مهار آن بسيار سخته، اگر آرمانگرايي رو كنار بگذاريم و در دنياي واقعي سير كنيم

  بد نيست در نگرشتون تجديد نظر بفرماييد و يا حداقل سازمانهاي جامعه رو بهتر بشناسيد

 • کامبیزقلی

  لطفا این قدر کلی نگو که ۱۰ ساله افتادیم روی لیبرالیسم. از اصول بنیادین لیبرالیسم علاوه بر مالکیت خصوصی، حفظ حق اقلیت و حق مخالفت هم هست. گرته برداری‌های ناقص سیستم ایدئولوژی‌زده ما را به حساب رفتن به طرف لیبرالیسم ندانید. کارهای ما بیشتر شبیه به حراج اموال آدم‌های ورشکسته یا خارج‌رو (بدون قصد بازگشت) است و نه حرکتی مثلا حساب‌شده یا مطالعه‌شده به طرف حالا یا لیبرالیسم یا سوسیالیسم یا…. کسر بودجه باعث شده عزیز دل برادر

 • جادی

  کامبیزقلی: کاملا درسته (: می خواستم توی متن اضافه کنم ولی نکردم. الان پایینش می زنم. کلا نباید این تصور هم پیش بیاد که این که داره اجرا می شه لیبرالیسم است (:

 • عکس بوگاتی ویرون منصوری که در تهران هم هست رو می زاشتید خوب می‌شد. یا مثلا بستنی با روکش طلا در برج میلاد!
  فقط یک سوال! چرا (: و چرا :) نه؟

 • امير رضايي

  جناب جادي

  ديدي همين موردي رو كه من گفتم آقاي كامبيز قلي هم تكرار فرمودند البته چون از طرف من نبود پذيرفته شد ما نه سوسياليست هستيم و نه ليبراليسم و نه ميخواهيم سوسياليست بشويم و نه ليبراليست

  البته ايرادات بسيار بزرگتري نيز به ليبراليسم وارده كه در جاي خودش جاي بحث داره كه متاسفانه افرادي مثل شما به اون بعنوان جامعه آرماني حمايت ميكنند

 • جادی من کلا نفهمیدم چی بود داستان !!!! شاید چون جامعه شناسی نخوندم یا چون فقط نوزده سالمه !!! میشه یه منبع معرفی کنی که با تعاریفت آشنا بشیم !!!؟

 • خصوصی سازی یا اختصاصی سازی؟

 • مهران

  بسیار خوب

 • senaps

  ببخشید،چجوری فروختن شرکت های سپاه به یکی از اعظای سپاه رو خصوصی سازی مینامی؟!!!
  من که به این نمی گم خصوصی سازی…میگم یه بابایی خودش اونقد خره که فک میکنه ملت خرن!!
  راستی عجب ماشین هایی!! میشه چند تا عکس دیگه هم ازشون بذاری؟کف کردم…اخرین مدل ماشین تو شهر ما(ایلام) مزدا 3 هست که تازه اومده و وقتی تو خیابون میره،ملت همه کف میارن بالا! اونم برا پسر نمیانده ی اینده ی مجلس،جناب بهادری بزرگ هستش!!

 • علی

  دادن شرکت های دولتی و بیت المال به سپا و اشخاص گردن کلفت به قیمت تقریبا مجانی با هزاران وام قسط میشه خصوصی سازی

  مثلا مخابرات و منابع نفت گاز رو میدن به سپاه میشه خصوصی سازی

  پس سپاه یک ارگان نظامی خصوصی هست ؟!

  کلمه تاراج به گوشتون احیانا خورده تا به حال ؟

 • مهدی

  حالا گذشته از این حرفا نمی شه خصوصی سازی انجام نشه
  مالکیت خصوصی چه از نظر شرعی و چه از نظر عقلی کار درستیه حالا ما کار به مسئله شرعیش نداریم.
  در ثانی برابری با عدالت زمین تا آسمون فرق می کنه
  فقط به عنوان یک یاد آوری برابری عینا عکس عدالته یه مثال می زنم:
  فرض کن شما توی کنکور شرکت می کنی و کلی خوندی و نفر اول شدی حالا اینکه با نفر ۱۰۰ هزار توی یک دانشگاه به اسم برابری قبول بشی اسمش می شه عدالت یا برابری.
  و این گفته من اختلافات طبقاتی و هزار بدبختی دیگه رو توجیح نمی کنه.

 • سعید

  با این تعریفی که از ملت کردی یاد گوسفندای قلعه حیوانات افتادم.