کاندوم جی پی اس دار

چاپ شده در روزنامه اعتماد با سه چهار کلمه اختلاف در عنوان و متن (:

همه ما از نرم‌افزار استفاده می‌کنیم. از ساعت دیجیتالی که صبح با زنگش بیدارمان می‌کند تا آسانسور و گیرنده‌های ماهواره‌ای، همه و همه با نرم‌افزار کار می‌کنند. مثال‌های واضح‌تری که شاید وقت خیلی بیشتری با آن‌ها بگذرانیم، کامپیوترهایمان هستند و کنسول‌های بازی و تلفن‌های همراهی که در جیبمان داریم.

یک استدلال احمقانه اینه: اگر کار بدی نمی کنی نگران چی هستی؟ جوابش ساده است: چرا در خونه ات رو قفل می کنی؟ مگه توش چیکار می کنی؟

تمام این ابزارها، سخت‌افزارهایی هستند که نرم‌افزاری به آن‌ها جان داده است. این نرم‌افزار درست مانند قانون، مشخص می‌کنند که سخت‌افزارها بر اساس چه اصولی موظف به انجام چه کارهایی است. اما این نرم‌افزار توسط چه کسی نوشته می‌شود؟ در اکثر موارد توسط شرکت‌های نرم‌افزاری بزرگی که به دنبال حداکثر کردن سودشان هستند و البته سازمان‌های پولداری که می‌توانند به این شرکت‌ها پروژه سفارش دهند. به عبارت دیگر، دنیای اطراف ما بیشتر و بیشتر دارد تحت سلطه و خواست شرکت‌های بزرگ درمی‌آید. حتی کار به جایی رسیده که کنسول بازی من وقتی یک سی دی کپی شده در آن می‌گذارم اعتراض می‌کند و آیپد اپلم دوستم اجازه نمی‌دهد این برنامه نویس مستقل، برنامه‌ای که خودش نوشته را روی دستگاه خودش که مالک آن است اجرا کند – فقط چون نرم‌افزار تنظیم تا فقط و فقط برنامه‌های مورد تایید اپل را اجرا کند.

متاسفم ولی باید بگویم که من و شما شروع کرده ایم به رفتن به سمت جامعه‌ای بسیار پیشرفته‌تر از ۱۹۸۴ جورج اورول. جامه‌ای که در آن دستگاه‌ها مراقب و پلیس ما خواهند بود. دوربین‌های داخل خیابان مردم را نگاه خواهند کرد و در مقابل هر رفتار خارج از رفتار متوسط اجتماعی که در آن زندگی می کنیم آژیر خواهند کشید. اصلا تعجب نمی‌کنم اگر در آن جامعه پر از نرم‌افزارهای بسته، بسته کاندومی از داروخانه بخرم که «مجهز» به جی.پی.اس. و یک چیپ الکترونیکی باشد تا اطلاعات موارد استفاده را در یک بانک اطلاعاتی ذخیره کند. منهم که کار بدی نمی‌کنم منطقا اجازه اعتراض ندارم.

قبول. بخشی‌اش تخیلات است اما هر تخیلی پایی در واقعیت دارد و اگر جلوی بسیار از رفتارهای انحصارگرانه به موقع گرفته نشود، تلاش خواهد کرد تا جایی که می‌تواند پیش برود. همین حالا هم نباید تعجب کنید اگرویندوز عزیز بعد از سه ماه بگوید کتابی که فصل گذشته از کتابخانه دیجیتال تهیه کرده‌اید را از سیستم پاک کرده‌است چون مهلت اجاره‌تان به پایان رسیده بود.

این را هم بگویم که بحث در خود خلاف کردن نیست. نکته این است که جامعه‌ای که افرادش اجازه خلاف کردن داشته باشند و بعد در صورت شکایت توسط پلیس دستگیر و عادلانه محاکمه شوند، جامعه بهتری است از جایی که نرم‌افزارها لحظه به لحظه مراقب اخلاق عمومی‌اند. ما تکنولوژی را ساخته‌ایم و باید آن را برای پیشرفت خودمان استفاده کنیم. تکنولوژی و هسته مرکزی آن در زندگی ما یعنی نرم‌افزار نباید به چیزی بیرونی و بسته تبدیل شود که ما نه اجازه داشته باشیم در مورد آن تحقیق کنیم و نه بتوانیم کنارش بگذاریم.

سومین شنبه ماه سپتامبر هر سال، روز جهانی آزادی نرم افزار است. روزی که باید به یادمان بیاوریم که نرم‌افزار باید در خدمت بشریت باشد و نه محدود کننده آن. شاید مقاله بالا کمی غیرواقعی و تند باشد اما هدف اصلی تلنگری است برای نگاه کردن به اطراف. اطرافی که بیشتر و بیشتر پر شده از نرم‌افزارهایی بسته و محدود کننده که ما درکشان نمی‌کنیم و بیشترین خطر هم موقعی خواهد بود که ما اصولا متوجه حضور خطر نباشیم.

 • muiacir

  نظر غیر مرتبط: جادی جان دیگه داناترین نمیای؟ دلمونواست تنگ شده…

  • جادی

   مرسی از یادآوری. البته گاهی سر می زنم

 • علیرضا

  چرا نمیشه این متن رو تو فیسبوک به اشتراک گذاشت؟ انگار فیسبوک هم زیاد به جامعه آزاد علاقمند نیست

  blocked content that has previously been flagged as abusive or spammy.

  • جادی

   احتمالا کار دوستانی است که منطق جواب ندارن و بیخودی اسپم می کنن مطالب رو. لطف می کنی اگر وقتی اون پیام رو می ده بزنی که به نظرت اسپم نیست و یک فرم کوچیک پر کنی که چرا به نظرت این اسپم نیست. (: حوصله نداشتی هم که فدای سرمون . زندگیه دیگه (:

 • بله این عین حقیقته. در کل انحصار طلبی شاید خیلی بد نباشه اما وقتی انحصار طلبی با تمامیت خواهی همراه میشه، خیلی کثیف و بی رحمانه میشه. تمامیت خواهی یک بیماریه که کسانی که بهش دچار میشن مثل گدا میخوان همه چیز رو ببلعن و معمولاً خودشونم نمی دونن چرا!
  از گذشته تا حالا رویای کنترل انسان ها برا تمامیت خواه ها وجود داشته، حالا بعضی از با سوءاستفاده از ادیان سعی در کنترل ذهن مردم داشتن، بعضی ها با ترویج فرهنگ های غلط و بعضی ها دنبال تکنولوژی ای برای کنرتل مردم بودن و هستن. این چیزا انسان ها رو از انسانیت دور می کنه، چرا که وقتی آزادی عمل از انسان گرفته بشه، بزرگترین اختیارش از اون گرفته میشه و قطعاً تبعات خوبی نداره.
  به امید این که این کابوس به حقیقت نپیونده و چاره هم در اینه که همه رو آگاه کرد تا بشه با این پدیده به شدت کثیف، مقابله کرد…
  بازم بنویس جادی جان.

 • عالی بود جادی. زنده باد نرم‌افزار آزاد.

 • ها ها

  سلام
  جادی جان حرفای دل منو که به درد دل تبدیل شده زدی
  افسوس می‌خورم وقتی بعضی‌ها رو می‌بینم چطور کورکورانه از انسانهای انحصارگر و محصولات و نرم افزارهاشون صحبت و حتی حمایت می‌کنن
  به نظرم فقط به خاطر ظاهر زیبای اونها هستش

 • حمید

  در مورد تکنیکهای به روز جلوگیری از استفاده غیر قانونی از نرم افزار که همه موافقند چون حق نویسنده حفظ میشه
  اما در مورد سیستمهای ناقض حریم خصوصی که روز به روز هم بیشتر می شوند ریشه کار در تمایل دولتها در مانیتور کاربران است.
  مثلاً الان موبایل شما عملاً محلحضور شما را مشخص می کند
  با مانیتور کردن آن محلی که می روید و می ایید مشخص است و ….
  درهمه جای دنیا به نحوی بیمار گونه دولتها عاشق جاسوسی از کاربران هستند در مورد دولت ایران این میل بیشتر هم هست

 • xyz

  this comment is only about one sentence you have written not the main message of your post

  all those big corporates that you criticize because they want to maximize their profits are ‘public’ companies, that is they have public shares of stock and people like you and me can go buy their stock and share in their profits, and they are managed in the most democratic way where each share has exactly one voting right in decisions regarding who should manage the firm, and the reason that they do all that they do (which brings them your criticism) is that they are responsible towards their share holders and if they don’t do all they can do to maximize their profit and fall behind their competitors they will be accountable and have to account to the stock holders.

  Big corporates are noting more than a big number of shares which people like you and me invest in. so the reason that do things which are morally questionable is that most “ordinary” people who own their shares want them to do that. there is no ‘big brother’ or anything like that …

  • جادی

   ممنون رفیق (: نکته مهمی بود که هیچ وقت بهش از این نگاه توجه نکرده بودم. بازم تشکر.

 • واقعا درود بر دوستانی که وقتی فارسی ندارن به هر دلیلی،لااقل به زبونی مینویسن که ادم بتونه راحت بخونه!!….

  با اینکه ایشون هم به نکته ی جالبی اشاره کردن،ولی فکر میکنم که باید در نظر بگیریم که این نرم افزار ها هستن که برده ی ما هستن نه ما برده ی اونها!!
  برخی از نرم افزار ها،چند سالیه که عملا دارن با جملاتی مثل سرم شلوغه(کند شدن!) حوصله ندارم!(هنگ کردن) خسته ام!دست از سرم بردار(ریست شدن) و….،بهونه میارن و کار صاحبشون رو راه نمی اندازن!!
  در صورتی که تو نرم افزار های ازاد،شما مثل ….ازشون کار میکشی و در نهایت،برای تمام پدری که ازشون در اوردی،ازت تشکر میکنن!!

  به قول جیمز کامرون،اگه این نرم افزار ها رو بهشون بدن بدیم،حتمی میان میزنن تو گوشمون با این وضع کار کردنشون!!

 • پرهام

  ظاهرا همه موافق پست هستند و کسی مخالفتی ندارد. تنوع در محصول وجود دارد و ما حق انتخاب داریم. در کنار محصولات پولی و مراقبت کنند و جاسوسی نمونه های آزاد هم هستند. پاسخ در پست “آیا شما به یک تبلت احتیاج دارید” هست. شما به اندازه کافی برای خودتان انتخاب داشتید که چرا از گالکسی 7 اینچی راضی هستید تا ipad و این دلایل کافی هست که برای خود شما راضی کنند باشند. اگر کسی از ipad به همان اندازه که شما از گالکسی راضی هستیدراضی باشد و تعاریفش از آزادی و دنیای نرم افزار با شما متفاوت باشد نمیشود آن شخص را فریب خورده به حساب آورد. شاید تعریف هر کدام از آزادی و استفاده مجانی متفاوت باشد. اینکه لینوکس مجانی هست دقیقا به این معنا نیست که برای همه بهتر و راضی کننده تر از ویندوز باشه. یا اینکه اگر iphone در استفاده از نرم افزار سخت گیری میکند به این معنا نیست که محصول بدرد نخوری باشه. به نظر من همه چیز بستگی به انتخاب ما کاربرها داره. دنیای نرم افزار آزاد هم مثل دنیای نرم افزار پولی برای خودش تبلیغ میکنه، از جمله شما جادی جان که در کیبرد آزاد از بدیهای نرم افزار آزاد نوشته ای نداری (یا خیلی کم که من ندیده ام!). اگر من بدون منطق تسلیم تبلیغات هر کدام از این دو گروه بشم بدون فکر یا خودم را اسیر دست جاسوسها و یا گرفتار آزادی خواه ها کردم. من بسته به نیازم و شرایط استفاده محصولات خودم را انتخاب میکنم. اگر انتخاب کردم که نرم افزار آزاد استفاده کنم باید کمبودهای احتمالی آن را رفع کنم و اگر نمونه پولی را به اختیار خودم تهیه کردم شرکت سازنده را جاسوس و کنترل کننده نمیخوانم. اگر عمیقا از کاندوم جی پی اس دار ناراحتم رفتار دیگری را پیش میگیرم. از ویندوز 7 استفاده میکنم اما موبایلم اندوریید هست. داخل ویندوز آفیسم پولی اما مرورگرم کروم هست. و اگر هم نگران فاش شدن رموزات پیچیده زندگی خودم در فیس بوک شدم یا آنها را انتشار نمیدهم یا به فکر یک سایت اجتماعی قابل اعتماد میگردم. بیشتر از آن شرکتها و این دولتها رفتار و انتخاب خودمان باید زیر سوال و ذره بین قرار بگیرد.

 • بله به نظر من پرهام هم درست میگه. خود کاربرا هم باید هوشیار باشن، مثلاً اینکه فیس بوک بستری رو ایجاد کرده که هر چی اطلاعات خصوصی داریم رو بتونیم بریزیم بیرون، کاربر که نباید بشه نوکر فیس بوک! این چیزیه که خود مارک زاکربرگ (بنیانگار فیس بوک) هم گفته بود و من پارسال تو سایت http://www.News.com خوندمش…
  اما به نظر من نرم افزار آزاد هم راهیه برای رقابت با شرکت های خبیث! و می تونه خیلی تاثیر گذار باشه و اونا رو وادار کنه به عقب نشینی و واقعاً هیچ چیز کمم نداره اوپن سورس….