شعر شاعر هندی در مورد زیبایی و موی بدنش که هزاران بار بازنشر شد

bodyhair
ماجرا از اینجا شروع شد که ناینا(؟) کاتاریای هندی با یه مرد قرار سینما می ذاره. یک تبلیغ در مورد تیغ اصلاح بدن می بینن و ناینا می گه که آدم های مشهور بهتره توی این تیپ تبلیغ ها نباشن چون عملا دارن به آدم ها می گن اگر قراره زیبا باشن، لازمه از این محصولات استفاده کنن. جواب مردی که باهاش بیرون رفته اینه که «اوه اوه چه فمنیستی هستی!»

ناینا می گه این حرف باعث شد به خودش و زندگی اش فکر کنه. به اینکه چطور باید همیشه ابروهاش رو برداره و تقریبا همه بدنش رو وکس کنه. اون میگه هیچ وقت حرف یک مرد که بهش می گه زیباست رو باور نداره چون این حرف در مورد اون بدن خودش نیست بلکه عملا پاسخ به شکنجه هایی است که باید به بدنش بده تا توی استانداردهای تعریف شده در مورد زیبایی جا بشه – مثلا همین اپیلاسیون پر درد و زحمت. اون می گه:

هر وقت کسی بهم می گه زیبا هستم، حرفش رو باور نمی کنم چون به نظرم اگر منو با ابروهای پر پشت و پاهای پر مو ببینه، دیگه نظرش این نیست.

اون شعر زیر رو توی فیسبوکش نوشته که هزاران بار به اشتراک گذاشته شده اما خودش می گه متاسفانه این به اشتراک گذاشته شدن توسط زن ها اتفاق می افته که درد مشترک رو حس می کنن در حالی که انتظار می ره مردها مساله رو بفهمن.

وقتی مردی به من می گوید
که زیبا هستم
او را باور نمی کنم.
من روزهایی را دوباره زندگی می کنم که در مدرسه بودم
روزهایی که مهم نبود چقدر خوب درس می خوانم
روزهایی که اسمم «دختر سیبیلو» بود.
مردی که می گوید زیبا هستم نمی داند
چگونه است زاده شدن در خانواده ای که ایکس پدر را با افتخار گرفته اید
در حال که ایکس مادر در کناری غمزده نشسته
و به نا-زنانگی بدنش افسوس می خورد
این مرد دو رویی را نمی‌شناند
او دنیایی که به من می‌گوید «خودت باش»
و در یک نفس بعدتر، با یک کارت دوست داشتنی رنگ پوستم را می‌سنجد نمی‌شناند
او داغی وکس و درد لیزر را نمی‌شناسد
که تنها وظیفه اش
جایگزینی پوست بیچاره من
با نسخه پیچیده‌ای شده است
که گفته می شود مناسب زنانگی یک خانم است
او ویت و بلیچ را نمی‌شناسند
که موی‌های متراکم را محو می‌کنند
و مدعی بهداشت‌اند
بهداشتی که اگر مردها به سراغش روند غیرمردانه لقب می‌گیرند
او نمی‌داند که ابروهای سرکش چگونه باید رام شوند
و ابروهای پیوسته چگونه به آرامی در این دنیا جان می‌سپارند
تا «زیبایی» حفظ شود
مردی که به من می گوید زیبا هستم،
معجزه شکنجه آسایی که پشت درهایی که رویش
«ورود مردان ممنوع»
نوشته شده را ندیده است.

به خاطر همه اینها،
وقتی مردی به من می‌گوید زیبا هستم
لبخندی حواله‌اش می کنم، لبخندی که بعد از تمام دردهای پس از کندن نوار موم‌آگین
روی صورتم برجا مانده است
وقتی مردی به من می‌گوید زیبا هستم
در دلم می‌گویم؛
صبر کن تا موها دوباره رشد کنند
و ببینم به نظرت هنوز زیبا هستم یا نه.

ببینین! این دوست هندی‌مون شعرش رو گفت ولی من هنوز نرسیدم پادکست ویژه ام در مورد موی بدن رو درست کنم ولی حداقل به این بهانه می تونم بگم عنوان پادکست این خواهد بود «اصلا بد نیست، خیلی هم خوبه» با عنوان فرعی «نترسین و خودتون باشین و اجازه ندیدن یکسری کمپانی تبلیغاتی به جاتون تصمیم بگیرن» (:

 • امین

  اصلا منم تصمیم گرفتم از این به بعد موهای زیر بغلمو بذارم بلند بشه که دخترا منو فقط به خاطر بوی خودم بخوان نه بوی ادکلن فلان شرکت فرانسوی. خخخخخ

  • jadijadi

   اوه.. اگر از اون گروه هستی که فکر میکنن عطر بوی عرق مونده روی بدن رو از بین میبره زود تجدید نظر کن. دوش بگیر هر روز.. عطر بدتر میکنه بوی عرق مونده رو.
   sent from a tablet

  • نسیم

   نکته این شعر هم همینه، اینکه موی بدن رو مساوی بوی گند بدن ندونیم و چون استاندارد زیبایی رو یه سرس کمپانی تعریف می کنن هر جوری اینا می گن ما نباشیم. و گرنه بوی بد زیر بغل همیشه بد بوده. اما ابروی پر پشت یا رنگ پوست تیره چی؟

  • لادن

   اتفاقا اونهایی که لازمه موهای بدنشون رو از بین ببرند دقیقا مردها هستند اگر دنیا وارونه نبود! موهای بدن مردها بیشتر و ضخیم تره .اگه بهداشتی هم در خطره در همین جا در خطره! از تحمیل زیبایی (که با شکنجه بدست میاد) به زنان دست بردارید!

 • sajad

  خداییش راست گفته این خانم
  الان منم موهام گذاشتم بلند بشه ریشم گذاشتم ولی خب همه میگن بهم داعشی شدی یا کی میری جنگ کنی

 • بازم ممنون جادی عزیز
  مثل همیشه عالی، کوتاه و مفید :)

 • sadra

  یاد اون سکانس از کارخانه هویلا افتادم که مایک پدوفزکی به جیمز سالیوان میگه ادکلن جدید چی داریی؟ میگه یه دونه بوی عرق سگ و یدونه هم اسپری گوز راسو @_@

 • Mahdi Aryayi

  این تصمیمی بوده که از اول تاریخ خود زنها گرفتند. هر زمان هم بخوان می‌تونند از این تصمیم صرف نظر کنند و بذارند صنعت لوازم آرایشی ورشکست بشه! اگه از طرف این صنعت عرضه‌ای هست دلیلش اینه که از طرف بازار تقاضایی هست… منت چی رو داره سر کی می‌ذاره؟!

  • Thug

   مستنده؟

  • پرسفونه

   از اول تاریخ؟ شما عکس زن های مظفرالدین شاه رو ندیدین؟ سیبیل داشتن این هوا!هر چی چاق و پرسبیل تر بودن زیباتر شناخته میشدن.

   معیار زیبایی در هر دوره متفاوته و این که چه گروهی تعیین میکنه و به چه دلایلی باید روش تحقیق بشه.

   • Mahdi Aryayi

    خب من با نوعش کار ندارم! شاید زنها اون موقع هم برای چاقتر شدن رقابت می‌کردند و همین منتی که این خانم هندی برای تلاشهای امروزش می‌ذاره اونا اون روز برای تلاشهای خودشون می‌ذاشتند
    جدا از این حرفها منظور من روشنه … من کاری به مبدا تاریخش ندارم … از اول تاریخ نه! از وسط تاریخ! اصلا از همین ده سال پیش!
    من دارم میگم هر کسی امروز داره هر کاری برای زیباتر شدن خودش می‌کنه خودش خواسته که بکنه. ربطی به دیگران نداره که بخواد منتش رو سر بقیه بذاره… اگه دوست نداره نکنه!

   • یاسین

    تاریخچه اصلاح موهای زائد از اونی که فکر می کنید خیلی قدیمی تره :)
    قدیمی ترین اطلاعات ثبت شده بشر در این باره به مصر باستان برمی گرده. میتونید توی گوگل History of hair removal رو سرچ کنید و به طور دقیق تر در این باره اطلاعات کسب کنید. حتی به نظر شخصی من تمیز کردن مو های بدن خیلی بحث ریشه دار تری از مصر باستان هست، چون من قبلا توجه ام به این موضوع در عکس های کاشفان از مردم قبایل نخستین توی آمازون و صحراهای استرالیا جلب شده بود، که می شه توی اون ها مشاهده کرد که موهای بدن رو تمیز می کنن.

 • شیلپا شتی

  آقا شما ریشت رو می‌زنی برای کس دیگه؟ می‌زنی تا خودت سرحال بشی. خانم ها هم همین جورن اگه مو دارن یا نه برای حال خودشون ه، زنا محتاج مردا نیست که پوست خودش رو بکنن!

  اون خانم هندی هم از پشم و پیل خودش عاصی شده و اگه به غول چراغ برمی‌خورد، آرزوی بی پشمی می‌کرد. خودش دوست داره بی مو باشه ولی لامصب یکی دوتانیست که، دادش رو سر

  زاید خان می‌زنه.

  • لادن

   من مشکلی با موی بدنم ندارم و بیشترش رو هم هیچوقت نزدم . اهمیتی هم به یاوه های مردهای احمق و زنان “مرد ذلیل” نمی دهم .

 • Ehsan

  هرکسی باید به زیبایی خودش اهمیت بده این خیلی طبیعبه که وقتی من دختری را با صورتی پر از مو و ابروهایی پر مو ببینم بهش نمیگم زیبا … زیبایی اهمیت و رسیدگی میخواهد چه مرد چه زن شاید برای خیلی مرد ها هم سخت باشه هر روز ریششون سه تیغ کنن ولی این کارو میکنن چون این به خود شخص بر میگرده ..پس همه ی ما به دنبال زیبایی هستیم و خواهیم بود
  فراموش نکنیم که “الله جمیل و یحب الجمال” :)

  • لادن

   زن ها وظیفه ندارند زیبا باشند . متعجبم که اکثر شما مردها چیز خاصی نیستید ولی اینقدر اعتماد به نفس دارید که پاتونو بیاندازید رو هم و برای زنها خرده فرمایش صادر کنید! خیلی طالبم بدونم دقیقا در چه جور خانواده هایی رشد کردید که این قدر وقیح عمل اومدید!مادرهای نسل جدید باید حواسشون به تربیت پسرهاشون باشه تا نسل مردان هیچی نداری که به طرز غریبی اعتماد به نفس دارند ور بیافته .

 • تام

  ادم هر چیزی رو که بتونه بهتر کنه، بهتر میکنه و دائم چیزهارو عوض میکنه. این چیز با ارزشی هست. تن و بدن خودش هم استثنا نیست.
  یه زن هندی اگر خودش باشه زشته. میشه قضیه رو حاشا کرد و تا اخر عمر فلسفه بافت و زشت موند (دیدم از این مشنگ ها که هزار جور مشکل روحی میگیرن اما ایرادی که دارن رو برطرف نمیکنن). میشه واقع بین بود و در جهت اصلاح مشکل حرکت کرد.
  شعر بیشتر به درد وزحمت اشاره داره. اگر تکنولوژی جدید بیاد که موها رو بی درد و همیشگی از بین ببره بیشتر شعر بی معنی میشه.
  ادمی که فکر میکنه با ارایش و پیرایش خودش نیست، نباید بره حموم، نباید موهاش رو کوتاه کنه، حتی جلو اینه نباید یه دست تو موهاش بکشه، نباید ریش بتراشه، نباید لباس بپوشه چون لباس عیبها رو میپوشونه و ظاهر رو عوض میکنه، اگر ورزش منجر به تناسب اندام بشه نباید ورزش کنه، نباید وزن کم کنه

  • لادن

   موهای بدن مردها به مراتب زشت تره . بهتره تو هم سعی کنی مشکل ات رو حل کنی و این قدر با اعتماد به نفس لازم نیست برای زنان تعیین تکلیف کنی. قطعا زنان زیادی هستند که اهمیت نمی دهند مردهای احمق چه نظری راجع به ظاهرشون دارند .

 • صابون فروش

  پشمالویی بسیار هم زیباست. پشمالو یا به پشم آلوده شده و پلید شده با پشم. همسان گربه پشمالو و آب گل آلود.
  پشم آلودگی و کندن پشم با خشم دسیسه یکسری کمپانی واجبی فروش است. VEET یا همان “واجبی انحطاط انسانیت توست” برای کسب درآمد در فرهنگ و زبان ما رسوخ کرده است.
  پشمین بودن ناپاکی نیست. گوسفند را با شامپوی هد اند شولدرز بشویید و از کله پاچه پشمی لذت ببرید و نمد دفع کنید.

 • AmirHossein

  دیگه تا یه حد زیادی اینا آراستگی عرف جامعه محسوب میشه. لزوما برای جنس مخالف نیست. اینو میشه با اصلاح سر و صورت آقایون مقایسه کرد.
  نمیشه که یکی به من بگه: چه خوشگلی، منم بگم: غلط کردی! عمه‌ت خوشگله. اصن دو ماه حموم نمیرم ببینم بازم اینو میگی فلان فلان شده؟؟؟
  شما از هر چیزی تعریف کنی طرف اراده کنه میتونه نظرتو عوض کنه ولی معنیش این نیست که نظرش بی‌ارزش بوده.
  در نهایت به نظر من اگه زنها رو نصف جامعه در نظر بگیریم، با نصفی از جامعه (مردها) نمیشه یه عرف ۱۰۰ درصدی ساخت. یعنی زنها هم خودشون پایه‌های این عرف هستند و نمیشه صددرصد انداخت گردن جنس مخالف.

  • لادن

   عرف غلط زیادی کرده . این نوعی بردگیه . زنان باید درد بکشند و کل موهای بدنشون رو از بین ببرند ولی مردها فقط ریش اون هم اگه دلشون بخواد . چه مزخرف .بهتره کثافت رو توجیه نکنید .

 • Zhilevan Ibra

  شاید بعضی از دوستان معنی مطلب رو نگرفتن و شاید هم من دارم به دید خودم مطلب رو میفهمم.
  تقریبا از یه جایی به بعد آدم ها درگیر تئوری گوسفندی میشن ( یه گله گوسفند رو در نظر بگیرید که یه بز که جلودار میشه حرکت میکنه ، بقیه گوسفند ها نمی دونن کجا میرن عملا و فقط دارن همدیگر رو نگاه میکنن و وقتی میبینه بغل دسته اش به یه سمتی میره اون هم همون سمتی و این باعث میشه کلا گله به اون سمتی بره که موجود کمی باهوش تر ( بز رهبر :)) ) حرکت میکنه بره. این تئوری ام رو به این خاطر با این اسم انتخاب کردم که چون واقعا رفتاری که خیلی ها تو جامعه دارن خیلی شبیه به این مساله است.
  همه چیزمون وارداتی شده، تعریف هامون از زیبایی هم وارداتی شده. یه عده برنامه ریزی شده برای یه عده دیگه برنامه ریزی میکنن و اون دسته دوم بر اساس تئوری گوسفندی فقط دنباله رو هستن.( بد نیست جادی حوصله کردی تا صفحه 50 این مطلب رو بخونی ، دیدگاه جالبی در مورد بحث هنر و زیبایی داره http://salammohammadi.com/fa/showpost.php?id=12). ( دیدن نقاشی های ایشون هم خالی از لطف نیست ، فقط رو عکس ها تو صفحه دیتیلش view image بزن که عکس اصلی رو ببینی).
  برگردیم سره اصل مطلب
  نظافت و پاکیزگی کاملا درسته و هر کسی دوست داره با یه چیز بد بو کثیف رو به رو نشه. ولی لوازم آرایش، مدل های مو ولباس و … که میاد با سیاست تبلیغات و استفاده از حرکت گوسفندی جامعه های نه چندان توسعه یافته باعث میشه جیب بعضی ها پر بشه.
  این متال رو در مورد عمل بینی در ایران میشه کامل دید. در اولین اقامت در یه کشور دیگه اولین چیزی که تو چهره دختر ها و زن ها متوجه شدم این بود، چقدر دماغ عملی کمه ولی کافی تو خیابان های تهران( و حالا کل ایران ) قدم بزنی سخت میشه دماغ عمل نکرده پیدا کرد.
  داستان اینه.
  البته مقصر تنها اون ها نیست، مقصر مردها هم هستن که درگیر اون تثوری شدن و تبلیغات رسانه ای و … باعث میشه تمایل به سمت دماغ عملی ها بیشتر باشه.
  برای مقایسه این شعر پیشنهادم اینه موضوع برداشتن مو رو با عمل بینی تو ایران جایگزین کنید که موضوع رو بهتر درک کنید.
  :))))
  دست گذاشتی رو چیزی که خیلی وقت جز حسرت های من برای جامعه محسوب میشه.

 • omid

  فشار تبلیغات روی زن ها برای اینکه هر چه بیشتر شبیه مانکن ها به نظر برسند درسته. اما از طرف دیگه کی دوست داره شب پهلوی کسی بخوابه که پاهاش مثل سنباده زبره؟ آیا پاهای صاف و صیقلی سکسی تر نیست؟
  واقعیت اینه که بیشترهندی و ایرانی و عرب پشمالو تر از زنان غربی هستند برای همین برای خلاصی از دست پشم های غیرسکسی باید زحمات بیشتری تحمل کنند. البته این در مورد مردان این مناطق هم صدق می کنه.

  • لادن

   یعنی زن ها مجبورند بغل سنباده بخواند ولی مردها نه؟! هر وقت مردها کل بدنشون رو صیقلی کردند از زنها هم انتظار داشته باشند .اصلا نسل های قدیمی مردها چطور پیش زنها می خوابیدند؟ تا همین بیست سال پیش موی بدن زن ها اصلا چیز غریبی نبود .