پاسخ به هشت سوال از ده سوال اصلی ایرانیان از گوگل

مهرداد مومنی که یکی از مطرح‌ترین برنامه‌نویس‌های ایران است یک اسکرین شات گرفته از حدس‌هایی که گوگل بعد از وارد شدن «چگونه» در مورد چیزی که می‌خوایم تایپ کنیم می‌زنه. مدتی قبل اسکرین شات مشابهی باعث شد دوستان طرفدار قدرت سیاسی حاکم، شروع کنن به داد و بیداد که گوگل می‌خواد ارزش‌های ما رو از بین ببره و غیره ولی واقعیت اینه که گوگل اینها رو بر اساس بیشترین سرچ‌هایی که هموطنان عزیز می‌کنن، نمایش می‌ده. در اصل وقتی ام.تاکس نوشته «چگونه» گوگل نگاه کرده ببینه قبلا مردم با این کلمه چه چیزهایی رو همراه می‌کردن و پر استفاده‌ترین‌هاش رو نشون داده. اما واقعا پر تکرارترین سوال‌ها چیا هستن؟

و آیا کسی واقعا به جواب درستی می‌رسه؟ بذارین حداقل من جواب‌هام رو بهتون بدم.

چگونه لب بگیریم ؟

بهترین روش لب گرفتن اینه که به زور نباشه. با کشش دوطرف باشه و علاقه. همیشه مسواک بزنین و نخ دندون. هیچ چیز منزجر کننده‌تر از دهنی نیست که بوی بد بده و یکی کشف کنه که اتفاقا طعم بد هم می ده!

برای خوب لب دادن یا گرفتن، ریلکس باشین. کارهای عجیب نکنین. طبیعی رفتار کنین و رمان‌های پورنو رو بندازین دور. لازم نیست زبونتون رو تا حلق بکنین تو دهن طرف یا هر کار دیگه. کارهای پیشرفته تر رو بذارین وقتی یاد گرفتین. کمی رمانتیک باشین و نه گاز بگیرین نه بادکش کنین. راحت و ساده.

چگونه بکنیم ؟

جواب کوتاه اینه: با کاندوم. اما جواب بلند پیچیده‌تر و مبتنی بر این که بدونیم رابطه جنسی، معاشقه یا سکس، یک رابطه دو طرفه است. اینطوری نیست که یکی یک جایی باشه شما برین بکنین و برگردین. باید بذارین کارها پیش برن. عجله نکنین. ابتکار عجیب نزنین. فیلم‌های پورنوی بی معنی رو از فکرتون بیرون کنین و بلوف بیخود هم نزنین که استاد همه چیز هستین و دینامیت و این حرفها. معاشقه جذابه. عجله نکنین. بدونین که تقریبا صد هزار ساله مردم دارن به شیوه‌ای نسبتا مشابه بچه دار می شن. پس شما هم از پسش بر می یان. در مورد سکس چیزهای معقول بخونین. حرف‌های مزخرف رو بریزین دور.. اگر جایی کوچکترین اثری از پورنوگرافی دیدین، بدونین که احتمالا اطلاعاتی که اونجا ارائه می‌شه به درد نمی خوره (مثال نقض؟ ککک). به فروم های پورن توجه نکنین چون اکثر آدم‌هایی اونجا چرخ می‌زنن که دسترسی به سکس درست ندارن و غیره و غیره.

برای یک رابطه خوب، همدیگه رو بشناسین و اعتماد داشته باشین. آروم باشین و بذارین کارها طبق غریزه پیش بره. با هم حرف بزنین و دائما فیدبک بدین. زور نزنین و بدونین که اگر بخواین کارها رو سریع پیش ببرین، اینبار ممکنه به نتیجه برسین ولی طرف علاقه و کشش نسبت به شما رو از دست می ده و منزجر کننده می شین براش. تکرار می کنم: جواب خلاصه اینه: کاندوم. بارداری دردسرهای زیاد داره و بیماری دردسرهایی بسیار بسیار بزرگتر.

چگونه جذاب باشیم؟

با طبیعی بودن. اولا که تمیز و مرتب باشین (عطر بوی جوراب رو از بین نمی بره و رول زیر بغل، بوی حمام نکردن رو). بعد هم اینکه بخش عظیمی از جذابیت به شخصیت بر می گرده. باز باشین، ساده باشین، دوستانه باشین، لبخند بزنین، در مورد چیزهای مهم اطلاعات کافی داشته باشین، دروغ نگین، مهربون باشین،‌ کمک کنین و غیره. اینجا فیلم‌های کمدی خیلی می تونه بهتون کمک کنه. سریال‌های کمدی رو نگاه کنین و ببینین چقدر مسخره است وقتی یکی سعی می کنه مصنوعی خودش رو جذاب نشون بده یا چقدر زننده است وقتی یکی سعی می کنه از طریق شوخی‌های جنسی با یک دختر، باب سکس رو باز کنه. ژست گرفتن مایه خنده است. طبیعی باشین و خوشحال. اگر پسر هستین داشتن شوخ طبعی کمک خوبیه و اگر دختر هستین، تلاش نکردن برای نشون دادن چهره‌ای متفاوت از چیزی که هستین.

چگونه مخ بزنیم؟

مخ زدن رو به معنی علاقمند کردن یک نفر به دوستی با خودمون گرفتم

با احترام گذاشتن. توی ایران باب شده که آدم ها برای «مخ» زدن توهین میکنن. شوخی مرسوم سریال‌های در پیت اینه که «حالا می خوای قبل از خوردن دستپختت زنگ بزنم بیمارستان که آماده باشن» و شیوه آشنایی ما توی خیابون اینکه «چطوری میمون؟» و طرف بگه «خفه شو»‌ و ما بگیم «منظورم گل میمون بود که خب هنوز میمونه» یا چنین چیزهایی. محترم باشین، از زیبایی واقعی تعریف کنین، ریلکس باشین. چشمک بزنین (چشمک عالیه!) و اگر طرف براتون ارزشمنده، براش ارزش قایل بشین.

اگر هم منظورتون از مخ زدن مربوط به همون دو سوال قبلیه که خب چه کاریه وقت و انرژی خودتون رو حروم کنین؟ پنجاه تومن پول خرج کنین و به چیزی که می خواین برسین (: هم راحت تره هم سر راست تر هم بی دردسرتر و بدون شک بسیار کم هزینه تر.

چگونه پولدار شویم؟

از تخصص من خارجه. ولی برای یک شغل معمول، کارهایی که دوست دارین رو خوب یاد بگیرین و داوطلبانه به بقیه کمک کنین تا شناخته بشین.

چگونه چاق شویم؟

از تخصص من خارجه ولی اگر در مناطق ۲ یا ۳ یا ۸ یا ۹ هستین شاید سوپرمارکت اینترنتی اش به دردتون بخوره. در غیر اینصورت هم برین به سوپر مارکت اینترنتی چاره.

چگونه لاغر شویم؟

اولا خوشحالم که این سوال پایینتر از چگونه چاق شویم است، دوم هم جواب کاملا ساده است: یک جوری که اگر پنج کیلو لاغرتر شدین فوت نکنین (: فراموش نکنین که کمی انحنا برای بدن لازمه (:

چگونه حامله شویم؟

حاملگی نتیجه رسیدن اسپرم مرد است به تخمک زن. در زندگی معمول هم فقط و فقط از طریق سیدن منی مرد به داخل مجرای تناسلی زن پیش می یاد. کارهایی مثل سینما رفتن، بوسیدن، بغل کردن و حتی ریختن منی روی بدن باعث بارداری نمی شه ولی مهمه بدونیم که در حین سکس ممکنه کمی منی قبل از ارگاسم خارج بشه و در نتیجه تنها روش معقول پیشگیری از طرف مرد کاندوم است. روش‌های دائمی که به کنار، چیزهایی مثل ارگاسم شدن در خارج بدن، سکس در تاریخ‌های خاص و غیره و غیره هیچ کدوم به طول صد در صد جریان رو امن و راحت نمی‌کنه.

پس برای حامله شدن… سکس کنین (: اگر دارین سعی می کنین ولی حامله نمی شین بیشتر سکس کنین (: مثلا سه بار در هفته. بحث اینه که تخمک بعد از رها شدن تقریبا بیست و چهار ساعته می‌تونه به بچه تبدیل بشه… سه بار سکس در هفته شانس برخورد اون توی این هفته با اسپرم رو بیشتر می کنه. کیت‌هایی هستن به اسم OPK که می‌تونن تخمک‌گذاری رو مشخص کنن ولی با همون توصیه سه بار سکس در هفته احتمالا به راحتی موفق می شین (: در دوره «تلاش» الکل و سیگار رو ترک کنین و سکس‌ها رو رمانتیک‌تر جلو برین و از پوزیشن‌هایی استفاده کنین که باعث می‌شه اسپرم بیشتر و عمیق‌تر توی بدن بمونه. مشخصه که دیدن دکتر زنان و گفتن اینکه می خواین برین سراغ بارداری همیشه توصیه می شه.

چگونه سایت بسازیم؟

یکهو بحث عوض شد! سایت در اصل یکسری فایل است به یکی از زبون‌های قابل فهم در وب (مثلا html یا php). این فایل‌ها باید روی یک هاست قرار بگیرن (که مثل یک هارد دیسک در اینترنت می مونه) و یک اسم باید بهشون اشاره کنه تا از طریق اون بتونین به این سایت وصل بشین (مثلا jadi.net). اگر به یک فروشنده هاست و دامین مراجعه کنید (مثلا پرشین تولز) با قیمتی حدود ۲۵ هزار تومن در سال بهتون اینها رو می فروشه. بعد باید با برنامه‌هایی مثل Microsoft Frontpage فایل‌های سایت رو آماده کنین و از طریق ftp یا ابزارهای دیگه که هاست در اختیارتون گذاشته به روی هاست منتقلش کنین و حالا مردم می تونن سایت شما رو ببینن! سایت‌های پیچیده‌تر نیاز به برنامه نویسی دارن و بانک‌های اطلاعاتی و غیره. گاهی هم می‌تونین برنامه‌های آزادی مثل وردپرس یا دروپال رو دانلود و روی هاست نصب کنین تا بدون دردسر به یک سایت پیچیده و بزرگ برسین.

اما همیشه نیاز به این تیپ کارها ندارین. کارهای بالا مثل ساختن یک خونه است. گاهی فقط کافیه برین و یک اتاق توی یک مجتمع بزرگ اجاره کنین. اصلا هم کار بدی نیست. دردسرش کمتره و احتمالا مردم هم راحت‌تر خونه‌تون رو پیدا می کنن. تازه لوله‌ها هم که خراب بشن، یکی دیگه خودش بدون اینکه شما درگیر بشین تعمیرش می کنه. مثلا می‌تونین به وردپرس دات کام برین و با باز کردن یک اکانت اونجا، برای خودتون یک وبلاگ بسازین که بی دردسر می شه توش نوشت و بعد از مدتی تصمیم گرفت که آیا واقعا لازمه برای خودتون یک سایت مستقل داشته باشین یا نه.

چگونه ایمیل بسازیم؟

برای ساختن ایمیل توی یاهو کافیه به این آدرس برین و فرم رو بر اساس این راهنما پر کنین:

اینجوری یک شناسه براتون ساخته می شه که باهاش وارد یاهو می‌شین. حالا با فشار دادن Mail از ستون دست چپ یاهو (به آدرس www.Yahoo.com)، می‌تونین Mail که معمولا اولی توی لیست است رو فشار بدین و در صفحه بعدی بعد از وارد کردن یوزری که انتخاب کردین (توی مثال من jaditest بود) و پسوردش وارد ایمیلتون بشین.

پایان

هزار و ششصد کلمه نوشتم ولی خوشحالم که به هشت تا از مطرح‌ترین سوال‌های ایرانی‌ها توی اینترنت، جواب دقیق دادم (:

 • هاهاهاهاه!
  فکر نمیکردم همچین پستی بنویسی دربارش!

  البته اون ذکر منبع که گفته بودم شوخی بود بابا :/ تریپ این ایرانیا که یه چیزی رو از یه جا بر میدارن بعد میگن با ذکر منبع استفاده کنین!
  آخه این رو که خودتم میتونستی ترای کنی :|

  اما پست خوبی شدا D:

 • آرش

  افسوس! همین

 • پست خیلی خوبی بود ((:
  اما پرشین تولز با 25 تومن در سال ایمیل هم به آدم نمیده D-:

 • سعيد

  اين پاسخ رو بايد حضرات عاليه بدن نه شما! مشكل اينجا است نه جاي ديگر.

  • جادی

   خب محتمله که بخشی از سوال ها رو هم خانم ها پرسیده باشن (: و البته اگر صادقانه خانم‌ها هم جواب بدن خوبه ولی مشکل اینه که اکثر پسر های جوون عزیز جواب این سوال ها رو از مهملترین منابع ممکن دریافت می کنن (:

 • این پست هر جا میتونست باشه غیر از اینجا … جاش تو این بلاگ نبود

  • جادی

   چرا رفیق؟ (: چون اشارت جنسی داشت؟

 • آرزو

  یعنی من عاشقتم ها! همیشه فوق العاده ای
  شاد و پیروز باشی

 • ALPHA

  آموزشه ساخت گوگل‌میل رو می‌ذاشتید بشتر بدرد ملت می خورد… D:

  • جادی

   آلفا: گوگل پیچیده است. گاهی گیر می ده که حالا تلفن بده و گاهی می گه ورزیفیکیشن رو چک کن و غیره (: به نظرم یاهو سر راست تره. حالا هم ایمیلش رو کلی بهبود داده. در ضمن این ایمیل اول آدم ها است دیگه ((: احتمالا پر اسپم و غیره می شه.

 • این پست هم عالی بود جادی. مث بقیه نوشته‌های خوب و مفیدت. هم از لحاظ سوژه، هم از لحاظ محتوا و پاسخ هایی که به این سوالای رایج دادی.

  به نظرم یکی از بزرگترین مشکلات خیلی از ما ایرانیا اینه که اینجور سوالا و کلاً چیزایی که ازشون آگاهی درستی نداریم، برای خیلیامون حتی به تابو تبدیل میشن. جالبتر و در عین حال دردناک‌تر اینکه تا زمانیکه چیزی زیادی ازشون ندونیم و گوشه‌های تاریک داشته باشن برامون، سعی نمی‌کنیم بریم از یه آدم آگاه بپرسیم و یا یه منبع معتبر و درست براش پیدا کنیم. بلکه می‌خوایم به نحوی که ناشناس بمونیم، ازشون آگاهی پیدا کنیم..

  مطمئناً اینجور سولا به همین چند تا ختم نمیشه و خیلی زیادن. و کاش فرهنگسازی‌ای انجام بشه که جوابای باحالی مث جوابایی که بالا دادی به گوش خیل عظیم ناآگاهان برسه و روشن بشن.
  اطمینان دارم که خیلی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی و حتی سنتی، فقط با همین اطلاع‌رسانی‌ها رفع میشه.

  بازم لازم بگم دمت گرم با این پست :)

 • علیرضا

  پست خیلی جالبی بود. کار خیلی ها رو راه میندازه

 • عالی، عالی!

 • Arash.

  جادی دوست دارم چون باحالی. اول که تیتر رو تو فید خوندم فکر کردم تا تهش رو خوندم! چون این جور تیتر ها در پایینش شروع میشه به نوشتن از انتقاد های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی…یکی میگه این است جامعه اسلامی و جامعه اسلامی کجا بود و توضیح میده برا خودش!یکی میگه به خاطر نوع مدیریت و حکومت جامعست…یکی توضیح میده باید فرهنگ سازی بشه و این حرفا! همه ی اینها جای خودش قابل بررسی و جمع بندی درست است ولی…ولی کمتر کسی پیدا میشه مثل جادی که بگه حالا که دقدقه جستجوی اینترنتی مردم این چیزاست،پس من بیام یه راه درست نشونشون بدم و راهنمایی صحیحی براشون داشته باشم…

 • Reith

  عالی بود.. فقط از این به بعد باید انتظار کم اوردن پهنای باند رو هم داشته باشی (: کلی تولید محتوا کردی!

 • عالی بود جادی عالی :D
  از این خلاقیت تو شروع بحث واقعا لذت بردم.

 • بهروز

  با این که به خدا اعتقاد ندارم ولی این نوشته خدا بود.

 • یک پست خوب برای SEO :)

 • مهران

  محشر بود =))

 • پرهام

  جادی جان این نوشته عالی بود، خیلی ممنون.

 • یعنی seo بالا رفت در حد…

 • خيلی پست خوب و بانمک و مفيدی بود و با اينکه اين سؤال‌ها برای شخص من مطرح نبودند، خوندنش برام جالب بود. دست شما درد نکنه. خيلی هم زحمت کشيده‌ايد، به خصوص بابت اون اسکرين شات فرم ايميل. قابل قدردانيه.
  يه نکتهء برای خودم جالبش اينه که اگه به جای شمااين پست رو نوشته بودم، به احتمال قوی چيزی خيلی شبيه به اين ميشد! جز اينکه دربارهء چاقی و لاغری شايد کمی مفصلتر مينوشتم و دربارهء حاملگی مختصرتر :)

 • جادی

  در مورد SEO بگم که واقعا برام مهم نیست. من دو سه سال یکبار هم تعداد بازدیدهام رو چک نمی کنم. ولی این برام مهم بود که اگر واقعا کسی دنبال این چیزها می گرده، احتمالش باشه که اینها رو هم بخونه.

 • محمد هادی

  این من نفهمیدم
  “(مثال نقض؟ ککک)”

 • ali

  آقا همینطوری ادامه بده.
  هر هفته جواب هشت سوال جدید را بده.

 • هه هه ماخ!! خیلی باحال بود!! این فیلم ها و کتاب های اموزش ترکوندن مخ دختر ها موقع سکس،پدر بچه های ملت( دروغ چرا؟! از جمله خودم!) در اورده!! ولی خوبه که بسترش مهیا نیست که این اموزه های کتاب ها رو تست کنیم و سرمون به دری دیواری چیزی بخوره!

 • عالی.

  حیف که وبلاگتون فیلتره، وگرنه خیلی خوب میشد مردم با سرچ اون عبارات به این مطلب میرسیدن، و اونوقت من پیشنهاد میدادم در رابطه با هر کدوم از سوالات بعد از این توضیحات خوب حتما یک لینکی هم به سایتهای مفید در همون زمینه میدادید که مثلا نوجوونی که عبارت دوم رو سرچ کرده بعد از این توضیحات به یک سایت فارسی درست و حسابی در این زمینه هم ارجاع داده بشه، سایتی که در این زمینه مقالات علمی و آموزشی داشته باشه و اطلاع‌رسانی کامل کنه.

  برای چگونه ایمیل بسازیم:
  http://payamspot.blogspot.com/2009/02/blog-post_26.html
  http://payamspot.blogspot.com/2009/03/blog-post.html

  چگونه سایت بسازیم:
  http://payamspot.blogspot.com/2011/01/how-to-create-blog-web-site.html

  پیام

 • حسین

  سلام
  خوشم اومد که دارید از لینوکس بیز استفاده میکنید. بیشتر از کل متن از این کیف کردم و آرزوم اینه که بتونم یه روزی کاملا تمام کارهامو روی سیستم لینوکس بیزد انجام بدم.

  • جادی

   حسین: خوشحالم که خوشحالی از استفاده اش ولی خب چیه؟ فکر کنم به شکل ناخودآگاه دارم ازش استفاده می کنم (: «لینوکس بیز»؟

   • احساس می‌کنم منظورش لینوکس بیس بوده!

 • عالی بود :)))))

 • خیـــــــــــلی خوب بود … خسته نباشی جادی :))))))

 • فرزاد

  آقا یه سوال
  چگونه به هم بزنیم!؟

 • حسن

  اگر مطلبتون طنز بود که هیچی :) البته زحمت نوشتن اش احتمالا به خنده اش میارزیده
  اگر جدی بود و واقعا به نظرتون به چند تا سوال اصلی جواب دادبد که جای تعجبه! یا اینکه سوال پرسندگان رو خیلی با صداقت! و در عین حال ساده لوح فرض کردید! که واقعا میان از گوگل میپرسند چگونه لب بگیریم
  این سوال ها در اکثر مواقع فقط برای رسیدن به متن های سکسی و عکس های مرتبطه! نه کسب اطلاعات! شاید عده ای هم برای کسب اطلاعات سرچ کنند و به نظر من عده اشون واقعا کمه

  • جادی

   حسن: والله معمولا رسمه کسایی که می خوان به متن سکسی برسن می گردن دنبال «داستان سکسی» یا «زن لخت» و اینجور چیزها (شواهدش موجوده اگر خواستین (: )). کلا یک رسمی هست که آدم ها توی گوگل دنبال سوالشون می گردن و بی رودواسی هم مطرحش می کنن مثلا «چگونه لب بگیریم» یعنی «چگونه لب بگیریم». اگر کسی دنبال عکس لب گرفتن باشه معمولا سرچ می کنه «عکس لب گرفتن» (:

   نمی دونم جایی به آمار سرچ ها دسترسی داری یا نه ولی دوستان چیزهایی سرچ می کنن که اصلا گفتن نداره (: هرچند که بهترین سرچ من تا این لحظه از زندگی این بوده: «پروژه جامعه شناسی تایپ شده» (((: تصور اینکه چطور ممکنه توی اینترنت پروژه جامعه شناسی غیرتایپ شده پیدا بشه این رو به بالای لیست رسونده.

 • shaghayegh

  آقا، منم همونی که آرزو و امیر و بیژن و آرش و سینا و بهروز گفتن!

 • saeed

  حالا آمار بازدید آخرین باری که چک کردی، چقدر بود؟

 • alirezaimi

  درود
  واقعا پست جالبی بود.
  سپاس.

 • Wahid

  ترکیدم از خنده جادی :))) (یکهو بحث عوض شد!)
  پست خوبی بود هر چند دیر رسیدم ;)

 • وحید

  لب گرفتن رو خوب توضیح دادی :D
  تا اونجا که یادمه ایمیل ساختن تو یاهو شماره تلفن میخواد جدیدا . شماره ی ایران رو هم قبول نمیکنه :/