بتل فیلد ۳، رید اور مسکو، عصبانی‌کردن آمریکا و همه چیزهای دیگه

سال ۱۹۸۵ بود. حمله می کردیم به مسکو. حالا سال ۲۰۱۲ است و حمله می کنیم به ایران اما قبلا با نیروهای روسیه و چین به آمریکا و اروپا هم حمله کردیم. رفیق نادیا حواس رفیق استالین رو پرت کرده و نمی شنوه که رفیق کین داره می گه جنگ سر اینکه به کجا حمله می کنیم نیست.. سر اینه که پولمون رو می دیم به کی.

بگم که من هم خوشم نمی یاد کسی به تهران حمله کنه، ضد جنگ هستم، اهل بازی نیستم و از کشتن و شکنجه کردن آدم ها بدم می یاد. من فقط یک دونه پاسپورت و یک دونه هویت دارم و اگر جنگ بشه من هستم که باید گرسنگی بکشم چون توی هیچ حساب خارجی پول ذخیره نکردم. اما در عین حال این جریان بازی بتلفید سه به نظرم داره خیلی مسخره می‌ره جلو. یعنی بازم حس می کنم یکسری آدم یک سری چیز رو بهانه کردن تا سرافکندگی سال های اخیرشون رو جبران کنن و یکسری هم دکون باز کردن برای جیب خودشون.

“از آنجایی که آمریکا خود را تحت ولایت اسرائیل قرار داده، بنابراین بازی “حمله به تل آویو” ساخته خواهد شد، چون حتی بازی حمله به واشنگتن هم به اندازه حمله به تل آویو آنها را ناراحت نخواهد کرد.”

یعنی واقعا قراره دولت یک بودجه هنگفت بده به یک تیم تا یک بازی بسازن تا «آمریکا ناراحت بشه»؟! اولا که نوشتن واقعی یک بازی مدرن بسیار پیچیده است و نیازمند کلی محاسبه و برنامه ریزی و مدیریت و غیره که من حاضرم شرط ببندم ما در طول سه سال آینده هیچ چیزی شبیه بتل فیلد سه نخواهم داشت.

دوم اینکه ما الان کلی بازی بازمتن داریم (از Nexuiz گرفته تا Doom و بازی‌های استراتژی‌ای مثل جنگ وسنوت). من شخصا حاضرم با گرفتن ده میلیون گرافیک هر کدوم از اینها رو عوض کنم و در عرض یک ماه جای «حمله به تل آویو» یا هر چیز دیگه ای که می خواین جا بزنم. لطفا اگر قراره پول ما بیشتر از این حروم بشه، حداقل بدینش به خودم که کیفیت کار هم بالاتر باشه و تحت هر سه سیستم عامل هم اجرا بشه.

در نهایت هم اضافه کنم که «آمریکا» یک چیز واحد مشخص نیست. آمریکا یک سیستم سرمایه داری بسیار پیشرفته است که اجزاش همه دنبال سود هستن. اگر EA بازی حمله به ایران می‌سازه مال این نیست که جمهوری‌خواه‌ها گفتن قراره به ایران حمله بشه پس یک بازی بسازین. مال اینه که می خواد پول در بیاره. قدیم‌ها یکی از بازی‌های مورد علاقه من بازی وضعیت قرمز / رد الرت بود که توش با انتخاب نیروهای اتحاد جماهیر شوروی می زدم پدر آمریکا رو می‌آوردم جلوی چشمش و حالا هم اگر اهلش باشم بازی ژنرال‌ها رو می‌خرم و با انتخاب نیروهای چین، بمب‌های اتمم رو روی سر نیروهای کاخ سفید کاپیتالیست منفجر می‌کنم. دوستان، این ناکس‌ها می‌خوان پول در بیارن. بعضی‌هاشون با جنگ پول در میارن، بعضی‌هاشون با فیلم بعضی‌هاشون هم بازی‌های مربوط به جنگ. هیچ فرقی هم نمی‌کنه کی به کی حمله کنه. قول می‌دم اگر پولش رو بدیم همین EA عزیز، با هیجان یک بازی کاملا با کیفیت بالا بنویسه که نیروهای ایرانی توش کاخ سفید رو فتح می‌کنن. جریان همون برنج‌ها است که می‌گن روزگاری وارد می‌کردیم و چون از آمریکا اومده بود روش می‌نوشتیم «مرگ بر آمریکا» ولی وقتی شرکت وارد کننده اینو فهمید گفت «پولش رو بدین خودم می‌نویسم».

نخیر! من هنوز باید حرف بزنم! باید بگم که متاسفانه دنیا با عقاید خوب و بد نمی‌چرخه. دنیا داره با پول می‌چرخه و این‌ها خیلی منطقی هر وقت هر چیزی که به پول برسه رو می‌سازن. «آمریکا» یک سیستم متمرکز نیست که نشسته باشه تو یک اتاق و به شرکت‌هاش و مجله‌هاش و فیلم‌سازی‌هاش دستور بده که «حالا فلان چیز رو بسازین» یا «حالا افراد بخندن». آمریکا یک سیستم پیچیده سرمایه‌داری است که برای رسیدن به پول خودش رو با شرایط وفق می‌ده. بقیه دنیا هم سعی می‌کنن خیلی حساس نباشن. نصف بازی‌های جنگی و نصف فیلم‌های جنگی علیه آلمان‌ها ساخته می‌شن ولی تو اینترنت بگردین و ببینین آیا به کمپینی می‌رسین که آلمانی‌ها مشغول امضا جمع کردن باشن که از این به بعد آلمانی‌های نازی رو توی فیلم اسکول نشون ندن؟ بعید می دونم چون آلمانی‌ها در زندگی روزمره کارهای مهمتری دارن و می‌دونن اگر می‌خوان در آینده دنیا چیزی باشن، باید به جلو نگاه کنن نه به عقب.

اوه! حالا که حرف بازی بچگی‌هام شد، اینم بگم که روزگاری عشق بازی‌های جنگی من Raid Over Moscow توی اسپکتروم و بعد کمودور ۶۴ بود که جا داره ازش یادی بکنیم.

ما که تمام این بازی‌ها رو دزدیدم ولی چه زمانی که علیه مسکو می‌جنگیدیم، چه زمانی که با نازی‌ها جنگیدیم، چه زمانی که توی سیویلیزیشن کورش کبیر بودیم و چه زمانی که به تهران حمله می‌کنیم یا چین می‌شیم و بمب اتم می‌زنیم تو سر آمریکا یا روسیه می‌شیم و تانک‌های آروم ولی یغور و جون‌سختمون اون موشک‌اندازهای سوسولی آمریکا توی جبهه اروپا رو نابود می‌کنن، پولمون باید می‌رفت توی یک شرکت آمریکایی.

عکس بالا اسکرین شات از بازی رد الرت است. رفیق کین داره به رفیق استالین تذکر می ده ولی ظاهرا رفیق استالین و رفیق گرانکو حواسشون جلب رفیق نادیا است و به حرف هاش گوش نمی دن. امیدوارم حداقل ما که این روزها گرافیک این بازی – و در نتیجه رفیق نادیایی که آمریکایی ها گذاشتن اونجا که حواس همه رو همزمان جلب و پرت کنن – برامون چشمگیر نیست، گوش بدیم:

این آمریکا است که خطرناکه رفقا نه بازی ای که باهاش به تهران حمله می‌کنیم. اگر راست می‌گیم باید پول آمریکایی‌ها رو بکشیم بیاریم تو ایران نه اینکه مالیات رو بریزیم توی جیب یکسری خودی تا با ساختن یک بازی برای حمله به تل‌آویو (که من اصلا حاضر نیستم اسمش رو خیلی عادی به عنوان یک شهر معمولی بیارم)، آمریکا رو ناراحت کرده باشیم و بعد هم بازی رو بذاریم تو آرشیو موزه. پس فردا مجموع طلاهای انباشته شده در آمریکا بیشتره چون این بازی براشون پول برده توی کشور و ما فقیرتریم چون پول رو از جیب مردم یا از زیر زمین کشیدیم بیرون و ریختیم تو جیب کسی که حتی اگر مستقیم اونو نبره خارج، باهاش یک محصول خارجی می خره. اشکالی هم نداره… ساز و کار فعلی ما است؛ اما حداقل خودمون رو گول نزنیم که مشغول مبارزه‌ایم.

متحول نشدین؟ فدای سرمون (: منم دارم به زندگی ام ادامه می دم. انگری بردز آنلاین تقلبی بازی کنین.

 • من از همه نوشته هات لذت می برم ولی این یه چیز دیگه بود!

 • کاملا موافقم باهات. مخصوصا با پاراگراف پایانی نوشته‌ات ;)

 • احمد

  آقا نمیخواد راه دور بریم و از گذشته و بازی های قدیمی یاد کنیم که. اگر قضیه به لجبازی و تلافی کردن و این ها بود که فقط سر همین Modern Warfare روسیه بابای آمریکا رو درآورده بود. کل داستان از نسخه 1 تا 3 توی روسیه و اذرباییجان و عراق میگذره. ایران کلا مملکت جوگیر شدنه!!!
  حیف که ایران نیستی ببینی الکامپ چه خبره !!! «داونلود از شبکه های مخفی اینترنتی با نرم افزار اورجینال» میدونی یعنی چی؟ یعنی کلاینت تورنت رو با یه ویدیوی آموزشی زدن رو CD میدن دست مردم. حالا بزار فتح تلاویو رو هم بسازن دیگه . . .

 • امین

  عالی!
  حرف حساب :] …‏

 • جادی جان مرسی بابت پست.
  پ.ن: من تا حالا پایین وبلاگتو ندیده بودم. فکر میکردم اینجا آخرشه! نگو بازم هس….! :)

 • pouria

  با 80 درصد حرفهات موافقم.
  فقط از نظر من درسته كه همه چيز رو پول تعيين ميكنه ولي رسانه يه مرحله بالاتر قرار داره. يعني رسانه هستش كه تعيين مي كنه مردم پولشون رو بابت چي خرج كنن يا شركت ها رو چه چيزي سرمايه گذاري كنن!!
  يعني تو يه كشور مثل آمريكا كساني هستند كه تصميم گيرنده هستند و هر كاري بخوان انجام مي دن. فقط فرقشون با يكي مثل قذافي اينه كه كاري مي كنن كه مردم هم باهاشون هم صدا بشن و به طور مستقيم ديكتاتوري نمي كنن!!

 • Numb

  جالب بود خوشم اومد
  من یه فکری تو ذهنم بود در مورد بازی های ایرانی
  بهتره الان بگم
  ما میریم این همه خورده هزینه می دیم که ۴ بچه سوسول ویندوز نشین بیان و کانتر رو عوض کنن و اسمشو بزارن نجات غزه یا حمله به اسراييل
  به جای این که ۳۱۰-۲۰ تا بازی مزخرف بسازیم با این گرافیک مزخرف و هزینه مزخرف بریم بشینیم تمام هزینه ها رو یکی کینم و یه تیم خوب جمع کنیم و یه بازی درست حسابی درست کنیم

  حالا اگه بازی نساختیم هم زیاد مهم نیست
  مهم اینه که هر چی اونا می سازن واسه ی دشمنی علیه ما (و روسیه در قدیم) و همین کسب پول و شهرت از بزرگای دولت های آ«ریکا و اسراییل و … هست
  ممنون

 • saeed

  بسی جالب بود. بسی حرف درستی به نظر میاد.
  ممنون که وقت میزاری اینارو پست می کنی.

 • شکوفه

  مولانا توی فیه مافیه میگه هیچ گناهی بالاتر از جهل نیست. آگاهی تنها راه حل مشکلاتمونه، اینا…اونا…هر روز یه برنامه ای دارن برامون. ما اگه آگاه نباشیم اگه ندونیم دنیا چه خبره و خودمون چی می خوایم قابل پیش بینی می شیم اون وقته که میان برای ما انقلاب اسلامی راه میندازن واسه عربا دومینوی عربی واسه آذربایجانی ها برگشت به دوران پیش از جنگ سرد…یکی از دوستان من (دختر)چند وقت پیش به جرم توهین به…70 تا شلاق خورد به زبون راحته فقط می خوام ببینینش…به خدا اینا خیلی به گردن ما حق دارن.ممنون که از این جنس پست ها می ذارین(مستقل از اینکه من با حرفات موافقم یا مخالف)

 • کامیار

  عالی می نویسی جادی عالی

 • وحید

  اینو میگن حرف حساب!!!! اما حیف! که کو گوش شنوا!

  در ضمن با شکوفه هم موافقم که “هیچ گناهی بالاتر از جهل نیست. آگاهی تنها راه حل مشکلاتمونه”

 • آرش

  مرسی جادی عالی بود.
  البته تو یه بخش نظرم کمی باهات متفاوته و اون کمرنگ دیدن اتاق های فکر پشت صحنه رسانه هاست. اگرچه بحث منفعت مادی شون خیلی خیلی مهمه (و در همه عرصه ها اعم از جنگ و رسانه و … هم اینو نشون دادن) اما واقعا سیاست گزاری های فرهنگی سنگینی پشت اینهاست. مثال جالبی رو مطرح کردی که من در غالب یه سوال میپرسم. به نظرت اگه مثلا یه سرمایه دار سعودی بیاد به EA چندین میلیارد پول بده که یه بازی بسازه مثلا برای: نجات تل آویو از دست غاصب ها (به فرض بازی) و یا یه بازی همه چی تموم که توش باید در نقش یه فلسطینی خیلی خوب و وطن پرست (نه نروریست) سرباز های اسرائیلی رو از مملکت آباء و اجدادی ت بیرون کنی (باز به فرض بازی که البته چندان از واقعیت هم به دور نیست)، این شرکت این کارو میکنه؟
  مثالی که راجع به آلمانها زدی قابل قیاس با این موارد نیست به دلایل مختلف از جمله اینکه موضوع روز نیست و حساسیت نسبت بهش بسیار کمتره از کشوری که در حال حاضر مشغول جنگه ضمن اینکه همه عقول سلیم عالم هم اتفاق نظر دارن راجع به خوبی یا بدی کارهای آلمان نازی.
  من کاری البته به حرفای صد من یه غاز مسئولین مملکتی خودمون ندارم که 24 ساعته دارن راجع به مسائل فرهنگی اظهار نظر و دخالت میکنن و نتیجه حاصله از این بدتر هم نمیتونه باشه.
  ولی به نظرم بعد فرهنگی پشت بازی ها هم خیلی قوی تر از اون چیزیه که تو مقاله بهش اشاره کردی