اینترنت یعنی زندگی

همچنین منتشر شده در روزنامه روزگار

من در یک شرکت مخابراتی کار می کنم و کارم این است که از لحظه ورود به شرکت وارد وی پی ان اختصاصی شرکت بشوم و با دسترسی به فایل‌های سازمانی‌ام، ایمیل‌هایم را دریافت کنم، بخوانم، جواب بدهم و در صورت بروز مشکلی روی یک سرور مخابراتی، از طریق پروتکل‌های امن به سرور لاگین کرده، مشکل را حل کنم. بنا به قانون کاری، من باید بتوانم هر مشکل را در چهار ساعت حل کنم اما حالا باید خوشحال باشم اگر اصولا موفق شوم به وی پی ان شرکت وصل شوم و در طول هشت ساعت حضورم در دفتر، ایمیل‌هایی که قدیم در دو دقیقه دانلود می‌کردم را دریافت کنم و به بعضی از آن‌ها جواب دهم. سوالم این است که آیا من قربانی چیزی هستم که به شکل غیرفنی، اینترنت ملی نامیده می‌شود؟

زمزمه اینترنت ملی سال‌های سال مطرح بود. از زمان پروژه‌های پرهزینه تبیان و شارع حرف از اینترنت ملی بود و از همان زمان هم افراد فنی سعی می‌کردند توضیح بدهند که اینترنت، ذاتا یک شبکه واحد جهانی است و چیزی به اسم «اینترنت ملی» از نظر مفهومی متناقض است. حدس ما این بود که چیزی که تحت عنوان اینترنت ملی تبلیغ می‌شود یک شبکه داخلی است که مهندسان شبکه به آن «اینترانت» می‌گویند. متاسفانه تا این لحظه هم هیچ کس احساس نکرده وظیفه دارد در مورد چنین پروژه عظیم و پرهزینه‌ای اطلاعات فنی منتشر کند یا حداقل منظور نهایی از این برنامه بزرگ را توضیح بدهد. البته گاه گداری بعضی از دست‌اندرکاران در گوشه‌هایی از صحبت‌هایشان توضیحات مبهمی در مورد این جریان داده‌اند و مثلا پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفته است که یکی از اهداف مهم این پروژه ایجاد امنیت و مصون ماندن از حملات اینترنتی و مقابله با آمریکا در جنگ نرم است. در این شرایط اگر ما بخواهیم در مورد این پروژه حرف بزنیم تنها راهمان این خواهد بود که که با دیدن شرایط اسف بار اینترنت خودمان و مرتبط کردن آن با صحبت‌های مبهم و غیر فنی مسوولان، حدس‌هایی در مورد آینده بزنیم.

از یک طرف می‌شود خوشبین بود. شاید واقعا اینهمه هزینه مادی و معنوی فقط برای ساختن یک شبکه داخلی سریعتر است. شبکه‌ای که بتواند تلویزیون ملی را به کامپیوترهایمان بیاورد یا باعث شود تمام دانشگاه‌ها، مراکز صنعتی و تحقیقی و دولت و تک تک ساختمان‌های کشور بتوانند اگر بخواهند با هزینه‌ای نسبتا کم به همدیگر وصل شوند و با نگه داشتن ترافیک ایران در داخل کشور باعث پایین آمدن هزینه‌های تحمیل شده به سیستم‌های مخابراتی و بالا رفتن امنیت آن‌ها شوند.

اما راستش را بخواهید حتی برای آدم خوشبین مثل من هم، وزنه بدبینی به شبکه اینترانت ملی بسیار سنگین‌تر از وزنه خوشبینی به آن است. واقعیت این است که تقریبا تمام کشورهای جهان خطوط پر سرعت داخل کشور خود را توسعه داده‌اند تا به ارتباطات داخلی امن و ارزان دسترسی داشته باشند اما به جز کره شمالی و کوبا و چین هیچکدام نیازی ندیده‌اند که اسمی به جز «اینترنت» روی این شبکه بگذارند. در این کشورها حضور این خطوط پر سرعت داخلی از دید کاربران معمولی مخفی مانده و خود این خطوط تبدیل به بخشی از اینترنت جهانی در آن کشور شده‌اند. اما در کشور من دائما از اینترانت داخلی و شیوه ارتباط آن با اینترنت صحبت می‌شود و از طرف دیگر هم سرعت و کیفیت غیرقابل استفاده اینترنت در این روزها و قطع بیشتر و بیشتر ارتباط من با سرویس‌هایی که نقش پررنگی در زندگی هر انسان مدرن دارند (از ایمیل تا سرچ و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و چت و …)‌ و مرتبط کردن اینها با هم، متاسفانه کفه بدبینی را سنگین و سنگین‌تر می‌کند. مسوولان در جاهایی سعی کرده‌اند بگویند که «اینترنت در کنار شبکه ملی به همان شکلی که وجود داشته همچنان باقی خواهد ماند» اما حقیقت این است که این حرف برای من هیچ دلداری‌ای در پی ندارد. من هم می‌دانم که اینترنت در سر جای خودش باقی خواهند اما سوالم این است که دسترسی من به آن اینترنت چگونه خواهد بود؟ آیا مثل این روزها؟ به قول دوستان، این اینترنت نیست که قطع شده بلکه این دسترسی ما به اینترنت است که روز به روز کندتر، محدودتر و در یک کلام اسف بار تر شده.

اینترنت یک ابزار لوکس نیست. درست است که اینترنت اصلی‌ترین ابزار چرخش اطلاعات است اما این ابزار کاربردهایی آنقدر متنوع در زندگی مدرن دارد که قطع آن می‌تواند تاثیرات بسیار جدی در شکل حیات اجتماعی جوامع بگذارد. بی‌تعارف چیزی هم به اسم اینترنت ملی در جهان مهندسی وجود ندارد. یک کامپیوتر یا به اینترنت وصل است یا به آن وصل نیست و اینترنت هم یک چیز واحد در تمام جهان است. باید بدانیم که اینترانت داخلی، اینترنت نیست و اگر واقعا قرار نیست وجود «اینترنت ملی» تهدیدی برای ارتباط ما با اینترنت باشد، خوب است مسوولان به شکل شفاف توضیح بدهند که مشغول چه کاری هستند و از نظر فنی این پروژه را برای جامعه‌ای که مشغول پرداخت هزینه آن است تشریح کنند. اگر هم قرار است ارتباط خجالت آور فعلی ما با اینترنت ادامه پیدا کند یا حتی بدتر شود و واقعا کسانی هستند که فکر می‌کنند این به نفع کلیت جامعه است، بازهم خوب است این مطلب را به شکل صادقانه با مردم در میان بگذارند و بگویند که به خاطر سلامت خود آنان قرار است قطعی کامل اینترنت ادامه پیدا کند تا منی که برای زندگی روزمره ام وابسته به شبکه‌های کامپیوتری هستم، با چشم‌هایی اشک بار از همین حالا به فکر منتقل کردن زندگی‌ام به اینترانت داخلی باشم تا حداقل کارم را از دست ندهم.

 • samic

  آقا الان که ssh قطعه شما چطوری به سایتت دسترسی داری؟!

 • دولت یکی دو هفته قبل به کافی نتا گفته دوربین بزارن و اینا که می دونی دیگه ! اگه فرض بگیریم دسترسی به اینترنت با راه افتادن اینترانت قطع بشه پس این قانون برا چیه ؟ توی شبکه داخلی راحت می تونن همه چی رو زیر نظر بگیرن و این قانون برای کافی نتا چه فایده ای داره ؟
  من به این نتیجه رسیدم که یا توی این پروژه به دلایل خاصی دارن عقب می کشن یا دسترسی به اینترنت رو نمی تونن قطع کنن که این قانون رو تصویب کردن ! فقط می مونه وضعیت اینترنت که اینجور که معلومه روز به روز بدتر و افتضاح تر می شه و هیچ غلطی عملن نمی شه توش کرد :|

 • حرف دل خیلی ها رو زدید. واقعا کار کردن در این شرایط بشدت زجر آور شده. برای دسترسی به یک سرور هاستینگ در کانادا هزار تکنیک و روش رو باید امتحان کرد تا یکی امکان دسترسی به سرور ها رو بده.
  تقریبا از 4 ماه پیش ابلاغیه ای به مراکز دولتی زده شد مبنی بر انتقال وب سایتهای دولتی به دیتاسنتر های داخلی. انتقالات انجام شد. اما دیتای همین دیتاسنتر ها هم برای خودش داستانی داره. نمی دونم مسئولانی که این تصمیم رو گرفتن، اصلا به این موضوع فکر کردن که سیستم عامل ها و نرم افزار های هاستینگ نیاز به بروز رسانی دارند. این روزها اتصال به ssh از تهیه دلار و انتقال برای تمدید سرورها شکنجه آور تر شده.

  متاسفانه بزرگترین عیب مسئولان این کشور همین هست که جواب گو نیستند. و مشخص نمی کنند چه کسی یا ارگانی مسئولیت این اتفاقات رو باید بر عهده بگیرد و جواب گو باشد.

  صحبت شما بسیار معقولانه هست.و امیدوارم حداقل این شفاف سازی انجام بشه. تا

 • secret

  یک روش برای وصل شدن به ssh . سایت http://freeneti.com/archives/7997 گفته که بدرد این روزا میخوره
  این هم دو سایت برای وصل شدن به ssh از وبسایت
  http://www.serfish.com/console
  http://sshterm.com

 • ظاهرا در نظر قبلیم اشتباهی تایپ شده*

 • اقای صالح و کاربر samic

  پیشنهاد میکنم برای حل مشگل SSH و دسترسی به سرورتون حتما این مطلب رو ببینید :

  http://freeneti116.tk/archives/7972

  یا

  http://freeneti.com/archives/7972

  همچنین اینم یه راهکاری فوری برای دسترسی اضطراری بصورت SSH توی این شرایط عجیب فعلی :

  http://freeneti116.tk/archives/7997

  یا

  http://freeneti.com/archives/7997

 • جادی بیشتر باید روی این قضیه کار کنی مثل کاندوم ! ماهی یک بار راه کار که دوستان تو نت میدن برای اعتراض به وضعیت اسف بار اینترنت را منتقل کنی خودت راه کار بدی اینکه ما چه جوری مثل سایر مردم دنیا اعتراض کنیم ؟!
  همش گله کردن مشکلی را حل می کنه ؟! من که فکر نمی کنم !
  میام پیشت دوباره !