رادیو گیک شماره ۲ – از فضا و فراسوی فضا

آماده باشین که اگر برنامه رو گوش می دین دوبار توش قراره سر پا بایستیم به احترام انسان هایی که از ما با شرف تر هستن و یکبار چشم هامون رو به زمین می دوزیم از بی حیایی توروالدز. با ما باشین…

شماره دو رادیو گیک (بیست و سه مگ و سی و سه دقیقه) را از اینجا بشنوید:

[audio:http://jadi.net/audio/jadi-net_radio-geek_002_space-and-beyond.mp3]

یا از اینجا دانلود کنید و اگر به دلیلی نامشخص، کشورتان رادیوگیک را سانسور می کند، از در پشتی وارد شوید (:


آرس اس اس رادیو گیک

اخبار

توروالدز می گه «همینجا صبر کنین… همینجا صبر کنین!»

در میلینگ لیست کرنل اریک بیدرمن پچی فرستاده بوده که توروالدز رد کرده… طرف توی ایمیل بعدی نوشته که نباید این پچ رد بشه چون قرار نیست نرم افزارها با کل سی سال قبل خودشون هم سازگار باشن و حتی اگر برنامه باعث کار نکردن بعضی نسخه های قدیمی می شه توروالدز باید نترسه و اون رو قبول کنه.

توروالدز جواب داده «همینجا صبر کنین… همینجا صبر کنین… بحث سر سازگاری با سی سال قبل نیست. بحث اینه که پچ تو باینری های فعلی رو خراب می کنه پس این فاکینگ چرندیات رو متوقف کن. نشون دادم که پچ مشکل سازگاری داره پس دیگه مزخرف نگو.

داستا تمام! کامپتیبیلتی باینری از هر کاری که پچ تو می کنه مهمتره. اگر حرف زدن رو ادامه بدی از آدم ها خواهم خواست که کلا پچ های بعدی ات رو هم ندیده بگیرن.

جدی می گم! سازگاری باینری اونقدر مهمه که ما هیچ کاری با هر دیولوپر کرنل که این اهمیت رو درک نکنه نداریم. اگر بازم غر بزنی فقط نشون دادی که این اهمیت رو درک نمی کنی. اینکار رو نکن.

لعنت! هی سورپرایز می شم با احمق هایی که نمی فهمن باینری کامپتیبلیتی بالاترین اولویت کرنل است. تنها دلیلی که کرنل یک سیستم عامل وجود داره، خدمت کردن به یوزر اسپیسه. سازگاری باینری رو می شکنی؟ این وحشتناک ترین کار ممکنه چون نشون می ده که اصلا نفهمیدی کرنل برای چی اینجاست. ما اینجا با کرنل نوشتن خودارضایی نمی کنیم و پروژه تحقیقاتی هم نداریم. از اولش هم همین بوده. ما می خواستیم یک چیزی داشته باشیم که سیستم قابل استفاده بهمون بده و برای همین هم هست که یه میکروکرنل ناشی از مصرف مواد مخدر یا یک چیز عجیب و غریب دیگه نداریم.
جدی می گم
لینوس

کره جنوبی به دنبال کلون کردن ماموت

پارسال محققین روس اعلام کردن که یک استخون نسبتا سالم ماموت پیدا کردن و حالا یک قرارداد بستن با موسسه سوام بیوتک ریسرچ کره جنوبی برای کلون کردن یک ماموت پشمالوی واقعی از اون. داستان تقریبا شبیه کتاب جذاب ژوراسیک پارک شروع می شه. در ابتدا نوکلئوس ماموت پشمالو به تخمک یک فیلم تزریق می شه و بعد جنین در رحم یک فیل قرار می گیره. احتمالا در آینده خبرهای تکمیلی بیشتری ازش خواهیم شنید.

کاندیداتور آسانژ برای سنای استرالیا
جولیان آسانژ رهبر و موسس ویکی لیکس که کلی خبر ازش در طول امسال داشتیم یک هکر واقعی است. سال ها پیش سیستم های کامپیوتری رو هک کرد. در دو سه سال قبل کل سیستم دیپلوماتیک دنیا رو به هم ریخت و حالا با درک خوب از قوانین طبق رای دادگاه استرالیا که گفته در استرالیا مجرم نیست،‌ کاندیدای سنای استرالیا شده. آسانژ در حال حاضر طبق وثیقه از زندان آزاد شده تا انگلیس احتمالا اون رو به سوئد تحویل بده به خاطر یک پرونده شکایت جنسی ازش. خود آسانژ این اتهام رو رد می کنه و چنین جدیتی در پیگیری یک شکایت ساده جنسی (عدم استفاده از کاندوم در رابطه‌ بدون توجه به خواست زن برای استفاده از کاندوم) رو مرتبط می دونه با اینکه سال قبل حجم عظیمی از ارتباطات دیپلماتیک آمریکا رو روی سایتش افشا کرده.

دوران پی سی ها به انتها رسیده

این رو من نمی گم. ری اوزی می گه که جانشین بیل گیتس در مایکروسافت شده در سمت آینده نگر شرکت. اون می گه که دوران پی سی ها به پایان رسیده و حتی شاید دوران بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان یعنی همون مایکروسافت.

پی سی پایه رشد شرکت ماکروسافت بود و هنوز هم اصلی ترین منبع درآمد این شرکت آفیسی است که برای این کامپیوترها عرضه می کنه. روز چهارشنبه اوزی در یک کنفرانس گفت که «مردم می پرسن که آیا ما در دوران پست-پی سی هستیم؟ این چه بحثیه؟ معلومه که در دوران پست پی سی هستیم. این معنیش این نیست که پی سی می میره بلکه معنی اش اینه که کاربری اش عوض می شه و ما دیگه بهش نخواهیم گفت کامپیوتر شخصی بلکه اسم های دیگه ای پیدا می کنه». برنامه نویس ۵۶ ساله که شخصا برنامه لوتوس نوتز رو نوشته توسط بیل گیتس به شرکت دعوت شد تا مشکلات رو کشف کنه و راه آینده رو پیش پای مایکروسافت بذاره حرفش رو با این جمله تموم می کنه: «ویندوز هشت شاید کمک کنه تا ما پلی بزنیم به دنیای پست-پی سی اما به هرحال مردم دارن به دستگاه های قابل حمل غیر ویندوزی بیشتری رو می یارن و دوران دوران تلفن ها و پد ها است و دستگاه های همه منظوره – کامپیوترهای رومیزی – در حال کم رنگ شدن هستن».

امنیت

و اگر فکر می کنین دستگاه هاتون امن هستن چون رمزنگاری شدن لازمه این صحنه رو که هفته پیش اتفاق افتاد براتون مجسم کنم: فرض کنین توی کنفرانس RSA هستین. گری کن ورتی از کریپتوگرافی ریسرچ می یاد روی سن. یک آی پاد تاچ می ذاره روی میز . به یک آنتن تلویزیونی در سه متر اونطرفتر اشاره می کنه و بعد نشون می ده که آنتن به یک آمپلی فایر وصله و خروجی آمپلی فایر که سینگال دریافتی توسط آنتن تلویزیون رو تقویت کرده به یک کامپیوتر داده. کامپیوتر برای چند لحظه کار می کنه و بعد کلید رمزی که برنامه آی پاد تاچ اطلاعات شخصی شما رو باهاش رمزنگاری می کنه رو روی صفحه نشون می ده. داشتن این کلید یعنی یک حمله کننده می تونه اطلاعات روی آیپاد تاچ شما رو بخونه و اونها رو به زبان آدمیزاد ترجمه کنه.

اما ماجرا چیه؟ آنتن تلویزیون سیگنال هایی رو می خونه که ترانزیستورهای چیپ‌های داخل گجت «نشت» می کنن. به هرحال در یک جایی کلمه رمز داره از داخل یک چیپ رد می شد و این یعنی یک جایی صفر و یک های کلمه رمز دارن به شکل ولتاز وارد یک ترانزیستور می شن که تشعشعات خودش رو داره. اگر آنتنی رو در جای صحیح بذارین و بدونه که باید به چی نگاه کنه و خروجی رو تقویت کنین و بدین به یک نرم افزار که می تونه به شکل آماری دنبال الگوهایی که از پیش می شناسه بگرده، اصلا کار سختی نیست اگر بتونین صفر و یک های ورودی به یک چیپ رو بیرون بکشین و بعد ببینین که کجای الگو شبیه ورود و خروج کلید به ترانزیستور است. همینکار بعدا روی یک تلفن اچ تی سی اوو چهار جی نشون داده شد که از رمزنگاری RSA استفاده می کرد.

البته نترسین.. هنوز کسی توی خیابون اطلاعات شما رو نمی خونه…

اخبار رو تموم می کنیم و می ریم سراغ بخش در اعماق که نگاهی داره به چیزهایی کمی عمیق تر

در اعماق

این هفته سه تا خبر داریم. دو تا بد و یکی اونقدر زیبا که باید به افتخارشون ایستاد.

خبر اول در باره تی اس ای است (سازمان حفاظت حمل و نقل آمریکا یا چنین چیزی که مشهورترین جایی که ظاهر می شه در فرودگاه ها و ایکس ری است). این سازمان اخیرا کلی قانون مسخره تصویب کرده. مثلا همه باید از زیر اسکنرهایی رد بشن که بدن شما رو بدون لباس به کسی که پشت مانیتور نشسته نشون می ده یا قانونی که می گه طرف حق داره به جاهای حساس و خاص شما دست بزنه برای اطمینان از اینکه چیزی اونجا قایم نکردین و غیره و غیره. بحث این نیست که امنیت بده، بحث اینه که اینکارها در این چند سال هیچ امنیتی به ارمغان نیاورده و فقط باعث مسخره امنیتی ها شده. مثلا در موردی که تی اس ای اجازه نداده بود یک نفر یک ژ۳ اسباب بازی ده سانتی متری رو بیاره توی هواپیما چون خیلی شبیه اسلحه واقعی بود یا موردی که یک بچه شش ماهه رو اجازه نددن سوار بشه چون اسمش شبیه یک آدم در فهرست ممنوع الپروازها بود (بعله! ممنوع الپرواز که هم پ داره هم ال). به هرحال.. ابتکار جدید این سازمان اینه: ما می دونیم که گشتن های زیاد ما باعث شده صف ها طولانی تر بشن و سوار شدن به هواپیما در آمریکا سخت تر پس ما یک راه حل خوب به شما معرفی می کنیم: هر کس صد دلار بده خارج از صف می تونه سوار بشه!!! درست مثل قصه ایران ما است که می گن مرکز شهر هواش آلوده است پس ماشین ها نباید بیان تو و بعد می گن حالا هر کس پول بده می تونه بیاد تو.

و خبر عمیق تر دوم، درمورد CCTV است. جامعه پلیسی و همه که زیر نظر هستن. اصل خبر اینه: توی انگلستان توی پمپ بنزین ها دوربین مدار بسته نصب می شه. خب تا اینجا عجیب نیست.. حداقل برای مایی که وقتی می ریم پمپ بنزین تا حلقمون تابلو می بینیم که «اینجا شلوغ نکنید چون دوربین های پیشرفته داریم و همه رو می کشیم» اما جایی جریان دیگه برای ما هم عجیب می شه که خبر اضافه می کنه این دوربین ها به شکل خودکار پلاک ماشین ها رو می خونن و در دیتابیس چک می کنن و اگر کسی خودرو اش رو بیمه نکرده بود، پمپ بنزین براش قفل می شه و نمی تونه بنزین بزنه!!! وات د فلان! واقعا داریم می ریم سمت ۱۹۸۴؟

و البته خبر بزرگمون برای روحیه گرفتن ! این همون خبری است که قرار بود براش به پا بایستیم! بازهم از رفقامون در حزب دزدای دریایی. قبلا هم از این حزب گفته بودم. داستان این بود که با دیدن قوانین به اصطلاح حمایت از کپی رایت یک حزب تشکیل شد تا از حقوق مردم و هنرمندها در مقابل حقوق یکسری اقلیت که می خوان از دلالی هنر سودهای کلان ببرن و به خاطر لابی های قدرتمند و پول های زیاد می تونن اینکار رو بکنن حفاظت کنه. این حزب به شکلی ابتکاری اسم خودش رو گذاشت حزب دزدهای دریایی تا تاکیدی باشه روی غیرجنایی بودن کپی غیرقانونی محصولات دیجیتال. دقت کنین که می گم غیرجنایی! اینکار ممکنه غیرقانونی باشه ولی با آدمکشی و قتل و دزدی مسلحانه فرق داره.

این حزب رابطه نزدیکی داره با سایت پایرت بی که می شه لنگرگاه دزدهای دریایی و اصلی ترین سایت دانلود تورنت است و یکی از لنگرهای امن دزدهای دریایی (چند مثال بزنم)… این سایت چند وقت پیش اعلام کرد که تمام لینک های تورنتش رو تبدیل به لینک مگنت می کنه و با اینکار کل سایت رو تنها در نود مگابایت جا می ده! غیرقابل باوره. کل تورنت های جهان در نود مگ! حالا این سایت یک حرکت عجیب زده! اعلام کرده که:

ما امروز چند ساعت داون بودیم. پلیس حمله نکرده بود بلکه آخرین مرحله از تماما مگنتی کردن سایت رو انجام دادیم. مشکل همیشگی ما این بوده که ماشین های حاوی سایت رو کجا بذاریم که از یورش پلیس در آمان باشن. اینها ماشین هایی هستن که موقع درخواست یک تورنت، شما رو به مکان نامعلومی که فایل اصلی اوجاست هدایت می کنن. حالا یک چیز خارق العاده ساخته ایم..

[موزیک ورود!]

با توسعه هواپیماهای بدون سرنشین (درون های)‌ قابل کنترل با جی پی اس، چیپ های رادیویی برد دور و کامپیوترهای جدیدی مثل رزبری پای مشغول آزمایش فرستادن چند هواپیمای کوچک بی سرنشین به چند کیلومتری بالای زمین هستیم. اینگونه اگر پلیس بخواهد سرورهای ما را خاموش کند، باید از نیروی هوایی کمک بگیرد.

ما تازه کار را شروع کرده ایم و همه مشکلات حل نشده اما نمی خواهیم دیگر محدود به هاست کردن تورنت ها روی زمین باشیم. این سرورهای فضایی مدار پایین قدم اول هستند. با فرستنده های رادیویی مدرن ما می تونیم با یک نود در فاصله پنجاه کیلومتری، با سرعت صد مگ ارتباط داشته باشیم وبرای پروکسی ای که ما مشغول ساختنش هستیم، این زیاد هم هست.

زمانیش که بیاید، ما در همه کهکشان هاست خواهیم داشت و تک تک اجزای این سیستم هم برای همه قابل دانلود خواهد بود.

حرف بزرگیه ولی جا داره براش به احترام ایستاد. در ضمن این حرف یک سایت نیست. حرف حزبی است که در پارلمان سوئد و پارلمان اروپا صندلی و نماینده داره. در کامنت ها بحث زیاد است. بعضی ها اشاره می کنن به بالون هایی که کاربردشون ساده تره و بعضی ها به هواپیماهایی که می تونن با انرژی خورشیدی تا ابد پرواز کنن و بعضی ها هم به راه حل های دیگه مثل منتقل کردن سرورها به آب های بین المللی که هیچ کشوری مالکیتش رو نداره. به هرحال برای ما بعد از همه خبرهای بد، نوید بخش دنیای شادیه که توش مردم حق دسترسی به اطلاعات دارن.

هکرها

هکر این هفته لری وال است. خز ترین هکر جهان که هر کاریش بکنین سیبیل و لباس های طرح بامشادی رو از خودش جدا نمی کنه ولی به هرحال نه آقامون که آقای همه گیک های عالمه. برنامه نویس و نویسنده که بیشترین شهرتش بعد از سبیل و بلوز بامشادی، مربوط به طراحی زبان پرل است. توی یک ویدئو ازش می پرسن در پنج دقیقه مبانی برنامه نویسی رو توضیح بده و تلاشش رو می کنه. گوش کنین یا از توی لینک ها ببینین:

خب مطمئنا می تونم سعی کنم. برنامه نویسی کامپیوتر تا حد زیادی شبیه نوشتن دستور آشپزیه. اگر برنامه آشپزی رو خونده باشین ساختارش رو می دونین. موارد لازم بالا نوشته شدن و پایینش روش استفاده از اونها است. در برنامه کامپیوتری هم اتفاق مشابهی می افته. اول چیزهای مختلفی که قراره باهاش کار کنین رو دارین و بعد دستورات رو مثلا اینکه باید با اون مواد چیکار کنین. پس اگر دستور آشپزی رو می فهمین و می تونین ازش استفاده کنین تو آشپزخونه، پس برنامه نویسی رو هم می فهمین در همون سطح اما می تونین جلوتر هم برین. مثلا مطمئن هستم که برنامه آشپز آهنین رو دیدین بخصوص مواقعی که بهشون مواد اولیه عجیبی داده می شه و یکی از اتفاقاتی که اونجا می افته اینه که آشپز همه کار رو نمی کنه بلکه یکسری دستیار آشپزی داره که می تونه کار رو به اونها بده و اونها کارهای وقت گیر رو می کنن. برنامه نویسی هم تقریبا همینطوره. شما سرآشپز هستین و اون بیرون کامپیوترهایی هستن که بخشی از کارها رو بر عهده می گیرن. البته دقیقا شبیه برنامه آشپز آهنین نیست چون اونجا کمک آشپزها بسیار باهوش هستن و بلدن چطوری باید تخم مرغ رو هم بزنن یا ماهی رو خورد کنن ولی کامپیوتر بیشتر شبیه یکسری ربات خیلی موثر اما خیلی خنگ هستن که فقط یک زبون رو می فهمن پس شما در سطحی باید به اونها دقیقا بگین چیکار کنن و چیزی که به اونها گفتین رو دقیقا می تونن هی تکرار کنن و دقیقا مشابه دفعات قبل.
کامپیوترها از همین نظر خوب هستن و دقیقا همینه که باعث شده دنیا رو بر دارن. بعد می تونین یک مرحله هم جلوتر برین و به جای فکر کردن به خودتون مثل یک سرآشپز و مراحل آشپزی به این فکر کنین که غذا واقعا چطوری به غذا تبدیل می شه . شاید بهتره به یک کارخونه غذا فکر کنین که مواد خام توش وارد می شه و از مسیرهای مختلف جلو می ره و خورد می شه توی ماشین ها و یک مسیری هست که مواد توش حرکت می کنن و در نهایت در یک محصول کنار هم جمع می شن که ما بهش می گیم غذا. پس زبون هایی هستن که بیشتر اینطوری کار می کنن یعنی می گن که داده ها چطوری بچرخن. برای مثلا صفحه گسترده اینجوری کار می کنه که شما یکسری سلول دارین که توش اطلاعات می ریزین و بعد شروع می کنین به گفتن اینکه محتویات فلان سلول رو بردار و جمع بزن با محتویات این یکی سلول و بذارشون فلان جا. در اصل دارین برنامه نویسی می کنین و ماکرو می نویسین اما انگار توی یک کارخونه روی دسکتاپتون.
از اینهم که جلوتر بریم، روش های مختلفی هست که می تونین به سراغ یک جور چیز سطح بالاتر برین مثل چیزهایی که اگر مدرک کامپیوتر ساینس بگیرین یاد می گیرن. ایده اینجا اینه که شما یکسری چیز انتزاعی می گین و این حرف یک سری چیز دیگه رو کنترل می کنه. پس قدم بعدی که اتفاق می افته اینه که به جای فکر کردن فقط به دیتا به عنوان اجزایی که باهاش کار می کنین (مثلا استرینگ ها یا شماره تلفن ها) شروع می کنین به اجزای اون دستور آشپزی به عنوان دیتا فکر می کنن که می شه خودشون رو روی نوارنقاله های اون کارخونه اینطرف و اونطرف فرستاد. پس این مثل اینه که اگر یک کافه می خواین یک دستور می دین که کافه درست می شه پس اگر شروع کنین به فکر کردن به کارها به عنوان داده، می تونین اونها رو توی حلقه بندازین که تکرار بشن و این عمل ممکنه یک عمل دیگه رو شروع کنه که اون عمل خودش یک عمل دیگه رو استارت بزنه که این آخری به عمل اول برگرده و به یک طرح فراکتالی یا برخالی ریکرسیو (بازگشتی) می رسین پس اینها پایه های ریاضی برنامه نویسی هستن اما .. می دونین… از اول لازم نیست همه اینکارها رو بکنین. کافیه با همون دستور آشپزی شروع کنین و جلو برین و چیزها رو اضافه کنین و یاد بگیرین و همه چیز خوب پیش می ره.

و حرف آخر.. موسیقی…

من بالاخره یکروز این «خراج ملک ری پرداخت می کردم به زلفانت» رو می ذارم به عنوان موزیک برنامه ولی فعلا می ایستیم به افتخار هر کسی که در سال نود زندگی رو لاجرعه سر کشید و به احترام تک تک ستارگانی که برای بیدارباش گفتن در گوشه های دور، به بستر خون خفتن. سر خم می کنیم می شینیم با سرود پویندگان.


شماره دو رو از اینجا دانلود کنید و اگر به دلیلی نامشخص، کشورتان رادیوگیک را سانسور می کند، از در پشتی وارد شوید (:


آرس اس اس رادیو گیک

 • لطیفه

  جادی میگم این پادکستتو چرا نمیزاریش تو آیتیونز ؟
  itunes

  • جادی

   باید بذارم. ولی چجوری؟ (: باید یاد بگیرم… ولی بذار دو سه شماره دیگه بیاد بیرون که مطمئن باشیم ادامه داره (:

 • مرد مرده

  جالب بود مخصوصا اون مطلب The Pirate Bay و همچنین موزیک آخر…

 • لطیفه
  • جادی

   خب سخته دیگه (: اکانت اونها و کردیت کارت و اینها رو می خواد. بذار یک تلاشی می کنم . اگر گیر کردم دست یاری دراز می کنم (:

 • قرار بود OGG هم بزاری ها برای این یکی ;)

  • جادی

   اوه یادم رفت! ببخشید… چطور یادم رفت واقعا. الان دسترسی به سرور ندارم.. شب هم دیگه خیلی دیره. ولی سعی می کنم بذارم..

 • جادی صدای موزیک بگ کراوند خیلی زیاده . صدای خودت توش گم میشه

  • جادی

   مهدی: کدوم تیکه؟ شروع آره ولی بقیه هم اینطوره؟ سه جا صدای بک گراوند هست: توروالدز / پایرت بی / ترجمه انگلیسی. کدوم اینطوریه؟ دقیق می پرسم که بتونم اصلاح کنم.

 • مکث بین جمله هات زیاده , بین خبر هات یه آهنگ خیلی کوتاه پخش کن , خبر هایی هم که آز آسانژ پخش شد بگو تو چه سال میلادی یا شمسی بود , 2012 که 3 ماه ازش میگذره و 91 هم که تازه شروع شده :دی

 • توروالدز – اونجایی که میگی در نقش اژدها وارد میشه , از اونجا به بعد صدای بک گراوند واقعا بالاست

 • بعد دقیق نمیدونم چجوری بگم , اما یکم رادیویی تر بخون. مثال میزنم : فکر کن یه خواننده موسیقی لیریک رو روی آهنگ مثه خوندن کتاب فارسی بخون , یکم استایل تزریق کن به خوندنت . البته اینطوری خودمونی تره ها , ولی یه کوچولو اگه استایل داشته باشه بد نمیشه به نظر من

 • یه کوچولو هم چالش برای مثال اکسل :دی
  نمیگی محتویات این سلول رو + کحتویات این سلول بکن بریز تو این سلول
  میگیم که تو این سلول جمعی جمع اون دو تا فیلان سلول رو بریز
  البته چه حسن کچل چه کچل حسن :دی

 • جادی

  مهدی : همه نظرات قبول. اکسل هم بامزه بود. راست می گی اینطوریه. فقط در مورد لحن کتابی تر فعلا همین رو ادامه می دم دیگه (: سختش کنیم آدم سخت تر می ره سراغش. حالا شاید اونم یک تست زدیم .. تجربه است دیگه (:

 • جادی یه چیز دیگه
  میگم که اگه بخوایم بلند پروازی کنیم که مثلا این رادیو از فیلان ایستگاه رادیویی و فیلان موج اف ام پخش شه , نمیتونیم از واژه “یارو” استفادی کنیم .
  من اصن از شماره 1 این رادیو یه حسی بهش پیدا کردم که فک میکنم رادیو مال بابامه :دی
  ولی درصد زیادی از ذهنمو مشغول کرده . خعلی خوبه …

 • راستی, چون برنامه لایو نیست , اونجا که لری وال رو گفتی لری کینگ , میشد کات کنی و از اول بگی . گرچه میخوره ترول بازی در آورده باشی …

 • T A

  عالی.. ممنون.. فقط حجم فایل ها خیلی زیاده…

 • HB

  jadi khoshhalam ke edame peida karde va hamchenin sar pushnahadam hastm;)

 • Sara

  من هم از کارتون خیلی ممنونم. واقعن خوب بود. امیدوارم منبع قابل اطمینانی بشین برای خبرای آی تی که ادم داره کاراشو می کنه به شما هم گوش بده.
  و واقعن بازم مرسی که همت کردین.
  مستدام باشه کارتون

  • سخته که , نمیشه هم کار کنی هم گوش بدی . یا شاید من سینگل تسکم . شماره یک رو باید شدید روش تمرکز کنی , چون دسته بندی مطالب به صورت کلی هست , یه لحظه قافل بشی هر چی گوش دادی میپره …

 • وفا

  حالا باینری مهمه یا نه؟
  اون پچ به حق بود یا به نا حق؟
  قانون اون سیستم تحت وب چی هست؟
  از همه مهمتر، چرا لینوس اینقدر عصبانی شده؟ شاید عصبانی شدن تنها کاریه که میتونه در برابر خراب شدن زحماتش برای لینوکس انجام بده.
  شاید جماعتی از برنامه نویسان برای اهداف شخصیشون(مثل پر کردن رزومه) میان و سیر تکامل یک سیستم رو خراب می کنن.

 • Behzad

  تورنت و هک کردن خیلی جالب و هیجان‌انگیزه و مخاطب جذب میکنه. اما اگه “در عمق” به قضیه نگاه کنیم برای کل جامعه مضر هستند و ترویج این چیزها به کل سیستم بشری آسیب میرسونه. با رعایت کپی‌رایت ما انگیزه بیشتری به هنرمند/نویسنده/آهنگساز برای ایجاد یک اثر خواهیم داد. به نظرم موضوع روشنه؛ شما باید هزینه چیزی رو که ازش لذت میبرید و استفاده میکنید بپردازید. اگر نپردازید این صنعت ورشکسته یا متضرر میشه. گفتید پول به جیب دیستریبیوتر میره؛ مثل اینه که بگیم با خرید یک کتاب پول به جیب کتابفروشی یا انتشاراتی میره. برادر من خب اینها همه زنجیره هستند و در عین حال بخشی از پول به جیب صاحب اثر هم میره. در ضمن قرار دادن یک تورنت خلاف کپی رایت موضوعیه که پاریت بی بخاطرش متهم میشه والّا کسی با شیر کردن مثلا فایل لینوکس مخالف نیست. جان کلام اینکه من از شما انتظار نداشتم از تورنت حمایت کنید و بخاطرش بلند شید! خیلی چیپ بود حرکت

 • soheil

  ری آزی خیلی وقته از میکروسافت رفته حالا یا اخراج شده و یا خودش استعفا داده ولی هیچ مسیولیتی در مایکروسافت به عنوان آینده نگر و .. نداره.

 • morteza

  اگه بزاری تو آیتونز عالیییی میشه

 • morteza

  به نظر من اسکن کردن بدن مشکلی نداره چون در خیلی مواقع بمب ها داخل بدن جا گذاری میکنند اما اون قانون ۱۰۰ دلاری واقعا احمقانست

 • بچه‌ها می‌گن کتابی‌ترش کن و توپوق‌هاتو حذف کن ولی به نظر من همین لحن خودمونی جذابیت بیشتری داره

  @بهزاد:
  یه بار دیگه این قسمت رو گوش دادم، و نشنیدم جادی حرفی از دزدی و پول نپرداختن بزنه
  بستن تورنت مثل بستن سایت‌های اجتماعی به دلیل استفاده از اون‌ها به عنوان راهی برای اعتراضات اجتماعی می‌مونه
  مثل غیرقانونی دونستن وی‌پی‌ان به دلیل این که بعضی‌ها ازش استفاده‌ی سیاسی ‌میکنن.(البته اگر این دو مورد جرم باشه)
  حاضرید گوگل بسته بشه چون روی سروراش اسامی سایت‌هایی رو داره که فایل غیرقانونی شیر می‌کنن؟!

  با پاک کردن صورت مساله‌ها چیزی عوض نمی‌شه
  رعایت کپی رایت مساله‌ایه که یه موقعی توی جوامع غربی رعایت نمی‌شد ولی حالا یه مساله‌ی جا افتادست و توی جوامع شرقی هنوز نه پس بهتره تلاش بشه توی این جوامع نیز جا بیافته
  درسته که شرکت‌ها با این کارها ضرر می‌دن ولی این ضرر اونقدر زیاد نیست که به خاطرش اینطوری اقدام بشه (یعنی بیماری اونقدر وخیم نیست که لازم باشه عضوی از بدن رو قطع کنیم، بهتره درمانش کنیم)
  حتی اگر این چندتا سایت و سرور هم بسته بشن تا وقتی که درست به مساله پرداخته نشه رعایت نکردن کپی رایت باز هم ادامه داره!

  درمورد حزب دزدان دریایی: از نظر من تلاش برای زنده نگه داشتن حق آزادی انسان‌ها خیلی خیلی قابل احترامه
  البته من که روی تخت خوابیده بودم و از جام بلند نشدم ولی لا‌اقل یه لگه پا به افتخارشون بر افراشتم

 • itmard

  سلام خوب بود استفاده کردم :)

 • مجید

  جادی خیلی دوست دارم به این چند تا سوال جواب بدی :
  چرا باید اخلاقی عمل کنیم ؟ اصلا اخلاق یعنی چی ؟ چرا توی پادکست روی اون کلمه فاکینگ یه بوق عنایت کرده بودی ؟ چرا به کپی رایت پایبندی ؟

  • جادی

   مجید: در مورد اخلاق من اخلاقی عمل می کنم معمولا چون باهاش جامعه بهتری ساخته می شه و در جامعه بهتر زندگی لذت بخش تره. اینکه اخلاق یعنی چی باید به فلسفه اخلاق مراجعه کنی. البته تعریف اخلاق که راحته، مشکل اینه که بر کدوم اساس می تونیم اصول اخلاقی رو بنا کنیم. کلمه فاکینگ رو هم بوق کردم که بامزه بشه و خواب آدم ها بپره. یک رسم باحال بامزه است (: در ضمن من کلا فحش و اینها نمی دونم و در نتیجه از این نظر هم ترجیح می دم بوق باشه تو پادکستم.

   در مورد بقیه، خیلی از رسانه ها قواعد رسمی دارن. مثلا می گن در فلان شبکه شما این مجموعه کلمات رو نباید داشته باشین و به جاش بوق می ذارن (: اما من که همچین قواعی ندارم (: فقط به طور کلی فکر می کنم بوق بامزه تر از یک کلمه خاص است و منظور رو هم می رسونه.

   به کپی رایت خیلی هم عجیب پایبند نیستم. فیلم و موسیقی و نرم افزار کپی شده مصرف می کنم وقتی دسترسی به اصل نداشته باشم ولی در کل معتقدم که اگر کسی چیزی رو خلق کرده و با کسی قرار داد بسته و به من اجازه نداده که کپی اش کنم، کپی کردنش غیر اخلاقی است. اگر می خوام مبارزه کنم با کپی رایت راهش کپی کردن نیست بلکه بحث منطقی و فلسفی و مطرح کردن دلایل مخالفت در رسانه ها است.

 • رادیو گیک هر روز بهتر از دیروز :d خیلی خوب شده بود جادی جان، فقط نمیشه کلماتی مثه خود ارضایی و اینکه اون بنده خدا رو سر قضیه رابطه جنسیش دادگاهی کردن رو دیگه به کار نبری؟؟؟ آخه من با خانواده گوش میدم واسم دردسر ممکنه درست بشه :d
  :)

 • اینا رو یادم رفت بگم! آهنگ اولش خیلی باحال بود من که خیلی خوشم اومد :) نمیدونم چرا هنوز با اون قضیه دزدای دریایی یکم درگیرم. سایت رو 90مگ؟!!!! اونم کل تورنتهای جهان؟!!!!! لینک مگنت رو هم به نظرم خوب توضیح ندادی که چیه؟ با اینکه تو سایت pirate bay هم رفتم ولی هنوز دقیق نتونستم هضم کنم که لینک مگنت چیه :) و یک سوال تو جمله “با فرستنده های رادیویی مدرن ما می تونیم با یک نود در فاصله پنجاه کیلومتری” نود یعنی چی؟ (به آنتی ویروس نود ربطی داره؟ :)) ) کیفیت این پادکست هم یکم بالاتر رفته بود ولی هنوز تا رسیدن به یک کیفیت معمولی خیلی راه داره :) فکر کنم همینا رو میخواستم بگم!

  • جادی

   حامد سپهر:‌ کلمات که اونجا هستن چون توروالدز گفته (: به قول اسدالله نمی تونیم به جاش اسم مستعار بذاریم که (:

   در مورد سایت نود مگ نکته اینه که لینک مگنت در اصل خودش یک جور تورنت است. فقط یک اشاره گر به فایل تورنت اصلی.

   نود هم به اجزای شبکه می گن. مثلا دو تا کامپیوتر که به هم وصلن می شن دو تا نود در شبکه یا مودم تو یک نود شبکه است (Node).

   در مورد کیفیت هم باید بگم که کیفیت خیلی هم خوبه (((: اگر بحث کیفیت ضبطه وضع مالی رو جور کنم یک میکروفون خوب می خرم (سفر هستم و منابع بسیار محدود) و اگر بحث میکس و اینها است باید بگم که تو ایران بد عادت شدیم. این الان در حد متوسط پادکست های شخصی است یا حتی بالاتر از متوسط. تو ایران پادکست ها به سمت کیفیت رادیویی حرکت کردن در حالی که قرار نیست این با یک برنامه رادیویی که کلی دست اندر کار داره و حقوق می گیرن که هفته ای دو ساعت برنامه درست کنن مقایسه بشه.

 • منظورم از کیفیت، کیفیت ضبط بود، بقیه چیزها عالی بودن :) ممنون از پاسخ

 • Masishta

  آیا واقعا دوران پی سی ها به سر رسیده؟
  فکر دنیای آینده که به جای پی سی یک تبلت
  دستت باشه وحشتناکه!

 • ناشناس

  جادی عزیز، بعد از سال ها لذت گوش دادن به رادیو برام تکرار شد، اونم یه رادیو مخصوص خودمون، اونم اینطوری: صبحانه + رادیو گیک، در ضمن تا الان همه رو گوش دادم :)
  انتقاداتی هم به چند تا جمله ای که توش گفتی دارم که بعداً میگم
  در کل ممنون :)

 • Torvalds is a stubborn jackass. No wonder Stallman is considered to be the prophet of the FOSS movement while Linus is just a simple computer engineer.

 • محمد حسین

  عالی بود

 • sajad

  سلام جادی جان این آهنگ آخر پادکست رو لینک دانلودش رو قرار بدی یا اسمشو بگی سپاسگذار میشم .
  شعر از سیاوش کسرایی ولی خواننده این کیه ؟