دوستان افغانستانی، من معذرت می خوام

خبر برام غیرقابل باور بود. کسی که مثلا نقش حفظ امنیت بخشی از این کشور رو داره ظاهرا گفته که امروز مردم افغانستان که توی ایران هستن اجازه ندارن برن به فلان بخش شهر تا… گفتن بقیه اش برای من غیر ممکنه.

واقعا نمی دونم چی بگم. من سه چهار ماه از زندگی ام رو مهمون شما بودم توی کابل. الان قطر هستم و کلی کشور دیگه هم بودم و به جرات می تونم بگم که توی همه اونها از آدم های مختلف در اکثر موارد خوبی دیدم و گاهی هم بدی. این موضوع مستقل بوده از نژاد و رنگ پوست و حتی به شکل جالبی – در تجربه من – مستقل از طبقه اجتماعی و وضعیت مالی و شغل. به نظرم این فرمول «آدم ها در رفتار طبیعی معمولا خوب هستن و گاهی هم بد می شن» در همین کلیتش درست باشه.

این ماجرا برای ایرانی و افغانستانی و آلمانی هم فرق خاصی نداره. واقعا متاسفم که اینو اون کسی که این توهین بزرگ رو کرده درک نمی کنه. ببخشید که پراکنده حرف می زنم. نمی تونم ذهن عصبانی ام رو نظم بدم و نمی تونم هم چیزهایی که واقعا می خوام رو بگم چون اهل بی ادب حرف زدن یا نوشتن نیستم.

به هرحال.. بسیار متاسفم و خجالت زده از این حرف / اتفاق. امیدوارم به دروغ هم که شده تکذیب بشه که «نه من نگفتم» تا حداقل بفهمیم که طرف فهمیده که حرف بدیه. من به پلیس پول می دم (در اصل پلیس از پول من بر می داره) که امنیت رو فراهم کنه و احمقانه ترین روش تامین امنیت اینه که بگن «پسرهایی که موی بلند دارن بیشتر مزاحم خانواده ها می شن پس ما جادی رو راه نمی دیم». من صدها ایرانی رو دیدم که مخل امنیت زندگی خودم بودن ولی هیچ وقت از پلیس انتظار ندارم ورود ایرانی ها به حریم من رو ممنوع کنه. نمی فهمم چرا فکر می کنن … بگذریم…

حتما می دونین که من در انتخاب این آدم ها و شیوه صرف شدن پول هایی که ازم بر می دارن دخیل نیستم پس حداقلش اینه که با کمال تواضع و با کمال ادب، معذرت خواهی کنم ازتون. دوستان افغانستانی، من به عنوان یک ایرانی از این حرف خجالت کشیدم، شرمنده شدم و با همه وجود معذرت می خوام.

 • الآن میان تو تلویزیون میگن دروغ ۱۳ بوده!

 • مهیار

  یعنی شعور زیر 0

 • Saki

  جادي جان, احساس شما خيلي قابل احترامه. از بزرگترهام شنيدم زماني بوده كه ايران و افغانستان با احساس خوشبختي از هم استقبال مي كردن توي دو كشور. ما هر دو ملت حالا خيلي دوريم و داغون. دست كم به اندازه ي سه نسل.
  اين خبر اصلن براي من عجيب و شگفت اور نبود.
  متاسفانه.

 • habibullah

  بعنوان یک افغانستانی اقدام امروز ستاد سفرهای نوروزی اصفهان را از ناحیه همه مردم ایران نمیدانم … دو طرف مرز خانه مشترک همه ماست … بگذار مغزهای علیل به تراوشات شان ادامه دهند …. من در قلب و روحم با شمام !
  ۴.۸ امتیاز: ۴.۸ | مجموع آراء: ۸
  گل نیست ماه نیست دل ماست پارسی
  غوغای که ترنم دریاست پارسی

  از آفتاب معجزه بر دوش می کشد
  رو بر مراد و روی به فرداست پارسی

  از شام تا به کاشغر از سند تا خجند
  آیینه دار عالم بالاست پارسی

  تاریخ را وثیقه سبز شکوه را
  خون من و کلام مطلاست پارسی

  روح بزرگ و طبل خراسانیان پاک
  چتر شرف چراغ مسیحاست پارسی

  تصویر را مغازله را و ترانه را
  جغرافیای معنوی ماست پارسی

  سرسخت در حماسه و هموار در سرود
  پیدا بود از این که چه زیباست پارسی

  بانگ سپیده عرصه بیدار باش مرد
  پیغمبر هنر سخن راست پارسی

  دنیا بگو مباش بزرگی بگو برو
  ما را فضیلتی است که ماراست پارسی

 • محمد

  مگه سال پیش چه اتفاقی افتاده که خواستن امسال ازش جلوگیری کنن؟!
  آیا واقعا اتفاقی افتاده و گزارشی شده مبنی بر اینکه یه افغانی ناامنی ایجاد کرده باشه؟ اگه بوده در چه حدی بوده؟
  به شخصه من هم فکر می کنم این اقدام غیر انسانیه و مخالفت عجیبی با مفهوم «آزادی» داره.
  فقط یه موضوع هست که فکر می کنم باید گفته بشه: اگه واقعا (تکرار می کنم، واقعا / چون من در جریان خبری از سال گذشته نیستم) ورود اتباع افغانستان در سیزده بدر پارسال مشکلی ایجاد کرده باشه، به نظرم جلوگیری از تکرار چنین قضیه ای عاقلانه به نظر میرسه؛ جادی عزیز می دونم که با از پیش متهم کردن آدم ها مخالفی، میدونم که میگی تا جرمی اتفاق نیفته نمیشه به هیچ آدمی افترا بست و از قبل آدم ها رو زندانی کرد، اما قبول کن ریسک اینکه توی روزی که آدم ها برای تفریح به طبیعت رفتن و اینکه اتفاقی بیفته و حداقلش این باشه که اعضای یک خانواده (زن و بچه و …) شاهد یک صحنه خشن دستگیری (شاید همراه با الفاظ رکیک و …) باشن اصلا ریسک خوبی نیست و ممکنه اون چند ساعت خوش رو هم به همه حروم کنه…
  فقط این رو میگم؛ اگه سال پیش چند نفر ایرانی در کشور همزبان و دوست داشتنی ما «افعانستان» ناامنی ایجاد می کردن، من هیچ مشکلی با اینکه سال بعدش ورود من رو به عنوان یک ایرانی به همون اجتماع در این کشور ممنوع کنند نداشتم؛ به نظرم این جزو حقوق یک کشور و مردمش محسوب میشه…
  همین…

  • محمد

   این رو هم اضافه می کنم که همه این موارد فقط و فقط وقتی توجیه قانونی و انسانی خواهد داشت که ثابت بشه سال پیش اتفاق بدی افتاده و مسبب اصلی اون اتفاق یک افغانی و البته (نکته مهم تر اینکه می بایست) دلیل اصلی اون اتفاق هم افغانی بودن اون آدم بوده باشه…

   • محمد

    و آخرین نکته اینکه اشتهار در این مورد هم باید ثابت بشه؛ یعنی سابقا هم چنین رفتارهای در سطح گسترده اتفاق افتاده باشه…
    تمام

 • اردلان

  من هم به عنوان یک ایرانی از مردم افغانستان عذرخواهی میکنم ، لطفا یکسری کارها رو از چشم همه ی مردم نبینید ، موفق و پیروز باشید

 • kim

  تشکر از همه
  عیب نداره این حرف ها دیگه عادی شده
  اگر قرار باشد با این حرف ها ما ناراحت بشیم بزار ناراحت بشیم
  در کشور که **************** بیشتز از این هم نمیشه انتظار داشت

  —–

  جادی: ادیت کردم تیکه بی ادبی رو. قشنگ نیست اینطوری حرف زدن و اگر هم علاقمندی بهش آزادی ولی اینجا رسانه مناسبتش نیست (:

 • پوپل

  جناب آقای محمد!!!

  به فرض قریب محال اگه سال پار یک فرد افغان مرتکب عملی ناشایسته در آن پارک گردیده، باید اونو گذاشت به حساب همه افغانها؟؟؟؟
  اگر این عمل رو یک فرد ایرانی انجام میداد،نباید هیچ ایروونی به اون پارک میرفت؟؟؟؟؟ واقعاً جای تاسف است

  • محمد

   جناب پوپل عزیز؛ معذرت میخوام که کامنت اولم یه مقدار ناقص بود. سعی کردم با دو تا کامنتی که در ادامه دادم موضعم رو بشکل صحیح تری ارائه بدم…

 • محسن حائری

  من هم از تمامی برادران افغانی معذرت میخواهم. واقعا نمی دانم «شناسنامه» چه تأثیری می تواند در شخصیت انسان ها داشته باشد!

 • اگه این افراد حالا افغانی یا شهروند هر کشوری ، مشکلی دارند چرا به آنها اجازه ورود به کشور را داده اید در این صورت جمهوری اسلامی مقصره
  در صورتی که قاچاقی وارد کشور شده اند باز هم مقصر جمهوری اسلامی است
  اگر این افراد مشکلی نداشته اند و قانونی هم وارد کشور شده اند باز هم مقصر جمهوری اسلامی است که نژاد پرستانه رفتار میکند ، البته این رفتار بار اول نبود در مورد قومیت های مختلف ایرانی هم رفتار های مشابه ی صورت میگیرد

 • درود به شرف مردم افغانستان. من هم از همه شما معذرت می‌خوام.
  این تبعیض نژادی رو جمهوری اسلامی فاشیستی ایجاد می‌کنه تا ما رو از هم وطنان‌مون جدا کنه.
  به امید ایران و افغانستانی قوی، آزاد و متحد :)

 • مریم

  با سلام بر شما من یک افغانستانی هستم و از شما و تمام ایرانی هایکه برضد تعبیض بر علیه مردم افغانستان مقیم ایران هستند تشکری میکنم… من شخصا خیلی متاسفم که با این اتفاقات از هم بیشتر دور میشویم ما با هم ارتباطات زیادی داریم من میدانم همه ایرانی ها خیلی خوبند همینطور افغانستانی ها هم خوبند گاهی شاید اشتباهات رخ دهد اما این بمعنا این نیست که این اشتباه را به همه ربط دهیم…. ما در خانواده زیاد مهمان ایرانی میداشته باشیم همیشه آنها را به بهترین جاها وطن ما به گردش میبریم و کوشش میکنیم همیشه خوش باشند اما قلب ما بدرد میشود زمانی میبینیم که هموطنان خودما در ایران همچو حالت دارند انشاالله که این روحیه نژاد پرستی تغییر کند. باز هم از احساس شما متشکرم!

 • سید محمد

  متاسفانه حکومت ایران با این سیاست طلافی جویانه نسبت به حضور آمریکا در افغانستان کار به جایی نخواهد برد مگر اینکه روز به روز تخم کینه توزی و نفرت از ایران را در دل مردم افغانستان بپاشد.

 • avrin

  سلام
  بد نیست عده ای هم در مورد آتش زدن پرچم ایران در افغانستان توضیح بدهند. لطفا نگویید پرچم جمهوری اسلامی چون کلا یک ایرانی هم که پایش را در افغانستان بگذارد خیلی ها آنجا توهین آمیز با او رفتار می کنند. در کل دنیا خیلی ها با ایرانی ها چپ افتاده اند، چون در هر صورت می دونند ایرانی ها از اونا سرند. در کشورهای به اصطلاح ع.ر.ب.ی همه از ایرانی ها بدشون میاد. در همه ی کشور های اسلامی همین طور. اسلام عامل بدبختی ماست.

 • من تاحالا با هیچ افغانی برخورد نداشتم چون در غرب کشورزندگی میکنم ولی دیدو برداشتمو از مردم شهر کوچیکم نسبت به افغانیها بیان میکنم. اینجا اکثریت و شاید گفت همه به افغانیها بدید کارگر و موجودات غیرانسانی نگاه میکنن، داستانهایی که نقل میشه و گه گداری که کلیپ هایی که با بلوتوث رد و بدل میشه این دید رو تقویت میکنه.
  من خودمم هم دید مناسبی نسبت به اونا ندارم. البته چند روز پیش بی بی سی یک مستند نشون داد که واقعا در دید من تاثیر گذاشت. حقیقتا تاریخ غنی داره افغانستان.کلا بعید میدونم این حرکت اعتراضی به همراه داشته باشه چون که دید خیلی ها نسبت به افغانها بده.
  معمولا افغانها رو بعنوان قشر بی فرهنگ جامعه ایران میشناسیم. هرچند برفرهنگی امری نسبیه.