رد رفقای روس بر دامن ماه

یک زمانی بود که جنگ سرد فعالیت های ابرقدرت ها رو شکل می داد – مثلا باعث می شد کلی پول خرج کنن تا زودتر از جو زمین خارج بشن. جنگ جهانی تموم شده بود و بلوک شرق و غرب باید ثابت می کردن که کی پیشرفته تره. یکطرف یک کشور بزرگ و فقیر و تنها بود که با تمام قوا تلاش می کرد صنعتی بشه و پیشرفت کنه و تازه تونسته بود با سی سال کار خودش رو به کشورهای رده اول دنیا برسونه و یک طرف سرمایه داری آمریکا که آهسته و پیوسته پیش اومده بود و نمی ترسید اعتراف کنه که بیکاری براش مفیده، جنگ براش مفیده و مشکلی با استثمار نداره و تنها مشکلش وقتیه که کسی سود رو پایین بیاره.

در اوج این جریان ماه قرار داشت. کی زودتر به ماه می رسه؟ رفقای روسی اول موجود زنده به فضا فرستاده بودن (یک سگ) و اول انسان به فضا فرستاده بودن و فقط مونده بود اول به ماه برسن. قدم قبل از اینکار، گذاشتن کارت ویزیتی روی ماه بود و چه کارت ویزیتی بهتر از این توپ که الان یک نمونه مشابه اش در موزه کسموسفر کانزاس موجوده:

این توپ با سفیه لونا۲ پرتاب شد و اولین جسم ساخت انسان بود که به سطحی به جز سطح زمین برخورد کرد. این توپ تبلیغاتی از قطعاتی ساخته شده بود که روی تک تکشون حروف اول اسم اتحاد جماهیر شوروی و سال ۱۹۵۹ حک شده بود و درست بعد از ورود لونا۲ به محدوده ماه، از اون جدا شد و بعد هم قطعه قطعه. این قطعات الان روی ماه پخش هستن تا اثباتی باشن بر پیروزی خلق (:

روسیه خیلی خوب پیش رفت ولی بعد جنگ سرد رو به ماشین لباسشویی و آدامس و مدادرنگی و حق انتخاب رابحه صابون و غیره باخت.

 • مصطفی

  سلام

  فکر کنم که بد جوری طرف روس ها هستی! من چند تا پست مشابه دیگر هم در راستای حمایت نسبی از روس ها تو وبلاگتون دیده ام. دلیلش چیست؟

  پ.ن : فکر می کردم که گفته بودید ، پست بعدیتون درباره سیستم عامل ها و ماشین ها است.پس چی شد دادا؟

 • جادی

  مصطفی: «بد جور طرفدار روس»؟ (((((: از کجای این پست چنین برداشتی کردی؟‌ این هم ضد روسی است هم ضد آمریکایی. ولی خب ایده برابری برام جالبه و در شرایط فعلی هم که کشورمون بیشتر و بیشتر کاپیتالیستی می شه یادآوری از حقوق مردم توش خوبه.

  گفته بودم در اون مورد یک پست می زنم… فعلا باید منتظر بمونه (: بستگی به حوصله داره

 • anonymous

  نمی ترسید اعتراف کنه که بیکاری براش مفیده، جنگ براش مفیده و مشکلی با استثمار نداره و تنها مشکلش وقتیه که کسی سود رو پایین بیاره.
  where did you get this from?

 • امین

  خط آخر: راحیه…

 • HB

  jadi usa: apolo; karaie una chi?
  tmam donya taskhir maho.az usa midoonan!

  • جادی

   خب دقیقا چون اونا داشتن با آدم روی ماه فرود می اومدن روسیه مجبوری بود از این جور ژانگول ها بزنه دیگه (: حاضر بود اینهمه خرج اینکار «بی فایده» بکنه فقط چون بتونه توی بوق بکنه که ما اولین نفری هستیم که با ماه تماس داشتیم.

 • جادی

  انان: تیکه بیکاری و استثمار و محوریت سود که اوکی است. ولی راست می گی مطمئن نیستم در مورد مفید بودن جنگ جایی صحبت کرده باشه. البته اصلا بعید نیست گفته باشن ولی الان مطمئن نیستم. در اصل اون اعتراف رو به خاطر بیکاری نوشته بودم.

  امین: ممنون اصلاح کردم

 • علی

  جادی چرا نظر منو پاک کردی؟

  • جادی

   پاک نکردم (: احتمالا مشکلی بوده تو ثبتش…. من کلا نظر پاک نمی کنم. فدای سرمون. کامنت است دیگه (:

   دوباره بذار. شاید هم رفته تو اسپم اگر لینک زیاد داشت. الان یک نگاه می ندازم