پادکست پیشنهادی: رادیو فنگ: فلسطین انتقام من است

اگر دوست دارین از یکسری آدم شریف مساله فلسطین رو توی دو ساعت بشنوین شدیدا این پادکست رو توصیه می کنم. موسیقی خوب، داستان هایی که جریان حاکم تعریفشون نمی کنه، تاریخ و کلی چیز دیگه یک برنامه دو ساعته دیدبخش می سازه که پیشنهاد می کنم وقت بذارین و گوشش بدین. بخصوص توی ماشین و حین پیاده روی.

در این شماره ما به سراغ آرمان ِ فلسطینی بی دیوار حائل و برای همه‌ی ساکنان و آوارگانش می‌رویم و این همه را به تراب حق شناس تقدیم می‌کنیم، گرچه می‌دانیم برای یک عمر تلاش برای آرمان فلسطین پیشکشی ناچیز است.

با صدای محمود درویش آغاز می‌کنیم، از جنایت دیریاسین تا قراردادهای صلح با مبارزان فلسطینی همراه می‌شویم تا ببینیم چگونه آرزوی مردمی برای زندگی پاسخی چنین وحشیانیه گرفته است. صدای مردی را می شنویم که فریاد برآورد بس است بس است بس است. با نزار قبانی و دلال المغربی سوار اتوبوسی می‌شویم که برای چهار ساعت پایتخت جمهوری فلسطین شد. در زمان سفر می‌کنیم و به جستجوی نیاکان ایرانیانی می‌رویم که هر یک به بخشی از تاریخ شان وصل شدند تا از امروز کنده شوند و هیچ نبینند. با شما از تبار کوروش بزرگ و صلاح الدین ایوبی خواهیم گفت و از آرمان و صدایی که اگر چه ساکت شده اند اما در گوش ما همیشه و هنوز طنین اندازند.

در ادامه در حالی که سینه خیز به سوی تباهی روانیم، از برخورد با مسافران ِ تنها دموکراسی خاورمیانه می‌گوییم که نخست‌وزیرش فعالان اجتماعی را اوباش می‌خواند و از ورودشان به خاکی که اشغال‌اش کرده است جلوگیری می‌کند. روایت تونی کلیف از مسئله‌ی فلسطین را می‌شنویم، با گزارش ساموئل میرانتین از حیفا با عشق ایرانیان به همه چیز و هیچ چیز آشنا می‌شویم و به استقامت جرج حبش درود می‌فرستیم

فراموش نکنید که «جمهوری را می‌توان در یک اتوبوس هم جا داد، اگر اراده‌ای در کار باشد»، بشنوید، با ما همراه شوید

این بچه ها واقعا از نظر من جزو ارزشمندترین بچه های کشور هستن. محروم از تحصیل در عین اینکه هر کدوم بهترین های دانشگاه هاشون بودن، زندگی ای که یک سیستم عظیم و پولدار با پول خودشون و من و شما سعی می کنه مختلش کنه و با کلی دردسرهای متنوع اما کماکان شریف و انسان.

 • به طور اتفاقی از شماره اولی که رادیو فنگ شروع به کار کرد پادکست هاشون رو شنیدم
  کارشون خیلی خوبه

 • امیر رضایی

  جناب جادی

  مثل اینکه خیلی وقته یکطرفه فقط به حرف های مخالفین جریان حاکم گوش میدید ، بهتر بگم دوست دارید اینطور باشه ما داستان های ادعایی شما رو از اینطرف راحت میشنویم

  برنامه خوبی بود اما اگر من هم نخوام مثل شما بشم (امیدوارم) حتی رفتم و حرفهایی صهیونیست ها رو هم گوش کردم ببینم چی میگن حرفشون چیه

  اگر دلتون خواست میتونید شما هم ببینید

  http://www.youtube.com/watch?v=ZY-e7mxQdfw

  با اینکه تهیه کننده این مستند رویه خیلی از واقعیت های دردناک تر طرف فلسطینی سرپوش گذاشته اما بازهم کاملا مشخصه کی ظالم هست و کی مظلوم

  امیدوارم دوستانی که برنامه رادیویی رو شنیدند و یا این مستند رو دیدند بهتر بتونند در مورد طیفی از جامعه ما که شعار میدادند نه غزه نه لبنان بهتر شناخت پیدا کنند

  شما هم لطفا بهتر به القای دروغگویی جریان حاکم بپردازید

  • جادی

   امیدوارم یک روز خوب بیاد که تو ایران هم بتونیم حرف هامون رو آزاد بزنیم (:

   • farshid

    یه روز خوب میاد! امروز شاید نه اما فردا حتما.

 • جالبه میخواستم بهتون پیشنهاد همین رو بدم. من گوشش دادم جالبه

 • حسام

  کاملا بی ربط :)
  http://debian-handbook.info/get/now/

 • Ali

  سلام
  همه پادکستهاشون رو گوش دادم و ادامه می دم بچه های خیلی خوب و باسوادی به نظر می آیند.
  اما منو یه کم یاد فعالین روشنفکر سالهای قبل از 57 می اندازند – می دونی خوب یادآوری تلخیه راه رفته رو دوباره بریم و چرخ رو از اول …
  گاهی هم نقدشون به نظام سرمایه داری در حد ادبیات منازعات بچه ها پایین می آد.
  اظهار به خاص بودنشون هم گاهی تو ذوق می زنه.
  اینارو اینجا نوشتم شاید بخوننش

 • Masoud Keshmiri

  فردا رایو گیگ داریماااااااااااا آخ جوووووووووووووون :)

 • Masoud Keshmiri

  راستی 3 هفته می شه که کلا آدرس دوم هم قیلتر شده با پروکسی میام…اگه آدرس دیگه ای دارید بگین

 • مصطفی محمدی

  در گذشته مسلمون ها ریختن یهودی ها رو از خونه کاشونه شون بیرون کردن. حالا یهودیها برگشتن و مسلمون ها رو بیرون می کنن. به نظر من این ادعای سرزمین و اشغال و … داستان‌ه
  یه دعوایه که اتفاقا هر دوبار اش هم مسلمون ها شروع کردن، یه بار زدن و بردن خوردن هیچی نگفتن ولی دومین بار که پکیدن شروع کردن دارن ننه من غریب ام بازی در میارن. خوب بچه سِرتِق دعوا نمی کردی که الان آش و لاش نمی بودی.
  من شرمنده ام که این رو می گم ولی برای فلسطینی ها نباید خارج از حقوق بشری که دارن دل سوزوند. مخصوصا که کل قضیه هیچ ربطی به ایران نداره و اگه بنا به انسان دوستی هم می بود ایرانی ها باید به همسایگان افغانی خودشون می رسیدن که طالبان داشت بیخ گوش شون داشتن اونا رو سلاخی می کرد.

 • حسین

  به مصطفی محمدی
  شما پس باید به انسانیت خودت شک کنی! دعوا بر سر هر چی باشه (جدا ازاینکه بدانیم حق با کیست) ، این فلسطینی ها نیستند که بچه های یهودی رو میکشند! دعوا هر چی باشه کشتن زن و بچه اونهم به راحتی آب خوردن دل هر انسانی رو به درد میاره ، حالا هر طرف که باشه(که معلومه کار کدوم طرفه)

 • مصطفی محمدی

  “به مصطفی محمدی
  شما پس باید به انسانیت خودت شک کنی!”

  حسین آقا من زیاد روی واژه ها حساسیت ندارم، اگه “انسان” بودن یه برچسبیه که با اعلام حمایت از فلسطین کسب میشه و با اعلام بی طرفی سلب. من با افتخار خدمت شما عرض کنم که این جانب “حیوان” تشریف دارم. بعلاوه هیچ علاقه ای هم به “انسان” شدن ندارم.

  “(جدا ازاینکه بدانیم حق با کیست) ، این فلسطینی ها نیستند که بچه های یهودی رو میکشند!”

  حق با شماست، ماشالا چقدر شما چشماتون به واقعیت بازه!
  ولی توجه داشته باشید که همه نمی تونن چشم هاشون رو مثل شما به واقعیت باز کنند، بعضی “حیوانات” همچون بنده، عادت دارند چشم بسته چشم بسته زندگی کنند. بلا نسب شما، خر به دنیا میاییم و گاو از دنیا میریم.

  در مورد کودکان و زنان فلسطینی کشته شده در کشمکش بین اسرائیل و فلسطین، باید بگم ترفند “انسانی” نیروهای نظامی فلسطین که نیروهاشون رو در بین جمعیت غیر نظامی پناه می گیرن و از مردم شون به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند باعث بیشتر این کشته هاست.
  ولی در مورد کودکان و زنان اسرائیلی قضیه برعکسه، با وجود رویکرد “حیوانی” اسرائیلی ها مبنی بر جدا بودن مناطق نظامی از غیر نظامی و با وجود لباس متمایز نظامیان از غیر نظامیان، فلسطینی ها با توجه به روش جنگی “انسانی” که دارن، همه حملات انتحاری شون توی مناطق غیر نظامی صورت می گیره.

  “دعوا هر چی باشه کشتن زن و بچه اونهم به راحتی آب خوردن دل هر انسانی رو به درد میاره ، حالا هر طرف که باشه(که معلومه کار کدوم طرفه)”

  کشتن کودکان و زنان غیر نظامی طرف مقابل خیلی “حیوانیه”، درسته؟ شستشوی مغزی کودکان زیر 18 سال و استفاده کردن از اونها به عنوان نیروی نظامی چی؟ اون هم یه اقدام “حیوانی” به حساب میاد؟ استفاده کردن از نوزادان خودی به عنوان تله انفجاری برای کشتن نیروهای طرف مقابل چی؟ اون “حیوانی” نیست؟ یا شاید چون بچه های که میمیرن میرن بهشت این اقدام یک اقدام “انسانی” به حساب میاد! من یه کم که به حافظه ام فشار میارم می بینم اونقدر کارنامه فلسطین پر از اقدامات “انسانیه” که من گیج میشم باید از کدوماش درس “انسان دوستی” بگیرم.

  بعلاوه هنوز دو ماه از اقدام “انسانی” مسلمان ها توی اون کودکستان توی فرانسه نگذشته که نه اولین رفتار “انسان” دوستان مسلمون ها بوده و نه آخریش خواهد بود. پس شما زیاد خودت رو اذیت نکن که به “حیوانات” همچون من درس “انسانیت” بدی، چون من سالها قبل یه کم که با خودم فکر کردم، دیدم اصلا پتانسیل اینکه مثل شما “انسان” بشم رو ندارم. D:

 • حسین

  “من زیاد روی واژه ها حساسیت ندارم”
  از متن جواب معلوم بود که حساس نیستید ، و اینکه تعریف بنده از انسانیت با اون چیزی که شما برداشت کردید کاملا متفاوته. گفتم انسانیت اما حرفی از حیوان بودنبه میان نیاوردم و خودتان دوست داشتید اینطور برداشت کنید.
  از حیوانیت یک درس میگیرم اون هم غریزه و این را هم میدونم که کشتن ، جزء غرایز انسان نیست پس کسی که می کشد حیوان هم نیست(البته جسارتا منظورم شما نیستید ، کسی که بی گناه رو می کشد).
  بنده واقعیت رو نه از اخبار نه هر کسی میگریم بلکه از توجیه خودشان واقعیت ها رو میبینم. چگونه؟ وقتی یه بچه کار خطایی میکنه می بینیم که چه توجیهی داره؟ و در مورد بچه کافیه که جواب اش رو بشنوی لازم نیست بری فیلم اتفاق رو بررسی کنی و…

  انگار سعی دارید که کار یهودی ها رو توجیه کنید که باید بگم که خود آنها هم همچین توجیهی ندارند و بهترین و محکم ترین دلیل شان برای این جنایت ها قضیه هولوکاست هست اینجا باز هم از طرف مسلمان ها خبری نیست (چه برسه به فلسطین) ، پس باز هم توجیهات بچه گانه…
  شما به اون کلمه “انسانیت” حساس نشو که تعریف من با شما کاملا متفاوته…