رادیو گیک شماره ۱۲ – معلومه خب شلیته!

رادیویی برای کسانی که تکنولوژی براشون فقط تلاش دائمی برای خوندن و حفظ اینکه فلان مدل فلان چیز فرقش با فلان مدل بهمان چیز چیه و تو بازار چنده و شایعه اینکه قراره کی مدل فلانترش بیاد نیست و ترجیح می‌دن یک پله عمیق تر بشن و تو تقاطع تکنولوژی و جامعه، دغدغه‌های انسانی‌شون رو مطرح کنن. رادیو گیک برای گیک های سرگردان در تقاطع جامعه و تکنولوژی.

توجه: این شماره حاوی کلمات و اخباری است که شنیدن آن ها برای افراد زیر ۱۳ سال بدون نظارت والدین توصیه نمی شود.

توجه ۲: یک جا می گم پی.اس.تری مال مایکروسافت است. اشتباهه. ایکس باکس مال مایکروسافت است. ادامه می دم که مایکروسافت نوآوری نداره. حرف من نیست حرف سایت معتبر فوربس است و اتفاقا من هم به کینکت فکر کردم ولی منظور از نوآوری نداشتن یعنی هیچ چیز جدیدی رو نساخته که بگیره. ایده کینکت بچه وی حساب می شه. منظور چیزی است شبیه کتابخون الکترونیک، موبایل بدون صفحه کلید، تبلت، …

[audio:http://jadi.net/audio/jadi-net_radio-geek_012_maloome-khob-shalite.mp3]

یا از اینجا دانلود کنید و اگر به دلیلی نامشخص، کشورتان رادیوگیک را سانسور می کند، با نثار رحمت برای رفتگان سانسورچی، از جای دیگه اونو بگیرین یا به احترام آزادی نسخه OGG اون رو دریافت کنین.


آرس اس اس رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

اخبار

خریده شدن یامر توسط مایکروسافت

مایکروسافت با خرج کردن ۱.۲ میلیارد دلار، یامر رو خریده. یک شرکت تازه تاسیس که تازه چهار سال قبل شروع بکار کرد و به شرکت ها اجازه می ده که شبکه های اجتماعی خودشون رو بسازن. یامر که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد الان بیشتر از ۲۰۰هزار مشتری و ۵ میلیون کاربر عضو داره که بهشون اجازه می ده متن، لینک، فایل و غیره رو بین کارمندان بر اساس چارت های سازمانی به اشتراک بذارن. مشتری های این شرکت اسامی عظیمی مثل فورد، ال جی، ودافون، ای بی و نارنجی هستن! مایکروسافت گفته سرویس رو تغییر خاصی نمی ده ولی کم کم امکان استفاده از آفیس، اسکایپ ، اسکای درایو و مایکروسافت دینامیکس رو بهش اضافه می کنه. دیوید سکس مدیر عامل یامر که حالا ۱.۲ میلیارد دلار ارزش داره گفته «چهار سال پیش که شرکت رو درست کردیم می خواستیم کار بزرگی بکنیم. هدف ما تغییر شیوه کار از طریق شبکه های اجتماعی بود.»

و آقا کوچیکمون توروالدز بازهم حماسه آفرین

توروالدز رو همه می شناسیم. یک آدم راحت که به نظراتش صادق است و باید بگیم اگر فقط به خاطر کرنل حق نداشتیم بهش بگیم بهترین برنامه نویس جهان به خاطر گیت هاب دیگه باید بهش این عنوان رو بدیم. ایشون بعد از گرفتن جایزه هزاره در دانشگاه آلتوی فنلاند یک سخنرانی داشت که لینکش رو می ذارم.. خوبه یکساعت رو گوش کنین چون قشنگه و حرف های خوبی می زنن. ولی در بخش پرسش و پاسخ (دقیقه چهل و نه) یک خانمی بلند می شه و می گه با کارت گرافیک اپتیموسش شدیدا مشکل داره و انویدیا همکاری مناسبی نمی کنه. توروالدز هم که معقول نشسته می گه انویدیا «بدترین کمپانی است که ما باهاش کار کردیم» و بعد خیلی جدی بر میگرده دقیقا خیره می شه توی دوربین انگشت وسط مبارک رو بالا می یاره و می گه «فاک یو انودیا» و بدینسان حماسه جدیدی از جدیت و شوخی نداشتن خلق می کنه. بخصوص توی اون کت شلوار و پیرهن سفید (:

برای من.. خب کمی زیادی خشنه ولی به این فکر می کردم که ما همیشه مشغول تعارف و رودربایستی و اینها هستیم. این قشنگ مشکل داره و مشکلش رو گفته و شاید ما هم اگر وقتی مشکلی داشتیم درست گفته بودیمش، حداقل طرف اینقدر پر رو نبود ((:

البته آیفون آیفون!

گزل از ۱۰۰۰ تا از مشتری‌هاش که حداقل یک آیفون خریده بودن نظرسنجی کرده. ۶۵ درصد گفتن که بدون ایفونشون نمی تونن زندگی کنن در حالی که فقط یک درصد این حرف رو در مورد فیسبوک زدن. ماجرا وقتی جالب شده که ۱۵درصد گفتن حاضرن سکس رو کنار بذار ولی آیفنشون آخر هفته ازشون گرفته نشه! و البته ۴ درصد هم گفتن که از آیفونشون موقع سکس هم استفاده کردن و د رحالی که ۵۸ درصد گفتن که در جلسه ها و برنامه های اجتماعی از آیفونشون معمولا یا گاهی استفاده می‌کنن، ۸۵ درصد گفتن که اونو با خودشون به دستشویی هم بردن.

البته این یک تحقیق علمی درست و حسابی نیست ولی نتایج بانمکش این چند وقت خیلی مشهور شد (:

و در بخش اخبار همجنسگرایانه هم دو تا خبر داریم. اولی اینکه جان مدداگ هال از قدیمی‌ترین های دنیای لینوکس و مسوول نویسنده ۶۱ ساله Linux Magazine به افتخار صدمین سال تولد آلن تورینگ پدر علم کامپیوتر و شاید رمزنگاری و غیره و غیره به اصطلاح «بیرون اومد» و اعلام کرد که گی است.

مدداگ یک شخصیت فوق العاده است درست مثل تورینگ. گی بودنش هم فقط از این نظر مهمه که بدونیم گی بودن یا گرایش جنسی به کسی ربطی نداره و هر کس تا وقتی به بقیه صدمه نمی رسونه آزاده رفتارهای خودش رو انتخاب کنه. در ادامه همین خبر و به شکلی بی ربط فیسبوک هم آیکون ازدواج همجنسگرایانه رو به سایتش اضافه کرد.

بنا به درخواست تعدادی از سازمان های lgbt فیسبوک دو تا آیکون به سایتش اضافه کرده که توی یکیش دو تا داماد دیده می شن و توی یکی دو تا عروس (: این حرکت پس از این خبر بود که اپل هم آیکون های دو تا مرد و دو تا زن رو به اموجی هاش اضافه کرده. ظاهرا از همه طرف این جریان در حال عادی شدن است. منم نظر شخصی ام رو بگم که گرایش جنسی هر کس به خودش ربط داره (:

حالا که اینم گفتم ظارها لازمه این خبر رو هم اضافه کنم که کشیش کاتولیک رو دنیس کاری ۶۵ ساله به خاطر چایلد پورنوگرافی دستگیر شده. این گرایش جنسی است که دیگه فقط به خود آدم ربط نداره چون آدم های دیگر رو بدون اینکه بخوان – اونهم از کودکی – درگیر می کنه و زندگی هاشون رو تغییر می ده. کشیش مذکور فعلا با یک وثیفه ۱۰۰هزار دلاری بیرون از زندانه و اجازه نداره به بچه های ۱۳ سال به پایین نزدیک بشه یا با اینترنت و کامپیوتر کار کنه.

رای برائت در مورد نفوذ برای فرد فضول

یک معلم نیوجرسیایی بعد از اینکه همکارش بدون لاگ آوت کردن از پشت کامپیوتر عمومی مدرسه بلند شده ، رفته نشسته و ایمیل های اون رو خونده. این خانم هم ازش شکایت کرده و در نهایت رای دادگاه این شده که خود این خانم با لاگ آوت نکردن به همکارش اجازه استفاده داده و در نتیجه ایشون به خاطر نفوذ تبرئه شده اما در مورد اینکه طرف با به دست آوردن این دسترسی اتفاقی آیا شروع به کار مجرمانه ای کرده یا نه هنوز رای نداده. نسبتا لوس بود می ریم خبر بده.

تبلیغ: آیا بلد نیستید با گیت کار کنید؟ خیلی ضایع است! آیا پانزده دقیقه وقت اضافه دارید؟ سری به try.github.com بزنید و در کمتر از پانزده دقیقه به شکل عملی با گیت آشنا شوید… ما منتظر شماییم.. ما را منتظر نگذارید try.github.com!

برنده جایزه بوت محدود کننده اف اس اف
بنیاد نرم افزارهای آزاد دیروز برنده مسابقه کاریکاتور در مورد بوت محدود کننده رو هم معرفی کرد. جریان رو که احتمالا می دونین. مایکروسافت داشت سعی می کرد از سازنده های سخت افزار بخواد که نصب هر سیستم عامل دیگه ای روی سخت افزارهایی که با این سیستم عرضه می شن رو غیرممکن کنه. اینکار با اعتراض های بسیار زیادی روبرو شد و در نهایت مایکروسافت درخواستش رو تغییر داد به اینکه این جریان قابل خاموش شدن از توی بایوس باشه. یکی از اصلی ترین سازمان‌های که جلوی این جریان ایستاد اف اس اف بود که همراه با جمع آوری امضا و اعتراض های رسمی یک مسابقه کاریکاتور وبی هم راه انداخت برای نشون دادن معنای این محدودیت. حالا برنده اعلام شده.. کاریکاتوری که توش پاهای یک نفر رو با زنجیر بستن. یک پا ویندوز هشت است و یک پا پروسسور آرم (که هنوز قراره اگر دستگاهی بر مبنای اون بود و با ویندوز هشت عرضه شد قابل انتخاب نباشه سیستم عاملش) و زیر این دو پا که به شیوه برده ها به هم زنجیر شده نوشتن «بوت محدود کننده برای شما امنیت به ارمغان می‌آورد»

در اعماق

فیسبوک و دغدغه های امنیتی جدید

فیسبوک ظاهرا اصرار داره همیشه در مرکز اخبار امنیتی و نگرانی های مربوط به پرایوسی باشه و این هفته هم دو تا هنر بزرگ شده تا یکهو مردم بهش اعتماد نکنن. اولی این بوده که قابلیتی به اسم Find Friends Nearby یا همون دوستان دور و اطراف رو پیدا کنین رو فعال کرده که توش شما می تونستین اگر در جایی چک این کردین، دوستانی رو ببینین که در همون محدوده جغرافیایی قرار دارن! ایده اصلی جالبه ولی خب سریعا این سوال پیش می یاد که بابا فیسبوک! من درسته به تو می گم کجام ولی این به معنی نیست که یک نفر بتونه ازت بپرسه کی این دور و بره و تو بهش جادی فلان جاست اگر می خوای برو سراغش! حداقل بدون اینکه دقیقا به من توضیح بدی که چک این کردنم این معنی رو نداره، نباید اینکار رو بکنی. انتقادات خیلی گسترده باعث شد فیسبوک این قابلیت رو غیرفعال کنه…

اما مگه کوتاه می یاد؟ هنر دوم این بود که در صفحه اطلاعات افراد بدون اینکه اونها بخوان یا بدونن، ایمیلشون رو از هر چیزی که بوده عوض کرده به ایمیلشون روی فیسبوک. یادتون باشه چند وقت قبل فیسبوک اعلام کرد که داره ایمیل می ده و مثلا من می تونستم jadijdai روی فیسبوک دات بوق باشم ولی خب کسی از این قابلیت استقبال خاصی نکرد. حالا کاری که کرده اینه که بدون گفتن به من، توی صفحه اطلاعاتم ایمیل رو تغییر داده به این آدرس روی فیسبوک و این رو به دوستام نشون می ده! مشخصه که این یک برنامه است برای خفت کردن مردم و کشوندن اونها به استفاده از ایمیل های فیسبوکشون و مشخصه که اگر شما ایمیلتون جایی باشه، همیشه اونجا خواهید موند. فیسبوک در حال حاضر تقریبا ۹۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان داره و همیشه مورد انتقاد بوده به خاطر تغییراتش بخصوص در حوزه حریم شخصی و خلوت افراد. در آمد اصلی فیسبوک از تبلیغات است که مقاله های مختلفی دارن می گن کارا نیست. نگاهی به پروفایل خودتون بندازین و اگر مال شما هم عوض شده، با ادیت دستی برش گردونین به چیزی که بود.

بیانیه آزادی اینترنت

ما اعتقاد داریم که اینترنت آزاد و باز دنیای بهتری خواهد ساخت. ما برای آزاد و باز نگاه داشتن اینترنت از همه جوامع، صنایع و کشورها دعوت می‌کنیم که این اصول را به رسمیت بشناسند. ما اعتقاد داریم که این اصول خلاقیت بیشتر، نوآوری بالاتر و جوامع بازتری به وجود خواهند آورد.

ما به حرکتی جهانی می‌پیوندیم تا از آزادی‌های خود دفاع کنیم چرا که می‌دانیم این آزادی‌ها ارزش جنگیدن دارند.

بگذارید در مورد اصول صحبت کنیم – با آن‌ها مخالف باشیم یا موافق‌. در موردشان بحث کنیم، ترجمه‌شان کنیم، آن‌ها را مال خود کنیم و بحث در مورد آن‌ها را در جوامع خود گسترش دهیم – همانگونه که اینترنت امکانش را فراهم کرده.

به ما پیوندید تا اینترنت را آزاد و باز نگاه داریم.

بیانیه
——

ما برای اینترنت آزاد و باز به پا می خیزیم.

ما از شفافیت و مشارکت برای ایجاد سیاست‌های مربوط به اینترنت دفاع کنیم و به دنبال تثبیت این پنج اصل هستیم:

بیان: اینترنت را سانسور نکنید

دسترسی: امکان دسترسی سریع و با قیمت متناسب به شبکه

باز بودن: اینترنت را باز نگه‌داریم تا شبکه‌ای باشد که هر کس بتواند به آزادی به آن متصل شود، ارتباط برقرار کند، بنویسد، بخواند، نگاه کند، حرف بزند، گوش بدهد، یادبگیرد، بسازد و خلق کند.

نوآوری: حفاظت آزادی افراد برای نوآوری و ساختن چیزها بدون مجوز گرفتن از کسی. تکنولوژی‌های جدید نباید محدود شوند و نوآوران نباید به خاطر رفتارهای کاربران مجازات گردند.

خلوت: حمایت از حوزه شخصی و خلوت و دفاع از حق هر کس در مورد شیوه استفاده از اطلاعات و دستگاه‌هایش.

خب چی بگیم دیگه؟‌ (((: سری بزنید به http://www.internetdeclaration.org/freedom برای اطلاعات بیشتر و اگر سازمانی هستین، برای امضا کردن.

ویکیلیکس و ۲.۴ میلیون ایمیل سوریه

در حالی که حکومت سوریه تا حالا بیشتر از ۱۵۰۰۰ نفر از کسانی که می گن اونو نمی خوان رو قتل عام کرده و این قتل عام هنوز هم ادامه داره، ویکی لیکس اعلام کرده که ۲.۴ میلوین ایمیل از ۶۸۰ دامین مربوط به وزارت خونه های مختلف و غیره رو منتشر می کنه. تا زمانی که این پادکست پخش بشه، ایمیل ها بیرون خواهند بود و احتمالا روزنامه های جهان در حال نوشتن در موردش ولی ما فعلا فقط همین خبر رو داریم…. زنده باد شفافیت. اگر کسی هم ازتون پرسید «آیا افشای اطلاعات خصوصی دولت ها خوبه» نظرش رو در مورد قتل عام مردم توی خیابون، روستاها و شهرها توسط دولت بپرسین (:

تکنیک مزخرف مدیریتی مایکروسافت عامل عدم نوآوری توی اون بوده

در این خبر به اشتباه می گم که مایکروسافت صاحب PS3 است. اشتباه لپی بوده و لطفا شما بشنوین xbox :D

مایکروسافت خوبه و همه چیز ولی نوآور نیست. به جز پی اس تری که اونم نوآوری خاصی نداره و فقط دستگاه خوبیه مایکروسافت در این ده پونزده سال اخیر نوآوری خیلی کمی داشته و تقریبا هر جا که پا گذاشته شکست خورده. از ایبوک و موزیک و سرچ و شبکه اجتماعی گرفته تا تبلت و تلفن. سایت فوربس به یک مقاله جالب اشاره می‌کنه در این مورد و این بخش رو ازش نقل می‌کنه که اتفاقا درد شرکت ما هم هست:

سیستم مدیریتی که تحت عنوان stack ranking خونه می‌شه برنامه‌ای برای قراردادن اجباری درصدی از کارمندها در گروه «بهترین‌ها یا top performerها یا outstandingها و ..»، درصدی در گروه «معمولی ها یا solidها» و گروهی در گروه «بدها یا needs improvementها» و این جریان توانایی خلاقیت مایکروسافت رو ازش گرفته. هر کارمند فعلی و قبلی مایکروسافت که من باهاش مصاحبه کردم – تک تکشون – گفتن که استک رنکینگ مخربترین پروسه مایکروسافت است و چیزی که تعداد بیشماری از کارمندها رو از بازی خارج کرده. ایشن والد توی مقاله اش می نویسه که اگر شما عضوی از یک تیم ده نفره باشین از همون روز اول که وارد شرکت می‌شین می دونین که هرچقدر هم همه تلاش کنن خوب باشن،‌در نهایت ۲ نفر به عنوان اعضای برجسته انتخاب می شن. هفت نفر معمولی و یک نفر بد و این باعث می شه که کارمندها تمرکز کنن روی رقابت با همدیگه به جای همکاری با هم برای رقابت با شرکت های رقیب.

در این سیستم «بهتر به نظر رسیدن» بسیار مهمتر از «پیشرفت فنی» است (: کمی جلوتر مقاله به موردی هم اشاره می کنه که مایکروسافت در سال ۱۹۹۸ یک کتابخون دیجیتال لمسی ساخته بود ولی به خاطر اینکه رابطش شبیه ویندوز نبود کنار گذاشته شد و از تیم خواسته شد روی چیزهایی کار کنن که مستقیما می تونه پولساز باشه، مثلا قابلیت های جدید برای آفیس.

اینم گفتم که مدیرهای شرکت خودمون بشنون… البته فارسی که بلد نیستن… پس توییت می کنم انگلیسی اش رو.

تبریک ها و تقبیح ها

تبریک میگیم چهل سالگی آتاری رو که بازی پونگش یکی از اولین بازی های کامپیوتری موفق بود و نوابغی مثل استیو وزنیاک رو به ما داد.

تقبیح هم داریم به دوتا استاد دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان که در صفحه ۱۰۵ کتابشون می گن…


         این تصویر برام ایمیل شده (: دستخط من نیست (:

تبریک تسلیت کم بود پس تقویم تاریخ بگم براتون… سال ۱۹۶۳ یعنی ۴۹ سال پیش در چنین روزهایی خط داغ بین شوروی و آمریکا برقرار شد. بحران موشکی کوبا باعث شده بود جهان در آستانه جنگ جهانی شرق و غرب قرار بگیرد و دلیل این امر کند بودن ارتباط بین دو دشمن عظیم عنوان شد و در نتیجه تصمیم گرفتن تا یک تلفن قرمز در هر طرف بذارن تا در صورت نیاز رهبران دو کشور یعنی در اون زمان کندی و خروشچوف بتونن سریعا با هم ارتباط برقرار کنن و ببینن لازمه مردمشون رو به کشتن بدن یا نه. این خط اول به شکل یک تله تایپ درست شد و بعد از هفت سال صاحب یک کابل زیردریایی مستقل شد. اولین استفاده از این خط بر می گرده به جنگ های شش روزه اعراب و اسراییل در ۱۹۶۷ که طی اون آمریکا از اسراییل حمایت کرد و شوروی از عرب ها و با حضور این تلفن جنگ مساوی خاتمه پیدا کرد.

اگر بازم تقویم تاریخ دوست دارین بگم که تقریبا ده سال قبل از این تلفن، اولین نیروگاه اتمی جهان ساخته شده بود و این سوال قال پرسیدن است که چرا الان یکسری اصرار دارن بگن خریدن دست دوم اختراعات مربوط به دهه ۱۹۵۰ یعنی پیشرفت. به جان خودم این لپ تاپ که الان من نو از مالزی خریدم خیلی پیشرفت بزرگتری برای کشور است تا تکنولوژی های دست دوم شصت سال پیش رو خریدن (: حالا خود دانید (: در ضمن این جنگ های شش روزه بزرگترین برخورد اعراب و اسراییل بود که توش به اصطلاح اسراییل نوار غزه و شبیه جزیره سینا رو از مصر، کرانه غربی و قدس شرقی رو از اردن و بلندی های جولان رو از سوریه گرفت و مساحت به اصطلاح کشورش رو سه برابر کرد و یک میلیون نفر عرب رو هم بدن اینکه بخوان، مردم درجه دوم خودش کرد و کلی عرب دیگه رو هم که حین و قبل از جنگ از محل خارج شده بودند دیگه راه نداد.

بخش آخر

ذره بورن هیگز یا همون ذره خدا

اصلاحیه
اولش می گم نقش لینوکس رو هم می خوام توش توضیح بدم ولی بعدا یادم می ره (: از این لینک ها بخونین:
http://linux.web.cern.ch/linux/

http://www.reddit.com/r/linux/comments/w2ly6/new_boson_found_by_linux/

http://www.ubuntuvibes.com/2012/07/linux-played-crucial-role-in-discovery.html

فیدبک ها

اگر فیدبکی دارین که می توی رادیو مطرح بشه ایمیل بزنین به radiogeek@gmail.com و همینطور اگر مطلبی دارین که به نظرتون خوبه برای رادیو در دو سه دقیقه ضبط کنین و بفرستین به همون آدرس. توی آیتونز به ما ستاره بدین و برای دوستاتون ازمون تعریف کنین که روحیه بگیریم (((: همینطور تبلیغ های خودتون رو در کمتر از بیست ثانیه بفرستین تا اگر از هدف رادیو دور نبود، پخش کنیم.

موسیقی

ساقی از هایده

 • ALPHA

  بنیاد نرم افزار مجانی! :|

 • جادی جان PS3 مال مایکروسافت نیست Xbox 360 مال مایکروسافته.

 • nas

  ps3 برای سونی هستش. xbox برای مایکروسافت. kinect هم نوآوری خوبی بود توسط مایکروسافت.
  مایکروسافت کلا ضعیف عمل کرده ولی درست نیست بخاطر اثبات گفتارمون این مدلی حرف بزنیم “به جز پی اس تری که اونم نوآوری خاصی نداره ”
  این لحنه یه گیگ نیست

  • جادی

   درسته. البته در مورد نوآوری معتقدم ندارم و اون مقاله هم می گه نداره (مقاله مال فوربس است) و چیزی مثل کینکت نوآوری نداشت چون یک قدم جلو بردن وی بود. نوآوری منظور یک دستگاه با مشخصات خوب نیست منظور رو کردن یک چیز «نو» است.

  • $

   با عرض معذرت نکنه لحن یه گیک رو شما تعیین می کنید ؟؟

 • $

  بسیار عالی و زیبا .

  یک نکته : فکر نمی کردم این همه تشابه شخصیتی بین لینوس توروالدز و خودم وجود داشته باشه D:
  حرکتش بسیار جالب بود . من اسمش رو می زارم “ذن” و اوج چیزی هست که با نام “ذن” مشهور هستش !!

  اینم لینک بالاترین :

  http://balatarin.com/permlink/2012/7/8/3081173

 • $

  http://www.youtube.com/watch?v=_36yNWw_07g

  این لینکم برای کسایی که مشکل اینترنت دارن .
  17 ثانیه .

 • عالیست جادی، مرسی که ما رو آپ تو دیت نگه میداری + اینکه خیلی هارو قطعا به جامعه بازمتن علاقه مند می کنی

 • arman

  عالی.با قدرمت ادامه بدین لطفا

 • مدامین

  خیر ببینی پسر!
  میگم اگه صدای یه نفر دیگه هم کنارت بود که خبرا رو میخوند تنوع قشنگی میشد:)

  • جادی

   مدامین جان تنهایی درد قرن بیست و یکمه (: ولی حتما و حتما اگر بشه یک نفر یا بیشتر رو اضافه می کنیم. کلا هم که همیشه دعوت دارم از دوستان که بیان توی رادیو برنامه بدن ولی کمتر استقبال می شه چون در تئوری جذابه ولی در عمل سخته ضبط کردن صدا.

 • جادی فقط تشکر و باید بگم فوق‌العاده‌ای :)

 • عالی بود جادی جان
  فقط یه نکته اون آهنگ “اتل و متل چه خیطه …” رو از کجا آورده بودی؟
  خیلی برام جالب بود .

 • جادی‌، همهٔ قسمت‌ها رو گوش کردم و هنوز بهت نگفتم که چقدر از پادکستت لذت می‌برم؟ ننگم بــــاد ;-) معرکه‌، فوق‌العاه‌، خلاقانه‌، جادیانه و عالی‌. دستت درد نکنه‌! متشکرم ازت ;-)

 • علیرضا

  سلام؛
  مرسی بابتِ رادیو گیگ. یه‌نکته داشتم… البته درک می‌کنم که موضوعِ رادیو فیزیک نیست ولی خب یه ایرادِ نسبتاً بزرگ تو قسمتِ هیگز بود که اگه اشتباه نکنم این تیکه رو از رو نارنجی نخوندی:
  ذرّاتِ بنیادین سه تا «لپتون» و «کوارک» و «بوزون»‌نیستند. داستان یه‌کم متفاوته. تمامِ ذرّات (چه‌بنیادی، چه ترکیبی) یا «فرمیون» هستند یعنی با اسپینِ مضربِ فردِ یک‌دوم یا «بوزون» با اسپینِ مضربِ زوجِ یک‌دوم یعنی صحیح. پس ذرّاتِ بنیادین هم یا فرمیون هستند یا بوزون.
  فرمیون‌هایِ بنیادی دو گروه هستند که لپتون‌ها و کوارک‌ها جزوشونه و خود لپتون‌ها ۱۲تا هستند که الکترون هم جزوشونه (الکترون بنیادیه!)، کوارک‌ها هم ۳۶تان.
  بوزون‌هایِ بنیادی هم دو قسمت هستند یا شاخص (Gauge) یا هیگز. شاخص‌‌ها هم حاملِ نیرو (نیروهایِ بنیادی منهایِ گرانش) هستند که جمعاً می‌شن ۱۲تا و مجموعِ کل می‌شه ۳۶+۱۲+۱۲+۱=۶۱.

  + اون ۱۲ تا ذرّه يِ بنیادی زیاد از حد کلی هستش. مثلاً کوارکِ بالا یه‌ذرّه حساب شده، ولی باید ۶ ذرّه حساب بشه! (سه‌طعم داره و هر طعمی هم یه‌پاد ذرّه داره)

  • جادی

   سلام علیرضا. بسیار هم ممنونم . درسته که فیزیک نیست ولی نباید ناقص و اشتباه باشه (: با اینکه به نظرم این شماره یکی از بهترین ها بود ولی بخش آخر خوب نشد. چون خودم قبلش درست نخونده بودم جریان چیه (: بازم ممنونم از توضیح. ا

 • هادی

  جادی جان
  تبلت رو که قبل از اپل مایکروسافت ساخته بود
  فقط تو بوق و کرنا نکرده بود
  همین سرفیس فکر کنم اسم همون هم بوده
  اسم قبلی رو تغییر دادن این سرفیس که جدیده در اصل سرفیسه 2هه
  بدش جادی جان چرا دوباره غلط ها رو تصحیح نکردی می تونستی راحت اسم انگلیسیش چی هه نمی دونم جای گزاری کنی جای حرف قبلی تو رادیو
  اسمش رو یادم نیست تدوینه !
  اگه وقت نداری می خوای خامش رو بده یکی برات تدوین که (اگه همین لغت باشه)
  همینجا اعلام آمادگی می کنم

  • جادی

   هادی: در مورد تبلت درسته. همینطور کتابخون رو هم همون مطلب می گه که اول مایکروسافت ساخته ولی بحث اینه که هیچ کدوم به «محصول» تبدیل نشدن. البته تبلتش سرفیس نبود. سرفیس قدیمی یک میز تاچ بود که خیلی هم باحال بود ولی محصول موفقی توی بازار نشد. من بازم باید تکرار کنم که از نظر محیط کار و موفقیت تجاری مایکروسافت رو دوست دارم. اون مقاله هم نظر شخصی من نیست. به هرحال فوربس بسیار معتبره توی اینجور چیزها و نصف مهمش هم بحث شرکت خودم است که به همون شیوه اکثر تیم رو همیشه ناراضی می کنه.

   تیکه دوم رو دقیق نفهمیدم. به طور دقیق کدوم غلط ها؟ اینکه یک چیزی رو اشتباه گفتم (مثلا پی اس تری رو؟) خب وقتی فایل منتشر شده دیگه شده… به نظرم خوب نیست از یک نسخه به بعد عوضش کنم. شاید هم خوب باشه…. باید بهش فکر کنم. منظورت همین اشتباهات مدل «محصول مایکروسافت پی اس تری است» است دیگه؟

   • هادی

    فکر کردم خام می دی بیرون رادیو رو انگار یه سره ضبط می کنی
    وقتی هم یکی دوباره اشتباه شد مثلا داشتی توضیح می دادی بد گفتی ولش از نارنجی می خونم
    کلا فکر کردم اصلا ویرایش یا تدوین یا میکس یا اینا رو انجام نمی دی
    لغت تدوین و ویرایش و میکس بودم نمی دونم انگلیسیش یا درستش چی هه خاصم ایراد نگیری

    همین دیگه
    در مورد حجم رادیو بهت میل زدم هیچی نگفتی .!

 • آپاچی

  سلام جادی
  درست نیست هر دفعه پادکست هارو دانلود کنم ولی تشکر نکنم.
  پس واقعا ممنون. این هفته خیلی خوب بود.
  فقط من هرچی تلاش کردم این قسمت آخر را اصلا نفهمیدم. حتی دوبار گوش دادم ولی نمی فهمیدم
  آخرش هم نفهمیدم چه ربطی به جادی داره!!
  و یه چیز دیگه اینکه وقتی پادکست جدید میزاری تو صفحه فیس بوکت هم لینکشو بزار.
  بازم ممنون

  • جادی

   سلام. خب بخش آخر خیلی فیزیکی بود و بستگی داره به دنبال کردن بقیه فیزیک تا حدی. خلاصه اش اینه که یک ذره جدید کشف شده و الان دانشمندان یک مدل دارن که با واقعیت تطبیق می کنه و به وجود آمدن جهان رو توضیح می ده.

   در مورد فیسبوق هم صفحه داریم توش: https://www.facebook.com/radiojadi (: اونجا می نویسم و تو صفحه خودم هم شر می کنم

 • محمد

  ممنون جادي!
  جالب بود.

 • Behnam

  این مردک بی سواد استاد ما بود تو صنعتی اصفهان
  دکتر صدیقی که از هند ! مدرکش گرفته بود
  آدم فوق العاده بی سواد
  آدم ریشو که همیشه با دمپایی میومد سره کلاس که میشد حدس زاد از کجا اومده و به کجا وابستس
  یک استاد بسیجی

 • Behnam

  البته دکتر پدرام آدم خیلی باسوادی

 • Behnam

  دکتر پدرام دکتر صدیقی(استاد دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان)

 • ابراهیم

  جادی جان ، اولین پادکستی بود که ازت شنیدم و اساسا کلی حال کردم!

  امیدوارم پادکستی بعدی رو هم همینجوری خوب ادامه بدی!

  برای حمایت از شما میپلاس وانیم (همون پلاس وان را میفشاریم!)

 • جادی

  ممنون از همه تشکرها (: روحیه گرفتم! رادیو بعدی دو هفته بعد می یاد (:

 • سعید

  `خب همه تشکر کردن، ما هم کنارشون.
  تشکر می‌کنم البته نه بابت پادکست، خب چون دانلود نمی‌کنم، بلکه به خاطر مطالب توی پادکست که همینجا هم زحمت می‌کشی و می‌نویسی. (من پادکستت رو دانلود نمی‌کنم چون سریع‌تر مطالب رو می‌خونم)

  • جادی

   سعید: خب انتخاب شخصی خودته منم متن رو میذارم که کسی رو زور نکنم.. ولی پادکست معمولا کمی مطالب بیشتری داره از اینها. اینها فقط یادداشت های اولیه هستن. به هرحال انتخاب با شماست (:

   • جادی

    و البته یک خوبی پادکست اینه که در زمان های بیکاری استفاده می شه معمولا. مثلا پشت کامپیوتر اداره در حال گشت زنی در اینترنت، توی ترافیک، سر شام، …

 • الآن عجله دارم می‌خوام برم جایی
  به یکی قول دادم آرشیو رادیو گیک رو براش ببرم دارم دانلود می‌کردم
  جادی همه‌ی مطالب رادیو به کنار این تیکه‌هایی که توی رادیو می‌ندازی واقعا به آدم حال می‌ده!

 • کی حال داره این همه کامنت رو بخون…… :d

  آخه مگه فیلم ترسناک ساختی که میگی زیر ۱۳سال با بزرگتر گوش بده؟ اصلا کسی هست که زیر ۱۳سال باشه و رادیو گیک گوش بده؟! ولی در کل کار خیلی خوبی کردی اخطار دادی! (:

  کارت هم مثه همیشه عالی بود (:

  درضمن اون نوشته های روی کتابه خط خودته؟ عجب دست خط جالبی داری!

  • جادی

   نه خط من نیست (:

 • nima333

  مثل همیشه میگم: دستت درد نکنه

 • amir

  ازت راضیم جادی!

 • Masoud Keshmiri

  این صدای شیپور بدجوری رو اعصاب بود….چند دفعه خواستم بگم یادم رفت تو این دفعه دیدم خودت کمش کردی :D

 • باز من حرفم یادم رفت تو دوتا کامنت باید بگم (: جادی این قسمت رو کلا زیر ۱۵سال نباید گوش بدن! اگه خواستی دوباره از اینجور کلمات استفاده کنی اخطار رو بذار واس ۱۵ سال. درضمن میتونی بگی که مثلا تو بخش اخبار اون کلمات به کار میره و بقیه بخش ها رو میشه با خیال راحت گوش داد…

  • جادی

   حامد جان همینجوی الکی که نیست بگیم زیر فلان (: اینها قانون داره. کلا طبقه بندی یا می گه زیر سیزده سال با خانواده یا می گه زیر ۱۷ سال با خانواده. زیر ۱۳ سال وقتی است که رفرنس به سکس باشه یا حرف های رکیک. زیر هفده سال وقتی است که لختی باشه واقعا توی فیلم یا بیشتر از چهار بار اشاره به سکس. این شماره پادکست زیر ۱۳ سال با نظارت بزرگتر بود.

   اینم ببین که بچه ها باید اینها رو از جای درست یاد بگیرن. بحث این نیست که تا هجده سال حق ندارن هیچ کاری بکنن بعد یکهو حق دارن همه کار بکنن (:

   • میدونم قانون داره… ولی شخصا تجربه من بهم میگه اینو ۱۵سال به بالا میتونن گوش بدن زیر ۱۵سال هم اگه گوش ندن بهتره. البته درنهایت تصمیم با خودته چون پادکسته خودته! D:

 • mojtaba

  این شماره واقعا عالی بود
  ایده و شکل اجرای تبلیغت واقعا خلاقانه بود
  کاش نقش لینوکس تو کشف ذره خدا رو فراموش نمی کردی چون واقعا بخش جالبی بود
  یه جا نوشتی ” کارت گرافیک اپتیموسش ” اپتیموس کارت گرافیک نیست یه تکنولوژی برای کارت های گرافیکی انویدیا است که خوب هدف نهاییش استفاده بهینه از کارت و مصرف کمتر باتری خصوصا تو لپ تاپ هاست.
  دمت گرم واقعا انرژی و وقت زیادی می خواد انجام این کار که تو به بهترین شکل انجامشمی دی

 • یعنی من انقدر به اون تبلیغ گیت خندیدم که حد نداشت! تو تاکسی داشتم گوش می‌دادم. احتمالا آدم‌های دور و برم فکر می‌کردن «این چه آهنگی داره گوش می‌ده که می‌خنده؟»

  خیلی خوب بود. مثل همیشه. مرسی. :)

 • HB

  عالی بود جادی .پر انرژی باشی:)
  در مورد بخش آخر دو برنامه داریم شاید برات جالب باشه:)
  شاد باشی

 • رامین

  جادی جان خیلی برنامه خوب و عالی بود و هر شماره داره بهتر هم میشه. خسته نباشی
  من همه شماره ها رو گوش دادم و میدونم که دادن یک برنامه منظم چه کار پر زحمتی هستش.

  درباره علت اینکه به این ذره میگن «ذره خدا». به نظر من علتش این نبوده و علت جدی داشته (و شاید تمسخر آمیز داشته) و اون علت هم این هست که میتونه توضیح بده که چگونه جهان از نیستی (بی جرمی) به هستی (جرم دار شدن) رسیده. در واقع به نوعی دلایلی که ادیان از خلفت ارایه می کنند رو باطل میکنه.

 • حسین

  ممنون بابت پادکست خوبی که میسازی مخصوصا ایده تبلیغ خیلی جالب شده بود.

  ی سوال داشتم، چرا اینقدر به ماکروسافت گیر دادیم برای این موضوعات! البته نمیخوام بگم نباید گیر داد ولی وقتی که شرکتی بدتر از ماکروسافت تو زمینه انحصاری کردن هست (apple) چرا کسی به این شرکت گیر نمیده؟ انگار کاری باهاش ندارند! شرکت اپل که سخت افزار رو کاملا تحت اختیار خودش داره و دقیقا میشه همون چیزی که توی پادکست گفتی ،یعنی هر چیزی رو نمی تونم دانلود کنم ونصب کنم!!

  • جادی

   خب «گیر» نمی دیم که.. یعنی اینجوری نیست مثلا من بگم «خب امروز برم گیر بدم… حالا ببینم مایکروسافت چیکار کرده که بهش گیر بدم» (: اخبار می یان جلو و من نظرم رو در موردشون می گم.

   • حسین

    منظورم خود شما نبود! کلا اخباری که در نت بخش میشه این شکلی هست، اپل بیشتر یک شرکت خلاق معرفی میشه تا یک شرکت انحصار طلب!

 • آرش بدیع مدیری

  «به خاطر گیت هاب دیگه باید بهش این عنوان رو بدیم»
  تو رادیو درسته ولی تو متن هاب رو پشت گیت اضافی نوشتی! گیت‌هاب رو شرکتی به همین نام درست کرده.

  • جادی

   بعله الان اصلاح می کنم (:

 • راستی اگه با Try Github حال کردی Try Ruby ( به آدرس http://tryruby.org ) رو هم یه نگاه بنداز! تو همون سبک روبی یاد می‌ده. لینک یه کتاب هم پایین صفحه هست که خیلی خیلی کتاب فانیه برای روبی یاد گرفتن!

  در اصل توسط یه گیک مفقودالاثری به اسم _why (صفحه‌ی ویکیپدیاش هم هست http://en.wikipedia.org/wiki/Why_the_lucky_stiff ) ولی الان توسط همون شرکتی که Try Git رو برای Github درست کرده، یعنی EnvyLabs مینتین می‌شه.

 • فرود

  ممنون .
  فقط یه چیزی که منو یه کم قلقلک میده تفسیر کاریکاتوره، اصلا حرفی از boot نیست، boots نوشته شده و توی کاریکاتور هم بحثی از بوت نیست، چکمست. یعنی چکمه هایی که زنجیر داره. این جوری کلی تشبیه و استعاره و فلان میاد توی بحث، ولی طوری که شما گفتید همشو از بین میبره :)

 • samer

  دستت درد نکنه عالی بود
  کسی هم نمیخواد بیاری خودتو عــشقه

 • نیما

  جووون هرکی که دوست داری رادیو رو سیاسی یا نمیدونم فلطسین و غزه و لبنانش نکن که کی بده کی خوب، به اندازه کافی از در و دیوار و آسمون و توی خشتکمون از نوار غزه و اسراعیل داریم میشنویم دیگه جون خودت نذار توی رادیو کیگ هم بشنویم. خسته شدیم اه