رادیو گیک شماره ۱۴ – نفوذ تکنولوژی

به نظر خودم این یکی از رادیوگیک های خوب است. پر از انسان های باحال و اخباری از سطح و عمق دنیای گیک ها. با بخش آخری که توش اریک اشمیت در مورد نفوذ تکنولوژی و فروریختن فایروال بزرگ چین حرف می زنه.


توضیح: ضبط قبل از زلزله آذرباییجان بوده. تسلیت می گم و امیدوارم کار مفیدی بکنیم (کمک نقدی، جنسی به کسانی که دارن می رن، دادن خون)

رادیویی برای کسانی که تکنولوژی براشون فقط تلاش دائمی برای خوندن و حفظ اینکه فلان مدل فلان چیز فرقش با فلان مدل بهمان چیز چیه و تو بازار چنده و شایعه اینکه قراره کی مدل فلانترش بیاد نیست و ترجیح می‌دن یک پله عمیق تر بشن و تو تقاطع تکنولوژی و جامعه، دغدغه‌های انسانی‌شون رو مطرح کنن. رادیو گیک برای گیک های سرگردان در تقاطع جامعه و تکنولوژی.

[audio:http://jadi.net/audio/jadi-net_radio-geek_014_nofooze_ettelaat.mp3]

یا از اینجا دانلود کنید و اگر به دلیلی نامشخص، کشورتان رادیوگیک را سانسور می کند، از جای دیگه اونو بگیرین یا به احترام آزادی نسخه OGG اون رو دریافت کنین.


آرس اس اس رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

اخبار

به بیگاری گرفتن زندانی‌ها و اخراج کارگران
توی جنوب ولز یک کال سنتر هست به اسم بیکامینگ گرین. این کال سنتر در یک برنامه دولتی قبول کرده که زندانی‌های یک زندان رو به محیط کارش بیاره تا با روزی ۳ پوند حقوق کار کنن و کار یاد بگیرن اما ظاهرا بعد از شروع این برنامه از جریان خوشش اومده و با اخراج کارمندهاش همین زندانی‌ها رو با حقوق روزی ۳ پوند نگه داشته. این حقوق شش درصد حداقل دستمزد کشور است. قابل یادآوری است بندهای زندان خودمون که توش کلا کسی حقوق نمی گیره و یکسری از زندانی ها با گرفتن حقوقی که منطقا باید جزو حقوق اولیه شون باشه (مثلا تلفن) کارهایی که منطقا افراد باید براش حقوق بگیرن رو بر عهده دارن.

سایت قاچاق مواد مخدر و سود ۲۲ میلیون دلاری
یک تحقیق جدید در مورد سایت سیلک رود که سایتی است برای فروش مواد مخدر غیرقانونی می گه این سایت در سال حدود ۲۲ میلیون دلار فروش داره. اکثر این فروش از طریق بیت کوین و تور انجام می شه تا قابل ردگیری نباشه. بنا به این تحقیق تعداد فروشنده های این سایت در شش ماه گذشته از ۳۰۰ به ۵۵۰ افزایش پیدا کرده؛ فروشنده هایی که هر چیزی از کوکائین تا اکستازی رو آنلاین می فروشن. همچنین این افزایش باعث شده درآمد گردانندگان سایت از کمیسیون معاملات از روزی ۲۵۰۰ دلار به روزانه ۶۰۰۰ دلار برسه. شیوه کار این تحقیق یک کراولر بوده که هر روز همه سایت رو یکبار می چرخه و از روی فیدبک ها و قیمت های پیشنهادی، درآمد کلی سایت و از روی اون درآمد گردانندگان به خاطر کمیسیون ۶.۲۳٪ی شون رو حساب می کنه.

دریافت خدمات پیشگیری از بارداری رایگان برای زنان آمریکایی
توی ماه آگوست هستیم و اول آگوست روز جشن ۴۷ میلیون زن آمریکایی با بیمه خصوصی است که حالا می تونن بدون پرداخت هزینه اضافی به خدمات پیشگیری از بارداری دسترسی داشته باشن. البته بر اساس این قانون که جدیدا تصویب شده، شرکت های بیمه می تونن بگن که ارزونترین برند هر کدوم از روش های پیشگیری رو تقبل می کنن ولی کماکان این یک قانون عالیه که همچنین تست های پاپ اسمیر (برای پیش-تشخیص سرطان) و ماموگرام و سرویس های مربوط به خشونت خانگی و بارداری رو هم به شکل کاملا رایگان پوشش می ده.

تست دوپینگی که تقلب هشت سال پیش رو آشکار کرده
حالا که بحث پزشکی است و المپیک هم داغه اینم بگم (: نیوساینتیست گزارش می ده که پرتاب کننده چکش بلاروس یعنی ایوان تسیخان این هفته از کمپ المپیک اخراج شده چون مشخص شده که هشت سال قبل توی المپیک آتن دوپینگ کرده بوده. نکته جالبش برای من این بود که چطور بازی موش و گربه جریان داره و متقلب ها هی داروهایی می سازن که می تونه از تشخیص داده شدن فرار کنه و از اونطرف ازمایش کننده های دوپینگ چطوری باید هی تلاش کنن که تکنیک های جدید رو کشف کنن و داروهاش رو برملا. طبق قانون فعلی کمیته بین المللی المپیک، زمان نگه داشتن نمونه های مربوط به دوپینگ هشت ساله و در صورت کشف شدن تخلفی در طول هشت سال گذشته، اعمال قانون می شه. یکی از تکنیک های زیر نظر گفتن آدم ها هم چیزی است به اسم پاسپورت بیولوژیک که فعالیت های زیستی ورزشکارها رو زیر نظر می گیرن تا وضعیت های غیرنرمال اون رو ببینن. ظاهرا دارویی که این به اصطلاح ورزشکار استفاده کرده بوده دارویی بوده که تعداد گلوبول‌های قرمز خون رو افزایش می ده و روش کشفش هم در همین دوره برای اول بار معرفی شده و روی نمونه‌های قبلی هم تست شده و تقلب این پرتاب کننده چکش در هشت سال قبل رو آشکار کرده.

کی کی رو می خره؟ اینتل نوکیا رو؟
بحث بخربخر که داغه. همه دارن می گن کی قراره نوکیا که به گل نشسته رو بخره. یکسری شایعه هست (مثلا می گفتن لنووو ممکنه بخره و ..) ولی مستقل از شایعه اگر بخوایم بحث فنی بکنیم یکی از شرکت های خوب برای اینکار اینتل است. اینتل لازم داره حضور پروسسورهاش توی موبایل ها رو زیاد کنه. در حال حاضر اکثر تولید کننده های بزرگ (اچ تی سی، سامسونگ و اپل) دستگاه های موفقشون رو توی بازار دارن و روی همون ها هم ادامه می دن و احتمالش کمه که به این راحتی ها حاضر بشن از آرم به سراغ اینتل بیان.

تنها تولید کننده جدی که فعلا از اینتل استفاده می کنه اینتل در حال سقوط است که البته تجربه تلفن اینتلی موفق و خوبی با میگو هم داشته و الان هم رابطه خوبی با مایکروسافت داره و قراره به شکل جدی تولید کننده گوشی های ویندوز هشت باشه.

در حال حاضر کاملا معقوله بگیم که اگر اینتل می خواد با تسلط مطلق پروسسورهای آرم در بازار موبایل مقابله کنه، باید شدیدا نوکیا رو تقویت کنه و در شرایط فعلی نوکیا اصلا عجیب نخواهد بود اگر این «تقویت» به معنی خریدن یا سرمایه گذاری جدی در شرکت باشه.

در اعماق

هکرهای «دروغ‌گو»ی دفکن

در کنفرانس اخیر دفکن که اکثر هکرهای بزرگ دنیا توش شرکت دارن یک غرفه جدید اضافه شده: یک اتاق ساوند پروف که هکر توش می شینه و بیست دقیقه فرصت داره تا به یک جای مهم زنگ بزنه و با تلفن اطلاعات بسیار مهمی رو ازشون بگیره. در یک نمونه شخصی که خودش رو گری دارنل معرفی می کنه به یک شعبه وال مارت زنگ می زنه و توی بیست دقیقه نه فقط اسم تمام ساب کانتراکتورها که حتی مدل کامپیوترها و انتی ویروس و غیره رو هم به دست می یاره و مدیر فروش رو هم مجاب می کنه که توی یک سایت که بهش می گن لاگین کنه و یکسری فرم رو پر کنه.

صحبت در مورد مهندسی اجتماعی و کوین میتنیک و اینکه اینهمه در مورد امنیت هی می رن سراغ هزینه های سنگین فایروال و .. بدون دان کامون سنس به کارمندها. در همین هک هاا، فدکس، وریزون، تارگت، سیسکو، هیولپ پاکارد و ای تی اند تی هم هدف قرار گرفتن.

بعد از هک تاریخی، اپل ریست تلفنی پسورد رو متوقف کرد
می دونیم که وایرد یکی از بهترین سایت‌های تکنولوژی است و اخیرا هم اکانت اپل یکی از نویسنده‌های مهمش هک شد. شیوه هک رو هم همین الان گفتیم: مهندسی اجتماعی. کافیه زنگ بزنین اپل (کافی بود!) و با دادن اسم صاحب اکانت، ایمیلش، آدرس پستی اش و چهار رقم آخر کردیت کارتش پسورد رو عوض کنین. اپل بعد از اون هک مشهور یکی از مشهورترین نویسنده های یکی از مشهورترین سایت ها تصمیم گرفته فعلا ریست پسورد از طریق تلفن رو متوقف کنه تا بعدا در مورد اون تصمیم بگیره. اتفاق مشابهی برای آمازون افتاده و اونها هم فعلا شرایط ریست کردن پسوردشون رو سخت تر کردن. این خبر رو یک کارمند اپل که خواسته ناشناس بمونه به وایرد گفته و تلفن به اپل برای ریست کردن و اجتناب کارمند جواب دهنده هم اونو تایید کرده.

ایلینویز اول ایالت با این قانون: کارفرما حق نداره از شما پسورد شبکه های اجتماعی تون رو بگیره

فرض کنید رفتین سر کار و طرف می گه برای استخدام باید پسورد فیسبوکتون رو به کارفرما بدین تا روابط شما رو چک کنه. حتی ممکنه این درخواست شامل پسورد هم نباشه و فقط اکانت های شما رو بخوان. این درخواست به نظر مسخره می یاد ولی اگر واقعا بشه چیکار می کنین؟ می دین و استخدام می شین؟ نمی دین و استخدام نمی شین؟ هر دوش مسخره و تحقیر کننده است. برای جلوگیری از این شرایط قانونگذارها دست به کار شدن. در حال حاضر قانون ۳۷۸۲ خلوت شخصی در اینترنت ایالت ایلینویز جلوی اینکار رو گرفته. این قانون می گه هیچ کارفرمایی حق نداره در پروسه استخدام یا بعد از اون از کارمندان درخواست شناسه یا پسورد شبکه های اجتماعی شون رو بکنه.

آقامون وز: اسکناس دو دولاری چپ کرده می فروشه

اگر وز رو نمی شناسین ولی جابز رو می شناسین بدونین که گول رسانه های بزرگ رو خوریدن و مثل یک الوار دارین در جهت رودخونه پیش می رین. استیو وزنیاک که یک هکر و مهندس برای عمره، اسکناس های دو دلاری خودش رو چاپ کرده و هر چهار تاش رو پنج دلار می فروشه. لینک مطلب رو نگاه کنین برای ویدئو و مصاحبه اش. عالیه. هیچ کار غیرقانونی ای انجام نشده: یک نفر گیک اسکناس های دو دلاری طراحی کرده و با بهترین کاغذ ممکن چاپش کرده و اونها رو می فروشه. هر اسکناس دو دلاری برای خودش سه دلار در اومده و تازه اونها رو کمتر از قیمت واقعی می فروشه ولی تا وقتی فان هست.. زندگی باید کرد.

شلیک موفق اولین تفنگ ساخته شده با یک پرینتر سه بعدی

بعله.. درست شنیدین. طرف توی خونه اش با پرینتر سه بعدی یک تفنگ سه بعدی پرینت گرفته و باهاش یک گلوله شلیک کرده! هفته پیش هم این خبر رو داشتیم که یک هکر با پرینتر سه بعدی کلید برای دستبندهای سه بعدی پرینت گرفته! البته خبر کمی اغراق آمیز گفته شد… در اصل طرف همه تفنگ رو پرینت نگرفته بلکه فقط بدنه اصلی تفنگ رو پرینت گرفته و بقیه اجزا رو از مغازه خریده و توی اون گذاشته اما قابل توجه است که از نظر قوانین آمریکا تنها بخشی از تفنگ که دولت روش کنترل داره همون بخش بدنه است که شماره سریال روش می خوره و باید مشخص باشه هر کس اونو از کجا خریده و متعلق به کیه (چیزی شبیه به شماره سریال ماشین).

سازنده که از اسمHaveBlue استفاده می کنه گفته نقشه های تفنگ رو از سایت ها گرفته و با یک پرینتر اونها رو با پلاستیک مقاوم پرینت کرده و تفنگ خودش رو ساخته و از این طریق هیچ قانونی رو هم نشکسته. اون با تفنگش تقریبا ۲۰۰ گلوله موفق شلیک کرده. حیوونکی دولت های در حال انقراض (:

تبریک ها و تقبیح ها

یک تبریک می گیم به همه ورزشکاران خوبمون. بخصوص به آزاده هاشون که مثل تختی حاضر نیستن سرشون رو جلوی شاه خم کنن.

تبریک بعدی رو هم می گیم به ناسا که مریخ نورد کنجکاوی اش رو روی مریخ فرود آورد.. رباتی با ۳.۵ میلیون خط کد سی و اسکریپت های تستی به زبون پایتون.

تبریکی هم داریم برای هارودز که اولین مغازه اسباب بازی فروشی مستقل از جنسیتش رو باز کرده. اسباب بازی فروشی ای که به آدم ها و بچه ها حق انتخاب می ده و سعی نمی کنه بکنه تو حلقشون که چطوری باید رفتار کنن

همه تبریک ها رو گفتیم، تبریکی هم بگیم به شرکت معظم نوکیا که اخیرا لاک صورتی همرنگ با گوشی های صورتی لومیا ۹۰۰ رو توط شرکت دوالیتی کاسمتیک عرضه کرده. البته در یک برنامه تبلیغاتی یکروزه.

بخش آخر

نفوذ تکنولوژی و اطلاعات در چین در نهایت فایروال بزرگ چین را فرو خواهد ریخت و تی باعث باز شدن فضای سیاسی آن کشور خواهد شد. این را اریک اشمیت – چیرمن گوگی می گوید.

اشمیت که پارسال از مدیرعاملی گوگل استعفا داد هنوز عضو هیات مدیره و سخنگوی آن شرکت است. او در دنیا اینطرف و‌آنطرف می رود و کشورهایی را کشف می کند که گوگل می‌تواند در آنها بازارش را گسترش دهد. او را حالا «سفیر گوگل در جهان» می‌نامند و این مقاله در مورد حرف هایش در چند هفته قبل با The Cable است.

او می گوید «من معتقدم که در نهایت سانسور شکست می خورد. چین تنها دولتی در جهان است که به شکل فعال و دینامیک درگیر سانسور است و از این مساله خجالت هم نمی کشد» (نگران نباشین ).

اشمیت معتقد است که وقتی رژیم سانسور چین فرو بریزد، نفوذ اطلاعات در آن کشور باعث آزادی‌های بیشتر سیاسی و اجتماعی‌ای خواهد شد که به شکل پایه ای ماهیت دولت و رابطه آن با شهروندان را تغییر خواهد داد.

«من شخصا معتقدم که نمی شد با اینطور رفتارها به سمت یک جامعه دانش محور جدید رفت و فکر می کنم اکثر گوگلی‌ها هم با من موافق باشند. سوال طبیعی این است که چه زمانی چین تغییر خواهد کرد و کسی جوواب این را نمی داند اما در دوره زمانی به اندازه کافی طولانی من بدون شک معتقدم که چنین رژیمی به پایان کارش خواهد رسید».

به گفته اشمیت چین فعالیترین دولت جهان در سانسور و خرابکاری‌های اینترنتی است. گوگل و چین از ۲۰۱۰ که گوگل اعلام کرد دیگر حاضر به سانسور نتایج جستجو در آدرس google.cn نیست به سردی گرایید. آن خبر با حملات گسترده به آدرس های جیمیل ادامه پیدا کرد که فعالان حقوق بشری چینی را هدف گرفته بودند. جواب گوگل به اینکار – که احتمالا از سمت دولت چین انجام شده بود – تلاش برای دادن آگاهی و ابزار ضد هک به کاربرانش بود از جمله پیام‌های هشداری که در صورت احساس عملیات مشکوک در مورد یک اکانت، به صاحب اکانت می‌داد. البته گوگل اعلام کرده که این فعالیت‌های علیه هیچ دولتی نیست و تنها به خاطر وظیفه شرکت در مقابل مشتریانش انجام می‌شود.

«ما اعتقاد داریم که باید کسانی که از آزادی بیان دفاع می‌کنند را حمایت کنیم. شواهد امروز می‌گویند که حملات چین از همه بیشتر برای ایجاد خرابکاری‌های صنعتی و بعد سرقت اطلاعات تجاری است و بعد از آن فعالیت‌های حقوق بشری را هدف گرفته. دولت به وضوح مشغول نقض حقوق بشر مردم است»

گوگل بعد از کشمکش های سال ۲۰۱۰، بخش بزرگی از کارمندانش را از خاک سرزمین اصلی چین خارج و به هنگ کنگ منتقل کرد اما هنوز هم صدها مهندس در آن کشور دارد که روی سرویس‌های تبلیغاتی کار می کنند. البته دولت چین هر کاری که می تواند را می کند تا دسترسی به سرویس های گوگل را برای شهروندانش مشکل کند مثلا ممکن است کاربران در صورت تلاش برای رسیدن به یکی از سرویس های گوگل نه با صفحه سانسور روبرو شوند و نه جواب بگیرن و فقط منتظر بمانند و منتظر بمانند (اشنا نیست؟ گفتم که ما دم چین هستیم).

اشمیت اضافه می کند که «ما با کشورهای بسیاری طرف هستیم که رژیم های سانسور بسیار فعال دارند ولی هنوز نتوانسته‌اند اینترنت را سانسور کنند. آن‌ها تلفن‌ها را شنود می‌کنند، تلویزیون را در کنترل خودشان دارند، روزنامه‌ها را قبل از چاپ بررسی می‌کنند و در ان کشورها بسیار سخت است که در جایی به جز اینترنت نظرات مخالف آنچه حکومت می خواهد را شنید و خواند پس می توانید تصور کنید که چرا تا این حد از آن هراسناک هستند و اگر در سانسور ناموفق باشند چه اتفاقی می افتد» و با مثال زدن یکی از کشورهای این دور و بر می گوید که اگر در یک حکومت مردم اطلاعات زیادی از شرایط داشته باشند و دولت نتواند جواب سوال هایشان را بدهد، آن کشور … باشه باشه (((: آن کشور خیلی گل و بلبل است (:

همه چی خوبه همه چی خوبه همه چی خوبه! چراغارو خاموش کن! حالا وقت دروغه… بگو همه چی خوبه

موسیقی

چراغا رو خاموش کن

 • جادی در مورد این مهندسی اجتماعی که گفتی، من بارها با ایرانسل این کار رو کردم. بارها خودم رو جای آدمای مختلف جا زدم و به هدفم رسیدم. از این که حتی خط به اسم کیه یا پین کدش چنده یا حتی شمارهٔ رمزی که باهاش می‌شد به سایت ایرانسل رفت و لاگ کارها رو دید.
  حالا از این بد تر این بود که من یک بار خودم رو به جای یک خانم جا زدم، نه این که بگی صدام رو عوض کنم یا هرچی! فقط طرف شک کرد که این اسم مربوط به یک خانمه، من گفتم نه، این اسم مشترکه بین خانم و آقا! همین!

 • علیرضا

  مطابقِ معمول، دمت گرم. شماره‌یِ خوبی بود و انتخابِ موسیقی هم بسیار جالب: تفنگت را زمین بگذار!
  + در موردِ عکس‌العملِ اپل و آمازون این ودکست رو یه نگاه بندازی بسیار مفیده:

 • شهروز

  جادی تشکر

 • رودفایل که فاتحه سرعت رو خونده، با وی پی ان هم که سرعت دانلود افتضاحه، لینکهاتم که نمیشه ریموت کرد… به جای گوش دادن، این شماره رو خوندم. مثل همیشه خوب :) ولی چرا اون دوتا هکر مک بوک داشتن؟! این وز هم خیلی بیکاره که داره اینجوری پولشو بر باد فنا میده. ولی قبول دارم که کار باحالیه… با این قضیه تفنگ هم خیلی حال کردم :)

  • جادی

   آپلود سنتر بهتری می شناسی؟ مفهوم ریموت کردن لینک رو هم نفهمیدم (: در ضمن شدیدا ضرر است خوندن و نشنیدن. بخصوص این شماره که خوب شده (:

   • فعلا تنها آپلودسنتری که ایرانی هست و سرعتش رو برای دانلود رایگان کم نکرده expressleech.com هست که البته ۱دقیقه باید صبر کنی تا لینک رو تحویل بده. یه آپلودسنتر خوب دیگه هم glumbouploads.com هست که نیاز به صبر کردن نداره تا لینک دانلود بده، محدودیت سرعت داره ولی چون سرعت دانلود تو ایران در هرحالت افتضاحه محدودیت سرعتش برای ایرانی ها تاثیری نداره :یی

    ریموت آپلود رو هم نگو نمیدونی چیه! لینک دانلودی که از رو هاست خودت بود رو به ۲تا آپلودسنتر دادم تا رو خودشون ریموت کنن، ولی نتونستن! چراش رو نمیدونم! البته با رپیدلیچ میشد انتقالشون داد…

    :)

    • جادی

     هه هه.. نه ریموت آپلود نمی دونستم چیه. به کار دانلود و اینها نیستم و اگر هم بخوام چیزی دانلود کنم خب از منبعش می کنم یا از یک سرور شل.

  • حسین

   این بدترین کاریه که میشه کرد!
   وقتی اینجا میشه مثل آدم دانلود کرد:
   http://jadi.mooo.com/audio/jadi-net_radio-geek_014_nofooze_ettelaat.ogg

 • @حامد:
  والا Tor که هنوز نمرده حد اقل به من ۱۰۰ تا سرعت دانلود میده!

  @جادی:
  اصلا پادکستو گوش می‌دیم به خاطر fun بودنش!
  تا fun هست زندگی باید کرد

 • مثل همیشه عالی. فقط چرا اون خبری که بهت ایمیل زده بودم رو نگفتی؟ (مگیا)
  این آهنگ آخریه هم چند بار شنیدم، خیلی خوشم میاد ازش! :)
  کشوری که میگی بعد از چین دومه هم که ماشالا داره با اینترنت ملی کارشو قشنگ پیشرفت میده!

 • سلام جادی،

  مثه همیشه بسیار عالی بود :) و چون پادکستت رو دوس دارم و ازش لذت میبرم، وظیفه میدونم که نظر و فیدبک خودم رو بصورت کامنت ارسال کنم. این حداقل کاری هست که میشه انجام داد تا شاید تشویقی برای ادامه مستمر اون باشه.

  در مورد خبر سایت فروش مواد مخدر، واقعا ناراحت کننده بود. این نشون میده که اینکار نه تنها در ایران بلکه تمام دنیا کاری پرسود برای دولت‌ها هستش تا حدی که حاضر نیستن جلوش رو بگیرن که تاسف داره.

  در مورد خبر هک آقای Mat Honan، تا جایی که میدونم ایشون خبرنگار گیزمودو بوده و قضیه آمازون هم مربوط به همین هک بوده http://bit.ly/OTjRJT

  این نکته رو هم تا یادم نرفته بگم که واقعا از شروع و پایان پادکست‌هات لذت میبرم.

  ممنون جادی و امیدوارم شاد و موفق باشی.

 • hassan

  اخبارت تو این دو شماره اخیرت داره میره که کاملاً غیرمرتبط بشه و از دنیای آی تی بیاد بیرون.
  دقیقاً داری راه بقیه همطونان رو میری که از یه نقطه اکس شروع میکنن و بعد از مدتی میبینی به نقطه اکس بعلاوه صد و هشتاد میرسند!!!
  اگه رادیو ت مربوط به اخبار آی تی و تحلیل آی تی هست تو همون حوزه بمون و همون چیزی رو که بعنوان رسالتت میگی انجام بده اگر هم نه اینجا برات یه حیاط خلوت هست برای تست دیدگاههای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و … مشخص کن راهت رو که دیگه وقتمون رو نذاریم برا گوش دادن!
  تحلیل نوکیا و اینتل و مایکروسافت خوب بود و البته میتونست عمیق تر و بهتر با ارائه آمار باشه.
  خبر مربطو به حامله شدن یا نشدن زنان آمریکایی رو هیچجوره نمیشه ربطش داد به دنیای آی تی.

  بهرحال اینطوری ادامه بدی ، شاید دیگه عمراً اینورا پیدام نشه :)

  • جادی

   حسن: خارج از آی تی؟‌ خب کی گفتم این پادکست در مورد آی تی است؟ اول هر شماره تکرار می شه که تقاطع جامعه و تکنولوژی می ایستیم و اخبار رو نگاه می کنیم. ممکنه یک خبر از جامعه بیاد، یک خبر از تکنولوژی (و نه آی تی)‌ و در بهترین حالت از یکی بپیچه توی اون یکی. اگر دنبال اخبار «آی تی»‌ هستی شدیدا رادیو۲۴ وبلاگینا رو سفارش می کنم.

   در مورد تحلیل خوشحالم که خوشت اومده ولی واقعا در همین حد هم کلی وقت می بره و مشخصه که بهتر هم می تونه بشه مثل هر چیز دیگه – بسته به وقت و انرژی که براش بذایم.

   خبر رو درست گوش نکردی. اصلا بحث حامله شدن زنان آمریکایی نبود. بحث حق انتخاب بود و اینکه بارداری یک حق است که شامل موارد سلامت می شه و در نتیجه بیمه های بهداشتی باید تقبلش کنن. در ضمن اگر یک پله عمیق تر بخوای ببینی این یک چرخش جالبه توی کانونی ترین کشور جهان از سیاست های لیبرال به سمت سیاست های سوسیال دموکراتیک که برای یک گیک کلی نشونه توشه (:

   • hassan

    سلام،
    مشکل از همینجا شروع میشه که خبرهای فرعی که اصلاً ربطی به دنیای الکترونیک نداره رو بخوایم تو قالب تقاطع آی تی و دنیای واقعی بگونجونیم ، نمیدونم تن من کهیر میزه خلاصه ، شاید اقتضای سنی من باشه ، باید صبر کنم از دهه دوم برم به دهه سوم تا به همه چی توجهم جلب بشه!
    یه چیزی هست که بعنوان تیکه کلام دیدم به کار میبیری و اصلاً جالب نبود (البته نظر شخصی) این لقب “آقا” و “آقامون” و “آقا کوچیک” ، راستش رو بخوای بیمزه س

    در مورد اون پادکستی که گفتی اولاً ممنون دوماً اگه آی پی من رو چک کرده باشی و بنا به اقتضای جایی که کار میکنم برای موندن تو بیزنس آی تی مجبورم صبح و شب به اخبار این حوزه توجه کتم ، تنها پادکست فارسی که فعلاً گوش میدم همین پادکست توئه که اینهم داره میره fade بشه!!!

    در مورد “2دلاری” دیدم بچه ها دارن بحث میکنن ، یکی از دلایلی که 2 دلاری کارش نگرفت تو آمریکا خارج از بحث غیرمعمول بودن این اسکناس (چون اکثر جاها 1 و 5 و 10 و 20 و…) هست ، تو آمریکا اعتقاد به این دارن که عدد 2 ، عدد شیطانه و این عدد بدشانسی میاره و همیشه کمترین جایگاهها رو به این عدد میدن ، توجه کرده باشین تو بازی ورق 2 کمترین جایگاه رو داره.
    اینو یه آمریکایی بهم گفت که کلاً با 2 کمی مشکل دارن و اگه اسکناسی که عدد 2 بعنوان واحد پول روش چاپ شده باشه نمیکیرن (این تجربه رو تو هند دیدم یه آتو یا همون تاکسی که سوار شده بودیم نزدیکاس سال نو هندی بود بعنوان یادگاری یه اسکناس 2روپیه ایی به ما داد رفیقم گفتم من نمیخوام تو بردار!)

    • جادی

     حسن: به هرحال شکی نیست که تقاطع تکنولوژی و جامعه می مونیم و اصلا سرمون رو بر نمی گردونیم سمت جاده تکنولوژی (: حتی احتمال می دم وزن غیرتکنولوژی توش سنگین تر هم بشه. شکی نیست که هر لحظه فکر کردی به دردت نمی خوره نباید گوش بدی (: زوری که نیست.

     آی پی رو که چک نمی کنم هیچچی، حتی تعداد خواننده و اینها رو هم چک نمی کنم (:

     در مورد اقا کوچیک درست می گی. به نظر خودم البته بامزه است ولی خب اصطلاح خوبی نیست.

 • $

  با عرض معذرت بابت تاخیر ، لینک بالاترین :

  http://balatarin.com/permlink/2012/8/12/3116964

  مثل همیشه لذت بردم

  • جادی

   مرسی (: عالیه.

 • وفا

  اسکناس دو دلاری رو ایشون اختراع نکردن
  سال 1976 طراحی شده.
  http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_two-dollar_bill
  این اسکناس دیگه چاپ نمی شه ولی معتبره و دست به دست میشه

  • جادی

   اوه آره. حواسم به اسکناس دو دلاری اصلی نبود (: این آمریکایی ها کلی اسکناس با عددهای خاص دارن که در زندگی روزمره دست به دست نمی شن ولی معتبرن. ولی وز این اسکناسش رو خودش اختراع کرده و معتبر هم نیست چون تقلب می شد اگر مثل اسکناس اصلی می زد و فقط چون از وز می یاد یک کالای باحال شده.

   • آیدین

    جادی جان به نظر میاد اینجا هم طبق معمول داره سربه‌سر مردم می‌ذاره که گفته من خودم اینا رو چاپ کردم. چون به هرحال چاپ اسکناس شوخی نیست که هرکسی حتی با بهترین کیفیت یه چیزی چاپ کنه و قانونی هم محسوب بشه. احتیاج به پشتوانه و هزار جور دنگ و فنگ دیگه هست.
    اینقدر که من فهمیدم یک سری از اسکناس‌های دودلاری (که مثل بقیه اسکناس‌ها از روال قانونی چاپ شدن) برای کلکسیونرها به شکل بریده نشده٬ با قیمت بالاتر از ارزش دلاری فروخته می‌شن. درواقع اختراع ایشون شامل پرفراژ و چسبوندن ورقه‌ها به همدیگه مثل دفترچه است.

 • HB

  جادی پرانرژی باشی این شماره هم خوب بود. در مورد بهداشت در امریکا باید بگم موضوع اصلی تدمد هم بود که اتفاقا رادیو کالج پارک هم در این مورد یک برنامه داره و اونم خوبه بشنوی!
  امیدواریم ادامه بدی و بدونی پادکست خوبی داری.
  شاد باشی:)

 • ابراهیم

  جادی جان! بسیار شماره عالی و خوبی بود! خیلی سر حال تر از سری قبلی بود!

 • شهروز

  یکی به این آقای اشمیت بگه تو که انقدر دم از آزادی نت میزنی چرا اکثر سرویسات باسه ایرانیا غیر قابل دسترسه

  • جادی

   شهروز: فکر کنم اینو باید به سیاست مدارهای محترممون بگیم (: قرار نیست گوگل علیه قوانین فعالیت کنه.

 • manoochd

  ممنون از رادیو گیک این هفته، خیلی‌ هم سعی‌ کردم این کامنت رو بی‌ خیال شم و از کنار این جمله رد بشم، ولی‌ نشد. داستان رو کوتاه می‌کنم، با این جمله مخالفم،”اگر وز رو نمی شناسین ولی جابز رو می شناسین بدونین که گول رسانه های بزرگ رو خوریدن و مثل یک الوار دارین در جهت رودخونه پیش می رین.این که خیلی‌‌ها جابز رو میشناسن و وز رو نمیشناسن، به خاطره طرز تفکر و انتخاب خود وز هستش. کتاب خاطرت جابز رو که مطمئنم خواندید، یکی‌ از دلایلی که وز ول کرد و رفت این بود که از بزرگ شدن کمپانی و زیاد شدن مسئولیت هاش می‌ترسید. وز به شخصه ادمی هست که دلش می‌خواد تو دوران شوخی‌‌های دبیرستان بمونه و عجیب قریب زندگی‌ کنه، همین چند وقت پیش نارنجی یک عکسی‌ از محتویات کیف سفر وز گذاشته بود ، که هر چه بیشتر کمک می‌کنه به شناخت شخصیت جالبش. وز کلا دلش می‌خواد که مثل یک آدم عادی خوره تکنولوژی زندگی‌ کنه، واسه همین هم هست شب تا صبح میشینه تو صف جلوی اپل استور تا یه آیپد بخره، در صورتی‌ که میتونه راحت بره شرکت و همون جا یکی‌ بگیره ، مثل کاری که تو گوگل کرد واسه گرفتن نکسوس اس‌.

  • جادی

   منوچ: خب دقیقا همینه. رسانه های استاندارد و اصلی کسی مثل وز رو دوست ندارن چون تن به بازی «آدم بزرگ ها/مهم ها/ پولدارها/..» نداده. در نتیجه اگر ما فقط جابز رو می شناسیم یعنی منابع اطلاعاتیمون منابع اطلاعاتی یک گیک نیست و دقیقا هر چی که رسانه های بزرگ توی بوق کردن رو دنبال کردیم. اگر کسی جابز رو بشناسه ولی وز رو نشناسه یعنی نشسته رسانه های بزرگ رو نگاه کرده و فکر کرده از تکنولوژی سر در می یاره.

   بحث این نیست که وز مهمتره یا جابز. بحث اینه که منابع اطلاعاتی یک گیک باید عمیق تر باشه نه اینکه بشینه جلوی رسانه های بزرگ هر چی گفتن گوش بده بدون تحقیق اضافی.

 • Nima333

  به این پادکست وابسته شدیم
  مطالب مفید و البته اجرای بی نظیر وابستگی هم داره
  ممنون جادی جان

 • فراز

  سلام جادی , رادیوت همونه که باید باشه تکنولوژی دغدغه های اجتماعی و یه صدای خوب
  تکیه کلامت هم عالیه , دوست داریم

 • Manoochd

  جادى،
  بحث خوبى هست از اونجايى كه سايت شما و راديو گيك را يك محفل بحثهاى اجتماعى ميبينم هر چند خودم زياد سررشته ندارم ازش، ولى تمام سعيم رو ميكنم كه بحث رو يك پله عميق تر كنيم. حرف شما تاوقتى موضوع بحث فلان بازيگر سينما يا فلان بازيكن فوتبال هست كاملا درست هست. تو اونجا اين مديا هست كه ميره سراغ اين اشخاص ( البته نمونه هاى استثنايى هميشه وجود دارد). ولى در مورد استيو جابز من اين اعتقاد رو ندارم، و اصولا از ابتدا كه جابز اينقدر شخصيت مهبوبى نبود، از زمانى كه اپل، نكست را خريد و جابز برگشت مهبوبيتش شروع شد. موضوع اينكه جابز در اين مسير سرمايهگذارى فكرى كرده، همون تو دهه ٨٠ واسه معرفى محصول يا جلسه هايى كه به شكل اردو بيرون شهر ميذاشتن ، مديا رو هم دعوت ميكردن كه بياد فيلم بگيره و نشون بده، وگرنه ما از شركت ديگه اى از اين فيلمها نديديم. حالا منظور اينه كه اگر ما امروز جابز رو ميشناسيم و وز را نميشناسيم علتش اينكه جابز تو اين راه برنامه ريزى كرده و به كس ديگرى هم ميدون نداده كه خودشو نشون بده. وگرنه تو همون معرفى اولين محصولات اپل، وز هم واسه خودش اونجاها ميچرخيده و شيطونى ميكرده بدون اينكه اعتقادى داشته باشه به كل مجلس.
  خيلى طولانى شد، بحث رو اين طورى جمع ميكنم كه اگر جابز رو ميشناسيم و توروالدس و وز و …. را نميشناسيم به خاطر اين نيست كه مديا جابز را دوست داره اوناى ديگه رو نه، بلكه به خاطر اينكه هر چه قدر هم خوب باشى ولى بدون يك بازاريابى خوب و معرفى خوب يك گمنام بيشتر نيستى. و اين دقيقا ميشه تفاوت جابز و وز ، وز اصلا اعتقادى به اين حرفها نداره، دنبال ناشناس موندن بوده تا بتونه راحت به شيطونى كردن برسه. منم به نظرم موضوع اين نيست كه كى بهتره، من براى هر دو به دلايلى احترام قائلم، ولى اعتقاد دارم اين تفاوتها رو بايد ديد، و آگاهانه تعصب داشت يا نداشت. همونطور كه با طرفدارى بى قيد و شرط از جابز مخالفم، با دشمنى از روى تعصب هم مخالفم….

  • جادی

   خب با این کامنت طولانی آخر کاملا موافقم. همگرا شدیم. دقیقا اگر جابز نبود احتمالا اپلی هم نبود و شاید یک چیز بهتر به جاش داشتیم یا یک چیز بدتر ولی معلومه که اگر دست وزنیاک بود اصولا کار بزرگ نمی شد.

   در مورد «علاقه رسانه» بحث دو طرفه است اما. خب اینها خوب تبلیغ می کنن و سوژه مناسب رسانه های مین استریم هم هستن. کسی مثل وز به درد رسانه مین استریم نمی خوره چون نه رویای آمریکایی رو تبلغی می کنه نه تصویرش می فروشه (:

 • مجتبی

  با سلام و خسته نباشی
  راستش یه جنبه خوبی که رادیو گیگ داشت و الان داره کم رنگ میشه این بود که فقط خبر صرف نبود.
  با خبر بودن از بعضی وقایع خوبه اما درجه بالاتری که رادیو گیگ داشت این بود که علاوه بر خبر رسانی یاد دهنده هم بود . یعنی در قالب خبر با شنیدنش اطلاعاتمون هم زیاد میشد.
  اما دو شماره آخر بیشتر خبر بود خبری که خیلی چیزی ازشون نمیشه یاد گرفت
  دوم اینکه بهترین خبرای تو همیشه مربوط به لینوکسه (حداقل برای من ) از خبرای لینوکسی غافل نشو چون نظراتت تو این زمینه برای من شبیه یه چراغه
  دستت درد نکنه – واقعا انرژی و وقت زیادی می خواد گفتن و نوشتن این حجم خبر
  مرسی

  • جادی

   کاملا درسته. اصلا قراره سطح خبر به عنوان یک چیز جدید توش کم باشه. حتما رعایت می کنم.. بخصوص که دو هفته یکبار است و مسخره است کسی برای خبر بیاد سراغ این. درسته که خبرهای خاص تر و الترناتیوتر داریم ولی در کل اصلا قرار نیست اینجا منبع خبر باشه. مرسی از تذکر خوب.

 • مجتبی

  راستی این شماره قشنگ ترین پایان و بهترین خداحافظی رو بین تمام شماره ها داشت

 • jeus

  جادی جون یک کم به نظر هل می‌اومدی توی این برنامه .
  تقبیح هم یادت رفت .
  در کل برنامتو دوست داریم و امیدوارم که تعداد شنونده هات اونقدر بشن که مسئولین هم مجبور به شنیدن حرفات که حرف اکثر ITMan هاست بشه .

 • شیرین

  ورایزن صحیح هست ضمن اینکه و.. گفتنت بامزه است.

  • جادی

   ممنون از تذکر خوب. حتما رعایت می کنم.

 • کیف کردم روزمو ساختی :D

 • جواد

  جادی جان میشه در مورد این بیت کوین یه توضیحی بدی؟

  • جادی

   آخر این شماره سعی می کنم نسبتا کامل توضیح بدم. در بخش ویژه

 • فهیمه

  سلام.
  برنامه ات خیلی عالیه. ممنون

 • karim

  این سایت rodfile سرعت پایینی داره.یجا دیگه آپلودکن.

 • کاوه

  سلام جادی
  لینک کمکی دانلود کار نمیکنه ! میزنه فایل نات فوند :(
  یه فکری برای ما هایی که از داخل میخایم دانلود کنیم بکن!
  میدونی که لینک اصلی فیلی هست!