نمای جنگ از کلاه یک سرباز تحت حمله

هر جنگی از نظر من سودجویی یکسری سیاستمدار است و پولدارتر شدن چند نفر آدم و رنج یک جمعیت عظیم و کشته شدن یکسری سرباز. درسته که همیشه به ما گفته شده هر جنگ یک طرف خوب داره و یک طرف بد ولی واقعیت اینه که هر کدوم از دو طرف فکر می کنن طرف خوب هستن و وارد یک جنگ مقدس شدن. هیچ کس نمی گه «ما اومدیم سرزمین فتح کنیم و منابع به دست بیاریم» بلکه همه پشت کلی شعار قایم می شن.

اینها رو گفتم که بگم جنگ از نظر من نه قشنگه نه خوب. پیش می یاد و به سود یکسری است ولی در نهایت رنج آوره و ناراحت کننده و ناشی از حماقت انسان‌ها. تنها دلیلی که ویدئوی زیر رو می ذارم اینه که چیزیه که اکثرا ندیدیم ولی بازیش کردیم. توی این ویدئو شاهد درگیری آمریکا و طالبان در افغانستان هستیم که توش سرباز آمریکایی چهار بار تیر می خوره که البته با توجه به زره قوی، چیزیش نمی شه. سربازها رفتن برای جمع آوری اطلاعات جنگی از یک ده که با تیربار / مسلسل بهشون حمله می شه. این یک نفر بلند می شه تا جواب تیربار رو بده که بقیه سربازها بتونن آرایش جنگی بگیرن یا چنین چیزی. تصاویر از ویدئوی روی کلاه این سرباز ضبط شدن و این فوق العاده شون کرده. به شکل عجیبی شبیه چیزی هستن که ما توی بازی های کامپیوتری Firs Person Shooter می بینیم. اینش واقعا دیدن داره. بخصوص عوض کردن خشاب.

پی.نوشت. تو جامعه شناسی جنگ می گیم جنگ یک جایی از نظر کیفی تغییر کرد: با پیشرفت مخابرات! قبلن فرمانده‌ها مجبور بودن جلوی سربازهاشون بایستن و فرمان بدن و اگر قرار بود کسی کشته بشه فرمانده هم اونجا بود ولی حالا انواع فرمانده‌ و رییس و ژنرال و رییس جمهور و غیره می شینن توی قصرشون و مثل شطرنج با سربازها بازی می کنن بدون اینکه ریسکی بکنن یا رنجی ببرن. احتمالا اگر هنوز قرار بود رییس هر کشوری شخصا توی میدون جنگ و عملیات و غیره جلوی نیروهای که برای جنگ بسیج کرده ریسک مردن داشته باشه، جنگ‌های کمتری در می گرفت.

پی.نوشت.۲. نگران نباشین (: ما در امن‌ترین دوره تاریخ هستیم. کمترین جنگ ها رو داریم و کمترین گرسنگی و غیره و غیره. درسته که اخبار بد زیاده ولی کلیت بشریت کمی معقول‌تر شده و در مقایسه با ادوار قدیم، بیشترین دموکراسی و قانون رو داریم و بالاترین سطح رفاه و امنیت و غیره و غیره رو.

 • من موافق جنگ نیستم، ولی اگه جنگ بشه، آرزو میکنم این رژیم از بین بره

 • senaps

  بچه های خودی ظاهرا زیاد علاقه‌ای به ضدگلوله ندارن چون معتقدن بهترین چیز اینه که شهید بشن!…
  با این وجود، ظاهرا این بابا خیلی شانس اورده که چیزیش نشده….
  http://www.military.ir/forums/topic/22648-%D8%B3%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%DB%8C-%DA%A9%D8%A7-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A6/page__st__15#entry274328

 • فقط 4 بار تیر خورد!راه میرفت میگفت آه ، فاک ، …
  میرفت … میداد بهتر نبود؟

 • arash

  There’s no such thing as a winnable war
  it’s a lie we dont believe anymore

  From Sting in Russian song

 • hes

  گفتن اینکه در دو طرف جنگ ها خوب و بد وجود نداره خیلی خیلی بی انصافیه.. حتی اگر نسبی هم باشه، این خوب و بده هست! نمیشه اینقدر کلی حکم داد. همیشه هر دو طرف سودجو نیستند.

  • جادی

   کسی هم اینو نگفته (: کجا دیدی؟ (:

 • امید

  (برای پی نوشت 2): خب اگه این حرفت برای کسایی باشه که زیادی غصه می خورن اشکالی نداره
  اما یادمون باشه که در طول تاریخ به طور کلی وضع رفاه آدما بیشتر شده (حالا به جز موردی استثنا) و اگه بخوایم به همین دلخوش کنیم – کاری که اجدادمون نکردن و این رفاه رشد داشته – تو همین شرایط می مونیم (تازه اینو برای وضع کشورهای پیشرفته میگم نه خودمون) به نظر من بشریت هنوز در دوره نوجوانی به سر می بره

  • جادی

   نکته اینه که ما الان از هر دوره دیگه ای بهتریم. معنی اش اصلا این نیست که در بهترین وضعیم (: کاملا موافقم که در دوره نوجوانی بشریت هستیم و زمانی کلی خواهند خندید بهمون که دوره ای بود که یک نفر می گفت من رییس فلان بخش کره زمینم بعد به همه مردم فلان بخش زور می گفت بعد با رییس بخش بغلی جنگ می کرد! (:

 • ولی سربازه واقعا منگوله ها! نشسته بالای تپه، تو دید، راحت میشه مثه یه بز کوهی تیر زد بهش، حی هم داد میزنه تیر خوردم! پشت همون سنگی که بغلش نشسته بود اگر سینه خیز می شد، دیگه تیر نمی خورد بهش!

 • ویدئوی جالبی بود جادی!
  در مورد پی‌نوشت آخرت، این کتاب را دیده‌ای؟ The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined از Steven Pinker.
  من هنوز کتاب را نخوانده‌ام و فقط خلاصه‌هایی از آن را دیده‌ام، اما تز اصلی‌ی این آقا (که از روان‌شناسان قدر امروزی است) شبیه به چیزی است که گفته‌ای.

  • جادی

   اوه نه کتاب رو ندیدم. حتما سعی می کنم پیدا کنم چون موضوع جالبیه. ممنون از معرفی.

 • alirezaimi

  درود!
  پست بسی عالی بود!
  فقط من با پ.ن۱ شدیدا موافق و البته با پ.ن۲ شدیدا مخالفم!
  چراکه اگر نیاز به بودن سردمدار در جنگ بود و اون هم یکی از سران کشوری بود (البته خط مقدم) اون موقع میشد به طور کامل دور جنگ رو خط کشید و البته می‌رسیدیم به پ.ن۲ ! تا زمانی‌که این‌گونه پیشرفت‌ها در دنیای بشری باشه جنگ‌ها هم در ادامه همون پیشرفت‌ها تغییر جلوه می‌دن اما اصل کشت و کشتارِ بشرِ برتر از حیوان مثل همیشه پابرجاست.
  سپاس

 • مثبت ۱۰۰۰ برای پی‌نوشت اول
  و نکتهٔ تمیلی: قبلاً سربازها بصورت داوطلب سرباز می‌شدند (از داخل قلمرو). و اسیرها هم از خارج قلمرو گرفته میشدند. کسی از داخل قلمرو رو مجبور نمی‌کردن بجنگه. چیزی به مفهوم امروز «سرباز» وجود نداشت.

 • sepehr

  جادی این ویدیوعه ک میگی نیستش-ـ-