به بهانه درسنامه: کمک به دیگران لذت بخشه‌ همونطور که زندگی در یک جامعه خوب لذت بخشه

سلام آقای جادی ، خسته نباشید
سوالم درباره وبسایت درسنامه است ، شما هم در وبلاگتان از این سایت حمایت کردید ، مثل خیلی دیگه از وبلاگ ها و وبسایت . اما من به این سایت شک دارم . خودم دوره لینوکس رو طی کردم اما همیشه برام سوال بود که واقعا چرا این وبسایت داره بصورت رایگان درس های خوب و مفید را برای مردم ارسال میکنه ، هیچ تبلیغی هم ندارن ، یعنی این ها انقدر آدم های خوبی تشریف دارن ؟
نکنه وبسایت درسنامه با این ایمیل ها در حساب کاربری ایرانی ها جاسوسی می کنه ؟! واقعا بهشو شک دارم
اگر دربارشون یه کوچوله توضیح بدید ممنون میشم
باتشکر
دوستدار شما
امیر

توی اینکه درسنامه سایت خوبیه و کلی آدم ازش استفاده‌های مفید می کنن و غیره شکی نیست. من هم چند تا از دوره‌هاش رو گذروندم و برام لذت بخش بوده (مثلا دوره اقتصادش که متاسفانه خیلی لیبراله ولی هنوز ارزشمند برای گذروندن) و تبلیغ و پیشنهادش هم کردم. اما آیا به هر چیز خوب رایگان باید شک داشت؟‌

متاسفانه جامعه ای که توش زندگی می کنیم داره دائما تلاش میکنه به ما یاد بده که آدم خوب وجود نداره و همه خبیثن. این جامعه به ما می گه اگر چیزی به نظر خوب می اومد حتما یک کاسه ای زیر نیم کاسه داره و متاسفانه اینقدر دور و برمون دروغ شنیدیم و کثیف کاری دیدیم (دقیقا هم از کسانی که داد و هوار خوبیشون گوش فلک رو پاره کرده)‌ که دیگه برامون سخته باور کنیم افرادی بدون چشم داشت کوتاه مدت کارهای خوبی انجام بدن.

اما خوشبختانه واقعیت دنیا یک چیز دیگه است (: انسان در حالت طبیعی یک موجود خبیث نیست. ما اگر گرسنه نباشیم و اگر تحقیر شده نباشیم از کمک به همدیگه و همکاری لذت می بریم. دقیقا به همین دلیله که دیکتاتورها سعی می کنن انسان ها رو تحقیر شده و گرسنه نگه دارن (با کمبود غذا، سکس، دانش، محبت، آرامش، …). من الان این رو دارم روی یک سیستم گنو/لینوکس می نویسم. یک سیستم عامل عالی که به خاطر خلاقیت و علاقه فردی یک نفر و بدون در نظر گرفتن هیچ سود مادی نوشته و با جهان به اشتراک گذاشته شده و لینک قبلی رو هم به ویکیپدیا دادم که یک دانشنامه آزاد و فوق العاده است که بدون هیچ انگیزه مادی و با مشارکت صدها هزار آدم ایجاد شده. مشهورترین نمونه مشابه درسنامه چیزی است مثل آکادمی خان که یک نفر شروعش کرده و به رایگان توش درس می ذاشته.

خوشبختانه دنیا علاوه بر یکسری آدم که سودشون توی بی سوادی بقیه است و تصورشون از لذت محدود شده به رفع عقده‌های ثروت و قدرت، یکسری آدم دیگه هم داره. یکسری آدم که به خاطر نداشتن این عقده‌ها فرصت دارن برن سراغ انگیزه‌هایی سطح بالاتر مثل مشارکت و خلاقیت. برای این آدم‌ها این هم هست که کارهایی مثل آموزش، جامعه ای بهتر می سازن و این جامعه چیزیه که من دوست دارم توش زندگی کنم. کارهای داوطلبانه می تونه دلایل مختلفی داشته باشه:

۱- ساعت های بیکاری و حوصله سررفتنمون تقریبا به صفر می رسه چون هر وقت که بخوایم، یک کار جالب برای کردن داریم
۲- دوستای خوبی پیدا می کنیم چون چنین فضاهایی پر هستن از آدم‌های خوب و سالم دیگه
۳- با آگاهی دادن به بقیه و با ساختن خرابی‌های اطرافمون، جامعه بهتری به وجود می‌یاد و شما از زندگی توی یک جامعه با سواد و سالم لذت بیشتری می برین
۴- به نیازهایی مثل «احترام»، «کار خلاقانه»، «احساس مفید بودن» و … جواب می دیم و رضایتمون از خودمون و زندگیمون بالا می ره

به نظرم انسان مستقل از تلاشش برای ساختن جامعه بهتر و زندگی در جایی سالمتر، از انجام کار خوب لذت می بره. بعضی پولشون رو می ذارن برای کار خوب (مثلا بیل گیتس موسس مایکروسافت) و افرادی مثل درسنامه‌ای ها وقت، سواد و انرژی شون رو و من حسابی براشون احترام قایلم. از نظر فنی هم تا وقتی پسورد ایمیل رو بهشون نداده باشم، با داشتن آدرس امکان هیچ شکلی از جاسوسی و مارمیزک بازی در ایمیل رو ندارن (: جادی بهت قول می ده. تنها وصله ای که به درسنامه می چسبه «بالا بردن سطح سواد» فارسی زبان ها است که شاید از نظر یکسری جرم باشه از نظر یکسری خدمت و من بدون شک جزو دسته دوم هستم.

تکرار می کنم که کار مفید کردن لذت بخشه و آموزش باعث می شه جامعه با سوادتر بشه و زندگی توش لذت بخش تر – البته برای آدم‌های سالم. معلومه که اگر کسی نفعش در بیسوادی مردم باشه،‌ با درسنامه که هیچ، با کتاب و مجله و سینما و موسیقی و اینترنت هم مخالفه و تبلیغ می کنه که همه اینها مخالف امنیت و آرامش و آسایش و آینده و زندگی و … هستن و دقیقا هم بدون اینها جامعه ای می سازه که هیچ کس توش امنیت و آرامش و آسایش و آینده و زندگی نداره (:

اگر دوست دارین آدم چند بعدی باشین، همین الان به درسنامه برین و یک درس مرتبط انتخاب کنین و هر روز بهتر از دیروز باشین

 • علیرضا

  عالی عالی عالی.

 • عالی بود
  راستی لینک ویکیپدیا رو بدون http://‎ گذاشتی اشتباه شده :)

  • جادی

   اصلاح شد (:

 • aref

  Jadi I love u:)

 • سمانه

  سلام
  نسبت به اصل مبحث و فلسفه اشتراک آزاد دانش هیچی نقدی وارد نیست و حرفتان قبول و صحیح
  ولی در مورد درسنامه نقدی وارد است. من با توجه به سیاست های حریم خصوصی درسنامه در چند دوره ثبت نام کردم.

  نقل قول از درسنامه:
  آیا درسنامه از اطلاعات شخصی من استفاده می‌کند؟
  آدرس ایمیل شما محرمانه تلقی شده و درسنامه هیچگونه استفاده‌ای از آن نخواهد کرد و آنها را در اختیار افراد ثالث قرار نخواهد داد. ضمنا درسنامه اسامی افراد را هم ذخیره نمی‌کند.
  http://www.darsnameh.com/faq#20

  ولی متاسفانه این حریم خصوصی رعایت نگردید و ایمیل من در اختیار افراد ثالث قرار گرفت. چند هفته بعد از ثبت نام من ایمیلی تبلیغاتی از رادیو زمانه به دست من رسید ، در صورتی که من به هیچ وجه در لیست پستی این سایت ثبت نام نکردم.
  درسنامه در تعدادی از دوره ها(از جمله دوره های روزنامه نگاری) از مطالب و و ویدیوهای سایت رادیو زمانه بهره می برد و حتی در بعضی از مثال ها. و ظن عدم رعایت حریم خصوصی افراد توسط درسنامه به وجود می آید.
  و انسان متاسف می شود از این عجینی فلسفه زیبای اشتراک دانش با عدم رعایت حریم خصوصی توسط درسنامه.

  • جادی

   خب اگر اینکار رو کردن کار بدی کردن و باید معذرت خواهی کنن (: من الان ایمیل می زنم می پرسم (:

  • دوست عزیز تیم درسنامه به حریم خصوصی کاربران شدیدا معتقد است و به همین دلیل تحت هیچ شرایطی ایمیل‌های درسنامه در اختیار دیگران قرار نمی‌گیرد. در درسنامه تنها آدرس ایمیل کاربران ذخیره می‌شود و علت آن هم شناسایی کاربران برای دوره‌هایی است که نیاز به پیش‌نیاز دارند.

   • سمانه

    ممنون که پاسخ دادید.
    من به شدت مواظب این موضوع هستم که ایمیلم به دست اسپمرها نیافتد و به همین دلیل به هیچ وجه در سایت هایی که اعتماد ندارم ثبت نام نمی کنم و من با این دیدگاه در درسنامه ثبت نام کردم.
    حالا یا واقعا شما درست می فرمایید و این عمل توسط درسنامه صورت نگرفته است که در این صورت من عذرخواهی می کنم و خب همچنان بی اطلاع از این که چگونه رادیو زمانه این من رو پیدا کرده…:-!
    و خب اگر این موضع قصوری بوده که توسط درسنامه صورت گرفته بایستی سیاست حریم خصوصی تونرو اصلاح کنید و از تمام کسانی که در درسنامه عضو بودند عذرخواهی کنید.

 • البته بعد از یه مدت درسنامه هم مثل اینکه به دنبال یه مدل درآمد زایی افتاده که فکر میکنم مدل خوبی هم هست: ارائه مدارک بین المللی در ارتباط با دوره هاش ( http://darsnameh.com/blog/152 )

 • amir

  مرسی که زمان گذاشتید و جواب دادید … خیلی ممنون ، قانع شدم ! ;)

 • یه چیزی که به نظر من می‌تونه در کم کردن تردیدها نسبت به نیت کارهای عام‌المنفعه‌ای مثل درسنامه کمک بکنه اینه که در صورت امکان توی صفحۀ معرفی، لیستی از آدمها یا شرکتهایی که اون رو اداره می‌کنن یا بهش کمک می‌کنن گذاشته بشه. البته این که گفتم در صورت امکان، به این دلیله که خوب توی کشور ما لزوماً ممکنه نشه به صورت آشکار پشت خیلی از کارهای خوب و عام‌المنفعه وایستاد چون ممکنه قانون ما اون کارها رو خوب ندونه و برای اون آدمها دردسر درست بشه، ولی اگه امکانش باشه چرا که نه؟ اگه کاربران سایت بدونن کیا پشت سایت هستن دغدغه‌های اینطوریشون ممکنه کم بشه.

  • جادی

   کاملا درسته. در یک جامعه باز نه فقط تبلیغ می شه که حتی به نظرم باید قانونا تک تک درآمدها و خرج های چنین سیستم هایی شفاف باشه و من دقیقا بدونم مثلا محک چقدر پول از کجا در آورده و دقیقا چقدر پول خرج چی کرده تا بتونم تصمیم بگیرم که می خوام بهش کمک کنم یا نه. ولی خب حرفت کاملا در مورد ایران هم درسته. تو این شکل خاص از حکومت معقوله که کسی نه اسمش رو جایی بذاره و نه هیچ چیز دیگه (: اون از کمک کننده ها به آذرباییجان و اون از کسانی که سعی می کردن ایدز رو تو ایران کنترل کنن.

 • mehdi

  Bargozarye mosabeghe harkate kheili jalebi bod, dastet dard nakone. Dafe bad bebinam hatman sherkat mikonam :)

 • Pingback: جواب هر سوالی که تا به حال در مورد آوترنت داشتین | کیبرد آزاد()

 • چقدر خوب نوشتی این مطلب رو، بازم دمت گرم.