به مناسبت هزار و یکمین روز زندانی بودن دو آدم الان شریف

این رو درست کردم برای یادآوری دو تا آدم الان شریف که می تونستن همرنگ جماعتشون بشن و رییس باشن و مدیر و عضو فلان مجمع و فلان شورا و … ولی ترجیح دادن از حقوق بشر حرف بزنن و از آزادی بیان و زمانی که تلویزیون هنوز می گفت باید به دروغگو تعظیم کنیم، گفتن که دروغ بده.

کروبی رو روحانی در فایل اکسل

دریافت فایل اکسل

 • Alex

  عالی بود هم کار اونها هم کار شما. با اینکه شاید قابل مقایسه نباشند.

 • مهدی

  خیلی هم خوب!
  من همیشه گفتم اگرچه موسوی و کروبی کارهای بد زیادی انجام دادن اما خیلی راحت می‌تونستن توی نظام بمونن (همین الان هم می‌تونن با یک ندامت نامه برگردن به نظام) اما پای حقیقت واستادن!

 • sajji

  این اکسل برای چی هست؟من بازش کردم فقط همین عکس بلور شده هسست.
  کار دیگری میکنه؟

  • saeed

   اگه بتونید همزمان روی همه پیکسل ها کلیک کنید، این دو اسطوره مقاومت آزاد میشن…

   • محمد

    :D :D

   • جالبه استوره‌ی مقاومت. کاش ما هم از این استوره‌ها بودیم و …

   • sajji

    اونقد نمک دارین بمالونمتون رو خیار؟

 • جعفر

  سلام جادی
  چطوری اینو درست کردی ؟؟؟
  نکنه دونه دونه رنگ سلول ها رو تغییر دادی ؟؟

 • محمد

  یادشون بخیر. اینا هم قربانی شدن…

  پ.ن ۱ : اکسل؟! ویندوز؟! :/
  پ.ن ۲ : دستی درستش کردی یا با ابزار خاصی؟! متادیتاش رو هم که کلا به فنا دادی… ;)
  پ.ن ۳ : اسم فایل به نظرم صحیح نیست. معمولا (فکر می‌کنم) اپوزوسیون رو به کسانی میگن که کلا مخالفن. اینا مخالف صددرصد نبودن که. میخواستن اصلاحات انجام بدن. البته درستش هم همینه. اصلاحات همیشه بهتر از انقلاب و چیزای مشابهه. بقول گفتنی آهسته آهسته!! :)

 • دمت گرم رفیق

 • Sahel

  پس چرا اسم و عکس خانم رهنورد رو که تمام این مدت کنار همسرش ایستاده و تنهاش نمی ذاره رو نیاوردی؟ ایشون هم آدم شریفی هستن.

  • Roham Soroush

   آفرین به شما برای این دقیق بودن و سر وقت یاد آوری کردن.

 • SA

  درود….

  اینکه کیبورد خودت رو انقدر آزاد میدونی که میتونی راجب هر چیزی بنویسی و این کار رو هم انجام میدی قابل احترام هستی…

  اما بعضی وقتها خیلی از موضوع دور بشیم تا بتونیم اون موضوع رو صحیح ببینیم. کروبی توی مناظر خودش و موسوی گفت آقای موسوی میدونی تو چه راهی قدم گذاشتی تا آخرش هستی… اون روز کربی امروز رو دید.

  موسوی مال این حرفا نبود. میدونستن میخوان چیکار کنند. موسوی رو که یک بیعرضه بوده انتخاب کردن تا به هدفشون برسن. اینها یک بار انقلاب کردن میدونند پیشدر آمد های یک انقلاب چیه. ایران داشت آماده یک انقلاب میشد. با قربانی کردن چند مهره سوخته جلو این انقلاب رو گرفتن. وقتی موسوی قبل از اعلام آرا گفت من با قاطعیت تمام برنده هستم. همه چی تموم شد. هنوز شروع نکرده بودیم که ما باختیم. امروز میدونم چه بازی بود این داستان. اون موقعها تو جو بودم ….

  توی مصر وقتی اخوان الامسلمین قدرت رو بدست گرفت و مردم دیدن که کسانی که دایه دینداری دارن چقدر کثیفند جلوشون گرفتن به هر قیمتی…

  وقتی بنی صدر فهمید داستان چیه و مخالفت خودش رو اعلام کرد دیدی چی شد.

  واتیکان کوچکترین کشور جهان در دل کشوری دیگه هست. شاید عاقلانه ترین کاره دنیارو کردند…

  یادم نیست این جمله از کیه ولی قشنگه…
  انسان زمانی به آزادی میرسه که آخرین سنگ کلیسا بر سر آخرین کشیش فرود بیاد.

  ولی یادش بخیر چقدر کتک خوردیم توی این خیابونا. یک روز وقتی خونی اومدم خونه یوشکی میخواستم برم تو حموم که مادرم نبینتم. ولی دید سری شروع کرد ببین جاییم گوله خورد یا نه گفتم حاج خانم با اسلحه نمیان بیرون. گفت خفه شو… فرداش میخواستم بپیچونم برم بیرون دیدم هواسش بهم هست. بهم کبریت داد گفت همسایه ها میگن گاز اشکاور میزنن باید آتیش درست کنی. چند متر پارچه بریده بود گفت بپیچ دوره خودت برای پانسمان خوبه شستم. ماتم برده بود. گفت من یک بار انقلاب دیدم میدون چیجوریه شما کاری نمیتونید بکنید.

  همه اینا بیخیال خجالت نمیکشی عکست مال ویندوز و آفیس ماکروسافت از شما بعیده ازسقف برو بالا…

  • محمد

   نتیجه اون اتفاقات شد واژه‌ای به اسم «فتنه» که الان اون رو به هرچی بچسبونن تو نطفه خفه میشه…

 • من فقط خواستم با اجازه جادی با اینکه کار خوبی نیست یه توصیه به این دوستمون که با اسم مستعار SA مطلب گذشاته و همه همفکراش بکنم ببین دوست عزیز اینکه تو چه تصوری الان پیدا کردی و چه حسی داری برای نظر دادن کافی نیست بخصوص که توش توهین به یه عده زیاد از آدما هم باشه شما آیا تجربه کار سیاسی دارید و بر اساس تجربه یا مستنداتی این حرف رو میزنید یا نه مثل این پیرمردهای جامعه که یه سبک دایی جان ناپلیونی میگن کار کار انگلیسهاست همه چیز رو بازی می دونی؟ دوست عزیز اصلا قضیه این طوری که شما فکر می کنید نیست من که مدت کوتاهی بازداشت بودم و لی دوستای دیگه که ماهها توی ۲۰۹ بازداشت بودن از هر سلیقه و عقیده ای اینظور فکر نمی کنن و به این نتیجه نرسیدن اگر خودت توی جریان بودی و به جای جو زده شدن کاری می کردی که خودشون بیان دم خونه ببرنت متوجه می شدی قضیه از چه قراره و اصلا به هیچ وجه انقلابی اتفاق نمی افتاد اتفاقا نظام ضربه بزرگی خورد و همه تلاشش اینه که اون اتفاقها دوباهر تکرار نشه ولی به هر ضورت سعی کن نوع دید و گفتار رو عوض کنی چون یکی از دلایل عقب موندگی ما ایرانیها اینه که اولا همیشه توهم توطیه داریم بدون مردیک و ثانیا میخوایم همه چیز رو بخصوص شکستهامون رو به یه قدرت خارجی و یه توطیه مربوط کنیم بهت توصیه می کنم اگه می توین برو مطالب مشابه این چیزی که نوشتی رو بعد از واقعه ۱۵ خرداد سال ۴۲ بخون

 • SA

  درود….

  این مطلب فقط در پاسخ کامیار عزیز میباشد. که ادب بجا آورده باشم. اما کلی صحبت میکنم.

  من شغلم تحلیلگری بازار های مالی هست و بصورت نامحسوس برای کارگزاری ها فعالیت میکنم. خیلی بشتر از اونی که فکر میکنی من در سیاست دخیلم. این موضوعات چیزی نیست که بخواهیم به رخ کسی بکشیم. اما متاسفانه من هم بازداشت بودم. دست دو الف هم بودم که 209 جلوش هتل.

  من جوگیر این بودم که کسی پیدا شده که میتونه حرف بزنه. کروبی خودش آخونده پس بدرد ما نمیخوره تو این دولت یه تف سر بالاست. همه میدونید زمانی که مقامی داشت چه کثافت کاریهایی انجام میداد. اما میشه از منبر عمر استفاده کرد.

  اما اشتباه من و امثال من این بود که فکر کردی موسوی آدم اینکار ولی چقدر احمق بودیم. خیانتی که موسوی به این مردم کرد خیلی بدتر از خیانتی بود که بهشتی به ما کرد. خون موسوی رنگینتر از دوستان ما نبود. کسی که قبل از اعلام آرا میاد میگه من برنده هستم. یعنی شمشیر از رو بسته. وقتی جوونهای این مملکت از جونشون میگذرن زیر مشت و لگد یک مشت …. جون میدن. که پشتت رو خالی نکنند. وقتی میبینه دارن مردم رو میکشن. غلط میکنه سکوت میکنه. غلط میکنه وقتی روز دانشجو موقعیت این داره که بیانییه تصویری بده جوری حرف میزنه که … بماند.

  بعد یک مشت آدم دیگه از جمله حروم زاده ای مثل محسن سازگارا و … میان میگن این بهترین راه مبارزه است.
  آقا کامیار 50سال گذشت تا مردم بفهمن رضا خان کی بود. تازه داریم یواش یواش میفهمیم هویدا کی بود. تو هیچ دولتی در دنیا رو پیدا نمیکنی که توش فساد نباشه. اما حدی داره …

  دولت داشت اختلاف قیمت دلار 1000تومنی تا 3000تومنی رو از جیبش میداد. هزینه برق و آب و … فشار زیادی داشت به دولت وارد میکرد. کسانی بودن که میتونستن از این بازار برای یه کودتای خاموش استفاده کنند. خامنه ای قدرتش از دست داده بود. یا باید نقش یه عروسک رو بازی میکرد یا باید قدرت رو بدست میگرفت. انتخاب کرد قدرت رو بدست بگیره چه اتفاقی بهتر از سو استفاده کردن از اختلاف سلیقه ها. خب این اتفاقات برنامه ریزی شد. شما اگر از مرز دین خارج بشید کافر هستید و باید اعدام بشید. این حربه ای بود که خامنه ای در دستش بود و تیر خلاص رو میتونست با اون بزنه و اینکارو هم کرد. این موضوعات هیچ ربطی به انگلیس و آمریکا و اسرائیل نداشت. شاید بعد از اتفاقات اقداماتی کردند. اما همه اینها برنامه ریزی شده بود. گاهی از دست در میرفت ولی برش میگردوندن. چرا که موسوی مال این حرکات نبود. و اونها هم اینرو میدونستند. تو حبس فهمیدم اینا چه برنامه ای داشتند. اینا فقط میخواستند افرادی که قدرت و پول دستشون هست و تو فکر جابجا کردن قدرت هستند رو بشناسن. و شناختند.

  خیلی طول میکشه بفهمی من چی میگم. مردم الان فکر میکنند رای دادن روحانی اونم اومد روی کار و همچی حله…
  این آدم همونیه که لقب امام رو به اون آدم … داد. نمیدونید چه خوابی دیدند. مردم عادت کردن قبض 40-50 هزار تومنی آب و برق بدن و این بدترین چیزه. اگه یارانه هم قطع بشه مردم میگن 40هزار تومن چی بود که حالا هم ندن چی میشه مگه…
  ولی شما داری قبض 50هزار تومنی میدی که هومنی که به قول روحانی (امام) گفت مجانی میدیم. دلار 3000تومن مردم هم بعد از 8سال به این خوشن که کسی روی کار اومده که رفسانجانی پشتشه.

  من و امثال من تصمیم داریم اسم مستعار داشته باشیم ولی بتونیم کمی مردم رو از تعصب آزاد کنیم. اگر لایق توهین هستیم عیبی نداره بهمون توهین بشه چون خودمون باعثش بودیم. متعصب نباشیم. همین….
  دوتا گفته از امام علی میگم…
  برای پیروزی دشمنانتان را خوب بشناسید.
  حاکمان ما لایقان مایند.

 • اين دوتا براي اهداف سياسي خودشون جونهاي كله داغ رو بازي دادن

  بدتر از اين حقشونه

 • SpankMcSpanker

  سلام.
  جناب جادی، شما شهروند شرافتمندی هستید. ازتون خوشم میاد و دوست ندارم ناراحتتون کنم. ولی…. فکر میکنم معیار شما برای تعیین شرافت قدری کودکانه است. شبیه این که کافیه از سیستم خارج بشی (ساین اوت کنی D:) تا شریف بشی. کروبی همونیه که بدون مجوز هیچ نوع مقام قضایی تو بنیاد شهید و فلان و فلان، بازداشتگاه راه انداخته و موسوی همونه که انحصارگرایی دولتی اون تو زمینۀ اقتصاد، پدر و مادر اقتصاد کشور رو به فنا داد. اگه یه عده دزد تو یه یاند دزدی، سر سهمشون از اموال دزدی، با رییس باند و معاونش درگیر بشن، میشن «الان شریف»؟ اگه من نمیفهمم بگیم که کارم راه بیفته. :)

  • jadijadi

   خب اینجا بحث اینه که در چه «لایه ای»‌ به کسی می گیم «شریف». معلومه که هیچ کسی که بخشی از این قدرت بوده از نظر من نمی تونه آدمی همیشه شریف باشه چون اصولا آدم شریف اینجا دوام نمی یاره. ولی خب موسوی و کربی حداقلش از این نظر شریف هستن که زمانی که می تونستن بادمجون دور قاب بچینن مخالفت کردن و شش سال هم هست پاش ایستادن و نخواستن بگن «معذرت می خوایم، شما رییسین». معلومه که این شرافت فرق می کنی با کسی که حاضر نشد بخشی از دزدی باشه و از اول اومد بیرون.

   مثال خوب کسی مثل منتظری است. منتظری از نظر من شریفه چون زمانی که می تونست بخشی از قدرت باشه به این عقل رسیدن که بهتره خودش رو جدا کنه و حصر و غیره رو هم به جون بخره. مطمئن باش اگر کروبی به هر دلیلی سر ایده ای کمی شرافتمندانه نایستاده بود می تونست الان جزو حکومت باشه، به نظرت چقدر فرق داره مثلا با خاتمی نماز جمعه یا جنتی یا محسن رضایی و … که نتونه جزو «سران» باشه؟ (:

   مطمئنا وقتی اینجور جاها از «شرافت» حرف می زنیم منظورمون شرافت اون آدمی نیست که به قول مذهبی ها «گفت الله و حاضر نشد بنده غیر خدا شود» بلکه منظورمون در لایه ای شریف است که حداقل یک جایی قبول کرد به خاطر هر چیزی، از قدرت کنار گذاشته بشه.

 • SpankMcSpanker

  ندیدین پاسخش برای کارهاش چی بود؟ «دستخط از امام دارم». آخه شما چرا، جناب جادی؟ هرچی بشه، اینا شریف نیستن. :)

 • SpankMcSpanker

  فرق کروبی با جنتی اینه که شما اگه پای صحبتهای هردوشون بشینی، متوجه میشی که کروبی، حرفهاش توالی منطقی نداره و خدا شاهده که بدون قصد توهین دارم میگم.
  از نظر من، کروبی ملت رو بازی داد…. کی به کروبی رأی میده؟! نیت اون آدم فقط قدرت بود و نیت مهمه. از طرف دیگه، من فکر میکنم احمدی نژاد – که خدا کیفرش بده :) – با پخش پول، واقعاً رأی آورد…. نمیدونم. تاریخ مشخص میکنه. ولی انصافاً کارهای ضداخلاقی از این دو نفر به اندازۀ گویندۀ جملۀ «اون ممه رو لولو برد» سراغ دارم :)

  • jadijadi

   اسپنکر عزیز، یک بار دیگه بخون متن ات رو (: این که گفتی شباهت است نه تفاوت و اصلا توجیهی برای اینکه یک نفر رو بدون محاکمه و غیره حصر خانگی کنیم نیست. من هم کروبی رو شاید ده سال پیش از نزدیک دیده ام. بسیار منطقی با ما برخورد کرد. سعی کرد موردمون رو پیگیری کنه و اظهار تاسف کرد که در کشور شکنجه هست و گفت دیگه در وضعیتی نیست که کاری از دستش بر بیاد جز گفتن این چیزها. من هم بهش رای دادم چون همیشه گفته بودم به کسی که در جمهوری اسلامی از «حقوق بشر و آزادی بیان» حرف بزنه رای می م. به نظرم کروبی با صحبت هاش یک قدم گفتمان انتخاباتی رو جلو برد.

   تو می خوای بگی احمقه، مغزش درست کار نمی کنه یا هر چی… برای من مهم این بود که اولین کسی بود که جرات کرد بگه حقوق بشر مهمه. درست همونطور که ارزش موسوی برای من اینه که اولین کسی بود که توی تلویزیون گفت دروغ ایران رو برداشته و باید با دروغ مبارزه کرد. اونم تو دورانی که دستور این بود که طرفداران نظام باید در مورد دروغگو مثبت باشن (: یادت باشه هنوز دوستمون جزو جریان انحرافی نبود و نظر بهشون نزدیک بود (:

   حال ااینکه این آدم ها در زندگی گارهای خیلی بدی کردن شکی نیست. جزو نظام عزیز بودن سال ها (: ارزش اینه که ازش بیرون اومدن و حاضر شدن حبس خانگی رو تحمل کنن در حالی که هر دو به راحتی می تونستن بگن مخلص هم هستن و زیر علم آدم مورد نظر سینه بزنن و اتفاقا الان حتما شغل و سمت و درآمد مهمی هم داشتن. مثل بقیه (:

   تو هم حتما به این نگاه کن که چقدر علیه کسانی که اتفاقا در قدرت هستن ولی فاسدن یا مثلا جناحشون به افراد مورد نظرت نزدیکه ولی فاسدن حرف زدی تا بتونی بسنجی که اصرار به اینکه «کروبی شریف نیست» از این می یاد که کجا ایستاده یا از این می یاد که از نظر دینی لازم می دونی علیه افرادی که شریف نیستن موضع بگیری (:

   • SpankMcSpanker

    اِ…! من کی گفتم با حصر و فلان و فلان موافقم؟! من گفتم شرافت اینها واقعاً شرافت عمیقی نیست. من علیه دیگرانی که تو قدرتن هم موضع میگیرم. فقط مسئله اینه که من تریبون ندارم که…. با دوستام حرف می زنم. شاید مشکل از من باشه. بحث من اینه که اینها فرقی با هم ندارن. :) دین چه ربطی به مسئله داشت، آخه؟! من سال 88 حق رأی نداشتم…. به نظر من مشکل ایران عمیق تره و عمده اش هم اقتصادیه. هر چهارتای بزرگواران سال 88 می خواستن شیره بمالن سر ملت که در نهایت برخی موفق تر بودن. چرا متهم می کنی مارو جناب جادی؟ :)

    • jadijadi

     ببخشید از متهم کردن (: به نظر من شرافت یک طیف است. تقریبا هیچ کس سرش نیست ولی خیلی ها تهش هستن (: از نظر من این دو نفر خیلی شریف تر از مثلا جنتی هستن. خیلی خوشحالم که موسوی گفت دروغ در ایران هست و خیلی خوشحالم که کروبی رسید به اینکه از حقوق بشر حرف بزنه. مطمئنا در انتخابات آزاد یک دهم رای من هم مال این دو نفر نیست ولی خوشحالم که به کروبی رای دادم و خوشحالم که سر حرفش ایستاده.

     حالا اگر حرف تو اینه که «نه اینا خودشون هم بد هستن» که خب با هم توافق داریم .. تا وقتی که بدونم «اینها بد هستن» معنی اش این نیست که «اونهای دیگه که تو قدرتن خوب هستن». بستگی داره طیف رو از کجا تا کجا بکشی که آدم ها کجاش قرار بگیرن.

     از نظر یک مکزیکی متوسط ایران و عراق یکیه ولی اگر طیف رو از پاکستان تا عراق بکشی ایران اون وسط می افته (جغرافیایی).

     • SpankMcSpanker

      آره.
      فقط یه مشکلی که هست اینه که من نمیدونم چه کسی کجا و چه وقت راست گفته و کجا و کِی دروغ گفته. احتمال دروغ گویی بزرگواران رأس کار همونقدره که احتمال دروغ گویی محصورین عزیز. این وسط من برای این که بازیچه نشم، باید حواسم جمع باشه و در برابر هر دو طرف طیف قدرت، بدبین و دیرباور باشم.