جمعه‌ها: پورن بد نیست. پورن خوب نیست.

اولین برخورد من با پورن به معنی امروزی‌اش، دستگاه‌های ویدئویی بودن که می‌تونستن روی تلویزیون فیلم پخش کنن. من و علی و شهرام سال دوم دبیرستان بودیم و طبق سنت قدیمی درسخون‌های شیطون، ردیف یکی مونده به آخر کلاس می‌نشستیم. فرشاد به شهرام پونصد تومن بدهکار بود و گفت به جاش می تونه فیلم پورنی که داره رو یه روز به اون قرض بده. شهرام قبول کرد و ما همه بعد از مدرسه با یک فیلم وی اچ اس به خونه شهرام رفتیم که پدر و مادرش هر دو شاغل بودن و دیرتر به خونه می‌اومدن.

روی فلیم نوشته بود xyz و چند دقیقه اول تام و جری کلاسیک پخش کرد. دلیلش این بود که اگر کسی فیلم رو گرفت و تست کرد سریع متوجه نشه چیه. اما بعد از ده دقیقه تام و جری دیدن، فیلم پشه شروع شد. پشه‌ای که هر کسی رو نیش می‌زد اون آدم شروع می کرد به سکس با هر کسی که دور و برش بود. این فیلم اون زمان‌ها بسیار مشهور بود و اولین فیلم بلندی شد که من دیدم؛ غیرقابل مقایسه با عکس‌های پورنوگرافیک کاغذی یا عکس‌هایی که روی فلاپی دیسک‌هایی که ۳۶۰ کیلوبابیت بیشتر ظرفیت نداشتن یا حداکثر «فیلم»های چند ثانیه‌ای که روی دیسک‌های ۱.۴ مگابایتی ذخیره‌شون کرده بودم.

تقریبا تا آخر فیلم مبهوت بودم و در یک جور شوک ناشی از تعجب، کشف کلی چیز جدید و در عین حال در تلاش برای کم نیاوردن پیش دوستانی که احتمالا اونها هم تجربه اولشون بود. فیلم که تموم شد خیلی جدی و تیریپی که «همه چیز اوکی است» خداحافظی کردیم و هر کس اومد خونه‌اش. یادمه توی تاکسی و خیابون یک جور عجیبی بودم و حس می کردم همه دارن بهم نگاه می کنن.

این تجربه اول برام بسیار عجیب بود و چند روزی طول کشید تا از شوکش بیرون بیام و در عین حال باعث شد همه چیزهایی که دیده یا خونده بودم (از رساله فرهنگ‌نامه تا کتاب‌هایی مثل جنس دوم که یواشکی از کتابخونه بزرگترها کش می رفتم و می خوندم) برام معنی دقیق‌تر، واقعی‌تر و دم‌دست‌تری پیدا کنن. کاملا هم یادمه که هیچ احساس بدی نداشتم. نمی‌دونم چرا دوستانم معمولا بعدش احساس گناه داشتن اما من فقط حس می کردم کلی چیز فهمیدم.

احتمالا تجربه اول اکثر شما با من بسیار متفاوته – شاید هم سن‌تون ولی شکی نیست که در نبود هیچ شکلی از آموزش صحیح جنسی و بسته بودن تمام کانال‌هایی که سعی می‌کنن در مورد ابتدایی‌ترین رفتار بشر توضیحات معقولی بدن، پورن برای اکثر ما یک کانال «اطلاعاتی» بسیار قوی و صوتی تصویری است و خب تلاش ظاهری سیستم هم در سرکوب اون.

پورن بد نیست

اما آیا پورن چیز عجیبی است؟ آیا پورن مال مریض‌ها است؟ آمار می گه تقریبا ۷۰٪ مردهایی که به اینترنت دسترسی دارن و ۱۸ تا ۳۴ سال سن، در ماه حداقل یک بار به سایت‌های پورن مراجعه کردن (منبع) و این دو نتیجه بیشتر نمی تونه داشته باشه: یا واقعا ۷۰٪ جامعه منحرف و مریض هستن یا رفتن به پورنوگرافی ربطی به انحراف نداره و می‌تونه هر شکلی از مخاطب رو شامل بشه. از اونطرف هم دائما تبلیغ می شه که پورنوگرافی به جرایم ارتباط داره و کسی که پورن ببینه لابد خلاف های سنگین هم می کنه. این برداشت اشتباه به دو شکل مدعی این ارتباط می‌شه:

– ادعای اشتباه نوع اول: پورنوگرافی باعث وقوع جرم توسط بیننده می شه
– ادعای اشتباه نوع دوم: پورنوگرافی باعث وقوع جرم توسط تولید کننده می شه

اولی طبق آمار اشتباه بوده. حتی جالبه که پروفسور تاد کدنال از دانشگاه کلمسون کاریلونیای جنوبی نشون می ده که اگر بحث آمار باشه، دیدن پورنوگرافی با تعداد تجاوز رابطه معکوس داره (فراموش نکنیم که تجاوز معمولا نتیجه شهوت نیست، بلکه نتیجه علاقه به خشونت ورزی (مثلا به خاطر تحقیرشدگی) است) – در ضمن من و شما می دونیم که پورن بر خلاف معمولا منجر به خودارضایی و تخلیه شهوت می شه و نه تجمع اون.

ادعای دوم هم از نظر عقلی اشتباهه. پورن ساخته می شه که در روابطی معقول فروخته بشه پس منطقا توش نباید هیچ جرمی اتفاق بیافته. تمام فیلم‌های پورن بدون شک از هنرپیشه‌هایی استفاده می کنن که راضی به کاری که می کنن هستن (حداقل در سطحی که یک معدنچی راضی به کارش است) و هجده سال به بالا دارن. بحث قاچاق انسان و غیره مال فحشای غیرقانونی است نه پورنی که قراره در نهایت در تمام فروشگاه‌های معتبر با اسم و رسم فروخته بشه. حتی اگر قانون تصویب شده کشوری خیلی هم مسخره باشه، سازنده‌های پورن کاملا اونو رعایت می کنن. مثلا توی ژاپن اعضای جنسی نشون داده نمی شن (اما عجیب‌ترین پورن‌ها از این کشور بیرون می یاد) یا در کشور کانگرو پرور استرالیا طبق قانونی که قراره نذاره هیچ پورنی شبیه سکس کودکان بشه، هیچ هنرپیشه‌ زنی که پستان‌های خیلی کوچیک داشته باشه، اجازه کار نداره و با وجود مسخره بودن جریان، شما واقعا پورنی پیدا نمی کنین که در استرالیا ساخته شده باشه و توش هنرپیشه‌ای بازی کنه که قفسه سینه صافی داره.

پورن خوب نیست

اما آیا این حرف‌ها به این معنی است که پورن خوبه؟ مطمئنا نه. پورن اصولا نه «خوب» است نه «بد». مثل اینه که بگیم کتاب خوبه یا بد. فیلم خوبه یا بد. این چیزها وجود دارن و ما حتی اگر هم بتونیم، لازم نداریم اونها رو در «خوب» و «بد» طبقه بندی کنیم و اگر هم واقعا تصمیم بگیریم این کار رو بکنیم نمی تونیم جمله کلی بگیم و باید براش شرایطی بذاریم. یا باید بریم سراغ موارد خاص و مثلا بگیم فلان فیلم به فلان دلیل بده یا جملات کلی بگیم و مثلا مدعی بشیم که «پورن بد، بد است» یا اگر بخوایم ظاهرش رو قشنگتر کنیم بگیم «پورن بد، خوب نیست». و بعد بریم سراغ نام بردن از مشخصه‌های پورن بد.

پورن بد پورنی است که بی‌موقع باشه. مثلا مطمئنا سنی وجود داره که توش پورن مناسب نیست. از نظر قانونی این عدد روی ۱۸ سال گذاشته شده ولی من شخصا اولین پورنم رو در ۱۵ سالگی دیدم و بعید می دونم شما هم (بخصوص اگر مرد هستین) تا ۱۸ سالگی منتظر مونده باشین. از طرف دیگه پورن بد، پورنی است که خارج از علاقه شما باشه. ما ده‌ها طبقه‌بندی از پورن داریم و مطمئنا لازم نیست شما با چیزی برخورد کنین که بهش علاقه ندارین. اما بالاتر از همه یک جور دیگه پورن بد داریم: پورنی که به شما آموزش بده.

پورن یک منبع آموزشی نیست. درسته که ما در شرایط فعلی امکان آموزش دیدن صحیح و به موقع رو نداریم و پورن و سایت‌های مهمل اینترنتی یکی از منابع اطلاعاتی‌مون حساب می شن ولی باید حداقل این رو بدونیم که این منابع، منابع خوبی نیستن. متاسفانه برخلاف بسیاری از کشورها ما چیزی به اسم آموزش همگانی جنسی نداریم. از اونطرف هم از ۷ سالگی یک تفکیک جنسیتی بسیار شدید راه می ندازیم و هر جور موضوع مربوط به امور جنسی رو هم با گناه قاطی می کنیم و اصولا کسی به شکل سالم رشد جنسی نداره و به موقع نمی تونه از منابع معتبر و درست اطلاعات معتبر و درست کسب کنه. در این شرایط قابل درکه که ما از هر چیزی که به دست می یاریم (چه قانونی و اخلاقی مثل کتاب های پزشکی چه چیزهایی که قانون سعی کرده تقبیحشون کنه مثلا داستان ها و پورن تا چیزهایی که هم در اخلاق دیدنشون محکومه هم در قانون مثل فیلم‌های خصوصی مردم) شروع می‌کنیم سکس یاد بگیریم و تا وقتی هم منبع صحیح‌تری دستمون ندادن کسی حق نداره ما رو تقبیح کنه که تلاش می کنیم در مورد پایه‌ای ترین چیز بشری اطلاعات کسب کنیم اما دونستن این واقعیت که فیلم پورن منبع آموزشی جنسی نیست، برامون بسیار مهمه. مثلا حداقل چیزی که باید بدونیم اینه که چیزهایی که توی پورن می بینیم «سطح متوسط جامعه» رو تعیین نمی کنن. وقتی پورن می بینیم نه داریم به متوسط قیافه و هیکل و اندازه و ابعاد جامعه نگاه می کنیم و نه به متوسط اعمالی که در یک رابطه جنسی مرسوم اتفاق می افته. تکرار مثل قدیمی ام مهمه که «یاد گرفتن سکس از پورن درست مثل یاد گرفتن ورزش‌های رزمی از فیلم‌های جکی چان است».


پورن، نه جنایتکارانه است، نه مخصوص خلافکارها. برخورد انسان‌ها با پورن متفاوته. مردها بیشتر می‌بینن تا زن‌ها و یک انسان تنها بیشتر می‌بینه تا یک انسان دارای پارتنر. بعضی ها ژانر خاصی رو دوست دارن و بعضی‌ها از همون ژانر متنفر هستن و غیره و غیره. نگاه کردن به پورنوگرافی در تمام جوامع رفتاری طبیعیه و تا وقتی با رفتارهای طبیعی دیگه تداخل نکنه (مثلا به اعتیاد تبدیل نشه) خطر خاصی هم نداره ولی لازمه که این رفتار در سن مناسب و آگاهانه و با انتخاب صحیح باشه و امیدواریم شرایطی درست بشه که پورن فقط پورن بمونه و نه جایگزین یک آموزش صحیح.

بهانه این نوشته، درخواست کاوه محمدی بود که خودش در این باره نوشته و از من هم خواسته نظر بدم. خاطره‌های خودش از پورن رو بخونین که جالبه.

 • امیر حسین

  داستان خیلی بامزه شروع شد.
  فرشاد به شهرام پونصد تومن بدهکار بود و گفت به جاش می تونه فیلم پورنی که داره رو یه روز به اون قرض بده.

 • ali

  چقدر خوب بود چند تا منبع آموزشی هم معرفی میکردید.

  • جادی

   معقوله ولی متاسفانه منبعی به ذهنم نرسید که قابل معرفی باشه. خوبه اگر کسی می شناسه توی کامنت ها بگه که اگر خوب بود در هفته های بعد معرفی کنم

 • به من بگو

  اما آیا پورن چیز عجیبی است؟ آیا پورن مال مریض‌ها است؟
  به نقل از مرد روز :
  ” ما به عنوان یکی از موجودات رسته پستانداران، تحول بیولوژیک خود را مدیون نوجویی و تنوع‌طلبی جنسی هستیم. مسئله مهمی که در علم ژنتیک کشف شده، این است که گرایش به شریک جدید (کولریج اِفکت) و بی‌میلی به شریک جنسی آشنا (وِسترمارک اِفکت) باعث شد تا بشر بر خلاف سایر حیوانات اجتماعی، از زناشویی فامیلی بین اعضای خانواده فاصله بگیرد.

  این تحول بیولوژیک انگیزه‌بخش شجاعت اجداد اولیه ما شد تا از قبیله‌های بسیار کوچک فامیل خود جدا شوند و در پی یافتن شریک جنسی جدید، به قبیله و خانواده جدید بپیوندد. این تنوع جنسی به افزایش قابلیت ژن در نسل‌های بعدی انجامید و به خودی خود همچون پرتاب سنگی در مرداب حیوانی اولیه، که مادر با پسرش می‌خوابید و پدر با دختر و خواهران با برادرانشان، باعث به وجود آمدن موج سالم‌تری از انسان به معنای دقیق کلمه شده است. به تعبیر علمی، این اخلاقی‌ترین تحولی بود که ما را از سایر جانوران متمایز کرد. “

  • جمشید

   من عاشق تکامل هستم!

   شما رشته تحصیلیت چیه؟

   زیست می خونی؟چه مقطعی؟و چه گرایشی؟

 • ب
 • اوجا که از “فیلمهای خصوصی مردم” حرف زدی و دیدنش رو سزاوار تقبیح ندونستی مایوسم کرد. از تو بعیده

  • جادی

   چرا سزاوار تقبیح ندونستم؟ معلومه که وقتی می گیم «خصوصی» یعنی مصرفش توسط من غیر اخلاقی است. حالا اینکه وقتی طرف اونو می بینه فکر می کنه قراره ازش سکس هم یاد بگیره یک بحث دیگه است. به هرحال به متن چند کلمه اضافه کردم که کاملا واضح باشه که دیدن فیلم «خصوصی» مردم به ذاته خلاف اخلاق است چون فیلم «خصوصی» است.

 • پورن مثل هر چیز دیگری در هستی هم بده و هم خوب. مثل آدم کشی هم ممکنه خوب باشه و هم بد.
  اما اینجا ایرانه و جدا از جهان هستی. پس نميشه ایران رو با تحقیقات جهانی سنجید.
  به نظر من بدی های پورن در ایران می چربه به خوبی هاش. چون یک فردی که تا پیش از این در محدودیت شدید اطلاعات بوده ناگهان بمباران اطلاعاتی میشد و این هجمه اطلاعات باعث مشکلاتی میشه براش.
  در کشوری که بچه ها تا سن بلوغ نمیدونند بچه دار شدن حاصل رابطه جنسی هست دیدن یک فیلم پورن ميتونه مشکلات زیادی برای ایجاد کنه.
  خود من روزی که فهمیدم بچه دار شدن حاصل رابطه هست تمام باورهام به هم ریخت. تصور اینکه همه ما حاصل اینکار هستیم انگار که دچار یک گناه اجباری شدم.
  مساله دیگه اینکه چون ایران دچار محرومیت شدید هست تو این زمینه ها دیدن فیلم پورن میشه تفریح همیشگی یک نوجوان و چون دسترسی به جایی نداره که خودش رو تخلیه کنه سعی میکنه با دیدن این فیلم در خلوت خودش رو تخلیه کنه که تبدیل میشه به اعتیاد. اعتیاد هم در چیزی بد و مذموم هست
  پس به نظر من فیلم پورن در ایران بدی های بیشتری داره که این مشکل فیلم نیست و مشکل فرهنگ و سیاست ما هست.

  • بیبی

   ایران فقط شهرهای بزرگ نیست. ایران را مصادره نکنید. روستاییان عزیز ما از کودکی با حیوانات آشنا میشوند و …

  • سینا

   ببخشید ، آدم کشی کجا میتونه خوب باشه ؟؟

 • ramin

  جادی ما چون خیلی قبولت داریم و خیلی کارت درسته و خیلی ازت یاد گرفتیم و اینا، احیانا باعث نمی شه که هر چی گفتی موافق باشیم؟
  پورن بالذات “اعتیاد آوره”، والا تریاک هم اگر باعت اعتیاد نشه اونقدرا چیز بدی نیست! اما باعث اعتیاد می شه!!! پورن هم همینطور! درجه اعتیاد آور بودنش شاید فرق کنه ولی اعتیاد آور هست! و مهم تر اینکه باعث خودارضایی می شه (که شدیدا اعتیاد آوره) و هر چه قدر هم که صفحه ویکی پدیا انگلیسی نوشته باشه که اثبات نشده خودارضایی مضره تجربه شخصیم می گه که هم از نظر جسمانی و هم روحی روانی خیلی صدمه می زنه!

  • فرید

   حرفت مثل این میمونه:
   ویکیپدیا نوشتنه استامینوفن یه مسکنه ولی تجربه ی شخصی من میگه نیست!
   یا مثلا ویکیپدیا میگه خیار ویتامین c نداره ولی تجربه ی شخصی من میگه داره!
   راستش وقتی کامنتتون خوندم یهو کلی مثال خوشگل اومد توی ذهنم ولی یهو تلفن زنگ زد تا رفتم و برگشتم همش پرید :)) واسه همین مثالهام جالب نیست ولی خوب منظور کلیم رو فهمیدی

 • سجاد

  ممنون جادی عزیز
  مثل همیشه عالی بود. چیزایی رو که تو می‌گی کمتر کسی میگه و خود این یعنی حرکتی انقلابی :)

 • بیبی

  جادی جان الان تلویزیون رو میزنی همش نوحه و عزاست. حال آدم گرفته میشه همش میخواد به این و اون گیر بده. یه رادیو گیگ بده شارژ بشیم :)

  • جمشید

   قربون دهنت

 • یاس

  جادی، تو هم داری مثل Café در توئیتر “کارشناس مسائل جنسی خاورمیانه” میشی

  https://twitter.com/_Cafe

 • .

  بسیار هم خوب.

 • هادی

  در راستای این‌که چرا معتقدم پونوگرافی مضره:
  http://www.psychologytoday.com/blog/all-about-sex/201207/the-real-problem-porn-its-bad-sex
  و فارسی‌اش، این‌جا:
  http://marde-rooz.com/?p=25914
  و
  http://marde-rooz.com/?p=9589
  http://marde-rooz.com/?p=10753

  ؛ اگر ما پورن نگاه می‌کنیم و از آن لذت می‌بریم بهتر است هوشیار باشیم از اینکه خطی پر رنگ میان واقعیت و آنچه که صنعت پورن خلق می‌کند وجود دارد. ؛

  • جادی

   خب این متن هم دقیقا همین رو می گه من نوشتم. پورن ذاتا بد نیست ولی یاد گرفتن سکس از پورن معقول نیست چون چیزهایی که توش هست واقعی نیست.

 • ناشناس

  جادی جان لینک مطلب مشکل داره
  P0rn=pr0n

  • دومین ناشناس

   اشتباه بودنش دلیل داره دادا

 • ff

  تجربه فیلم اولتون درست مثل مال منه
  خیلی خوب نوشتین نویسنده خوبی میشین
  منظورتون رو از اموزش دیدن از پورنو خوب بیان نکردین .فکرمیکنم البته
  من خودم خیلی ازشون یاد گرفتم و واقعا هم اموزشی هستن
  فکر کنم منظورتون سطح انتظار از شریک جنسی هستش که نباید از این فیلمها یاد گرفت چون معمولا تو این فیلمها از ادمهای خوش هیکل و کم نقص استفاده میشه . در کل هر چی بزرگتر بهتر
  یه دوستی نوشته بود خود ارضایی اعتیاد اوره مثل تریاک . باید واقعا تریاک مصرف کنی تا معنی اعتیاد رو بفهمی

 • amir

  منم اولین فیلمم رو 500 تومن خریدم ، اتفاقا چند وقت پیش تو یه سایت پورن همون اولین فیلم رو دوباره دیدم ، اصن نوستالژیک فیلمی شدم از نوع پورن ! اصنم خود ارضایی نکردم بلکه کلی شاد شدم و خندیدم :)
  جادی جان من با کل مطلب موافق ام ، هرچیزی خوب و بد داره ، حتی فیلم معمولی (فیلم سینمایی) هم اگه زیاد دیده بشه مشکل درست میکنه ، در جواب ramin با مثال بگم من دوستی داشتم که اگه روزی دوتا فیلم سینمایی نمیدید روزش شب نمیشد یعنی imdb رو بلعیده بود … دوستی هم داشتم که اگه روزی یه داستان نمیخوند روزش شب نمیشد و کسی هم بوده که اگه روزی یه بار خودارضاعی نمیکرد روزش شب نمیشد ، میشه صدتا مثال زد ، راه دور نریم هستن کسایی که شب جمعه شون رو اگه تنها باشن حالشون بد میشه.
  کسی که به پورن اعتیاد پیدا میکنه یه جای کارش میلنگه ، دیگه لنگش رو روان شناس ها و جامعه شناس ها پیدا میکنن ، من تخصص ندارم ;)

 • ناشناس

  یکی از معضلاتی که صنعت و مقولۀ پورن، در کشوری مثل ایران، داره اینه که چون بین آقایون از سنین پایین رواج پیدا می کنه و تبدیل می شه و منبع اطلاعاتی/آموزشی/پرورشی جنسی، دیدگاه و سلیقۀ رو سوق میده به سمت زنانی که در اون فیلم ها حضور دارن، با همون هیکل‌ها و شکل و قیافه‌ها و طریقۀ آمیزش رو به همون شکل فیلم‌ها جا می‌اندازه. همین باعث می‌شه انتظارشون از شریک جنسی دخترشون غیر معقول باشه و یا سکس همراه با علاقه و محبت و ناز و نوازش رو تجربه نکن و نشناسن.
  یکی از مثال‌هاش هم عادی بودن سکس مقعدی در جامعۀ ایرانه، که هم به دلیل رواج زیادش در صنعت پورن و بحث باکرگی دختران پیش از ازدواج، تبدیل شده به یه فعالیت جنسی عادی؛ در صورتی که واقعاً عادی نیست.

  • احسان

   ناشناس جان(و افرادی که مثل ناشناس هسنید) لطفا کم داستان بخون و هرچی که تو داستان ها میگن باور نکن. :|

   آخه جادی مگه چند نفر پیدا میشه که به پور*ن به عنوان منبع آموزشی نگاه کنه؟که این همه تاکیید کردی روش؟اینو که یه بچه 10-12 ساله هم میفهمه که این ها واقعی نیست.

 • کار نیکو کردن از پر کردن است

  یکی نشسته بود داشت فیلم ســـوپر می‌دید که یهو زنش از راه رسید. شروع می‌کنه تو سر و کله خودش زدن و میگه بیا ببین اخبار داره نشون میده با مردم بوسنی چه می‌کنن.

 • Pingback: جمعه‌ها: پورن بد نیست. پورن خوب نیست. | Shvejk()

 • جمشید

  سلام جادی
  چیزی که نظرم رو جلب کرد تعداد نظرات بود!
  اگر به مطالب قبلی دقت کنی میبینی که به سختی تعداد نظرات طی چند روز بالا میره اما وقتی موضوع سکس باشه دوستان در هر میلی ثانیه مارو با کلی نظر مستفیض می کنند!!!
  که خودش نشون از این داره که برای آدم ها چقدر جذابه!!! و کلی برداشت دیگه.

 • پرستو

  در این مورد من هم خیلی دچار مشکل بودم و به خاطر دختر بودنم هیچوقت جرات نمیکردم حرفی بزنم
  خیلی از مسائلی که برام سوال میشه رو از یه پیج فیسبوکی میپرسم.جوابهاش خیلی خوبه اما دیر جواب میده فکر کنم یه خانم دکتر هم جواب ها رو میده
  به هرحال آدرس رو میذارم اگه صلاح دونستید مطرح کنید مطمئنم دخترای زیادی مشکل منو دارن:
  https://www.facebook.com/PersianSexQustions

  • احسان

   آخه پرستو جان عزیز من چرا؟
   بعد میان میگن به دختر ها ظلم میشه.والا شما خودتون به خودتون ظلم میکنید.آخه چرا برای خودتون الکی محدودیت درست میکنید؟یعنی چی به خاطر دختر بودنم جرات نمیکردم؟(اسمایلی کوبیدن سر به دیوار)حالا اگه یه پسر سوال جنسی بپرسه مشکلی نداره ولی دخترا مشکل دارن؟لابد فردا پس فردا هم میخوای راه بیفتی به همه بگی که چقدر دخترا بدبختن و چقدر حقتون خورده میشه

 • freeman

  ایول به جادی عزیز…. :)
  با اینکه اصلا پورن رو تایید نمی‌کنم ولی همیشه با “غیر اخلاقی” نامیدن تصاویر و فیلمهای پورن مشکل داشتم. تصاویر غیر اخلاقی…… سایتهای غیر اخلاقی…… اگه اشتباه نکنم از زبان خودت هم یک بار این اصطلاح رو برای سایتهای پورن شنیدم و همیشه می‌خواستم ازت درمورد این مسئله بپرسم که بالاخره خودت به بهترین نحو مطرح کردی….

  جامعه شدیدا نیاز به مطرح کردن و روشن کردن این موضوعات داره ولی متاسفانه پاک کردن صورت مسئله همیشه دم‌دست‌ترین راه برای حل کردن‌ش تو ایرانه……

 • s

  متاسفانه خیلی از ماها به دلایلی بعضی اوقات فیلم پورن می بینیم. بعضی اوقات به خاطر بالا رفتن شهوت، بعضی اوقات جهت سرگرمی و…
  ای کاش اصلا فیلم پورنی تو دنیا ساخته نمی شد. یه زمانی اون قدر انسانیت شرف داشت که هیچ کس جلوی جمع کشف عورت نمی کرد. الان متاسفانه قبح این کار ریخته و روزانه میلیون ها فیلم پورن ساخته میشه و مردم جلوی میلیون ها نفر لخت مادرزاد میشن. به نظرم اصلا دنیای خوبی نیست. ارزش انسان خیلی بیشتر از این هاست.
  فیلم پورن، مزایایی هم داره مثل کم کردن شهوت، آروم کردن آدم تو یه زمان، و…
  ولی این دلیل نمیشه که پورن رو تایید کنم. به هیچ عنوان تایید نمی کنم. باید با روش های دیگه این اتفاق بیفته. مثلا سن ازدواج تو کشور ما به خاطر وضعیت افتضاح فرهنگی و اقتصادی کشور خیلی بالاست. اگه فرد، تو سن کم (منظورم سن مناسب مثلا 22 سال اینا) ازدواج کنه با شخص مورد علاقه اش، خب خیلی کم تر سراغ پورن میره. و سایر روش ها. یا اینو شاید از مراجع عظام(!) شنیده باشید و خنده دار باشه ولی اگه خودتون رو به یه کاری سرگرم کنید، فکر پورن کم تر می زنه به سرتون. من اینو امتحان کردم. خواستم فیلم پورن ببینم، واقعا بد جور هوس کرده بودم، گفتم به جاش یه چند روز گیتار الکتریک خفن تمرین کنم. اون قدر غرق شدم تو موسیقی که تا یک ماه بعدش اصلا پورن به ذهنم نرسید. وقتی بیکار میشیم معمولا هوس پورن می کنیم.
  اگه بشه اون قدر وقتمون رو صرف کارای مفید و مورد علاقه مون کنیم و دیدن فیلم پورن رو خیلی کم کنیم به نظرم خیلی خوبه. چون فایده ی چندانی من از پورن ندیدم

  • جمشید

   شما احیانا 22 سالت نیست؟
   خیلی برام جالبه هرکسی سنی رو که خودش ازدواج کرده و یا اگه مجرده سنی رو که درش قرار داره سن مناسب ازدواج میدونه!
   تا به حال بهش دقت کردید؟

   • فرهاد

    موافق نیستم. من همیشه اعتقاد دارم ازدواج وقت سنی نداره، وقتش اون وقته که فرد مناسب پیدا بشه. در حالت کلی البته خودم چند سالی دیرتر از اونی که برام اتفاق افتاد را ترجیح میدادم!

 • هومن

  جادی جان
  یه ربع خندیدم بابت این ضرب المثل یاد گرفتن ورزش‌های رزمی از فیلم‌های جکی چان. از دست تو داداش.

 • وحید رضا

  جادی جادی جادی ! من هر روز با اینکه میدونم هر روز پست نمیدی ولی مثل چند تا سایت خاص که سر میزنم حتمی چک میکنم ! پسر تو چه جرئتی داری !

  من هم مثل خیلی از بچه های این انجمن تجربه اول عجیب و غریبی داشتم و به شدت هم نگران شده بودم چون با تمام موضوعاتی که قfلا شنیده بودم تفاوت داشت ! تازه خیلی هم اتفاقی بود و اصلا به قصد نبود و نتیجه فضولی و شیطنت بودش ! میدونی من واقعا متاسف میشم میبینم توی جامعه تقریبا همه چنین تجربه های نادرستی را داشتند ! اما نظر من یه چیز دیگست و من مشکل را صد در صد گردن جمهوری اسلامی نمیندازم چون خیلی از پدر و مادر های ما از دوران شاه هستند و اگه اونها تجربه درستی داشتند یاد میگرفتن که باید این موضوعات را با بچشون در میون بگذارند ! من نمیگم بی مقدمه ها ! بالاخره ما ایرانی ها حتی در مقابل بچه هامون حیای خاصی داریم ! (اصلا هم بد نیست و من اینو خیلی دوست دارم) اما باید به نحو درستی مطرح بشه که خود من برای فرزندانم این کار را خواهم کرد.
  به نظر من باید کمی از تابو ها و حیا های زیاد از حد را شکست تا نسل بهتر و سالم تری داشته باشیم‌! (خدایا عمر من در این نظام تباه شد. اینو نگم چی بگم !)

  شرمنده من کمی موضوع را منحرف کردم اما اگه موضوعات جنسی یاد داده میشد و در سنین نوجوانی تا این حد دختر و پسر ها را از هم دور نمیکردند شاید حداقل بنده مشکلاتی که با این موضوع داشتم را هیچوقت پیدا نمیکردم.

  • جادی

   وحید جان منم نگفتم این جریان کلا تقصیر کشور اسلامی عزیزمونه (: اما بهترین راه حل دست اونها است که خب سراغش نمی رن: آموزش صحیح جنسی.

 • هومن

  الان که نظرارو با دقت بیشتری می خونم می بینم دو تا حرف کلی وجود داره. یکی اولین بار فهمیدن این مطلب که رابطه جنسی یعنی چی و یکی اولین تجربه دیدن فیلم پورنو.
  خب من داستان خودمو در هر دو مورد بنویسم (ببخشید جادی جان. ما وبلاگ مبلاگ نداریم عوضش وبلاگ تو رو وبلاگ خودمون می دونیم)
  دوم راهنمایی بودم. سال 79 یا شاید 80. اون موقع ها نه ماهواره داشتیم نه اینترنت. اینترنت که چه عرض کنم کامپیوتر هم نداشتیم. موبایل و ام پی فر پلیر و این چیزا هم خیلی کم بود. فقط یه ساعت مچی دیجیتال داشتم که یه ماشین حسابم روش بود. حتما دیدینش. وقتی می بستمش به دستم احساس می کردم کارآگاه گجت شدم.
  مدرسه ام نزدیک خونمون بود. خودم پیاده می رفتم و می اومدم. صبح های زود پاییز تو حیاط مدرسه. هوای سرد. یادش بخیر. زنگو که می زدن صف می بستیم. تلاوت قرآن و سرود ملی. یک کمم فحش و بد و بیراه به دنیای سرمایه داری و غرب. بعدشم اگر آقا ناظم یا آقای مدیر حرفی برای گفتن نداشتن با صف می رفتیم تو کلاسامون. توی کلاس اگه مشقی ناقص بود کامل می کردیم اگرم نه که صحبت میکردیم با هم تا آقا معلم تشریف بیارن. اینم بگم که من چون هیچ یک از دوستای دبستانم تو اون مدرسه راهنمایی نبودند سال اول راهنمایی فقط صرف این شد که با بچه های جدید خودمو آشنا و صمیمی کنم. صمیمی تا حدی که مثلا اگر مواد محترقه هم با خودمون می آوردیم به هم می گفتیم. (اون موقع ها تو مدرسه ما اگه 10 عدد سیگارت تو جیبت داشتی مثل این بود که الآن تو دانشگاه یا پادگان 10 گرم مواد مخدر صنعتی تو جیبت بذاری). به هر حال یه اکیپ 5 6 نفره ای شده بودبم. هممونم معدلامون 19 به بالا بود. راجع به همه چیز هم با هم صحبت می کردیم. درس. ورزش. سیاست و از اون حرف ها. اینم بگم که من سطح خانوادگی معمولی داشتم و هنوزم دارم. پدر کارمند و مادر خانه دار. خانواده ای کمی مذهبی و سنتی. قاعدتا منم همین طوری. از لحاظ هوش درسی قوی بودم. خیلی قوی. ولی از لحاظ هوش و شعور اجتماعی یه احمق. زود باور ولی معتقد به اعتقاداتم. زود گول می خورم. به قول معروف دوزاریمم کج. اولین چیزی که متوجه شدم این بود که خانم ها آلت مردانه ندارند! باورم نمیشد. آخه مگه میشه. یعنی همه زن ها معلولند؟ یکی تو جمعمون بود که خیلی با سواد بود. کتابهای داداشش که دکتر بودو می خوند. بعضی اوقاتم جزوه یا مقاله ای می آورد مدرسه که با هم عکسای توشو ببینیم. خلاصه اون توضیح داد که آره خانوما این جوریند. مگه مردها ریش و سبیل دارند اونام باید داشته باشند. و بعد فلسفه این موضوع رو توضیح داد. اولش فکر می کردم شوخی می کنه. ولی بعد بقیه بچه هاهم که تایید کردند به قول ساینا انگار یه سطل آب سرد ریختند تو سرم. هیچ وقت اونجوری شکه نشده بودم. انگار به اعتقاداتم تجاوز شده بود. آخه من همیشه فکر می کردم که وقتی زن و شوهری با هم ازدواج می کنن خدا بعد از مدتی پرونده اونارو بررسی می کنه و اگر صلاحیت بچه رو داشتن یه نینی میذاره تو شکم زنه. تو فیلم ها هم اگه زوجی بچه دار نمیشدن دکتر که نمی رفتن. می رفتن شابدالعظیم. با خودم استدلال می کردم که زنو مرده چون می دیدن بعد از مدت ها خبری نیست می فهمیدن که رد صلاحیت شدن. پس می رفتن زیارت امامزاده تا با خدا چک و چانه ای بزنن و طلب بخشش و نذر و … . خلاصه با این که اون رفیقم کلی عکس و اینا نشون میداد بازم باورش سخت بود. می پرسیدم مامان بابای منم این کارو کردن؟ می گفت: آره. می گفتم یعنی بابای تو هم با مامانت این کارو کرده. دعوا میشد. می گفتم: صدام. صدام. بعد ادامه می داد که آره همه این کارو می کن. دیگه نگاهم عوض شده بود. مثلا گربه محله رو که میدیدم یه جور دیگه نگاش می کردم. سعی می کردم جنسیتشو تشخیص بدم. مامان بابا همه فامیل. یا مثلا سر کلاس درس. من که دیگه چیزی از درس نمی فهمیدم. هر معلمی که میومد سر کلاس من فقط به این فکر می کردم که مثلا ایشون تا حالا با خانومشون از اون کارا کردن یا نه؟ اگر آره چه طوری؟ تو خیابون هر کسیو میدیدم. تو تلویزیون. بعدا از دوستم پرسیدم که آیا حضرات آیاتم باید از این کارا بکنن تا بچه دار شن. ولی مطمئنا امامان و پیامبران نیازی به این چیزا نداشتن. ولی بچه ها توضیح می دادن که نه خنگه . اون ها هم این کار و می کردن. اونم نه فقط برای بچه دار شدن. بلکه برای شادابی و نشاط هر شب این کارو می کردن. تو دین هم توصیه شده و خلاصه همه ی مردا و زنا شبا مشغولنند. دیگه مغزم سوت کشید و ماه ها طول کشید که از اون شوک بیام بیرون و باورش کنم.
  و اما اولین پورن. همون طور که گفتم عکس زیاد دیده بودم تو مدرسه. ولی اولین عکسهای رنگی و با کیفیتو تو کامپیوتر پسرخالم دیدم. بعدها هم که خودمون کامپیوتر خریدیم و تازه فیلترینگ اومده بود. تو یاهو سرچ می کردیم بعضی فیلم های سمپلشو که فیلتر نبود میشد دانلود کرد. (با کارت اینترنت پارس آنلاین 6 ساعته سبز رنگ به قیمت دو هزار تومان!)
  بعد کم کم ماهواره اومد. دبیرستان بودم . یادش بخیر. مال ما pmc ام قفل بود. ولی بعدا از بچه ها شنیدم که مثلا برای استارست اگر کد 9876 و بزنی قفل ها باز میشن و حتی می تونی کانالهای جدید نصب کنی و پاک کنی. خونه که خالی میشد احساس هکر کلاه سیاه بودن بهم دست می داد. حرفه ای تر که شدم سی دی می خریدم تو مدرسه. می ذاشتم تو جلد دفترام. تا برسم خونه اسهال می شدم از ترس. خلاصه روز ها گذشتن و گذشتن و امروز به لطف و برکت تورنت انواع و اقسام پورن ها با کیفیت 1080 موجودند. به لطف تکنولوژی الآن هر کس اگه بخواد می تونه تو جیبش ساعت ها پورن با کیفیت داشته باشه و حتی اونو با دوستاش به اشتراک بذاره و اصلا اگه حرفه ای باشه می تونه با یه آیفون پرن تولید کنه.

  سرتونو درد آوردم. یا حق

  • سلام هومن جان. وقتی میخوندم انگار که کسی زندگی منو نوشته. البته من ماژورتر. تا مدتی از پدرم کینه به دل داشتم :D
   ولی به دلیل سن کمتر از شما، با اومدن اینترنت و دیدن داستان های پورن که به مراتب بدتر از فیلماش هستند، احساس میکنم عذابهای بیشتری کشیدم.

 • حامد

  دوم دبیرستان؟؟؟من الان سوم راهنماییم از پارسال دیدم و ….
  تازه تو نسل ما سی دی پورن معنی نداره ما جمع میشیم سایتامونو به هم معرفی میکنیم و پورن استار مورد علاقه مون البت!تازه یه بار فلشمون لو رفت الان یه ساله نمیزارن لپتاپ و فلش ببریم.ولی فک کن که نشه فلشو مخفی کرد :)

  • فرید

   جادی ببخشید که من جواب میدم
   اینجوری نیست که ما نمیخواستیم و بدمون میومد یا خیلی ادم مذهبی یا با اخلاقی بودیم! تنها دلیلش اینه که اون زمان امکانات نبود :D جادی چندتا مثالش رو زد! در مورد فلاپی و …
   مهمترین دلیلی که ما توی سن بیشتری دیدیم اینه که خوب کجا میدیدیم اخه؟ :D یا چه وسیله ای؟ یه ویدئو بود و اون اواخر هم کامپیوترهایی که توش میشد عکس دید! پیدا کردن نوار VHS واسه بچه ی اون دوره زمونه اگه نگم غیر ممکن بود حداقل خیلی بعید به نظر میرسید! هم گرون بود هم بزرگ! تازه برفرض از اسمون هم میبارید باز دیدنش اسون نبود! کلهم اجمعین یه تلویزیون توی خونه بود! خونه هم که معمولا خالی نمیشد! تازه مثل الان نمیشد یهو show desktop رو زد که :)) استپ کردن و در اوردن فیلم و خاموش کردن دم و دستگاه و فرار کردن و قایم کردن نوار خودش یه پروسه ی خیلی طولانی مدتی بود :))
   بعد از یه مدت سی دی های فیلم اومد! اینترنت که نبود! مثلا مثلا کلا 50 تا فیلم توی تهران دست ملت میچرخید!
   کلا ما خیلی زجر کشیدیم :))

 • علی

  درود.
  اون برنامه‌ی دولت انگلستان برای فیلترینگ و حفظ معصومیت بچه‌ها، اگه تو ایران وجود داشت، شاید اولین برخورد من متفاوت می‌شد. من بدون هیچ قصد و نیتی، تصادفی رو لینک یک سری وبلاگ فارسی کلیک می‌کردم و بین‌شون جابه‌جا می‌شدم و تو یکی از این گشت‌ها به یه سایت خارجی رسیدم که عکس از خانم‌های برهنه داشت و…! اون موقع، هم پراکسی هم سایت‌های پورن به جز معروف‌هاشون باز بودن و خیلی با الان فرق داشت که فیلترینگ خیلی پیش‌رفت کرده.
  اما خوش‌بختانه من تو مسیر خوبی جلو رفتم و سایت‌های پزشکی و مشاوره خوندم. مشکلی که دیده می‌شه سکوت عجیب خونواده‌ها به‌خصوص مذهبی‌هاست، که بچه اگه منتظر بشینه، اسم اعضای بدنش هم یاد نمی‌گیره، به قول جوکی که می‌گفت: «طرف از دانشگاه اومده بیرون بلد نیست شلوارش رو در بیاره!» نمی‌دونم منتظر چی هستن؟ کی باید این‌ها رو یاد بده؟
  من یک زمانی قصد داشتم یک چیزی در قالب ویکی برای نوجوون‌ها ترجمه کنم از سایت‌های مخصوص این سن که ویژگی بارزشون، نداشتن جهت‌گیری دینی ـه. اما ترجمه واقعن کار وقت‌گیری ـه و مشغله‌ها نمی‌گذاره. اگه این کار رو افرادی زیادی انجام بدن شاید عملی بشه. مقاله‌هایی که قطعن کمک خواهد کرد، دست‌کم برای از بین بردن یک سری افسانه. امید دارم که نسل جدید توی اینترنت دنبال این چیزها هم باشه.
  در انتها یک سایت و یک مطلب خوب از اون سایت رو معرفی می‌کنم (لطفن به جهت‌گیری مذهبی‌اش حساس نشید)
  http://www.blazinggrace.org/porn-statistics/
  با آرزو کامیابی برای همه.

 • فرید

  جادی جدی به این دقت و جزئیات یادته اولین پورن دیدنت رو؟ فکر میکنم تو چند سالی از من بزرگتر باشی چون یادمه وقتی بعد از حدود یک سال(؟ دو سال؟ :دی کل بحثم سر همینه! حافظه) که پرشین بلاگ اومده بود تو یه وبلاگ زرد(کرم مایل به سبز؟ خلاصه یه چیزی از خانواده ی زرد و کرم و سبز :)) ) داشتی که خیلی حرفه ای تر از وبلاگ من توی اون زمان بود :دی پس سنت بیشتره! (البته دلیل زیاد خوبی نیست!)
  اوه این همه گفتم که فقط بگم سنت بیشتره! بحث اصلیم این بود که من اصلا و ابدا یادم نمیاد اولینش رو! در این حد یادم میاد که بعضی از فیلمها اسمشون چی بود و در حد یکی دو تا تصویر از بعضیاش یادمه! تازه من سنم کمتره! اونوقت نه تنها جزئیات فیلم رو یادته حتی حس و حالت رو و حتی مسیر برگشت به خونه و… رو یادته!
  جدا میشه با این جزئیات این همه سال قبل رو ادم بیاد بیاره؟ منظورم اینه که تو بالاتر از سطح استانداردی و حافظه ی تصویری (؟) خوبی داری یا اینکه این قضیه عادیه یا اینکه در نهایت مغز من معیوبه؟ :D

  • جادی

   خب مثلا من یادم نیست از کجا اولین بار فهمیدم سکس چطوریه یا به اصطلاح بچه چطوری درست می شه. چون تو سن کمتر و خورد خورد بود. ولی پورن در سن بالاتر و به شکل شوک بود. اونم به خاطر نبودن امکانات چندان و منطقی است آدم خیلی دقیق یادش مونده باش. البته اینم معلومه که در داستان بالا اسم شخصیت ها و میزان پول عوض شده (:

   • اصلا هم معلوم نبود، من که نفهمیدم و این فکر هم به ذهنم نرسید.

 • محمود

  سلام
  ممنون جادی جان از مطالب خوبی که میذاری

  من چند سال پیش که دانشجو بودم یک مقاله با همین مضمون که آموزش جنسی توی ایران نیست و راه های بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز و اساسی جنسی در جامعه – مثل فیلم های پورن و …- اصلا با واقعیت جور نیست و یه سری مسائل دیگه از جمله آمار طلاق که همون موقع رسما ۶۷ درصد به خاطر مسایل جنسی اعلام شده بود، نوشتم. اتفاقا اون مقاله را با یه خاطره از کلاس سوم راهنماییم شروع کردم و اولین بار که دبیر پرورشی مون میخواست در مورد مسایل جنسی برامون صحبت کنه و اینکه اینقدر سرخ و سفید شد که فکر کنم لامپ تصویرش سوخت :-)

  اون مقاله توی یه ویژه نامه فرهنگی چاپ شد و توی همون روز توزیع نشریه بسیج یه بیانیه نوشت و شروع کرد به جمع کردن امضا علیه من و نشریه!

  خلاصه سر اون مقاله ما تا کمیته انضباطی رفتیم و نشریه به خاطر اون مقاله و یک مقاله راجع به حجاب تا مرز توقیف شدن!

  الآن که این پست تو رو دیدم یاد اون مقاله و ماجراهاش افتادم …

 • مهدی

  انیمیشن‌های آموزشی خوبی به زبان آلمانی وجود داره که برای نوجوانان ساخته شده، ترجمه اونها می‌تونه منبع آموزشی خوبی رو فراهم کنه، برای نمونه این سایت رو ببینید:
  http://sexwecan.at/

 • aria1360

  آقا منم اولین فیلمی که دیدم مثل شما پشه بود خیلی دنبالش گشتم ولی پیداش نکردم اسم اصلی فیلمو نمیدونی؟

 • Davood

  سلام و درود جادی جان.
  والا حقیقت اینه که میشه گفت 95٪ به بالای ما پسرها حداقل یه ژانر پورن رو دیدیم…

  این که گفتی پورن منبع آموزشی نیست خیلی مهم و درسته. چیزی که خیلی‌ها تو کشور ما نفهمیدن و کاش می‌فهمیدن.

  ولی یه چیزی که میخوام جوابش رو پیدا کنم اینه: گفته میشه (از طرف روان‌شناس‌ها و روان‌پزشک‌های لائيک حتی) پورن حتی اون نگاه آموزشی هم که بهش نباشه باعث تغییر ذائقهٔ جنسی میشه…قسمت بعدی ماجرا اینه که این مسئله باعث میشه نیازهای جدید و خاص ایجاد بشن که طرف امکان برآورده کردن safe اون‌ها تو کشور ما براش نیست و همسر رسمي هم پذيراي اون نيازها نيست… بعد این میشه ایدز و باقی ماجرا…

  خيلي دوست دارم نظرت رو دربارهٔ این بخش قضیه هم بدونم…

 • ali

  سلام من تا پنجم ابتدایی یه جورایی احساس میکردم خودم کاشف رابطه جنسی هستم و خودم فهمیدم که دستمالیو دکتر بازی با دختراا حال میده و کس دیگه ای این موضوع خبر نداره البته الان پشیمونم از کارایی که اون موقع میکردم ولی به هر حال ….
  وقتی اولین بار پورن دیدم اونم چه پورنی هاااارد کور بود خیلی خشن و سگی بود قلبم داشتت از جاش درر میومد. کلا مزاجم ریخت به هم خاموشش کردم تا مدت ها تو شوک بودم

 • نا شناس

  در کل میشه گفت که پورن باعث خود ارضایی میشه و خود ارضایی هم عواقب خوبی نداره و… و کلا مغز رو داغون میکنه این تجربه من از پورنه |: و این که من فکر نمیکنم یه فرد معمولی(نرمال) دنبال پورن باشه ?!

  اما اون چیزی که وضع رو خراب تر میکنه اینه که یه پسر منی که ازش بیرون میاد رو ندونه چیه و فکر کنه بیماره یا چیز دیگه

  میتونین به مضرات پورنوگرافی در زیر مراجعه کنید
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%88%D8%B1%D9%86%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C

 • SpankMcSpanker

  سلام و درود، جناب جادی.

  اولین چیزی که با اطمینان میشه گفت اینه که دیدن پورن در جوامع بسته، باعث نوعی نارضایتی جنسی برای عموم مردم در بلندمدت میشه. در بحثی که با شما داشتم گفتید که خب جامعه رو باز کنیم؛ اما این بحث هم چندتا قضیۀ مهم مرتبط داره: آیا اکثر مردم خواهان جامعۀ باز هستن؟ (روشنه که منظورم نظر واقعی اونهاست؛ نه نظرِ تحت فشار) آیا آمادگی و زیرساخت لازم برای باز شدن جامعه رو داریم؟ جامعۀ بسته، مزایایی هم داره، آیا ما آمادگی فکری، فرهنگ و آموزش دیدگی لازم برای ورود به یک جامعۀ باز رو داریم؟ آیا میتونیم جامعۀ باز رو مدیریت هم بکنیم که دچار مضراتش نشیم.

  جناب جادی، شما ارشد جامعه شناسی داری؛ حتماً بهتر از من میدونی که تغییرات اجتماعی سریع با هزینه، مشکل و التهاب همراهن.

  و این که تو یک نامه گفتین که به نظرتون مسلمونها باید برای رفتن جمهوری اسلامی بجنگن…. این به نظر من از یک جامعه شناس بعید بود…. نه به خاطر خوبی جمهوری اسلامی، بلکه به خاطر این که به اندازۀ کافی برای انقلاب 57 هزینه کردیم و دیگه بسّه! هر سیستمی ساز و کارهایی برای بقا داره و جمهوری اسلامی هم مثل هر سیستم دیگه ای دفاع میکنه که میتونه به اتفاقات وحشتناکی منجر بشه…. اگه قرار باشه هر 30 یا 40 سال انقلاب کنیم، پس کی زندگی کنیم؟!

 • SpankMcSpanker

  یه چیز دیگه، جناب جادی؛ حتی تو بهترین کشورها از نظر آموزش جنسی، هنوز هم خیلی از افراد شعور این که پورن منبع آموزش رفتار جنسی نیست رو ندارن :D مطالعات دربارۀ این قضیه زیاده…. تو گوگل اسکالر میتونید خیلی مطالعه کنید.

 • SpankMcSpanker
 • Mahmoud

  واقعاً بستگی به دید داره. ولی در هیچ دیدی، جنایتکارانه نیست.

  اون اعتیاد به پورن که به درمان نیاز داره.

  ولی تو مقالۀ

  http://www.hawaii.edu/PCSS/online_artcls/pornography/prngrphy_rape_jp.html

  نوشته پورن ارتباط بسیار وثیق و زیادی با افزایش خشونت جنسی داشته. طوری که حتی میشه نسبت علی و معلولی بهش داد.

  تو

  http://www.japantimes.co.jp/news/2016/03/04/national/social-issues/rights-group-japan-needs-law-moves-force-young-women-appear-porn-videos/

  هم گفته بعضیا رو مجبور به ظاهر شدن در فیلم های پورن کردن.

  به نظر من، پورن، توهین به شخصیت انسانیه و تبدیل شدن انسان به منبع لذت جنسی و یک شیئ رو به دنبال داره. مخصوصاً جنس زن.

 • Pingback: کانال های پورن در ریسیور ای استار | زیفینگ()