جمعه‌ها: وی چت و اشتباهات ادراکی در مورد رفتارهای جنسی انسان

زن ها و مردها تفاوت هایی با هم دارن. تفاوت‌های ظاهری رو اکثرا شکسته بسته بلدیم ولی تفاوت‌های عمیق‌تر رو ظاهرا بعضی ها بلد نیستن. اولین آشنایی من با وی چت زمانی بود که یکسری پسر ۳۰ ساله نشسته بودن و تعریف می کردن که یک چیز عجیبی ظاهر شده که رو گوشی نصب می کنی و بعد تکونش می دی و بعد یک دختری پیدا می شه که تو می تونی باهاش بخوابی. ذهنیتی در حد دبیرستان.

در سطح بیولوژی تکاملی – روند توسعه نرم افزاری و سخت افزاری انسان در چند میلیون سال قبل تا حالا – یکی از فرق‌های زن‌ها با مردها شیوه انتخاب جفت است. مردها در طول این چند میلیون سال می تونستن در هفته با هفت نفر بخوابن و همه رو باردار کنن و ژن‌شون رو پخش. در مقابل زن‌هایی که در مقابل دریافت یک ژن، چند سال مسوول هستن براشون کاملا طبیعی است که موقع «انتخاب» جفت بسیار سخت گیر تر باشن و باید خیلی دقیق به این فکر کنن که وقتی در طول زندگی حداکثر می تونن ۱۰ انسان دیگه رو تحویل بدن (ژن‌شون رو ده بار پخش کنن) باید در این مورد که این شانس رو به کی می دن خیلی سخت گیر باشن.

در سطح اجتماعی هم زن‌ها محدودیت های بیشتری دارن. تمام مفاهیمی مثل پاکدامنی، شرم، حیا، بکارت و .. برای زن‌ها بار معنایی بیشتری پیدا کردن و از اونطرف هم اگر یک پسر و دختر با هم سکس داشته باشن، قضاوت عمومی جامعه به ضرر دختر خواهد بود – مفهومی شبیه Slut Shaming خارجی‌‌ها.

حالا در این شرایط شما باید چند سالتون باشه و چقدر تجربه داشته باشید که این سناریو رو قبول کنید:

دختری هست که دنبال سکسه. برای سکس دنبال یک غریبه است. براش اوکی است که این غریبه یک همسایه نزدیک باشه و احتمالا اونو هم بعد از دیدن بشناسه یا فردا تو خیابون ببینه و شماره تماسش رو هم نگه داره

خب این آدم با افسانه دبیرستانی وی چت می خونه: دختری که موبایل رو برمی‌داره تکون می ده بعد می ره خونه یکی از همسایه‌ها باهاش می خوابه.

ولی هزار و یک مدل مشکل ادراکی داره:

 • دختری که سکس بخواد به راحتی می تونی از آدم های اطراف یکی رو پیدا کنه. نیازی به تست یک غریبه نیست.
 • در جامعه ما کسی به راحتی به غریبه اعتماد نمی کنه. حتی در دنیای آدم های بالغتر هم برای تبدیل یک دوستی اینترنتی برای سکس به دیدن در دنیای واقعی کلی پیچیدگی وجود داره و هزار مدل احتیاط
 • اگر دختری حتی یک سکس کژوال با یک غریبه بخواد، منطقا ترجیح می ده این سکس با همسایه یا همکار نباشه
 • کلی افسانه در وی چت هست که درست مثل افسانه سیستم های هرمی (از گولدکوئست تا فلان و بهمان) هست: یک دوست دارم که با این کار کلی موفق شده. من حتی قصه کسایی رو شنیدم که سوار ماشین می شن می رن تو شهر می چرخن و وی چت رو تکون می دن تا بالاخره یکی بگه «بیا فلان کوچه فلان زنگ رو بزن»
 • تو جمع پسرونه / مردونه که به جوابهاشون اطمینان هست مطرح که آیا کسی تا به حال از وی چت به سکس رسیده یا نه. جواب همه منفی بود.
 • در جمع دخترهایی که انواع آسیب‌های اجتماعی رو داشتن سوال شد که آیا با وی چت آشنا هستن. تقریبا همه بودن و داشتن ولی هیچ کس از این طریق کسی رو ندیده بود و به نظرشون یک چیز فان بود برای آشنایی و گپ.

اما شکی نیست که وی چت ایران / دنیا رو برداشته. چرا؟ جوابش مطمئنا چند بعدی است و خارج از حوصله این مطلب که در مورد اشتباهات ادراکی سانسورچی در مورد جنسیت است. شاید نیاز به ارتباط یک دلیل اصلی باشه. آدم ها لازم دارن حرف بزنن، دوست پیدا کنن و درددل کنن و در جامعه ای که نه بار هست نه مدرسه مختلط و نه خیلی چیزهای دیگه و پلیس اخلاق سر کوچه واستاده تا بی اخلاق‌ها از نظر خودش رو دستگیر کنه، چه روشی بهتر از یک روش ناشناس در اینترنت با کسی که مطمئن هستی الان می خواد با یکی حرف بزنه؟ من بارها در وی چت با آدم‌ها گپ زدم. اونهم گپ‌های بسیار خوب و لذت بخش ولی هیچ وقت اون دختر فضایی که دلش سکس اتفاقی با یک همسایه ندیده و نشناخته می خواد رو ندیدم. وی چت تا جایی که من دیدم ابزاری بود برای گپ زدن با کسانی که اونها رو نمی شناسی. یک جور چت رولت و البته مشخصه که این می تونه منجر به دوستی و دیدن‌‌های بیشتر بشه، مثل دوستی فیسبوک یا تو ایستگاه اتوبوس.

حالا وی چت احتمالا به دلیل همین اشتباهات ادراکی سانسورچی، سانسور شده و لازمه ما دو نکته رو فراموش نکنیم. اولی اینه که هیچ شکلی از سانسور کار نمی کنه و قفط مسائل رو عمیق تر، سرکوب شده تر و بیمارتر می کنه. سانسور وی چت، اخلاقیات رو به شیوه ای که سانسورچی دوست داره تنظیم نمی کنه. لرزوندن وی چت، «علت» نیست که با بستنش همه «سالم» بشن. لرزوندن وی چت معلول سانسورهای قبلی و سرکوب‌های اجتماعی است و وی چت فقط یک روش برای رسیدن به هدفی که افراد دنبالش هستن است. دولت با بستن یک راه نمی تونه نیاز به رسیدن به یک مقصد رو از بین ببره. حکومت باید به جای بستن وی چت به این فکر کن که در طول سی و پنج سال حکومتش چیکار کرده که الان لازمه وی چت رو سانسور کنه. بستن راه‌ها، مردم رو از رسیدن به مقاصد باز نمی داره بلکه فقط باعث می شه آدم‌ها سر از زیرزمین‌هایی تاریکتر و دور از دسترس تر در بیارن.

نکته دوم هم اینه که سانسور وی چت درست مثل سانسور فیسبوک باعث سرازیر شدن جمعیتی بیشتری به دنیای برنامه‌های ضد سانسور خواهد بود. خاموش کردن چراغ یک اتاق ممکنه باعث بشه آدم‌ها توی اون اتاق نرن ولی وقتی همه چراغ‌های خونه رو خاموش کردیم، هر کسی یک چراغ قوه دستش خواهد گرفت و به هر کجا که بتونه سر خواهد زد.

 • محمد جواد فصاحت

  جالب بود

 • علی

  کاش مطابق همه جمعه های میگفتی حالا اگه به نتیجه رسیدن کاندوم یادشون نره!

 • hamid

  اسم وی چت رو اولین بار امروز شنیدم (دیدم) با خوندن تیتر خبر فیلتر شدنش

 • eXtrem0us

  تمثیل پاراگراف آخر در مورد اتاق و تاریکی و چراغ قوه عالی بود!

 • سامان

  خیلی خوب بود، مخصوصا اون تفاوت بیولوژیکی، تاحالا از این زاویه نگاه نکرده بودم.

  ممنون

 • پPatriot

  امیدوارم علت فیلتر شدنش همین باشه که میگی
  به نظر من مشکل این قابلیت وی چت نیست و اصولا اینا با ارتباط مشکل دارن و این بهانست و وقتی هم پای درآمد وسط باشه چرا که نه.
  مطمئنم این راه به فیلتر شدن بقیه نرم افزارهای مشابه منجر میشه که شما مجبور شی با همون مکالمه و اس ام اس معمولی کار کنی و پول بدی.
  اگر فرض رو بر استفاده از فیلترشکن هم بذاری همینجوری برای استفاده از این نرم افزارها باید دو طرف این نرم افزار رو داشته باشه و اینترنت هم که تو مملکت ما نایابه و اگه فیلترشکن رو هم بهش اضافه کنی دیگه خیلی ها قیدش رو میزنن و شما یه طرفه با کی میخوای ارتباط داشته باشی؟
  این همون چیزیه که اینا میخوان
  همین بلا رو دارن سر چیزهای دیگه هم میارن
  تمام سعیشون اینه که فیسبوک رو خلوت کنن و وقتی دوستی نباشه میخواهی بری فیسبوک چی کار؟
  دور نیست زمانی که بشیم کره شمالی که واسه ازدواج هم باید از دولت اجازه رسمی گرفت و واسه انتخابت دلیل قانع کننده داشته باشی.

 • SA

  درود…

  تا زمانی که فرهنگ آزادی را نداشته باشیم لیاقت آزادی را نداریم. (فرخزاد)

  خیلی خوب که انقدر روشن به مطلب نگاه میکنید. مشکل ویچت و دولت نیست. مشکل ما هستیم.
  هرچیزی برنامه جدیدی که میاد اول فکر اینیم که چطور میتونیم از این برنامه بهره برداری سکسی داشته باشیم.
  دلایلش هم که شما فرمودید.
  من با ویچت مخالفم به همه دوستانم هم میگم ازش استفاده نکنند. این برنامه رو تست میکردم خیلی جالب بود.
  جمعه ها یک نفر در محدوده 500متری من میومد. یه روز نوشتم خونه مادر بزرگ خوش میگذره. جواب داد شما؟ از کجا میدونید. چندتا سوال اینجوری. با هم دوست شودیم سکس هم داشتیم. و خیلی چیزهای دیگه…
  توی ویچت زمان جستجو فقط مردها رو انتخاب کنید. میبینید چندتا زن هم هست. یعنی بلد نیستن فروفایلشون درست پر کنند. بعد فقط خانوم ها رو انتخاب کنید. میبینید تعداد آقایون بیشتر از تعداد خانوم ها هست. اونوقت بلد بودن میره زیر سوال یعنی ما خانوم هایی داریم که دوست دارن مرد باشن. و آقایانی داریم که دوست دارن زن باشن. با همین دوست ویچتیمون که روانشناسی میخونه کلی راجب این موضوع صحبت کردیم. با بعضی ها هم که برعکس انتخاب کردن چتیدیم. آخرش به این میرسی که طرف فکر میکنه با این روش میتون شریکه جنسی اتخاب کنه. چون من همینجوری با این دوست شده بودم و هر دومونم از سکس وحشی خوشمون میومد و تونسته بودیم رابطه خوبی پیدا کرده بودیم فکر میکردیم تو ویچت خیلی ها با هم دوست میشن سکس هم دارن.
  ولی واقعیت همینی که شما فرمودید.

  اما موضوع اصلی استفاده از ارزش افزوده هایی که ما در اختیار داریم. شبکه چهار سیما به شبکه فرزانگان شهرت پیدا کرد. حالا واتس اپ هم داره به مسنجر باکلاسا شهرت پیدا میکنه. نمیدونم ما ایرانی ها چی تو وجودمونه که همه چیزو طبقه بندی میکنیم. خود من هفته ای یک بار هم فیسبوک نمیرم. ولی همیشه تو گولاس (گوگول پلاس) هستم خیلی هم فعالیت دارم. چرا چون وقتی داری سرچ میکنی از این شارژ اعتباری ها توش خیلی خیلی کمه. احساس میکنم جامعه مجازی بهتری هم هست. حالا هر چند امکاناتش از فیس بیشتره و… ولی نکته اینه که دوستام که با من کار دارن میدونن اونجا هستم. و اونها هم گولاستی شدن. خانوماشونم خیلی از من تشکر میکنند.

  واقعیت اینه که پدرو مادرهای ما متاسفانه سواد تربیت صحیح مارا نداشتند. وا ما خیلی چیزها رو خودمون یاد گرفتیم.
  حالا هم معلوم نیست درست داریم استفاده میکنیم یا نه. این مشکل در کل جهان هم هست.

  ویچتی که به شما نشون میده یک فرد کجاست و چقدر با شما فاصله داره میدونید خیلی سواستفادش بیشتر از استفادشه
  ما در عصری در حال زندگی هستیم که معنای حریم خصوصی در حال دگرگنیه. حالا ما باید خودمون رو رای تربیت فرزندانمون حاضر کنیم. خدا بهمون رحم کنه بچه ای که انسان رو زایده یک اتفاق زیستی میدونه ما باید چطور و چیو بهش یاد بدیم.

  • نوید

   یعنی برات به معنی واقعی کلمه متاسفم .
   من هیچ فرقی بین کامنت تو و کامنت اون کسایی که تو فارس نیوز کامنت می زارن نمی بینم .
   اونا میگن چه خوب ، من مخالف فیس بوک / گوگل پلاس / وی چت / موسیقی / سینما و … هستم فیلتر بشه .
   تو میگی چه خوب ، من مخالف وی چت هستم ، فیلتر بشه .

   عزیز من تفهیم شدن این اصل که زندگی خصوصی هرکس به خودش مربوطه (تا جایی که آزاری برای دیگران نداشته باشه) ، خیلی سخته ، خیلی کار شاقیه ؟؟؟
   می رن سکس میکنن ؟؟ خوب بکنن ، تو امثال تو ها مسئول نحوه زندگی جنسی دیگران هستید . گی هست ؟ خوب باشه ، به تو چه مربوطه ؟ به من چه مربوطه ؟؟

   مزخرفات در حد لالیگا . این که میگی شارژ اعتباری و اینجور افراد تو فیس بوک زیادن . خوب عزیز من براش کار و زندگی فراهم بکن تا به این راها کشیده نشه . دوما اصلا یه نفر با فرض اینکه وضع مالیشم خوب دوست داره وب بده ، در ازاش هم پول بگیره . باز هم باید این نکته رو در نظر بگیری : به شما و من هیچ ربطی نداره طرف چطوری زندگی میکنه . چه کارش بد باشه ، چه کارش خوب باشه ، چه کارش زشت باشه چه هرچیز دیگه ، تا جایی که ازارش به همنوعش نرسیده ، شما و امثال شما حق ندارین تئوری صادر بکنین واسم خودتونم بزارید روشن فکر.

   بجای این مزخرفات و فتوا صادر کردنا این اصل و متوجه بشین که زندگی خصوصی هیچ کس ، به شرطی که باعث ازار و اذیت دیگران نشه ، به هیچ شخصی مربوط نیست.

   دیروز تو فیس بوک دعوا سر این بود . اکثریت هم میگفتن خوب شد فیلتر شد . یعنی جامعه مریضا ما یعنی این .
   یه عده ابله اون ور نشستن میگن : خوب شد فیس بوک فیلتر شد ، یه عده ابله اینجا نشستن میگن خوب شد وی چت فیلتر شد .

   یعنی باید یه افسوس بزرگ خورد برای این جماعت ، برای این مردمی که فکر میکنن حق دارن برا نحو زندگی کردن فتوا و تئوری صادر بکنن ، جالب اینجاست که خودشونم روشن فکر میدونن و احساس میکنن چون گوگل پلاس می رن یا فیس بوک نمی رن ، الان پیامبر فرهنگی هستن.

   تو قضیه اون خواننده ارمیا هم همینا می گفتن چرا حجاب داره ، چرا اینطوری چرا اونطوریه .آخه آدم چقدر باید پررو باشه که خودش قربانی تئوری و فتوا صادر کردن دیگران باشه ، خودشم برای زندگی دیگران تئوری فتوا صادر بکنه و همون اشتباه رو در قبال دیگران بکنه ؟

   * جادی با حرفات کاملا موافقم .

   • نوید

    “* جادی با حرفات کاملا موافقم .”

    اینو من نوشتما . جادی اکثرا وقتی پینوشت می زاره خودش هم اینطور چیزی مینویسه . گفتم که فکر نکنید اینو جادی گفته ، نه من گفتم و خطاب به جادی بوده که با متنی که نوشته کاملا موافقم

    • SA

     درود…

     چرا انقدر اعصبانی هستی عزیزم؟ کجای حرفهایم نوشتم من با فیلتر شدن موافقم؟ گفتم امکان سواستفاده از این برنامه از استفادش بیشتره. حالا شما میتونید اینو قبول نداشته باشید.

     حرف من اینه که ما هرپدیده جدید رو در ارتباط با سکس میسنجیم. فرزند من قرار توی گوگول راجب آموزش ریاضی جستجو کنه. فقط کافیه بنویسه آموزش تا گوگول رو بیشترین آمار جستجو پیشنهادهایی رو بهش بده خودتون میدونید چه اتفاقی میوفته…

     من با فیلتر موافق نیستم. من با این موضوع مخالفم که ما از هر چیزی رو استفاده نادرست میکنیم.

     وقتی فردی بنام جادی (قابل احترام ) وقتشون میزارن و مطلبی رو روشن بیان میکنند خیلی بده که ما فقط بگیم دستت درد نکنه….

     یه نگاهی به سفحات فیس خودت و دوستان و دوستانه دوستان و… بنداز توش چیه یک مشت حرف روشن فکری.. که بکی از اونها هم ما عمل نمیکنیم. فقط شیر میکنیم که بگیم ما هم روشنفکر هستیم. اصلا لازم من روشنفکر باشم؟

     اگر دقیق مطلب من رو میخوندی. گفتم ما ایرانیها این عادت بد رو داریم که همه چیز رو طبقه بندی کنیم. خودم هم مثال زدم که با این که میدونم بازهم این عادت بد رو انجام میدم.

     عزیزم من به کمک شما و بقیه احتیاج دارم تا سطح شعور اجتماعی و مجازی افراد رو ببرم بالا تا اگر کسی اومد گفت شارژ بدید بهش ندن. نه اینکه با اعصبانیت مشکل رو بندازم گردن کسی که فکر میکنم جلوی تفریح من گرفته و بگم بهشون کار و پول بده تا این کارو نکنند.

     شما توی تبریز خیلی خیلی خیلی کم گدا میبینید. چون مردمش به گدا پول نمیدن. ولی هوای همنوع فقیرشون رو دارن.
     این کاره درسته. نه اینکه یک نفر بیاد به همه گداها پول بده تا تو خیابون نباشن.

     دوست من این رفتار که فقط از یک نفر تشکر کنیم تقصیر تو نیست. تقصیر چندین سال دیدن برنامه های رسانه ملی که فقط همدیگرو تایید کردن. و ما ناخواسته یاد گرفتیم در یا موافق دیگران باشیم یا اگر کسی مخالف بود با بی ادبی با اون برخورد کنیم.

     در صورتی که من هم مخالف فرمایشات جادی نبودم. فقط متذکر شدم همه چی تقصیر دولت نیست. خود ما هم کمی مقصر هستیم. و قبول کردن این موضوع به ظرفیت خودمون بستگی داره….

     درضمن بنده هم متذکر شدم که ما در دوره ای در حال زندگی هستیم که تعریف حریم خصوصی در حال تغییره. فتوایی مبنا بر درک شما از نوشتهای خودم صادر نکردم.

     در هر صورت ازت تشکر میکنم که بهم فهموندی اگر دفعه بعد خواستم در این جایگاه مطلبی درج کنم. توضیح بیشتری بدم چرا که ممکن افرادی درست متوجه منظورم نشوند.

     عالیجناب جادی بنده از شما طلب بخشش میکنم شاید دوست نداشتید که در فضای مجازیتون چنین بحثی و کسرت ادبی رخ بده. و در صورت صلاح دید با پاک کردن هر دو مطلب من خرده ای به شما نمیگیرم.
     این فضا مطلق به شماست و حد مرز آن در اختیار شماست…

     • نوید

      “من با فیلتر موافق نیستم. من با این موضوع مخالفم که ما از هر چیزی رو استفاده نادرست میکنیم.”

      شما به چه حقی فتوا صادر میکنی که استفاده برای پیدا کردن شریک جنسی “نادرست” هست (تا جایی که ضررش به همنوعش نرسیده)؟؟ اصلا کی به شما یا امثال شما همچین حقی داده که صلاح خود فرد رو بهتر از خود فرد تشخیص بدید ؟؟

      *درضمن من با جادی تو خیلی موارد مخالفم ، ولی حداقل اصول بحث رو بلدم که وقتی جوابی ندارم بحث رو به بیراه نکشونم که بگم مثلا یاد گرفتیم از یکی تشکر کنیم و یکی رو بکوبیم و از این جور حرفا

      “خیلی خوب که انقدر روشن به مطلب نگاه میکنید. مشکل ویچت و دولت نیست. مشکل ما هستیم.”
      من مشکلی تو وی چت نمی دیدم . من مردمی رو می دیدم که تا سر حد جنون برا سکس شرطی شدن (که اونم از صدقه سری امثال شما هاست که خود پدیده سکس رو نکوهیده میدونن) . خوب وی چت نباشه یه جا دیگه یه راه دیگه برای خالی کردن خودشون پیدا میکنن .وی چت یه راه برای پیدا کردن شریک جنسی بود ؟؟ خوب باشه ، ایرادش چیه ؟ یه فرد بالغ به این نتیجه رسیده که باید نیاز های جنسیش رو برطرف بکنه ، شما و امثال شما اوصولا کدوم قسمت پیاز هستید ؟؟
      من هیچ استفاده نادرستی نمی بینم تو این . این افکار مزخرف رو بندازید دور که دوستیا باید فارغ از سکس باشه و این حرفا . هرشخصی مسئول زندگی خودشه . (اگر طرف متاهله ، بازم باید به حالش تاسف خورد که فکر کرده ازدواج خرید دو کیلو سبزی هست همینطوری رفته ازدواج کرده ، الانم دلش رو زده و دنبال یه شریک جنسی تازه تر میگرده تو وی چت) ، ولی بازم نکته همونی که هست ، به شما هیچ مربوط نیست چه تصمیمی میگیره یه شخص تو زندگی شخصیش .

      افکار شما دو تا ریشه داره : “سکس پدیده نکوهیده است” . و یه رگه ملایم ترم که یه ورژن ملایمتری از دخالت تو زندگی شخصی افراد هست .که هردوتا مزخرفات به تمام معناست از نظر من .

      بحث کردن با شما بی نتیجه است . شما فقط جواب دادید که جوابی داده باشید .من کلی وقت گذاشتم یه متنی تایپ کردم ، بدون اینکه حتی متوجه نکته اصلی بشید که چند بار تاکید کردم ، دارید بازم “فتوا و تئوری” صادرمیکنی برای “زندگی دیگران” میکنید.

      موفق باشید و دیگه دلیلی بر ادامه این بحث نمی بینم

      • مرتضی

       آقا نوید گل،
       خیلی ببخشیدا؛ من قصد جسارت ندارم
       ولی جادی به این موضوع اشاره کرده بود که ما ایرانیا کلا “مشکل فرهنگی” داریم؛ که از وی‌چت فقط سکس‌ش رو می‌بینیم.
       این دوستمون جناب SA هم همین رو گفته؛ ولی اونجایی که جادی اینو گفته، شما ازش تشکر میکنی؛ ولی با این دوستمون با این لحن مخالفت میکنی…

       کاشکی بتونیم همدیگه رو با محبت تحمل کنیم. بتونیم به هم دیگه فارغ از نوع تفکرات مذهبی و یا سیاسی عشق بورزیم. (البته اینجا منظورم با هر دو بزرگوار هستم که با همدیگه با محبت بحث کنیم.)
       حقیقت اینجاست که اگه ما تو سایت جادی هم به هم دیگه توهین کنیم، بعد از یه مدتی جادی رو مجبور به نظارت و تایید کامنت‌ها می‌کنیم.

       • نوید

        دوست عزیز مرتضی
        این حرف شما نشان از خلط مطلب توسط شماست و اینکه اصلا متوجه نشدید بحث سر چیه.
        عین اینه که من بگم : ” مثلا من تو نیویورک زندگی میکنم . یه شب که نیاز به سکس دارم ، می رم بار محله ، با یه جنس مخالف اشنا می شم ، با هم حرف می زنیم ، آخر سر به این نتیجه می رسیم که با هم سکس بکنیم ، بعد می ریم با هم براحتی سکس میکنیم و نیازهای طبیعی بدنمون رو تامین میکنیم”
        که این نه کار نکوهیده است ، نه بد و زشت و هیچ چیز دیگه .

        شما احتمالا مطلب رو بدقت نخوندی : “… و در جامعه ای که نه بار هست نه مدرسه مختلط و نه خیلی چیزهای دیگه و …”
        چیزی که جادی می گه در نکوهش سکس و رابطه برقرار کردن نیست ، بلکه در نکوهش اینه که جامعه برای تامین نیاز های جنسی خودش به گدایی افتاده …

        ولی چیزی که این دوستمون گفتن این نیست : “خیلی خوب که انقدر روشن به مطلب نگاه میکنید. مشکل ویچت و دولت نیست. مشکل ما هستیم.”
        که استفاده برای آشنای بخاطر سکس رو مثلا یه بی فرهنگی (که البته نشان از بی فرهنگی خودشون داره) میدونن .(که اگه جامعه ازاد بود هیچ وقت مردم اینطوری به این وضع نمی افتادن که تو وی چت دنبال سکس بگردن)
        و ادامه قضایا …

        درمورد توهین هم بگم که من به کسی توهین نکردم . من فقط عقایدم رو تند میگم که عادتمه . اگر رد منطقی دارید خوشحال می شم بشنوم .

      • SA

       درود.
       ببخشید مثل اینکه باز هم منظور من را اشتباه برداشت کردید.
       من گفتم از راه ویچت دوست پیدا کردم و سکس هم داشتم. و دلیل اون هم نوشتم که چون هر دومون از سکس وحشی خوشمون میومد این اتفاق افتاد. من نمیدونم چطور شما فکر کردید من گفتم سکس بده. خیلی هم خوبه من کلاس سکسولوژی هم رفتم. شما هم برید. خیلی خوبه سکس یه رنگ و بوی جدیدی براتون پیدا میکنه…

       من با ویچت مخالفم چون چیزهایی رو ازش دیدم که شما ندیدید.

       دیدم زوجی رو نشون کردن بعد وقتی دیدن مرد تو خونه نیست رفتن بچه اون خانواده رو دزدیدن.
       دیدم چطور با زندگی آدما بازی کردن. شاید چند روز دیگه یه برنامه شوک بسازن و چند مورد از این اتفاقات رو توش نشون بدن که بشه دلیل فیلتر و این مسخره بازیها… و اگه نخوایم مافیاییش کنیم که بگیم ایرانسل و همراه اول درآمد پامکیشون خیلی کم شده ….

       ویچت بابت امکاناتش خیلی خطرناکه. کسانی هم بیشتر از این برنامه استفاده میکنند که رنج سنیشون خیلی کمه و به علت عدم آموزش صحیح توسط والدین ( که اصلا بلد نیستن این چیزا چیه که بخوان استفاده صحیحیش رو یاد بچه هاشون بدن) خیلی میشه سو استفاده کرد. مشکل رسانه ملی که بتون انقدر شفاف باشه بیاد بگه این برنامه چیه و چطور ازش استفاده کنید. و ما هم ظرفیت دیدن اون برنامه رو داشته باشیم.
       فردسی پور برای اولین بار فکر کرد سطح شعور اجتمایی مردم بالاست خیلی محترمانه از مردم بابت لباس اون خانوم معذرت خواهی کرد. بعد شبکه ای مثل من و تو که مثلا خیلی سطح بالاست و طرفدار داره مسخرش کرد. بماند به روزنامه های خودمون….

       در هرصورت آقا نوید من شخصا بابت سوتفاهم بوجود آمده خیلی خیلی از شما معذرت می خوام. واقعا سعی کردم هم جهت بودن فکرمون را به شما برسونم اما متاسفانه شکل ظرف شما نبود. خیل شرمندم و امیدوارم بنده را ببخشید. سعی میکنم بیشتر مطالعه کنم تا بتونم مطلبم را بهتر توضیح بدم.
       در کمال ادب و شرمساری بابت سوتفاهم از شما و آقا مرتضی متشکرم…

       • saeedek

        با سلام.
        من از همین ابتدا معذرت می خوام اگه که قصد فضولی یا هر چیزی دارم که وسط بحث شما شرکت می کنم.
        ولی در جوابتون این نکته به نظرم رسید که استفاده از هرچیزی می تونه به سوء استفاده تبدیل بشه پس ما باید بیاییم همه چیز رو ببندیم؟
        چون حالا چند نفر (پدر و مادر مخصوصا) که نحوه اموزش صحیح به فرزندش رو بلد نیست و همچنین چند نفری که بلد نیستن توی دنیای مجازی از حریم خصوصیشون محافظت کنند باید بیایم بگیم که برای همه بسته بشه؟

        • نوید

         saeedek عزیز ، من از دیروز تمام تلاشم رو روی این گذاشتم که این مسئله ای که شما کاملا بدرستی ذکر کردید رو تفهیم دوست عزیز بکنم . ولی نشد که نشد …

         SA ، شما فقط مثل دفعه پیش ، جوابی دادید که جوابی داده باشید . (معذرت میخواما ، ولی چیزی جز مزخرفات ندیدم من توش)

         “دیدم زوجی رو نشون کردن بعد وقتی دیدن مرد تو خونه نیست رفتن بچه اون خانواده رو دزدیدن.
         دیدم چطور با زندگی آدما بازی کردن. شاید چند روز دیگه یه برنامه شوک بسازن و چند مورد از این اتفاقات رو توش نشون بدن که بشه دلیل فیلتر و این مسخره بازیها… و اگه نخوایم مافیاییش کنیم که بگیم ایرانسل و همراه اول درآمد پامکیشون خیلی کم شده ….”

         به من چه ؟؟ به ما چه ؟؟ مردم چه گناهی کردن ؟؟ سالانه تو دنیا تعداد افرادی که از روی درخت می افتن و می می میرن انقدری هست که فکر میکنم بیشتر از مرگ و میر بیماری های گوارشی(شاید این آمار دقیق نباشه ، ولی نکته اینجا امار نیست ) هست ، خوب ، پس راه بیافتیم همه درخت های دنیا رو قطع کنیم ؟؟ همه جنگلارو بسوزونیم ؟؟
         یا چقدر ادم تو دنیا با چاقوی آشپزخونه کشته می شن ، راه بیافتیم کل چاغو هارو جمع بکنیم ؟؟

         (این که یه کودکی دزدیده شده (!!!!! که تو اصل این داستان بسیار شک وارد هست) کار بسیار زشت و ناراحت کننده ای بوده ، ولی بازم دلیل نمی شه وی چت رو فیلتر کنیم(خود این حرفتون بسیار خنده داره هست) ، اصلا خودتون متوجه شدید چی گفتید ؟؟ وی چت چه ربطی به دزدی داشته ؟؟ مثلا نشون کردن که هر وقت تنها شدن برن بدزدن ؟؟ خوب با یه چیز دیگه نشون میکنن الان وقتی وی چت نیست .)

         تورو خدا این حرفای بچگانه رو نزنید . اینجا مدرسه راهنمایی نیست که اخه … آخه من نمی دونم از حرفا رو از کجا در میاد . با وی چت نشون کرده بودن ؟؟ الان با یه پدیده دیگه نشون میکنن . این انقدر مسئله ی پیچیده هست که دارید بزرگش میکنید . اصل دزدی رو ول کردی . چسبیدی به وی چت . من نمیدونم ذهن شما کجا شستو شو داده شده ، ولی هرجا شستو شو داده شده با اینکه نمی تونید جوابی بیارید ، هی فقط بجث رو می پیچونید

         آقا جون شما چرا دو تا مسئله رو متوجه نمی شی و هی بحث رو کش میدی . دوتا مسئله ساده هست بخدا :

         اگه مردم بخاطر وی چت همدیگه رو هم بکشن ، ما حق نداریم وی چت رو فیلتر بکنیم . (مردم با چاغو همدیگه رو می کشن . کسی راه میافته چاغو آشپزخونه رو جمع بکنه از همه خونه ها ؟ )

         نکته دوم هم اینکه ، اگه عده ای شعور آموزش به فرزندانشون ندارن ، بازم دلیل نمی شه ما چیزی رو محدود بکنیم .

         عزیز من اینقدر صورت مسئله رو پاک نکن . من دیگه خسته شدم از این بحث . باز بیا بگو ، فلان اتفاق افتاد بهمان اتفاق افتاد.

         یه مسئله ای هست : شما اومدی زیر یه مطلب که درمورد “فیلتر شدن وی چت” هست ، با یه موضع طلبکارانه از فقر فرهنگی حرف زدی که این به خودی خود شما رو در پوزیشن مدافع “فیلتر شدن وی چت” قرار میده . بعد میایی میگی من مخالف فیلتر شدنم ، همزمان هم میگی با وی چت این اتفاقا افتاده (که منم در جوابتون گفتم به من مصرف کننده چه ؟ که یه عده شعور استفاده ندارن ، بعضی ها از چاقو هم برای ادم کشی استفاده میکنن ، پس جمعش کنیم؟؟) ، خلاصه اینکه شما موضعت با خودت مشخص نیست .

        • SA

         درود.
         ببینید. موضوع بستن نیست. برعکس تمام حرفها که فیلتر قدرت مبارزه با دنیای مجازی را نداره. ولی در این دولت این قدرت رو داره. و خیلی خوب داره جواب میده. سال 88 جلو خیلی چیزها رو گرفت و خیلی اتفاقات نیوفتاد.

         فرق بین ویچت و یاهومسنجر چیه؟ هیچی هر دو یه کار میکنند. پیغام میفرستند.
         اما ویچت یک شبکه اجتماعی هم داره. که بغیه این مسنجرها ندارن. و این یعنی اتحاد بین افراد. این چیزیه که دولت باهاش مشکل داره. و اگر بهش دست رسی نداشته باشه و نتونه توش قوانین خودش قرار بده باید فیلتر بشه.
         این اون موضوع پشت پرده ای هست که کسی زیاد متوجهش نشده. و کاری هم باهاش نداریم. این روند اتفاق میوفته تا زمانی که یه بنده خدایی فوت کنه تا ببینیم بعدش چی میشه…

         اما حرف من اینه که من نوعی تشخیص میدم ویچت بنا بر امکانناتش موارد سواستفاده زیاد داره. خوب این مشکل را برای دوستان میگم. ولی دوستان دوستام دارن از این برنامه استفاده میکنند و یکسری کمبودهایی که هممون داریم رو برطرف میکنند. قبل از هر چیزی ما باید قبول کنیم که کمبود داریم و این بد نیست. حالا موضوع بر میگرده به جایی که استفاده نکردن از یک برنامه جدید دلیل عقب افتادگی ما نباشه. من از چندین سال پیش اسکایپی بودم. و هستم.
         تمام نیازهای من برطرف میکنه. ولی وایبر اومد دیدم خوبه دارم ازش استفاده میکنم. حالا عدم استفاده از ویچت دلیل عقب افتادگی من هست؟

         این اون مشکلی هست که ما داریم و در ضمیر ناخودآگاه ما شکل گرفته….

         دنیای هر کسی متعلق به خودشه. من تصمیم میگیرم در لحظه زندگی کنم. لذت اون لحظه میتون سکس باشه مشروب باشه یا مخدر…
         اما من با فعالیتم دارم یک انعکاس به جامه میدم. من هر روز یک مدل دختر میارم خونمون. و همسایه من این موضوع رو میبینه. برای مدتی ترغیب میشه. شاید دلیل بشه تا به خانوادش خیانت کنه. پس دنیای شخصی من باعث اسیب زدن به فردی که من شاید اصلا ندیده باشمش شده…

         متعادل کردن این موضوع در اختیار دولت (نه این دولتی که ما داریم) تا با آموزش جلوی این اتفاقات رو بگیره.
         یکی از دوستانم ساکن کاناداست که در محدوده منزلشون پر از خرس گیریزلیه. که به آدم حمله میکنه…
         اما کسی حق نداره به یک خرس شلیک کنه. آدما و خرسها دارن با هم زندگی میکنند. بهشون آموزش دادن که اگر خرس اومد توی خونه چطور از خونه فرار کنید. یا وقتی خرس دیدی چیکار کنید. زبالهاتون چطور بسته بندی کنید. که بوش خرس رو نکشه سمت اون و….این کاره درست هست.

         شخص من بدور از اون افرادی که میخواهن در لحظه زندگی کنند و در حسرت زندگی رویایی توی فیلمهای … هستن خودم رو مسول میدونم راجب موضوعی که درش بنوعی باگ وجود داره تذکر بدم. ویچت پر از باگه که دست آدم نادرست بیوفته میتون یک آدم رو هک کنه و این خیلی خطرناکه.

         اگر ما رسانه ای نداریم که بتونه راجب این موضوع صحبت کنه این وظیفه ماست. که راجب این موضوعات آموزشهایی رو قرار بدیم. نه اینکه بعد از بست شدن بیایم بگی دولت فلان و بهمانه و کاری نکنید چراغ قوه دست بگیرن. ما الان همهمون چراغ قوه دستمون هست بیای یاد بدیم از این چراغ قوه چطور استفاده صحیح بکنیم. انتخاب بین بد وبدتر هست…

         ما در دوره و در دست دولتی هستیم که راه حل رو بستن میدونه. و زورمون هم بهش نمیرسه. این جدی میگم خیلی قدرت دارن. بعد از روحانی هم که یاد گرفتن در نطفه خفه کنند (نمونه دیده شده توسط شما نارنجی)

         ما اگه خودمون ناظم خودمون باشیم میتونیم این قدرت رو تضعیف کنیم که شاید فرزندانمون بتون شکستش بدن…

 • پدرام

  این پاراگراف آخر عالی بود جادی جان…. تشکر…!

 • درود، :)

  اول از همه ممنونم جادی جان از پست و موضوعی که انتخاب کردی و واضح راجع بهش نوشتی.
  همه حق دارن نظرشونو بدن و نباید طوری برخورد کنیم که این نظر دادنا فقط در جهت مثبت بره جلو چون یه سری نقدها هم هستن که ممکنه یه روزنه باشن برای روشنی بیشتر.

  من تو وی چت نبودم، ولی در حالت کلی این فیلتر کردنها یه کار بچه گانه میاد به نظر من، البته اینطور نیست که خودشون ندونن ولی چه سیاستی پشت این کارها هست یا نیست کلن نمیدونم :)

 • احسان

  تقریبا موافقم.فقط به نظرم گفتن این که این یه تفکر دبیرستانیه زیاد درست نیست.(یه جورایی به دبیرستانی ها توهینه.حالا ب هر حال)

  • جادی

   بله بله حق با شما است. ایده من این بود که بچه های دبیرستانی اکثرا هنوز به این بلوغ نرسیدن که درک درستی از جنس مخالف داشته باشن ولی احتمالا اشتباه منه .. باید حداقل یک قید مثل «بعضی» اضافه می کردم.

   • محمد

    قید «خیلی» مناسب‌تر به نظر میرسه!

 • افشینـ

  خبر رو شنیده بودم … ولی با این تحیلیل خوب جادی،
  واقعا متاثر شدم :((
  [منظور جادی از تفکر بعضی از بچه دبیرستانی ها:
  من یه دوست دارم که بنده خدا فقط واسه ‌ٰٰٰٰٰٰوی چت‌‌‌‌‌ ٰٰٰٰٰرفته تبلت خریده! … دو هفته نمیشه که از دیجی کالا خریده . باورتون میشه ؟!.]
  ولی در کل نمی دونم چرا ،
  بعضی پدیده ها تو ایران یهو تبدیل به اپیدمی میشه ؟
  اپرا مینی، نیم باز ، فیسبوک، وی چت …
  حتی به لفظ هم که شده {مثلا مقالات آی اس آی} و …

 • Milux

  باهات موافقم . ولی
  این عالی بود:
  «خاموش کردن چراغ یک اتاق ممکنه باعث بشه آدم‌ها توی اون اتاق نرن ولی وقتی همه چراغ‌های خونه رو خاموش کردیم، هر کسی یک چراغ قوه دستش خواهد گرفت و به هر کجا که بتونه سر خواهد زد.»

 • sdfas

  بستن راه‌ها، مردم رو از رسیدن به مقاصد باز نمی داره بلکه فقط باعث می شه آدم‌ها سر از زیرزمین‌هایی تاریکتر و دور از دسترس تر در بیارن.

 • naarenj

  بعضی وقتا یه حرعایی تو دلم گوله میشه که گفتنشو بلد نیستم، میام میبینم تو ایده مو دزدیدیو نوشتیشون! ممنون جادی عزیز.

 • naarenj

  بعضی وقتا یه حرفایی تو دلم گوله میشه که گفتنشو بلد نیستم، میام میبینم تو ایده مو دزدیدیو نوشتیشون! ممنون جادی عزیز.

 • arman soroush

  سلام مرسی از تحلیل خوبت جادی جان.

 • Mehran

  It is the first time I hear this name “wechat”. I don’t live in Iran. You guys are 3 steps ahead of the world! I think censorship helped a lot! So in someways it was not bad :)

 • جادی جان خیلی تحلیل جالب و عالی بود .
  اما مشکلات ما به همین وی چت و اینا ختم نمیشه ! مثلا اون روز رفته بودم دانشگاه ( مهمان ) وقتی خواستم از در رد بشم دیدم یجا زده خواهران یجا زده برادران ، بعد جالبش اینجاست که بعد از رد شدن از یه قسمت یک متری دوباره میشد به هم رسید ! دلیل این کار چی بود من نمیدونم ؟!

  این مشکلات زیادن خیلی زیاد خب وقتی که من پسر رو این همه از یک جنس مخالف که خب دسته خودش نبوده که بشه جنس مخالف دور میکنن اولا من حس برتربودن بهم دست میده چون بعد از ازدواج نمیگن که پسر قبل از ازدواج با کسی بوده یا نه ؟ اما میگن دختره باکره نیست ! دوما من از اون جنس مخالف دور میشم و نمیتونم درکش کنم یا حسش کنم به همین دلیل به حس جنجالی تو ذهنم ایجاد میشه که هر دو جنس رو درگیر میکنه !

 • forouzan

  “نکته دوم هم اینه که سانسور وی چت درست مثل سانسور فیسبوک باعث سرازیر شدن جمعیتی بیشتری به دنیای برنامه‌های ضد سانسور خواهد بود. خاموش کردن چراغ یک اتاق ممکنه باعث بشه آدم‌ها توی اون اتاق نرن ولی وقتی همه چراغ‌های خونه رو خاموش کردیم، هر کسی یک چراغ قوه دستش خواهد گرفت و به هر کجا که بتونه سر خواهد زد. ”

  این پاراگراف عالــــی به معنای واقعی.

 • محمد

  حق مطلب رو با این جمله ادا کردی:
  «خاموش کردن چراغ یک اتاق ممکنه باعث بشه آدم‌ها توی اون اتاق نرن ولی وقتی همه چراغ‌های خونه رو خاموش کردیم، هر کسی یک چراغ قوه دستش خواهد گرفت و به هر کجا که بتونه سر خواهد زد.»

 • رضا پوررحیمی

  فیلتر کردن، فقط صورت مساله رو پاک میکنه و بار سنگین مسئولیت رو از دوش آقایون بر میداره. اگر بگی فیلتر کردن یعنی نقض آزادی، بهت میگن این آزادی نیست، بی بند و باریه! اما یادشون میره که نحوه استفاده ما، خوب یا بد بودن رو تعیین میکنه و Wechat و Facebook و بقیه شبکه ها فقط یک ابزارن. پس بهتر بود بجای جنگیدن با این ابزار (که عملا غیرممکنه) فرهنگ استفاده از این ابزار رو ترویج میدادیم
  نتیجه غفلت از فرهنگ سازی و پرداختن به بحث های فیلترینگ رو میتونین در صفحه مسی، فرناندا لیما، باراک اوباما و… ببینین
  اما متاسفانه باز هم یک عده با پیش کشیدن بحث های تئوری توطئه، صورت سوال رو پاک کردند و این همه افتضاح رو به دست های پشت پرده نسبت دادند!
  اگر قراره چیزی اصلاح بشه، تفکر غلط سانسورچیه. چون تا وقتی بحث دست های پشت پرده و تئوری توطعه مطرح باشه، ذهن افراد از واقعیت ها غافل میمونه و در نتیجه مشکلات به روال قبل دامه پیدا میکنن
  اما اگر بخوام فقط با یک مصرع شعر، تئوری توطئه رو رد کنم، میگم :
  گفتا ز که ناليم که از ماست که بر ماست
  99% مشکلات ما نه ربطی به آمریکا داره و نه ربطی به دست های پشت پرده شیطان پرست ها ! بلکه از اشتباهات خودمون نشات میگیره
  هرچند نمیشه وجود دشمنان رو انکار کرد، اما یک عده برای ماست مالی کردن اشتباهاتشون و توجیه کردن سیاستهای غلطشون به دشمن نیاز دارن

 • سعید

  سلام
  جسارتا من یکی از دوستام که اتفاقا شرکت آی تی داره از وختی که این وی چت اومده از کار و زندگی که افتاده هیچی جاتون خالی زمین هم میزنه هموجور! :|
  حالا بجز این بحث ضرر و زیانای اقتصادیش واسه مخابرات باید قبول کنیم که واقعا واسه مردم ایران یکم زیاده و جنبه میخواد مثه تمام شبکه های اجتماعی (فیس و پلاس و ….).
  چون واقعا خیلیا استفادهاشون فقط همین چیزایی که فکر میکنیم – با حداقلش دوست یابی – اونم تو سنین پایین نوجوانی یا اوایل جوانی

 • سعید

  مطلب عالی بود جادی. ولی با این اشتباهات ادراکی که گفتی موافق نیستم، حداقل در مورد جامعه ما صادق نیست چون همانطوری که خودت گفتی جامعه ما یه جامعه نرمال نیست و آدماش هم رفتار نرمالی ندارن، پس میشه از این راه به سکس رسید و من کسانی رو دیدم که رسیدن.

 • مثل همیشه عالی بود جادی عزیزم؛‌ من شخصن اون جنبه‌ی جامعه شناس تورو خیلی بیشتر دوست دارم
  بهروز باشی

 • محسن

  سلام
  بعید میدونم سانسور این جور برنامه ها (شبکه های اجتماعی) ربطی به مسائل اخلاقی و جنسی داشته باشه.
  نکته در اینه که از ارتباطاتی که تحت اشرافشون نباشه میترسن. همین…

  • جادی

   حالا جالبش اینه که این سیستم ها کلا زیر نظر دوستان است… مشکل اصلی شون اقتصادی است که پولی که از اسمس بازی تو جیبشون می رفت، کم شده.

 • میلاد یوسفی

  من با فیلتر کردن وی چت موافقم به این دلیل:
  مفهوم ازدواج ، عشق و تعهد به همسر کم کم داره از بین میره . غربی ها که در این امر پرچم دار اند یک عده در ایران هم شدن دایه ی دلسور تر از مادر و متاسفانه فکر می کنن هر اتفاقی که اوجا داره میفته درسته .
  یه فیلم American pie دیدن فکر می کنن با هر جانوری که دوست دارن می تونن سکس کنن .
  خیلی راحت میگن سکس داشتن و ادعای روشنفکری هم که می کنن و عمراً اگه از این روشنفکری بازیا جلوی هسرشون در بیارن و بگن ما قبلا سکس داشتیم .
  کدوم عقل سالمی قبول می کنه که شما هر وقت شهوتی شدید و آمپرتون زد بالا ، راه بیفتید با یکی سکس کنید . شما حاضرید وقتی پدرتون برای ماموریت یک هفته ای خونه نیست مادرتون راه بیفته بره با یکی سکس داشته باشه ؟ چون توی این مدت نیاز به سکس پیدا کرده مثلا ؟ هر چند که مراکزی برای این کار وجود داشته باشه باز هم انسانیت حکم میکنه که آدم با غریزه اش مبارزه کنه . اونوقت ما با حیوانات چه فرقی داریم اگه هر وقت دلمون خواست بپریم سر همدیگه !
  از خونه خالی استفاده می کنن برای سکس از ماشین استفاده می کنن برای سکس از ویدئو ، سی دی ، دی وی دی ، موبایل ، فیس بوک و ویپ چت استفاده می کنن برای سکس اونوقت وقتی جلوشون رو می گیرن یا فیلتر می کنن داد و هوار راه میاندازید که آزادی رو از ما گرفتن . شما اول انسان بودن رو یاد بگیرید بعد حرف بزنید .
  فیلتر کردن وی چت در ” ایران ” مثل فیلتر کردن یه سایت پورنوگرافی در “امریکا ” می مونه .

  • نوید

   خواستم برا شما یه جوابی بنویسم . بی خیال شدم …
   همین که با امثال شما ها هموطن شدیم ، بزرگترین نفرینی بود که شامل حال ما ها شد …

   آنکس که نداند و نداند که نداند // در جهل مرکب ابد الدهر بماند

   • میلاد یوسفی

    کی از شما جواب خواست ؟ شما بفرمایید توی وی چت کار فرهنگیتونو انجام بدید !!!

  • محمد

   حداقل به اسم واقعی‌ت نظر نده. برای اون روزی میگم که بزرگ میشی و افکار امروزت مایه خجالتت میشن. تازه اگه شانس بیاری و بتونی آمپربالازدنت رو کنترل کنی!

   • میلاد یوسفی

    ما مسلمونها یک ماه روزه می گیریم تا یاد بگیریم چطور باید غریزه خودمون رو کنترل کنیم . اونجا غریزه تشنگی و گشنگی حالا هم غریزه جنسی . غریزه باید کنتـــرل بشه . ما باید تصمیم گیرنده باشیم ، عقلمون باید تصمیم گیرنده باشه ، نه غریزه مون . اونوقت میشیم بلا نسبت شما حیوان . مگه کسانی که غریزه شون رو کنترل کردن چیزیشون شده که من بخواد چیزیم بشه داداش . همونطور که شما ماشین رو کنـتـــرل می کنی که تصادف نکنی ، بدنت رو هم با تمام غرایزش باید کنــــترل کنی . استفاده از هر چیزی حساب و کتاب داره همینجوری که نیست .

    • جادی

     و البته می بینیم که ما مسلمان های عزیز رتبه دوم جهان هستیم در اعدام، رتبه اول در اعدام کودکان، جزو رتبه‌های اول در سقط جنین، دومین زندان بزرگ روزنامه نگاران در تمام جهان و … مشکل وی چت نیست. همونطور که مرتضی برات گفته مشکل جای دیگه است و زدن و بستن و خفه کردن و رنگ پاشیدن رو مشکلات ، مشکلات رو از بین نمی بره و فقط بدترش می کنه.

     از اونطرف دو نفر می خوان با وی چت با هم دوست بشن. به من و شما چه؟ کی به من و شما حق داده در مورد رفتار دیگران نه فقط نظر بدیم که کلا قضاوت کنیم و پیش بینی؟ اسلام؟ اسلام نگفته با ظلم بجنگیم؟ با دروغ بجنگیم؟ اون کلا فراموش شد و از اسلام برای ما سانسور کردن وی چت مونده الان؟ ((:

    • احسان

     “عقلمون باید تصمیم گیرنده باشه”
     همین یه جمله که خودت گفتی کافیه برای جوابت.
     اگه این فیلتر کردن تاثیر مثبتی در سلامت اخلاقی جامعه داشت،من هم طرف دارش میشدم ولی نه تنها تاثیر مثبت نداره بلکه تاثیر منفی هم داره و وضعیت رو بدتر میکنه.
     نمیدونم تا حالا از ایران بیرون رفتی یا نه ولی اگه رفتی یه نگاهی به تفاوت پوشش ایرانی ها با بقیه بنداز.بعضی از ایرانی ها جوری لباس میپوشن که فاحشه ها هم شرم میکنن…

  • مرتضی

   آقا میلاد
   شما تا حد زیادی حق داری، ولی…
   با چاقو هم میشه عمل جراحی کرد و جون یک انسان رو نجات داد، هم میشه آدم کشت.
   باید قبل از اینکه وی‌چت اینطوری فراگیر میشد، آقایون می‌افتادن دنبال فرهنگ سازی.

   اصلا یه جور دیگه بگم:
   الان چند سالیه که تو کشور ما دزدی و قتل و غارت خیلی زیادتر از قبل شده، چرا؟
   چون تورم رفته بالا، شغل کم شده، کلی آدم فقیرتر شدن و ….
   مثل همون هم در مورد ارتباط بین زن و مرد هست. به خاطر شرایط جامعه و فقدان آموزش، فرهنگ‌های غلط و کلی چیز دیگه؛ تا یه چیزی مثل وی‌چت میاد، همه میرن سراغ کاربردهای مرتبط با پورنوگرافی اون.
   درمان فیلتر نیست، درمان ممنوع کردن تولید و استفاده‌ی چاقو نیست؛ مشکل جای دیگه‌اییه…

 • میلاد یوسفی

  سلام .
  آقا مرتضي و آقاي جادي با حرفهاتون 100% موافقم .
  ولي وقتي مي بينم توي دانشگاه دوستم داره از وي چت براي اين مقاصد استفاده مي کنه بخدا ناراحت مي شم .
  توي کارش دخالت نمي کنم ، قضاوت هم نمي کنم ، اصلا به من چه ؟ ولي يه حس بشر دوستانه اي ! انگار بهم مي گه برم بهش توضيح بدم که اين وسيله کارش اين نيست . من اگه ببينم دوستم داره با دوست دخترش توي شهر قدم ميزنه و با هم صحبت مي کنه ( که خيلي زياد هم ميبينم ! ) اصلا ناراحت نمي شم ولي صحبت هايي که توي اين شبکه هاي اجتماعي رد و بدل ميشه جنسش يه طور ديگه ست . اصطلاحاتشون يه چيز ديگه هست ! بيشتر صحبت سر جنسيته .
  درسته ، مشکل از وي چت و فيس بوک نيست . مشکل ما هستيم . فيلتر کننده وي چت رو سرزنش نکنيم اون مسئولاني رو سرزنش کنيم که باعث شدن اين رفتار ها صورت بگيره .
  با اين که هممون ميدونيم سيگار براي بدن مضره ولي باز هم توي ماشين ها هم فندک ميذارن هم جاسيگاري . چون اگر کسي يکبار هم خواست سيگار بکشه ماشين رو به فنا نده ! اي کاش توي اين مملکت يه جايي بود ، که اگه کسي يکبار خواست هيجاناتش رو تخليه کنه بره اونجا و اينجوري کشور رو به فنا نده .

  ببخشيد که اينجا رو با دفترچه خاطراتم اشتباه گرفتم ! ارادتمند .

 • مرتضی

  جادی، یعنی من هلاک این آزادی بیان تو وبلاگتم که باعث میشه در نهایت به کلی نقاط مشترک برسیم :)

  خب، حالا که تقریبا آسیب شناسی شد، اگه موافق باشین، بیایم راجع به این بحث کنیم که ما چطوری میتونیم کمک کنیم که این آسیب‌ها رو کاهش بدیم.
  لطفا هم پیشنهاد عملی بدین. مثلا آقا نوید گل، یهو نیاد بگه باید انقلاب کنیم. به کارهایی که از دستمون بر میاد و میتونیم انجام بدیم فکر کنیم.
  حتی اگر انقلاب هم بخوایم بکنیم، باید گاماس گاماس و مرحله به مرحله جلو بریم.

  خیلی هم دلتون به دولت خوش نباشه، که بگین اونا درستش میکنن. این آقایون همونایی هستن که تو سی سال گذشته مسئول بودن، خیلی هنر کنن؛ شرایط رو بدتر نمی‌کنن، همین.

  • نوید

   (چون اسم بردی جوابتون رو میدم)
   یعنی درک در حد لالیگاست دیگه … چیکارش میشه کرد …
   با ادمایی زندگی میکنیم که “عدم دخالت تو زندگی خصوصی دیگران” رو انتحاری / تندروی / انقلابی و … می بینن .
   (درضمن اگر کمی سواد(نه معنای اکادمیک ، بیشتر به معنای مطالعه) داشتید مطمئنید میدونستید که اگر آمریکا (دموکراسی جفرسونی) رو فاکتور بگیریم ، هیچ وقت انقلاب ها به دموکراسی و آزادی ختم نمی شن )
   هنوز اینا روشن فکرای جامعه ما هستن. بگیر برو پایین ببین چه خبره.

   آسیب شناسی بکنیم ؟؟ چی رو آسیب شناسی بکنیم ؟؟ چرت و پرتایی که شما بهش اعتقاد داری ؟؟ طرف سکس میکنه ؟؟ صد افرین بزار بکنه ، اصلا باید بکنه . چرا نکنه ؟؟ وقتی جامعه رو افکار یه عده مریض جنسی امثال شما که فکر می کنید سکس لولو هست به این مرحله رسونده ، می خوایی بیشتر سرکوب بکنه و بیشتر مریض بشه ؟؟ نه تنها در ویچت من اسیبی نمی بینم . بلکه فراسوی نوری هم می بینم . (کوچکترین آسیبی که وجود داره برا اینه که خانواده های ایرانی هنوز به اون حد فرهنگ نرسیدن که برا بچه های زیر هیجده طریقه صحیح سکس رو آموزش بدن که این منجر به بارداری نا خواسته و … می شه )

   درضمن این نظر شخصی من هست : این حکومت از سر امثال شماها (مردم ایران) زیاد تره . این حکومت هست که انتخابات (ولو دست و پا شکسته ) برگزار میکنه . این حکومت هست که مدرسه برده تو روستا ها . این حکومت هست که جلوی تشیع انتحاری رو گرفته تاحدی و داره روی اسلام رحمانی سرمایه گذاری میکنه . این حکومت هست که خیلی کارا کرده . (درسته اشتباهاتی داشته و شاید یه حکومت ایده ال بهتر میتونست عمل بکنه ، ولی جایی که نفت/پول هست ، حکومت ها سریع منحرف میشن) ولی وقتی شعور اکثریت مردم ایران در اون حده که فکر میکنن اگر کسی از وی چت جهت پیدا کردن شریک سکسی استفاده میکنه ، پس کار اشتباهی میکنه و “آسیب” انگاریده می شه این عملش ، همین حکومت هم از سرش زیاد تره و من شخصا همه جوره از این حکومت در مقابل افراد فاقد فرهنگ دفاع میکنم.

   موفق باشید

 • مرتضی

  نوید جان، گلم
  من نگفتم وی‌چت آسیب داره، گفتم فرهنگ ما آسیب داره.
  گفتم آسیب اینه که مردم ما تا هر چیزی رو می‌بینن، تنها کاربردش میشه سکس و پورنوگرافی.
  هیچ وقت کسی نمیاد به اون به عنوان یک ابزار نگاه کنه که میتونه با اون کسب و کارش رو رونق بده؛ یا اینکه با کمک API هاش یه استارت آپ راه بندازه.
  آسیب اینه که، چرا مشکل خیلی از جوونهای ما، چه تو کار، چه تو دانشگاه یا هر جای دیگه هنوز سکسه.
  آسیب اینه چرا یه دختر جوون نمی‌تونه لباسی رو که دوست داره بپوشه و با امنیت تو خیابون‌های شهر راه بره.
  آسیب اینه که چرا جوونای ما به جنس مخالف به عنوان سکس توی نگاه می‌کنن.
  آسیب اینه که چرا هر تکنولوژی جدیدی میاد، حکومت علیه‌اش میشه و بجای اینکه بیاد بگه “آهای ملت همه‌ی دنیا از این تکنولوژی کلی بهره می‌برن، بیزینس روش راه میندازن و …”، میاد صورت مساله رو پاک میکنه و فیلترش میکنه.

  یه چندتا سوال:
  کجای حرف من قابل برداشت بود که رفع نیاز جنسی (سکس) بده؟
  کجای حرف من گفتم که باید وی‌چت فیلتر بشه؟

  من نمیگم پیدا کردن شریک جنسی با وی‌چت بده. من میگم این بده که “کل” هم و غم مردم پیدا کردن شریک جنسی باشه. (که اینجا ابزارش میشه وی‌چت)
  من میگم مشکل فرهنگ ماست که نگاهمون به وی‌چت، فیس‌بوک و … فقط AdultFriendFinder و امثالهم هست.
  میگم “آهای ملت! وی‌چت و فیس‌بوک سرویس پورنوگرافی نیستن….”؛ اگه پورنوگرافی و سکس میخواین، AdultFriendFinder، Match.com، Craigslist و … اینا واسه‌ی این کار ساخته شدن.

  • احسان

   “یه چندتا سوال:
   کجای حرف من قابل برداشت بود که رفع نیاز جنسی (سکس) بده؟
   کجای حرف من گفتم که باید وی‌چت فیلتر بشه؟”
   هیچ جاش فقط تنفری که ایشون پیدا کرده باعث شده همه چی رو یا سیاه ببینه یا سفید.

   نوید جان شما که به قول خودت اصول بحث رو بلدی چرا الکی حرف میزنی؟

   پ.ن:نمیخواستم چیزی بگم ولی این بلد بودن اصول بحث….

   • navid

    در جواب احسان :

    یعنی مزخرف گفتن در حد بوندس لیگا یعنی این . من نه چیزی رو سفید می بینم نه سیاه . من جواب بی مغزی و چرت و پرت گفتن رو به جدیت می دم (همونطور که جواب شمارو الان خواهم داد). من بارها شده با جادی تو مسائل مختلف مخالف بودم . ولی هیچ وقت مسئله رو سیاه یا سفید ندیدم . این که یه ببخشید ابله مثل شما “احسان” به خودش اجازه می ده در مورد دیگران قضاوت بکنه ، بایدم همینطوری جواب بگیره . (بازم میگم ابله از نظر من فحش نیست ، هرکسی ممکنه یه رفتار ابلهانه ازش سر بزنه)

    شما حق دارید اگر من حرف غیر منطقی ای زده باشم ، به من بگید ابله (کما اینکه من شمارو ابله خطاب کردم) بنظر من این چیز بدی نیست . چون من یه رفتاری کردم که به نظر شما ابلهانه است (که رفتار شما بنظرمن ابلهانه بوده و ابله خطابتون کردم) که این به خودی خود به نظر نه چیزی از شما یا من کم میکنه نه اضافه میکنه .

    ولی دلیل اینکه چرا من هیچ وقت یه شخص مثل جادی یه امثالش رو اونطوری خطاب نمیکنم (که البته به نظر من ابله فحش نیست ولی ) : دلیلش ساده است ، جادی هیچ وقت یه حرف رو از روی باد معده نمی زنه . (حداقل من ندیدم ) و از رو معده قضاوت صادر نمی کنه در مورد دیگران.
    شما از بنده چقدر شناخت داری که اومدی اینطوری اظهار فضل میکنی که “اصول بحث” و … . بنظر من اصول بحث همینه . نظر من اینه . اگر انتقادی داری می تونی مطرح بکنی . نه اینکه به سخره بگیری .
    اصول بحث از نظر من اینه که وقتی کسی چرت و پرت می گه (برای نمونه طوری که من جواب شما رو دادم) باید جواب چرت و پرتش رو به نحو خودش داد . (دقت کن من هرجا تند هم حرف زده باشم یه پس زمنیه ای از منطق تو حرفام بوده ، من بی خود و بی جهت حرف نزدم ، هرجا تند حرف زدم به پشتوانه منطقی که پشت حرف بوده حرف زدم )

    برای نمونه من چند بار بالا به اون دوستمون حمله کردم ، که موضعی درمورد فیلتر شدن وی چت گرفته بود ، خوب باید حمله هم می کردم . باید به شخصی که هنوز متوجه نشده “تو زندگی خصوصی دیگران نباید دخالت کرد” ، باید کوبیدش.(من کوبیدمش ، ولی با این پشتوانه منطقی که “داره تو زندگی دیگران دخالت میکنه اون”)
    درضمن این روند عادی هست .
    خیلی از اساتید ذن ، از تخریب شاگردش استفاده می برن .
    (من استاد ذن نیستم . ولی براحتی چیزی رو که دلم بخواد میگم) . اگر غیر چرت و پرت گفتن و قضاوت کردن ، ادله منطقی دارید احسان، بفرمایید .

    در جواب مرتضی :
    “من نگفتم وی‌چت آسیب داره، گفتم فرهنگ ما آسیب داره.
    گفتم آسیب اینه که مردم ما تا هر چیزی رو می‌بینن، تنها کاربردش میشه سکس و پورنوگرافی.
    هیچ وقت کسی نمیاد به اون به عنوان یک ابزار نگاه کنه که میتونه با اون کسب و کارش رو رونق بده؛ یا اینکه با کمک API هاش یه استارت آپ راه بندازه.”

    بازم به نظر من نه این آسیبه نه چیز دیگه . یه پدیده عادی هست . مردمی که تشنه سکس هستن . خوب استفاده سکسی خواهند کرد . طرف باید از نظر جنسی ارضا شده باشه که اصلا بخواد به فکر برنامه نویسی / توسعه / فرهنگ / تفریح سالم و … اینجور چیزا باشه . شما میگی این جامعه از نظر جنسی مشکل داره ، خوب ، ولی حالا بیخیال بشه بیاد به کارای دیگه هم برسه . بنظر من این اشتباه محض هست . طبیعت بشر با سکس و ارضای جنسی در هم تنیده شده . بقول اشو ” زمین و زمان در حال سکس هستن” . شما یه انسان سالم پیدا بکن بدون ارضای نیاز جنسیش بتونه به api و این جور مفاهیم برنامه نویسی فکر بکنه.

    “من نمیگم پیدا کردن شریک جنسی با وی‌چت بده. من میگم این بده که “کل” هم و غم مردم پیدا کردن شریک جنسی باشه. (که اینجا ابزارش میشه وی‌چت)
    من میگم مشکل فرهنگ ماست که نگاهمون به وی‌چت، فیس‌بوک و … فقط AdultFriendFinder و امثالهم هست.”

    این حرف شما از بعضی جهات منطقی هست ، از بعضی جهات خیر .
    دیدگاه من به این مسئله اینه که چون مردم با این سرویس های پیشرفته برای پیدا کردن شریک جنسی آشنا نیستن ، الزاما از فیس بوک و امثالش چنین استفاده ای میکنن .. (این بد نیست ، خوب هم نیست ، یه اشتباهه که بخاطر عدم اگاهی بوجود اومده ، که اونم ریشه در این سبک حکومتی داشته که مردم از خیلی چیزا نهی شدن)

    • احسان

     نوید جان:
     این که در حرف صحبتی رو به کسی نسبت بدی که نگفته دلیلیه بر بلد نبودن قوانین بحث.
     و این که چون یکی بعضی از عقایدش شبیه به یه عده هست،یعنی کلن مثل اونا هستش(امیدوارم متوجه شده باشی چی میگم.چون(با توجه به اون چیزی که گفتی) اون چیزی که به ایشون نسبت دادی رو کسایی که بعضی حرفای مشابه ایشون میزنن میگن فکر کردی که ایشون هم از همون هاست یعنی حد واسطی قایل نشدی و حرف اونا رو به ایشون نسبت دادی(بدون اینکه ایشون چیزی بگه.یعنی سیاه و سفید)
     الان هم اگه بحث منطقی داری در رد این که این قضیه رو فقط سیاه و سفید ندیدی در خدمتم.اگر هم نه میتونی باز درباره ی لالیگا بنویسی. :)
     البته درمورد قضاوت کردن تا حدودی حق با شماست نباید این جمله رو طوری میگفتم که اینطور به نظر بیاد منظورم کل زندگی شماست.منظورم سیاه و سفید دیدن فقط در این مورد بود.

     • احسان

      راستی اینو یادم رفت بگم که اگه شما مغزت قدرت پردازش چیزی رو نداره دلیل بر احمقانه بودن اون موضوع نیست.

      • نوید

       “حرفای مشابه ایشون میزنن میگن فکر کردی!!!! که ایشون هم از همون هاست ”
       شما احیانا ذهن خوانی یا تفکر خوانی بلدی ؟؟ فکر کردم ؟؟؟

       “الان هم اگه بحث منطقی داری در رد این که این قضیه رو فقط سیاه و سفید ندیدی در خدمتم”
       من بحثم رو گفتم . شما انقدر کند ذهن هستید(عذر میخوام ولی واقعیته و قصدم توهین نیست) که متوجه نمی شید .
       شما دارید میگید چرا مثلا نمی ره سراغ توسعه مثلا وی چت و می ره سراغ سکس .
       دوتا مسئله هست که گفتم هردوتاش رو ولی شما فاقد هوشیاری لازم هستید تا متوجه بشید:
       1. تو این مثال شما داری قضاوت میکنی و سکس رو سیاه و توسعه دادن رو سفید می بینی (همیشه ادما وقتی متهم میکنن خودشون دارن همون لحظه همون اشتباه رو میکنن . شما من رو متهم به سیاه و سفید دیدن کردی . حالا که عمیق تر نگاه بکنی دقیقا خودت سیاه و سفید می بینی )
       2.نکته دوم وقتی شما داری اینطوری میگی ، باید در نظر بگیری ، بشری که نیاز جنسیش برطرف نشده باشه ، هیچ نوع توسعه ای نخواهد داشت . اگرم داشته باشه توسعه پوچ و بی ارزش خواهد بود

       “راستی اینو یادم رفت بگم که اگه شما مغزت قدرت پردازش چیزی رو نداره دلیل بر احمقانه بودن اون موضوع نیست.”
       اتفاقا این هم نشان از رفتار ابلهانه شماست .
       طبیعت ساده است . ساده می ره جلو . ساده زندگی میکنه . حقیقت ساده و ملموس هست . افکار ابلهانه دگم مسخره چرت و بیمار شماهاست که طبیعت رو پیچیده و زیان بار میکنه برای بشر.

       موفق باشید

       • احسان

        هاها بنده اصلا حرفی از سکس نزدم.
        در ضمن استدلالی هم تو بحث شما ندیدم.شما گفتی خیلی شاخی منم گفتم به این دلایل نیستی.ولی شما باز اومدی
        گفتی نه من هستم.راستی من ذهن خونی بلد نیستم ولی میتونم ببینم و میتونم متن ها رو هم بخونم من فقط اون چیزی رو که قابل دیدن بود به زبان آوردم همین ولی ظاهرا شما نمیخوای حتی بشنوی.
        شما باز اومدی که یه جوابی داده باشی بدونه هیچ استدلالی بدونه هیچ دلیلی و بدونه هیچ توضیحی فقط سعی داری به بقیه بگی اون چیزی که تو میگی درسته بدونه این که دلیلی بیاری.
        لطفا یه خورده از تفکر خود شاخ پنداریت کم کن و حداقل ذهنت رو به روی نظرات مخالفت باز کن.شما ه جای اینکه بخوای بحث به این نتیجه برسه و حرف درست انتخاب بشه سعی داری به بقیه بگی که احمقن و تو شاخی.
        در صورتی که اصلا مغزت درک نکرد که چی.بهت گفتم فقط دو تا جمله نقل قول کردی و چهارتا چیز بیربط گفتی صرفا به این خاطر که چیزی گفته باشی.چیزی که من نگفتم رو به من نسبت دادی و بر این فرض که من گفتمش شروع کردی به نظریه پردازی که به این کار میگن مغلطه.
        بحث رو با یه فرد منطقی باید انجام داد که حداقل چشم و گوشش)همون مغزش( باز باشه و الا مثل الان من حس کشیدن نقاشی برای نمایش به یه آدم نابینا دست میده.
        فکر کنم تا اینجا هم با دمخور شدن با شما خودم رو کوچیک کردم.
        حالا این حرفا رو بیخیال چه خبر از لالیگا و بوندس لیگا؟

        • navid

         آنکس که نداند و نداند که نداند
         در جهل مرکب ابد الدهر بماند

         من دوباره تاکید میکنم شما کل جوابتون خلاصه شده اینکه : “شما متوهمید . توهم خود شاخ پنداری داری ، نمی خونی گوش و چشت بسته است ” دادید که این نشان از سن کم عقلی شما و محتوای پوچ داره که هیچ گونه دلیل نتونستید در رد حرفای من بیارید . جالب اینجاست که براحتی من رو متهم میکنید در حالی که من تو جوابم چندتا دلیل اوردم برای اینکه شما چیزی جز خزعبلاتی که احتمالا از دیگران شنیدید و هیچگونه درک درستی ازشون ندارید بازگو میکنید.
         (بشما برادرانه میگم که تقلید کردن از روش بنده بحث اشتباه خیلی بزرگیه . شما هیچ گونه درک منطقی از موضوعی که دارید بحث میکنید ندارید ، صرفا چون دیدید من تند حرف میزنم شروع کردید به تند حرف زدن ، در حالی که من بارها تاکید کردم ، من فقط زمانی تند حرف میزنم که طرف مقابل چیزی جز چرت و پرت نگفته باشه و خودم استدلال منطقی پشت حرفم داشته باشم ، وگرنه اگر من مثل شما حرف بزنم می شم مثل شما و بی سروپاهایی که جز قداره کشی کار دیگه ای بلد نیستن)
         بازم اگر دلیلی دارید بجز متهم کردن و مزخرفات گفتن ، من بسیار خرسند می شم بشنوم.
         موفق باشید

         • احسان

          ﺁﻧﮑﺲ ﮐﻪ ﻧﺪﺍﻧﺪ ﻭ ﻧﺪﺍﻧﺪ ﮐﻪ ﻧﺪﺍﻧﺪ
          ﺩﺭ ﺟﻬﻞ ﻣﺮﮐﺐ ﺍﺑﺪ ﺍﻟﺪﻫﺮ ﺑﻤﺎﻧﺪ

  • آرش

   من با حرف دوستمون مرتضی موافق هستم، فرهنگ ما دچار اشکال هست و یا بهتر بگم بیمار هست …
   توی کامنت مجزای خودم هم اشاره کردم به این موضوع؛

   اما اگر ریشه یابی کنیم میرسیم به این بحث که مردمی که فشار زندگی زیادی رو تحمل میکنن، حرف زور میشنون و حداقل های رفاهی براشون فراهم نیست این عقده، کمبود ها و اضطراب ها رو از طریق استفاده صرف “تقریحاتی” از هر ابزاری خالی میکنن … خیلی ها براشون مهم نیست، فقط میخوان آخر شب که از سر کار میرسن خونه، وقتی رو بگذرونن و تفریح بکنن به قول خودشون … .

   هر چیزی که براش قاعده ای تعریف نشه نهایتاً به گند کشیده میشه …

   • navid

    عذر میخوام . ولی بهتره شرایط خانواده خودتون رو به دیگران تعمیم ندید . من مشکلی در فرهنگ نمی بینم . این مردم نیاز به سکس دارن ، و اینطوری یه روش دست و پا شکسته پیدا کرده بودن تا برطرفش بکنن . بنظر من فرهنگ این مردم اگر نظر جنسی به حالت نرمال برگرده(ازادی) ، مشکل انچنانی در مقایسه با بقیه جاهای دنیا نداره .

    “هر چیزی که براش قاعده ای تعریف نشه نهایتاً به گند کشیده میشه …”

    پی نوشت : اگر شما عادت دارید مثل بیمارها (منظورم توهین نیست دوست عزیز ) زندگی بکنید و هر وسیله ای باشه ابزاری برای تخلیه عقده های درونیتون ، و باید یه نفر براتون قواعد تعیین بکنه تا بتونید در صلح زندگی بکنید ، لزومی نداره این مسئله رو به بشریت تعمیم بدید …
    شما باید بجای اینکه “قواعد” تعیین بکنید برای مسئله ای . به فکر “ریشه”ها باشید . من واقعا متوجه نمیشم . هضم کردن این مسئله خیلی مشکله ؟؟ یا متوجه شدن این مسئله خیلی مسئله فنی / عقلی و چیز شاقی هست ؟؟؟؟

    موفق باشید

    • آرش

     نوید جان، من سالهاست توی اینترنت فعالیت میکنم و افرادی مثل شما رو زیاد دیدم، اولین پیشنهادی که به شما دارم اینه که سعی کنی نحوه حرف زدن صحیح رو یاد بگیری، در این زمینه کتابهای خیلی مفیدی توی سایت آمازون هست، چون نحوه بیان هرکس نشان از سطح تربیت و فرهنگی داره که داخلش بزرگ شده …، (خلاصه خود دانید …)

     و اما :

     ” این مردم نیاز به سکس دارن ، و اینطوری یه روش دست و پا شکسته پیدا کرده بودن تا برطرفش بکنن . بنظر من فرهنگ این مردم اگر نظر جنسی به حالت نرمال برگرده(ازادی) ، مشکل انچنانی در مقایسه با بقیه جاهای دنیا نداره . ”

     نوید جان، مطمئنم اگه شما به عنوان یک مدیر/مسئول فرهنگی توی هر مملکتی چه در داخل و چه در خارج فعالیتی قرار بود انجام بدین، اولین کاری که میکردین “سکس” رو آزاد میکردین و با این آزادی اول خیال ” شهوت ” خودتون رو راحت میکردین ;-)، دوم : شما از طرف دیگران لازم نکرده صحبت کنی، هرکسی نیاز به سکس داشته باشه خودش بلده بیان کنه، شما خودت رو نماینده تام الاختیار مردم ایران در زمینه مسائل جنسی میخواهی بدونی مشکل شماست، شما قطعاً در زمینه ” سکس ” نیاز شدیدی داری و بهتره این نیاز رو به جامعه تعمیم ندی، انقدر مسائل مهمتر توی جامعه ما گم شده هستن که ” سکس ” و آزادی شهوت جنابعالی داخلشون گم هست …؛ اینطور که بنظر میاد شما یه چیزی مثل ” سکس ” در حد شدیدی جلوی چشمات رو گرفته که هیچ چیز دیگه ای رو نمیتونی ببینی …،

     فرهنگ صحیح برای مسائل جنسی هم فرهنگ لخت و آزادی که شما بهش اشاره میکنی نیست، توی کشورهای پیشرفته مثل ایالات متحده، بسیاری از خانواده ها هیچ علاقه ای ندارن که بچه هاشون دنبال مطالب Pr0n باشن و تلاش میکنن با ” آموزش ” صحیح بهشون حالی کنن که نیاز جنسی شرایط و زمان خاص خودش رو داره. خیلی از همون خانواده های آمریکائی که شما فکر میکنید بی بندو بار هستن شدیداً به نظام خانواده اهمیت میدن و حتی خود دولت هم قوانین سفت و سختی داره در این زمینه، بد نیست به اینجا یه نگاهی بندازی :
     http://blog.zap2it.com/pop2it/2013/01/porn-star-teacher-stacie-halas-denied-return-to-the-classroom.html

     شما مشکلی در فرهنگ نمیبینی ؟ :)) مگه به تشخیص شماست ؟ مسئولین مملکت هم خودشون الان به این نتیجه رسیدن که مشکلات ریشه فرهنگی داره، بعد شما میگی مشکلی در فرهنگ نمیبینی ؟ :)) شما فکر کنم بیشتر پیگیر همون قضیه آزادی سکس خودت باشی خیلی بهتره …؛ بی فرهنگی دقیقاً به همین بر میگرده که شما میگی : “این مردم نیاز به سکس دارن ، و اینطوری یه روش دست و پا شکسته پیدا کرده بودن تا برطرفش بکنن” ، خدا شاهده نوید جان این حرفا رو سعی کن جائی تکرار نکنی، یعنی واقعاً تمام ذهن و ایدت در مورد یه ابزاری مثل WeChat صرفاً خالی کردن عقده های جنسی هست ؟ :)) باور کن برنامه نویس های ویچت اینو بفهمن میرن خودشونو میکشن …

     و اما این مورد :

     ” اگر شما عادت دارید مثل بیمارها (منظورم توهین نیست دوست عزیز ) زندگی بکنید و هر وسیله ای باشه ابزاری برای تخلیه عقده های درونیتون ، و باید یه نفر براتون قواعد تعیین بکنه تا بتونید در صلح زندگی بکنید ، لزومی نداره این مسئله رو به بشریت تعمیم بدید … ”

     اوالا تا الان که ثابت شده شما بیماری جنسی داری و همه چیز رو در ورای سکس و آزادی سکس میبینی، جالب اینه که آزادی در تعریف شما صرفاً آزادی سکس هست :D

     دوماً که کسی مسئله رو به بشریت تعمیم نداد دانشمند گرامی، هرکسی خودش میتونه برای خودش قواعدی رو تعریف بکنه و وابسته به اون قواعد توی صلح هم زندگی بکنه … (نوشته ها رو درست بخون این صد بار … )

     و این یکی :
     ” من واقعا متوجه نمیشم . هضم کردن این مسئله خیلی مشکله ؟؟”
     شما متوجه نمیشی مشکل خودته …، ترو خدا دم از هضم کردن نزن … آقا یکی بیاد اینو از برق بکشه واقعاً حرفاشو نمیدونم از کجا میاره …

    • آرش

     یه مطلب دیگه هم یادم رفت اضافه کنم؛
     توی کشورهای چین و روسیه هم فیلترینگ اون هم در سطح وسیع وجود داره، با این تفاوت که خیلی از جوونای روس و چینی رو میشناسم که توی همون شرایط و حتی شرایط بدتر دست به کارهای خیلی بزرگی زدن و باعث پیشرفت شدن توی این دنیا و از طرف دیگه یکی مثل جنابعالی توی ایران وجود داره که سکس داره خفش میکنه و تنها دغدغه زندگیش شده همخوابی … :))

     • navid

      یک نکته . من جوابتون رو پایین تو کامنت آخر دادم .
      اینکه من کی هستم یا چی هستم ، این فکت رو تغییر نمیده که شما یک بیمار هستید و در بحث سعی دارید صرفا به شخصیت و هویت طرف مقابل (که اصلا نمی شناسیدش ) اتهام بچسبونید.

      ذهن بیمار شما انقدر دچار مریضی و بیمار هست که تا من حرف از سکس زدم انواع اقسام اتهامات از بی بند و باری امثالش به من چسبوندید در حالی که هیچ جواب قانع کننده ای ندادید.

      “اعتقادی که من دارم خوشبختانه نتیجه بررسی های خودم بوده”
      که متاسفانه نشون میده تمام عمر خودتون رو در بیراهه گذروندید . وقتی ذهن شما چنین واکنش هیستیریک برای یه موضوع ساده مثل جنس و جنسیت میده ، مطمئنا شبا با فکر همخوابگی با نزدیک ترین اطرافش میخوابه .

      موفق باشید

     • navid

      درضمن ، دوست عزیز ارش مطمئنا شما بیمار تر از اون چیزی هستید که متوجه این قضیه بشید و بدون پیش داوری به قضیه نگاه بکنید :
      https://www.youtube.com/watch?v=5ocbZhRQS9I
      ولی خوب اگر خواستید می شه کمی بیشتر درموردش بحث کرد .
      “خدای شما یک متجاوز هست”

 • آرش

  درود بر شما، مطلبی که گذاشتین جالب بود، در حال حاضر من خیلی کم وقت میکنم به مطالب سر بزنم و کامنتها رو با دقت بخونم به همین دلیل مستقیماً بعد از خوندن مطلب شما اومدم سراغ ارسال کامنت (البته کلیه کامنتها رو هم انشالله سر وقت با دقت میخونم) .

  و اما …

  بهترین قسمتی که صحبت شما داشت اینجا بود :

  “حالا وی چت احتمالا به دلیل همین اشتباهات ادراکی سانسورچی، سانسور شده و لازمه ما دو نکته رو فراموش نکنیم. اولی اینه که هیچ شکلی از سانسور کار نمی کنه و قفط مسائل رو عمیق تر، سرکوب شده تر و بیمارتر می کنه. سانسور وی چت، اخلاقیات رو به شیوه ای که سانسورچی دوست داره تنظیم نمی کنه. لرزوندن وی چت، «علت» نیست که با بستنش همه «سالم» بشن. لرزوندن وی چت معلول سانسورهای قبلی و سرکوب‌های اجتماعی است و وی چت فقط یک روش برای رسیدن به هدفی که افراد دنبالش هستن است. دولت با بستن یک راه نمی تونه نیاز به رسیدن به یک مقصد رو از بین ببره. حکومت باید به جای بستن وی چت به این فکر کن که در طول سی و پنج سال حکومتش چیکار کرده که الان لازمه وی چت رو سانسور کنه. بستن راه‌ها، مردم رو از رسیدن به مقاصد باز نمی داره بلکه فقط باعث می شه آدم‌ها سر از زیرزمین‌هایی تاریکتر و دور از دسترس تر در بیارن.”

  خیلی با این قسمت موافق هستم، دولت ما توی 35 سال بخاطر عدم شناخت کافی روی بحث هائی مثل جامعه شناسی و غیره میشه گفت 100% به قسمت بی راه رفته ولی نکته ای که باقی میمونه این هست که :
  قطعاً سانسورچی تنها چیزی که از چیزی مثل WeChat میدونه و بهش تزریق کردن این هست که ویچت ابزاری هست برای رسوندن جوونها به ارتباطات نامشروع و ابزاری هست که توطئه پشتش هست برای بر اندازی نظام و هزار چیز دیگه ای که خود شما بهتر در جریان هستید.

  ببینید، تحلیل شما کاملاً درست بوده از اینکه سانسورچی و دولت اشتباه کردن، اما یه طرف دیگه قضیه هم میمونه جادی عزیز …؛ طرف دیگه که بیشترین تاثیر رو توی روند حرکت جامعه داره “مردم” هستن .

  ما اگر فرض بکنیم که دولت اصلاً به فکر سانسور کردن ویچت و ابزار نظیر اون نمی افتاد و الان هیچ سانسوری رخ نمی داد، آیا فرهنگ استفاده از چنین ابزارهائی توی جامعه ما وجود داره؟

  ببینید، بذارید بهتر بگم، ماها قبل از هر چیزی باید یاد بگیریم که اگر دولتمون بی راه میره و قطعاً میخواد بره خودمون چه کاری میتونیم انجام بدیم؟ بحث این هست که دولت راه رو اشتباه رفته اما مردم هم بدنبال اون راه رو اشتباه میرن و بصورت ناخودآگاه با دولت دارن همکاری میکنن … .

  وقتی دولتی بی نظم هست و دزدی های کلان داخلش اتفاق میفته و هیچ اتفاق خاصی نمیفته و آب از آب تکون نمیخوره، از طرفی ما مردم هم اونطور که دولت میگه حرکت میکنیم، چه انتظاری میشه داشت؟

  قاطعانه میشه گفت که بالای 95% از کاربران اینترنتی داخل ایران هنوز حداقلهای فرهنگی کار با اینترنت و استفاده از ابزارهای ارتباط جمعی رو نمیشناسن؛ خروجیش چیزی میشه مثل افتضاحی که اخیراً پیش اومد و لیون مسی و خانم لیما رو کاربران اینترنتی به رگبار بستن … . هیچ تقاوتی نمیکنه، مطمئن باشید با اوضاع فرهنگی افتضاح داخل کشور ما بعد از گذشت مدتی باز هم یه افتضاح دیگه از طرف کاربران اون هم توی wechat رخ می داد .

  اشتباه برداشت نشه، من طرفدار سانسورچی یا دولت نیستم، بهتره بگم طرفدار صد در صد اینکه مردم دقیقاً چی میخوان هم نیستم (چون میدونم مردم ما اکثراً خودشون هم نمیدونن چی میخوان!) ، اما اگر طرف حق رو بگیریم میتونیم بگیم اگر دولت مقصر هست، مردم هم مقصر هستن … .

  من اصلاً در مورد بحث هائی که ظاهراً توی کامنت های بالا وجود داره مثل موارد جنسی، شریک جنسی و … بحث نمیکنم، فقط به نظر من پیش از انجام هر عملی هرکسی باید شخصا ًتلاش بکنه که فرهنگ استفاده از یه ابزار رو یاد بگیره و حداقلش این هست که تلاش بکنه به خانواده خودش و دوستان نزدیکش یاد بده .

  از طرفی مطمئن باشید توی همین وادی که میگید اگه کسی شریک جنسی بخواد از ویچت استفاده نمیکنه و خیلی ها به نتیجه ای نرسیدن، اما حداقلش این هست که خودم به عینه دیدم در اطراف و دوستان که فارغ از بحث نتیجه طرف حداکثر تلاش خودش رو میکنه … .

  در انتها، فکر میکنم این جمله که میگن هر جامعه ای مستحق همون حکومتی هست که بالای سرش هست در مورد ما مردم ایران صدق بکنه … . ؛ من هم یک کاربر مثل دیگران هستم توی فضای اینترنت با هزار محدودیت و سرعت افتضاح و …، اما بیش از هر چیز مردم و خودم رو مقصر میدونم که انقدر اجازه دادیم که باهامون بازی بشه و بی احترامی بشه بهمون که تبدیل به یه عادت شده و وقتی مثلاً ویچت فیلتر میشه و هر قضیه دیگه ای که پیش میاد، بجای گرفتن حق خودمون همه چیز رو به مسخره میگیرم و شروع میکنیم توی فیسبوک جک ساختن در موردش …

  به امید روزی که هر ایرانی پاینده باشه و خوبو بد هر چیزی رو هرکس خودش تشخیص بده ولی اون روز خیلی خیلی دیر میرسه چون تبدیل شدیم به مردمی خود خواه همراه با یک دولت خود شیفته …!

  • navid

   تکلیف خودتون رو با خودتون مشخص بکنید . بعضی ادما عادت دارن تو رویا زندگی بکنن . متاسفانه شما هم یکیشون هستید . چرا من دارم این حرف رو می زنم ؟ چون شما مشخص نیست موضعتون چیه . شما فقط یه چیز میگید که گفته باشید برای مثال بالا گفتید :

   “هر چیزی که براش قاعده ای تعریف نشه نهایتاً به گند کشیده میشه …”
   و اینجا دارید میگید :
   “اشتباه برداشت نشه، من طرفدار سانسورچی یا دولت نیستم”

   که نشانگر از اینه که شما یه اعتقادات ساختگی برای خودتون درست کردید که نه سر داره نه ته (بازم میگم ، من همینطوری تند حرف میزنم از من ناراحت نشید دوست عزیز).
   متاسفانه این مشکل رو من فقط تو ایرانیا دیدم . یه اعتقادات من درآوردی و عشقی برای خودشون درست میکنن ، و جالب اینجاست که اون اعتقاد میتونه با 100% پدیده ها تطابق داده بشه .

   • آرش

    دوست عزیز، اتفاقاً با مرور کامنتها یکی از نتایجی که گرفته میشه اینه که شما خودتون به عینه فقط صرفاً با هدف پاسخ دادن میائید جلو و قبل از اینکه کامنتها رو با دقت بخونید فقط عجله دارید برای جواب دادن … .

    در مورد این قضیه :
    ” هر چیزی که براش قاعده ای تعریف نشه نهایتاً به گند کشیده میشه … ”
    و
    این یکی :
    “ اشتباه برداشت نشه، من طرفدار سانسورچی یا دولت نیستم ”

    اولاً که این دو حرف هیچ تناقضاتی با هم ندارن چون اصلآً موضوع هر دو کاملاً جداگانه بوده، جمله اولی در مورد این بوده که اگر برای استفاده از هر چیزی قائده صحیحی تعریف نشه مسلماً همون نتیجه ای رو به بار میاره که توی فیسبوک دیدید دوست عزیز و با فرهنگ، و اون قاعده رو هر کسی خودش تعریف میکنه نه ” سانسورچی ” … ;-)

    موضوع دوم در این مورد بوده که موضع من به طرف دولت نیست و در راستای همون، خود خانواده ها و مردم هم مقصر هستن چون خودشون حاضر نیستن فرهنگ رو آموزش ببینن، پس شما لطف کن بجای بازی کردن با کلمات و اشکال گرفتن از موضوعات دیگران، قبل از ارسال هر مطلبی اول اون رو خوب بخونی … .

    نوید جان، من با افرادی مثل شما که خیلی خودشون رو دانشمند میدونن و دم از اعتقادات ساختگی دیگران و درست بودن اعتقاد خودشون میزنن زیاد برخورد داشتم و زیاد بحث کردم، کاملاً تیپ فکری شما رو میشناسم و بدون شک میگم شما متاسفانه مطالعه اصلا ً نداشتی و هر چیزی که منافات با ” شهوت ” شما داشته باشه رو خرافات میدونید …

    اعتقادی که من دارم خوشبختانه نتیجه بررسی های خودم بوده، جنابعالی اگه مشکلی با ایران و ایرانی دارید، مختارید خارج از ایران زندگی کنید و اونجا توی آزادی هر کاری که دلتون میخواد انجام بدین … :))

 • نوید

  یعنی فوران هوش و ذکاوت هستین دوست عزیز.
  طرف اومده به یه “بیست میلیون” نفر توهین کرده و ادعا کرده بی فرهنگن اون بیست میلیون . من اون توهین رو ارجاع دادم به خانواده ش و خودش ، اون وقت من بی فرهنگ شدم .
  شما باید خیلی بی شخصیت باشید که اینطوری میایید و یه بیست میلیون نفر رو متهم به بی فرهنگی میکنید.
  درضمن شما هیچ حرفی نزدید جز چرت و پرت هایی که به من نسبت “شهوتی” بودن و امثالش رو داده باشید یا اینکه هی گفتید که با ادم های امثال من خیلی برخورد داشتید (به من چه ؟؟ ) که بازم دلیل بر رد استدلال های من نمی شه و من خدشه ای از نظر منطقی به هیچ کدوم از استدلال هام نمی بینم. اینکه من بیام یه جا مدیر باشم و بخوام اولین کار سکس رو ازاد بکنم یا نه صرفا از محتوای پوچ تفکرات شما خبر میده که هیچ استدلالی ندارید وصرفا شروع کردید به توهم بافی درمورد شخصیت من . به هر حال
  بقول عطار :
  هرچه در فهم تو آید // آن بود مفهوم تو

  چنانچه استدلال منطقی دارید میتونید بیارید و می شنوم . اینکه بیاید توهمات ذهنیتون رو درمورد من بگید فقط و فقط شما رو مضحک تر جلوه میده .
  موفق باشید