اصل دوم جادی: احتمال اینکه شما بیش از حد خوش‌شانس باشین خیلی کمتر از اینه که یک کلاهبردار به سراغ شما بیاد

estekhare

اگر یادتون باشه اصل اول جادی می گفت شما در مسابقه ای که شرکت نکرده اید، برنده نمی شین؛ یعنی اگر هیچ وقت در قرعه کشی جزیره گولاگولا شرکت نکردین ولی یک ایمیل دریافت کردین که در اون قرعه کشی برنده خوش شانس بودین احتمالا یک کلاه برداری در جریانه. البته این اصل زیر مجموعه ای از یک قاعده بزرگتر است که می گه پول الکی از هیچ جا تولید نمی شه.

حالا این اسمس منو یاد اصل دوم انداخت: احتمال خوش شانسی غیرعادی من خیلی کمتر از احتمال حضور یک کلاهبردار در ماجرا است. احتمال اینکه من بیش از حد خوش شانس باشم و یک نفر که سه کیلو طلا پیدا کرده و سواد درست و حسابی هم نداره و استخاره کرده از قرآن یک شماره موبایل پیدا کرده (؟!!) و صاف تلفن من بوده و می خواد اون طلا رو به قیمت خیلی کمی به من بفروشه، بسیار بسیار بسیار پایینتر از این احتمال است که یک نفر به هزاران نفر اسمس زده باشه که طلا پیدا کرده و انتظار داشته باشه چند نفری ریپلای بزنن و به یک کلکی یک پولی ازشون بگیره که بیاد تهران طلاها رو تحویلشون بده (: نمونه دیگه این کلاهبرداری وقتی است که یک تاجر آفریقایی اتفاقی به شما ایمیل زده که پول هاش رو به کمک شما وارد ایران کنه یا دختر وزیر سابق نفت نیجریه از شما خواسته حین ازدواج باهاش، حساب‌های بانکی پدرش در سوییس رو هم نجات بدین.

تازه من تو این بحث وارد احتمال اینکه اگر من بخوام شغلم رو به قاچاقچی طلای باستانی تغییر بدم چقدر شانس موفقیت دارم وارد نشدم چون اصولا در اون حوزه تخصصی ندارم و تعاریف فلسفی موفقیت برای یک مال‌خر غیر حرفه ای پیچیده است.

پس خیلی فشرده یادمون نگه می داریم که «در قرعه کشی ای که شرکت نکردیم برنده نمی شیم» و «احتمال خوش شانسی بیش از حد ما خیلی کمتر از احتمال حضور یک کلاهبردار است» و البته همیشه حواسمون هست که هر ادعایی مثل «تو هرم پول ریخته» رو به محک عقل بزنیم که می گه «پول الکی از هیچ جا تولید نمی شه» چون ظاهرا اونی که شغلش اینه که نذاره این چیزها در جامعه بچرخن فعلا درگیر جلوگیری از ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی و دستگیری کسایی که اونطور که دوست داره لباس نمی پوشن و فرستادن وبلاگنویس های نارنجی به زندان های طولانی مدته و دزدها راحت اسمس می فرستن که «بیاین ما بهتون جنس قاچاق بفروشیم».

پی.نوشت. بله بله گوشی رو الان می زنم به شارژ!

 • این نکته‌ها یه زمانی گیکی بود و فقط گیک ها باهاش سرکار داشتن ولی الان در حد اینکه مثلا “کیف خودتونو روی صندلی ماشین رها نکنید” عمومیت داره…
  منظورم اینه که همه اینا رو مباحث گیکی میبینن و فقط سایتها و بلاگهای IT یا حداکثر بخش فناوری سرویس های خبری دربارش صحبت میکنن درحالیکه باید از تریبون‌های عمومی پخش شه… یه همچین اس ام اسی رو همه باید تشخیص بدن نه فقط کاربرهای پیگیر. برای نمونه همون اسپم آفریقاییه رو تا حالا ۵ ۶ نفر از من پرسیدن که واقعیت داره یا نه…!
  شاید نیرویهای امنیتی باید نیروی محرکه‌ی کم کردن فاصله بین رسانه‌های عمومی و رسانه‌های IT باشن که همونجور که گفتی سرشون گرم چیزای دیگه ست. شایدم سرویسهای خبری کم کم باید باور کنن که ایمیل و اینترنت دیگه یه تکنولوژی خاص و عجیب نیست و مثل موبایل عادی شده و باید در موردش بیشتر حرف بزنن.

  • منصور

   من با اینکه تلویزیون نمی‌بینم ولی چند باری که خونه دوستان یا مطب دکتر یا جاهای دیگه بودم و تلویزیون روشن بوده، من دیدم هم با افراد پلیس و هم قوه قضاییه که توی برنامه‌های مختلف تلویزیونی پخش میشده، این موضوع مطرح شده و در این زمینه هشدارهای لازم به مردم داده میشه اما اینکه مردم همچنان بی‌توجهی می‌کنند، واقعا نمیشه همه مسئولیت رو همچنان به گردن نیروهای امنیتی انداخت.

   در مورد اون ایمیل‌ها نه‌تنها توی رسانه‌ها بصورت علنی بارها گفته شده که حتی یادمه چند سال پیش سریالی تلویزیونی هم ساخته شد و پخش شد که شخصی از این طریق مورد کلاه‌برداری قرار گرفته بود و مبلغ کلانی ز دست داده بود.

   واقعا در زمینه اطلاع‌رسانی حس نمی‌کنم کم‌کاری‌یی صورت گرفته باشه اما در زمینه برخورد چرا
   من خودم این موضوع رو با نهادهای امنیتی مطرح کردم و گفتم این موضوع اگه برای کسی پیش بیآد باید چکار کنه؟ (یکی از دوستام توی همون مدت وسوسه شده بود تا اینکه قضیه‌رو براش روشن کردیم با شخصی که بخاطر همین موضوع تا دم از دست دادن جونش رفته بود) و جوابی که گرفتم این بود: بهشون اعتنایی نکنین.

 • مملی

  چرا از این پستا به ما نمی خوره که سه و نیم کیلو طلا پیدا کنیم زنگ بزنیم جادی بیاد با هم تقسیم کنیم هان هان…!
  ما آدم نیستیم…

 • جادی!
  برای منم یه بار از این اس ام اسا اومد
  منتها به جای سه کیلو طلا، یه تعدادی سکه ی طلا بود!
  چند ماه بعد دوباره مشابه همین اس برام اومد از همون شماره!!

  یه بارم چند سال پیش از شرکت تویوتا، چند میلیون دلار برنده شدم!! ایمیل زدن بهم :دی
  منم کلی با طرف گفت و گو کردم که زبانم خوب شه!
  اول گفت اطلاعات هویتی بفرست، اونا رو الکی فرستادم
  بعد گفت حالا برای اینکه پولتونو بفرستیم، 1000 دلار بده
  من گفتم هزار دلارو کم کنید بقیه شو بفرستید!
  بعد طرف گفت پوله بلوکه است نمی شه
  بعد گفتم خب شما که وکیل من هستید، 1000 تارو بدید من تعهد می دم بعدش بهتون برگردونم
  دیگه جواب نداد، تا کریسمس
  بعد دوباره گفتند، ئه آخره ساله، شما هنوز پولتو از ما نگرفتی؟!!
  منم گفتم 1000 دلار ندارم
  دیگه بی خیال شد!
  ….

  چقد حرف زدم!!!

 • ممنون

 • به احتمال ۹۹٪ از ــــبـــــــیـــــــــــــــــــپــــــــــ ها بوده. اینجا ما توی روز روشن هم امنیت نداریم از دستشون. اصلاً نژاد‌پرست نیستم ولی خب دیدم که میگم. حقیقت تلخیه که نمی‌دونم منشأش چیه؟!

  • راستی ، زورگیری با سلاح گرم که شما توی یوتوب می‌بینیدشون اینجا ما پخش زنده‌اش رو داریم.

 • mj

  cyanogenmod :v

 • جعفر

  !wow!
  چند سال پیش همچین مسیجی برام اومد. ولی اهمیت ندادم و شماره طرف رو گذاشتم بلاک لیست.
  خوشحالم که میبینم کلاه برداری بوده…….

 • یادآوری! می‌کنم برای محاسبه نهایی اینکه آیا فلان کار رو انجام بدم یا نه باید به سادگی احتمال هر کدام از حالت‌های فضای نمونه رو در میزان سود یا زیان ضرب کرد و آن‌ها را با هم جمع نمود. در صورتی که حاصل عددی بزرگتر از صفر بود کار رو انجام داد! اما از متن شما برداشت میشه تصمیم گیری در صورتی که احتمال چیزی از چیز دیگه بیشتر یا خیلی بیشتر بود، تنها به مقایسه احتمال آن دو چیز مرتبط است.

  چیزی که نوشتم درسته اما شوخی کردم. خواستم ذهنتون یه کمی ورزش کنه!

 • من فکر می‌کنم پول گرفت بانکها بابت پیامک نه تنها اضافه نیست بلکه مهمه. بانک‌ها باید بابت همه سرویس‌هاشون پول بگیرند، حتی نگهداری پول ما. در عوض فعالیت اونها بایت شفاف باشه و مشخص باشه با پول ما چکار می‌کنند. ما هم بجای پول خوابوندن توی بانک با پولمون سرمایه گذاری کنیم. و البته خودم می‌دونم که هزار مشکل در راه این کار هست ولی خب عادت به استفاده از سرویس‌های مفتی یعنی گردن دادن به سایر تبعات این کار.

  • خب سوتی دادم این کامنت مال اون یکی پستت بود!

   ولی واسه این پست. پیارسال من همچنین پیامکی دریافت کردم. شاید ما گول اینها رو نخوریم ولی واقعا یک عده گول خورده بودند. کسانی که در شرایط وخیمی به سر می‌بردن، بدهکار بودند یا در خانواه بیمار داشتند و توی اون شرایط ضعف، در مقابل وسوسه امتحان این قضیه وا داده بودند شاید به چیزی برسند.
   شاید داستانش رو شما هم شنیده باشید. طرف بنده خدا رفته بوده با اینها قرار هم گذاشته بوده براش اعتماد سازی کرده بودند و در نهایت بهش یک گونی سنگ رنگ شده داده بودند.

 • نیما

  هه هه! من هفته ای یکبار ازین ایمیل های خفن اسپم میگیرم! فکر کنم حدود ۸ سالی بشه که اینارو ریپورت میدم ولی باز برام میاد. از همون مثالایی که زدی گرفته تا نجات دادن پول نفت فلانی تا مسابقه ی ایمیل های رندم! و شرکت چند ملیتی فلان توی استرالیا و…
  ————
  حالا چرا ۸ سال؟
  اون موقع من تازه یه جیمیل جدید ساخته بودم (پسر من از اولش هم از یاهو بدم میومد منتظر یه سرویس جدید بودم!) و دقیقا نمیدونستم اسپم چه بلایی سر آدم میتونه بیاره و بحث حریم خصوصی ایمیل هم نبود. اون موقع که من در حال کسب تجربه بودم و ایمیلم رو همه جا میزدم و ثبت نام بیخودی تا باخودی میکردم، شروع جریانات گسترده ی ایمیل های تقلبی و کلاهبرداری اسپمی بود. یادمه خبر این جریان گسترده رو توی چند مقاله همون موقع ها خوندم. خلاصه الان پیشرفت کرده دیگه. چطور ایرانسل اسپم اس ام اسی رو کشف کرده اینا هم کلاهبرداری ایمیلی رو تلفنی کردن!

 • نیما

  البته با این قانون که “پول الکی از هیچ جا تولید نمیشه” کاملا مشکل دارم و مخالفم. شاید درست باشه ولی توی ایران نه. مثل قوانین فیزیک کلاسیک توی میدان های کوانتومی یا میدان های فضا زمان نزدیک سرعت نور میمونه، اگرچه درسته ولی ایران همون میدان عجیبه!
  اگه باور نداری از آخوندا بپرس که قرنهاست همینطوری با دروغ و تزویر و بیکار بودن همینطوری الکی پول در میارن :)
  ———————————————————————————————————————————
  یا بقولی:

  اگه باور نداری بپرس از بابک زنجانی

  :|

 • ava

  البته چیزی که جالب هست اینه که این شخص با توجه به نوع نامه و متن میخواد از افراد سودجو و کلاه بردار و هوس باز! کلاه برداری کنه
  و خودش رو در نقش یک طعمه و آدم کم سواد و نا آگاه مذهبی جا میزنه که مثلا آدم های دیگه فکر کنن چقدر سادس و بریم سرش کلاه بزاریم بعد سر خودشون کلاه میره !
  البته هیچ آدم زرنگی گول همچین چیز مسخره ای رو نمیخوره ولی خوب همه کلاه بردار ها زرنگ نیستن :)
  خوشبختانه یا بدبختانه به غیر از ایرانسل که هی میگه بیا برات ماشین 120 میلیونی جایزه بدم هیچ کس دیگه به ما اس نمیده :))

 • علیرضا

  سلام جادی جان
  من دیشب همین اسمس رو دریافت کردم
  دمت گرم که قبلش بهم گفته بودی و باعث شدی گول نخورم
  خیلی میخامت

 • Pingback: دختر زیبا، جذاب، پولدار و تنهایی که توی اینترنت شما رو پیدا کرده… | کیبرد آزاد()

 • Pingback: سایت انتقال پول دیجیتال، برای جلب مشتری داره ۵۰ سکه به هر کس که ثبت نام کنه می ده | کیبرد آزاد()