بیل گیتس در مورد شغل های آینده

مشاغل بیشتر و بیشتری در حال جایگزین شدن با کامپیوتر هستند، از رانندگی تا نویسندگی تا پرستاری. تکنولوژی در طول زمان تقاضا برای نیروی کار را کاهش خواهد داد؛ بخصوص در شغل هایی که به مهارت کمی نیاز دارند. بیست سال دیگر، تقاضا برای بسیاری از کارها شدیدا کم خواهد شد و من فکر نمی کنم مردم به این مساله به اندازه کافی توجه کرده باشند.

منبع

 • علی

  جادی ، راستش من چند بار خوندم و بازم نفهمیدم چی گفته ! میشه روون تر توضیح بدی؟
  شغل های آینده قراره کامپیوتری باشه یا پرستاری و … ؟!

  • جادی

   می گه در آینده کامپیوتر جایگزین خیلی از شغل هایی می شه که ما داریم. مثلا الان پرستارها بخشی از شغلشون اینه که بدونن چه مریضی باید کی چه دارویی بخوره یا چه نشونه هایی علامت خطر است برای صدا کردن دکتر یا در مورد چه علایمی باید چیکار کرد. این پیچیده ترینش است. راننده که قابل درک تره (ماشین های بدون راننده انسانی) و … حرف بیل گیتس اینه که عجیبه که چرا توجه کافی به این جریان نمی شه که در طول بیست سال آینده بخش بزرگی از جمعیت بیکار خواهد بود.

   • علی

    منطقی هست ، پس لطفا بیشتر از همیشه کاندوم رو تبلیغ کن ، حتی اگه صورت مسئله رو پاک کنه :دی

 • ali24j

  کاملا با بیل گیتس موافقم !!! (چون خیلی به ای مسئله فکر کردم)
  خود من عاشق کامپیوتر ، برنامه نویسی و تکنولوژی هستم . اما از این همه گسترش کامپیوتر هم میترسم و دوست ندارم آینده ی زمین و انسان ها مثل بعضی از این فیلم های تخیلی بشه . و بسیاری از مردم به این مسئله توجه نمیکنند .
  البته فکر نمیکنم هیچ وقت کامپیوتر ها در زمینه های احساسی مثل پرستاری و زمینه ی خلاقیت والبته احساس مثل هنر به پای انسان ها برسه. ولی خب این رو هم نباید فراموش کرد که در خیلی از زمینه ها جایگزین انسان شده و در آینده هم خواهد شد .که از نظر من بسیار ناخوشایند و خطرناک است برای جامعه ی بشری!!!
  انسان ها هیچ وقت نباید فراموش کنند که کامپیوتر ها و کلا تکنولوژی برای آسودگی کارها و بالا بردن کیفیت زندگی بشر است و نه چیز دیگر .

  • ali24j

   شغل هایی ایجاد میشه ،اما به چه نسبتی باشغل های از دست رفته ؟
   اما از نظر شما چند درصد از مردم به این کارها علاقه دارند و با تمام جون و دل به این شغل ها رو می آورند ؟
   برای مثال کشاورزی که با ماشین های تمام خودکار جایگزین شده چه کاری باید انجام دهد ؟

 • حرف ایشون کاملا درست هستش. اما مسئله ای که هست اینه که به مرور زمان با بیشرفت بیشتر، درسته که یک سری شغل ها از بین میره اما شغل های دیگه ای جایگزین اون میشه.
  شما به همین بحث وب و اینترنت که هر روز با اون درگیر هستیم نگاه کنید که در کنار خودشون چه مقدار شغل های دیگه ای را ایجاد کردند، ضمن اینکه فعالیت روز مره را برای ما چقدر آسونتر کردند.

 • به نظر من تنها اتفاقی که میفته اینه که شغل‌ها عوض میشن نه اینکه از بین برن. مگه میشه سیستم کامپیوتری نیاز به مانیتورینگ و نگهداری نداشته باشه؟ در بدترین حالت کسی که پرستاری میکرده مانیتورینگ یه سیستم پرستاری رو به عهده میگیره. یا میشه متصدی سیستم یکپارچه پرستاری… هر چند تعداد کمتری آدم لازمه ولی شغل‌های دیگه‌ای هم به وجود میاد که خلاء رو پر میکنه.

  فقط نکته اینجاست که دانشگاه‌ها و مدارس باید شروع کنن به تربیت نیروهای متفاوت از چیزی که الان ارائه میدن. این یه دوره ست که باید ازش عبور کرد. بعدش دوباره تعادل برقرار میشه.

  مضاف بر اینکه دانشمندا به این نتیجه رسیدن که بهترین سیستم‌های هوش مصنوعی اونهایی هستند که به آدمها کمک میکنن نه اونهایی که به طور مستقل کار میکنند. مثلا قویترین شطرنج باز دنیا دیگه نه یه آدمه نه یه ماشین بلکه یه آدمه که از یه ماشین کمک میگیره. حتی شطرنج بازی کردن هم داره تغییر میکنه ولی از بین نمیره!

 • این حرف بیل گیتس خیلی درسته
  کار در آینده به شدت تخصصی میشه و درخواست نیروی کار قطعا کم خواهد شد، اگه مارکسیست وار به جریان نگاه کنیم این بیکاری و پیشرفت تکنولوژی قطعا چالش بزرگی برای کشورهایی مثل آمریکا که سرمایه داری هستن ایجاد میکنه، در هر حال همه متخصص نیستن ولی همه کار میخوان، فقط اگه ربات ها جای رفتگر ها رو بگیرن کلی نیروکار بیکار میشه
  نظرت چیه جادی؟ من حس میکنمم پیشرفت تکنولوژی داره به ضرر بهترین محیط رشد خودش یعنی سرمایه داری کار میکنه

 • سبیل vs بیل سوم

  بیل اگه مایه رو صرف خرید یه بیل برای هر آفریقایی می‌کرد که مدفوع رو چال کنن، ارزونتر از تکنولوژی خلای خشک و چالش مستراح می‌بود. نه آبی کثیف می‌شد و نه آب سطحی آلوده. آدم اگه نیگا کنه گربه چی کار می‌کنه، تکنولوژی جنگ ستارگان برای ریدن لازم نداره. کوهنوردای کار درست تو کوله یه بیلچه کوچیک دارن، باش چاله می‌کنن می‌رینن توش!

  • کیان

   فضولات یک جامعه انسانی خیلی بیشتر از این هست که شما در ذهن دارید. همچنین بهداشت مسئله حیاتی در جاهایی مثل آفریفا هست. نمیشه مردم در تلی از مدفوع وزندگی کنند.

   • عن‌ایت

    می‌شه اونجا هم چاه کند نمیشه؟ مشکل اونجاس که هرکی هرجا عرصه براش تنگ می‌شه یه تپه می‌ذاره و تپه‌ای باقی نمونده! مشکل دیگه ای که دارن اینه که مستراح صحرایی دارن! خندق کندن روش چوب می‌ذارن کل در و دهات تو اون خندق بلا تاپاله می‌ندازن. خندق عن سرباز و عنایت انواع پشه‌های چاق و چله.

    بیل گیتس عقل تو کله‌اش نیست. حالا زده و بعد انقلاب مایه دار شده و بنیاد مستضعفان بیل و ملیندا راه انداخته ولی اگه با طناب پوسیده این بشر تو چاه رفت. شغل های آینده وجود نداره جای پرستار تو بیمارستان برای هر مریض یه مهندس مایکروسافت لازمه کرش گیری کنه لامصب.

 • فرهاد

  موضوع مهمی هست و هر از گاهی بحث های جالبی در موردش می شه. یه نظریه (که به نظر من مشکل رو بیشتر از دریچه ی کشورهای پیشرفته نگاه می کنه) اینه که در آینده حجم کاری که فرد باید انجام بده کمتر میشه و کیفیت اون بیشتر. این رو به نوعی در طی پیشرفت صنعت/تکنولوژی در قرن های اخیر دیده ایم و انتطار میره با سرعت گرفتن این پیشرفت بیشتر حسش کنیم. حتا صحبت از این هم هست که افراد برای داشتن یک زندگی بیسیک نیازی به کارکردن نداشته باشند و کار فقط برای اونهایی باشه که ازش لذت میبرن و البته زندگی بهتر میخوان. آدرس یکی از مقاله ها رو دم دست دارم:
  http://www.washingtonpost.com/blogs/innovations/wp/2014/07/21/were-heading-into-a-jobless-future-no-matter-what-the-government-does/
  البته نوشته های دیگری هم هست که الان آدرسشو ندارم، و طبق معمول گوش کردن رادیوگیک شماره ی یک هم بی ریط نیست…

  • سانی

   دقیقا. من نمیفهمم چرا همه نگران این موضوعند. این میتونه نتیجه اش کم شدن ساعت کاری و انسانیتر شدن شرایط کاری باشه. همه دنبال کار میگردن که پول درآرن، واسه جامعه هم کار کردن آدمها مهمه که تولید انجام بشه اما وقتی تولید به اندازه کافی باشه و تو جامعه توزیع بشه دیگه چه مرضی هست که عمرمون رو به جای لذت و تفریح سر کار هدر بدیم؟

   قدیم که کارها یدی بود هم ساعت کاری بیشتر بود هم حق و حقوق کارگر و کارمند رعایت نمیشد و تولید هم به اندازه الان نبود و همه با هم دیگه فقیر بودن یعنی اینقدر ثروت تو دنیا وجود نداشت.

 • حسین

  همه چی داره میشه تفریح !!

 • مهدی

  شاید زیادی هیجان زده شدیم. اونایی که جلوتر رفتن و هیجانشون خوابیده خیلی قشنگ میبینن به کجا میریم. با این وضع، ده سال دیگه خیلی اسف بار خواهد بود!

 • وینلوکس

  توی کشورهای پیشرفته و آزاد اتفاق خاصی نمی افته. دولت می تونه شغل ایجاد بکنه مثلا درس خوندن خودش میتونه یک شغل باشه و دولت به کسانی که درس می خونن تا زمانی که نمره هاشون قابل قبول هست حقوق پرداخت کنه. این کار الان در بعضی کشورهای اروپایی مثل نروژ انجام می شه. وقتی که باید به معلم واستاد حقوق پرداخت کرد چرا یک دانش آموز که داره درس می خونه حقوق نگیره؟ چه دلیلی داره فقط معلم حقوق بگیره؟ در حالی مثلا که یک دانش آموز مستعد به دلیل مشکل مالی اول باید بره کار کنه و بعد درس بخونه؟ این خیلی مسخره هست! دولت می تونه حقوق نظامی ها رو زیاد کنه و شرط نظامی شدن رو با سواد بودن قرار بده اینجوری باز تعدادی شغل ایجاد میشه. به نظرم هر چقدر شغل حذف میشه دولت باید شغل جدید که لازمه‌ی اون باسواد بودن هست ایجاد کنه و خود درس خوندن هم شغل باشه.

  در کشورهای دیکتاتوری مثل ایران نظر خاصی ندارم و فکر می کنم هر چقدر هم پیشرفت داشته باشه و کامپیوترهای جدید و پیشرفته ساخته بشن مردم هیچ گاه شاد نخواهند بود. به دلیل تحمیل مذهب به نسل بعدی و نبود آزادی و وجود قوانین دیکتاتوری مثل سربازی اجباری، حجاب اجباری، دین اجباری، رای دادن اجباری حالا کشور هرچقدر دستاورد داشته باشه به چه درد می خوره؟ مثل کره ی شمالی که انرژی هسته ای و کلی موشک داره ولی مردمش باید همش جلوی رهبرشون خم و راست بشن. بدون وجود آزادی زندگی کردن اصلا به درد نمی خوره. ایران الان در حال تقسیم ثروتش بین افراد مفت خور هست وگر منابع کافی برای تامین 300-400 میلیون نفر داریم.

 • مصطفی محمدزاده

  با این قضیه زیاد موافق نیستم! :)
  درسته با اومدن تراکتور کشاورز کم میشه ولی اونا میرن تو کار ساخت تراکتور! زمانی که یه تکنولوژی جدید میاد همه میگن دیگه پا رو میندازیم رو پا و تکنولوژی کارها رو انجام میده. اما به خودمون یه نگاه بندازین، چند درصد از نیاز های امروز ما 50 سال پیش وجود داشت؟ بله اگر نیاز ها در حد همون 50 سال پیش میموند و تکنولوژی انقدر میومد جلو درست، ولی ما همیشه از تکنولوژی بیشتر از اون چیزی که میتونه انتظار داریم. و برای همینه که پیشترفت میکنیم و تکنولوژی جدیدتر به وجود میاد…

  • OK

   اگه کلا یک هوش مصنوعی بیاد که بتونه تراکتور هم بسازه چی؟ فیلم I ROBOT رو ببین.

   • مصطفی محمدزاده

    این قضیه یکم فرق میکنه. این حرف میگه چیزی ساخته بشه که برتر از انسان باشه. تمایلات و نفسانیات و … داشته باشه منتها در درجه ای بالاتر از انسان. فقط اینطوره که میتونه انسان رو از گردونه خارج کنه. و این یه نظریه و یه تفکر فلسفیه. آیا بطور عقلی میشه نظر داد که یه خالق، مخلوقی برتر از خودش خلق کنه؟ آیا هرگز امکان داره خالق از مخلوق عقب بیوفته؟ یا از اون طرف، هرگز خالق در ظرف درک مخلوق قرار میگیره؟ یعنی هرگز مخلوقی میتونه درک کامل و شامل از خالق خودش داشته باشه؟ سوال بسبار جالبیه به نظرم.

 • OK

  به این موضوع حدود 4 سال پیش فکر کردم. وقتی که نانوایی ها ماشینی شدن و بعضی از نانوایی ها رو که توسط یک نفر اداره میشن دیدم که قبلا توسط 3-4 نفر اداره می شدن. وقتی که خبر خودروهای بدون راننده گوگل رو شنیدم پیش بینی کردم که یه زمانی شغل راننده تاکسی حذف میشه و وقتی کمی توی یوتیوب و lynda چرخ زدم فهمیدم نیاز به دانشگاه رفتن برای یادگیری ندارم. وقتی که دیدم هزاران هکتار زمین تو آمریکا توسط چند نفر به طور مکانیزه کشت میشن و اندازه ی 100 هزار تا کشاورز مثل کشاورزای توی روستامون برداشت می کنن به این موضوع فکر کردم. غول های تکنولوژی مثل گوگل دارن سایر مشاغل رو از بین می‌برن!

 • فکر کنم هیچ کس به این قسمت توجه نکرد که میگه «تکنولوژی در طول زمان تقاضا برای نیروی کار را کاهش خواهد داد؛ بخصوص در شغل هایی که به مهارت کمی نیاز دارند». یعنی مشکل بی کاری برای کسانی خواهد بود که مهارت کم‌تری دارند، (که در زمان حال هم صادق هست) و باید کوشید تا سطح مهارت‌های شخصی رو بالا برد. اما با این همه، چرخ غول سرمایه داری با استفاده از همین نیروهای انسانی نه لزوما خیلی ماهر، می‌چرخه. غول‌های زنجیره‌ای که تو کل دنیا می‌چرخند همه و همه علاوه بر اون افراد بامهارت بالا، تعداد بیشماری افراد عادی با مهارت‌های نه چندان خاص خیلی ربات‌وار روزی چند شیفت کار می‌کنند تا غول‌ها بتونند پیشرفت کنند و این‌ها همه کارهایی هستند که نسبتا جدیدند و تو دسته کارهای نظارت انسان بر ماشین قرار میگیرند…

  • به نظر میومد گیر کرده، نظرم ارسال نمیشد. الان دیدم دو بار اومده! معذرت.

 • انگار هیچ کس به این قسمت توجه نکرد که میگه «تکنولوژی در طول زمان تقاضا برای نیروی کار را کاهش خواهد داد؛ بخصوص در شغل هایی که به مهارت کمی نیاز دارند». یعنی مشکل بی کاری برای کسانی خواهد بود که مهارت کم‌تری دارند، (که در زمان حال هم صادق هست) و باید کوشید تا سطح مهارت‌های شخصی رو بالا برد. اما با این همه، چرخ غول سرمایه داری با استفاده از همین نیروهای انسانی نه لزوما خیلی ماهر، می‌چرخه. غول‌های زنجیره‌ای که تو کل دنیا می‌چرخند همه و همه علاوه بر اون افراد بامهارت بالا، تعداد بیشماری افراد عادی با مهارت‌های نه چندان خاص خیلی ربات‌وار روزی چند شیفت کار می‌کنند تا غول‌ها بتونند پیشرفت کنند و این‌ها همه کارهایی هستند که نسبتا جدیدند و تو دسته کارهای نظارت انسان بر ماشین قرار میگیرند…

 • ava

  باید جمعیت کمتر بشه چون نیازی بهش نیست
  مردم فکر میکنن با اومدن تکنولوژی فقط کارشون اینه که بخورن و بخوابن در حالی که فقط شغل ها از بین میره و شما میمونید با شکم گرسنه و بدون سقف تو خیابون چون هیچ کاری انجام نمیدید که بهتون چیزی بدن مگر این که در آینده کل دنیا به صورت کمونیستی و تحت یه سیستم اداره بشه که اونم بعیده و بیشتر جنگ میشه به نظر من
  در کل باید جلوی رشد بی رویه جمعیت رو بگیرن تا با این مشکلات راحت تر بشه کنار اومد
  البته جولوی جمعیت رو هم نگیرن مشکل خاصی پیش نمیاد بعدا مردم همدیگه رو میکشن یا از گشنگی میمیرن و جمعیت برمیگرده سر جاش ولی بهتره از همون راه مستامت آمیز پیشگیری استفاده کنیم :)

  • Shevin

   :)
   البته یعنی جلوی رشد بی رویه جمعیت گرفته بشه دیگه قرارم نیست منقرض بشیم:) ولی واقعا رشد الکی جمعیت بشدت خطرناکه مثال سادش از لحاظ اقتصادی ساپورت نمیتونه بشه و بهداشت مردم و خوراک و پوشاک و مکان زندگی کلا نیاز اولیه برطرف نمیشه. حداقل با اوضاع افتصادی الان دنیا و منابع رشد زیاد به قول شما خطرناکه و جنگ و … . حالا شاید ی زمانی منابع زیاد و کرات دیگه اومد تحت سلطه بشر اونوقت جمعیت حتی کم هم باشه.
   فقط فکر نمیکنم پیشرفت علم سرانجامش بیکاری و جنگ بشه. اصولا بی آبی و مسایل اقتصادی و فدرت طلبی جنگ میاره:)

   • jeffry

    منابع دنیا نامحدود هست به جای کم کردن جمعیت باید فرهنگ رو بالا برد تا مردم بتونن بدون جنگ در کنار هم زندگی کنن. کره ی زمین 70 میلیارد نفر رو جواب میده اگه جرم و جنایت و نقض حقوق بشر نباشه.

    • ava

     خودت حساب کردی یا از گام به گام نگاه کردی ؟
     70 میلیارد رو اصلا میتونی بشمری ؟
     اگر در هر ثانیه بتونی یک نفر رو ببینی 2219 سال طول میکشه تا بتونی 70 میلیارد نفر رو فقط یک ثانیه ببینی
     نمیدونم چرا حس میکنم مثلا افزایش جمعیت یه نوع افتخار هست و آدم ها تروفی محسوب میشن که هی میخوای زیادشون کنی
     به هر حال زمان مشخص خواهد کرد وقتی بچه ها از گشنگی با زجر مردن
     در ضمن حقوق بشر زیاد ربطی به جمعیت نداره
     جرم و جنایت هم هم افزایش میده جمعیت رو هم کاهش میده
     البته جایی که جمعیت زیاد باشه جرم و جنایت هم میشه گفت بیشتر میشه
     البته همون موقع که گفتی منابع دنیا نا محدود هست دیگه یعنی کلا حرفت مفت شد و دیگه لازم نبود اینقدر توضیح بدم
     معنی نامحدود رو سرچ کن بخون :)

     • Shevin

      شما چرا انقد خشن جواب میدی دوست خوبم؟
      شاید منظور دوستمون منابع کل هستی بوده نه کره زمین. :)
      دراون صورت میشه بینهایت حسابش کرد.
      ولی فعلا ما تو حمل ونقل داخل کره زمین موندیم، هروقت جای دیگه سکونت کردیم میتونیم راجعبه افزایش جمعیت و تکثیر نژاد بشر هم توافق کنیم بشرطی که منابع جدید اجازه بدن:)

 • Shevin

  موضوع اینه که مشاغل جدید بیاد خواهان جدید هم خواهد داشت اگه ناراحت این باشیم که چه کسی این شغلای جدیدرو میخواد پس باید بدونیم الانم شغلای حاضر رو هرکسی نمیخواد و اکثرا از اجبار سرکارن!
  مشکل تو کوتاه مدت مثل همون 20تا 50 سال چون با اومدن شغلای جدید در دراز مدت این رفع میشه مثل قضیه انقلاب صنعتی. اما تو کوتاه مدت مشکل سازه. درضمن باید توجه کنیم که انسان با توجه به محیط درحال پیشرفت (جهش و تکامل) مثلا تا 200 سال قبل بشر ترقی خاصی نکرد اما تو همین 100 یا حتی 50 سال سرعت پیشرفت معلومه چجوری انسان پیشرفت کرده برعکس کسایی که فکر میکنن علم پیشرفت کرده و انسان نه. یعنی انسان باتوجه به شرایط خودشو وفق میده و سرعتش بالا میره. چیزی که اصا بهش توجه نکرده آقای گیتس. درهرحال میبینیم که ترس بیکاری هست و بیکاری در جامعه محصول اقتصاد نه تکنولوژی. هرچقدم جای آدم رو بگیره (فیلم هالیوودی که نیست). مطمینن علوم جدید میاد همونطور که کسی تا 50 سال پیش نمیدونست گوشی همراه هم میشه باشه یا قبلتر که اصا کسی نمیدونست الکترویسیته و بعد الکترونیکی که تازه کشف شده باهاش میشه چیزی به اسم کامپیوتر ساخت و آینده نگری ها در قبلتر درحد عجایب همین فیلمهای استیم پانک بوده. باید درنظر گرفت که علوم جدید خواهند آمد(یا کشف خواهند شد).
  فقط در کوتاه تا این علم به عمل و بعد شغل برسه بدون برنامه ریزی میتونه بیکاری زیادی موقتن بیاره بشرطی که اقتصاد هم توان کمک رو نداشته باشه. و درضمن کارآفرینی که داره مثل برق تو این چند دهه نوآوری و پیشرفت میاره خودش یکی از راه حلهای همین معضل خواهد بود.
  :)

 • وحید

  این موضوع جدیدی نیست …
  وقتی انقلاب صنعتی رخ داد . افراد زیادی بیکار شدند و خیلی ها هم بر علیه این به اصطلاح پیشرفت شورش کردند (مثل دیگر ها ۰-با تلفظ diger ) وقتی فورد (خود مهندسه نه شرکتش) «خط تولید» رو توسعه داد خیلی از افراد بیکار شدند. وقتی آزمایشگاه بل ترانزیستور ساخت خیلی از افراد بازهم بیکار شدند.
  سرمایه داری همیشه سعی می کنه که ارزش «کار» رو کم کنه چون اینطوری کار ارزون قیمت گیر می یاره که به معنی سود بیشتر هست. که این کار به این صورت انجام می ده که تعداد شغل رو کم می کنه و تعداد کارگر ها رو زیاد می کنه (اصطلاحا بهش می گن پرولتاریزاسیون) مثل همین اتفاقی که در زمان «انقلاب سفید» شاه افتاد و هزاران کشاورز و رعیت (که تولید کننده بودند) تبدیل به یکسری کارگر شهری ساده و ارزون قیمت شدند. در سرمایه داری همه چیز حتی نیروی کار هم توسط عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شه
  خیلی از سوسیالیست های (حداقل ۲۰۰ سال پیش) مهندس ها رو سرزنش می کردند که چرا مثلا دینامیت ساختند که کارگران کوه کن رو بیکار بشوند.
  سیستم مسلط بر ما (سرمایه داری) یک سیستم هرم مانند هست که «پیشرفت» در سرمایه داری به معنی باریک تر شدن هرم هست. که مسلم هست: «جا برای همه نیست!»

 • تیلیم

  من به این فکر کرده ام و عینا می بینم، ما شاهد کم شدن فرصت های شغلی به خاطر تکنولوژی هستیم،در آلمان تمام کارخجات فول اتومات هستند و فقط نیاز به یک اپراتور دارند، ما روزبه روز با افزایش جمعیت مواجه می شویم ولی فرصت های شغلی توسط روبات ها و کامپیوترها بلعیده می شوند، خواندن موج سوم الوین تافلر بیشتر دید را به آینده پیش رویمان باز می کند. الان مهاجران در کشورهای اروپایی با فرصت های کم شغل به خاطر همین کامپیوترها مواجه هستند.
  یک کارفرمای آلمانی می گوید دیگر ما نیاز به کارگر و چندین مهندس نداریم،فقط یک نفر باشد که این سیستم اتوماسیون را اپراتوری کند.

 • داریوش

  خیلی اشتباه است که فکر کنیم چون کار کم میشه جمعیت هم باید کم بشه !
  من به شخصه تجربه کار رو تو شهر کم جمعیت و پرجمعیت داشتم در شهرهای پرجمعیت فرصت های شغلی و امکان درآمد بیشتر وجود دارن.

 • رفیق مولایی

  بیل یادت یه زمانی میگفتی 760 کیلو بایت هارد برای همه تو آینده کافیه؟
  الانم دهنتو ببندی بهتره

  • mamad

   آره بیل همون کسیه که باعث شد الان ما به جای مک ویندوز داشته باشیم

  • mamad

   آره بیل همون کسیه که باعث شد الان ما به جای مک ویندوز داشته باشیم و اپل رو بدبخت کرد تو اون زمان.

   براش متاسفم

 • Pingback: کتاب موج سوم، نوشته ی الوین تافلر | یک Developer()