نکاتی به بهانه جشن انتشار ۱۵.۰۴

جشن و همایش نرم افزارهای آزاد و اوبونتوی ۱۵.۰۴

اوبونتو هر شش ماه یکبار منتشر می شه. این انتشار در سراسر جهان جشن‌های انتشاری به همراه داره که توسط جامعه کاربری این توزیع محبوب برگزار می شن. توی ایران هم سال‌ها است این جریان ادامه داره و با اومدن هر اوبونتوی جدید، بهانه خوبی داریم که دور هم جمع بشیم.

جشن امسال با همکاری خیلی خوب بچه‌های ACM دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران و مثل همیشه با حمایت دلگرم کننده شرکت رمیس و بخش آموزشی اون یعنی ارژنگ برگزار شد. صبح کارگاه‌ها برگزار شد که به نظرم از همه سال‌های قبل بهتر بود و بعدش هم همه توی سالن اصلی جمع شدیم و سخنرانی‌ها رو گوش کردیم و در نهایت هم ناهار و عکس‌های یادگاری و خداحافظی.

با خیلی ها حرف زدم و از همایش راضی بودن ولی صداهای بلندی انتقادی رو هم می‌شنیدیم. معلومه که هر چیزی همیشه می تونه بهتر بشه یا حتی می تونسته بهتر باشه و این ما هستیم که باید برای بهتر کردنش دست به دست هم بدیم. من به عنوان یکی از کسانی که از پشت صحنه جشن‌ها هم خبر داره تلاش خیلی زیاد آدم‌هایی که برای اینکار نه پولی می گیرن و نه حتی در خیلی موارد اعتباری نصیبشون می شه رو دیدم و به نظرم این دوره یکی از بهترین‌ها بود. برای توضیحات بیشتر می‌خوام چند نکته رو به شکل مستقل متذکر بشم که بتونیم اون طرف داستان رو هم ببینیم و در ضمن تلاش کنیم هر همایش از قبلی بهتر بشه.

مشکلات فنی

همه بچه‌های برگزار کننده از بچه‌ها دانشگاه تهران تا کسانی که ارائه داشتن هم مثل همه دوست دارن هیچ مشکل فنی در طول کنفرانس پیش نیاد. ولی خب مشکل همیشه پیش می یاد. ما باید در کنار هم با دوستی و مهربونی سعی کنیم مشکلات رو حل کنیم و حتی بهشون بخندیم. دست زدن جمعیت حین تلاش برای وصل کردن پروژکتور ایده خوبی بود و فضا رو تلطیف می کرد. هیچ کس اونجا متخصص صوتی تصویری یا پروژکتور نبود و مثل همه دانشگاه‌های دیگه کلا چند ساعتی سالن رو به آدم می دن و باید امیدوار باشیم که همه چیز درست کار کنه و اگر نکرد دور هم حلش کنیم.

ثبت نام

ثبت نام کارگاه‌ها و پیش ثبت نام همایش از طریق اینترنت انجام شد ولی ثبت نام خود همایش در صبح روز همایش اتفاق می افتاد. این دو تا تا حدی با هم اشتباه شدن و خیلی از کسانی که فقط در گارگاه‌ها ثبت نام کرده بودن فکر می کردن این ثبت نام برای همایش هم هست. هرچند که اصولا «ثبت نام» در این تیپ گردهمایی ها خیلی هم چیز قرص و محکمی نیست. بر خلاف دفعه پیش میزهای پذیرش بسیار منظم بود ولی بازهم متاسفانه خیلی ها بعد از ساعت ۹ در محل حاضر شدن و درخواست ثبت نام داشتن که کار رو سخت می کنه. البته من هنوز طرفدار این نظریه هستم که بهتره خیلی هم سخت گیر نباشیم در این مورد و اجازه بدیم آدم ها وقتی دیرتر می یان هم از کل همایش لذت ببرن.

سطح صحبت‌ها و کارگاه‌ها

به نظر من اینبار سطح کارگاه ها بسیار بهتر بود و سخنرانی ها هم خوب بودن. ممکنه یکی دو تا از سخنرانی‌ها برای همه مخاطبین نبود یا کارگاهی به درد کسی نمی خورد ولی خب این در همه همایش‌ها طبیعی است. مطمئنا می شه که بهتر بشه ولی نکته اینه که تیم برگزار کننده از هیچ کس نمی خواد که از قبل سخنرانی اش رو برای تایید به کسی بده در نتیجه طبیعی است که گاهی چیزهای غیرجذابی از توشون در بیاد. به هرحال در جشن‌های بعدی همیشه سعی می شه کسانی که بهتر بودن تکرار بشن، موضوعات از قبل هماهنگی کلی داشته باشن و کسانی که خوب نبودن برای شرکت مجدد نیازمند اصلاح باشن.

نظم – زمان بندی

متاسفانه زمانبندی این برنامه خیلی فشرده است چون می خوایم تا ظهر تموم بشه و ناهار آخرین مرحله اش باشه. معمولا امکان اجرای یک برنامه صبح و بعد از ظهر نیست و در نهایت مجبوریم صبح کارگاه باشن و بعدش سالن عمومی و بعدش ناهار و تمام. در چنین برنامه فشرده ای کافیه یک نفر سخنرانی‌اش رو طولانی کنه یا جمع شدن بچه‌ها توی سالن طول بکشه و .. تا برنامه دچار مشکل زمان بندی بشه. این رو باید هر بار اصلاح‌ کرد و سعی کرد که بهتر باشیم. اما از اونطرف مساله دیگه‌ای هم هست:‌ آخر یک کارگاه چند نفر می خوان بیشتر بدونن و سوال بپرسن یا چند نفر می خوان تو حیاط عکس بگیرن یا گپ بزنن یا برن استیکر بردارن. آیا باید اینها رو ممنوع کرد؟

نظم – ناهار و صندلی و …

ادعای صحیحی است اگر بگیم «من که ثبت نام کردم چرا باید صندلی نداشته باشم؟». هیچ جواب خیلی قانع کننده ای هم براش نیست. اما از اونطرف باید ببینیم مشکل اجرا چیه: مساله اینه که خیلی ها بدون ثبت نام می یان، خیلی ها که بعد از پر شدن ظرفیت به ثبت نام نرسیدن می یان و خیلی ها با دوستاشون می یان. همه هم دوست دارن کارگاه ها رو شرکت کنن، غذا بخورن و تو سالن اصلی باشن. اینجا با یک مساله پیچیده طرفیم: هر چقدر سخت تر بگیریم نظم بهتر می شه ولی افراد بیشتری از حضور در جشن جا می مونن و هر چقدر راحتتر بگیریم در حق کسانی که زودتر ثبت نام کردن جفا می شه ولی در عوض به همه سهم کوچیکتری از کیک می رسه. واقعا اینکه کجا باید پیچ رو بست رو من هم نمی دونم اما این رو مطمئن هستم که ترجیح می دم در یک سالن گرم و شلوغ باشم ولی همگان و با درهای باز باشم تا در یک جای مرتب و منظم که درش روی کسانی که دیر رسیدن یا خبر نداشتن بسته است. اگر قرار بود نشست کارآفرینان برتر خاور میانه یا مثلا گردهمایی ائمه جمعه رو برگزار کنیم خب باید نظم رو در حد اعلاء می گرفتیم و کارآفرین یا امام جمعه ای که سرخود می اومد رو راه نمی دادیم ولی وقتی با جامعه لینوکس طرفیم، از نظر من بهتره همدلی بیشتری داشته باشیم و اجازه بدیم در قبال گرما و شلوغی، همه فرصت شرکت داشته باشن؛ بخصوص که ثبت نام هم راحت و عمومی است و مایی که ثبت نام کردیم تفاوتمون با کسی که ثبت نام نکرده احتمالا فقط دیدن زودتر اعلامیه جشن است.

از اونطرف کسانی که ثبت نام نکردن بهتره حواسشون به این نکته باشه و خودشون رعایت کنن که اولویت ها با کسانی است که ثبت نام کردن. مثلا ما توی همین جشن مواردی داشتیم که بدون ثبت نام ناراضی بودن از اینکه چرا ناهار بهشون نمی رسه و حتی از یکی شنیدم که «خب پولش رو بگیرین ولی غذا بدین» (:

من با خوشحالی می تونم بگم که مدافع این نظریه هستم که این همایش ها نباید نظم آهنین داشته باشه و سیال بودنش بخشی از فرهنگش است. درست همونطور که در دنیای لینوکس ادعای اینکه «همه جمع بشن یک توزیع خوب بدن» اشتباهه و قدرت این سیستم در سیال بودنش، شاخه شاخه بودنش و روند هماهنگ با طبیعت اون است.

در حوزه نظم به نظرم کار خیلی خوب تیم برگزار کننده در مورد کارگاه‌ها بود. با کمال دوستی و احترام، ابتدا فقط کسانی که ثبت نام کرده بودن اجازه داخل شدن به کارگاه‌ّها رو داشتن ولی بعد از اینکه چند دقیقه ای از شروع کارگاه‌ها گذشت، در صورت بودن صندلی خالی بقیه هم وارد شدن و نشستن – از جمله خودم.

خروجی‌ها

به دلایلی نامشخص ما هیچ وقت نتونستیم فیلم جشن‌های قبلی رو بگیریم. در مواردی برگزار کننده‌ها تکه‌هایی از فیلم‌ها رو منتشر کردن ولی هیچ وقت فیلم‌های کامل منتشر نشده. اینبار سعی شده در هماهنگی با بچه‌های خوب ACM دانشگاه تهران، فیلم‌ها به طور کامل روی اینترنت منتشر بشه. منتظر هستیم ببینیم چی می شه (: به نظرم این بخش می تونه برای خیلی از کسایی که نیومدن، لذت بخش باشه – بخصوص کارگاه‌ها.

اشکالات

اصلی ترین اشکال در این همایش سخنرانی نامرتبط اسپانسر، گرم بودن سالن و ویدئوی نامرتبط ای سی ام بود که به نظرم بعد از دیدن اشکالات می تونست اصولا پخش نشه (: با غذا هم به نظرم باحالتر بود یک چیزی مثل ماست یا سالاد بدن که خب چون سلف دانشگاهه نمی دونم چطوری می شه درخواست کرد. همچنین به جای آب میوه شخصا چایی و قهوه رو ترجیح می دم.


به نظر من این یکی از بهترین جشن‌های انتشار اوبونتو بود و مثل همیشه هدف اصلی‌اش دور هم جمع شدن، دیدن و گپ و گفت. ممنون از همه و می دونیم که همیشه کاستی هست و ما هم مطمئنا دوست داریم در سالنی بزرگ با بهترین غذاها و همه چیز مجانی و بهترین امکانات فنی جشن بگیریم ولی با شرایطی که داریم به نظرم جشنی واقعا عالی بود. یادمون باشه که فرق جامعه لینوکس با خیلی جاهای دیگه در همین فرهنگ همراهی عمومی و مشارکت در بهتر کردن دنیا است. جشن بعدی می بینمتون (:

اشاره: در کامنت ها با دوستان حرف می زنیم. ظاهرا بعضی ها می گن بیشتر از ظرفیت سالن برای سالن ثبت نام شده بود که اگر اینطوره (هنوز چک نکردم با برگزار کننده ها)‌ کاملا اشتباهه. از اونطرف راهکار دادن هم مهمه. معلومه که غذا باید به کسانی که ثبت نام کردن برسه ولی راهکار چیه؟ موافقین به کسانی که ثبت نام نکردن غذا ندیم؟ معقوله که در سالن اصلی کسانی که ثبت نام کردن باید جا داشته باشن ولی راهکار چیه؟ نگهبان جلوی در سالن، چک کنه و کسانی که کارت ندارن رو راه نده تا اول همه برن؟

 • من از توی توییتر همایش رو دنبال می کردم.
  میگم جادی نکنه من ثبت نام نکرده بودم توی توییتر دنبال کردم مشکلی باشه؟!
  البته تو توییتر صندلی گیرم نیومد :)

  • جادی

   خیلی هم عالی (: تازه یکی ایده خوبی داده بود که پریسکوپ بزنیم بهش… البته من تا حالا پریسکوپ رو ندیدم ولی باحال می شد (:

 • دست تمام برگزار کننده ها که حسابی زحمت هم کشیده بودند درد نکنه.
  اما به نظرم این نگاهی هم که تو داری و همه چیز رو توجیح میکنی خیلی مناسب نیست. قرار نیست ما فقط به‌به و چه‌چه بگیم. اینجوری اشکالها کمتر دیده میشه و ممکنه هیچوقت رفع نشن.
  برای مثال میشد با زودتر تست کردن ویدیو پرژکتور از حروم شدن وقت کلی آدم تو این همایش جلوگیری کرد. یا اون همه وقتی که صرف شد تا یه ویدیو بیریط پخش شه عملا وقت کشی بود…
  قبول کنیم ارائه هم ضعیف‌تر از قبل بود. ارائه اسپانسر واقعا با فضا سازگار نبود. وسط همایش لینوکسی صحبت راجع به استارت‌آپ ؟ اونم بیست دقیقه؟ بی‌ربط‌تر از این هم میشد واقعا ؟
  ارائه بیگ‌دیتا هم عملا همون ارائه شیش ماه پیش بود و فکر کنم حتی اسلایدش هم همون بود!
  تنها بخشی که به خاطرش تو سالن مونده بودیم هم ارائه تو بود که به خاطر زمان کم و هول هولکی شدنش اندازه همیشه جذاب نبود…
  به هر حال این یه حرف درسته که ما باید قدر کار و زحمتی که کشیده شده تا یه همایش رایگان داشته باشیم رو بدونیم. اما این اصلا به این معنی نیست که مشکلات رو نگیم.
  باگ‌ها باید کشف و برطرف بشن :)

  • جادی

   سلام آرش. بدون شک درست می گی. منم اصلا نگفتم باید به به و چه چه کرد. مشکلات رو باید دید و تلاش کرد برای اصلاح. دقیقا نکات منفی از نظر من هم سخنرانی نامرتبط اسپانسر بود و ویدئوی ای سی ام. من شاهدم که لپ تاپ و پروژکتور حسابی تست شده بودن و از قبل پورت ها هماهنگ بود و .. ولی در لحظه اجرا خراب شد (: اون بیشتر بدشانسی است هرچند که در نهایت هر بدشانسی، اشتباه مجری است ولی خب در این مورد تلاش کافی شده بود.

 • پدرام

  وقتی رو لینک توییتر کلیک میکردم واقعا توقع نداشتم یه همچین چیزایی رو بخونم !
  کسی منکر زحمت بچه های acm دانشگاه نمیشه. ولی وقتی با کلی شور و شوق ثبت نام میکنی و بعدش تو سالن اصلا جات نمیشه که حتی ببینی پروژکتور خرابه یا درست و اسپانسر چی میگه ، وقتی پشت در سالن میایستی و حرفای جادی رو به زور نهایتا فقط صوتی میشنوی، و خیلی اوقات دیگش، فقط سوالت از برگزار کننده ها اینه که چرا ؟؟
  آیا نمیشد همون کار خوبی که برای کارگاه ها کردن برای همایش هم انجام میشد و اول فقط ثبت نام کرده ها رو راه میدادن و بعد بقیه رو ؟ کسی نمیگه درهای سالن رو ببندیم ولی اگه هم قرار بود هر کسی زودتر میاد جا گیرش بیاد پس اصلا این ثبت نام های صبح چه ضرورتی داشت ؟
  همیشه فقط به به و چه چه میکنیم و توجیح میکنیم که مشکله ، پیش میاد . و دفعه بعد دوباره روز از نو.
  شاید واقعا باید پشت در بمونیم تا پست وبلاگمون رو یجور دیگه بنویسیم :-)

  • جادی

   متاسفم پدرام عزیز که تجربه بدی شد برات. منم هم پشت در سالن ایستادم (تو سالن جام رو دادم به یکی که جا نداشت) و هم پشت در کارگاه ولی خب حق با توئه و برای من راحتتره تا کسی که اومده با جمع آشنا بشه و این برخورد / شرایط رو می بینه. شاید واقعا بهتر باشه در ورود به سالن هم یک نگهبان فقط به کسانی که کارت دارن اجازه ورود بده … نمی دونم راستش.. به هرحال مطمئنا تیم های برگزار کننده بعدی به این مساله دقت بیشتری می کنن تا ناراحتی پیش نیاد.

 • البته که خسته نباشن . یکی از اونایی که گفت ناهار رو پولی کنین من بودم . من ثبت نام کرده بودم درسته دیر رفته بودم خیلی دیر ولی ثبت نام کرده بودم و اون طرز بروخورد رو نپسندیدم . با خود مهدی هم بعدن صحبت کردم که تو توییتر هستش.
  خیلی ها ناراضی بودن شاید تو فقط با راضی ها حرف زدی. دلیل نمیشه که انتقاد رو ندید گرفت و همش گفت دستتون درد نکنه . بله واقعن خسته نباشین و دستتون درد نکنه ولی انتظارات افرادی که شرکت میکنن هم مهمه.
  چون همایش واسه همین افراد داره برگزار میشه.
  بحث ناهار خوردن یا نخوردن نیست بحث اینه که طرز برخورد درست نبود. و اون برخورد ، جادی با تو صورت نگرفته با ماها اونطور برخورد شده . تو بایدم راضی باشی :)
  جادی عزیز با تمام احترام ولی اینکه چون تو راضی هستی پس همه باید راضی باشن درست نیست و یا چون تو راضی هستی پس مشکلی نبوده هم درست نیست.
  مشکلات باید گفته بشه و راه حلاش هم تا دفعات بعدی کیفیت بالاتر بره .
  باز هم میگم دست همه برگزار کننده ها درد نکنه خیلی زحمت کشیدن و ممنون ازشون ولی نمیشه مشکلات و نارضایتیها رو نگفت

  • جادی

   خب این همون اشتباه ثبت نام کارگاه و ثبت نام سالن همایش است. این دو تا جدا بودن و ثبت نام سالن همایش ۸ تا ۹ صبح بود. بدون شک انتقادها رو باید گفت و سعی کردم بهتر بشه. اتفاقا منم تو کارگاهی که می خواستم راه ندادن و پشتش ایستادم تا کسانی که کارت دارن برن تو که مشکلی هم برام نداشت و به نظرم درسته ولی خب کاملا می پذیرم که برخورد با من بسیار بهتره و مطمئنا ناراحتی کمتری دارم. من اصلا نگفتم اگر من راضی هستم همه باید راضی باشن. من گفتم این طرف رو درک کنیم که اینجوری نیست که من یکسری غذا داشته باشم ولی به کسایی که کارت ندارن ندم و طرف بگه می تونه پول بده. مساله اینه که کلا غذاها محدود بودن و تازه بیست تایی هم اضافه گرفتیم با خواهش و چونه ولی بازم نرسید.

   و راه حل ها! منم دوست دارم سالن بزرگ باشه، غذا نامحدود باشه، جایزه بدیم و غیره… ولی برای هر کدوم لازمه پارتنر / اسپانسر / … پیدا بشه. باید آستین ها رو بالا بزنیم. واقعا شاید یکی بتونه مثلا با هایدا حرف بزنه برای اسپانسری. یا با دانشگاهش برای سالن بزرگتر یا هر چیز دیگه که می شه. خیلی خیلی هم استقبال می شه.

 • جادی عزیز، میشه گفت نظرم دقیقا برعکس نظرت هستش
  حداقل در مورد همایش های دو سال اخیر که شخصا حضور داشتم از نظر من بدترینشون بود، البته برای اولین بار کمتر کسی از ارائه دهندگان کارگاهها گلایه ای کرد (حداقل من نشنیدم) ولی از شمایی که هم حضور فیزیکی داشتی و دیدم همزمان توی توییتر هم بودی، گله دارم که اینجوری نبود حداقل ها برای برگزاری کارگاه رو نادیده گرفتی
  یا اینکه واسه کارگاههایی که زودتر تموم نشده بودن (مثلا کارگاه روبی) پذیرایی اولیه وجود نداشت (تموم شده بود) و …
  از اومدن کسانی که ثبت نام نکرده بودن گفتی، براساس میزهایی که توی حیاط بود، حداقل چیزی بیشتر از ۶۰۰ کارت صادر شده بود و سالن همایش ۸ ردیف ۳۰ تایی (اگه اشتباه نکنم) صندلی داشت، فرض میکنم شوخی میکنی که کمبود فضا رو به ثبت نام نشده ها مربوط میدونی

  شاید به جرات بتونم بگم، اگه مشکل نبود حداقل امکانات و هماهنگی ها برای برگزاری کارگاه ها نبود، اون مشکل دو تا برنامه اول هم اونقدر تو چشم نمی اومد

  دوستی دارم که اخیرا به مباحث اوپن سورس علاقه مند شده بود و با تاکید من در همایش پایکن و این همایش شرکت کرده بود، بعد پایکون کلی گله میکرد که اصلا در حد انتظارش نبود و از اینجور گلایه ها، ولی بعد این همایش گفت پایکون خیلی بهتر بود !!!
  جادی عزیز، شاید برای شما و خیلی از دوستان قدیمی اینجور همایش ها جایی برای دور همی و … باشه ولی برای بخش اعظم شرکت کننده ها، اولین قدم برای آشنایی با سیستم عامل اوپن سورس هستش و این بی نظمی و شیوه اجرا برنامه، بعید میدونم در نظرشون در مورد جامعه اوپن سورس بی تاثیر باشه

  • جادی

   کاوه جان خوشحال می شم دقیقا بگی کدوم کارگاه بودی که به نظرت حداقل هاش رو نداشت. توییتر رو با دقت خوندم و برام برداشت عمومی بسیار مهمه. در مورد کارت ها که توی وبلاگت هم دیدم و کامنت گذاشتم و حتما نگاه می کنیم که آیا واقعا بیشتر از ظرفیت سالن ثبت نام سالن داشتیم؟! اگر این باشه خیلی بده (:

   • مهدی

    تعداد کارت بیشتر دلیلش پیش ثبت‌نام چند باره شرکت کنندگان هست. دوستانی هستند که به دلایل مختلف که خودشون می‌دونن چیه چندین بار ثبت‌نام کردن و ما هم مکانیزمی برای اینکه بفهمیم کدوم یک واقعی هست رو نداریم و البته افرادی که پیش ثبت‌نام می‌کنن ولی نمیان! بنابراین یه سری کارت اضافی داریم :)

 • Ahmd

  من ثبت نام کرده بودم ولی دیر رسیدم و کارت نگرفتم.
  توی کارگاه لاراول شرکت کردم، هدفم آشنایی با این فرمورک بود. اما کیفیت بسیار پایینتر از حد انتظار بود.
  شخص ارائه دهنده فقط از روی داکیومنت ها میخوند و حتی سیستمش آمادگی اجرای پی اچ پی هم نداشت که بتونه یک کد رو اجرا کنه و برای همین عملا هیچ کاری انجام نشد. واقعا نمیشد از قبل آماده سازی بشه؟
  توی همایش هم انتظار داشتم یه جمع اپن سورسی رو ببینم. کسایی که بدونن چیه یا حداقل در موردش حرف بزنن نه اینکه بگن انتشار اوبونتو چه ربطی به ما داره که جشن بگیریم. جوی که دیدم اکثرا دانشجویایی بودن که انگار فقط از روی کنجکاوی اومده بودن و علاقه زیادی هم نشون نمیدادن. بسیار بیشتر دوست داشتم که یک جو علاقه مند و مشتاق یادگیری باشه.
  دست همه برگزار کننده ها درد نکنه، به نظرم برنامه ریزی و در کل اجرای مناسبی داشت.

  • جادی

   چه جالب.. من کارگاه لاراول رو ندیدم. به بعضی ها سر زدم. ولی حتما سر می زنیم. فکر می کنم دفعه پیش هم از کیفیت کارگاه مشابهی راضی نبودن دوستان. مطمئنا باید سیستم قبل از اجرا آماده می بود.

   • من ارائه دهنده این کارگاه بودم
    نمی‌خوام از خودم دفاع کنم، خودم هم می‌دونم که کارگاه خوب پیش نرفت. مشکل اینجا بود که قرار نبودمن به تنهایی ارائه بدم و قرار بود فقط در مورد Package Development برای لاراول مطالبی رو بگم. اما برای دوستمون که قرار بود در مورد شروع کار با لاراول و نوشتن یه REST API تو لاراول توضیح بده، قبل کارگاه مشکلی پیش اومد و نتونستن ارائه بده. من هم صبح روز کارگاه متوجه این قضیه شدم.
    ابتدای کلاس سوالاتی در مورد تجربه شرکت‌کننده ها در برنامه نویسی php و لاراول پرسیدم و اکثریت آشنایی با لاراول نداشتن، من هم تمام تلاشم رو کردم که مفاهیم ابتدایی فریم‌ورک رو توضیح بدم. مشکلاتی که هم پیش اومد به همین خاطر بود، چون من روی لپ‌تاپم هیچ چیزی رو برای این قسمت که قرار نبود من ارائه بدم، آماده نکرده بودم. محیط پی‌اچ‌پی آماده نبود و نمی‌شد کد اجرا کرد و مجبور شدم فقط به صورت تئوری کلاس رو پیش ببرم.
    همینجا هم از همه کسانی که تو کارگاه لاراول شرکت کرده بودند عذر خواهی می‌کنم

 • مهدی

  من میخواستم ازتون تشکر کنم یه همایش متن‌باز خوب بود من واقعا توقع بیشتری نداشتم کارگاه خیلی خوب و فنی بود و اشکالات موجود هم از نظرم با توجه به جو صمیمی و دوستانه اوکی بود. نهار هم خوشمزه بود ;-) ایرادات رو هم خودتون دیدین و برطرف خواهید کرد
  من کل همایش رو روی زمین نشسته بودم و هیچ حس بدی هم نداشتم.
  ممنون از همه تلاشتون :-)

 • آقا شما حالا همه دارید از دید شرکت کننده به برنامه نگاه می کنید یکمم به دید ما نگاه کنید :-؟
  ۲ هفته بود که کلن همه داشتن زور میزدن و جون می کندن که همه چی درست برگزار شه در صورتی که هیچ سودی براشون نداشت و آخرش به ۱/۳ شون یه تی شرت رسید :)
  اوکی که کلیپ ای سی ام اصن ربطی به مراسم نداشت شاید، ولی خدایی این همه وقت گذاشت ای سی ام، حقش نبود که خودش و معرفی کنه ؟ اون مشکل اجرا نشدن و هم والا ۲ بار قبل شروع مراسم چک شده بود :-؟ حتی سیم یدکی هم بود ( به اصطلاح پلن B‌) …
  یه دوستی گف چک نکرده بودن پروژکتور کلاس ها رو … دونه به دونه اشون و دوستان چک کرده بودن و اونایی که خراب بود جایگزین کرده بودن! به خدا تا جایی که میشد زور زدیم :) مشکل ولی یهو ظاهر میشه :دی
  اینکه به عده ای آب میوه و کیک نرسید! والا که به تعداد بود و خیلی از خود هامون هم نخوردیم :) دوستان چنتا چنتا خوردن گویا :-؟؟ گرم بودن سالن ها هم والا که تا جایی که میشد از هر جا که شد پنکه اوردیم! دانشگامون خب گرمه :دی
  خدایی حرف ام این نیس که همه چی به به بود و چه چه ! حرفم این ه اینجوری هم نگید دیگه خدایی :)
  به شخصه ۲-۳ شب بیدار موندم که کارای سایت بشه و سایت برسه زوتتر :-؟
  یا سر درست کردن پوستر ها چ ها شد!!
  اون همه چیزی که داده شد صبش دستتون و همه خوردنی ها!
  هماهنگ کردن با دانشگاه برای اون همه جا و صندلی و سلف و امثالهم!
  هر دقیقه اسپاسنر ها ی چی گفتن ها !
  و به طور کلی اینکه خودم واقعن قبول دارم مشکل زیاد داشت ولی بیاین به دید یه همایش رایگان و که برای برگزار کننده هاش هیچ سودی نداشت بهش نگا کنیم :دی خداییش معقول نبود :))‌ ؟
  ایشالا حالا هر سال بهتر برگزار شه و جادی باشه و شادی باشه ^_^

  • جادی

   سهیل جان از نوشته به نظر می یاد از بچه های دانشگاه تهران باشی. در مورد کلیپ لازمه بگم که معمولا این تیپ کلیپ ها برای خود بچه های یک گروه جذاب هستن ولی کمک خاصی به درک بهتر بیننده های بی اطلاع از جریان نمی کنن. البته منم به خاطر شلوغی نتونستم تو سالن باشم و ببینم و شاید هم خوب بود. پیشنهاد شخصی ام اینه که یک ارائه کوتاه، سریع و جذاب جالبتر از ویدئو است. مثلا بگین کی هستین، چه تیپ مشکلاتی حل می کنین و مثلا یک نمونه سوال نشون بدین و بگین جمع می شین اینها رو حل می کنین و مسابقه هم داره و همینطور مسابقه جهانی و عکسهاش رو نشون بدین و امتیازات ایران. احتمالا کلی آدم تشویق می شن بیان (:

 • یکی از دلایل اصلی که من توی سال‌های اخیر توی هیچ یک از همایش‌های اینچنینی شرکت نکردم اینه که اصولا همایش‌ها توی ایران دست آورد خاصی ندارن. صرفا یک دورهمی برای علاقه‌مندان هستند. حالا من که توی این همایش نبودم و خبری ندارم ولی اونایی که رفتن آیا توی این همایش چیزی عایدشون شد که توی اینترنت نباشه؟

  • جادی

   منم طرفدار ای نظرت هستم آرما. همیشه می گم که لاگ به سبک قدیم مال موقعی بود که دسترسی به اینترنت پایین بود و من باید سی دی رو از یکی تو لاگ می گرفتم و مشکلم رو باهاش حل می کردم و اولین نصبم رو انجام می دادم. در دنیای امروز کارکرد لاگ ها و همایش ها به شکل قدیم حداقل برای من که دیگه وجود نداره و به همین خاطر به نظرم همایش ها بیشتر فضاسازی و دیدن چیزهای جدید و شنیدن ایده ها هستن نه چیز یاد گرفتن مستقیم.

 • ممنون جادی جان که خیلی چیزها رو ساده و روشن بیان کردی. اگر به جشنهایی که در طی هفت سال گذشت برگزار شدند نگاه کنیم، میبینیم که تقریبا هر جشنی از جشن قبل‌تر خودش بهتر و منظم‌تر برگزار شده.
  انتقاداتی که از این جشن شده، قابل بررسی هستند. مطمئنا تیم اوبونتو ایران تلاش میکنه که این مشکلات تا جای ممکن رفع بشن و همه دوستان از همایش لذت ببرن.
  در نهایت به عنوان یکی از اعضای تیم اوبونتو ایران از تمامی کسانی که رنجیده خاطر شدند عذرخواهی میکنم و امیدوارم که کیفیت همایش‌های بعدی، جبران دلخوری‌های فعلی رو بکنه.

 • دیبا

  هیچ کس نمیتونه منکر بعضی بی نظمی ها تو روند برگزاری همایش ها و کارهایی که نیاز به هماهنگی های زیاد داره بشه!
  به عنوان یه شرکت کننده معمولا خیلی از اتفاقات پشت صحنه از چشممون دوره و کاملا ازش بیخبریم.اما کافیه یه مسئولیت هر چند کوچیک تو برگزاری همایش داشته باشیم تا با پشت صحنه مواجه شیم.اون موقع است که مشکلات و اختلالات برامون “قابل درک” میشه و قابل درک شدن لزوما به معنی ندیده گرفتن یا توجیه مشکلات نیست.
  وقتی میخوایم در مورد کیفیت همایش نظر بدیم باید همه فاکتور ها رو بررسی کنیم تا نظرمون عادلانه باشه.
  این دو دستگی تو نظر ها که یه عده ناراضی هستن و عده ای راضی بیشتر به این خاطره که هدف افراد از شرکت در همایش متفاوت بوده.من به شخصه هدفم این بود که به عنوان یه تازه کار از محیط و کاربری اوبونتو سر در بیارم که تو کارگاه دانیال بهزادی واقعا به این هدف رسیدم.
  و از بین سخنرانی ها هم باز چون هدفم کسب تجربه و برداشت آزاد بود، حتی از ارایه اسپانسر که گویا چندان مورد رضایت قرار نگرفت هم استفاده کردم و برام مفید بود.
  در کل دیدگاهی که باهاش پا به همایش گذاشتم آشنایی با دنیای متن باز و بودن تو جو بچه ها و استفاده از سخنرانی ها بود که به نحو احسنت انجام شد.

 • جادی،

  اینطور ها هم نیست که تو همایش های اوپن سورس ملت همینطوری بیان! برای این همایش ها حداقل اینجا تو سوئد اینطوری عمل میشه:

  ۱- همایش کلا فقط با ثبت نام هست. معمولا توی Eventbrite یه ایونت درست میکنند و تعداد مشخصه و اینها. ورودی هم میتونه رایگان باشه هم پولی ( که در مورد ایران پولی اش رو با ایونت برایت نمیشه انجام داد ) ولی این پلاتفرم فوق العاده هست و هر شرکت کننده یه بلیط داره (‌حالا یا توی اپ ایونت برایت توی مبایلش یا پرینت شده) که دو نفر دم در وامیستند و با مبایل شون و اپ مخصوص برگذار کننده ایونت برایت کد ها رو اسکن میکنند و دقیقا میدونید کی شرکت کرده و کی نیومده، تعداد ورودی چند تا بوده و غیره.

  ۲- یا ورود برای همه آزاده تا جایی که سالن همایش جا داشته باشه، ولی اونوقت پذیرایی و اینها رو همونجا میفروشند.

  اکثریت غریب به اتفاق همایش ها و کنفرانس هایی که من رفته ام کاملا رگولیتد و مثل مورد اول هست. حالا اگه همایش رایگان باشه و سالن جا داشته باشه خب کسی پشت در مونده باشه راه میدند. کنفرانس مثل مورد دوم رو فقط یک جا دیده ام. خلاصه مشکل از خودماست، باید نظم و ترتیب اعمال کنیم و از تکنولوژی استفاده کنیم، چه ایرادی داره؟ بابا بزارید ملت یاد بگیرند که برای همایش باید ثبت نام کنند! با این پلاتفرم ها، مجانی، راحت و مرتب میشه همه چی رو مدیریت کرد. همه هم که ماشالله اسمارت فون دارند. خلاص.

  https://www.eventbrite.com/

  • جادی

   ممنون حامد. به نظرم دیدن و داشتن تجربه همایش های جهانی خیلی کمک خوبیه. اینجا هم باید شکلی از تفکیک بین کسانی که ثبت نام کردن و نکردن باشه. شاید خوب بود همون اتفاق ورودی کارگاه ها برای سالن اصلی هم می افتاد و خوراکی ها هم خیلی جدی با کارت داده می شد.

 • محسن

  دست همه بچه ها درد نکنه
  به شخصه به من خیلی خوش گذشت.
  خیلی هم عالی.مشکل؟
  مشکل نداریم :)
  شما شهرداری؟!

 • مهدی

  سپاس از جادی برای توضیحات مفصلی که داد. یه نکته هم من اضافه کنم که کلمه‌ای که این روزها به درست بارها و بارها در جاهای مختلف در نقد ما بکار بردید «نظم» هست و به نظر ما یکی از عوامل بی‌نظمی پیش اومده حضور بی‌نظم برخی از شرکت‌کنندگان هستش. خواهش من اینه که یه سوزن به خودتون بزنید یه جوالدوز به ما تا مراسم‌های آینده منظم‌تر باشن ;)

  صد البته نظرات و انتقادات و راه‌حل‌های شما برامون خیلی خیلی مهم و ارزشمنده و از نظر من نوعی مشارکت محسوب میشه. ممنونیم که انتقاد می‌کنید، ممنونیم که راه‌حل میدین و ممنونیم که مشارکت می‌کنید :)

 • رحیم خالقی

  این تکنولوژی به چه دردی می‌خوره، وقتی نمی‌شه باهاش مدیریت کرد؟ این‌جوری علی اصغری هم حتی نیست!
  وظیفه سرنوشت کشور خیلی ارزش داره واقعن قلبم گرفت یه دونه امضا می‌خواستم اون‌و نداد به ما!
  اینجانب رحیم خالقی اعلام آمادگی می‌کنم برای برنامه بعدی. یک قوطی واکس با خودم می‌آرم هرکی ثبت نام کرد یه خط سیاه رو پیشونیش می‌کشم.

 • سلام جادی عزیز
  من که به شخصه از دیدن شما و ایریکس بسیار خوشحال شدم و از مطالبی که ارائه دادید خیلی استفاده کردم . امیدوارم که تو جشن بعدی هم ببینمتون .
  من توی کارگاه فایروال با دوستم ایمان ارائه دهنده بودیم راستش یه انتقاد کوچولو هم من دارم ، اینکه کلاسها خیلی بزرگ بود و برای اینکه صدا به نفر انتهایی کلاس برسه حتما باید داد میزدیم :D خوب این مساله به الطبع باعث زودتر خسته شدن ما میشد و اینکه کیفیت کار هم پائین میومد .
  یا اینکه سر کلاس فیلمی رکورد نشد یا عکسایی که گرفتن رو معلوم نیست کجا میخوان بزارن حداقل اگه میشد یه لینک با ارائه دهندگان داشته باشن که عکس و فیلم رد و بدل بشه بهتر بود .
  به هر حال خوشحالم که بازم موقعیتی فراهم شد تا کنار هم قراربگیریم و از هم چیز یاد بگیریم .
  با تشکر

 • «من که ثبت نام کردم چرا باید صندلی نداشته باشم؟»، جملۀ درست‌تر: «من که ثبت نام کردم چرا نباید صندلی داشته باشم؟»

  • تو دو تا از کامت‌ها، «توجیه» به اشتباه با «ح» نوشته شده بود. «توجیه»، به معنیِ «موجه‌ساختن»ـه و با «هـ» نوشته می‌شه.

   •  چه تذکر خوبی بود. منم این اشتباه رو کرده بودم. مرسی

 • Pingback: به بهانه جشن انتشار اوبونتو: قائده برگزاری یک جشن چیست؟ - AmirHP()

 • Pingback: به بهانه جشن انتشار اوبونتو: قائده برگزاری یک جشن چیست؟ - AmirHP()

 • Pingback: به بهانه جشن انتشار اوبونتو: قاعده برگزاری یک جشن چیست؟ - AmirHP()

 • MehDi

  ٢تا نکته ی جالب بگم بهتون:
  ١) من ثبت نام کرده بودم ولی دیر رسیدم ٩:٣٠ بود و بهم ژتون ناهار نرسید,داشتم میرفتم خونه دیدم یه سریا مستقیم با ژتون دارن میرن خونه از یکیشون پرسیدم ناهار نمیخوری؟گفت نه و منم ژتونشو گرفتم رفتم خوردم :d خیلیییییی بودن اینجوری ک ناهار نخورده داشتن با ژتون میرفتن خونه

  ٢) سر ناهارمم یه باگ گندهههه گذاشته بودن ک ژتونو دم در میگرفتن ,ناهار رو بدون چک کردن چیزی داخل میدادن,یعنی راحت هرکس میتونست ٣ ۴ بار بره ناهار بگیره:d که البته سریع به دوستام که مسءول جشن بودن گفتم ولی دیگه آخراش بود دیر شده بود:)

 • سلام جادی جان
  ثبت نام مضخرف بود… :(
  من شب قبل از همایش به آقای بهزادی گفتم که من که توی کارگاها نتونستم شرکت کنم باید تا موقع برگزاری همایش الاف شم؟ بعد ایشون گفتن که ثبت‌نام نهایی تا ساعت 9:30 انجام می‌شه. اگه در هیچ کارگاهی شرکت نمی‌کنید، می‌تونید قبل از ده تشریف بیارید و بعد از گرفتن کارت ورودتون، با بقیه‌ی دوستان به بحث و تبادل نظر بپردازید. خب من هم تا ساعت 10 اومدم و کارتمو گرفتم آیا این کارتی که گرفتم برای حضور در همایش بود دیگه؟؟ اگه نه من واقعن از کسایی که سرپا ایستادن عذر می خوام اما اگه آره که هیچ چی!
  اینجا انقدر ثبت نام تو ثبت نام شد که من فک کردم ثبت نام اصلی هم تا ساعت 10 هست. از اون طرف ثبت نام اصلی رو نشدیم :) و پکیج رمیسو دریافت نکردیم و غذا هم ندادن بهمون پس ناراحت شدیم نه به خاط اینکه غذا ندادن گشنه که نیستیم به خاطر بی احترامی.

  از اون طرفم کارگاها خالی بودن و من و دوستم توی کارگاه صفرتاصد اوبونتو نشستیم و از نظر محتوا صفر تا دهم نمی شد چه برسه صفر تا صد!!! منی که دو ماهه اومدم توی لینوکس و متن باز و این جریانات هر چی آقای بهزادی می گفتنو بلد بودم وای به حال افراد با تجربه تر.

  شما هم که (کیبرد آزاده دیگه) انگار شاش داشتی یا گشنت بود هی می خواستی فرار کنی :)

  من 15 سالمه اگه بزرگ شدم بالاخره همایش و این جامعه می خواد به دست ماها بچرخه دیگه ، دیگه از مشکل خبری نخواهد بود . (تکبیر ! )

 • Pingback: به بهانه جشن انتشار اوبونتو: قاعده برگزاری یک جشن چیست؟ - Amir HP()