رادیو گیک شماره ۵۴ – میره به حجله شادوماد

در شماره ۵۴ رادیو گیک، دور تا دور جهان رو می گردیم! از فرانسه و آمریکا در بخش اخبار می گذریم و به ایران می یام تا در مورد مذاکرات بگیم و پیشنهادهایی برای اینکه چطوری حکومت می تونه تا حدی باعث پیشرفت استارتاپ ها و شرکت های کوچیک بشه. بودن حسن روحانی در این شماره باعث نمی شه در مورد مدل موی عروس و لباس های کودکستان گپ نزنیم! در بخش آخر با یکی از بهترین متخصصین امنیت در جهان مرور می کنیم که «چرا رمزگذاری می کنیم؟»؛ جوابش خلاصه اش اینه: چون به نفع جامعه است.

مشترک رادیو گیک بشین


آر اس اس رادیو گیک

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

رادیو گیک در ساوند کلاود

اپلیکیشن iOS

اخبار

ویزای کار در آمریکا و مشکل آموزش کار توسط آمریکایی‌ها به مهاجران
کاخ سفید

خبر جالبیه و خب آمریکا هم توش داره دیگه… دوست و برادر و البته فعلا نه به دوست و برادری چین و روسیه (: ماجرا اینه که در یک کنفرانس خبری یک خبرنگار از دبیر دپارتمان امنیت داخلی آمریکا در مورد خبری که توش گفته می شه تعدادی از کارمندان دیزنی لند اخراج شدن ولی در ماه آخر مجبورن کاری که می کردن رو به مهاجرانی که با ویزای کار به آمریکا اومدن آموزش بدن جواب داده که «باید جلوی این اتفاق رو گرفت و اگر اینطوری ویزای h1b شکست خورده است». بحث پیچیدگی اقتصاد و سیاست (:

دولت فرانسه و حمایت از ODF و رد کردن فرمت مایکروسافت
کلیت خبر که توضیح بیشتری از تیتر لازم نداره. توضیح اهمیت بحث. رد شدن فرمت داکیومنت مایکروسافت علی رغم اینکه ایزو گرفته بود و البته ایزو گرفتن فرمت ODF. اهمیت مالکیت بر محتوای داکیومنت ها و در قدم آخر آزاد بودنش برای کسانی که مالیات تولیدشون رو دادن.

در اعماق

خبری که شاید نشنیده باشین: مذاکرات تموم شد

نظرات خودم. بحث مهمل اینکه موفق می شه یا نه. موفقیت داخلی برای هر دو طرف. نشونه ای از جهت حرکت که حتی اگر خودش مهم نباشه حرکت و جهتش مهمه. علاقمندی همه به توافق – پیروز نشدیم و شکست هم نخوردیم حرف زدیم کنار اومدیم. آینده و ارتباط احتمالی با جهان.
و حالا که حرف دولته بحث قانون دسترسی آزاد به اطلاعات رو هم بگم که به شکل بی سر و صدایی به عنوان یک ابلاغیه از طرف دولت اعلام شده و حرکت بسیار خوبی است.. بحث استارتاپ ها حضور دولت در همه جا و حق دسترسی به اطلاعاتی که با پول من درست می شه. بحث رقابت رو هم بکنم.

اوراکل و ورودی دیرهنگام به ابر موبایلی
اوراکل

ظاهرا وقتی همه مشغول اینترنت چیزها بودن، اوراکل درگیر خریدن شرکت های دیگه بوده و حالا تازه داره سعی می کنه به بقیه برسه و در ایونت آنلاین ۵ ساعته اش کلی چیز معرفی کرده: سرویس های ابری ۲۴ ساعته (اسمش منو یاد زمانی می ندازه که زیر خبرنامه ها می نوشتن «عضو خبرنامه رایگان ما بشین» یا «سایت ما ۲۴ ساعته قابل دسترسی است»). این سرویس IaaS، Pass, Saas و غیره رو به هم پیوند می ده و مدعی است که RDBMS و NoSQL و بیگ دیتا و سرویس های پروسس و اتصال داده هم داره! اما بخش متفاوت با دیگران Mobile Backend as a Service است. MBaaS. در این سیستم تلاش شده شما به عنوان توسعه دهنده موبایل با حجم بزرگی API سر و کار داشته باشین و به جای سر و کله زدن با اینفرااستراکچر، ای پی آی ها رو صدا بزنین. اکثر شرکتهای مبتنی بر MBaaS قبلی توسط شرکت های غول خریداری شدن و الان اوراکل نشون داده که اینبار به جای خرید می خواد بره سراغ ساختن. این پلتفرم همین الان امکانات مدیریت کاربران، پوش نوتیفیکیشن، ذخیره سازی آبجکت ها، دسترسی آفلاین، تحلیل، انواع دیتابیس رو داره و حتی می شه APIهای تردپارتی رو بهش وصل کرد و اس دی کی مناسب برای کوردوا، آی او اس و اندروید رو هم داده. [کمی بحث در مورد مدل توسعه موبایل]

وصل کردن مغز موش‌ها به همدیگه و ساختن اینترنت مغزها
اتصال مغز موش
اینترنت چیزها رو بیخیال بشین! اینترنت مغزها داره می یاد! از دانشگاه دوک هلند زیاد شنیدیم… اینبار هم محققی اونجا مغز چهار تا موش رو به هم شبکه کرده و نتیجه نهایی مغزی است که بهتر از مغز هر کدوم از موش‌ها می تونه محاسبه کنه! این مغز که بهش brainet می گن حاصل اتصال مغز چند حیوان به همدیگه و انتقال اطلاعات در زمان واقعی بین اونها است – از طریق اجزایی که بهش «رابط مستقیم مغز به مغز» نام برده شده و نتیجه اش می شه یک کامپیوتر ارگانیک. در مقاله دیگه ای به سه میمون اشاره شده که مغزشون به هم وصل شده و می تونن یک بازوی رباتیک که به یک کنترل کننده سه بعدی وصل شده رو بعد از چند روز و بدون آموزش دیدن به خوبی کنترل کنن! دانشگاه دوک ظاهرا جایی که لازمه هم علمی ها هم علاقمندان علمی تخیلی زیر نظرش بگیرن!

تبریک و تقبیح

گوشی کمودور

تبریک می گیم به شرکت عالی کمودور که به بازار برگشته، با یک گوشی بامزه و خوب اندرویدی. کمی توضیح در مورد نوستالژی و شبیه سازهای روی این گوشی

و تبریکی هم داریم به انگلیسی ها که یک دایناسور کامل با بافت غیراستخوانی فسیل شده پیدا کردن که اتفاق بزرگی است.

و تسلیت به گوگل به خاطر گم کردن یکی از هاردورهای شبکه اش! [ماجرا رو بگم]

نامه ها

بخش آخر

چرا رمزگذاری می کنیم

ترجمه مقاله Why We Encrypt از بروس اشنیر

رمزگذاری از داده‌های ما حفاظت می‌کند؛ چه وقتی این داده ها روی کامپیوترهای ما نشسته‌اند یا داخل دیتاسنترها ذخیره شده اند یا زمانی که حال انتقال روی اینترنت هستند. رمزگذاری از صحبت‌های ما حفاظت می‌کند، چه تصویر باشند، چه صدا و چه نوشته. رمزگذاری حافظ خلوت و حریم شخصی ما است. از ناشناس بودن ما حفاظت می کند و گاهی حتی از زندگی ما.

این حفاظت برای همگان اهمیت دارد. راحت است درک کنیم که رمزنگاری چگونه از روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی در کشورهای تمامیت خواه حمایت می‌کند اما رمزگذاری از بقیه ما هم محافظت می‌کند. رمزگذاری از اطلاعات ما در مقابل جنایتکاران حفاظت می‌کند. از اطلاعات ما در مقابل رقبا، همسایه‌ها و افراد خانواده هم حفاظت می‌کند. همچنین از حمله‌کنندگان بدخواه و از اتفاق‌ها.

رمزگذاری زمانی بهترین نتیجه را می دهد که همیشه حاضر و خودکار باشد. دو شکل رمزگذاری که ما همیشه در حال استفاده از آن هستیم – آدرس های https و لینک بین گوشی همراه و دکل‌های مخابراتی – کارکردی فوق العاده دارند چون همیشه حاضرند و به شکل خودکار انجام می‌شوند؛ حتی بدون اینکه متوجه حضورشان باشیم.

رمزگذاری باید همیشه به شکل پیش‌فرض فعال باشد و نه به شکل گزینه‌ای که وقتی کار حساسی داریم می‌توانیم آن را روشن کنیم.

این مهم است چون اگر از رمزگذاری فقط در مواقعی که با داده‌های مهم کار می کنیم استفاده کنیم، آن‌گاه خود رمزگذاری نشان دهنده اهمیت کار در حال انجام خواهد بود. اگر فقط افراد ناراضی از حکومت در یک کشور از رمزگذاری استفاده کنند، حاکمان روشی ساده برای شناسایی‌شان برای آن‌ها خواهند داشت اما اگر همه همیشه از رمزگذاری استفاده کنند، رمز دیگر یک نشانه نخواهد بود و هیچ کس نمی‌تواند تفاوت یک چت ساده و یک بحث حساس را متوجه شود و دولت‌ها نخواهند توانست مخالفان را از بقیه جمعیت تشخیص دهند. هر بار که شما از رمزگذاری استفاده می‌کنید، مشغول دفاع از کسی هستید که برای حفظ جانش به آن وابسته است.

مهم است فراموش نکنیم که رمزگذاری به شکلی جادویی تضمین کننده امنیت نیست. روش‌های زیادی برای خنثی کردن رمزگذاری موجود است و معمولا هم درباره آن‌ها در خبرها می‌خوانیم. رمزگذاری از کامپیوتر یا تلفن شما در مقابل هک شدن حفاظت نمی‌کند و نمی‌تواند متادیتای شما را مخفی کند – برای مثال آدرس ایمیل باید بدون رمز باشد تا بتوان ایمیل را به مقصد رساند.

اما رمزگذای مهمترین تکنولوژی حفاظت از خلوت شخصی است که در حال حاضر به آن دسترسی داریم و از قضا روشی دقیقا برای حفاظت علیه شنود همگانی از آن نوعی که دولت‌ها از طریق آن در تلاش برای کنترل شهروندان و جنایتکاران در تلاش برای یافتن نقاط ضعف قربانیان هستند. با اجبار هر دوی این گروه‌ها به تمرکز روی افراد به جای کلیت جامعه، ما در حال دفاع از کلیت جامعه خواهیم بود.

امروزه شاهد فشار دولت‌ها علیه رمزگذاری هستیم. بسیاری کشورها – از دولت‌هایی مانند چین و روسیه تا کشورهای دموکراتیک تری مانند انگلستان و آمریکا – یا در حال صحبت در این مورد هستند که باید جلوی رمزگذاری‌های قوی گرفته شود یا اصولا این قوانین را تصویب کرده‌اند. این خطرناک است چرا که از نظر فنی غیرممکن است و تلاش برای آن باعث صدمه‌ای جدی به امنیت اینترنت خواهد شد.

از این بحث دو نتیجه نهایی گرفته می شود. اول اینکه باید شرکت‌ها را به سمت پیشنهاد رمزگذاری به همگان به شکل پیش‌فرض سوق دهیم. دوم اینکه باید در مقابل فشار دولت‌ها به منظور تضعیف رمزگذاری مقاومت کنیم. هر قدم به منظور ضعیف کردن رمزها، حتی اگر به اسم اعمال قانون صورت گیرد ریسک ما را بالا می‌برد. حتی با وجودی که مجرمین هم ممکن است از رمزگذاری‌های قوی استفاده کنند، در نهایت و در کل با بودن رمزگذاری قوی عمومی، امنیت بسیار بیشتری خواهیم داشت.

اصل این مقاله ابتدا در Securing Safe Space Online منتشر شده.

موسیقی

شهر کهنه، مرد کهنه، درد نو

 • آقا خیلی عالی بود. مخصوصا بخش آخر که مربوط به مباحث رمزنگاری بود، واقعا نکات خیلی خوبی داشت.

 • به نظرم بذاریم بهتره از 3 جهت:

  1 – در سی \لاس پلاس هم بارها برای خودم و دوستانم دیدم پیش اومده که آکولاد نگذاشتن بعد که لازم شده به جمله ی زیر شرطشون یکی دو مورد اضافه کنند حواسشون نبوده که شرط بدون آکولاد فقط جمله اول زیر شرط قرار می دهد !
  2 – بهتره قالب نوشتن کد یکسان باشه تا کد یک دست تر به نظر بیاد و خوندنش راحت تر باشه – از نظر بررسی سریع چشمی بدون آکولاد یک جورایی استثنا دیده می شه
  3 – تو بیشتر استاندارد های کد استایل آکولاد دار است – مثالش help های محیط توسعه ی برنامه

 • به نظرم بذاریم بهتره از 3 جهت:

  1 – در سی پلاس پلاس هم بارها برای خودم و دوستانم دیدم پیش اومده که آکولاد نگذاشتن بعد که لازم شده به جمله ی زیر شرطشون یکی دو مورد اضافه کنند حواسشون نبوده که شرط بدون آکولاد فقط جمله اول زیر شرط بررسی می کند !
  2 – بهتره قالب نوشتن کد یکسان باشه تا کد یک دست تر به نظر بیاد و خوندنش راحت تر باشه – از نظر بررسی سریع چشمی بدون آکولاد یک جورایی استثنا دیده می شه از نظر من
  3 – تو بیشتر استاندارد های کد استایل آکولاد دار است – مثالش help های محیط توسعه ی برنامه

 • جادی جان سپاس
  واقعا عالی بود. میتونم این شماره رو جز بهترین ها قرار بدم.
  لذت بردم.

 • علی

  هر جا دست آهنین هست
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  نام بانک ملی ایران می درخشد

 • amir

  سلام. نمیدونم ربطی داره یا نه ولی به نظرم به بهونه این خبر در رادیو بعدی یه بحثی درباره فرهنگ تکنولوژی باشه خیلی خوبه.
  goo.gl/CjCjgu

 • اقا نسخه آخر رادیو گیک رو توی ساوندکلاود نذاشتی. :)

 • سعید

  سلام جادی. لطفا یه دستی به سر و گوش قسمت جستجوی وبلاگت بکش. اولا تو کادر جستجو هر چی می‌نویسم اون بالا تو صفحه‌ی نتایج می‌نویسه: نتایج جستجوی:S .دوما من عبارت node رو جستجو کردم چون می‌خواستم مطالب در مورد نود جی اس رو پیدا کنم ولی مطالبی که توی صفحه‌ی نتایج نشون داده می‌شن کاملا بی ربطن.
  با تشکر

 • محمدحسین

  سلام جادی
  یک سوالی داشتم :
  دارم دوره ی LPIC1 شمارو میگذرونم
  حالا برای کار کردن با لینوکس و امتحان کردن چیزایی که یاد گرفتم نیاز هست یه سرور مجازی ای چیزی بخرم؟؟
  یا روی لب تاب لینوکس نصب کنم؟؟
  از یه طرف من یه رزبری پای از یکی از دوستام هدیه گرفتم میشه روی همون لینوکس نصب کرد و باهاش کار کرد؟؟

 • Raouf

  Hi Jadi,

  Please give me a link or name to the Arabic song in the podcast; it is very cool!

  Thanks!

  • محمد

   جادی این اهنگ ها رو از کجا پیدا می کنی تو :)

 • Raouf

  Found it! never mind:

 • Nima

  گویا لینک انیمیشن اندروید شکسته

 • من اعتراف می کنم هیچ وقتی این برنامه رادیویی تون رو گوش نداده بودم. یعنی راستش فکر می کردم حوصله م سر می ره، وقت نمی شد یا که فکر می کردم چی قراره بگین مگه؟
  ولی این بار گوش دادم و بسیار خوب و جالب بود :) این تکه کلام «موهون» هم خیلی با حالِ در ضمن.

  • مژگان

   “موهوم” دوستم :)

 • Nima

  منظور از انیمیشن همون اپلیکیشن بود.

 • کامران

  سلام.
  ممکنه محبت کنید فایل صوتی رو هم بات تلگرام ارسال کنه؟
  متاسفانه من موفق به دانلود نشدم.
  :-(

 • محمد

  بعد از چند بار تلاش نتونستم دانلود کنم
  دانلود نمیشه

  • مژگان

   من هم اول نتونستم دانلود کنم،نسخه فشرده ام پی تری رو امتحان کردید؟

 • دیمیتری

  خیلی میخوامت جادی.
  هر روز بهتر از دیروز.
  مهم نیته آدمه ، آکولاد یا بدون آکولاد خیلی مهم نیست !

 • پدرام

  لذت بردم.
  به عنوان یک عضو واقع بین و شاداب و فعال جامعه، تأثیرگذار هستی.

 • یونس

  تشکر

 • علی

  جادی من آخر نفهمیدم تو عربی، فارسی، کردی یا ترک.
  اولا فکر می کردم از جنوبی های عزیز هستی کهاومدی تهران

 • آرمین

  سلام ، دوستان کسی میدونه دقیقا مشکل اینترنت چیه ؟ تو رادیو گاهی اشاره شده به بحث اینترنت ملّی و اینترانت و امثالهم ولی تاحالا بحث و راهکاری ندیدم ، چون الان چند روزه اینترنت من دیگه غیرقابل استفاده شده و از چندنفر دیگه هم پرسیدم همین مشکل رو دارن ، فقط مخابرات اینجوری شده ؟ شاید بگین چرا اینجا اینا رو میگم ولی اینجا تنها جاییه که فکر میکنم هم همه میفهمن مشکل رو ، هم براشون مهمه هم ممکنه راه حل ارائه بدن ، پشتیبانی هم که طبق معمول چرت و پرت جواب میدن(خرابی داریم اونجاو…) ، اگه اینجوری باشه بوی بهبود ز اوضاع جهان نمی شنوم ! بریم سرویس کاهش پینگ بگیریم ؟ یا بازم بیشت پول بدیم به isp ها ؟ یه حس گیکی میگه باید یه راه حلی باشه ! خلاصه اگه راهکار ، یا isp خوبی میشناسین لتس هلپ ایچ آدر ! !

 • mh

  “و تسلیت به گوگل به خاطر گم کردن یکی از هاردورهای شبکه اش! ”
  منبع این موردی که تعریف کردین و میشه بگین کجاست ؟

 • محمد

  جادی من هنوز نتونستم این شماره را دانلود کنم لطفا یک لینک جداگانه بذار یا حداقل برام بفرست
  ممنون

 • Amirhossein

  سلام.
  گفتم یه طبلیغی بکنم و ی سایت معرفی کنم (سایت نه ماله خودمه نه آشنایان) یه سری به این سایت http://bigbangpage.com/ بزن گاهی اوقات مطالب جالبی درباره ی فیزیک میزاره.
  برا مولتی گیک هایی مثل من جالبه که علاوه بر فناوری به مباحثی مثل فیزیک هم علاقه دارن.D:
  موفق باشی:)