مواظب اسپمرها و کلاهبردارهای تلفنی هم باشین

فاطمه برامون در مورد اسپم‌های تلفنی نوشته. طبق معمول حرف اینه که باید خودمون مواظب باشیم چون اونی که قراره مواظب باشه مشغول کارهای دیگه است. فاطمه می‌گه:

یکی از موضوعات مهمی که دائما در بلاگت در موردش به مردم آگاهی میدی اسپمه و هشدار اینکه گول اسپمرها رو نخورین. اما فکر میکنم در مورد اسپم های تلفنی کمتر صحبت کردی.

امروز یک نفر با موبایل من تماس گرفت و گفت من از موسسه فلان که خیلی شبیه “سازمان بیمه سلامت” بود تماس می‌گیرم. از من پرسید «شما کارت هوشمند بیمه سلامت خودتونو دریافت کردید؟» من پرسیدم از کجا تماس گرفتن و چه اطلاعاتی از من دارن که گفت «به ما اطلاعاتی از شما ندادن فقط شماره تلفن شما رو دادن و وظیفه من اینه که بپرسم شما شما بیمه تامین اجتماعی دارید؟». پرسیدم «اسم من چیه؟» و گفت «عرض کردم فقط شماره تلفن شما رو به ما دادن» جواب من هم مشخص بود: «خوب پس ادامه صحبت فایده ای نداره». اونم گفت «هر جور راحتین» و خداحافظی کرد.

حالا غرض اینکه تلفن یکی از تفاوتهای اصلی ای که با ایمیل داره اینکه که اگر بخوای مؤدب باشی (که لزومی هم نداره) انتظار میره همون لحظه به اون شخص پاسخ بدی و اگر حواست نباشه ممکنه اطلاعاتی که حریم خصوصی تو حساب میشه مجانی و بیخودی در اختیار شرکتهای تبلیغاتی قرار بدی. رندی پاش در سخنرانی مدیریت زمانش پیشنهاداتی در مورد تلفنهای تبلیغاتی داره از جمله اینکه در حین صحبت قطع کنی ودیگه جواب ندی! اما این بیشتر به درد شرکتهایی میخوره که صادقانه میگن ما تماس گرفتیم که فلان محصولو تبلیغ کنیم. ولی تازگیا ورشی که بیشتر کلاه‌برداری به نظر می‌یاد رایج شده و جوری اسم می‌ذارن و حرف می‌زنن که اگر کسی خیلی دقیق دقت نکنه فکر می‌کنه واقعا از یک نهاد دولتی یا جایی که شما عضو اون هستین و به دلیل بی اطلاعی از یک چیز تا به حال متضرر بودین، تماس گرفته شده.

‌ مثلا در همین مورد اگر پدربزرگ من بود شاید فکر میکرد واقعا از سازمان بیمه سلامت تماس گرفتن و اطلاعات زیادی در مورد خودش و خانواده ما لو میداد و احتمالا هزینه ارسال «کارت» رو هم می‌داد. بنابراین امروز که بحث حریم خصوصی هم خیلی داغ شده زمان خوبیه که در این مورد به مردم بیشتر آگاهی داده بشه و بلاگ تو جای بسیار خوبیه برای این کار.

کامله و نیازی به توضیح بیشتر نداره. شاید کنار قانون «هرگز در مسابقه‌ای که شرکت نکردین برنده نمی‌شین» باید اضافه کنیم که «سازمان‌های دولتی شخصا برای حل مشکلات شما با شما تماس نمی‌گیرن».

 • علی

  سلام. برای من هم شبیه به این مورد پیش اومد. البته نه با این عنوان. اما طرف وقتی صبحت رو شروع کرد و گفت مثلا از فلان جا تماس گرفته با یک مکث گفت آقای … و داشت تظاهر میکرد که اسم من رو داره جستجو میکنه. می انتظار داشت من اسمم رو برای کمک بهش اعلام کنم. خب منم تیز بازی گل کرد و یه اسم الکی گفتم. طرف گفت بله بله پیدا کردم. و بله دیگه چنان جوابی ازم شنید که فکر کنم شماره منو از حافظه چند نسل قبل و بعدشم پاک کرد

 • Mohammad S. Babaei

  من که جدیدا هر کی زنگ میزنه میگم بفرمائید و گوشی رو میزارم رو میز :D

  قبلا تماس میگرفتن میگفتن از طرف رایتل و ایرانسل و …. زنگ زدیم و سیم کارت مشابه شماره تون رو داریم. طرف میگفت مثلا یک رقمش فرق میکنه یا عینا خودشه با پیش شماره رایتل یا ایرانسل منهم که چند تا دیوایس داشتم میگفتم بفرست با اینکه میدونستم دورغ میگن و از طرف این شرکت ها زنگ نمی زنن. دفعه آخر که حدودا یک سال پیش بودش یکی زنگ زد و گفت عین شماره شما رو با پیش کد اگه اشتباه نکنم 901 دارم منم گفتم بفرست و فرستاد. دستی روی پاکت شماره مشابه شماره خودمو نوشته بود و پاکتش هم زرد رنگ مثه ایرانسل. پاکت رو پاره کردم دیدم پاکت سیم هیچ نوشته ای نداره اما هلوگرام داشت (یعنی همه چیز رو زیر و رو بر عکس گذاشته بودن که خب تو نگاه اول معلوم نبود). با خودم گفتم این بنده خدا رو معطل نکنم و مثله همیشه با فرض اینکه درسته دیگه چک نکردم داخل پاکت و پول رو دادم. بعد که جعبه رو باز کردم …… موزیک پت و مت لطفا

  شماره یه چیز دیگه بود اصلا. از حرصش دو روز بعد که شنبه بود رفتم دادسرا و پاسگاه و شکایت و بعد از 500 هزار تومان هزینه کردن همه تو دادسرا و پاسگاه و ….. میگفتن بی خیال بابا برا 30 هزارتومان اومدی شکایت :| منم میگفتم آقا بلاخره یکی باید شکایت کنه یا نه؟ قبل اینکه سر کلی آدم رو کلاه بزارن. اینم وضع قانون در حمایت از متقلب!

  حقیقتش حالا هر کی زنگ میزنه میگه شماره مشابه دارم، میگم حتما!! میخوام بفرست! بعد یه آدرس اشتباه میدم و دیگه تلفن رو هم جواب نمیدم.

 • خوب این که این افراد چه ایده‌های جالبی میدن، واقعا برام جذاب بوده…
  مثلا چند باری هست که تکست میاد برام که برای دریافت هدیه/ بن خرید/ و…. خود، سریعا تماس بگیرید!! :)))
  من واقعا از اینا خوشم میاد! حقشونه ملت رو بچاپن! فک کن… خودت زنگ بزنی به طرف! :)

 • Sina Dsh

  من دو سه باری پیش اومده که این شرکت های تبلیغاتی زنگ زدن خونمون. من تاحالا گولشون و نخوردم ولی خیلی باشون صحبت می کنم. میگم حداقل یه پول تلفنی براشون بی افته و بعد آخرش هم میگم نمیخوام و حسابی زد حال می خورن. (همین چند وقت پیش برای دستگاه تصفیه آب تماس گرفته بودن).

 • pishu

  پدربزرگ که سهله والا منم بودم گول میخوردم خیلی هوشمندانه و رزیلانه گول میزنن.
  یک زمانی کپسول آتشنشانی میفروختن با تلفن زدن الان هم زنگ میزنه و یه تبلیغ خودکار پیام رو میگه و اپراتور نداره البته یه مدتیه که همچین تماسی نداشتم ولی اس ام اس و … زیاد میاد که شما برنده فلان چیز شدین . یکی از دلایلش اینه که پلیس برخورد نمیکنه و جایی هم نیست بری گزارش بدی چون خیلیاشون تبلیغات دروغ و شیوه های کلاهبردارانه دارند

 • میلاد

  امروز برا منم یه مورد مشابه پیش اومد که سری قبلی به همین روش ۱ سیم کارت بهم قالب کرده بودن (البته اون سیم رو نیاز داشتم) و به همین خاطر تمام مشخصاتم رو داشتن.
  این سری ایده ش این بود که میتونه برای بیمه ماشین منو گول بزنه و طوری وانمود کرد که میدونه من ماشین دارم و …. آدرس رو هم که میدونست!
  ولی خیلی راحت گفتم ماشین ندارم و اونم بدون اینکه ادامه بده یا حداقل خداحافظی کنه خیلی بیشرمانه تلفن رو قطع کرد!

 • Yeki

  من سربازی روبه عنوان مامور در یکی از ادارات دولتی میگذرونم

  گاهی یه سری فرم و اطلاعات به ما میدن تا مصحابه تلفنی با کسایی که متقاضی وام هستن انجام بدیم

  بعضی موقع ها صرفا خودم رو معرفی میکردم و از طرف مقابل میپرسیدم “شما درخواست وام دادید؟” همین! و کلی اطلاعات ( یه فرم چند صحفه ای ) رو درباره خودش و خانوادش میگرفتم، وخیلی راحت هم جواب میگرفتم کمتر از 10% مواقع از من میخواستن بیشتر خودم رو معرفی کنم یا درخواست اطلاعات دقیق تری کنن

 • Danial Baghaeian

  منم یه بار کارت امداد خودرو به قیمت ۹۰ تومن رفت توی پاچم.تازه ماشین خریده بودیم و هر چند وقت یه بار از پارس خودرو تماس می گرفتن سوال جواب می کردن،نظر سنجی می کردن و …
  بعد یه بار یکی زنگ زد بابت کارت امداد خودرو،منم فکر کردم مثل دفعه های پیش واقعیه.وقتی اومد دم در خونه و پولش رو دادم تازه فهمیدم تا کجا رفته توی پاچم