قدم ششم چالش کتابخوانی ۱۳۹۴: ارباب حلقه‌ها

book1394_6

در قدم ششم قرار بود کتابی بخونم که قبلا فیلمش رو دیده‌ام و انتخابم تقریبا از لحظه شروع چالش کتاب ۹۴ مشخص بود: ارباب حلقه‌ها.

دلیل این انتخاب به طور خاص یک صحنه از فیلم بود. جایی که گاندالف با بارلاگز در حال مبارزه است که در نهایت منجر به پرتاب شدن هر دوشون به پرتگاه سقوط می‌کنن. برام جالب بود که نویسنده چنین صحنه فوق العاده در فیلم رو چطوری می تونه با کلمات توضیح بده. مثلا بنویسه «و همانطور که بارلاگز در حال پایین افتادن بود، شلاق آتشینش را به سمت گاندالف پرتاب کرد. نوک شلاق به پای گاندالف پیچید و جادوگر را هم به همراه هیولا به اعماق دره کشید»؟! این بود که همیشه دوست داشتم این کتاب رو بخونم.

توی قدم ششم چالش کتابخوانی به سراغ کتاب‌های ارباب حلقه‌ها از جی.آر.آر.تالکین رفتم و حسابی هم لذت بردم. مثل اکثریت قریب به اتفاق موارد دیگه، کتاب‌ها بسیار بهتر از فیلم بودن و خواننده رو در دنیایی از شجاعت، شهامت، دوستی و امید غرق می‌کردن. سبک نوشتن بسیار خاص و انگلیسی استفاده شده [برای سطح سواد من] نسبتا سخت بود اما این باعث نمی‌شد از خوندن کتاب لذت نبرین. توصیف‌های مفصل و دقیق آدم رو یاد رمان های کلاسیک می‌ندازن و تازه می‌فهمین چرا این کتاب برای بعضی ها حکم انجیل ادبیات فانتزی رو داره. انگلیسی سخت کتاب باعث شد من فقط به خوندن جلد اول یعنی یک سوم داستان اصلی راضی بشم و به جای دو جلد بعد یکبار دیگه فیلم‌ها رو نگاه کنم ولی تجربه خوندن ارباب حلقه‌ها به انگلیسی تجربه بسیار خوبی بود.

 • این مجموعه خیلی عالیه و تازه یاران حلقه بهترین کتابش نیست. توصیه می‌کنم دو جلد بعدی رو حتماً بخونی. از اون‌جایی که ترجمه‌ای که ازش شده هم خیلی خیلی خوبه، می‌تونی به مترجم اعتماد کنی و متن ترجمه‌شده رو بخونی.

 • سوشیانت زوارزاده

  سری نغمه‌ای از آتش و یخ یا همون گیم آو ترونز. رمان خداوند الموت که درباره حسن صباح هستش

 • فرهاد

  من فیلم هری پاتر دیدم خیلی خوشم اومد وقتی کتاب هایش رو خوندم متوجه شدم که چقدر فیلم های ساخته شده از روی کتاب متفاوت اند، کتاب های تخیلی و فانتزی خوندنشون خیلی لذت داره،

  • pishu

   دقیقا فیلم های خیلی خیلی ضعیف تر از کتاب ها هستن و مخصوصا تو هری پاتر کتابش کجا و فیلمش کجا کاش یه سریال 70 قسمتی میساختن و فیلم نامه هم نمیخواست همین کتاب رو تبدیل میکردن به فیلم نامه و تغیرات از خود توش نمیدادن
   منم فیلمشو دیدم هم کتابشو خوندم تازه دیدم با فیلم چه کلاه گشادی سر آدم میره یک دهم کتاب هم محتوی نداره فیلم

 • Mohammad S. Babaei

  من The Song of Ice and Fire رو شروع کردم که تا الان 5 جلدش اومده. هر شب هم می خوندم تا وسط کتاب یک رفتم ولی آروم آروم ازش جدا شدم :| لذت کتاب واقعا یه چیز دیگه است که فیلم اصلا نمی تونه اون لذت رو ببخشه. صنحه هائی هست که فقط توی کتاب منظور واقعی اش رو متوجه میشی.

 • پارمیدا مـ

  واسه من فقط سه تا کتاب مونده تا تموم بشه، ولی هنوز کتابی که نویسنده اش حروف اول اسم و فامیلش با من یکی باشه و کتابش ترجمه شده باشه، پیدا نکردم. آیا اگه فقط اول اسم یا فامیلمون یکی باشه هم قبوله؟؟

 • ایمان

  با خوندن این کتاب بخشی از عمرت کامل شد. تبریک میگم :دی
  ضمناً ترجمه‌ی فارسیش هم فوق العاده وفادار به متنه و تجربه‌اش بی ضرر.

 • pishu

  بعد از خوندن این کتاب به انگلیسی مطمئن باش تا یه ماه دیگه پیشرفت شگرفی تو زبانت رخ میده (مغز اینجوریه و با تاخیر یادگیری اساسی توش اتفاق میفته)
  بهترین کار رو کردی . بعدا هم یکی دو تا کتاب رمان و اینا بخونی کامل زبانت میشه یه چیزی در حد خود خارجی ها برای کلمات تخصصی هم چند تا کتاب تخصصی بخونی دیگه میتونی بگی (آمریکایی-انگلیسی) هستم بنا به لهجت
  منم میخوام این کار رو بکنم به بقیه هم پیشنهاد میدم داستان های کوچیک دو صفحه ای به انگلیسی بگیرن بخونن
  تکرار طوطی وار کلمات هیچ کمکی به یاد گیری نمیکنه البته باید پایه رو داشته باشین ولی همین رو وقتی تو یه متن معنا دار مثل داستان میخونین کلی فرق داره