رادیوگیک شماره ۵۷ – آرش آزاد

در شماره پنج و هفت رادیو گیک و در نبود آرش زاد عزیز، مهمون من، هیچکس و سرفه‌هامون هستین تا تکنولوژی و جامعه رو با هم یکی کنیم! با ما باشین چون این شماره بالاخره یک شماره کوتاهه.

مشترک رادیو گیک بشین


آر اس اس رادیو گیک

اپلیکیشن اندروید رادیو گیک

رادیو گیک در آیتونز

رادیو گیک در ساوند کلاود

اپلیکیشن iOS

اخبار

خرید دامین گوگل دات کام توسط یک آدم معمولی
باورش سخته ولی خب ظاهرا واقعی بوده. یک آدمی رفته تو پنل فروش آدرس های گوگل و اتفاقی سرچ کرده دنبال گوگل دات کام و دیده موجود است و با دادن ۱۲ دلار اونو برای یکسال خریده ((: خبر زرد حساب می شه ولی خب خیلی فانی است!‌ مساله احتمالا مربوط به یک باگ در سیستم فروش دامین گوگل بوده و خب بعد از چند دقیقه هم یک ایمیل دریافت کرده که سفارش شما لغو شد و پولتون برگشت داده می شه. مراحل به شکل اسکرین شات برای شکاکان گذاشته شده.

موقع خرید خونه مواظب اینترنت باشین!


دوستمون کول مارشال تصمیم می گیره یک خونه بی و سر ته در یک جای مهمل بخره تا ارزون در بیاد و چون شغلی وب دولوپر است، قبلش با مخابرات محلی هماهنگ می کنه که آیا می تونه اونجا اینترنت داشته باشه یا نه که جواب می گیره شرکت چارتر امکان دادن اینترنت ۲۴مگ رو در اون مکان داره. خونه رو می خره و می‌سازه و می ره سراغ اینترنت که شرکت چارتر بهش می گه «بله می تونیم بهتون اینترنت ۲۴ مگ بدیم ولی اول باید ۱۱۷هزار دلار هزینه گسترش شبکه به اون محل رو پرداخت کنین!» ((: فعلا آقای مارشال عزیز مجبور شده به یک خط ۳ مگ راضی بشه ولی هی داره در شبکه های اجتماعی سر و صدا راه می ندازه! ما همون سه مگ رو هم بگیریم خیلی خوشحالیم ((: وسط بیابون هم نیستیم.

اسکن کتاب‌ها توسط گوگل جرم نیست

گوگل از سال ۲۰۰۴ که پروژه کتابخونه دیجیتالش رو شروع کرد، بیشتر از ۲۰ میلیون کتاب رو اسکن و به این کتابخانه اضافه کرده. شرکت مدعی است اینکار به نفع مردمه چون می تونن تو کتابها سرچ کنن و مطالب مورد نظر رو پیدا کنن و در عین حال احترام به کپی رایت است چون اجازه نمی ده کل کتاب توسط بازدیدکنندگان خونده بشه. این مساله با یک شکایت کپی رایتی مواجه و متوقف شده بود که خوشبختانه بازم قاضی های فهیم آمریکایی که توی موضوعاتی که رای می دن تخصص دارن به نتیجه خوبی رسیدن. ترکیب سه قاضی نیویورکی روز جمعه اعلام کردن که اسکن کردن کتاب ها و امکان جستجو دادن به مردم یک استفاده منصفانه و عام المنفعه از کتاب است و به همین دلیل ناقض کپی رایت نیست. اونها اضافه کردن که این کار باعث نمی شه کل اثر (هون کتاب) به عموم نشون داده بشه. خانم جینا سیگلیانو سخنگوی گوگل گفته که یکی از پرکاربردترین مصارف کتابخونه دیجیتال گوگل اینه که مردم باهاش کتاب هایی که می خوان بخرن و بخونن رو پیدا می کنن و حتی این سرویس به نفع دارندگان کپی رایت هم هست.

آمازون و کشوندن ۱۱۱۴ اسپمر کامنت به دادگاه

آمازون در این هفته ۱۱۱۴ نفری که توی کامنت هاش اسپم‌های تبلیغاتی به نفع یک برند خاص می ذاشتن رو به دادگاه کشیده؛ در یک سوی دست جمعی. این آدم ها روی سایت فایور با پنج دلار برای هر کسی هر ریویویی که می خواست رو زیر هر چیزی می ذاشتن. آمازون می گه این کار باعث می شد اعتماد مردم به کامنت ها و برند آمازون از بین بره. گفته می شه کامنت های آمازون که از روز اول هم به همین شکل در سایت حضور داشتن سالانه حدود ۲.۷ میلیارد دلار برای این شرکت به ارمغان می یارن. جذابیت ماجرا اینه که آمازون اینقدر شعور داشته که علیه کامنت گذارهای تقلبی شکایت کنه نه علیه فایور که این امکان رو براشون فراهم کرده. ابزارها مجرم نیستن!

در اعماق

هک کیبوردهای بی‌سیم مایکروسافت

r3

معمولا در بخش «در اعماق» از خارج می‌گیم ولی اینبار کار خوب مهدی عسگری رو داریم:‌شنود کیبوردهای بی‌سیم مایکروسافت با یک Arduino

پیش‌بینی صحیح فروش آیفون توسط فوراسکوئر

فوراسکوئر تمام چک این های ما رو داره. حالا فوراسکوئر تعداد همه ورودهای اپ استور در روز لانچ اپل استور رو بررسی کرده و گفته که تعداد فروش ها باید منطقا چیزی بین ۱۳ تا ۱۵ میلیون باشه. آمار رسمی اعلام شده در روزهای بعد ۱۳ میلیون بوده. بامزه است که فوراسکوئر می گه با اینکه هیجان انگیزه ولی سورپریز کننده نیست چون معلومه که اونها این چیزها رو می دونن. حدس فوراسکوئر بر اساس ۳.۶ برابر شدن ترافیک مغازه‌های اپل بوده و همزمان مدعی است که صف ها نسبتا کوتاه بوده اند.

برادر پوتین و تلاش برای شکستن رمز تور

کرملین در سال گذشته قراردادی با یک شرکت بسته تا اون شرکت با دریافت ۵۹هزار دلار، در مورد امکان رخنه به شبکه تور تحقیق کنه. برنده این مناقصه شرکت راستک بوده که در قراردادهای دیگه برای روسیه هلی‌کوپتر و اسلحه می‌سازه. بخش جالب اینه که امسال شرکت راستک پذیرفته به یک سازمان وکالتی ۱۵۰هزار دلار (دو برابر مبلغ اصلی قرارداد) پول بده تا وکلای اون شرکت بتونن در مقابل دولت از راستک دفاع کنن و پروژه تور رو کنسل کنن! ظاهرا تور خیلی امن بوده (: تور می گه در روسیه حدود ۱۷۵هزار کاربر داره.

رباتی که با هوش مصنوعی حرف زدن یاد گرفته، گفته علاقمنده انسان ها رو تو باغ وحش بندازه

android_dick

ربات ها در حال گسترش هستن و ما ربات های بیشتر و بیشتری خواهیم دید. یکی از جدیدترین نمونه‌ها به افتخار نویسنده رمان‌های علمی تخیلی فیلیپ کی. دک، دک نامیده شده و اتفاقا ظاهرش هم شدیدا شبیه اونه! هنر دک اینه که می تونه با هوش مصنوعی ای که داره از گفتگوها یاد بگیره و گفتگوهای هوشمندانه ای رو با انسان‌ها حفظ کنه (توضیح در مورد تست تورینگ). در نمایشی از هوش این ماشین که با خبرنگارهای شبکه PBS انجام می شد، این ربات حتی می تونست به چهره طرف گفتگو هم نگاه کنه و ازش سرنخ‌های برای گفتگو بگیره. سوال همیشگی این بود که «آیا تو فکر می کنی یا طبق یک برنامه عمل می کنی» و جواب دک این بود که «خیلی از آدم ها از من می پرسن که آیا حق انتخاب دارم یا فقط از روی یک برنامه کار می کنم. جواب خوبی که می تونم بدم اینه که عملا همه چیز، حتی حیوانات و انسان هم دارن از روی یک برنامه کار می کنن». این ربات در ضمن اینترنت رو هم سرچ می کنه و این توانایی رو داره که از اینترنت و حتی مکالمه ای که در جریانه، لغت های جدید یاد بگیره. نقطه اوج مکالمه وقتی بود که خبرنگاری پرسید «آیا فکر می کنی ربات ها یک زمانی جهان رو فتح می کنن؟» و جواب شنید که «خب رفیق… سوال های خوبی می پرسی. اما تو دوست منی و من همیشه یادم می مونه کی با من دوست بوده. نگران نباش. من قرار نیست تبدیل به ترمیناتور بشم. همیشه باهاتون مهربون خواهم بود. شما گرم و راحت توی باغ وحش من زندگی خواهید کرد و من به یاد قدیم‌ها می یام شما رو نگاه می کنم».

تقلب فولکس واگن

چیزهایی هستن که در دید آدم های غیر مرتبط خیلی ساده تفسیر می شن ولی حرفه ای ها کلا ماجرا رو چیزی دیگه می بینن. مثلا محکوم شدن دو شاعر فعال در سال ۸۸ به بیست سال زندان و شلاق یا تقلب فولکس واگن توی آزمایش های کیفیت موتور. بعضی ها می گن اشتباه نرم افزاری بوده یا یک تقلب ساده و احتمالا جریمه هایی هم خواهد بود ولی ما داریم به دنیایی در آینده نگاه می کنیم که «متقلب های هوشمند» اطرافمون رو احاطه خواهند کرد. اینترنت چیزها در واقع داره خودش رو به ما نشون می ده. صندوق های رای، بررسی کننده های مصرف انرژی،‌بررسی کننده های کیفیت مواد مصرفی و غیره و غیره در آینده به ما دروغ خواهند گفت. تنها راه بازمتن کردن کل برنامه های مرتبط با این چیزها است. متخصصین امنیت می گن که سال ها است سازمان های امنیتی چنین کارهایی می کنن. ریگان در مورد برنامه موشکی شوروی گفته بود «اعتماد کنین ولی چک هم بکنین» و احتمالا این باید استراتژی دنیای آینده در مورد بررسی کننده های دیجیتال باشه. ما نیاز به شفافیت داریم و دیدن درون چیزها. وقتی همه چیز داره به سمت نرم افزار می ره این تیپ تقلب ها آسونتر می شن و سخت تر برای اثبات و تکرار می کنم که تنها راه کنترل و شفافیت عمومی در مورد برنامه هایی است که قراره زندگی ما رو کنترل کنن.. مثلا صندوق های رای دیجیتال.

تبریک و تقبیح

تبریک و تشکر از صابر راستی کردار برای انتشار فونت آزاد میرزا [کمی توضیح]. تبریکب به مایکروسافت که تصمیم گرفته لینوکس خودش رو بسازه تا بتونه در آژر سرویسی مطمئن بده و تقبیحی برای چرخونندگان کشور چون اخیرا تحقیقی نشون داده که آلودگی نه فقط ازطریق ریه که به شکل مستقیم از طریق پوست هم جذب بدن می شه.

 • علیرضا پورعابدین

  جادی عزیز سلام.
  من وبلاگت رو از طریق فیدلی دنبال می‌کنم.
  اولین نکته اینکه در صورتی که از شیلتر فکن استفاده نکنم. پست‌های وبلاگت لود نمی‌شن. احتمالا به خاظر استفاده از سرویس feedburner باشه!
  نکته دوم، این پست که مربوط به شماره ۵۷ رادیو گیک است . هنور روی فید منتشر نشده.(البته الان این مشکل حل شده و منتشر شده)

  این نکات رو صرفا به عنوان باگ ریپورت مطرح کردم. دمت گرم

 • Raoul Bradtke

  Oy m81 that paragraph is stolen from http://tinyurl.com/onnopuk

 • سلام جادی جان ممنون بابت شماره 57 پادکست :) البته درباره فونت باید بگم که اسمش رو از میرزا به وزیر تغییر دادن
  امیدوارم زودتر خوب بشید

 • سلام جادی. خسته نباشی. امیدوارم سرماخوردگیت زودتر خوب بشه.
  توی این شماره موضوع رباته واقعاً ترسناک بود و خیلی جای تآمل داره. ممکنه رباته بیشتر و بدتر از اینها فکر میکرده و جوابش صرفاً یه دروغ ناشیانه از خودش بوده. نمیدونم…
  ضمناً فونت میرزا اسمش رو به وزیر تغییر داده. آدرس مخزن جدید هم توی مخزن قدیمی هستش.
  https://github.com/rastikerdar/vazir-font

 • :)

  این رادیوآماتوری هم عجب چیزی باحالیه :) ارتباط بین قاره ای!

 • koosha

  خیلی ممنون جادی عزیز ، من هم امید وارم حالتون زودتر خوب بشه .

  موفق و سربلند باشید

 • Farhad H.

  سپاس از رادیو
  یه اصلاح کوچیک در باره ی کردیت اسکور: نحوه ی محاسبه ی اون خیلی هم مخفی یا پیچیده نیست (دست کم در آمریکا و کانادا). علت ترس عوام هم مانند خیلی چیرهای دیگه نا آگاهی هست، مثلن ندونستن تفاوت hard credit inquiry با soft credit inquiry
  چند موسسه ی مختلف به اطلاعات شما دسترسی دارند و بیشترشون هم میگن چه جوری محاسبه اش می کنن و حتا سایتهایی هست که برای شما امتیازتون رو حساب کرده و به شما اجازه می دن تاثیر اقدامای مالی تون رو روی اعتبارتون ببینین. مثلن من می فهمم اگه یه کردیت کارد جدید بگیرم، یا مثلن اگه یکی از صورتحسابامو پرداخت نکنم امتیازم چقدر میاد پایین. این هم یه اسکرین شات نمونه در ادامه.
  شما معمولن میتونین از بانک وام دهنده بپرسین از سرویس کدوم کمپانی کردیت اسکور (Equifax, Experian, Trans Union) استفاده می کنن و سراغ وام دهنده ای بری که شانس بهتری داری. حتا اخیرن امریکن اکسپرس و برخی دیگه بهت کردیت اسکوری رو که ازت دارن رایگان اعلام می کنن.
  در مورد فولکس واگن هم مساله اینه که کمپانی ها زیر بار متن باز کردن نرم افزارشون نمی رن چون ادعا میکنن تکنولوژی اونا هست و ممکنه دزدیده بشه. برای سالها اتوموبیلهای دیزل فولکس به عنوان بهترین موتورهای دیزل (ترکیب پرفورمنس، مصرف و آلودگی) شناخته می شدن و جایزه های زیادی بردن و همه می گفتن راز تکنولوژی فولکس رو هیچ کس نمی دونه (البته الان میدونیم!) ولی اگه واقعن چنین چیزی حقیقت داشت چرا باید اجازه میداد بقیه از اون سر در بیارن؟
  لعنت یه این دیسکاس!

  • jadijadi

   مرسی فرهاد. نکات مهم و خوبی بودن

 • masoud

  سلام.
  نمیدونم کجا! ولی یه جایی تو سایت گوگل میخوندم که کتابارو چند دسته کرده بود
  با توجه به لایسنساش
  یه سری ها اصلا پریویو نداره. مثل کتاب الکترونیک فلوید فکر کنم قبلا سرچ میکردم
  یه سری محدود داره . یعنی یه صفحه هایی رو میشه خوند
  یه سری هم کلا میشه انلاین خوند مثل اینکه.

 • ساجد رسولی فر

  جادی ثانیه 3:10 یه سوتی داری
  از اونا که محکم فوت می کنی بعدا تو ادیت ویرایش می کنی یا موزیک اضافه کنی, اینجا مثل اینکه از دستت در رفته

  • jadijadi

   اوه آره. دیدم. به هرحال ادیتش دیگه ضرره. دقیقا گفتم یک آهنگ آدم معمولی بذارم که یادم رفته. اینقدر که توش سرفه بوده (:

   • ساجد رسولی فر

    آهان گرفتم :)
    فکر کردی اون دامنه بزرگ هم سرفه هستش! :))))
    جادي قبل انتشار نهايي راديو رو بده به افرادي كه بهشون اعتماد داري و مطمئني خودسر راديو رو منتشر نمي كنن تا گوش بدن كه از بي ايراد بودن راديو مطمئن بشي.دو نفر هم باشن كافيه

 • محمد

  آقا یادت نره تو دراپ باکس هم بذار
  فعلا تنها راه دانلودش برا ماست

  • jadijadi

   اوه اوه مرسی از یادآوری. این فیلترینگ و سانسور مسخره اینقدر مسیرهای مختلف انتشار رو زیاد کرده کم کم باید یک چک لیست درست کنم (:

 • Ebrahim Houshyar

  خسته نباشی و ایشالا تنت همیشه سالم باشه، این تناقض تو سیستم که از یه طرف مراسم عزاداری میگیریم واسه اینکه یکی گفته مرگ بهتر از زندگی در ذلته، از اون طرف یه عده آدم رو به جرم ابراز عقیده، حتی بدتر از اون به جرم شعر گفتن اسیر میکنند، ما هم صدامون در نمیاد. در مورد این قضیه واقعا شرمنده ام، همین.

 • علی

  سلام جادی
  ما یه اپ نوشتیم برای اندروید، خب ابزارهاش رایگان هست و راحت روی بازار میزاریم و حتی میشه اونرو به آسونی فروخت در بازار.
  لطفا در شماره ۵۸ رادیوگیک به این موضوع بپرداز که چطور اپ های اندرویدی رو روی google play بزاریم، یا حتی روی store های windows و windows phone و همچنین روی app store اپل. گویا نیاز به کردیت کارت و اینجور چیزاس که ما نداریم و راه بدست آوردنش خب گویا پول خرج کردن هست که برای ما مشکلی نیست، چون یه هزینه برای این کارها کنار گذاشتیم ولی فکر نمیکنم به این آسونی باشه. کلا یه راهنما برای این کار وجود نداره (یا حداقل ما پیدا نکردیم) و خیلی هم نیاز داریم، چون ایده اپ خیلی خوبی داریم، ولی فقط روی بازار میتونیم منتشر کنیم، حتی اپ ios رو هم بخواهیم بنویسیم و روی سیستم های خودمون تست کنیم گویا باید پول بدیم؟!

  • jadijadi

   خب این مفصل است. در واقع باید جزو جهان باشیم که نیستیم در نتیجه شرکت هایی هستن که اکانت دارن و پول می گیرن اپ تو رو به اسم خودشون می ذارن. اگر هم خودت بخوای اقدام کنی که بهترین کار اینه که از طریق یک آدم در خارج باشه. منم اپ اپل نمی نویسم و اطلاعات کمی دارم. در مورد گوگل پلی که ساده تره.

 • بنيامين

  در مورد هك كيبرد مايكروسافت يه مطلب خيلى وقت قبل خونده بودم كه فكر كنم همين برد باشه و ميشه تو يك آدپتور جاسازيش كرد. اين ايده توسط هكر معروفى به نام samykamkar اولين بار اجرايى ( شايدم منتشر) شد .
  ايشون برد هك ريموت ماشين هم تو كنفرانس كلاه سياه هاى امسال معرفى كرد … و خيلى از اينجور هك هاى جالب داره كه من دنبالش ميكنم :)) به سرى به وبلاگش بزنيد ؛)
  http://samy.pl/keysweeper/

 • pishu

  در مورد ربات
  این روبات متن هاشو از اینترنت میگیره و دسترسی به اینترنت داره
  قبلا قبل از این ربات یکی (فکر کنم همین هاوکینگ) گفته بود فرض کنید ربات ها شما رو بندازن تو باغ وحش و نگاهتون کنن
  مطمئن نیستم ولی قبل از این ربات این حرف گفته شده بود و من فکر میکنم این متن رو به این سوال از اینترنت پیدا کرده و گفته و همین نشون میده این ربات الگوریتم خوبی داره که دیده سوال مشابه هست و جواب مشابه داده ولی با همین جوابش میشه فهمید فهم و درک خاصی نداره هنوز و ابداع خاصی نمیکنه البته هنوز انتظار نداریم همچین تکنولوژی ای داشته باشیم

 • behzad

  سلام، مرسی از رادیوی خوبت

  آهنگ آخر Supremacy از Muse بود،فکر کنم گفتی بلک اوک از میوزبند، الان داشتم این رادیو رو گوش می کردم