قدم یازدهم چالش کتابخوانی ۱۳۹۴ – شطرنج برای ببرها

book1394_11

راستش انتخاب اینکه در قدم یازدهم چه چیزی رو بنویسم سخت بود. این چند وقت چند تا کتاب خوندم و خب در نهایت با توجه به علاقه فعلی به شطرنج، به نظرم معرفی کتاب شطرنج برای ببرها از سیمون وب در رده بندی «کتابی که به خاطر روی جلد انتخابش کرده باشم» از همه بامعنی تر بود؛ این کتاب رو واقعا فقط به خاطر عنوان عجیب و عکس عجیب روی جلدش انتخاب کردم؛ که البته از عکس روی جلد چاپ انگلیسی زشتتر و بی معنی تره.

babrha webb

نویسنده این کتاب کوتاه سیمون وب است و عزیزالله صالحی‌مقدم ترجمه اش کرده. کتاب مثل بسیاری کتاب‌های شطرنج دیگه چاپ انتشارات فرزین‌ است. با اینکه مثل هر کتاب شطرنج دیگه ای توی این کتاب هم بازی و کدنویسی و نوتیشن وجود داره (تو فارسی بهش چی می گیم؟) ولی در نهایت این کتاب یک کتاب است که می تونین تو تخت یا مبل لم بدین و از راست به چپ بخونینش. کتاب نگاهی روانشناسی داره به مسابقات شطرنج و مثلا بهتون توصیه می کنه که اگر با بازیکنی ضعیفتر بازی می کنین احساس نکنین که باید برای بردن هنر خاصی به خرج بدین یا اگر با بازیکنی خیلی قویتر بازی می کنین، پیگیری یک خط خیلی منطقی تقریبا به شکل یقین منجر به شکست شما می شه.

خوندن این کتاب لذت بخش بود و اگر علاقه ای به شطرنج دارین حتما توصیه می شه. دوست شطرنجی ام هم گفت که توی فارسی به این کتاب می گن «شطرنج برای بِبَرها» (:

شاید خلاصه کتاب این باشه که «علیه بازیکن بازی کنین نه علیه صفحه شطرنج»! این توصیه مرسومی در شطرنج نیست و منطقا هم کسی نمی تونه فقط با خوندن این کتاب و به موقع پا شدن از پشت میز و قدم زدن و نگاه کردن به طرفش و ورزش کردن و … در هیچ تورنمنت شطرنجی به نتیجه فوق العاده ای برسه اما مطمئنا هر کسی که شطرنج بازی کنه، می تونه از این کتاب لذت ببره و ایده بگیره.

 • مجددا خیلی خوشحالم که توی وبلاگ خوبت در مورد شطرنج هم می‌نویسی و حتما اینکار رو ادامه بده.
  در مورد «نوتیشن»، به عمل نوشتن بازی توی مسابقه «ثبت کردن بازی» می‌گن در اصطلاح و به برگه‌ای که توش ثبت می‌کنن هم برگهٔ ثبت می‌گن! (و توی مسابقات نسبتا معتبر در پایان بازی دو طرف برگه ثبت همدیگه رو امضا می‌کنن)
  در مورد خلاصه‌ای هم که از کتاب گفتی، اتفاقا به نظر من برعکسه؛ یعنی ما مقابل صفحه شطرنج بازی می‌کنیم و نباید به حریف کاری داشته باشیم. اینکه حریف آماتوره یا استادبزرگ نباید توی منطق بازی یه بازیکن باتجربه تأثیری داشته باشه..

  • Mojgan

   دوست عزیز، جادی معادل فارسی نوتیشن رو پرسیدند نه مفهومش رو!شما که یک پاراگراف گفتی! :)

   • همهٔ متنی که نوشتم جواب به پرسش «نوتیشن» نبود.. به هرحال اگه متنی طولانیه، می‌شه نخوندش! :)

    • Mojgan

     { در مورد «نوتیشن»، به عمل نوشتن بازی توی مسابقه «ثبت کردن بازی» می‌گن در اصطلاح و به برگه‌ای که توش ثبت می‌کنن هم برگهٔ ثبت می‌گن! (و توی مسابقات نسبتا معتبر در پایان بازی دو طرف برگه ثبت همدیگه رو امضا می‌کنن) } — آیا این معادل فارسی نوتیشن است؟!

  • KI

   مرسی؛ توضیح خوبی بود. یه چی یاد گرفتم.

   @جادی، جا داره توی رادیوگیگ به این بپردازی: https://www.b.agilob.net/such-address-many-dig-on-linux-wow/

 • سلام
  جادی شدیداً به این چالش کتاب‌خوانیت حسودیم میشه. امیدوارم سال جدید بتونم تا حدودی بهش عمل کنم.

 • SAM3R

  میشه کتاب یا سایت خاصی برای شروع یادگیری شطرنج معرفی کنید

  • jadijadi

   ببخشید که دیر جواب می دم. حتما یک چیز مفصل می نویسم در موردش.

   • SAM3R

    تشکر. بی صبرانه منتظرم.