نظر کارگروه بازداشت خودسرانه سازمان ملل مورد آسانژ

assange

بالاخره رای‌ای که چند روزی است ازش حرف زده می‌شه اعلام شد. کارگروه سازمان ملل رای داد که حقوق اولیه و آزادی‌های جولین آسانژ توسط دولت‌های انگلستان و سوئد نقض شده. آسانژ این حکم رو «موفقیت چشمگیر» خونده و وزیر امور خارجه انگلستان اون رو «مضحک».

ماجرا – از دید من – اینه که موسس ویکی لیکس بعد از فشارهایی که سایتش به دولت‌های مختف از جمله آمریکا آورد با فشار آمریکا مواجه شد. این فشار از طریق یک شکایت پیچیده توی سوئد بود: شکایت نسبت به تجاوز. همه منابع در توصیف بحث تجاوز ناتوان بودن چون شکایت در سوئد و بر اساس قوانین بسیار پیچیده سوئد بود؛ تا جایی که یادمه چیزی شبیه به اینکه «به من گفته بود از کاندوم استفاده می کنه ولی نکرد». مطمئنا اینکار درست نیست ولی یک تعقیب قضایی در چند کشور به خاطر این اتهام، احتمالا فقط ممکنه دامن کسی مثل آسانژ رو بگیره.

بعد از این ماجراها و چند بار بازداشت موقت آسانژ و دادگاه ها و … آسانژ به سفارت اکوادور در انگلیس رفت و اونجا پناه گرفت – در کشورهای دیگه سفارت جای محترمی است و کسی نمی تونه وارد سفارت یک کشور دیگه بشه و یک متهم رو دستگیر کنه. حالا پلیس انگلیس اعلام کرده که نظر کارگروه بازداشت خودسرانه سازمان ملل در این مورد مهم نیست و آسانژ به محض خروج از سفارت دستگیر خواهد شد.

این کارگروه که متشکل از پنج متخصص است از سال ۱۹۹۱ ایجاد شده تا در مورد شکایت بازداشت خودسرانه نظر بده. آسانژ در ۲۰۱۴ و بعد از سه سال که در سفارت اکوادور پناه گرفته بود، این شکایت رو کرد و حالا خوشحالیم که جوابش رو گرفته: بازداشت آسانژ مصداق بازداشت خودسرانه است.

مرتبط

 • سوشیانت زوارزاده

  امیدوارم آزاد باشه به دور از ترس از آمریکا و سوئد

 • omid

  خوک های طبقه حاکم دوست دارند جولیان عزیز همیشه در بند داشته باشه چرا که اون نمادی است برجسته از کسانی که جرأت می کنند که پنهاکاری ها و جنگ افروزهای خودسرانه دولت ها رو به چالش بکشند و حق مردم در دسترسی به اطلاعات رو به کرسی بنشانند . خبر خوبیه که الان دیگه سازمان ملل هم جلوی این زورگیری شنیع موضوع گرفته.

 • نامی

  برای کاملتر شدن بحث، تا جایی که من یادم میاد دو اتهام دیگر آسانژ این بود

  یکی تماس یا فشردن آلت تناسلی خودش به کسی که باهاش سکس توام با رضایت داشته بعد از خوابیدن پارتنرش

  دیگری استفاده از وزنش برای انداختن پارتنرش روی تخت در میان سکس همراه با رضایت (یعنی دقیقا مشابه همون صحنه های که تو فیلمها که به نشونه خیلی هات بودن و پرهیجان بودن سکس نشون میدن)

  تو رسانه های فارسی خوندم که دو تا از جرمهاش (نمیدونم کدوم) به دلیل کم اهمیت بودن مشمول مرور زمان شدن و فقط یکی قابل پیگیری قضایی هست.

  این طور که من قوانین رو میفهمم، تو سوئد به طور بالقوه مرد همیشه مجرم و
  تجاوز کار جنسی هست، فقط ظاهرا شعور و انسانیت زنهای سوئدی باعث میشه همه
  مردا تو زندان نباشن. به هر حال سوئد یکی از کشورها با بیشترین گزارش تجاوز جنسی هست که به نظرم احتمالا مربوط به نوع تعریف تجاوز هست.

  از نظر من با توجه به تفاوت مفهومی که تجاوز تو قوانین سوئد با خیلی کشورهای دیگه داره معرفی آسانژ مثلا تو رسانه های فارسی به عنوان متهم تجاوز جنسی بدون هیچ توضیح بیشتری نمونه شیطنت رسانه ای و جهت گیری نا عادلانه ست.

 • Hirad

  جالبه که بگم که در همین کشور سوئد، سال گذشته، دادگاه مردی که به دختری ۱۳ ساله تجاوز کرده بود رو تبرئه کرد. دلیل دادگاه این بود که فیزیک اون دختر به یک دختر ۱۳ ساله نمیخوره و به نظر بزرگتر میاد! به همین راحتی! تنها بخاطر داشتن جثه بزرگتر از میانگین اون سن، یک متجاوز تبرئه شد!
  کاملا واضحه که تحت تعقیب قرار دادن آسانژ فقط و فقط بخاطر خوش خدمتی به آمریکا صورت گرفته و بس.