دولت ایالات متحده، کنترل اینترنت را تحویل آیکن داد

icann

چهل و هفت سال قبل که اینترنت رو ساختن، قرار شد دپارتمان بازرگانی ایالات متحده آمریکا، مسوولیت کنترل و قانونگذاری اون رو بر عهده بگیره. بعدها در ۱۹۹۸ موسسه ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) تاسیس شد تا زیر نظر این دپارتمان دولت آمریکا، مسوولیت اختصاص اسم‌ها بر اینترنت رو بر عهده داشته باشه. همون چیزی که باعث می شه چیزی به اسم jadi.net به سایت من برسه (اگر سانسورچی بذاره).

این قرارداد دیروز تموم شد و حالا دپارتمان بازرگانی دولت آمریکا، نقش خودش رو کاملا به آیکن واگذار کرده – سازمانی در مقابل بخش های اقتصادی، سیاسی، ارتباطی، جامعه مدنی و غیره از سراسر جهان پاسخگو است.البته این مساله هنوز به طور کامل اتفاق نیافتاده و بعضی از سیاستمدارهای آمریکا هم سعی کردن جلوی اینکه «اوباما اینترنت رو به جان تحویل بده» بایستن. اونها می‌گن:

ما نگران این هستیم کشورهای تمامیت‌خواه مانند روسیه و چین و ایران بتوانند جلوی داشتن یک اینترنت آزاد و باز را بگیرند […] رییس جمهور اجازه ندارد نقش پیشروی آمریکا در تضمین اینکه اینترنت محلی برای آزادی عقاید باشد را تقدیم کشورهای دیگر کند.

البته در حالت عادی اتفاقی که افتاده تاثیر خاصی روی اینترنت نمی‌ذاره چون آیکن هم سازمانی است داخل آمریکا و متعد به اجرای قوانین اون کشور. مثلا در مورد سایت کیک اس تورنت، اف بی آی آمریکا به راحتی تونست دامین cr که متعلق به کاستاریکا بود رو تعلیق کنه و این اتفاق بازهم تکرار خواهد شد.

کشورهای مختلفی در طول سال‌های اخیر دنبال این بودن که انحصار آمریکا به کنترل دامین‌های اینترنت رو به کنترلی غیرمتمرکز تر تبدیل کنن چون اصولا ایده اینترنت، ابزاری غیرمتمرکز و دور از مرکزیت بوده. این مساله هم از طرف کشورهای مدرن و دموکراتیک اروپایی پیگیری می‌شد و هم از طرف کشورهایی مثل ما که معلومه هر جا بتونن ترجیح می دن کنترل بیشتری داشته باشن (مثلا به جای فیلتر کردن یک دامین در کشور خودشون، بتونن کلا اون دامین رو از اینترنت حذف کنن یا برای خودشون بردارن).

پایان قرارداد وزارت بازرگانی آمریکا و انتقال کنترل روت زون های اینترنت به یک سازمان مستقل از حکومت ایالات متحده شاید در زندگی روزمره هیچ کس تفاوت محسوسی ایجاد نکنه ولی قدم جالبی است در خلع ید یک حکومت از قدرتی که داره،‌ فقط به خاطر پایان یافتن یک قرارداد – اونهم روی چیزی مثل اینترنت و در شرایطی که می شد هزار مدل استدلال کرد که «حالا در شرایط بحران هستیم پس فعلا…».

 • منو یاد بحث سر اقتصاد آزاد میندازه:)
  لزوما اقتصاد آزاد دردی رو دوا نمیکنه ولی اقتصاد امروزی هم اقتصاد خوبی نیست بیشتر مردم خورده میشن و تموم میشن حالا هر نوعی باشه هرنوعی از سرمایه داری تا کمونیستی (اگه هنوز بشه حسابش کرد) و اقتصاد رانتی (اگه اقتصاد حسابش نکنیم ایران حذف میشه). اقتصاد آزادم که توی خیلی موارد حتی میتونه تضاد طبقاتی ببره بالاتر و به قشر پایین خیلی فشار بیاره مثل قیمت خونه و اجاره خونه آزاد و ….

  این اینترنتم شده همین آزادش کنن عموسانسورچیا وضعشون بهترم میشه بقول خودت و کلا چکه قطره ام میره و اینترنتای ملی شکل میگیره:)) که هنوز نفهمیدم اینترنت ملی معنیش چیه! همونطور که کره زمین ملی برام معنی نمیده! یا کهکشان ملی:))

  از طرفیم انحصار که باشه همش دست عموسام میوفته! عموسامم که میدونی همش میگه من تورو میخوام!

  آقا این بشریت از ریشه نیاز به دوا داره کلا!:)

 • بابک

  سلاک جادی
  یه سوال داشتم شما هم مثل همیشه جواب نده !!!!!!
  میخام از ویندوز مهاجرت کنم به لینوکس
  اما یه سری مشکلات دارم
  مثلا من همیشه دانلود شبانه دارم و دانلود منیجری مثل idm لازم دارم
  و چندتا نرم افزار دیگه
  میخاستم کمکم کنی و این نرم افزار ها رو معرفی کنی
  ممنون

  • Mohammad Seif

   دکتر گوگل … :)

   • بابک

    گشتم
    چندتا دیدم اما به دردم نخوردن !!
    اونجوری ک من میخاستم نبودن یا ناقص بودن یا در حد idm یا نزدیک به اون نبودن !

    • Hamed Khoramyar
     • بابک

      تشکر
      من همه اینا رو دیدم و تست کردم اما حتی نزدیک idm هم نیست !