شطرنج و حجاب و ایران

شطرنج در ایران در وضعیت مناسبی است – حداقل به نظر من که یک علاقمند عمومی اش هستم. ما نتایج خوبی داشتیم و اتفاقا زنان شطرنج باز ایرانی هم چند موفقیت قابل قبول یا حتی درخشان در یکی دوسال اخیر داشتن. حالا هم قرار شده مسابقات قهرمانی زنان جهان در ایران برگزار بشه ولی چندین نفر معترض هستن، بخصوص قهرمان زنان آمریکا، نازی پایکیدزه. مشکل اصلی هم با حجاب اجباری است.

حجاب به دو شکل موضوع بحثه. اولیش اینه که شطرنج بازی‌ای است شدیدا وابسته به شرایط محیطی بازیکن.

fischer24-spassky

عکس بالا یکی از پر تنش‌ترین بازی‌های شطرنج جهان بین فیشر و اسپارسکی است که عملا بخشی از جنگ سرد بود. توی این بازی فیشر که پشت میز حاضر نشد. داور درست در لحظه همین عکس، ساعتش رو زد و بعد از یکساعت اون رو بازنده اعلام کرد. مشکل فیشر برای حاضر نشدن این بود:‌ صدای دوربین‌های تلویزیون باعث می‌شه من نتونم تمرکز کنم پس تا وقتی دوربین‌ها اینجا باشن، من بازی نمی‌کنم چون تمرکز ندارم. حالا حجاب هم بخشی از این استدلال است. اگر قراره بازیکنی به حداکثر پرفرمنسش در مسابقات جهانی برسه،‌ بالشتش رو هم با خودش به مسابقات میاره و مطمئنا در این شرایط اجبار حجاب به یک بازیکن، معقول نیست.

اما حرف اصلی بازیکن قهرمان آمریکا اینه که از نظرش مجبور کردن آدم‌ها به داشتن حجاب، نقض حقوق اولیه اونها است و نازی پایکیدزه می‌گه علاقمند نیست در تحقق این شرایط سهیم باشه. حرفش هم آزاد کردن زنان ایران و اینها نیست. به سادگی می گه به نظرش مسابقات زنان نباید در کشوری برگزار بشه که زنان توش حق انتخاب پوشش ندارن و اگر قراره اون بیاد و روسری سر کنه تا بتونه مسابقه بده، ترجیح می‌ده نیاد.

فیده (فدراسیون جهانی شطرنج)‌ هم موضع محکمی نگرفته و با یکی به نعل و یکی به میخ گفته که سعی می کنه همه گزینه‌ها رو بررسی کنه تا شرایط مسابقه به نحو مناسبی ایجاد بشه. سوزان پولگار رییس کمیته زنان فیده هم گفته که در جریان تصمیم گیری حضور نداشته و الان هم نظر رسمی در این مورد اعلام نکرده.

از نظر شخصی من حرف نازی کاملا قابل درک است. من مسابقات گرندپری رو از نزدیک رفتم و دیدم و در روزهای اول مشکل بازیکنان با حجابشون کاملا محسوس بود ولی این اصل ماجرا نیست. حرف پایکیدزه بیشتر از بحث های فنی بر سر اخلاق است و می گه علاقمند نیست حقوق پایه‌ای‌اش رو زیر پا بذاره تا بتونه مسابقه بده. ما به عنوان ایرانی این برامون سنگین تموم می شه چون یکی داره بهمون می گه «شما حقوق اولیه رو هم در کشورتون ندارین» ولی خب… ما تنها کشوری در جهان هستیم که توش نه فقط پوشوندن سر تحت عنوان حجاب اجباریه که برای حفظ این اجبار، قانونگذار شلاق رو به عنوان ابزار جریمه متخلفان استفاده کرده.

مطمئنا اگر این مسابقات در ایران برگزار نشه برای منم جالب نیست ولی دیدن اینکه یکی حاضره از یکی از مهترین مسابقات جهانی اش بگذره ولی نپذیره که حجاب اجباری سر کنه، یادآوری خوبی به من است که چرا ما، ما شده ایم. راستش بیشترین مخالفتی که من از طرف جامعه ایرانی با این جریان می بینم دو مورد بوده: ۱) به ما ایرانی ها توهین شده که بهمون گفتن حجاب اجباری داشتن توهین به ما است و ۲) جلوی ورزش زنان در ایران گرفته شده

در مورد اولی که خب … اصلا هم بعید نیست شروع کنیم به داستان سرایی که اصلا خودمون حجاب اجباری رو انتخاب کردیم تا حس نکنیم تحقیر شده ایم. کسی دوست نداره به چیزی مجبور بشه و وقتی هم مجبور بشه دوست نداره حداقل همه بفهمن. در مورد دوم هم همین چند ماهه اخبار رسمی گفتن زنان اجازه ندارن برن فوتبال نگاه کنن، زن فلانی اجازه نداره بره مسابقه جهانی چون شوهرش دوست نداره و شورای برون مرزی مخالف سفر زنان ایران به فلان کشور بوده و فلان آدم گفته افتخار زن نیست که قهرمان فلان جا بشه. واقعیت امر اینه که اگر نگران این هستیم که ورزش در ایران برای زنان محدود شده، میدون های خیلی جدی تری منتظر ما است.

حالا… وسط این بحث ها این سه خبر رو هم داشته باشین که حداقل اخبار شطرنجی مون کامل باشه:

زیاد هم حرص نخوریم. فدراسیون جهانی شطرنج خیلی هم چیز جدی و محکمی نیست. آدم ها هم با هم کنار می یان. مسابقات شطرنج تا حدی شبیه بوکس حرفه ای است. یک سیستم نسبتا سرگرم کننده بدون قواعد بسیار پیچیده برای برگزاری مسابقه. حداقل خوبی این مساله از نظر من این بود که یادمون انداخت چقدر برای بعضی ها عجیبه که لازم باشن بیان به تنها کشوری در جهان که توش روسری | چادر | مقنعه زوری است و نیمی از جمعیت حتی حق ندارم پایه ای ترین بخش های لباسشون رو خودشون انتخاب کنن. شطرنج میاد و می ره (:

 • مصطفی

  به نظرِ من کلی از بحث‌های مخالف از اون‌جایی شروع شد که عده‌ای به این بهانه شروع کردند به راه انداختن «کمپینی» که مسابقاتِ ورزشیِ زنان به میزبانیِ ایران رو تحریم کنیم، چون حتی برای زنانِ خارجی هم محدودیت ایجاد می‌کنه. حرف اشتباه نیست و این محدودیت ظالمانه‌س. ولی این دقیقا همون چیزی‌ه که اجبار کننده‌ی حجاب هم در بلندمدت ازش راضی خواهد بود: محدودتر کردنِ هر چه بیش‌تر زنانی که با همه‌ی موانع در چنین فعالیت‌هایی شرکت می‌کنند.

  • Athelstan Wulfstan

   به نظر من به هیچ عنوان جمهوری اسلامی با ورزش زنان مخالفتی نداره
   شما فتواها و حرفای چند تا آخوندو به عنوان موضع رسمی حکومت نباید تلقی کنید
   اینکه زن ایرانی با حجاب بره مدال بیاره، باعث میشه تا ج.ا بتونه پروپاگاندای خوبی دربارهٔ اینکه حجاب محدودیت نیست راه بندازه
   اینکه این مسابقات تحریم بشن و خوراک تبلیغاتیشو از دست بده، براش بدترین چیزه

 • Mahdi Aryayi

  با نظرت موافقم و به تصمیم نازی پایکیدزه احترام می‌ذارم
  فقط می‌خوام بگم فراموش نکنیم لباس پوشیدن در هر شکلش و به هر اندازه یه جور قرارداد بشریه و اگه قرار باشه «طبیعی» به قضیه نگاه کنیم همه آدمها لخت به دنیا میان! و همینکه شما مجبور هستید برای حضور در اجتماع چیزی بپوشید (به جز محافظت در برابر گرما و سرما و …) یه جور محدودیت فرهنگی خودخواسته است و فقط میزانش تو کشورهای مختلف فرق می‌کنه
  فرض کنیم شطرنج بازی وجود داره که فقط وقتی لخته می‌تونه تمرکز کنه و تماس هر نوع پارچه با بدنش تمرکزش رو به هم می‌زنه! … از نظر اون هم ممکنه شرکت در مسابقاتی که شرکت کنندگان مجبور به پوشیدن لباس هستند غیراخلاقی و ظالمانه به نظر بیاد!

  • Saman Jafari

   نکته اینه که از 195 کشور جهان تقریبا همه ی کشورها به جز ایران یه عرف رو برای لباس پوشیدن دارن و اون شطرنج بازها 364 روز سالشون رو با اون لباسها سر میکنن و بازی میکنن و حالا باید کل اون سیستم رو تغییر بدن. به عبارت دیگه برای رفتن به 160-170 کشور دیگه از لحاظ پوششی مشکل خاصی ندارن و نباید چیزی رو تغییر بدن. مشکل اصلی همینه که ماها تو این زمینه شدیم تافته ی جدا بافته و کلا عرف معمول نود و چند درصد جهان رو قبول نداریم.

  • فرهاد

   ببین مسایل قاطی نکن! یک چیزی که تا حالا استفاده نکردی بعد قراه توی یک روز حساس استفاده کنی خیلی روی اعصاب هست! حتی دخترهای ایرانی هم بعضی مواقع با اینکه مدت هاست ازش استفاده می کنند از دستش ناراحت می شوند!‌

   یک مثال می زنم برو انجام بده نتیجه گرفتی بیا بگو!
   فرض کن تمام عمرت کفش اسپورت راحت پوشیدی و پیاده رفتی خیابان! بعد یک روز که خواستی بری یک کفش تمام چرم دستساز بپوش حتی زیره و کفی چرم! دیوانه می شی وقتی می ری و میای! در حالی که قدیمی ها بهش عادت دارند.

   طرف قهرمان المپیک بود توی المپیک ریو خراب کرد ! چون کفت مسکن تزریق کرده و درد زانوش از بین رفته ! خبرنگار گفت این خوبه که! گفت من 1 سال با درد زانو تمرین کردم و امروز درد نداشتم اصلا نتونستم تمرکز کنم! اصلا نشد!

  • Mojgan

   حالا یعنی چون در آمریکا حجاب اجباری وجود نداره دیده شده که کسی لخت توی مسابقات شرکت کنه؟؟!سفسطه موقوف!

 • راجب تصویر بالا، فیلم Pawn Sacrifice رو ببینید، ساخت 2014 هست و یکی از بهترین فیلم‌های اون سال بود که بنظرم بهش کم لطفی شد، شرایط اون مسابقه و حال و هواش رو هم خیلی خبو توضیح میده، البته بیشتر از نگاه آمریکایی (فیشر) تا روسی.
  imdb: http://www.imdb.com/title/tt1596345/

 • قانون حجاب درست یا غلط در ایران وجود داره و سفر به یک کشور به معنای احترام گذاشتن به قوانین اش هست.
  من در مورد حجاب نظری ندارم ولی وقتی اکثریت طبق یک چارچوب دموکراتیک قانونی برای خودشون تصویب می کنند حداقل هیچ دلیل ای برای رد یا تایید اون قانون جز نظر شخصی افراد وجود نداره.
  شاید شما بگی اجبار به حجاب چیز خوبی نیست ( نظر من هم همینه ) و من میگم اجبار به واکسیناسیون هم چیز خوبی نیست!. کدوم حرف درسته. هیچ چیز جز رای اکثریت نمیتونه مشخص کنه.
  می تونم بپرسم چرا اجبار به حجاب و یا سایر قوانین اشکال داره؟ حق انتخاب تا کجا باید باشه. تا وقتی نتونید به این سوالات پاسخ بدهید هر حرفی پز روشن فکری حساب میشه.

  • در مورد واکسیناسیون و بقیه موارد هم پاسخ کاملا روشنه:
   ۱.جامعه در مقابل کودکان مسئول است نه فقط پدر و مادرش.
   ۲.در مورد بزرگسالان چیزی مثل واکسن اجباری نیست.
   ۳.تنها یک قانون زمانی می‌تونه اجباری باشه که به دیگران آسیب برسونه.
   پ.ن:
   در مورد لحن صحبت کردن تمرین کنید. خواستم یه چیز تند در مورد لحنتون بنویسم که به شدت جلوی خودم رو گرفتم. :)

   • من سعی میکنم در مسیر روشن تر شدن گام بردارم:
    2. جامعه در برابر شهروندان بزرگسال خودش هم مسئول است. بدیهی است حجاب میتونه ایجاد مصونیت برای شهروندان کند. پس حفظ شهروندان از آسیب های اخلاقی و روحی میتوناد وظیفه حکومت تعریف شود!
    سوال اینه در مورد اخلاقیات و علوم انسانی طبق چه معیاری می تونیم بگیم که خوب هستند یا نیستند. حجاب باید وجود داشته باشد یا نه.
    روشنه هر کسی معیاری داره. چرا معیار من نادرست و معیار شما درسته؟
    روشنه که برای وجود حجاب هم مثل عدم وجودش دلایل ای عقلی وجود داره که از هر دو سو قابل اعتناست.

    • Mahsa

     با اينكه قانونگذار/حكومت در مقابل بزرگسال ها مسئوله شايد تا يه حدي موافق باشم ولي با اينكه حق داره براشون تصميمات اوليه زندگي رو بگيره كاملا مخالفم. ولي حتي در صورتي كه اين حرف درست باشه، به نظرم حكومت و قانونگذار هرگز حق اين رو نداره كه قانوني وضع كنه كه به سبب اون يه بخش بزرگي از جامعه محدود بشه، آسيب بيينه يا اتقاقي از اين دست. حتي اگر بپذيريم كه حجاب فوايدي هم داره آيا به نظر شما عادلانه ست كه از نيمي از جامعه بخوايم چنين از خودگذشتگي انجام بدن؟ يا بهتر بگم مجبورشون كنيم به چنين كاري؟
     در مورد نظر اولتون هم دوست دارم بگم كه قانون حجاب هرگز در يك چارچوب دموكراتيك و با نظر اكثريت تصويب نشده و با وجود اين همه معترضي هم كه داره هيچ گاه حتي به بررسي اين قانون فكر نشده چه برسه به تغيير يا حدفش.

    • مهدی

     چند تا نکته:
     برای درک معنا و نتیجه این اجبارها ی مقایسه درست اینه که به این فکر کنی که دخالت پدر و مادرت تو زندگی و انتخابهای شخصی تو تا چه اندازه حمایتی مفید و از کجا به بعد دخالتی مخربه. فرض کن تو این سن پدرت توی ی مهمونی رسمی وقتی میخایشیرنی سومت رو برداری بهت گوشزد کنه که حق نداری برش داری و اگر برداری بری خونه کمربند در انتظارته. فکرکنم موافق باشی که این رابطه پدرفرزندی بیماره و از اون فرزند اینگونه تربیت شده نمیشه انتظار رفتار سالم و بالغانه داشت ۰
     ۲. کار حکومت دخالت تو چی بپوشم مردمش نیست
     ۳. اون سلیقس که میتونه و خوبه که متفاوت باشه. درست مثل لباس پوشیدن چون نتیجش برای دیگران مخرب نیست. ولی توی منطق، ریاضی، قانونگذاری باید روش و معیار محکمی برای تشخیص درست و غلطت وجود داشته باشه.
     ۴.انسان متمدن سعی میکنه پیش فرضها رو بگذاره کنار و واقعیات رو بررسی کنه از زوایای مختلف به پرسش بگیره و اگر از محک انتقادها بسلامت بیرون اومد اونارو بکاربگیره. منطق اجبار و تحمیل انتخاب ی جامعه رشد یافته نیست

    • خب مشکل دقیقا برداشت اشتباه شما از مورد ۲ است. اینکه هر فردی چه آسیبی به خودش وارد می‌کنه وظیفه جامعه نیست، جامعه باید جلوی آسیب وارد شدن به دیگرانی رو از طریق یک فرد بگیره.
     اگر صحبت شما اینه که اگر کسی حجاب رو رعایت نکنه ممکنه از دید بعضی‌ها این مفهوم رو داشته باشه که به کسی آسیب وارد میشه که اونم دیگه یک بحث اجتماعی نیست و یک بحث کاملا علمی میشه که روانشناس‌ها و روانپزشک‌ها در اون متخصص هستند.
     در نهایت یک سؤال می‌پرسم و پاسخش رو بر عهده خودتون میذارم.
     در یک جامعه‌ از گرگ‌ها که تعدادی گوسفند در اون زندگی می‌کنند، آیا باید غذای شام مورد رای‌گیری قرار بگیره؟

   • اگر لحن صحبت ام نادرست بود و یا برداشت تندی ازش شد، عذرخواهی میکنم.

  • Mojgan

   قوانین بسیاری از آغاز بشریت بوده،دلیل نمیشه که درست باشه.برده داری هم جزو قوانین بود اما با تلاش انسان ها و در گذر زمان غیر قانونی اعلام شد.به هر چیزی که نباید احترام گذاشت!

 • Leila

  این داستان و بحث‌هایی‌ که در حاشیه ا‌ش شد یک بار دیگه یاد من میاره که چی‌ شد در ایران مردم زیر بار حجاب اجباری رفتن. ته دل اکثریت مردم ایران دعوا کردن سر یک روسری گذاشتن یا برداشتن ارزش بحث کردن نداره و نداشته. هر کس رو این قضیه اصرار کنه به سطحی بودن متهم میشه همینطور شد که انقلابی که “آزادی” یکی‌ از سه تا وعده اصلیش بود اولین قدم رو در محدود کردن آزادی‌های شهروندی رو با حجاب اجباری آغاز کرد. من در دوران بعد از انقلاب بزرگ شدم و زیر بار حجاب نرفتن در شرایط نسل من به معنی‌ محرومیت از همه حقوق مدنی بوده. اگر من امروز جای اون شطرنج بازی باشم که حق انتخاب داره همین کاری رو می‌کنم که اون میکنه و خیلی‌ نظرش برام محترم هست.

 • Alireza

  سلام
  1- در متن از رعایت نشدن حقوق اولیه صحبت کردید (به واسطه اجبار به ججاب) که نمیدونم منظور شما از حقوق اولیه چیست. اعلامیه جهانی حقوق بشر که چنین اصلی در مورد لباس و پوشش ندارد (اگر این اعلامیه را به عنوان حقوق پایه انسانها در جامعه در نظر بگیریم که معمولا همین طور هم هست)

  2- در آمریکا هم اکثر شرکت ها (مخصوصا شرکت های دولتی) قوانینی برای پوشش دارند. می‌توانید dress code ها را در مورد هر شرکت سرچ کنید. اینگونه نیست که هرکسی هرجور خواست لباس بپوشد و سر کار برود. بحث من این نیست که حجاب خوب است، بحث من قوانین و مقررات یه جامعه است (چه خوب باشند یا بد)

  3- اگر استدلال خانم پایکیدزه این باشد که “چون مجبورم در این مسابقات با حجاب شرکت کنم پس شرکت نخواهم کرد”، استدلال درستی است و هر فردی چنین حفی دارد. ولی اگر استدلال ایشان این است که “چون بازیکنان و زنان ایرانی اجازه ندارند بی حجاب باشند پس من شرکت نخواهم کرد” استدلال نادرستی است. خودِ باریکنان ایران تصمیم دارند که با شرایط و قوانین ایران در مسابقات شرکت کنند ولی یک نفر دیگر بیاید بگوید چون شما قوانین کشورتان را (حتی بنا به اجبار) رعایت میکنید پس با شما مسابقه نمیدهم!؟ و مسابقه را تحریم میکنم!؟

  4- در مورد نکته آخر که شطرنج میاد و میره و نکته چیز دیگری است. نظر من هم همین است و موضوع حجاب اجباری مسئله ای است که بالاخره باید توسط مردم ایران جل شود و این مشکل برداشته شود.

  • abu.salib

   در هیچ کشوری کد پوشش، در کل جامعه ما نداریم غیر از کشور های توتالیتر، قوانین و مقررات هر کشوری قرار دادی برای زندگی بهتر است، اگر قوانین کارآمد نباشند باد هوا و اعتباری هستند، هیچ قانونی مقدس نیست.

   • ion

    تا همین سال پیش کارکنان پسیاری از شرکتها در کانادا حق پوشیدن شلوار جین (لی) نداشتند! و همه هم رعایت میکردند (علارغم اعتراضی که داشتند) تا اینکه سال پیش قانون عوض شد

    • Hamed Khoramyar

     دوست عزیز بحث Dress code برای بیزنس های مشخص و اینها نیست. بحث در اجبار در سطح اجتماعه. حالا هی دوستان مهمانی های خاص یا Dress code های محیط های خاص مثل بعضی از شرکتها و اینها رو در غرب مثال بزنند و بگن کاپیتان هواپیما با شلوارک نمیتونه بره سر کار. موضوع اجبار کلی در سطح جامعه در تمامی محیط های عمومی, آنهم بر اساس منطق مذهبی است. اینها چه ربطی به هم داره؟

    • abu.salib

     اصولا بحث رعایت قانون در کشور ما که رهبرانش قانون اساسی خودشان را رعایت نمی کنند و یکی از بالاترین رتبه ها در فساد و سرکوب شفافیت در جهان هستیم، یه شوخی بی مزه هست.

  • ŞĦΔĦΔβ

   نوشتید:

   “خودِ باریکنان ایران تصمیم دارند که با شرایط و قوانین ایران در مسابقات شرکت کنند”
   عجب استدلالی! مگه بازیکنان ایرانی گزینۀ دیگری هم دارند؟! کسی میتونه بدون روسری شرکت کنه؟

   • جامدادی

    حرف این دوستمان چیز دیگری است
    وقتی خود بازیکنان تیم ایران دوست دارند علارغم همه محدودیت هایی که برایشان ایجاد شده با حجاب اجباری در مسابقه شرکت کنند چرا یک بازیکن خارجی باید آنها را با استدلال اینکه شما حجابتان اجباری است پس شرکت نمیکنم، بازیکنان را از مسابقه محروم کند؟
    این همان چیزی است که جمهوری اسلامی میخواهد، ماندن زنها در خانه!

    • ثمر

     نه عزیز. قضیه رو وارونه جلوه نده. خانم امریکایی گفته حاضر نیست زیر بار حجاب اجباری بره ولی هیچ وقت نگفته چون زن ایرانی مجبوره حجاب داشته باشه مانع از شترنج بازی
     کردنش میشم

     ایشون مسؤول تصمیم احمقانه فدراسیون و مصیبت زنهای ایرانی نیست, ولی به عنوان یک انسان ازاده حق داره کرامتش رو حفظ کنه

     پانوشت: شترنج درسته و نه شطرنج. شبیه به قضیه اتاق, تهران, بلیت, اتو

    • ŞĦΔĦΔβ

     @حامدادی
     من حرف این دوستمان را خوندم و کاملا متوجه شدم چی میگه. ظاهرا شما یا متوجه نشدین یا مغلطه می کنین. بازیکن آمریکایی حق داره شرکت کنه یا شرکت نکنه و چون آزادی و حق یک انسان (زن) براش مهمتر از حتی بزرگترین مسابقۀ شترنجه، تصمیم گرفته آزادی رو انتخاب کنه. اصلا و ابدا برای کس دیگری هم تکلیف تعیین نکرده. اصلا او حتی اگه بخواد هم نمیتونه بازیکن ایرانی را محروم کنه (که شما نوشتین)
     تصمیم بازیکن آمریکایی قابل تحسینه. حجاب اجباری توهین بمرد و زن ایرانی، توهین به بشریت و باعث ننگه.

 • مهتا

  بسیاری از ما معتقدیم خانم. نازی پایکیدزه سوال درستی مطرح کرده است، چرا ما تنها کشور جهانیم که حجاب برای اقلیتها و زنانی که از نظر شرعی و فقهی ملزم به حجاب نیستند اجباری کرده و ابن زنان باید تن به حجاب اجباری بدهند و این بر خلاف فقه اسلامي هست که حجاب بر زنان غیر مسلمان واحب نیست. و دیگه چرا کودکان زیر سن شرعی باید تن به حجاب اجباری بدهند ، مطالبه ما یکی اش می تونه پاسخ خواستن از فقها درباره این تناقضات فقهی باشد . به هرا حال بخشی از مشکل حجاب ایران این قانون ایران هست.

 • احسان

  آدم نظرات عجیبی در توییتر و کامنت‌های همین پست می‌بینه! واقعا درک این موضوع که اجباری کردن یک نوع پوشش برای یک جنسیت خاص (یا هر گروه یا اقلیتی) و در نظر گرفتن مجازات‌های شدید برای تخلف از آن؛ احمقانه است، کار سختیه؟! و تازه هیچ ساز و کار دموکراتیک موثری هم برای تغییر این قانون وجود نداره و سطح استدلال براش همینقدر احمقانه است که: چون خدا گفته!
  دوستان چنان استدلال‌های عجیب و استانداردهای دوگانه جور می‌کنن که این قضیه رو توجیح کنن! در حالی که بحث بسیار ساده است: هر انسانی باید آزاد باشه پوشش خودشو انتخاب کنه، و در مورد انتخاب قوانین حداقل پوشش مورد تایید جامعه هم باید ساز و کارهای دموکراتیک موثر و آزاد وجود داشته باشه. اینکه از ۳-۴ سالگی یک سری “عقاید” ثابت نشده و شخصی را در ذهن کودکان فرو کنیم و بعد هم طبق همین عقاید برای نصف جمعیت کشور پوشش اجباری بذاریم و هر کس رعایت نکرد، شلاق بخوره یا جریمه بشه یا ماشین‌ش توقیف بشه، بسیار احمقانه و مسخره است. و اینکه کسی (چه ایرانی چه غیر ایرانی) به این موضوع معترض بشه و برای مسخره جلوه کنه، خیلی عادیه و نشون میده اون شخص از عقل سلیم برخورداره و درگیر توهمات مذهبی-عقیدتی نیست.

 • تام

  معتقدم قوانین در ایران، مخصوصا چیزهایی مثل حجاب اجباری که در دنیا بی نظیر هست فاقد ارزش و اعتباری همپایه قوانین کشورهای دمکراتیک هست. دلیلم این هست که روند انتخاب قانونگذار دمکراتیک نیست و مبنای قوانین به جای عقل و استدلال قابل رد یا دفاع، مقولات ماورایی هست و روند قانون گذاری غیر شفاف و تحت کنترل مراکز قدرت هست.
  واقعا غیر قابل تحمل هست که عده ای جمع شوند و با زور پلیس کسی را مجبور کنند که لباس خاصی را بپوشد بدون اینکه توانایی ارائه دلیل برای این کار داشته باشند در حالی که هیچ آدم دیگری در بقیه دنیا توسط هیچ حکومتی مجبور به این کار نیست.
  در مورد انگولک شدن خارجی ها تو ایران قطعا انگولک کننده مقصر هست، اما عقل سلیم میگه آدم خودش هم باید از خطر دوری کنه. آخه سوئدی که میاد ایران انگولک میشه یا نروژی که تو دبی بهش تجاوز میشه بعد تو دادگاه خودش محکوم میشه، واقعا هیچ راهی نداشته جز اینکه بیاد خاورمیانه؟ طرف اومده ایران بعد تازه را افتاده تنها رفته پارک ورزش کنه! خودش اینقدر پرت هست از مرحله معلوم نیست چرا سفارت کشورش قبل سفر بهش آگاهی نداده.

 • مهمان

  در اظهارات آقای پهلوان‌زاده، اشاره‌ای هم به اسراییل وجود دارد: «در
  میزبانی مردان محدودیت داریم؛ چون اسرائیل در این بخش حضور دارند و
  نمی‌توانیم میزبانی کنیم. در مسابقات زنان چون اسرائیل نماینده‌ای نداشت،
  میزبانی را گرفتیم.»

  با توجه به زمان باقی مانده تا مسابقات جهانی، مشخص نیست اگر اسرائیل
  متقاضی مشارکت در رویداد جهانی باشد آیا فدراسیون جهانی، میزبان را تغییر
  خواهد داد؟

 • فرهاد

  کجا وضع شطرنجمون خوبه ؟ نه مسابقات منظم و معروفی داریم که مرتب برگزار بشه نه توجه عمومی و شرکت ها بهش هست نه شرطبندی تماشاگر ها. بروید مسابقات شزرنج خارجی ببینید ! که هر سال به طور منظم برگزار می شه مثلا مسابقات انگلستان که اسم مسابقش یادم رفته متاسفانه هر سال بالاترین و بهترین ها را دعوت می کنند با جوایز خیلی بزرگ . با تمام مخلفات به سبک کلاسیک انگلیسی :) ! کل تمرکز شطرنجبازان و شطرنج دوستان دنیا چند روز میاد روی انگلستان!

  شطرنج کلی زیبایی داره به شرط اینکه مخلفات اطرافش موجود باشه! مجلات حرفه ای ! برگزاری مسابقات در سطوح مختلف با پرستیژ بالا! کلاس های شطرنج حرفه ای! مشارکت و حمایت شطرنج دوستان! پوشش خبری و پخش زنده همراه با تحلیل شطرنج بازان حرفه ای!

  جادی دوستداشتنی شطرنج تو ایران اصلا وضع خوبی نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!! اگر داشت تو تمام سطوحش توی جایگاه های خوب جهان بودیم چون واقعا استعداد های عجیبی داریم تو این زمینه!

 • Ali Zamani

  موضوع خیلی ساده است دین ما اسلام و مذهب کشور هم شیعه هست.قانون اساسی هم طبق اینها شکل گرفته و رعایت حجاب طبق موازین شرعی در اماکن عمومی اجباری هست.درک این قضیه برای بعضی از دوستان خیلی سخت شده فک کنم :) همه این آسمون ریسمون بافیدن ها هم دقیقا نمی دونم از کجا میاد . از تب روشنفکری این روزگار یا شست آزادی خواهی زمانه .

  • ثمر

   حساب بانکی معرفی کن هر ماه یه مبلغی بریزم به حسابت، در عوض هیچ وقت خودت رو با من جمع نزن بگو ما

   • Ali Zamani

    شاید شما عادت داری اینطوری پول بریزن به حسابت ماهیانه ولی من نه خودم فعلا کار می کنم به لطف خدا :)
    منظورم از ما کشور ما بود . دین رسمی کشور ما اسلام هست یه کتاب بخونی می فهمی ;)

    • ثمر

     من عادت دارم اگر دارو لازم دارم براش پول بدم. این پول هم مثل خریدن دارو ضد تهوع بود. نمیخوای مسئله ای نیست ، همین جوری مجانی هیچ موقع خودت رو با من جمع نزن

  • Saman Jafari

   اگر “ما” همه مسلمان و شیعه بودیم سالی n میلیارد خرج نمیشد که به زور روسری رو روی سر خانم ها نگه داره.
   زیاد هم درگیر اسم کشورمون نشو، کره شمالی هم اسمش ” جمهوری دموکراتیک خلق کره” است :)

  • عماد

   شما یا واقعا خواب تشریف دارید، یا خودتون را به خواب زدید!
   هر کودکی که متولد میشه به طور پیشفرض با مذهب اسلام ثبت می‌کنید، از ابتدای تولد تا مدرسه و دانشگاه تحت تحمیل عقیده و آموزش اجباری اعتقاد به ماوراطبیعه و خرافات قرار می‌دهید، و تازه اگر وقتی بخواهد به اراده خود از این مسیر خارج شود، به جرم ارتداد اعدام می‌کنید! بعد طبق این روند احمقانه و برده‌داری شما می‌فرمایید “دین ما اسلام و مذهب کشور هم شیعه هست.”!!!
   هر وقت آموزش مذهبی اجباری و چسباندن عقاید مذهبی به هر نوزاد تازه متولدی از بین رفت و همچنین تغییر یا حذف مذهب برای هر شخص آزاد بود، اون وقت میشه دید واقعا چند درصد جمعیت کشور چه مذهبی داره.
   تازه اون موقع هم دلیل نمیشه اکثریت نظر خودشو به اقلیت هم تحمیل بکنه. آزادی و دموکراسی یعنی اقلیت هم حق و آزادی‌های خودشو بتونه داشته باشه.
   آن کس که نداند و نداند که نداند
   در جهل مرکب ابدالدهر بماند

 • وبلاگ شبنویس

  سلام و ممنون بابت این مطلب. به نظر من یکی از مشکلات اساسی در خیلی از این جور بحثها و درگیریها اینه که سریع یک دوقطبی سیاه و سفید و حق و باطل تشکیل میشه که مثل بچه ها می افتند به جون هم و توی سر و کلهء هم بصورت مجازی میزنند. بعدش هر دو گروه میرن پی زندگی تا فرصتی دیگر و دوقطبی ای دیگر. اما میشه توی حرف هر دو گروه نکات قابل درک و درستی را پیدا کرد.