انتشار آزاد کد خودروی واقعا خودرو توسط شرکت هکر خودرو

چقدر خوردو! آخه واقعا چرا باید به چیزی که خودش نمی رفته بگیم خودرو؟ فقط چون اسب نداشته؟ به هرحال.. الان شرکت جالب کاما.ای آی که هکری مشهور به اسم جورج شوتز راهش انداخته بود، کد و دیگر تجهیزات تبدیل ماشین به خودرو رو آزاد در اینترنت منتشر کرده. در واقع محصول این شرکت یک کیت ۹۹۹ دلاری بود که می‌تونستین با وصل کردنش به خودروهایی خاص، اون رو در حد تسلا خود راننده کنین. این کیت در تک کرانچ دیسراپت معرفی شد و بعد قانونگذاریها سراغش اومدن!

حرف قانون‌گذارها این بود که اگر کسی می‌خواد چنین محصولی رو بفروشه، باید اول از سازمان ایمنی راه‌ها مجوز دریافت کنه. این هکرها که حوصله اینکار رو نداشتن، به سادگی بیخیال فروش محصول شدن و در تلاش برای تبدیل شدن به اندروید خودروهای خود راننده، محصولشون رو روی اینترنت گذاشتن.

کد ارائه شده به هر کسی اجازه می‌ده بعد از پرینت کردن چند قطعه سه بعدی و نصب برنامه روی یک گوشی وان پلاس ۳ و استفاده از دوربین برای دیدن جاده، از طریق پورت بعضی ماشین‌های هندا و آکورا یک ماشین داشته باشن که بتونه در حد اتوپایلوت در جاده برونه: یک جایگزین بازمتن و آزاد برای برنامه هایی که تسلا استفاده می کنه. سازمان ایمنی جاده ها هنوز در مورد این انتشار آزاد نظر نداده ولی حرفش اینه که اینکار برای جاده ها خطرناکه. طبق قانون کالیفرنیا خودرویی خودراننده وارد خیابان باشه، باید ۵ میلیون دلار بیمه داشته باشه.

خلاصه که فرصت برای ساخت خودروی خودراننده ملی هم فراهمه (: کافیه کدها رو دانلود کنن و یه گوشی و خودروی سازگار هم سفارش بدن و احتمالا خودرو به خوبی می تونه تو جاده های خلوت‌تر حرکت کنه. یه دوستم اخیرا یه فیلم از چنین کاری با چنین برنامه ای برام فرستاده بوده، در حد تست اصلا پیچیده به نظر نمی رسه اگر کمی ماشین باز باشین.

 • البته فکر نکنم لفظ خودرو برای خودرو اشتباه باشه. چون واقعاً خودش خودش رو راه می‌بره، نه یک نیروی خارجی. این که خودش رانندگی کنه، چیز دیگه‌است که می‌شه بهش گفت خودران. مثلاً این یه خودروی خودرانه.

 • سعید مادرشاهی

  جادی عزیز عیدت مبارک. فکر کنم این ابزار اینها در حد کنترل حرکت روی خطوط و کروز ادپتیو هست و تاکید داشتن چند جا که اتوپایلوت نیستن ولی خوب شاید به خاطر گیر ماموران فدرال باشه

 • مصطفی

  فکر کن مثلا الآن با کمک ماهواره هدایت بشن ماشین ها، بعد یه مدت مستقلا و بدون کمک ماهواره کار کنن، اونوقت میگیم الآن این تازه خودرو شده، چون قبلا ماهواره هدایتش میکرد :)

 • ایمان

  چند وقت دیگه خبر میاد که خودروی خودران ملی با تکیه بر دانش ملی تولید شد. کلی پول جابجا میشه و آخرشم میبینیم که همین کد آزاد بوده :)

 • Masoud Ruby

  ویکی پدیا اسم موسس شرکت رو «جورج هاتز» ترجمه کرده.

  => https://fa.wikipedia.org/wiki/جرجفرانسیسهاتز

 • خودرو = Automobile
  خودگردان = Autonomous
  هر دو کلمه سال‌هاست دارن این‌طور ترجمه می‌شن.