معرفی سایت «بذار من برات گوگل کنم» – به همراه ویدئوی آموزشیش

فرهنگ کتبی هیچ وقت در این اطراف چندان جا نیافتاده. بخصوص که حالا هم با قلع و قمع وب از طریق سانسور و فیلترینگ و بگیر و ببند و .. مردم اومدن سراغ تلگرامی که عملا شبیه یکسری حلقه پرسش و پاسخ است و کمتر توش چیزی انباشت می‌شه یا علمی تولید می‌شه که علاقمند بعدی بتونه پیگیریش کنه. از نظر تاریخی هم یکی از دلایلی که علم در این حوالی پیش نرفت همین بوده. ولی بذارین بعدا در اون مورد غر بزنم!

بحث الان یک سایت است که خارجی ها دارن و بهش می گن lmfgfy یا چنین چیزی (: من ازش یک نمونه ایرانی / فارسی درست کردم برای فان – توی آدرس بذار من برات گوگل کنم یا همون bmbgk.ir.

کاربرد؟ اگر کسی از شما سوالی می پرسه که در واقع باید گوگل می کرده، می تونین برین به سایت بذار من برات گوگل کنم و کلماتی که باید سرچ می کرده رو می زنین و سایت بهتون یک آدرس می ده که می تونین برای طرف بفرستین. مثلا وقتی یکی میپرسه «ایزوی اوبونتو رو از کجا دانلود کنم؟» می تونیم بهش این آدرس رو بدیم: http://bmbgk.ir/?q=ubuntu+iso (:

و البته مسیر انجام این کار رو ذخیره کردم.. به جز چند تا کامیت آخر که ربطی به اصل ماجرا نداشتن (: در یوتوب و آپارات و البته اینم که خود سایت بذار من برات گوگل کنم دات آی آر که اگر کسی زمانی با سوال ابتدایی رفت رو اعصاب، می تونین ازش استفاده کنین.

 • برای حفظ حریم خصوصی، حتما روی دامین SSLبزارین.

 • ف

  خب چرا براش نفرستیم
  https://www.google.com/search?q=ubuntu+iso

  و چرا فقط گوگل؟ اگه قراره لینکی تولید بشه چرا
  https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+iso&ia=web
  یا
  https://www.startpage.com/do/search?q=ubuntu+iso
  نباشه؟ یا این که یه دراپ داون منو که بشه موتور جستجو رو ازش انتخاب کرد؟

 • Hasan

  ایول
  یه نکته: تو متن lmgtfy اشتباه تایپ شده.

 • سسسسس

  میدونی قضیه چیه جادی جان؟
  همه چی رو امروزه میشه با سرچ گوگل پیدا کرد. ولی همین معضلی شده که افراد دیگه باهم حرف نزنن! تو خونه دیگه اعضای خانواده هیچ سوالی از هم نپرسن. چون همه یه گوشی یا لپ تاپ دست شونه. اتفاقا یه جا خونده بودم که با این که میتونید از گوگل هم سوال کنید، ولی گاهی وقتا از بقیه هم سوال کنید تا ارتباط کلامی قطع نشه و گفت و گویی برقرار بشه. نظرت چیه؟ :)

  • jadijadi

   کاملا موافقم. حتی من گاهی وسط بحث می گم هیچ کس نباید گوگل کنه… چون مثلا داریم حرف می زنیم که فلان هنرپیشه تو فلان فیلم بوده یا نه یا سال فلان بود که فلان تیم فلان کار رو کرد یا نه. اینها عملا کشف اطلاعات نیستن بلکه رفتار اجتماعی انسان هستن.
   اما در این مورد مساله یه چیز دیگه است… یک برنامه نویس داره در تمرکز کامل کار می کنه یکهو یکی میاد پشت سرش می گه «فرزانه! پرینت توی پایتون ۳ پرانتر می خواد؟» (:

   2018-04-03 14:01 GMT+04:30 Disqus notifications@disqus.net:

 • Pooyan Azadparvar

  ممنونم و شاد باشی

 • علیرضا

  منکه اینو ترجیح میدم:
  http://www.usethefuckinggoogle.com

 • پوری یا

  تفاوت عمده ک همین سرچ رو تو گوگل انجام بدیم و لینک در ادرس بار رو براش بفرستیم با این روش چیه، باتوجه به اینکه موتور پیش فرض اکثر جستجوگرا گوگله یا گوگل میزارن ملت؟؟

 • Amin Ab

  چه خوب که نمونه فارسیش هم ساختی. یه پیشنهاد دارم. اینکه یک روبات بسازی در تلگرام، که بشه راحت لینک سرچ توی “بذار من برات گوگل کنم” رو بسازیم باهاش. مثلا اینجوری:
  @bmbgk روش های مطالعه
  بعد لینک ساخته شده رو بهمون بده و ما برای فرد مورد نظر بفرستیم.