نمرات کم کلاس‌ها، ارتباط زیادی دارن به ناهماهنگی ساعت کلاس و ساعت بیولوژیک بدن ما؛ جت لگ اجتماعی

یک تحقیق مشترک در دانشگاه برکلی و ایلینویز می‌گه که زمان هماهنگ کردن ساعت کلاس‌ها با ساعت بیولوژیک دانش‌جوها فرا رسیده. در این تحقیق اومدن و شاگردها رو بر اساس میزان فعالیتشون در روزهایی که کلاس ندارن به سه دسته «چکاوک‌های صبح زود»، «فنچ‌های طول روز» و «جغدهای شب» تقسیم کردن و بعد نتایج گروه‌‌های مختلف رو در کلاس‌هایی که در ساعت‌های مختلف روز انجام می‌شه سنجیدن.

نتایج در ساینتیفیک ریپورت منتشر شده و می گه که وقتی ساعت بیولوژیک دانشجو با ساعت کلاس ناهماهنگ بوده – مثلا وقتی یک جغد شب کار مجبور بوده ساعت ۸ صبح سر کلاس باشه – نتایج کلاس هم بدتر بوده؛ به این پدیده «جت لگ اجتماعی» گفتن. دقیقا همون مفهومی که باعث می شه یک آدم شب زنده دار در ساعت ۹ صبح هم کارایی چندانی نداشته باشه یا یک موجود روز کار که ساعت ۱۰ می خوابه، در ساعت ۱۱ شب نتونه پا به پای بقیه بحث کنه و بخنده یا درس بخونه یا هر کار دیگه.

ما به این تنیجه رسیدیم که اکثریت دانشجویان بر اساس ساعت کلاس دچار جت لگ اجتماعی بودند و این عدم هماهنگی ساعت بیولوژیک و ساعت کلاس، رابطه ای قدرتمند با کاهش نتیجه گیری آکادمیک داشت.

همین تحقیق این جت لگ را با مصرف بالاتر الکل و سیگار هم مرتبط می‌داند. البته تحقیق به این هم اشاره می‌کند که در صورت اجبار، از طریق برنامه منظم می‌توان کمی جت لگ را بهبود بخشید.

نمودار بالا نشان می‌دهد که مشکل جت لگ اجتماعی فقط به افرادی که در شب بهتر کار می‌کنند مربوط نمی شود و کسانی که سحر خیز هستند هم در کلاس های بعد از ظهر تقریبا به همان نسب افت کارایی نشان می‌دهند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که اکثر کلاس‌ها خارج از وقت بهینه برای دانشجویان هستند و تقریبا ۶۰٪ دانشجویان دچار این مشکل هستند.

خلاصه اینکه اگر دفعه بعد از کلاس ساعت ۸ صبح یا ۶ عصر ناراضی بودید، این مطلب را به آموزش دانشگاه نشان دهید؛ شاید گوش شنوایی بود!

 • Abbas Karimi

  اول اینکه «ایلینوی». دوم اینکه نمودار نشون میده هر سه گروه در عصر نمره بیشتری گرفتن. سوم اینکه چرا فنچ‌ها توی صبح از چکاوک‌ها عملکردشون بهتره پس؟!

 • بی نام

  سلام جادی عزیز
  من به تازگی با وبلاگت آشنا شدم و تو همین تقریباً یک هفته رادیو گیک رو تا شماره 50 گوش دادم و باید بگم که کارت عالیه
  اما چرا این کامنت رو گذاشتم
  من توی این حدود 50 پادکستی که گوش دادم متوجه شدم که به مسائل سیاسی هم بسیار علاقه مند هستی و اطلاعات سیاسی خیلی خوبی هم داری
  اما بعضی جاها احساس کردم اطلاعاتت در مورد آمریکا و شوروی و روسیه فعلی و تاثیرشون در رسیدن دنیا به اینجایی که هستیم کمی غلطه (البته شاید هم من اینطور احساس میکنم)
  به همین دلیل خواستم کتابی رو بهت معرفی کنم که اگر هنوز نخوندیش، حتماً بخونیش و اگر صلاح دونستی به گیکهای این سایت هم معرفی کنی (البته پیشاپیش باید بگم این کار خیلی میتونه برات خطرناک باشه)
  کتابی که میخوام بهت معرفی کنم اسمش هست “رفیق آیت الله”
  این کتاب حدود 700 صفحه است و بیشتر بحثش در مورد نقش شوروی در انقلاب 57 و همینطور نقش خامنه ای به عنوان جاسوس ارشد شوروی است. ضمناً این رو هم بگم که این کتاب اصلاً نظریه پردازی نیست و کاملاً بر اساس اسناد دولتی و رسمی منتشر شده در جمهوری اسلامی، شوروی، روسیه، آمریکا و … نوشته شده و کاملاً اثبات میکنه که انقلاب 57 بر خلاف تصور عمومی که گفته میشه زیر سر آمریکا و غرب بود. کاملاً توطئه شوروی و جاسوسهای شوروی بود.
  لینک دانلود کتاب رو برات میفرستم. ولی باز تاکید میکنم که این کتاب ممنوعه ترین کتاب در بین کتابهای ممنوعه است و احتمالاً صرف داشتن این کتاب حداقل 10 سال زندان داره

  https://kouroshmasoumifar.blogspot.nl/2017/01/pdf.html

  ممنون از مطالب خوب وبلاگت
  کارت رو با انرژی ادامه بده