روسیه در تلاش برای بلاک کردن تلگرام، ۱.۸ میلیون آی پی رو بلاک کرد

بنا به گزارش‌های مختلف، روسیه در سطح آی اس پی‌ها تعداد ۱۸۳۵۰۰۸ آی پی رو بلاک کرده تا به تلگرام اجازه فعالیت نده. گستره این آی‌ها اینها هستن:

52.58.0.0/15
18.196.0.0/15
18.194.0.0/15
18.184.0.0/15
35.156.0.0/14
35.192.0.0/12

اینکار در جاب به تلگرام است که سرویس‌هاش رو به آمازون وب سرویس و گوگل کلاود برده بود تا دسترسی شهروندان رو به سرویسش حفظ کنه. روسیه قبل از این در روز جمعه سرورهای اصلی تلگرام رو بلاک کرده بود چون تلگرام قبول نکرده بود اطلاعات شخصی شهروندان رو به سازمان اطلاعات روسیه تحویل بده.

فعلا که در توییتر و شبکه‌های اجتماعی کاربران در حال مسخره کردن این تصمیم هستن و سرویس‌های متنوعی هم در روسیه از کار افتادن چون همه شون از همین رنج آی پی استفاده می‌کردن. البته من و شمای ایران با تجربیات عزیزمون می‌تونیم بگیم که برای کشوری مثل روسیه خیلی هم مهم نیست با اینکار چقدر از تکنولوژی جهان عقب می افته یا چقدر مردم دچار مشکل می شن؛ به هرحال چنین کشوری وقتی نتونه گفتگوهای آدم ها با هم رو بخونه، تنها جوابش سانسور و اجبار به استفاده از سرویسی است که توش خوندن حرف‌های همه آدم‌ها، براش ممکن باشه.

 • homayoon ezabadi

  این یه نظر شخصیه و اونقدر در موردش زیاد نمیدونم اما شاید برای روسیه و ایران که بیشترین کاربر متمرکز تلگرام رو دارن خطر اصلی و دلیل اصلی فیلتر کردن تلگرام ico میلیارد دلاری هست که روی تلگرام به همه کیف پول و ارز دیجیتال تلگرام میده.
  من شرایط روسیه رو نمیدونم اما تو ایران از یک طرف عدم توسعه زیرساخت تجارت الکترونیک یکپارچه و محدودیت های زیاد قانونی برای درگاههای دریافت پول از طرف دیگه یه سیستم مالی که کار بر جند ده میلیونی وابسته داره میتونه در مدت کوتاهی سیستم مالی کشور رو (یا بخش خوبیش رو )‌ از دست دولت در بیاره.

  من خیلی تعجب میکنم که چرا ایران هنوز فیلتر نکرده.

  • Footing

   خب این چیز بدی نیست واسه مردم، حداقلش اینه که دولت وقتی کسری بودجه داره نمیاد یکسان سازی نرخ ارز راه بندازه از مردم دزدی کنه. سرمایه دست مردم میمونه. یه عده مثلا مخالف نظام هم نمیتونن بیان جنبش آتیش زدن پول راه بندازن که مثلا کمر نظام رو بشکنن.

 • محمد محمدی

  ای بابا الان جهرمی رنج آیپی‌ها رو که نوشتی کپی میکنه میذاره رو فایروال