برای رسیدن به جواب هوشندانه، سوال هوشمندانه مطرح کنید

امروز دیدم که وبلاگ گنو پی سی یک مطلب مهم تصویری رو ترجمه کرده در مورد اینکه چطور باید هوشمندانه بپرسیم.

با توجه به آزاد بودن مجوز اینجا بازنشر می کنم تا از اینکار ارزشمندش استفاده بیشتری بشه. در ضمن پیشنهاد می کنم مطلب مرتبط وبلاگش رو هم بخونین: چطور هوشمندانه بپرسیم.

[nggallery id=4]

پرسیدن یک سوال هوشمندانه مهمترین چیز برای رسیدن به یک جواب هوشمندانه است. سخت هم نیست. کافیه اول سرچ کنین، درست بپرسین، احترام بذارین، خودتون اصولا مشکل رو درک کرده باشین، اول نپرسین که «می تونم یک سوال بپرسم» و …

 • بزرگترین چیزی که توی این هشت نه ماهی که با گنو/لینوکس کار می‌کنم یاد گرفتم‌، این بوده که اگر خودم جواب سوالم رو پیدا کنم (‌همون بخش بررسی مشکل‌) خیلی خیلی بیشتر به خودم لطف کردم‌، چون در همین فرآیند بررسی مشکل خیلی خیلی چیز‌های جدیدی یاد می‌گیرم ;-)

  منظورم کلا اینه که باید توجه بیشتری به بخش بررسی مشکل بشه تا وقت کمتری برای حل کردنش چه از طرف خودتون و چه از طرف دیگران صرف بشه .

  • جادی

   دقیقا همین است شاهین. حتی یک نظریه دیگه می گه اگر تو بتونی سوالت رو خیلی خیلی خیلی دقیق بپرسی، جوابش تو خودش خواهد بود. یعنی یک وقتی می پرسی «کامپیوترم بوت نمی شه» و کسی نمی تونه کمکت کنه. بعد می پرسی «صفحه اولیه بوت می یاد ولی بعدش یک ارور می نویسه و دیگه جلوتر نمی ره» و مردم می پرسن اروری که می گیری چیه.

   یک وقتی هست می پرسی «صفحه گراب می یاد ولی بعدش ارور می ده که دسترسی های فایل boot/grub/menu.lst درست نیست» و واقعا نیازی نیست دیگه کسی راهنمایی کنه چون خودت می تونی درستش کنی (:

  • فرود

   خیلی خوبه که خودت بتونی مشکلتو حل کنی، ولی نه همیشه. الان دیگه قرن ۵ هجری نیست که بتونی بوعلی سینا بشی، هم دکتر هم مهندس هم … همه لزوما از کامپیوتر به عنوان یه حرفه ای استفاده نمیکنن اینم شده مثل اتومبیل، لزوما استفاده ازش به معنی سر در آوردن از همه چیش نیست. بعضی وقتها، از همون اول سوال بپرسی قبل از اینکه کلی راه حل های بدتر، نابود کننده! تست کنی، خیلی بهتره.
   به نظر من، شخص باید ظرفیت خودشو بشناسه، بعضیا نمیتونن، دلیل بر خنگ بودن یا عقب بودنشون نیست، اما بعضیا اینکاره نیستن، اونا باید بپرسن، وخیلی بهتره درست سوال پرسیدن رو بلد باشن، تا کارشون زودتر راه بیفته.

 • Pingback: برای رسیدن به جواب هوشندانه، سوال هوشمندانه مطرح کنید « دگرگون()