کشف بقیه وب

برای خیلی ها کل اینترنت خلاصه می شه توی وب. برای خیلی ها خود وب هم خلاصه می شه توی وب فارسی و خب افرادی هم هستن که وب فارسی هم براشون خلاصه می شه به چند تا سایت. حالا اینجا در مورد کسانی که وب براشون خلاصه می شه به فیسبوک چیزی نمی گم ولی واقعیت اینه که اینترنت جای بزرگی است.

اما اتفاق جالبی که الان در حال وقوعه، کشف گسترده‌تر بقیه وب توسط گروهی از ایرانی ها و کپی کردن اون بخش توی وبی است که افراد بیشتری می شناسن. فعلا 9gag روی بورس است و حتی بعضی‌ها شروع می کنن به ترجمه کردنش میم‌هاش برای رونق دادن به سایت‌های خودشون و حرفه‌ای ترها هم سراغ جاهایی مثل Shit Brix می‌رن.

این اتفاق خیلی خوبیه. حالا مستقل از افرادی که سعی می کنن با کپی پیست خودشون رو مشهور کنن یا باحال باشن، در نهایت این اتفاق باعث می شه ما کم کم به دنیا بپوندیم. من خوشحالم که داره اتفاق می افته و سرعتش کاملا نشون دهنده اینه که چقدر بیشتر از قبل با دنیا در حال پیوند خوردن هستیم.

اینکه گفتم کسانی سعی می کنن خودشون رو مشهور کنن اصلا منظورم این اسکرین شات ها نیست بلکه سایت هایی است که بدون گفتن اینکه اینها رو از کجا کپی پیست می کنن کل کارشون شده نمایش اینها، ترجمه های بدشون و چسبوندن یک لوگوی گنده کنارشون بدون اینکه توجه کنن اصولا توی این خرده‌فرهنگ، سازنده اثر هم امضاش نمی کنه چه برسه به مترجمش (: البته اضافه کنم که این کار الزاما ایرانی بازی هم نیست (: ما هم کمابیش مردمی هستیم شبیه بقیه مردم. گاهی دوست داریم مشهور بشیم گاهی دوست داریم چیزهایی که خوشمون اومده رو با بقیه به شراکت بذاریم ولی منبع رو بیخیال می شیم و گاهی هم به شکل معقول مردم رو در منبعی که پیدا کردیم و باحاله شریک می کنیم.

حرفم اینجا اینه که این اتفاق، اتفاق بسیار خوبیه. ما باید جزوی از جهان باشیم و به هر شکلی پیوند فرهنگی خوردن با دنیا جذابه (:

 • حسن

  خصوصا تبليغ كاندوم هم در جذب مخاطب خيلي اثر داره. زمانيكه بيشتر جستجوي سرچ بعضي‌ها به يك سري مسايل خاص ختم بشه.

  • جادی

   یعنی معتقدی من چون مخاطب می خوام در مورد کاندوم حرف می زنم؟ ((: من سال به سال تعداد بازدیدهام رو چک نمی کنم چون به نظرم چیز بی معنی ای است برای کسی که نمی خواد از بازدید پول در بیاره. تاثیرگذاری مهمه ولی عدد کانتر واقعا مسخره است. مشکل اصلی من با نوشتن در مورد کاندوم هم افرادی هستن که سرچ می کنن و می یان و فحش می نویسن که «فلان فلانت» چون اومدن اینجا برای خودارضایی با داستان پورن (:

   البته اینم بگم که وقتی کسی واقعا سوالش رو سرچ می کنه و می یاد اینجا واقعا خوشحال می شم. در ضمن بخش کاندوم واقعا هدفش آوردن آدم جدید نیست بلکه گفتن به خواننده های خودمه که این چیزها مهم هستن (:

 • meysam

  فعلن که برادران شروع کردند به ملی کردن اینترنت! https از داخل ایران به خارج بسته شده و حتی جیمیل و یاهو دیگه باز نمیشن! احتمالا جشن ملی کردن اینترنت هم چند روز دیگه برگزار میشه!

  • جادی

   بله بله… واقعا باید کسی که اینقدر از ارتباط و اطلاعات می ترسه با خودش یکبار فکر کنه که دلیلی اینهمه ترس از ارتباطات آدم ها با هم چیه (:

 • pej

  جادی اون عکس دومی چی مشکلش ………. من نمیفهمم .

  • جادی

   اینجا کوچیکه احتمالا دیده نمی شه. گوشه سمت چپ پایین به قسمت سیاه کنار بالشت نگاه کن

 • Patriot

  جادی شاید واست جالب باشه من همیشه اخبار دنیای آزاد را گوش میکردم ولی اصلا نمیدونستم وبسایت داری تا اینکه یکی مطلب طرز استفاده از کاندومت را شیر کرده بود من دیدم و همش داشتم فکر میکردم چقدر این صداش آشناست و بعد کلی فکر کردن و مطالب سایت را بالا پایین کردن فهمیدم داستان چیه :)
  نکته جالبش اینجاست که تا حالا دقت نکرده بودم تو اخبار دنیای آزاد سایتت را معرفی میکنی :))
  خلاصه ما هم با اون مطلب کاندوم با خوانندگانت پیوستیم :)

  • جادی

   هاها ایول خیلی هم خوبه و باعث افتخار (: به قول خارجی ها مثال نقض از غیب رسید (:

 • مهدی

  مگه می شه آدم دنبال کوچه پس کوچه های اینترنت بگرده و اسمی از stumbleupon نبره؟ :)